PDA

View Full Version : Η κινηση χειροτερεψε φέτος ή μου φαινεται;



mbjp
06/11/2006, 03:28
Κατα τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας αλλα και το ΣΚ, καθημερινα ανέβαινα το ποτάμι (Κηφισός) προς Φιλαδέλφεια για δουλειά. Γύρω στις 6-7 το απόγευμα.
Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι ότι, ανεξάρτητα από τι μέρα ήταν, το μποτιλιάρισμα έφτανε πάντα εως (τουλάχιστον) το ύψος της Πειραιώς. Μάλιστα 2 μέρες το "συνάντησα" καπου στα 500μετρα μετά την είσοδο του Φαλήρου.

Επειδη και παλιότερα ανέβαινα, με αυτοκίνητο όμως, την εθνική απο Πειραιά, θυμαμαι το στανταρ πρωινό μποτιλιαρισμα έξω απο τα ΚΤΕΛ που εφτανε εως την Αχαρνων. Την υπόλοιπη ημερα η κινηση στο δρομο ηταν κανονική.

Περσι η κατασταση ειχε χειροτερεψει αρκετα, καθως πλεον ειχε μποτιλιαρισμα και τα απογευματα, αλλα μόνο τις ημερες Δευτέρα/Τετάρτη που έκλειναν τα μαγαζιά το απόγευμα. Φετος ωστοσο τα πραγματα εχουν φτασει στο απροχωρητο. Μαλιστα επειδη ετυχε να κινηθω στον αξονα αυτο και το Σαββατοκύριακο, το μποτιλιάρισμα παρέμενε εκεί..Η ίδια μαγική δύναμη που, πριν ακομη βγάλουν το φανάρι στη Ρενό, επιβράδυνε τα αυτοκίνητα, συνεχίζει μεχρι σημερα να ταλαιπωρει χιλιάδες οδηγους..

Κάπου είχα διαβάσει οτι οι συγκοινονιολόγοι χαρακτήρισαν το 2007 ως οριακή χρονιά για τους δρόμους της πόλης, καθώς αυτοί έχουν ήδη ξεπεράσει τα όρια τους όσον αφορα τη χωρητικότητα σε αυτοκίνητα. Το αρνητικό στην υπόθεση είναι οτι ο κόσμος κοιμάται. Όχι απλώς εξακολουθεί να αγοράζει τετράτροχα, δικαίωμα του καθένα είναι άλλωστε, αλλα επιμένει να χρησιμοποιεί αυτό το απελπιστικά αργό μέσον για να μεταβεί στη δουλειά του. Είναι θέμα νωοτροπίας;; Συνήθειας;; Δεν μπορω να καταλαβω.

Να δωσω ενα παραδειγμα;; Παρτε εναν ποδοσφαιρικο αγωνα στο Καραϊσκακη. Οσοι εχει τύχει να περάσουν απο τις γυρω περιοχες 1 ωρα πριν το ματς, καταλαβαινουν. Αυτοκινητα το ενα σχεδον πανω στο αλλο. Πανω σε πεζοδρομια, μπαρες, στην στροφη της Εθνικης οδου, στην Πειραιως, στην παραλιακη, μιλαμε για ΠΑΡΑΝΟΙΑ.

Παρανοια, οχι για τον αριθμο των αυτοκινητων, αλλα για το γεγονος οτι το γηπεδο ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ διπλα στον ΗΣΑΠ!!! ΕΛΕΟΣ!!! Οι ανθρωποι τρωνε 3 ωρες απο τη ζωη τους για να ερθουν νωριτερα να παρκαρουν, και αλλες 2 τουλαχιστον μεχρι να ξεμπλεξουν απο την κινηση!! Θα πει καποιος, δεν εχουν ηλεκτρικο σταθμο κοντα στο σπιτι τους..Για ονομα! Παλιοτερα συνηθιζα να αφηνω το αμαξι στον Ταυρο, και απο εκει με το τραινακι εμπαινα στο κεντρο να κανω τις δουλειες μου. Ποσοι κανουν κατι αντιστοιχο;; Ειναι ΤΟΣΟ δυσκολο δηλαδη; Προτιμουν 2 ωρες ταλαιπωριας, κινησης & αγχους για ενα παρανομο παρκαρισμα, απο λιγα λεπτα ψαξιματος σε εναν ηλεκτρικο σταθμο καπως πιο κοντα στο σπιτι τους;

:alien:

AFTER
06/11/2006, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp

Κάπου είχα διαβάσει οτι οι συγκοινονιολόγοι χαρακτήρισαν το 2007 ως οριακή χρονιά για τους δρόμους της πόλης, καθώς αυτοί έχουν ήδη ξεπεράσει τα όρια τους όσον αφορα τη χωρητικότητα σε αυτοκίνητα. Το αρνητικό στην υπόθεση είναι οτι ο κόσμος κοιμάται. Όχι απλώς εξακολουθεί να αγοράζει τετράτροχα, δικαίωμα του καθένα είναι άλλωστε, αλλα επιμένει να χρησιμοποιεί αυτό το απελπιστικά αργό μέσον για να μεταβεί στη δουλειά του. Είναι θέμα νωοτροπίας;; Συνήθειας;; Δεν μπορω να καταλαβω.


