PDA

View Full Version : ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!



DimChios
05/11/2006, 18:07
Είμαι σε μια φάση (εδώ και καιρό η άλήθεια είναι) που ψάχνομαι
για αγορά 2ης μοτοσυκλέτας και εξηγούμαι...
Αναφέρομαι πάντα σε enduro - off μηχανάκι για να μη "σπάω" κάθε Σ/Κ το Africa στην Πάρνηθα.
Να το έχω, να δοκιμάσω να του πιώ το αίμα, να το πετάω χωρίς να με νοιάζει και το Africa να το έχω για κανένα μακρινο χωμάτινο ταξιδάκι λόγω αυτονομίας.
Δεν το συζητώ, άλλη κ@υλα το "ζωο" από το εντουράκι, άλλο το ένα άλλο το άλλο, αλλά δεν το αλλάζω το "μαστοδοντο"! :D Μ'αρέσει! Τη "βρίσκω"!

Στο θέμα μας...
α) Τί προτείνετε αρχικά όσων αφορά 2stroke VS 4stroke!!!
Έχω ακούσει πολλές διαφορετικές γνώμες και έχω πελαγώσει! Προσωπικά πάντα ήμουν fun των τετράχρονων αλλά τελευταία μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως ένα δίχρονάκι ελαφρύ και "διάολος", γύρω στα 200-250 cc θα μου ικανοποιούσε την κ@υλα!
Άλλοι λένε ότι το τετράχρονο δεν βγάζει ζημιές και δεν θελει ιδιαίτερη συντήρηση αλλά όταν βγάλει θα την πληρώσεις "Χρυσή" ενώ το δίχρονο θα κοστίσει ελάχιστα απλά θα το έχεις πιό συχνά συνεργείο! :confused:
Το τετράχρονο που εγώ φαντάζομαι είναι minimum 350-400cc.
Η δύναμη και η ροπή π.χ του WR 450F που έχω οδηγήσει με ικανοποιεί από μια πρόχειρη βόλτα που το έκανα!Από δίχρονο δεν έχω οδηγική εμπειρία ή για να το πώ καλύτερα, πάνε πολλά χρόνια από τότε που οδηγούσα συχνά YZ-CR 125 και 250 και δεν θυμάμαι! Άσε που δεν είχα κανένα μέτρο σύγκρισης και ελάχιστες γνώσεις τότε! :alien:
Το δίχρονο λέει θέλει μονίμως τέρμα γκάζι γιατί την ροπή τη βγάζει ψηλά πράγμα που για εμένα, έναν κοινό θνητό είναι άχρηστο! :sad:

Το βασικό ερώτημα λοιπόν είναι αυτό! 2stroke or 4stroke??? :confused:

Από 'κεί και πέρα, πολλοί από εσάς με ξέρετε σαν οδηγό....τί θα μου προτείνατε βάσει των οδηγικών μου (και αυτών που φαντάζεστε ότι έχω) ικανοτήτων?

Πείτε και κανένα συγκεκριμένο μοντέλο που έχετε κατά νου...
Eννοείται πως και όσοι δεν με ξερετε μπορείτε να απαντήσετε έτσι? Είναι ανοιχτή η "πρόσκληση"! :lol: :lol:

Να "σκάσω" και το παραμύθι τώρα!
α) Μεταχειρισμένο
β) ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ 3000 ΕΥΡΩ! :smokin:
γ) Να βγάζει πινακίδα!
δ) Ά, και τα νούμερα του Joker :lol: :lol: :lol:

Aυτά προς το παρών! Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή και άν δεν διευκρίνησα κάτι ή έχω γράψει καμμιά μ@λ@κί@ συγχωρήστε με γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΩ!
Άν ήξερα δε θα ρώταγα!

THANK YOU!!!

:wave2: :wave2:

AFTER
05/11/2006, 18:22
KLX 250
DR350R
XR250-400
TT250

Eνα απο αυτα, θα σου χαρισουν ατελειωτη διασκεδαση,ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙΑ, και δεν ζητανε τιποτα

kostisthegreek
05/11/2006, 18:54
Προσοχή γιατί αυτά...τα εντούρα...μεταχειρισμένα βγάζουν προβλήματα.

Στα 3000 ευρά πιστεύω ότι θα βρείς σε πολλή καλή κατάσταση, ελαφρώς μεταχειρισμένο, ίσαμε τα 250 κυβικά.

