PDA

View Full Version : 65ωρο;;;;;;;Ειμαστε καλα;;;



Resistman
06/11/2006, 20:24
Με αφορμη ενα θεμα που τεθηκε στις γενικες.................
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.Μαγκες......παμε για 65ωρο την εβδομαδα, τι κανουμε;;


Ακουω προτασεις . Για παμε..

Nostra
06/11/2006, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Με αφορμη ενα θεμα που τεθηκε στις γενικες.................
.
..
.Μαγκες......παμε για 65ωρο την εβδομαδα, τι κανουμε;;


Ακουω προτασεις . Για παμε..

Μάγκα, δούλεψε μερικά χρόνια 40ωρο πρώτα και άσε να ανησυχούν για το 65ωρο άλλοι...

Τέλειωσε τις σπουδές σου πρώτα γιατί μέχρι να τελειώσεις ο κόσμος που έχεις υπόψη σου και συζητάς θα έχει άρδην αλλάξει...

Δε σου επιτίθεμαι (ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό) αλλά ακόμα και αυτό το θέμα με το 65ωρο θα αποτελέσει τον λόγο για την υπογραφή των μισθών των δημοσιογράφων και τον λόγο για την εκ νέου αύξηση της βουλευτικής αποζημίωσης. επίσης θα είναι το passport προς την βουλευτική της πλειονότητας των συμβούλων των συνδικαλιστικών σωματείων απανταχού.

Και στο τέλος δε θα γίνει τίποτα ουσίας...

εσύ θα ζητάς να γκρεμίσουμε τη Βουλή, ο άλλος θα αποφασίσει να πάει στο εξωτερικό, ο τρίτος θα κλείνει ωσάν σε πορεία τη διασταύρωση Πανεπιστημίου & Βασ.Σοφίας κάθε τρίτη-Πέμπτη-Σαββάτο
ενώ ο "πολιτικός" του συμπληρωματικός τη διασταυρωση Κάνιγγος-3ης Σεπτεμβρίου.

Κάποιος άλλος θα ανοίξει ένα thread για τη σχέση αθεϊσμού-δωδεκάθεου, ο makis206 θα συνεχίσει τις ρακές, ο καμμένος θα συνεχίσει τις μαλακίες, οι on-off-άδες θα ακούνε κουδούνια στα κάρτερ τους, οι street-άδες θα βάλουν τις πινακίδες μέσα από το μπουφάν για να μη φάνε 666 ευρώ κλήση για λάθος ένταση φωτισμού στο μπροστά-αριστερά φλας.

Εγώ θα εξακολουθώ να πηγαίνω μέσω Αττικής οδου στο Μαρούσι, Ο άλλος φίλος θα εξακολουθεί να ψάχνει για δουλειά, ο τρίτος θα ψάχνει και δεύτερη δουλειά για να πληρώνει το στεγαστικό και το πετρέλαιο του χειμώνα και η suzuki θα συνεχίζει να βγάζει μηχανάκια με υποψία ελαττωματικού πλαισίου, ο Νακάνο θα πέφτει και του χρόνου και η kawasaki θα συνεχίσει τα πράσσειν άλογα...

και η ζωή συνε-χύνεται....

:wave2:

Resistman
06/11/2006, 22:29
Δυστυχως δουλευω και εγω...Και μπορει να μη βαραω 40ωρο ακομα, αλλα οι συνθηκες εργασιας ηδη μου δημιουργουν προβληματα και δεν λεω τιποτα παραπανω...


Κατα την αποψη σου, δεν γινεται τιποτα σωστα;;; Ωραια.



Αν μας "προτεινουν" 75 ωρες την εβδομαδα;;;;Θα γινει κατι;;Εχεις καμια προταση γι αυτο το ενδεχομενο;

( και δεν ζητω να γκρεμισουμε τη βουλη :D )


Α! Και οι δυο τελευταιες παραγραφοι αποτελουν κατα την αποψη μου το προβλημα...:wave2:

EVI
06/11/2006, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
τους, οι street-άδες θα βάλουν τις πινακίδες μέσα από το μπουφάν για να μη φάνε 666 ευρώ κλήση για λάθος ένταση φωτισμού στο μπροστά-αριστερά φλας.

ο Νακάνο θα πέφτει και του χρόνου και η kawasaki θα συνεχίσει τα πράσσειν άλογα...

και η ζωή συνε-χύνεται....

:wave2:


εχω μια απορια .............. τι ειναι οι πινακιδες??/ οεο? :rotflmao:

ο νακανο πηγε χονΔΑ στη καβα φεραν αλλον βροντακα :yuck:


:rotflmao:

el_hymador
06/11/2006, 22:56
Καλα ξερετε κανεναν που να μην δουλευει τοσο? εννοω απο οσους δραστηριοποιουνται σε οποιοδηποτε τομεα -πλην δημοσιου βεβαιως, βεβαιως...- και την εχουν δει λιγο σοβαρα την υποθεση...

Προτασεις? γινετε συνδικαλιστες....για να ''δουλευετε'' μονο τον κοσμο γυρω σας...:ZZZ:

zzr2005
07/11/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Καλα ξερετε κανεναν που να μην δουλευει τοσο? εννοω απο οσους δραστηριοποιουνται σε οποιοδηποτε τομεα -πλην δημοσιου βεβαιως, βεβαιως...- και την εχουν δει λιγο σοβαρα την υποθεση...

Προτασεις? γινετε συνδικαλιστες....για να ''δουλευετε'' μονο τον κοσμο γυρω σας...:ZZZ:

είναι γεγονός ότι το ωράριο έχει γίνει λάστιχο στις ιδιωτικές εταιρίες αλλά η νομιμοποίησή του δίνει αφορμή για περαιτέρω ελαστικοποίησή του χωρίς αποδοχές φυσικά...

ευκαιρια να ανοίξουμε όλη μια επιχείρηση κ να αγοράσουμε τους σκλάβους μας...
έτσι και αλλιώς μισθούς δεν θα δίνεις. θα σε επιδωτεί ο ΟΑΕΔ τα μισά κ τα άλλα μισά θα δουλεύουν τσάμπα, ΙΚΑ πληρώνουν μόνο να κορόιδα, εφορία πληρώνουν μόνο τα κορόιδα ...οπότε όλα καλά...το σύστημα δουλεύει τέλεια

ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ...ΕΣΥ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ??????????


:smilea:

H.A.Balafoutre
07/11/2006, 20:19
Μήπως τελικά το καπιταλιστικό σύστημα και οι "ελεύθερες" αγορές από κάτι τέτοια θα καταρεύσουν?


Δηλαδή, αφού μπορούμε να εκμεταλευόμαστε τους δούλους των αφρικανικών-ασιατικών-και λοιπών υπανάπτυκτων χωρών και αφού οι χοντροκαλοπληρωμένοι μάνατζερς (της συμφοράς) δουλεύουν 12-16ώρες για της καριέρες τους, άρα γιατί να μην "δουμε" (τι πανέξυπνοι που είναι) και την προοπτική του, δούλευε σαν δούλος σε ανεπτυγμένη χώρα και να μην πληρώνεσε και ανάλογα του μορφοτικού επιπέδου που το έχει ανάγκη η κάθε επιχείρηση, 2 σε 1 δηλαδή.

Τα έχουνε κάνει αχταρμά και μάλλον έχουν αντιληφθεί.

Μα ποιά η ανάγκη να δουλεύεις τόσες ώρες. Μετά ποιός θα καταναλώνει τα δεδουλευμένα.

Δεν φταίει το κόστος εργασίας για την κατάντια αυτή. Φταίνε οι ίδιοι οι εργαζόμενοι που δεν ξέρουν όλοι τα δικαιώματά τους και αλληλοτρώγοντε μεταξύ τους. Ε πως να μην κάνουν πάρτυ μετά οι εργοδότες και να γράψουν στα @@ τους τις συλλογικές συμβάσεις.

Resistman
07/11/2006, 22:02
Γραφτηκαν αρκετες σωστες διαπιστωσεις.


Προτασεις;;

Για να ξαναπροσπαθησουμε..

Nostra
08/11/2006, 13:00
από in.gr

Χωρίς να καταλήξει σε συμφωνία σχετικά με την κοινοτική οδηγία για τη διευθέτηση του χρόνου εργασίας, με εφαρμογή ελαστικού ωραρίου έως 65 ώρες εβδομαδιαίως, έληξε το Συμβούλιο των Υπουργών Απασχόλησης που συνεδρίασε την Τρίτη στις Βρυξέλλες.

Τη λήψη απόφασης απέτρεψε το λεγόμενο «μπλοκ» των Νοτιοευρωπαίων, με επικεφαλής τη Γαλλία και τέσσερα άλλα κράτη -Ελλάδα, Κύπρο, Ιταλία και Ισπανία- παρά την ισχυρή πίεση των υποστηρικτών με επικεφαλής τη Βρετανία.

Ικανοποιημένος από την εξέλιξη των εργασιών του Συμβουλίου, δήλωσε ο υπουργός Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας Σάββας Τσιτουρίδης, καθώς «απετράπη η πλήρης απορρύθμιση του μέγιστου επιτρεπτού χρόνου εργασίας».

«Απετράπησαν οι προσπάθειες για διευθέτηση του εβδομαδιαίου χρόνου εργασίας κατά τρόπο που δεν διασφάλιζε την υγεία και ασφάλεια των εργαζομένων», τόνισε ο κ. Τσιτουρίδης.