:alien:

Ειναι απλα θεμα :a31:
Οι ανθρωποι ειναι βλακες
Μονο αυτους που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να οδηγησουν μοτοσυκλετα τους δικαιολογω
Υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι που θα μπορουσαν να παρουν το ΜΕΤΡΟ για να πανε στις δουλειες τους, αλλα οχι, θελουν το τουτου τους!
Κατοχικοπληκτοι με κομπλεξ επιδειξιας

Εγω πηρα και δευτερο μηχανακι για να κατεβαινω στο μαγαζι μου χωρις κινηση
Μου παιρνει 10-15 λεπτα, ενω με το αμαξι ηθελα 45+ συν τον χρονο να βρω παρκινγκ(αν εβρισκα, αλλιως πληρωνα)

Λεωνίδας
06/11/2006, 10:20
δε σου φαίνεται... θυμάμαι τη Συγγρού όλες τις ώρες και μέρες χωρίς μποτιλιάρισμα...πριν 3-4 χρόνια σίγουρα ήταν έτσι
τώρα πιάνει το πρωί κίνηση στην άνοδο από το ύψος του Αγ.Σώστη :cry: :cry:
μου φαίνεται θα γυρίσω στο χωριό μου :alien:

jp79
06/11/2006, 11:15
Παλαιό φάληρο - νέο ψυχικό πέρσι 25-30 λεπτά φέτος 35-40. Όλοι έχουν τρέξει να πάρουν αυτοκίνητα... το χειρότερο απο όλα είναι οτι τα περισσότερα αυτοκίνητα μεταφέρουν μόνο έναν... ελπίζω κάποια στιγμή να βάλουν μυαλό και να προτιμήσουν μέσα μαζικής μεταφοράς ή μοτοσυκλέτες. βέβαια μπορεί να γίνουμε σαν μερικές ασιατικές χώρες που η κίνηση δημιουργείται απο τα παπια και σκοουτερ και γενικά γίνεται ένας πανικός στους δρόμους.

ktm640lc4
06/11/2006, 11:46
Aυτο θα γινει απο μονο του παιδια πιστευω.

Ο Ελληνας δεν εχει ακομα χορτασει το αυτοκινητο. Γενικα, ΤΟ αυτοκινητο.

Οταν γινει αυτο θα παρουν και το μετρο να πανε στην δουλεια τους. Σιγα σιγα και με ηρεμια ολα θα γινουν.

Stergios69
06/11/2006, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Aυτο θα γινει απο μονο του παιδια πιστευω.

Ο Ελληνας δεν εχει ακομα χορτασει το αυτοκινητο. Γενικα, ΤΟ αυτοκινητο.

Οταν γινει αυτο θα παρουν και το μετρο να πανε στην δουλεια τους. Σιγα σιγα και με ηρεμια ολα θα γινουν.
Αυτό ακριβώς...
Ακόμα και σε μικρές πόλεις συμβαίνει...
ΟΛΟΙ με αυτοκίνητο και ας είναι για 1500 μέτρα!

Innersense
06/11/2006, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
δε σου φαίνεται... θυμάμαι τη Συγγρού όλες τις ώρες και μέρες χωρίς μποτιλιάρισμα...πριν 3-4 χρόνια σίγουρα ήταν έτσι
τώρα πιάνει το πρωί κίνηση στην άνοδο από το ύψος του Αγ.Σώστη :cry: :cry:
μου φαίνεται θα γυρίσω στο χωριό μου :alien:
μια απο τα ίδια ακριβώς

μάλιστα κάποια δευτέρα τα αυτοκίνητα ήταν ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ Π Ρ Ι Ν τον Αγιο Σώστη. Μου έκανε φοβερή εντύπωση και υπέθεσα ότι θα έχει γίνει κάποιο ατύχημα ή κάτι τέτοιο...

Δεν είχε γίνει τίποτα φυσικά, ήταν απλά ΚΙΝΗΣΗ!

Ενοείτε επίσης ότι στο 90% των αυτοκινήτων επιβάτης είναι ΜΟΝΟ ο οδηγός!

Μιλάμε για τρελά πράγματα...

Επίσης εντιπωσιακά ανεβαίνει η κίνηση και όταν βρέχει, ακόμα και οταν υπάρχει πρόβλεψη βροχής απο την ΕΜΥ (ακόμα και αν δεν βρέξει τελικά), όπου όλοι όσοι χρησιμοποιούν δίκυκλο αποφασίζουν να κατέβουν στο κέντρο για να μην βράχουν γιατί απο ταλαιπωρία άλλο τίποτα.... ατελείωτες ώρες μέσα στο αυτοκίνητο...