Το DT125 δεν είναι άσχημο. Και ελαφρύ και γκαζιάρικο και οικονομικό στα σέρβις του. Κι άμα το γκαζώσεις και πάρεις φόρα δεν σταματάει πουθενά.

:beer: :wave2:

AFTER
05/11/2006, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Προσοχή γιατί αυτά...τα εντούρα...μεταχειρισμένα βγάζουν προβλήματα.

Στα 3000 ευρά πιστεύω ότι θα βρείς σε πολλή καλή κατάσταση, ελαφρώς μεταχειρισμένο, ίσαμε τα 250 κυβικά.

Το DT125 δεν είναι άσχημο. Και ελαφρύ και γκαζιάρικο και οικονομικό στα σέρβις του. Κι άμα το γκαζώσεις και πάρεις φόρα δεν σταματάει πουθενά.

:beer: :wave2:

Θα βρεις και πολλα DT200WR που εχουν πολυ γκαζι και αναρτησεις ακομα και για αλματα!
Πουλαγε ενα ο pokermon σε καλη τιμη και αψογο, για ρωτα τον
:wave2:

DimChios
05/11/2006, 19:18
Μια ερώτηση τώρα που κάπου το είδα!
RMX 250S με
"...πινακίδα, ολοκαινουργια λαστιχα εμπρος πισω, γραναζια αλυσιδα, white power ελατηρια εμπρος και τσιμουχες white power ελατηριο πισω και από γενικο σερβις. ρολεμαν τροχων τιμονι ρενθαλ χωρις μπαρα...."

Στα.... ας πούμε 1500 ευρώ, είναι καλό? :confused:

AFTER
05/11/2006, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Μια ερώτηση τώρα που κάπου το είδα!
RMX 250S με
"...πινακίδα, ολοκαινουργια λαστιχα εμπρος πισω, γραναζια αλυσιδα, white power ελατηρια εμπρος και τσιμουχες white power ελατηριο πισω και από γενικο σερβις. ρολεμαν τροχων τιμονι ρενθαλ χωρις μπαρα...."

Στα.... ας πούμε 1500 ευρώ, είναι καλό? :confused:

Eιναι πολυ καλο μηχανακι για εντουρο, αρκει να εχει ανταλακτικα

mumbler
05/11/2006, 19:46
DRZ 400.Πιστεύω οτι ικανοποιεί πλήρως για enduro.Υστερεί λίγο από το
σύγχρονο ανταγωνισμό λόγου βάρους-αναρτήσεων.Με 3000 ευρώ δε
μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο.Γιά ακόμα περισότερα γκάζια το
DRZ-E,δεν έβγαζε επίσημα πινακίδα αλλά κυκλοφορούν αρκετά με πινακίδα.
:wave2:

STOYBI
05/11/2006, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumbler
DRZ 400.Πιστεύω οτι ικανοποιεί πλήρως για enduro.Υστερεί λίγο από το
σύγχρονο ανταγωνισμό λόγου βάρους-αναρτήσεων.Με 3000 ευρώ δε
μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο.Γιά ακόμα περισότερα γκάζια το
DRZ-E,δεν έβγαζε επίσημα πινακίδα αλλά κυκλοφορούν αρκετά με πινακίδα.
:wave2:


Που εχεις δει DRZ 400 με 3000 ευρω να παρω και εγω ενα ? :confused:

Ευχαριστω εκ των προτερων !!!

:rolleyes:

STOYBI
05/11/2006, 20:39
DR350R

TT250


Και αυτα πολυ καλα !!! :winka:

:beer: :beer:

:wave2:

mumbler
05/11/2006, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Που εχεις δει DRZ 400 με 3000 ευρω να παρω και εγω ενα ? :confused:

Ευχαριστω εκ των προτερων !!!

:rolleyes:

Αρκεί να ανοίξεις τη χρυσή ευκαιρία,μοτοτρίτη κτλ..Παίζουν τέτοιες τιμές..
:winka:

DimChios
06/11/2006, 02:44
Παίδες! "Επεξεργάζομαι" τις απόψεις σας! Συνεχίστε όμως....

Απλώς να παρέμβω λέγοντας πως ψάχνω για μηχανάκι που να έχει γκάζι, οκ?
Μη το βαρεθώ σε 3 μήνες λόγω που θα έχω εξαντλήσει τα όρια του!