Οι αντίθετες απόψεις

Η Κοινοτική Οδηγία του 1993 για το ωράριο εργασίας ορίζει τυπικά ως μέγιστο επιτρεπόμενο χρόνο εργασίας τις 48 ώρες την εβδομάδα. Υπάρχει όμως «ρήτρα αυτοεξαίρεσης» (opt-out) από κοινούς κανόνες διευθέτησης του χρόνου εργασίας.

Η Βρετανία κυρίως, αλλά και η Εσθονία και η Μάλτα, χρησιμοποιούν τη ρήτρα αυτή με αποτέλεσμα η εργάσιμη εβδομάδα να μπορεί να ανέλθει και στις 65 ώρες. Αλλες χώρες εφαρμόζουν ρήτρες αυτοεξαίρεσης μόνο στον τομέα της υγείας.

Αυτή η πλευρά θεωρεί ότι το ωράριο εργασίας πρέπει να είναι προϊόν συμφωνίας εργοδότη και εργαζομένου, υποστηρίζει δηλαδή τη σύναψη «ατομικών» συμβάσεων εργασίας.

Το μπλοκ των χωρών που υποστηρίζουν τη διατήρηση και επέκταση του καθεστώτος αυτοεξαίρεσης (opt-out) είναι πλειοψηφικό στην ΕΕ, καθώς περιλαμβάνει αρκετά από τα κράτη της διεύρυνσης.

Η αναστέλλουσα πλειοψηφία που σχημάτισε το «μπλοκ» των Νοτιοευρωπαίων πίεζε να οριστεί συγκεκριμένη ημερομηνία κατά την οποία θα έληγε ουσιαστικά το καθεστώς των δικαιωμάτων αυτοεξαίρεσης. Την άποψη αυτή συμμερίζεται το Ευρωκοινοβούλιο.

Η υπό διαπραγμάτευση συμβιβαστική πρόταση της φινλανδικής προεδρίας της ΕΕ έλεγε ότι το opt out μπορεί να εφαρμοστεί επ αόριστον στο ωράριο, αλλά μόνο για μία περίοδο τριών μηνών και όχι δώδεκα.

Ταυτόχρονα, οι εργαζόμενοι θα μπορούν να σταματήσουν την εφαρμογή αυτού του μέτρου οποιαδήποτε στιγμή τους επόμενους τρεις μήνες, θεωρητικά τουλάχιστον.

Νομικά κινείται η Κομισιόν

Η αδυναμία συμφωνίας στο Συμβούλιο είχε «παράπλευρες απώλειες»: Μαζί με την επίμαχη ρύθμιση μπλοκάρονται και άλλες, λιγότερες αμφιλεγόμενες, των οποίων η αλλαγή επείγει.

Το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο έχει κρίνει ότι ο χρόνος επιφυλακής στο χώρο εργασίας θεωρείται εργασιακός χρόνος. Είκοσι τρεις χώρες της ΕΕ δεν εφαρμόζουν την απόφαση αυτή λόγω κόστους, παραβιάζοντας την κοινοτική νομοθεσία.

Μάλιστα, επειδή το Συμβούλιο των Υπουργών Απασχόλησης δεν έχει καταφέρει να βρει λύση στο πρόβλημα για δύο χρόνια, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή σχεδιάζει να κινήσει τις νομικές διαδικασίες εναντίον τους.

Όπως σημειώνει το Reuters, πολλές χώρες που δεν χρησιμοποιούν τώρα το καθεστώς αυτοεξαίρεσης μπορεί να αρχίσουν να το πράττουν στο μέλλον προκειμένου να αποφύγουν μία καταδίκη, καθιστώντας δυσκολότερη την εξάλειψή του.

news.in.gr

Resistman
08/11/2006, 14:14
Ευχαριστω για την ενημερωση.:beer:

Αυτο δεν θα πρεπει να μας καθησυχασει. Ουτε να ειμαστε ευχαριστημενοι.


Θα επανελεθει σε λιγο καιρο...θα το θυμηθεις..



Ελπιζω να πεσω εξω, για το καλο ολων μας...:wave2:

stako
08/11/2006, 14:25
Μα σε όλα τα στραβά στην ΕΕ οι Άγγλοι είναι από πίσω ρε γμτ??? Τι τους θέλουμε μέσα στην ΕΕ, ποτέ δεν το κατάλαβα.............

conkark
26/11/2006, 22:43
Εγώ ενθαρρύνω όλους, με τη πρόταση για επιστροφή στην αρχαία Αθήνα: Οσες ώρες κι αν αποφασίσει η κομισιόν, εμείς θα φέρουμε τριτοκοσμικούς δούλους να δουλεύουν για μας, ενώ εμείς θα έχουμε όσο χρόνο θέλουμε να φιλοσοφούμε στην αγορά του Δήμου. Μόνο έτσι θα μεγαλουργήσει η Ελλάδα, και θα χαρακτηριστούμε ως άξια τέκνα των πάλαι ποτέ προγόνων μας! Εκτός αν θελήσουμε να καταψηφίσουμε αυτούς που αργότερα σίγουρα θα ενδώσουν στη σκλαβιά μας, ψηφίζοντας εκτός βουλής κόμματα.
(Επαληθεύονται πάντως, τα όσα είχα καταγγείλει στο θρεντ μου περί δικομματισμού).

xtrm600
27/11/2006, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Μάγκα.......................................................................................... .........................................................
.................................................................................................... ...............................................................

και η ζωή συνε-χύνεται....

:wave2:


Ωραίος
:a013: :beer:

gixxerpap
27/11/2006, 02:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Μάγκα, δούλεψε μερικά χρόνια 40ωρο πρώτα και άσε να ανησυχούν για το 65ωρο άλλοι...

Τέλειωσε τις σπουδές σου πρώτα γιατί μέχρι να τελειώσεις ο κόσμος που έχεις υπόψη σου και συζητάς θα έχει άρδην αλλάξει...

Δε σου επιτίθεμαι (ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό) αλλά ακόμα και αυτό το θέμα με το 65ωρο θα αποτελέσει τον λόγο για την υπογραφή των μισθών των δημοσιογράφων και τον λόγο για την εκ νέου αύξηση της βουλευτικής αποζημίωσης. επίσης θα είναι το passport προς την βουλευτική της πλειονότητας των συμβούλων των συνδικαλιστικών σωματείων απανταχού.

Και στο τέλος δε θα γίνει τίποτα ουσίας...

εσύ θα ζητάς να γκρεμίσουμε τη Βουλή, ο άλλος θα αποφασίσει να πάει στο εξωτερικό, ο τρίτος θα κλείνει ωσάν σε πορεία τη διασταύρωση Πανεπιστημίου & Βασ.Σοφίας κάθε τρίτη-Πέμπτη-Σαββάτο
ενώ ο "πολιτικός" του συμπληρωματικός τη διασταυρωση Κάνιγγος-3ης Σεπτεμβρίου.

Κάποιος άλλος θα ανοίξει ένα thread για τη σχέση αθεϊσμού-δωδεκάθεου, ο makis206 θα συνεχίσει τις ρακές, ο καμμένος θα συνεχίσει τις μαλακίες, οι on-off-άδες θα ακούνε κουδούνια στα κάρτερ τους, οι street-άδες θα βάλουν τις πινακίδες μέσα από το μπουφάν για να μη φάνε 666 ευρώ κλήση για λάθος ένταση φωτισμού στο μπροστά-αριστερά φλας.

Εγώ θα εξακολουθώ να πηγαίνω μέσω Αττικής οδου στο Μαρούσι, Ο άλλος φίλος θα εξακολουθεί να ψάχνει για δουλειά, ο τρίτος θα ψάχνει και δεύτερη δουλειά για να πληρώνει το στεγαστικό και το πετρέλαιο του χειμώνα και η suzuki θα συνεχίζει να βγάζει μηχανάκια με υποψία ελαττωματικού πλαισίου, ο Νακάνο θα πέφτει και του χρόνου και η kawasaki θα συνεχίσει τα πράσσειν άλογα...

και η ζωή συνε-χύνεται....

:wave2:

εσυ αγορι μου πας χαμενος γραφοντας εδω μεσα μου φαινεται......
οχι οτι σε περνουσα για χαζο, αλλα πραγματικα με εξεπληξε, οχι μονο ο τροπος που σκεφτεσαι, αλλα και ο τροπος που μεταφερεις τις σκεψεις σου στο χαρτι ( ή στο πληκτρολογιο....);)
:a19:

Resistman
27/11/2006, 14:26
Ρε παιδες αισθανομαι την αναγκη ν απαντησω.


Για μισο λεπτο, δηλαδη θα πρεπει καποιοι να μου καταστρεψουν το μελλον και να μου ετοιμασουν μια θεση στα κατεργα και εγω ν ασχοληθω οταν θα με αφορα εντελως προσωπικα;

Δηλαδη αν πιασω δουλεια σε 1 ή σε 3 χρονια με 40ωρο, θα πρεπει τοτε να παλεψω; Δηλαδη δεν ειναι για μενα και για σας προβλημα που τωρα καποιοι δουλευουν με απληρωτες υπερωριες; Ειναι αλλουνου το προβλημα; Οταν θα γινει καταδικο μου και θα με καιει τοτε θα ζητησω βοηθεια και τοτε θα αισθανθω την αναγκη να παλεψω γι αυτο;

Νομιζω πως το επιχειρημα αυτο περα απο μια διαθεση ωχαδερφιστικη προβαλλει και μια αναβλητικοτητα και εναν καθησυχασμο που στις μερες μας δεν θα επρεπε να υπαρχει, τουλαχιστον σε ανθρωπους που δουλευουν πολυ και ξερουν απο κουραση και εκμεταλλευση.