Lazio
06/11/2006, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
Κατα τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας αλλα και το ΣΚ, καθημερινα ανέβαινα το ποτάμι (Κηφισός) προς Φιλαδέλφεια για δουλειά. Γύρω στις 6-7 το απόγευμα.
Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι ότι, ανεξάρτητα από τι μέρα ήταν, το μποτιλιάρισμα έφτανε πάντα εως (τουλάχιστον) το ύψος της Πειραιώς. Μάλιστα 2 μέρες το "συνάντησα" καπου στα 500μετρα μετά την είσοδο του Φαλήρου.

Επειδη και παλιότερα ανέβαινα, με αυτοκίνητο όμως, την εθνική απο Πειραιά, θυμαμαι το στανταρ πρωινό μποτιλιαρισμα έξω απο τα ΚΤΕΛ που εφτανε εως την Αχαρνων. Την υπόλοιπη ημερα η κινηση στο δρομο ηταν κανονική.

Περσι η κατασταση ειχε χειροτερεψει αρκετα, καθως πλεον ειχε μποτιλιαρισμα και τα απογευματα, αλλα μόνο τις ημερες Δευτέρα/Τετάρτη που έκλειναν τα μαγαζιά το απόγευμα. Φετος ωστοσο τα πραγματα εχουν φτασει στο απροχωρητο. Μαλιστα επειδη ετυχε να κινηθω στον αξονα αυτο και το Σαββατοκύριακο, το μποτιλιάρισμα παρέμενε εκεί..Η ίδια μαγική δύναμη που, πριν ακομη βγάλουν το φανάρι στη Ρενό, επιβράδυνε τα αυτοκίνητα, συνεχίζει μεχρι σημερα να ταλαιπωρει χιλιάδες οδηγους..

Κάπου είχα διαβάσει οτι οι συγκοινονιολόγοι χαρακτήρισαν το 2007 ως οριακή χρονιά για τους δρόμους της πόλης, καθώς αυτοί έχουν ήδη ξεπεράσει τα όρια τους όσον αφορα τη χωρητικότητα σε αυτοκίνητα. Το αρνητικό στην υπόθεση είναι οτι ο κόσμος κοιμάται. Όχι απλώς εξακολουθεί να αγοράζει τετράτροχα, δικαίωμα του καθένα είναι άλλωστε, αλλα επιμένει να χρησιμοποιεί αυτό το απελπιστικά αργό μέσον για να μεταβεί στη δουλειά του. Είναι θέμα νωοτροπίας;; Συνήθειας;; Δεν μπορω να καταλαβω.

Να δωσω ενα παραδειγμα;; Παρτε εναν ποδοσφαιρικο αγωνα στο Καραϊσκακη. Οσοι εχει τύχει να περάσουν απο τις γυρω περιοχες 1 ωρα πριν το ματς, καταλαβαινουν. Αυτοκινητα το ενα σχεδον πανω στο αλλο. Πανω σε πεζοδρομια, μπαρες, στην στροφη της Εθνικης οδου, στην Πειραιως, στην παραλιακη, μιλαμε για ΠΑΡΑΝΟΙΑ.

Παρανοια, οχι για τον αριθμο των αυτοκινητων, αλλα για το γεγονος οτι το γηπεδο ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ διπλα στον ΗΣΑΠ!!! ΕΛΕΟΣ!!! Οι ανθρωποι τρωνε 3 ωρες απο τη ζωη τους για να ερθουν νωριτερα να παρκαρουν, και αλλες 2 τουλαχιστον μεχρι να ξεμπλεξουν απο την κινηση!! Θα πει καποιος, δεν εχουν ηλεκτρικο σταθμο κοντα στο σπιτι τους..Για ονομα! Παλιοτερα συνηθιζα να αφηνω το αμαξι στον Ταυρο, και απο εκει με το τραινακι εμπαινα στο κεντρο να κανω τις δουλειες μου. Ποσοι κανουν κατι αντιστοιχο;; Ειναι ΤΟΣΟ δυσκολο δηλαδη; Προτιμουν 2 ωρες ταλαιπωριας, κινησης & αγχους για ενα παρανομο παρκαρισμα, απο λιγα λεπτα ψαξιματος σε εναν ηλεκτρικο σταθμο καπως πιο κοντα στο σπιτι τους;

:alien:







Η κινηση εχει αυξηθει φετος σε ολους σχεδον τους δρομους...που θα παει αυτη η κατασταση