Π.χ ένα 250 τετράχρονο ΤΤ, XR ή ΚLX που λέτε....μου φαίνεται πολύ λίγο για τα κότσια μου! :rolleyes:

Και επίσης περιμένω απόψεις για το ερώτημα 2χρονο ή τετράχρονο!

:wave2: :wave2:

dirtbird
06/11/2006, 06:23
Νομίζω ότι κάτι έχω για σένα αλλά υπάρχουν 2 αρνητικά σημεία....:D
α) πινακίδα
και
β) ο (δίτροχος) κόσμος σου (βλέπε ΑΤ) θα έχει αλλάξει κατά πολύ μετά από την πρώτη βόλτα....:lol: :wave2:

AFTER
06/11/2006, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

Π.χ ένα 250 τετράχρονο ΤΤ, XR ή ΚLX που λέτε....μου φαίνεται πολύ λίγο για τα κότσια μου! :rolleyes:


:wave2: :wave2:

Δεν ειναι καθολου λιγα, ειδικα οταν ζυγιζουν τοσο λιγο

KaTaNaS
06/11/2006, 07:08
καβαλησα εχθες ενα χουσκβαρνα WR 125 του 99' και τρελαθηκα!



νομιζα και εγτω πως ενεκα του αυξημενου βαρους μου ενα διχρονακι θα κομπιαζε!

ρε συ αυτα μετα την μέση της γκαζιέρας τρελαίνονται, σα να τσίμπησε μύγα!


και όπου στρίψεις το κεφαλι σου ακολουθεί! :D


μετα ανεβηκα σε ενα exc200 06' , πολύ ομαλό, εβγαζε γραμμικα τη δυναμη ω σαν ενα τετραχρονο περίπου!


ξεκούραστο πολύ!


κατα τη γνωμη μου, πηγαινε σε διχρονο!


εδινε ενα καλό 200αρι ΚΤΜ ο ντέρτι!


:wave2:

γεροπιτσιρικος
06/11/2006, 09:29
Για δοκίμασε αυτό ρε Δημήτρη......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


68305

naxiotis
06/11/2006, 09:53
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



καλόοοοοοοο.και πάει με τα χρώματα της αφρικάνας σου.:a013:


πέρα από πλάκα και εγώ είμαι υπέρ του δίχρονου.ψάξε σε ΚΤΜ ή ΧΟΥΣΚΒΆΡΝΑ:beer:

OldMan
06/11/2006, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Μη το βαρεθώ σε 3 μήνες λόγω που θα έχω εξαντλήσει τα όρια του!
Π.χ ένα 250 τετράχρονο ΤΤ, XR ή ΚLX που λέτε....μου φαίνεται πολύ λίγο για τα κότσια μου! :rolleyes:

Μητσάρα...

Σοβαρέψουουουου ...!!! :D

DimChios
06/11/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Νομίζω ότι κάτι έχω για σένα αλλά υπάρχουν 2 αρνητικά σημεία....:D
α) πινακίδα
και
β) ο (δίτροχος) κόσμος σου (βλέπε ΑΤ) θα έχει αλλάξει κατά πολύ μετά από την πρώτη βόλτα....:lol: :wave2:



α) Έστω, αν και.... τέσπα, ρίξ 'το!
β) Αυτό το ξέρω από τώρα αλλά δε με φοβάμαι! ΡΙΞ 'ΤΟ ΛΕΜΕ!!! :D

Nik0s
06/11/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
α) Έστω, αν και.... τέσπα, ρίξ 'το!
β) Αυτό το ξέρω από τώρα αλλά δε με φοβάμαι! ΡΙΞ 'ΤΟ ΛΕΜΕ!!! :D


Αν μιλάμε για το CR500..., άστο καλύτερα Μήτσο !! :lol: :lol: :lol:

Αυτά τα πράγματα ξεριζώνουν χέρια :look:

DimChios
06/11/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν ειναι καθολου λιγα, ειδικα οταν ζυγιζουν τοσο λιγο



Ναι, αλλά από hp?

:confused: :confused:

Έλα ρε παιδιά, κάτι πιό δυνατό θέλω! :wacko:

DimChios
06/11/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Για δοκίμασε αυτό ρε Δημήτρη......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Είχα αυτό επί 16 μήνες! Και όχι ένα αλλά εννιά!!!