Nostra δεν εξελαβα επιθετικα την απαντηση σου, κουβεντα κανουμε.

Τι σημαινει ο κοσμος θα εχει αλλαξει; Καποια κοινωνιολογικα στοιχεια και οι κοινωνικες σχεσεις δεν θα εχουν αλλαξει. Το χασμα πλουσιων φτωχων θα εχει μεγαλωσει, η ανασφαλιστη εργασια θα ειναι καθεστως, οι συνταξεις θα ειναι ανυπαρκτες, πολιτικοποιημενα κομματια του λαου θα ειναι στη στενη και οποιαδηποτε αλλη αποψη θα ειναι απαγορευμενη..Το αν θα μετακινουνται καποιοι με ιπταμενα ταξι, εμενα αυτο δεν θα μου λεει κατι, δεν το θεωρω αλλαγη.


Και επαναλαμβανω οτι η καταστροφη της βουλης δεν θα φερει καποιο απτο αποτελεσμα γιατι δεν ειναι το ζητουμενο η ανυπαρξια αυτου του κτηριου αλλα των διαδικασιων που συντελουνται απ τους συνεδριαζοντες εκει μεσα..

Tropeas
27/11/2006, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Ρε παιδες αισθανομαι την αναγκη ν απαντησω.


Για μισο λεπτο, δηλαδη θα πρεπει καποιοι να μου καταστρεψουν το μελλον και να μου ετοιμασουν μια θεση στα κατεργα και εγω ν ασχοληθω οταν θα με αφορα εντελως προσωπικα;

Δηλαδη αν πιασω δουλεια σε 1 ή σε 3 χρονια με 40ωρο, θα πρεπει τοτε να παλεψω; Δηλαδη δεν ειναι για μενα και για σας προβλημα που τωρα καποιοι δουλευουν με απληρωτες υπερωριες; Ειναι αλλουνου το προβλημα; Οταν θα γινει καταδικο μου και θα με καιει τοτε θα ζητησω βοηθεια και τοτε θα αισθανθω την αναγκη να παλεψω γι αυτο;

Νομιζω πως το επιχειρημα αυτο περα απο μια διαθεση ωχαδερφιστικη προβαλλει και μια αναβλητικοτητα και εναν καθησυχασμο που στις μερες μας δεν θα επρεπε να υπαρχει, τουλαχιστον σε ανθρωπους που δουλευουν πολυ και ξερουν απο κουραση και εκμεταλλευση.

Nostra δεν εξελαβα επιθετικα την απαντηση σου, κουβεντα κανουμε.

Τι σημαινει ο κοσμος θα εχει αλλαξει; Καποια κοινωνιολογικα στοιχεια και οι κοινωνικες σχεσεις δεν θα εχουν αλλαξει. Το χασμα πλουσιων φτωχων θα εχει μεγαλωσει, η ανασφαλιστη εργασια θα ειναι καθεστως, οι συνταξεις θα ειναι ανυπαρκτες, πολιτικοποιημενα κομματια του λαου θα ειναι στη στενη και οποιαδηποτε αλλη αποψη θα ειναι απαγορευμενη..Το αν θα μετακινουνται καποιοι με ιπταμενα ταξι, εμενα αυτο δεν θα μου λεει κατι, δεν το θεωρω αλλαγη.


Και επαναλαμβανω οτι η καταστροφη της βουλης δεν θα φερει καποιο απτο αποτελεσμα γιατι δεν ειναι το ζητουμενο η ανυπαρξια αυτου του κτηριου αλλα των διαδικασιων που συντελουνται απ τους συνεδριαζοντες εκει μεσα... :a23: :a23: :a23: :a18: :a20:

ΠΕΣ ΤΑ!!!

Αντε γιατί πολύ νομίζουν ότι δεν μπορούν να αλλάξουν τίποτα...
...και όμως δεν είναι έτσι...
...απλά δεν θέλουν...

Nostra
27/11/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
:a23: :a23: :a23: :a18: :a20:

ΠΕΣ ΤΑ!!!

Αντε γιατί πολύ νομίζουν ότι δεν μπορούν να αλλάξουν τίποτα...
...και όμως δεν είναι έτσι...
...απλά δεν θέλουν...



το πρώτο και μόνο σημαντικό βήμα για να πάει μπροστά η χώρα είναι

η κατάργηση της μονιμότητας των δημόσιων υπαλλήλων και η ταυτόχρονη σημαντική μείωση (~60-70%) του τεράστιου πληθυσμού τους

από εκεί και μετά το κοινωνικοπολιτικό σύστημα θα αυτοκαθαρθεί και ύστερα από 5-8 χρόνια θα δείτε για το πότε εκτοξεύεται η Ελλαδίτσα στο επίπεδο που όλοι την ονειρευόμαστε....


αμάν

Λεωνίδας
27/11/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
το πρώτο και μόνο σημαντικό βήμα για να πάει μπροστά η χώρα είναι

η κατάργηση της μονιμότητας των δημόσιων υπαλλήλων και η ταυτόχρονη σημαντική μείωση (~60-70%) του τεράστιου πληθυσμού τους

από εκεί και μετά το κοινωνικοπολιτικό σύστημα θα αυτοκαθαρθεί και ύστερα από 5-8 χρόνια θα δείτε για το πότε εκτοξεύεται η Ελλαδίτσα στο επίπεδο που όλοι την ονειρευόμαστε....


αμάν +100000000000000

Resistman
27/11/2006, 15:20
Nostra κατανοητη η αγανακτηση σου με τους δημοσιους υπαλληλους.


Το κρινεις ως το σημαντικοτερο κοινωνικο προβλημα της Ελλαδας αυτη τη στιγμη; Και αν ναι γιατι; Τι θα αλλαξει τραγικα αν δεν υπαρχει μονιμοτητα και γινουμε ολοι υπαλληλοι με συμβασεις ιδιωτικου δικαιου και επομενως σκλαβοι;

Nostra
27/11/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Nostra κατανοητη η αγανακτηση σου με τους δημοσιους υπαλληλους.


Το κρινεις ως το σημαντικοτερο κοινωνικο προβλημα της Ελλαδας αυτη τη στιγμη; Και αν ναι γιατι; Τι θα αλλαξει τραγικα αν δεν υπαρχει μονιμοτητα και γινουμε ολοι υπαλληλοι με συμβασεις ιδιωτικου δικαιου και επομενως σκλαβοι;


το συμπέρασμά σου ("επομένως") είναι αυθαίρετο...

το θέμα που εσύ έχεις ανοίξει είναι το λεγόμενο 65ωρο...

ας μείνουμε σε αυτό αλλιώς όταν και αν (που θα) ανοίξει κατάλληλο thread θα (ξανα)μιλήσουμε για τον σπουδαίο θεσμό της μονιμότητας που κρατάει την Ελλάδα μακρυά από την ανάπτυξη...

επίσης... δεν είμαι αγανακτισμένος (άλλο πράγμα είμαι), απλά έδωσα έμφαση

:wave2:

Resistman
27/11/2006, 15:42
Και η κουβεντα που ανοιξα ηταν το 65ωρο και οχι η μονιμοτητα των δημοσιων υπαλληλων:smokin:

:wave2:

Nostra
27/11/2006, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Και η κουβεντα που ανοιξα ηταν το 65ωρο και οχι η μονιμοτητα των δημοσιων υπαλληλων:smokin: :wave2:


Ρώτησες, επικροτήθηκες, απάντησα. Αυτά.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Γραφτηκαν αρκετες σωστες διαπιστωσεις.
Προτασεις;;
Για να ξαναπροσπαθησουμε..



Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Δηλαδη αν πιασω δουλεια σε 1 ή σε 3 χρονια με 40ωρο, θα πρεπει τοτε να παλεψω; Δηλαδη δεν ειναι για μενα και για σας προβλημα που τωρα καποιοι δουλευουν με απληρωτες υπερωριες; Ειναι αλλουνου το προβλημα; Οταν θα γινει καταδικο μου και θα με καιει τοτε θα ζητησω βοηθεια και τοτε θα αισθανθω την αναγκη να παλεψω γι αυτο;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αντε γιατί πολύ νομίζουν ότι δεν μπορούν να αλλάξουν τίποτα...
...και όμως δεν είναι έτσι...
...απλά δεν θέλουν...

soundstorm
27/11/2006, 15:55
Εχει δικιο ο νοστρα για τους δημοσιους.Αλλα απο την αλλη αν απολυθουν,τι θα κανουν?
Και εγω αγανακτω μαζι τους(2 μηνες παλευω να βγαλω αδεια ασκησεως επαγγελματος ας πουμε)
Οχι να μην καταργηθει η μονιμοποιηση τους γιατι θα γινουν μπαλακι σε καθε τετραετια.Αλλα να καποιος που δεν θα πληρει τις προυποθεσεις να απολυετε.και αλλα πολλα.
Τωρα για το 65ωρο,τι να λεμε.....
Και ακομα ειναι η αρχη.....

soundstorm
27/11/2006, 16:07
Φιλε resistman ακου κατι που εμενα με εβαλε σε σκεψεις.
Εργαζομαι 10 ωρες τη μερα.Το εαρινο εξαμηνο λογο συναυλιων,καλοκαιρινων μαγαζιων και αλλων δουλευω μεχρι και 20 ωρες το εικοσητετραωρο.ΔΕΝ πληρωνομαι ουτε για τα μισα και ετσι αποφασισα να κατεβω σε μια απεργια του εργατικου κεντρου μυτιληνης.Με ειδε ενα παλικαρι που δουλευει σε μια μεταφορικη εταιρεια, με ιδικοτητα την χαμαλα(καταλαβαινεις)
και με ειρωνευτικε που κατεβηκα στην απεργια.Σκευτομαι τωρα και εγω.Θα χαλαω την καρδια μου να τρεχω και να αγωνιζομαι για τον καθε μλκα,που δουλευει χωρις ικα,και για 600 ευρω?Ενω αυτος με κοροιδευει και δεν παταει το ποδι του στα συλλαλητηρια?
Να ταλαιπωρουμε για εναν οχλο που οποιον ρωτησεις θα σου απαντησει:ε και τι να κανουμε?

