PDA

View Full Version : ερωτηση περι ανταλλαγης δικυκλου



kalant
05/11/2006, 21:29
εστω οτι ανταλλαζω τη μηχανη μου σε καποιο μαγαζι και παιρνω ενα μικροτερο...

την διαφορα θα μου την δωσει ο αλλος οταν πουληθει η μηχανη που του αφησα, σωστα?

αν ομως πεσω σε απατεωνα και οταν πουληθει μου δινει λιγοτερα λεφτα απο οσα συμφωνησαμε ή αν πουλησει την μηχανη μου και δεν μου πει τιποτα για να μου μην μου δωσει τα λεφτα μου, τοτε τι γινεται?

γινεται απο την αρχη καποια γραπτη συμφωνια με υπογραφες κλπ ή ελπιζω να πεσω σε σοβαρο ανθρωπο?

πως μπορει καποιος να βρει το δικιο του σε μια τετοια περιπτωση?

pissaman
05/11/2006, 23:09
Ανταλλαγή, για φτηνότερη, δεν θα σου κάνει κανείς!
Θα πάρεις το μηχανάκι που θες, θα το πληρώσεις, και απλά θα αφήσεις το δικό σου εκεί και όταν πουληθεί, θα πάρεις τα λεφτά!
Δεν ξέρω κανέναν που να κάνει αυτό που ζητάς! Ίσως με λίγο ψάξιμο, να βρεις κάποιον αλλά...

kalant
05/11/2006, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Ανταλλαγή, για φτηνότερη, δεν θα σου κάνει κανείς!
Θα πάρεις το μηχανάκι που θες, θα το πληρώσεις, και απλά θα αφήσεις το δικό σου εκεί και όταν πουληθεί, θα πάρεις τα λεφτά!
Δεν ξέρω κανέναν που να κάνει αυτό που ζητάς! Ίσως με λίγο ψάξιμο, να βρεις κάποιον αλλά...

ολοι το κανουν αυτο ρε φιλε, τουλαχιστον οσοι ρωτησα...
αμα θελω δινω το δικο μου και περνω μικροτερο απλα δεν μου δινει εκεινη την στιγμη την διαφορα στο χερι και πρεπει να περιμενω να πουληθει αυτη που αφηνω εκει για να παρω την διαφορα...

εγω αλλο ρωτησα...

:wave2:

pissaman
06/11/2006, 07:09
Κατάλαβα τι ρώτησες, απλά όταν είχα ρωτήσει εγώ, δεν το έκανε κανείς! (τουλάχιστον 5-6 που είχα ρωτήσει).
Αν το κάνουν, πολύ απλά, θα υπογράψετε κάποιο χαρτί (που καλό είναι να το έχει δει κάποιος δικηγόρος από τη μεριά σου).
Τώρα για το αν θα σου παίξουν πουστιά μετά.... άγνωστο! Όσο καλύτερα γραμμένο είναι το χαρτάκι που θα υπογράψετε, τόσο δυσκολότερο θα είναι να σου την κάνει.
Όσο για να την πουλήσει, και να μη σε ενημερώσει, θα το κάνει μόνο με πλαστά χαρτιά, οπότε θεωρείτε κλοπή, και κάνεις μια μήνυση και βρίσκουν το νέο ιδιοκτήτη και σου επιστρέφει τη μηχανή. Σίγουρα όμως μπλέκεις! ;):wave2:

rsp
06/11/2006, 07:47
Μια καλη λυση ειναι οταν συμφωνησετε να στειλεις καποια φιλο να ρωτησει ποσο πουλαει το μηχανακι σου (υπο μορφη ενδιαφερομενου)Ετσι θα ξερεις ποσα λεφτα θα παρει απο το μηχανακι σου!

kalant
06/11/2006, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Μια καλη λυση ειναι οταν συμφωνησετε να στειλεις καποια φιλο να ρωτησει ποσο πουλαει το μηχανακι σου (υπο μορφη ενδιαφερομενου)Ετσι θα ξερεις ποσα λεφτα θα παρει απο το μηχανακι σου!

ενταξει αυτο δεν με νοιαζει και πολυ, αν με καλυπτει η τιμη που θα μου πει απο την αρχη και ειμαι σιγουρος οτι θα παρω τα υπολοιπα λεφτα μου ειναι οκ...

απο κει και περα ποσο θα την δοσει αυτος προβλημα του...

εννοειται οτι ξερω πανω κατω ποσο την παιρνουν, οποτε αν μου πει πολυ λιγα για να βγαλει αυτος εφυγα και παω σε αλλον...

alex14
06/11/2006, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
ενταξει αυτο δεν με νοιαζει και πολυ, αν με καλυπτει η τιμη που θα μου πει απο την αρχη και ειμαι σιγουρος οτι θα παρω τα υπολοιπα λεφτα μου ειναι οκ...

απο κει και περα ποσο θα την δοσει αυτος προβλημα του...

εννοειται οτι ξερω πανω κατω ποσο την παιρνουν, οποτε αν μου πει πολυ λιγα για να βγαλει αυτος εφυγα και παω σε αλλον...

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Αυτο που κανουν μερικοι ειναι να ανεβαζουν πολυ παραπανω την τιμη απο οτι εχει συμφωνηθει με αποτελεσμα να μην "φευγει" η μηχανη και αποσκοπουν στο δικο σου σπασιμο νευρων και προφανως μειωσης της τιμης εκ μερους σου.


:wave2: