PDA

View Full Version : Επιγονατίδες δίχως κνήμη?



kostisthegreek
05/11/2006, 19:21
Υπάρχουν επιγονατίδες μόνο γόνατο, δίχως κνήμη, διακριτικές, να φοριούνται εύκολα μέσα από το παντελόνι???

Alx 84
06/11/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Υπάρχουν επιγονατίδες μόνο γόνατο, δίχως κνήμη, διακριτικές, να φοριούνται εύκολα μέσα από το παντελόνι???


οι evs sx 01 από τον τζορτζόπουλο. έχουν μεταλικές λάμες στα πλάγια που πιάνουν κ πέρα από την περιοχή στο γόνατο, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα διακριτικές. εκτός αν φοράς φαρδιά παντελόνια

δές τις
Εδώ (http://www.tzortzopoulos.gr/newsite/newproducts.php?cat=143)


Υ.Γ. έχουν κ τσιμπιτή τιμή!:sad:

morpheus
07/11/2006, 13:54
Κατά τύχη κοιτούσα αυτές (αν σε ενδιαφέρουν οι αγορές από internet...)

ICON KNEE ARMOR (http://www.motorcycle-superstore.com/item.aspx?style=15818&department=108&Division=1)


68566

OldMan
07/11/2006, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Κατά τύχη κοιτούσα αυτές (αν σε ενδιαφέρουν οι αγορές από internet...)

ICON KNEE ARMOR (http://www.motorcycle-superstore.com/item.aspx?style=15818&department=108&Division=1)

Οι παραπάνω είναι Knee/Shin και "πιάνουν" και την κνήμη !!

(όχι ότι δεν χρειάζεται, αλλά ΔΕΝ βολεύει για άσφαλτο...) :wave2:

OldMan
07/11/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
οι evs sx 01 από τον τζορτζόπουλο. έχουν μεταλικές λάμες στα πλάγια που πιάνουν κ πέρα από την περιοχή στο γόνατο, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα διακριτικές. εκτός αν φοράς φαρδιά παντελόνια
δές τις Εδώ (http://www.tzortzopoulos.gr/newsite/newproducts.php?cat=143)

Βρε σεις ...
Όλες οι παραπάνω (πλην της OPTION και των ελαστικών) ΔΕΝ είναι προστατευτικές επιγονατίδες/επικνημίδες !!!

Μην αγοράζουμε αβέρτα ότι ΘΕΛΟΥΝ να μας πουλήσουν ... :sad:


Υ.Γ.
Τα παραπάνω είναι CPI και είναι προστατευτικά ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ της άρθρωσης του γονάτου (ΑΝ έχουμε πρόβλημα...) - κανένας Ορθοπαιδικός δεν υπάρχει, γμτ...??? :smokin:

Cpt. Haddock
07/11/2006, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τα παραπάνω είναι CPI και είναι προστατευτικά ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ της άρθρωσης του γονάτου (ΑΝ έχουμε πρόβλημα...) - κανένας Ορθοπαιδικός δεν υπάρχει, γμτ...??? :smokin:

τα γνωστά και ως "κηδεμόνες"


:wave2:


πχ. "αύριο θα παω για σκι με τον κηδεμόνα μου" :wacko: :lol:

kostisthegreek
07/11/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οι παραπάνω είναι Knee/Shin και "πιάνουν" και την κνήμη !!

(όχι ότι δεν χρειάζεται, αλλά ΔΕΝ βολεύει για άσφαλτο...) :wave2:


Οταν βγαίνω βόλτα πιο έξω βάζω επιγονατίδες με κνήμη (της ασερβις, κάτω από το παντελόνι).
Εντάξει δεν είναι και τόσο βολευτές αλλά παρέχουν περισσότερη προστασία.

Σκέτες μόνο γόνατο θέλω για πιο κοντινές διαδρομές και να βολεύουν και για περπάτημα ή να καθίσεις κάπου.

Alx 84
08/11/2006, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Οταν βγαίνω βόλτα πιο έξω βάζω επιγονατίδες με κνήμη (της ασερβις, κάτω από το παντελόνι).
Εντάξει δεν είναι και τόσο βολευτές αλλά παρέχουν περισσότερη προστασία.

Σκέτες μόνο γόνατο θέλω για πιο κοντινές διαδρομές και να βολεύουν και για περπάτημα ή να καθίσεις κάπου.


άν πάρεις κάτι εξωτερικό δεν έχεις πρόβλημα. με το που σταματήσεις τις βγάζεις κ είσαι οκ!

εγώ έχω τις bionix της alpinestars κ είμαι ευχαριστημένος:wave2:

dom
15/11/2006, 09:33
Mipos kserei kaneis gia epigonatides pou se prostateuoun apo to kryo monaxa ?

edie
15/11/2006, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dom
Mipos kserei kaneis gia epigonatides pou se prostateuoun apo to kryo monaxa ?
colori

dom
16/11/2006, 08:23
polountai pantoi h colori? exeis kamia fotografia tous kai poso peripou kanoun?

latris mixanis
16/11/2006, 08:30
Στον Τζωρτζόπουλο επίσης μπορείς να βρεις!

latris mixanis
16/11/2006, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρε σεις ...
Όλες οι παραπάνω (πλην της OPTION και των ελαστικών) ΔΕΝ είναι προστατευτικές επιγονατίδες/επικνημίδες !!!

Μην αγοράζουμε αβέρτα ότι ΘΕΛΟΥΝ να μας πουλήσουν ... :sad:


Υ.Γ.
Τα παραπάνω είναι CPI και είναι προστατευτικά ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ της άρθρωσης του γονάτου (ΑΝ έχουμε πρόβλημα...) - κανένας Ορθοπαιδικός δεν υπάρχει, γμτ...??? :smokin:

Για όποιον έχει κάνει επέμβαση στους χιαστούς, έχει προβλήματα με την επιγονατίδα και γενικά προβλήματα με το γόνατο.

dom
16/11/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από edie
colori

Elpizo na ennoeis kati pou paei aneta kato apo to rouxo kai oxi plastikes pou pane apekso.

edie
16/11/2006, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dom
Elpizo na ennoeis kati pou paei aneta kato apo to rouxo kai oxi plastikes pou pane apekso.



http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=504

πάντα κάνει καλύτερη τιμή από αυτή που έχει στον κατάλογο έχει και πιο φθηνές

πρόσεχε το νούμερο να μην είναι μεγάλες και σου φεύγουν έτσι την έπαθα

είναι πολύ καλή ιδέα να φοράς επιγονατίδες διότι όπως καθόμαστε πάνω στο μότο είναι η επιγονατίδα δέχεται πολύ κρύο και όπως είναι ανοιχτό το γόνατο……

εγω επιδη πηρα λαθος νούμερο και επειδή έχω κάτι μικροπροβλήματα στα γόνατα πήρα ένα ισοθερμικό παντελόνι και με τις επιγονατίδες που έχει το παντελόνι δεν περνάει καθόλου κρύο προτείνω λοιπόν παντελόνι ισοθερμικό και όχι επιγονατίδες

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=589

το συγκεκριμένο παντελόνι είναι από το ίδιο υλικό με την επένδυση του μπουφάνDylan coloriτο οποίο δεν καταλαβενει τίποτα από κρύο

dom
16/11/2006, 22:50
Agorasa tis iso8ermikes epigonatides 32 Euro apo Colori.
Ontos otan perpatao katevenoun apo to gonato alla eutixos den ftanoun kai sto astragalo ;)

Kukloforeis pantote me iso8ermiko panteloni? Ti kaneis an 8eleis na foreseis ena jean, ena allo kalo panteloni?

fantacid
16/11/2006, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dom
Mipos kserei kaneis gia epigonatides pou se prostateuoun apo to kryo monaxa ?

γιαυτο το λογο εχω επιγωνατιδες φαρμακειου οι οποιες ειναιελαστηκες στο χρωμα του δερματος, διακριτηκες κατω απο τα ρουχα κ φθηνες

για το βουνο εχω κ γω τις bionik της alpinestar oι οποιες ειναι αρκετα αβολες για καθημερινη χρηση δρομου

dom
17/11/2006, 13:09
otan les epigonatides farmakiou ti ennoeis akrivos?
Exeis kamia foto?

Prostateuoun apo to kryo to idio kala me tis WindStopper?

fantacid
17/11/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dom
otan les epigonatides farmakiou ti ennoeis akrivos?
Exeis kamia foto?

Prostateuoun apo to kryo to idio kala me tis WindStopper?

πανε σε ενα φαρμακειο κ ρωτα
δεν μπορω να βαλω φοτο κ δεν ξερω τις WindStopper

edie
17/11/2006, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dom
Agorasa tis iso8ermikes epigonatides 32 Euro apo Colori.
Ontos otan perpatao katevenoun apo to gonato alla eutixos den ftanoun kai sto astragalo ;)

Kukloforeis pantote me iso8ermiko panteloni? Ti kaneis an 8eleis na foreseis ena jean, ena allo kalo panteloni?


το φοραω πάντα είναι εφαρμοστό (σαν τα κολάν που φοράνε οι γυναίκες) ακόμη και με κουστούμι δεν φαίνεται
και με το συγκεκριμένο επειδή αναπνέον δεν ιδρώνεις κατεβαίνεις από μότο και μπαίνεις σε ένα ζεστό μέρος πχ μπαράκι, γραφείο κτλ

dom
18/11/2006, 13:10
μπορείς να μου πείς την μάρκα να πάω να τις αγοράσω?

Υποτίθετε ότι ειναι ορθοπεδικές?

kostisthegreek
20/11/2006, 20:49
Απάντηση δεν πήρα αλλά έμαθα από αντιπρόσωπο ότι προς το τέλος του χρόνου θα έρθουν επιγονατίδες (προστατευτικές και μόνο γόνατο). Αν γίνει θα σας ενημερώσω μήπως ενδιαφέρεται κάποιος.