Δεν λεω βεβαια οτι βολευτικα και εγω και θα παψω να αγωνιζομαι αλλα ωρες ωρες αναρωτιεμαι....

Resistman
27/11/2006, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Φιλε resistman ακου κατι που εμενα με εβαλε σε σκεψεις.
Εργαζομαι 10 ωρες τη μερα.Το εαρινο εξαμηνο λογο συναυλιων,καλοκαιρινων μαγαζιων και αλλων δουλευω μεχρι και 20 ωρες το εικοσητετραωρο.ΔΕΝ πληρωνομαι ουτε για τα μισα και ετσι αποφασισα να κατεβω σε μια απεργια του εργατικου κεντρου μυτιληνης.Με ειδε ενα παλικαρι που δουλευει σε μια μεταφορικη εταιρεια, με ιδικοτητα την χαμαλα(καταλαβαινεις)
και με ειρωνευτικε που κατεβηκα στην απεργια.Σκευτομαι τωρα και εγω.Θα χαλαω την καρδια μου να τρεχω και να αγωνιζομαι για τον καθε μλκα,που δουλευει χωρις ικα,και για 600 ευρω?Ενω αυτος με κοροιδευει και δεν παταει το ποδι του στα συλλαλητηρια?
Να ταλαιπωρουμε για εναν οχλο που οποιον ρωτησεις θα σου απαντησει:ε και τι να κανουμε?

Δεν λεω βεβαια οτι βολευτικα και εγω και θα παψω να αγωνιζομαι αλλα ωρες ωρες αναρωτιεμαι....


Εισαι, κατα την ταπεινη μου αποψη, σε σωστη βαση.

Εκανες πολυ καλα που κατεβηκες στην απεργια. Ο εν λογω κυριος ειναι δυο φορες βλακας. Μια γιατι κανει αυτη τη δουλεια με χαμηλες αποδοχες χωρις να κανει κατι γι αυτο ( ετσι φαινεται) και η δευτερη γιατι σε ειρωνευτηκε που κατεβηκες στην απεργια.

Στο προσωπο του εν λογω κυριου, καθρεφτιζεται ενα μερος της ελληνικης κοινωνιας. Ειναι αυτοι που ειρωνευονται οσους ψαχνουν να δουν που ειμασταν, που παμε, πως ειναι το παρον μας, γιατι, τι κανουμε γι αυτο, απο ποια σκοπια κτλ

Ειναι αυτοι που θα σου κανουν κριτικη φιλε μου απο την καφετερια λεγοντας σου "και τι νομιζεις ρε μαλακα, θ αλλαξεις εσυ τον κοσμο";; Τρελα επιχειρηματα βασισμενα στο "εγω ειμαι αντρας και θελω να βλεπω μπαλα και μια γκομενα να γ@%@ω" και αλλα τετοια φαιδρα...

Δυστυχως και αυτοι-ειδικα οσοι απασχολουνται σε δουλειες δυσκολες και επικινδυνες- ειναι μερος της εργατικης ταξης. Οσο μαλακες, παρτακηδες, ανημερωτοι κτλ ειναι, ειναι αντικειμενικο το γεγονος οτι ζοριζονται, κινδυνευουν, τους καταπιεζουν, ειναι οικονομικα σε δυσκολη θεση. Και αντι αυτο να γινεται εφαλτηριο ωστε να συνειδητοποιηθουν και να αγωνιστουν για την βελτιωση της ζωης τους, "αρπαζονται" απο τα μπιχλιμπιδια του συγχρονου κοσμου για να νοιωσουν "ιn" και μενουν εκει..Το καροτο και τ αλογο..

Και αυτους τους χρειαζομαστε και αυτοι αξιζουν καλυτερη ζωη. Οσο και να σου φαινεται παραλογο, ειναι αδερφια μας. Κανενα κρατος δεν θελησε να τους μορφωσει γιατι τους ηθελε παντα ευκαιρους, υπακουους, αναλωσιμους. Και θα τους θελει παντα ετσι, οριζοντας τους σε πολιτες δευτερης και τριτης κατηγοριας.

Χρειαζονται κατανοηση, ευγενια, ενημερωση, ηρεμη κουβεντα. Οχι με διαθεση δασκαλιστικη ή τωρα ηρθε ο σοφος να μας φωτισει αλλα με το εξης πνευμα:και εγω φιλε ζοριζομαι και εγω υπαρχουν μερες που δεν εχω να βγαλω την ημερα και εγω καταπιεζομαι απ τ αφεντικα μου και εγω δεν βλεπω λυση και σωτηρια σε κανενα βουλευτη αλλα μονο με το αν παλεψουμε απο κοινου γι αυτα που μας ενωνουν. Δεν ειμαστε υπερανω ( δεν λεω οτι το αντιμετωπισες ετσι, προς Θεου), ειμαστε διπλα τους, ειμαστε μερικοι απ αυτους.

loukasfilm
28/11/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
το πρώτο και μόνο σημαντικό βήμα για να πάει μπροστά η χώρα είναι

η κατάργηση της μονιμότητας των δημόσιων υπαλλήλων και η ταυτόχρονη σημαντική μείωση (~60-70%) του τεράστιου πληθυσμού τους

από εκεί και μετά το κοινωνικοπολιτικό σύστημα θα αυτοκαθαρθεί και ύστερα από 5-8 χρόνια θα δείτε για το πότε εκτοξεύεται η Ελλαδίτσα στο επίπεδο που όλοι την ονειρευόμαστε....


αμάν


Nostra, θα ήθελα αν μπορείς να μου διευκρινήσεις την "αυτοκάθαρση" του κοινωνικοπολιτικού συστήματος.
Έχω την άποψη ότι δεν υπάρχει "αυτοκάθαρση". Μου ακούγεται πολύ ρομαντικό, εώς παραπλανητικό. Εφόσον οι δομές μένουν οι ίδιες, πως θα επιτευχθεί η "αυτοκάθαρση"?
Εκτός και αν το πραγματικό πρόβλημα της Ελλάδας, είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Υ.Γ. Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος και ούτε πρόκειται να γίνω.

:beer:

loukasfilm
28/11/2006, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Φιλε resistman ακου κατι που εμενα με εβαλε σε σκεψεις.
Εργαζομαι 10 ωρες τη μερα.Το εαρινο εξαμηνο λογο συναυλιων,καλοκαιρινων μαγαζιων και αλλων δουλευω μεχρι και 20 ωρες το εικοσητετραωρο.ΔΕΝ πληρωνομαι ουτε για τα μισα και ετσι αποφασισα να κατεβω σε μια απεργια του εργατικου κεντρου μυτιληνης.Με ειδε ενα παλικαρι που δουλευει σε μια μεταφορικη εταιρεια, με ιδικοτητα την χαμαλα(καταλαβαινεις)
και με ειρωνευτικε που κατεβηκα στην απεργια.Σκευτομαι τωρα και εγω.Θα χαλαω την καρδια μου να τρεχω και να αγωνιζομαι για τον καθε μλκα,που δουλευει χωρις ικα,και για 600 ευρω?Ενω αυτος με κοροιδευει και δεν παταει το ποδι του στα συλλαλητηρια?
Να ταλαιπωρουμε για εναν οχλο που οποιον ρωτησεις θα σου απαντησει:ε και τι να κανουμε?

Δεν λεω βεβαια οτι βολευτικα και εγω και θα παψω να αγωνιζομαι αλλα ωρες ωρες αναρωτιεμαι....


Αναρωτιέσαι και καλά κάνεις. Η άποψη η δικιά μου είναι, ότι πρώτα απ' όλα αγωνίζομαι για μένα, και μετά για όλους τους άλλους. Οι μαλάκες τέτοιου είδους δυστυχώς είναι η πλειοψηφία.

:beer:

soundstorm
28/11/2006, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Οι μαλάκες τέτοιου είδους δυστυχώς είναι η πλειοψηφία.

:beer: [/B]

Δυστυχως...

Resistman
28/11/2006, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Αναρωτιέσαι και καλά κάνεις. Η άποψη η δικιά μου είναι, ότι πρώτα απ' όλα αγωνίζομαι για μένα, και μετά για όλους τους άλλους. Οι μαλάκες τέτοιου είδους δυστυχώς είναι η πλειοψηφία.