Το βαρέθηκα!!

:smokin:


68325

DimChios
06/11/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Αν μιλάμε για το CR500..., άστο καλύτερα Μήτσο !! :lol: :lol: :lol:

Αυτά τα πράγματα ξεριζώνουν χέρια :look:



:eyepop: :eyepop: :eyepop:

ε, είπαμε! Όχι κι έτσι!

Είναι που δεν βγάζει πινακίδα! :smokin:

:lol: :lol: :lol: :lol:


Λέμε και καμμιά μλκια! :look: :look:

:wave2:

DimChios
06/11/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μητσάρα...

Σοβαρέψουουουου ...!!! :D



Εσένα και κάποιους σαν εσένα περιμένω ρε θείο!!!

Ρίξε καμμιά αναλυτική απάντηση να καταλάβουμε κι εμείς οι άσχετοι!

Δεν το πιασα! :confused: :wacko:

:wave2: :wave2:

dirtbird
06/11/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Αν μιλάμε για το CR500..., άστο καλύτερα Μήτσο !! :lol: :lol: :lol:

Αυτά τα πράγματα ξεριζώνουν χέρια :look:

Aυτά είναι μύθοι που γράφουν τα περιοδικά.

Χέρια βγάζουν τα μηχανάκια που κλωτσάνε, το 500 είναι τόσο γραμμικό που δε ξέρεις τι ταχύτητα έχεις στο κιβώτιο (ούτε με πόσα πας στην πρώτη φλαταδούρα που θα συναντήσεις μέχρι που αντιλαμβάνεσαι ότι ο κολλητός με το CR 250 πάει δίπλα σου αμπραγιαριστός κι εσύ με μισό γκάζι :eyepop: )

AFTER
06/11/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ναι, αλλά από hp?

:confused: :confused:

Έλα ρε παιδιά, κάτι πιό δυνατό θέλω! :wacko:

Tοτε δες κανενα 200 διχρονο, με την ροπη του κτλ.

Ετσι κι αλλιως παντως, στο χωμα μετρανε τα χερια....δε πα να εχει ο αλλος CR500....

dirtbird
06/11/2006, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
....δε πα να εχει ο αλλος CR500....

Ποσα ξεύρεις, πόσα ξεύρεις .....:D :D

Μπας και έχεις Ζ? :rolleyes:


















































:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :wave2: :wave2:

AFTER
06/11/2006, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ποσα ξεύρεις, πόσα ξεύρεις .....:D :D

Μπας και έχεις Ζ? :rolleyes:






















































:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :wave2: :wave2:

ΠουΖ τοΖ ξερειςΖ?

el_hymador
06/11/2006, 18:42
Ρε Μητσε , θα το χρησιμοποιεις καθε μερα το μηχανακι αντι της Africa? αν ναι τοτε(νες) κοιτα προς KLX , DR , XR (αυτο ειναι γαματο !!) τετραχρονακι δηλαδη(ς)...

Αμα(ν) ειναι να το εχεις μονο για να καυλαντιζεις στα βουνα και στις ραχουλες , διχρονακι ...κανα παλιο EXC ...τιποτα τετοιο...mx/sx μοντελα ειναι σκληρα για εντουρο ειδικα αμα εισαι σε φαση εκμαθησης ...γενικα θελουν χερια και εσυ θα πηγαινεις το πρωϊ εντουραδες και μετα θα θες να πιασεις κανα m7b5 σε αναστροφη και δεν θα πηγαινουν τα ρημαδια τα δαχτυλα...:lol:

Απο την στιγμη που η Roland και η Korg δεν βγαζουν μηχανακια , για Υamaha σε κοβω...:beer:

γεια σου Μητσε!!
:beer:

dirtbird
06/11/2006, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
ΠουΖ τοΖ ξερειςΖ?
Έχεις αρχίσει και ψΖευδΖίΖεις :a36:

dirtbird
06/11/2006, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
και μετα θα θες να πιασεις κανα m7b5 σε αναστροφη και δεν θα πηγαινουν τα ρημαδια τα δαχτυλα...:lol:

Απο την στιγμη που η Roland και η Korg δεν βγαζουν μηχανακια , για Υamaha σε κοβω...:beer:


Μην τον ακούς, μετά από λίγο τα στακάτα σου δεν θα παίζονται :lol:

STOYBI
06/11/2006, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Aυτά είναι μύθοι που γράφουν τα περιοδικά.