Εμ ο Ελληναρας δεν αποχωριζεται το κουτι του οπου και αν παει οτι και να κανει. Εχουμε βεβαια και τους νεοπλουτους με τα θηριωδη SUV νταβαντζιλικι καργα εχουν κατακλυσει και αυτοι τους δρομους ετσι για το κερασακι στην τουρτα :wave2: :wave2:

thePrince
06/11/2006, 12:20
Τα πράγματα είναι απλά. (?!) Όσοι εξακολουθούν να χρησιμοποιούν το αυτοκίνητο τους ενώ υπάρχουν άλλες εναλλακτικές δεν είναι βλάκες, απλώς, το μποτιλιάρισμα δεν το θεωρούν ταλαιπωρία όπως εμείς με τα δίκυκλα, είναι κομμάτι της καθημερινότητας τους και είναι στο πρόγραμμα. Οι περισσότεροι δεν βιάζονται να πάνε στις δουλειές τους ή - ακόμα χειρότερα - κάνουν τις δουλειές τους στο αυτοκίνητο (μιλάνε στο τηλέφωνο, διαβάζουν εφημερίδα, κατεβάζουν email (?!). Το μποτιλιάρισμα για αυτούς δεν είναι ταλαιπωρία ή καθυστέρηση, είναι μια κατάσταση που έχουν μάθει να την δέχονται / ανέχονται, είναι μέρος της "εμπειρίας" της αυτο-κίνησης... :p

airamhag
06/11/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ειναι απλα θεμα :a31:
Οι ανθρωποι ειναι βλακες
Μονο αυτους που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να οδηγησουν μοτοσυκλετα τους δικαιολογω
Υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι που θα μπορουσαν να παρουν το ΜΕΤΡΟ για να πανε στις δουλειες τους, αλλα οχι, θελουν το τουτου τους!
Κατοχικοπληκτοι με κομπλεξ επιδειξιας

Εγω πηρα και δευτερο μηχανακι για να κατεβαινω στο μαγαζι μου χωρις κινηση
Μου παιρνει 10-15 λεπτα, ενω με το αμαξι ηθελα 45+ συν τον χρονο να βρω παρκινγκ(αν εβρισκα, αλλιως πληρωνα)

ενταξει δεν ειναι ετσι ακριβως...
εγω που εχω ταλαιπωηθει πολυ -παρα πολυ - με τις συγκοινωνιες κ φετος πηρα αμαξι...δυστυχως δεν μπορω να παρω λεωφορειο.. :sick: πλεον...κ ας ειναι ζορι το παρκιν...

ισως σε λιγο καιρο ξανα επιστρεψω τι να πω..

κ δεν τιθεται θεμα επιδειξης ( σιγα το ΕΝΖΟ , το σεατακι !!! :lol: :lol: :lol: )



Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
δε σου φαίνεται... θυμάμαι τη Συγγρού όλες τις ώρες και μέρες χωρίς μποτιλιάρισμα...πριν 3-4 χρόνια σίγουρα ήταν έτσι
τώρα πιάνει το πρωί κίνηση στην άνοδο από το ύψος του Αγ.Σώστη :cry: :cry:
μου φαίνεται θα γυρίσω στο χωριό μου :alien:

απο αυτο το σημειο ξεκιναω κ εγω...κ δυστυχως εχει παντα κινηση ...κ που να δεις τα βραδια που δεν βρισκεις παρκιν να πας σπιτακι σου..

αφου ακομα δεν εχω βγαλει διπλωμα μηχανης...




:sad:

airamhag
06/11/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Τα πράγματα είναι απλά. (?!) Όσοι εξακολουθούν να χρησιμοποιούν το αυτοκίνητο τους ενώ υπάρχουν άλλες εναλλακτικές δεν είναι βλάκες, απλώς, το μποτιλιάρισμα δεν το θεωρούν ταλαιπωρία όπως εμείς με τα δίκυκλα, είναι κομμάτι της καθημερινότητας τους και είναι στο πρόγραμμα. Οι περισσότεροι δεν βιάζονται να πάνε στις δουλειές τους ή - ακόμα χειρότερα - κάνουν τις δουλειές τους στο αυτοκίνητο (μιλάνε στο τηλέφωνο, διαβάζουν εφημερίδα, κατεβάζουν email (?!). Το μποτιλιάρισμα για αυτούς δεν είναι ταλαιπωρία ή καθυστέρηση, είναι μια κατάσταση που έχουν μάθει να την δέχονται / ανέχονται, είναι μέρος της "εμπειρίας" της αυτο-κίνησης... :p