:beer:


φιλε μου θα συμφωνησω απολυτα στο οτι ειναι μαλακες και μαλιστα πλειοψηφια αλλα...το ερωτημα ειναι: αποτελουν μερος της εργατικης ταξης; Ναι ή οχι και γιατι;

bored
28/11/2006, 20:15
ρε παιδιά, να σας κάνω μια ερώτηση;

Τί θα λέγατε να ανεβάζαν τον ελάχιστο μισθό στα ~1200 ευρά;

kostisthegreek
28/11/2006, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
ρε παιδιά, να σας κάνω μια ερώτηση;

Τί θα λέγατε να ανεβάζαν τον ελάχιστο μισθό στα ~1200 ευρά;


Δε θα λυνόταν κανένα πρόβλημα.
Το πρόβλημα στην Ελλάδα, εκτός από τη μονημότητα των δημοσίων υπαλλήλων, είναι οι απλήρωτες υπερωρίες.
Τι φταίει γι αυτό?
Η κακομοιριά πολλών εργαζομένων (μεταφράζεται φόβος, γλύψιμο κλπ)
Οι επαγγελματίες συνδικαλιστές (συνδικαλιστές με δεξιά τσέπη λέγονται)
Ο υπερκαταναλωτισμός (κανείς δεν απλώνει τα πόδια του ανάλογα με το πάπλωμά του)
Η πληθώρα των αλλοδαπών που καλύπτουν χιλιάδες θέσεις εργασίας
Και άλλα πολλά βέβαια εκτός τα παραπάνω

Gandalf dr685sm
29/11/2006, 11:17
Να το αναλύσουμε αρκετά;....(τώρα που έχω χρόνο, καθώς άδεια και είμαι εκτός εργασίας)

1) Ασφάλιση. Το σοσιαλιστικό σύστημα έχει αποτύχει σε ΟΛΕΣ τις χώρες. Ακόμα και στην Σουηδία που αποτελούσε πρότυπο , το κοινωνικό πρόβλημα έχει μεγενθύνει καθώς το κόστος συντάξεων και νοσηλείων-φαρμάκων έχει γίνει μεγάλο , σε σχέση με το εργατικό δυναμίκό που υπάρχει και συντηρεί τους οργανισμούς κοινωνικής ασφάλισης. Απο την άλλη σε καμία χώρα δεν έγιναν σωστές οικονομικές κινήσεις και επενδύσεις για τα έσοδα προ 20ετιας αυτών των οργανισμών με αποτέλεσμα οι νυν εργαζόμενοι να πρέπει να δίνουν ενα 20-30% των αποδοχών τους για να συντηρούν οργανισμούς και τους εξαρτώμενους απο αυτούς (συνταξιούχους, υπαλλήλους κτλ.)
Είναι λογική αποτέλεσμα η κατάρρευση τους και η στροφή προς τον ιδιωτικο τομέα/ασφάλιση. όπου και αυτό θα είναι πλέον αρκετά πιο υψηλό σαν τιμολόγιο. Με την διαφορά οτι πλέον θα έχει περίθαλψη και σύνταξη ικανή για να ζήσει ο ασφαλιζόμενος.
Δεν λέω οτι είναι το ιδανικό , αλλά το αναπόφευκτο. Εκτός και αν βρεθεί κανείς να πληρώσει το χρέος 1.5δις ? που έχει το ΙΚΑ και το συντηρεί και κάθε μήνα με κάτι εκατομμύρια.

2) Ώρες εργασίας. Αυτό είναι ενα θέμα που καταπατείται συνεχώς. Στο χέρι του εργαζόμενου , είναι όντως να το αλλάξει. Αν όλοι ξαφνικά πουν , πληρώστε μας για να κάτσουμε , θα αναγκαστούν να το κάνουν ή να μην υπάρχουν πλέον υπερωρίες. Για την ιστορία πάντως, εταιρίες που σέβονται τους εαυτούς τους και τους υπαλλήλους τους, τόσο τις επιφυλακές όσο και τις υπερωρίες , τις πληρώνουν σε μορφή bonus. Οι άλλοι , απλά χαιρετήστε τους και μην τους δίνετε σημασία. Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα σε άρνηση σας προς υπερ-εργασία (Προσοχή , δεν λέω για μια φορά στους 2-3 μήνες... αυτό μπορεί να τύχει..μιλώ για εφηρμοσμένη τεχνική κάθε μέρα ή 2-3 φορές την εβδομάδα)

3) Αντίδραση. Πείτε μου ενα τρόπο που θα ίδρωνε το αυτί τους. Μια ίσως Πανευρωπαϊκή απεργια των 48 ωρών πιθανόν... αλλά με στάσεις εργασίας και αποσπασματικές αποχές απο εργασία ,νομίζετε οτι θα τους ακουμπήσει, έστω και στο ελάχιστο;

4) Αλλοδαποί... μάλιστα... ο αποδιοπομπαίος τράγος. Οι αλλοδαποί κυριοι δεν μπορούν να πάρουν μια θέση εργασίας απο το target group που έχουν οι περισσότεροι των νέων (γραφείο, γραβάτα , αυτοκίνητο και web access!) Είναι σε θέσεις που απαξιώνουν οι δικοί μας... ακόμα και στις αποκομιδές σκουπιδιών που αν ακούσετε πόσα παίρνουν μαζί με επιδόματα θα πέσετε κάτω (κοντά στα 1700-1900?!!!). Βλέπεις είναι και το status quo, που τους έχει περάσει το κάθε μαλακισμένο περιοδικό και οτι θα είναι επιστημόνες (με τι εφόδια αλήθεια; ), μοντέλα (καλά πήξαμε απο δαύτα...σαν τις πουτάνες έγιναν... και χωρίς την ίδια χρησιμότητα κιόλας) , τραγουδιστές...(εδώ και αν πήξαμε) , διευθυντές management & marketing (καλά αυτή η καραμέλα πάλι με τους δύο τομείς... χαχαχαχαχαχα.. θα πάνε στον Μήτσο τον Μανάβη να του πουν πως θα τρέξει το μανάβικο του), κτλ.
Οι αλλοδαποί είναι στο βενζινάδικο, στα deliveries, στα μηχανουργία (εκεί , ναι... εκεί υπάρχει πρόβλημα , καθώςο ψυχογιός του μάστορα, έγινε ο Osman, o Imbraim, κτλ.)στις αποθήκες κτλ.
Υπάρχει κανείς απο τους νέους που θα έκανε αυτή την δουλειά;... με 600-700?;
Προσωπικά την έκανα όταν είδα τα σκούρα, παρόλο που είχα και αρκετά χρόνια εμπειρίας και σπουδών στην πληροφορική στην πλάτη. Δουλειά είναι στο κάτω κάτω και σου δίνει να περάσεις απο το να τρέχεις για δανεικά και με απλωμένο χέρι στον μπαμπά για να βγάλεις την γκόμενα για σουβλακι....

5)Καταναλωτικά πρότυπα... Η ΠΑΓΙΔΑ... πάρτε λέει.. με δόσεις, με δάνεια, με επιχορηγήσεις κτλ. Άνθρωποι που έχουν ίσα ίσα κανά 20αρικο ? στην τσέπη, πανε να πάρουν αυτοκίνητο-μηχανή, ενώ δεν έχουν να πληρώσουν καν τα έξδα φακέλου (300-500? )... Και να είναι απο 1400cc ή 600cc και πάνω παρακαλώ.. τι να το κάνουμε το κουβαδάκι.. έχουμε και ενα image...
Μόνο που στο Βενζινάδικο στο Cayene-Jeep θα βάλουμε εκέινο το 20αρικο γιατί δεν έχουμε και άλλα.
Το στεγαστικό , το καταναλωτικό , η κάρτα και γενικά δάνεια στα τοκογλυφικά ιδρύματα , για να αποκτήσουμε την διαστρεβλωμένη ποιότητα ζωής. Για να δείξουμε στους άλλους! ...
Για να δηλώσουμε κάτι, έστω και αν απο πίσω δεν υπάρχει ούτε για sandwich απο εκείνα τα τυποποιημένα του περίπτερου..
Έτσι κοιτάμε όλο και περισσότερα !!!1200?;... τι να φτάσουν... παρεπιπτόντως είναι κοντά στα 400.000δρχ...που έτσι και τα έπαιρνες πριν το 2000 , ήταν λεφτά μιλάμε.

Θέλουμε 2000?, μέχρι που θα θέλουμε και άλλα ... μα απο την άλλη η απόδοση μας σε εργασία και παραγωγικότητα θα είναι ίδια με εκείνη του 1999 που μας προσέλαβαν...

6)Ωχαδερφισμός... και να αντιδράσω τι θα γίνει;... και να το πω τι θα γίνει;... ΜΑ ΚΑΝΤΟ ΚΑΙ ΠΕΣΤΟ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ , μπας και σταματήσουν να σε ποδοπατάνε. Και αν δεν τα καταφέρεις, τότε τουλάχιστον το προσπάθησες.

7) Φόβος... Θα χάσω τα κεκτημένα, την δουλειά ,το σπίτι, την παρέα , το αυτοκίνητο κτλ.
Η ζωή μας είναι πολύ μικρή για να τα θεωρούμε νο1 εξάρτηση αυτά ώς προς το πως θα ζήσουμε. Σαφώς και θέλουμε χρήματα για να ζήσουμε..... αλλά μόνο ενας μπορεί να στα δώσει αυτά;
Στην τελική γιατί να στα δώσουν και να μην τα πάρεις μόνος σου;... μια δουλειά δική σου και να το παλέψεις όσο θέλεις και όσο μπορείς. Αλλά εκεί βέβαια πρέπει να δουλέψεις και να αποδώσεις...χμμμμ... δύσκολα τα πράγματα... άσε να μπώ μέσα στους 600.000 δημόσιους υπαλλήλους και να με πληρώνουν τα "κορόιδα".


Σκεφτείτε και σχολιάστε τώρα.