Χέρια βγάζουν τα μηχανάκια που κλωτσάνε, το 500 είναι τόσο γραμμικό που δε ξέρεις τι ταχύτητα έχεις στο κιβώτιο (ούτε με πόσα πας στην πρώτη φλαταδούρα που θα συναντήσεις μέχρι που αντιλαμβάνεσαι ότι ο κολλητός με το CR 250 πάει δίπλα σου αμπραγιαριστός κι εσύ με μισό γκάζι :eyepop: )

dirtbird Μηπως χρειαζεσε καμμια πιστονι - ελατηρια και δεν το εχεις παρει χαμπαρι ???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:wave2:

Julius
06/11/2006, 22:34
Δημήτρη είναι γεγονός ότι η «άποψη» είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.


Μια λάθος-απρόσεκτη επιλογή στην μοτοσυκλέτα μπορεί να σε οδηγήσει σε μεγάλο κόστος συντήρησης άσχετα εάν είναι δίχρονη ή τετράχρονη

Σε γενικές γραμμές προσπάθησε να μην επιλέξεις πολύ «δουλεμένη» μοτοσυκλέτα ή πολύ παλιό μοντέλο άσχετα με το πόσο καλή εμφάνιση μπορεί να έχει, μια πολύ δουλεμένη μοτοσυκλέτα είσαι σχεδόν σίγουρο ότι θα βγάλει «κουφά» προβλήματα απο το πουθενά.

Επίσης καλό θα είναι να πάρεις μοτοσυκλέτα απο γνωστό (που θα ξέρεις τι χρίση έχει κάνει) και όχι στην τύχη απο κάποιο μαγαζί με μεταχειρισμένα.

Απο εκεί και πέρα η άποψη μου είναι οτι ένα μεγάλο δίχρονο (250++) με καλή κατάσταση είναι ποιο διασκεδαστικό και θέλει πολύ μικρότερη συντήρηση απο ένα τετράχρονο. Μια λάθος επιλογή πχ ένα χιτώνιο τυραννισμένο από παλιότερη ζημιά μπορεί να σε βάλει σε μπελάδες και κόστος επισκευής υψηλό. Μέγιστο μειονέκτημα είναι η βόλτες παραπάνω από μονοήμερες είναι σχεδόν απαγορευτικές, ειδικά εάν έχουν ασφάλτινα βαρετά χιλιόμετρα.

Ένα τετράχρονο εώς τα τρία χιλιάρικα ειναι αναγκαστικά παλίας τεχνολογίας, βαρύ και χωρίς ιδιαίτερο γκάζι με λίγα λόγια «χλιαρή» μοτοσυκλέτα . Ιδανικό τετράχρονο ένα WR250F ή 450 (μακριά απο 400-426), ΕΧC400-450, ή έστω ενα ποιο συμβατικό DRZ Ε έχουν τουλάχιστον 4000 σε σχετικά καλή κατάσταση.


Εν κατακλείδι, εάν θέλεις να κάνεις και κάνα παραπάνω χιλιόμετρο δώσε 4000 και χτύπα ένα απο τα παραπάνω, εάν πάλι σε ενδιαφέρει μόνο να κάνεις τον χαβαλέ σου, να τρέξεις και κάνα αγώνα και να βελτιώσεις και τεχνική-φυσική κατάσταση..... Ενα πορτοκαλί 250 με 3000-3500 είναι το ιδανικότερο.



:wave2:

Julius
06/11/2006, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Νομίζω ότι κάτι έχω για σένα αλλά υπάρχουν 2 αρνητικά σημεία....:D
α) πινακίδα
και
β) ο (δίτροχος) κόσμος σου (βλέπε ΑΤ) θα έχει αλλάξει κατά πολύ μετά από την πρώτη βόλτα....:lol: :wave2:

h apousia pinakidas einai ontos meionektima ean den exeis treiler.

pantos ean den einai toy 1821, exei aftermarket anartiseis-elatiria kai exei prosegmeno kinitira tha elega oti einai sympathitiki periptosh


apla meta to pantrevese

DimChios
07/11/2006, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Tοτε δες κανενα 200 διχρονο, με την ροπη του κτλ.