ειμαι χαρακτηριστικο παραδειγμα !!!! προτιμω να ξεκινησω μιση ωρα πιο πριν παρα να παρω το λεωφορειο...:D

ktm640lc4
06/11/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Τα πράγματα είναι απλά. (?!) Όσοι εξακολουθούν να χρησιμοποιούν το αυτοκίνητο τους ενώ υπάρχουν άλλες εναλλακτικές δεν είναι βλάκες, απλώς, το μποτιλιάρισμα δεν το θεωρούν ταλαιπωρία όπως εμείς με τα δίκυκλα, είναι κομμάτι της καθημερινότητας τους και είναι στο πρόγραμμα. Οι περισσότεροι δεν βιάζονται να πάνε στις δουλειές τους ή - ακόμα χειρότερα - κάνουν τις δουλειές τους στο αυτοκίνητο (μιλάνε στο τηλέφωνο, διαβάζουν εφημερίδα, κατεβάζουν email (?!). Το μποτιλιάρισμα για αυτούς δεν είναι ταλαιπωρία ή καθυστέρηση, είναι μια κατάσταση που έχουν μάθει να την δέχονται / ανέχονται, είναι μέρος της "εμπειρίας" της αυτο-κίνησης... :p



Θα συμφωνησω με τον πριγκηπα. Ειναι δεδομενο και ειναι μερος της κινησης με αυτοκινητο. Οντως δεν τους νοιαζει ειτε γιατι δεν εχουν καβαλησει ποτε μοτο για να δουν ποσο χρονο χανουν ειτε δεν γουσταρουν τιποτα αλλο περα απο αυτο και απλα περνουν το αμαξι και ας ξερουν οτι θα χασουν πολυ ωρα.

Μερικες φορες που συζηταω με φιλους μου λενε καλα γιατι δεν περνεις το αμαξι οταν βρεχει και τους εξηγω οτι δεν με νοιαζει αφου φτανω στεγνος ετσι και αλλιως αλλα μερικες φορες το σκεφτομαι δεν αντιλεγω. Οταν ομως τους λεω στο καπακι, γιατι δεν περνεις ενα μηχανακι ή εστω ενα λεωφορειο απο την στιγμη που παραπονιεσαι για την κινηση με κοιτανε σαν χανοι.

Περνουν το βλεμμα της αποριας ''μα εγω εχω αυτοκινητο τι μου λες''? τυπου. Ας αργησω και λιγο (πανω απο μια ωρα). Δεν τους νοιαζει καθολου. Ειναι μεσα στο προγραμμα.

Λεωνίδας
06/11/2006, 13:04
Ας μας αφήνουν διαδρόμους να περνάμε και ας πήξουν όσο θέλουν, τι να πω πια...
Αυτό με τα SUV πάντως ... :a37: :a37: :a37:

airamhag
06/11/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Ας μας αφήνουν διαδρόμους να περνάμε και ας πήξουν όσο θέλουν, τι να πω πια...
Αυτό με τα SUV πάντως ... :a37: :a37: :a37:

κ εσεις ας λετε κ κανα " ευχαριστω οταν σας ανοιγουν χωρο !!!

ενα νευμα κατι τελοσπαντων !!

:mad:

villy
06/11/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Ας μας αφήνουν διαδρόμους να περνάμε και ας πήξουν όσο θέλουν, τι να πω πια...
Αυτό με τα SUV πάντως ... :a37: :a37: :a37:




To πρόβλημα είναι διπλό με αυτά τα SUV:

1) Οι κάτοχοί τους μας βλέπουν πολύ αφ' υψηλού και μας γράφουν να μην πω πού...:a37: Οπότε δεν μας ανοίγουν χώρο!

2) Είναι τόσο φαρδιά που πιάνουν σχεδόν όλο το πλάτος της λουρίδας τους οπότε και να θέλουν να μας κάνουν χώρο δεν μπορουν :yuck: :a37: :a37: :a37: :a37:

αυτά...

Λεωνίδας
06/11/2006, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
κ εσεις ας λετε κ κανα " ευχαριστω οταν σας ανοιγουν χωρο !!!

ενα νευμα κατι τελοσπαντων !!

:mad: με τόσο χαμηλές ταχύτητες δεν μπορείς πάντα ν'αφήσεις τον συμπλέκτη ξέρεις... (ξέρεις?) :smilea:
εγώ όποτε μπορώ κάνω νεύμα :D

Λεωνίδας
06/11/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
To πρόβλημα είναι διπλό με αυτά τα SUV:(...) μπα το πρόβλημα είναι απλό: ΥΠΑΡΧΟΥΝ :alien:

airamhag
06/11/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
με τόσο χαμηλές ταχύτητες δεν μπορείς πάντα ν'αφήσεις τον συμπλέκτη ξέρεις... (ξέρεις?) :smilea:
εγώ όποτε μπορώ κάνω νεύμα :D


μα δεν ειπα να κατεβεις κ να δωσεις χειραψια !!! :lol: :lol: :lol:

ενα νευμα φτανει ...:D


γενικα μιλαω βεβαια...