Gandalf

Resistman
29/11/2006, 11:42
Ρε μαγε, μπας και ειμαστε το ιδιο προσωπο;:D


Ηταν υπεροχο το κειμενακι σου.:beer:

Να συμπληρωσω πολυ λιγα: ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΑ ΧΡΕΗ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ, ωστε να στραφουμε στην ιδιωτικη ασφαλιση σαν λυση...Μπα; Και ποιος θα επωφελυθει απ αυτο; Μηπως οι ιδιωτες;...Ρε λες να ηταν στημμενο; Μπα δεν το νομιζω...Αλλη μια συμπτωση στο καπιταλιστικο συστημα...Κοιτα να δεις κατι πραγματα ρε παιδι μου...



Στο δια ταυτα: ας ψαξουμε ολες τις πιθανες λυσεις-αντοδρασεις

1) "Νομιμα": τρεχουμε σε βουλευτες, στη βουλη, παρακαλαμε την ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ( που συμφωνησαν στον περιορισμο των διαδηλωσεων σε μια λωριδα...συνδικαλιστες ε..μην το ξεχναμε..), υποβαλλουμε μαζικες αγωγες ή ακομα και λαικες αγωγες( που βεβαια απαγορευονται απ το νομικο μας συστημα εκτος απο μια περιπτωση ησοονος σημασιας), καλουμε τις "καλες" επιχειρησεις να μοιραστουν δικαια τα υπερκερδη τους, ζηταμε απ την εκκλησια βοηθεια, αλλο;

2) Με στασεις εργασιας δεν βγαινει τιποτα. Τελεια και παυλα. Απ την αλλη, μια μαζικη αντιδραση για να εχει αποτελεσμα, πρεπει να εχει καποια χαρακτηριστικα νομιμοποιησης στην κοινωνια και σιγουρα να υπαρχει κατι θεμελιωδες: ακομματιστη ταξικη εργατικη συνειδητοποιηση. Ολοι αυτοι που αγωνιστηκαν και καλα υπερ αυτης, περασαν απο υπουργικες θεσεις και ειδαμε ποσο εφαρμοσαν τα πιστευω τους.


Τροποι για να την ξυπνησουμε: πολλοι αλλα πρεπει να ξερουμε οτι θα υπαρχουν και αντιπαλοι.

Ενα απλο παραδειγμα: αδιαμεσολαβητος συνδικαλισμος βασης, βλεπε caballeros...Αλλο: αναγνωση και προωθηση οχι και τοσο γνωστων αλλα σιγουρα αγνων εφημεριδων( ονοματα δεν λεμε εδω για να μην θεωρηθει διαφημιση)........

Αλλος καμια ιδεα;

zzr2005
29/11/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Να το αναλύσουμε αρκετά;....(τώρα που έχω χρόνο, καθώς άδεια και είμαι εκτός εργασίας)

1) Ασφάλιση. Το σοσιαλιστικό σύστημα έχει αποτύχει σε ΟΛΕΣ τις χώρες. Ακόμα και στην Σουηδία που αποτελούσε πρότυπο , το κοινωνικό πρόβλημα έχει μεγενθύνει καθώς το κόστος συντάξεων και νοσηλείων-φαρμάκων έχει γίνει μεγάλο , σε σχέση με το εργατικό δυναμίκό που υπάρχει και συντηρεί τους οργανισμούς κοινωνικής ασφάλισης. Απο την άλλη σε καμία χώρα δεν έγιναν σωστές οικονομικές κινήσεις και επενδύσεις για τα έσοδα προ 20ετιας αυτών των οργανισμών με αποτέλεσμα οι νυν εργαζόμενοι να πρέπει να δίνουν ενα 20-30% των αποδοχών τους για να συντηρούν οργανισμούς και τους εξαρτώμενους απο αυτούς (συνταξιούχους, υπαλλήλους κτλ.)
Είναι λογική αποτέλεσμα η κατάρρευση τους και η στροφή προς τον ιδιωτικο τομέα/ασφάλιση. όπου και αυτό θα είναι πλέον αρκετά πιο υψηλό σαν τιμολόγιο. Με την διαφορά οτι πλέον θα έχει περίθαλψη και σύνταξη ικανή για να ζήσει ο ασφαλιζόμενος.
Δεν λέω οτι είναι το ιδανικό , αλλά το αναπόφευκτο. Εκτός και αν βρεθεί κανείς να πληρώσει το χρέος 1.5δις ? που έχει το ΙΚΑ και το συντηρεί και κάθε μήνα με κάτι εκατομμύρια.

2) Ώρες εργασίας. Αυτό είναι ενα θέμα που καταπατείται συνεχώς. Στο χέρι του εργαζόμενου , είναι όντως να το αλλάξει. Αν όλοι ξαφνικά πουν , πληρώστε μας για να κάτσουμε , θα αναγκαστούν να το κάνουν ή να μην υπάρχουν πλέον υπερωρίες. Για την ιστορία πάντως, εταιρίες που σέβονται τους εαυτούς τους και τους υπαλλήλους τους, τόσο τις επιφυλακές όσο και τις υπερωρίες , τις πληρώνουν σε μορφή bonus. Οι άλλοι , απλά χαιρετήστε τους και μην τους δίνετε σημασία. Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα σε άρνηση σας προς υπερ-εργασία (Προσοχή , δεν λέω για μια φορά στους 2-3 μήνες... αυτό μπορεί να τύχει..μιλώ για εφηρμοσμένη τεχνική κάθε μέρα ή 2-3 φορές την εβδομάδα)

3) Αντίδραση. Πείτε μου ενα τρόπο που θα ίδρωνε το αυτί τους. Μια ίσως Πανευρωπαϊκή απεργια των 48 ωρών πιθανόν... αλλά με στάσεις εργασίας και αποσπασματικές αποχές απο εργασία ,νομίζετε οτι θα τους ακουμπήσει, έστω και στο ελάχιστο;

4) Αλλοδαποί... μάλιστα... ο αποδιοπομπαίος τράγος. Οι αλλοδαποί κυριοι δεν μπορούν να πάρουν μια θέση εργασίας απο το target group που έχουν οι περισσότεροι των νέων (γραφείο, γραβάτα , αυτοκίνητο και web access!) Είναι σε θέσεις που απαξιώνουν οι δικοί μας... ακόμα και στις αποκομιδές σκουπιδιών που αν ακούσετε πόσα παίρνουν μαζί με επιδόματα θα πέσετε κάτω (κοντά στα 1700-1900?!!!). Βλέπεις είναι και το status quo, που τους έχει περάσει το κάθε μαλακισμένο περιοδικό και οτι θα είναι επιστημόνες (με τι εφόδια αλήθεια; ), μοντέλα (καλά πήξαμε απο δαύτα...σαν τις πουτάνες έγιναν... και χωρίς την ίδια χρησιμότητα κιόλας) , τραγουδιστές...(εδώ και αν πήξαμε) , διευθυντές management & marketing (καλά αυτή η καραμέλα πάλι με τους δύο τομείς... χαχαχαχαχαχα.. θα πάνε στον Μήτσο τον Μανάβη να του πουν πως θα τρέξει το μανάβικο του), κτλ.
Οι αλλοδαποί είναι στο βενζινάδικο, στα deliveries, στα μηχανουργία (εκεί , ναι... εκεί υπάρχει πρόβλημα , καθώςο ψυχογιός του μάστορα, έγινε ο Osman, o Imbraim, κτλ.)στις αποθήκες κτλ.
Υπάρχει κανείς απο τους νέους που θα έκανε αυτή την δουλειά;... με 600-700?;
Προσωπικά την έκανα όταν είδα τα σκούρα, παρόλο που είχα και αρκετά χρόνια εμπειρίας και σπουδών στην πληροφορική στην πλάτη. Δουλειά είναι στο κάτω κάτω και σου δίνει να περάσεις απο το να τρέχεις για δανεικά και με απλωμένο χέρι στον μπαμπά για να βγάλεις την γκόμενα για σουβλακι....

5)Καταναλωτικά πρότυπα... Η ΠΑΓΙΔΑ... πάρτε λέει.. με δόσεις, με δάνεια, με επιχορηγήσεις κτλ. Άνθρωποι που έχουν ίσα ίσα κανά 20αρικο ? στην τσέπη, πανε να πάρουν αυτοκίνητο-μηχανή, ενώ δεν έχουν να πληρώσουν καν τα έξδα φακέλου (300-500? )... Και να είναι απο 1400cc ή 600cc και πάνω παρακαλώ.. τι να το κάνουμε το κουβαδάκι.. έχουμε και ενα image...
Μόνο που στο Βενζινάδικο στο Cayene-Jeep θα βάλουμε εκέινο το 20αρικο γιατί δεν έχουμε και άλλα.
Το στεγαστικό , το καταναλωτικό , η κάρτα και γενικά δάνεια στα τοκογλυφικά ιδρύματα , για να αποκτήσουμε την διαστρεβλωμένη ποιότητα ζωής. Για να δείξουμε στους άλλους! ...
Για να δηλώσουμε κάτι, έστω και αν απο πίσω δεν υπάρχει ούτε για sandwich απο εκείνα τα τυποποιημένα του περίπτερου..
Έτσι κοιτάμε όλο και περισσότερα !!!1200?;... τι να φτάσουν... παρεπιπτόντως είναι κοντά στα 400.000δρχ...που έτσι και τα έπαιρνες πριν το 2000 , ήταν λεφτά μιλάμε.

Θέλουμε 2000?, μέχρι που θα θέλουμε και άλλα ... μα απο την άλλη η απόδοση μας σε εργασία και παραγωγικότητα θα είναι ίδια με εκείνη του 1999 που μας προσέλαβαν...

6)Ωχαδερφισμός... και να αντιδράσω τι θα γίνει;... και να το πω τι θα γίνει;... ΜΑ ΚΑΝΤΟ ΚΑΙ ΠΕΣΤΟ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ , μπας και σταματήσουν να σε ποδοπατάνε. Και αν δεν τα καταφέρεις, τότε τουλάχιστον το προσπάθησες.