Ετσι κι αλλιως παντως, στο χωμα μετρανε τα χερια....δε πα να εχει ο αλλος CR500....



Δεν διαφωνώ για τα χέρια που νομίζω ότι τα έχω! :blush:
Ας μήν λοιπόν πάρω κάτι "εύκολο" αλλά κάτι που θα με δυσκολέψει με άλλο τρόπο και διαφορετικό από το Africa το οποίο ότι και να του κάνεις, καλά πάει (αν μπορείς) αλλά οι αναρτήσεις του για πολλά-πολλά παιγνίδια και δυσκολίες δεν "δουλεύουν"! :sad:

DimChios
07/11/2006, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρε Μητσε , θα το χρησιμοποιεις καθε μερα το μηχανακι αντι της Africa? αν ναι τοτε(νες) κοιτα προς KLX , DR , XR (αυτο ειναι γαματο !!) τετραχρονακι δηλαδη(ς)...

Αμα(ν) ειναι να το εχεις μονο για να καυλαντιζεις στα βουνα και στις ραχουλες , διχρονακι ...κανα παλιο EXC ...τιποτα τετοιο...mx/sx μοντελα ειναι σκληρα για εντουρο ειδικα αμα εισαι σε φαση εκμαθησης ...γενικα θελουν χερια και εσυ θα πηγαινεις το πρωϊ εντουραδες και μετα θα θες να πιασεις κανα m7b5 σε αναστροφη και δεν θα πηγαινουν τα ρημαδια τα δαχτυλα...:lol:

Απο την στιγμη που η Roland και η Korg δεν βγαζουν μηχανακια , για Υamaha σε κοβω...:beer:

γεια σου Μητσε!!
:beer:



Δεν το θέλω Κωστή για καθημερινό! :nono:
Για ξεκ@υλωμα το θέλω! Απλώς να έχει πινακίδα μπας και κάποια στιγμή τρέξω σε κανένα αγώνα, δεν παίζει και τρέϊλερ....


:rolleyes: Και είχα πειπως όργανο ΥΑΜΑΗΑ δεν θα ξαναπάρω ποτέ! :sick:

:lol: :lol: :lol:

DimChios
07/11/2006, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...γενικα θελουν χερια και εσυ θα πηγαινεις το πρωϊ εντουραδες και μετα θα θες να πιασεις κανα m7b5 σε αναστροφη και δεν θα πηγαινουν τα ρημαδια τα δαχτυλα...:lol:

Απο την στιγμη που η Roland και η Korg δεν βγαζουν μηχανακια , για Υamaha σε κοβω...:beer:

γεια σου Μητσε!!
:beer:







Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μην τον ακούς, μετά από λίγο τα στακάτα σου δεν θα παίζονται :lol:






:rotflmao: :rotflmao:

Τι μλκες! :lol: :lol:


Να ανοίξω κανένα πόστ με ακόρντα, αναλύσεις, αρμονία και τρίηχα να ξεκ@υλώσουμε εκεί???

Δεν θα μας καταλαβαίνουν και πολλοί, να δείξω κι εγώ ότι κάτι ξέρω....




ΚΑΙ....











ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ Γ@Μ@ΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΤ???? :mad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
07/11/2006, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Δημήτρη είναι γεγονός ότι η «άποψη» είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.


Μια λάθος-απρόσεκτη επιλογή στην μοτοσυκλέτα μπορεί να σε οδηγήσει σε μεγάλο κόστος συντήρησης άσχετα εάν είναι δίχρονη ή τετράχρονη

Σε γενικές γραμμές προσπάθησε να μην επιλέξεις πολύ «δουλεμένη» μοτοσυκλέτα ή πολύ παλιό μοντέλο άσχετα με το πόσο καλή εμφάνιση μπορεί να έχει, μια πολύ δουλεμένη μοτοσυκλέτα είσαι σχεδόν σίγουρο ότι θα βγάλει «κουφά» προβλήματα απο το πουθενά.

Επίσης καλό θα είναι να πάρεις μοτοσυκλέτα απο γνωστό (που θα ξέρεις τι χρίση έχει κάνει) και όχι στην τύχη απο κάποιο μαγαζί με μεταχειρισμένα.