Zid
06/11/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
μα δεν ειπα να κατεβεις κ να δωσεις χειραψια !!! :lol: :lol: :lol:

ενα νευμα φτανει ...:D


γενικα μιλαω βεβαια... Τι νεύμα δε προσδιόρισες!!!!! χχαχαχαχ:p :p :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a36: :a36: :a028:

AFTER
06/11/2006, 18:13
Πολλοι κανουν οσο πιο ακρη μπορουν για να περασουμε, και τους ευχαριστουμε πολυ

Σημερα παλι, μετα την δουλεια, πηγα σε κατι προμηθευτες στην περιοχη ''Αττικη'' και πραγματικα γινοτανε ΤΗΣ ΚΑ-ΚΟ-ΜΟΙ-ΡΑΣΣΣΣ!!!

Παιδια μιλαμε για ΠΟΛΛΑ χρονια χαμενα απο την ζωη τους, καντε τους υπολογισμους και θα δειτε.
Ειχα διαβασει μια στατιστικη.
Αν υπεθεσουμε οτι ενας κατεβαινει στο κεντρο καθημερινα απο την Κηφησια απο τα 18 τους χρονια μεχρι τα 65!
Αν κατεβαινει με αμαξι, θα χασει.....(κρατηθειτε)...........4!!!! χρονια απο την ζωη του μεσα στο αμαξι!!!!
Και αυτη η στατιστικη εχει γινει πολλα χρονια πριν

Πρεπει να τους μεταπισουμε με καθε τροπο

SPORAKIAS
06/11/2006, 19:42
το γελιο (ποιο γελιο να μου πειτε - για κλαματα ειμαστε) ειναι οτι πριν λιγο καιρο ηταν η ημερα χωρις αυτοκινητο - λαθος

ηταν η ΕΒΔΟΜΑΔΑ χωρις αυτοκινητο

απλως εδω θυμομαστε μονο την τελευταια μερα

παλι λαθος

ουτε αυτη δεν θυμομαστε - 'σεβομαστε'

την παρασκευη (που ηταν η τελευταια μερα) ειχε την πιο πολλη κινηση στους δρομους της αθηνας απο ολες τις αλλες μερες της εβδομαδας

:eyepop: :rotflmao: :cry: :rotflmao: :eyepop:

airamhag
07/11/2006, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Τι νεύμα δε προσδιόρισες!!!!! χχαχαχαχ:p :p :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a36: :a36: :a028:


υποκλιση μπαλετου !!!

Gandalf dr685sm
07/11/2006, 10:37
Υπάρχουν πάρα πολλοί παράμετροι για το , γιατί ο Έλληνας κάνει τόσο εκτεταμένη χρήση του αυτοκινήτου του. Νομιζω τόσο πολύ όσο και οι Αμερικάνοι.

1) Τα ΜΜΜ είναι απαράδεκτα αργά και κακοσυντηρημένα. Ειδικά σε περιφερειακές γραμμές, το λεωφορείο μπορεί και να κάνει πάνω απο 20 λεπτά να έρθει στην στάση, πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να βρέχει-χιονίζει και να περιμένεις εκεί , όπου μπορεί και να μην έχει και σκεπή απο πάνω! Το δε εσωτερικό τους , πλήν ελαχίστων οχημάτων , είναι επιεικώς απαράδεκτο.(Μην γελάτε...τα λεει στατιστική έρευνα σαν αιτία!)

2) Το αυτοκίνητο δίνει την αίσθηση του προσωπικού χώρου, όπου ο καθένας κάνει οτι γουστάρει εντός ακόμα και σε σημείο υπερβολής (φαγητό,καφέ, τηλέφωνο κινητό, TV τώρα τελευταία , κτλ.) Ταυτόχρονα δεν σε ενοχλεί κανείς με την παρουσία του ΄΄η ακόμα και την ..... οσμή του! Νομίζω οτι αρκετοί το γνωρίζουν όταν κάνουν χρήση των ΜΜΜ μέσα στο καλοκαίρι. Η δε αίσθηση της απομόνωσης σε προσωπικό χώρο , για 2 ώρες περίπου κίνησης-ακινησίας , είναι που υποκινεί και μέλη οικογενείας να μην πηγαίνουν με ενα αυτοκίνητο αλλά ο καθείς με το δικό του!

3) Κοινωνικό status ή αλλιώς οι "ΨΩΝΑΡΕΣ!". Εκεί μπαίνουν τα SUV στο κέντρο και η κίνηση Ι.Χ. για μερικές εκατοντάδες μέτρα (αντί να περπατήσουν στην τελική!). Αλλιώς είναι να σε βλέπουν οι φίλοι και γνωστοί με το "τέρας" και αλλιώς με το "πεζό2" στο μυαλό τους.Για τέτοια μαλακία μιλάμε.