7) Φόβος... Θα χάσω τα κεκτημένα, την δουλειά ,το σπίτι, την παρέα , το αυτοκίνητο κτλ.
Η ζωή μας είναι πολύ μικρή για να τα θεωρούμε νο1 εξάρτηση αυτά ώς προς το πως θα ζήσουμε. Σαφώς και θέλουμε χρήματα για να ζήσουμε..... αλλά μόνο ενας μπορεί να στα δώσει αυτά;
Στην τελική γιατί να στα δώσουν και να μην τα πάρεις μόνος σου;... μια δουλειά δική σου και να το παλέψεις όσο θέλεις και όσο μπορείς. Αλλά εκεί βέβαια πρέπει να δουλέψεις και να αποδώσεις...χμμμμ... δύσκολα τα πράγματα... άσε να μπώ μέσα στους 600.000 δημόσιους υπαλλήλους και να με πληρώνουν τα "κορόιδα".


Σκεφτείτε και σχολιάστε τώρα.


Gandalf

σε γενικές γραμμές συμφωνώ και εγώ, ειδικότερα σε ό,τι αφορά τον καταναλωτισμό....
από την άλλη ο καταναλωτισμός είναι αυτός που τροφοδοτεί το οικονομικό μας σύστημα κ εφόσον εκλείψει θα εκλείψουν κ οι μισές θέσεις εργασίας....

όσον αφορά το ΙΚΑ...τα ελλείματα είναι πολύ απλό να εξαφανιστούν...απλά να πληρώσουν οι επιχειρήσεις κ κυρίω οι μεγάλες τα δισ που χρωστάνε....βέβαια αυτές κρατάνε ομήρους τις πολιτικές ηγεσίες με την απειλή ότι θα κυρύξουν πτώχευση κ θα μείνουν χιλιάδες εργαζόμενοι στον δρόμο....είναι τα παράδοξα του οικονομικού μας συστήματος....


όσον αφορά τους αλλοδαπούς....σίγουρα κάνουν δουλείες που δεν κάνουν οι έλληνες αλλά για αυτό δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε μια κοινωνία που θέλει να πάει μπροστά...
δεν είναι δυνατόν να ζητάς από τον έλληνα εργαζόμενο να πάρει μισθό επιπέδου 1990, με περισσότερες ώρες εργασίας, και με το κόστος ζωής 100% πάνω...
αντίθετα οι αλλοδαποί συνήθως έρχονται από χώρες όπου η επιβίωση θεωρείται πολυτέλεια (εμφύλιοι πόλεμοι, γενοκτονίες , διαλυμένα οικονομικά συστήματα)....για αυτούς ένα σπίτι μαζί με 10 ακόμα άγνωστους μετανάστες είναι πολυτέλεια....

θα ζούσες εσύ ποτέ με 10 άγνωστους όπως κάνουν οι πακιστανοί στην παλιά μου γειτονιά στο περιστέρι????με αυτόν τον τρόπο περιορίζουν τα έξοδά τους κ τα υπόλοιπα τα χστέλνουν στο εξωτερικό όπου το συνάλαγμα έχει άλλη αξία...

το να δουλέψεις για 500 ευρώ είναι πισωγύρισμα για αυτό κ ο ΕΛΛΗΝΑΣ δεν το επιδιώκει...όταν θα βρεθεί στην ανάγκη θα το κάνει....

(εννοείται ότι δεν στρέφομαι κατά των οικονομικών μεταναστών..για να μην παρερμηνευτώ)..
οι οικονομικοί μετανάστες τροφοδότησαν την ελληνική οικονομία με φτηνή εργασία σε μια περίοδο που το είχε ανάγκη ....
δεν ήταν καθόλου τυχαίο το άνοιγμα το συνόρων σε μια περίοδο που δεν ήσουν αναγκασμένος να το κάνεις....εξυπηρέτησε τις οικονομικές επιδιώξεις μιας συγκεκριμένης οικονομικής ολιγαρχίας...

Υ.Γ. επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ απόλυτα με τις επισημάνσεις σου για τον σημερινό τρόπο ζωής, τον καταναλωτισμό, τα πρότυπα κ όσα άλλα επεσήμανες....

Gandalf dr685sm
29/11/2006, 15:12
Για την ερώτηση που έκανες... απάντησα πιο πάνω... την έκανα την δουλειά γιατί ήμουν στριμωγμένος και εξήγησα και τους υπόλοιπους λόγους.

Και αν θες , και το 1997 , δούλευα και πάλι σαν πωλητής με 120.000 δρχ, (που είναι πολύ λίγα για την εποχή εκείνη) και έμενα με άλλους 4 στους Αγ.Αναργύρους.

Για την ιστορία ακόμα και τώρα, παρόλο που πλέον δεν παραπονιέμαι για την εργασία μου (αλλοίμονο!... είμαι αρκετά καλά τώρα), παρόλα αυτά, δεν πέφτω στην παγίδα του δανείου.

Έχω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ DR, και το δικό μου Fiesta Ford του 83 παρακαλώ, αλλά είναι και τα δύο σε πολύ καλή κατάσταση.

Και κάνω την ίδια δουλειά με τους υπόλοιπους και ίσως πιο ανέμελος , μιας και είναι ΔΙΚΑ μου και αν ομοι γέννοιτο συμβεί κάτι , δεν θα έχω το κόστος των ανταλλακτικών + τράπεζα γραμμάτιο + χωρίς όχημα... αν με καταλαβαίνεις.

Στο μόνο που είμαι "θύμα", λόγω εργασίας αν θές και λόγω hobby, είναι με τους υπολογιστές που ακόμα και εκεί όμως σε καμία περίπτωση δεν θα μπώ στην διαδικασία της.... δόσης.


Για τα υπόλοιπα με τους αλλοδαπούς... που να τους δείς να δουλεύουν όπως είπα και σε μηχανουργία, βιοτεχνίες κτλ... και να τσιμπάνε απο 1000-1500 σε δουλειές που δεν πάνε δικοί μας, γιατί , ....έχει μουτζούρα, έχει κούραση , δεν έχει image και άλλα τέτοια "ωραία"



Gandalf

zzr2005
29/11/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για την ερώτηση που έκανες... απάντησα πιο πάνω... την έκανα την δουλειά γιατί ήμουν στριμωγμένος και εξήγησα και τους υπόλοιπους λόγους.

Και αν θες , και το 1997 , δούλευα και πάλι σαν πωλητής με 120.000 δρχ, (που είναι πολύ λίγα για την εποχή εκείνη) και έμενα με άλλους 4 στους Αγ.Αναργύρους.

Για την ιστορία ακόμα και τώρα, παρόλο που πλέον δεν παραπονιέμαι για την εργασία μου (αλλοίμονο!... είμαι αρκετά καλά τώρα), παρόλα αυτά, δεν πέφτω στην παγίδα του δανείου.

Έχω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ DR, και το δικό μου Fiesta Ford του 83 παρακαλώ, αλλά είναι και τα δύο σε πολύ καλή κατάσταση.

Και κάνω την ίδια δουλειά με τους υπόλοιπους και ίσως πιο ανέμελος , μιας και είναι ΔΙΚΑ μου και αν ομοι γέννοιτο συμβεί κάτι , δεν θα έχω το κόστος των ανταλλακτικών + τράπεζα γραμμάτιο + χωρίς όχημα... αν με καταλαβαίνεις.

Στο μόνο που είμαι "θύμα", λόγω εργασίας αν θές και λόγω hobby, είναι με τους υπολογιστές που ακόμα και εκεί όμως σε καμία περίπτωση δεν θα μπώ στην διαδικασία της.... δόσης.


Για τα υπόλοιπα με τους αλλοδαπούς... που να τους δείς να δουλεύουν όπως είπα και σε μηχανουργία, βιοτεχνίες κτλ... και να τσιμπάνε απο 1000-1500 σε δουλειές που δεν πάνε δικοί μας, γιατί , ....έχει μουτζούρα, έχει κούραση , δεν έχει image και άλλα τέτοια "ωραία"

Gandalf

πιστεύω ότι οι μισθοί 1000-1500 ευρώ σε αλλοδαπούς δεν ειναι ο κανόνας...πιστεύω ότι είναι η εξαίρεση....

το βασικό θέμα είναι ότι βασικός μισθός 560 ευρώ δεν μπορεί να θεωρείται ικανοοποιητικός ακόμα κ αν είναι η πιο ελαφριά δουλειά....πιστεύω ότι σε αυτό συμφωνούμε...
και αντί να αυξηθούνε οι βασικοί μισθοί , επιδιώκουν να αυξήσουν τις ώρες εργασίας....
:eyepop:

όσο για το περίφημο bonus είναι η μεγαλύτερη απάτη ....καθώς δεν αξιολογείται η προσφορά σου στην εργασία αλλά εξαρτάται από τις διαθέσεις κ την οικονομική κατάσταση του εργοδότη...
σε καλούν να δουλεύεις 11 ώρες , σαββατοκύριακα, και στο τέλος του χρόνου σου λένε ,,,συγνώμη δεν βγαίνω ...πάρε 100 ευρώ μπόνους....