Απο εκεί και πέρα η άποψη μου είναι οτι ένα μεγάλο δίχρονο (250++) με καλή κατάσταση είναι ποιο διασκεδαστικό και θέλει πολύ μικρότερη συντήρηση απο ένα τετράχρονο. Μια λάθος επιλογή πχ ένα χιτώνιο τυραννισμένο από παλιότερη ζημιά μπορεί να σε βάλει σε μπελάδες και κόστος επισκευής υψηλό. Μέγιστο μειονέκτημα είναι η βόλτες παραπάνω από μονοήμερες είναι σχεδόν απαγορευτικές, ειδικά εάν έχουν ασφάλτινα βαρετά χιλιόμετρα.

Ένα τετράχρονο εώς τα τρία χιλιάρικα ειναι αναγκαστικά παλίας τεχνολογίας, βαρύ και χωρίς ιδιαίτερο γκάζι με λίγα λόγια «χλιαρή» μοτοσυκλέτα . Ιδανικό τετράχρονο ένα WR250F ή 450 (μακριά απο 400-426), ΕΧC400-450, ή έστω ενα ποιο συμβατικό DRZ Ε έχουν τουλάχιστον 4000 σε σχετικά καλή κατάσταση.


Εν κατακλείδι, εάν θέλεις να κάνεις και κάνα παραπάνω χιλιόμετρο δώσε 4000 και χτύπα ένα απο τα παραπάνω, εάν πάλι σε ενδιαφέρει μόνο να κάνεις τον χαβαλέ σου, να τρέξεις και κάνα αγώνα και να βελτιώσεις και τεχνική-φυσική κατάσταση..... Ενα πορτοκαλί 250 με 3000-3500 είναι το ιδανικότερο.



:wave2:



:wave2: :winka:

Όσο για τις μή μονοήμερες βόλτες το Africa θα συνεχίσει να έχει χωμάτινα λάστιχα όπως επίσης δεν σκοπεύω να του κόψω τις λάσπες καθότι τις συνήθισε!!!
Άσε που έχω και φίλους με μαστόδοντα που δεν σκοπεύω να "γράψω"! :look: :look:

:smokin:

dirtbird
07/11/2006, 06:03
SPAM ON -<DIM, γνωρίζεις τον Τέτερη? >- SPAM OFF

DimChios
07/11/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
SPAM ON -<DIM, γνωρίζεις τον Τέτερη? >- SPAM OFF



Από μικρό παιδί! Εμένα εννοώ, αυτός είναι παππούς! :lol: :lol: :lol:

Τον Αλέκο δεν λές? :D

Τα ούζα του να δείς πόσο τα ξέρω!!! :winka: :winka:

:wave2:

dirtbird
07/11/2006, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Από μικρό παιδί! Εμένα εννοώ, αυτός είναι παππούς! :lol: :lol: :lol:

Τον Αλέκο δεν λές? :D

Τα ούζα του να δείς πόσο τα ξέρω!!! :winka: :winka:

:wave2:

Toν Αλέκο, ναι.
Είμασταν μαζί στην ορχήστρα της ταξιαρχίας το μεγαλύτερο μέρος του '89 μέχρι αρχές του 90 (πήρα μετάθεση). Απίστευτος μουσικός, με έσκιζε όταν έλεγε 'παμε νησιώτικα από ρε μινόρε'.

Εννοούσε για το επόμενο δίωρο. Σημειωτέον ότι αφού πλήκτρα έπαιζε άλλος που είμασταν μαζί στο Ωδείο, έπαιζα μπάσο. Αυτό δε, Peavey και μάλιστα άταστο (ότι πρέπει για ρουμπίτσες).

Όταν τον δεις χαιρετίσματα από το Σωτήρη.

ΣΗΜ: το '7' είναι το καλό του ούζο? (νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς είχε το καλύτερο)

:wave2: :wave2:

Julius
08/11/2006, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:wave2: :winka:

Όσο για τις μή μονοήμερες βόλτες το Africa θα συνεχίσει να έχει χωμάτινα λάστιχα όπως επίσης δεν σκοπεύω να του κόψω τις λάσπες καθότι τις συνήθισε!!!
Άσε που έχω και φίλους με μαστόδοντα που δεν σκοπεύω να "γράψω"! :look: :look:

:smokin:

e pane pare ena KTM EXC200-250 2t 2001-2003 kai eisai Jet