4) Η "καύλα"... αυτοί είναι οι λίγοι άρρωστοι και παθιασμένοι με το αυτοκίνητο τους. Τα λεγόμενα "τέρατα"-φτιαγμένα , που ναι μεν κινούνται .... αλλά οχι σε καθημερινή βάση. Θα τους βρείτε σε πηγμένες παραλιακές με τέρμα db , ή σε λεοφώρους στυλ Α.Ο. που πάνε με όσα μπορούν ανάμεσα σε πηγμένους δρόμους.

5) Τελευταία αιτία, είναι οι "υποχρεωμένοι" λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων που υπήρχαν ανέκαθεν. Παιδιά στο σχολείο, γυναίκα στην δουλειά, κουβάλημα πραγμάτων για το σπίτι κτλ.

Η Δεύτερη και ουσιαστικότερη παράμετρος είναι η κατάσταση των δρόμων και η οδική αγωγή. Νομίζω οτι δεν χρειάζεται να σχολιάσω εδώ, έτσι;

Τρίτη παράμετρος , ο υπερπλυθησμός στο αστικό περιβάλλον. Η Αθήνα δημιουργήθηκε για το πολύ 2-3.000.000 κατοίκους και πλέον είμαστε πάνω απο 6.500.000 υπερκαλύπτοντας τις ανοχές της σαν δομημένη πόλη. Για αυτό και πλέον τα πρόαστεια της , έχουν "ακουμπήσει" τα Μεσόγεια, Ν.Μάκρη, Μαραθώνα κτλ.

Λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω τώρα, μπορείτε απο μόνοι σας να δείτε τι θα γίνει με τα αυτοκίνητα απο του χρόνου κιόλας.

Λύση σε όλα αυτά τα χρόνια; ... μια και μοναδική δυστυχώς, απο το Ελληνικό κράτος. Το ΜΕΤΡΟ που πραγματικά εξυπηρετεί καλύτερα και απο δίτροχο , όπου όμως είναι σε σημεία που δεν βολεύει τον καθένα. Πρόσφατα απόφασισαν την επέκταση σε Γλυφάδα και Αγ.Στέφανο, που όμως δεν θεωρώ τόσο αναγκαίο , όσο την επέκταση του σε σημεία όπως το Περιστέρι , Μενίδι, Νίκαια,Κορυδαλλό κτλ. που το θεωρώ οτι θα είναι πιο χρήσιμο απο την "Κυράτσα" των Ν.Π ή των Β.Π που ούτως ή άλλως με το SUV τέρας θα κατέβει στο κέντρο πάλι.

Για μηχανή δεν συζητάμε... η πλέον καλή λύση σε ιδιωτικό μέσο μεταφοράς, (πλήν του ποδηλάτου) αλλά ...κακά τα ψέματα... δεν είναι για όλους... και δη για αυτούς που τις φοβούνται.

Gandalf

airamhag
07/11/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Υπάρχουν πάρα πολλοί παράμετροι για το , γιατί ο Έλληνας κάνει τόσο εκτεταμένη χρήση του αυτοκινήτου του. Νομιζω τόσο πολύ όσο και οι Αμερικάνοι.

1) Τα ΜΜΜ είναι απαράδεκτα αργά και κακοσυντηρημένα. Ειδικά σε περιφερειακές γραμμές, το λεωφορείο μπορεί και να κάνει πάνω απο 20 λεπτά να έρθει στην στάση, πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να βρέχει-χιονίζει και να περιμένεις εκεί , όπου μπορεί και να μην έχει και σκεπή απο πάνω! Το δε εσωτερικό τους , πλήν ελαχίστων οχημάτων , είναι επιεικώς απαράδεκτο.(Μην γελάτε...τα λεει στατιστική έρευνα σαν αιτία!)

2) Το αυτοκίνητο δίνει την αίσθηση του προσωπικού χώρου, όπου ο καθένας κάνει οτι γουστάρει εντός ακόμα και σε σημείο υπερβολής (φαγητό,καφέ, τηλέφωνο κινητό, TV τώρα τελευταία , κτλ.) Ταυτόχρονα δεν σε ενοχλεί κανείς με την παρουσία του ΄΄η ακόμα και την ..... οσμή του! Νομίζω οτι αρκετοί το γνωρίζουν όταν κάνουν χρήση των ΜΜΜ μέσα στο καλοκαίρι. Η δε αίσθηση της απομόνωσης σε προσωπικό χώρο , για 2 ώρες περίπου κίνησης-ακινησίας , είναι που υποκινεί και μέλη οικογενείας να μην πηγαίνουν με ενα αυτοκίνητο αλλά ο καθείς με το δικό του!

3) Κοινωνικό status ή αλλιώς οι "ΨΩΝΑΡΕΣ!". Εκεί μπαίνουν τα SUV στο κέντρο και η κίνηση Ι.Χ. για μερικές εκατοντάδες μέτρα (αντί να περπατήσουν στην τελική!). Αλλιώς είναι να σε βλέπουν οι φίλοι και γνωστοί με το "τέρας" και αλλιώς με το "πεζό2" στο μυαλό τους.Για τέτοια μαλακία μιλάμε.

4) Η "καύλα"... αυτοί είναι οι λίγοι άρρωστοι και παθιασμένοι με το αυτοκίνητο τους. Τα λεγόμενα "τέρατα"-φτιαγμένα , που ναι μεν κινούνται .... αλλά οχι σε καθημερινή βάση. Θα τους βρείτε σε πηγμένες παραλιακές με τέρμα db , ή σε λεοφώρους στυλ Α.Ο. που πάνε με όσα μπορούν ανάμεσα σε πηγμένους δρόμους.

5) Τελευταία αιτία, είναι οι "υποχρεωμένοι" λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων που υπήρχαν ανέκαθεν. Παιδιά στο σχολείο, γυναίκα στην δουλειά, κουβάλημα πραγμάτων για το σπίτι κτλ.

Η Δεύτερη και ουσιαστικότερη παράμετρος είναι η κατάσταση των δρόμων και η οδική αγωγή. Νομίζω οτι δεν χρειάζεται να σχολιάσω εδώ, έτσι;

Τρίτη παράμετρος , ο υπερπλυθησμός στο αστικό περιβάλλον. Η Αθήνα δημιουργήθηκε για το πολύ 2-3.000.000 κατοίκους και πλέον είμαστε πάνω απο 6.500.000 υπερκαλύπτοντας τις ανοχές της σαν δομημένη πόλη. Για αυτό και πλέον τα πρόαστεια της , έχουν "ακουμπήσει" τα Μεσόγεια, Ν.Μάκρη, Μαραθώνα κτλ.

Λαμβάνοντας υπόψιν τα παραπάνω τώρα, μπορείτε απο μόνοι σας να δείτε τι θα γίνει με τα αυτοκίνητα απο του χρόνου κιόλας.

Λύση σε όλα αυτά τα χρόνια; ... μια και μοναδική δυστυχώς, απο το Ελληνικό κράτος. Το ΜΕΤΡΟ που πραγματικά εξυπηρετεί καλύτερα και απο δίτροχο , όπου όμως είναι σε σημεία που δεν βολεύει τον καθένα. Πρόσφατα απόφασισαν την επέκταση σε Γλυφάδα και Αγ.Στέφανο, που όμως δεν θεωρώ τόσο αναγκαίο , όσο την επέκταση του σε σημεία όπως το Περιστέρι , Μενίδι, Νίκαια,Κορυδαλλό κτλ. που το θεωρώ οτι θα είναι πιο χρήσιμο απο την "Κυράτσα" των Ν.Π ή των Β.Π που ούτως ή άλλως με το SUV τέρας θα κατέβει στο κέντρο πάλι.

Για μηχανή δεν συζητάμε... η πλέον καλή λύση σε ιδιωτικό μέσο μεταφοράς, (πλήν του ποδηλάτου) αλλά ...κακά τα ψέματα... δεν είναι για όλους... και δη για αυτούς που τις φοβούνται.

Gandalf


:beer: :beer: :beer:

mbjp
08/11/2006, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

1) Τα ΜΜΜ είναι απαράδεκτα αργά και κακοσυντηρημένα. Ειδικά σε περιφερειακές γραμμές, το λεωφορείο μπορεί και να κάνει πάνω απο 20 λεπτά να έρθει στην στάση, πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να βρέχει-χιονίζει και να περιμένεις εκεί , όπου μπορεί και να μην έχει και σκεπή απο πάνω! Το δε εσωτερικό τους , πλήν ελαχίστων οχημάτων , είναι επιεικώς απαράδεκτο.(Μην γελάτε...τα λεει στατιστική έρευνα σαν αιτία!)


Περι ΜΜΜ να προσθεσω, επειδη ετυχε περσι για 1 μηνα περιπου που ειχα τη μηχανη εκτος, να πρεπει να πηγαινω Γλυφαδα με ΜΜΜ. Δοκιμασα αυτο το πολυδιαφημισμενο ΤΡΑΜ, και κατω απο 20 λεπτα αναμονη στη σταση δεν ειχα.Και μιλαμε για ενα μεσο σταθερης τροχιας που υποτιθεται οτι δεν πεφτει μεσα σε κινηση και ειναι κατι αντιστοιχο του ΗΣΑΠ.

Το χειροτερο: Αφου κατεστρεψαν λοιπον την ακτογραμμη μεχρι Γλυφαδα & αρκετα στρεμματα πρασινου (στο "πρασινο" δεν συμπεριλαμβανουμε το ...χορταρακι, aka γκαζον), αντι να το ξηλωσουν, το επεκτεινουν στον Πειραια..

ΜΜΜ στην Αττικη δεν υπαρχουν, με εξαιρεση τον ΗΣΑΠ και το Μετρο..Αυτα μαλιστα..