Tropeas
29/11/2006, 15:53
Μπράβο είπατε όλα αυτά που θα ήθελα να είχα εκφράσει και εγώ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
θα ζούσες εσύ ποτέ με 10 άγνωστους όπως κάνουν οι πακιστανοί στην παλιά μου γειτονιά στο περιστέρι????
όχι δεν θα ζούσα εκτός αν ήμουν και γω στην θέση τους κάπου αλλού...
αλλά θα ζούσα όμως μόνος μου με έναν ή και δεύτερο συγκάτοικο απο τα 20 , και όχι να τρώω να πίνω να κοιμάμαι μέχρι τα 35 μου... ;)

loukasfilm
29/11/2006, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
φιλε μου θα συμφωνησω απολυτα στο οτι ειναι μαλακες και μαλιστα πλειοψηφια αλλα...το ερωτημα ειναι: αποτελουν μερος της εργατικης ταξης; Ναι ή οχι και γιατι;

Και βέβαια αποτελούν μέρος της εργατικής τάξης, το γιατί είναι αυτονόητο. Θέση στα μέσα παραγωγής και τα λοιπά. Το πρόβλημα όμως είναι αυτό ακριβώς ότι είναι μαλάκες. Αλλιώς δεν θα ζούσαμε στην κοινωνία που ζούμε σήμερα.

Το μαλάκες μην το πάρεις κυριολεκτικά, παίζουν και άλλες κατηγορίες.
:beer:

zzr2005
29/11/2006, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Μπράβο είπατε όλα αυτά που θα ήθελα να είχα εκφράσει και εγώ...


όχι δεν θα ζούσα εκτός αν ήμουν και γω στην θέση τους κάπου αλλού...
αλλά θα ζούσα όμως μόνος μου με έναν ή και δεύτερο συγκάτοικο απο τα 20 , και όχι να τρώω να πίνω να κοιμάμαι μέχρι τα 35 μου... ;)

πιστεύω ότι με 560 ευρώ είναι δύσκολο να μείνεις ακόμα κ με συγκάτοικο.....εκτός αν δεν βγείς ποτέ έξω ...αλλά η κοινωνική επαφή και οι συναναστροφές είναι ανάγκη δεν είναι πολυτέλεια...

από την άλλη το να μένει ο άλλος με τους γονείς του (φαντάζομαι ότι αυτό εννοείς) δεν συνεπάγεται ότι έχει μονο δικαιώματα....έχει κ υποχρεώσεις συνεισφοράς σε ένα σπίτι που πολύ πιθανόν να το έχει και ανάγκη...

ΤΟ ΘΈΜΑ ΕΙΝΑΙ :
1. ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΗΓΕΊΤΑΙ ΤΟ 65ΩΡΟ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Κ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΠΕΡΝΕΙ??
2. ΜΕΝΕΙ ΜΕ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟ???
:lol: :lol: :lol: :lol:

δεν προβληματίζει κανένα ότι οι εν λόγω προτάσεις προέρχονται από αυτούς που νέμονται τον πλούτο???
δεν είναι τραγικό να σου ζητάνε εσένα να περικόψεις το ψωμί για να βάλουν λίγο περισσότερο χαβιάρι στο πρωινό τους???

Resistman
29/11/2006, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Και βέβαια αποτελούν μέρος της εργατικής τάξης, το γιατί είναι αυτονόητο. Θέση στα μέσα παραγωγής και τα λοιπά. Το πρόβλημα όμως είναι αυτό ακριβώς ότι είναι μαλάκες. Αλλιώς δεν θα ζούσαμε στην κοινωνία που ζούμε σήμερα.

Το μαλάκες μην το πάρεις κυριολεκτικά, παίζουν και άλλες κατηγορίες.
:beer:



Συμφωναμε. Ο χαρακτηρισμος δεν αφορα ολους.

Το οτι γιναν ετσι, δηλαδη χωρις εργατικη συνειδηση, φταινε πολλα, αλλα δυστυχως δεν εχουμε χρονο να τ αναλυσουμε.

Πρεπει να πεσουμε με τα μουτρα στην προσπαθεια του να νοιωθει ο καθενας μας τον εργαζομενο σαν καποιον με τον οποιο αντιμετωπιζει κοινα προβληματα( με μικρες διαφοροποιησεις) και οτι αυτα που μας ενωνουν ειναι απειρως περισσοτερα απ τις διαφορες μας.


Α ρε ZZR2005.....Εισαι πολυ σωστος:beer:

(αλλα ολοι μαθαμε να κατηγορουμε οσους μας λενε αληθειες, δε βαριεσαι, θα γυρισει ο τροχος..)

:wave2:

zireous
29/11/2006, 21:50
Resistman, εμένα μου ακούγεται ουτοπικό να ξυπνήσουν οι μάζες και να απαιτήσουν ίσες ευκαιρίες, ανθρώπινο ωράριο, και λοιπά ωραία.

Στο μεσοδιάστημα από τη στιγμή που αρχίζεις να συνειδητοποιείς ότι κάτι πάει στραβά γύρω σου, μέχρι το σημείο που είτε πεινάς και βρίσκεις μια κωλοδουλειά, σφίγγεις τα δόντια και συνεχίζεις, ή βολεύεσαι μετά κόπων και βασάνων σε μια άλλη που τουλάχιστον τη διάλεξες, έχεις κάποιο χρόνο και διάθεση για να αντιδράσεις σε καταστάσεις που εγώ τουλάχιστον βλέπω να είναι προδιαγεγραμμένες από τομάρια δίχως έλεος. Στη χειρότερη, σε εξαφανίζουν... στη καλύτερη, σε αγνοούν επιδεικτικά.


Όσο για την εργατική συνείδηση, δεν θα αναφερθώ σε προσωπικά δράματα (παίζει... πράμα :D ), μάλλον δεν ξέρετε τι λέτε οι περισσότεροι όταν αναφέρεστε στη δουλειά (μάλλον εννοείτε δουλειά γραφείου), η οποία όμως όποια και αν είναι μπορεί να σε κάνει τον χειρότερο μαλάκα άμα αφοσιωθείς σε αυτή υπερβολικά, και να ξεχάσεις φίλους, γκόμενες, τέχνες, βόλτες κλπ... Έτσι, έχεις και λιγότερο χρόνο πια και για να αντιδράσεις.


Το θέμα είναι (άν προλάβεις) να βρεις το τρόπο για να βγάλεις κάποια φράγκα με αξιοπρέπεια (δε ληστεύουμε ποτέ τράπεζες με λαοφιλείς επωνυμίες :lol: ), και να μη πέσεις στη λούμπα -όπως σωστά προειπώθηκε- των δανείων, να κάνεις και τις βόλτες σου, να γουστάρεις λιγουλάκι τη ζωή σου, και αν τα τομάρια το παραχοντρύνουνε, να βγεις και να φωνάξεις και λιγάκι (όχι όμως να βγεις για να τα σπάσεις και να τους δώσεις την αφορμή να σε ξαπλώσουνε, εκεί σε θέλουν, στο πάτωμα).



-Η εφορία δεν ακούει έ; Από δουλειά, μέσα σε λίγες δεκαετίες, και το στουντιάκι παίζει -έστω και σε νοικιάρικο σπίτι, πρέπει να ξαναρχίσω όμως να γράφω και τίποτα-, και το 750 πήραμε για ταξιδάκια, και αμάξι ΔΕΝ αγοράζουμε με τίποτα, και κάνουμε και βόλτες, και τα φιλαράκια όλα καλά (δε ψόφησε κανένας φέτος από ξύδια, ντραγκς, μότο και άλλα ωραία). (Σχεδόν) ζωή και κότα -όχι KFC τουλάχιστον.


(παρόλο που είμαι προσωρινά άνεργος, δε ξέρω πως στο διάλο τα έχω καταφέρει να μη χρωστάω σε κανένα #ούστη, και παρόλα αυτά να μην έχω χάσει το χιούμορ μου, μάλλον επειδή είμαι κωλοπεισματάρης παλιοχαρακτήρας, ίσως θα έπρεπε να είσαστε και σεις λίγο. :mad: :D )

Resistman
30/11/2006, 10:28
Α ρε Zireous...:beer:

Καταλαβαινω πολυ καλα αυτο που λες..Και ετσι οπως γραφεις αυτο το να ξυπνησουν οι μαζες, ειναι σιγουρα ουτοπικο.

Θελει μικρα βηματα απ τον καθενα. Εδω στο μοτο και σε παραδιπλανα φορα παιζουν ενεργα κοντα στα 3000 μελη( ισως και παραπανω). Σου φαινονται λιγοι; Αν αυτοι ή εστω ενα μερος τους αποφασισει να κινηθει δυναμικα για την ικανοποιηση στοιχειωδων μοτοσυκλετιστικων και βασικων οδικων αναγκων, αλλιως θα μας εβλεπαν και αλλα θα πετυχαιναμε..

Επισης φαντασου ενα μερος αυτων των ανθρωπων να συνεδραμε σε διεκδικησεις αλλων κοινωνικων ομαδων και αυτοι αντιστοιχα στςι δικες μας....Δεν ειναι καθολου δυσκολο αυτο. Και δεν ειναι τεραστιο, αλλα οι βασεις που θετει, ειναι πολυ σημαντικες

zireous
01/12/2006, 00:18
Resistman, έχεις δίκιο, και το 'χω ξαναπεί ότι σε ειρηνικές πορείες-διαμαρτυρίες για θέματα μοτοσυκλέτας (άντε και τίποτα αντιπολεμικά, ή οικολογικά το πολύ) είμαι μέσα.

Σε "διεκδικήσεις" άλλων κοινωνικών ομάδων δεν συμμετέχω (έχω μια μικρή δικαιολογία, είμαι μακριά), αλλά οφείλω να υποστηρίζω το γεγονός ότι τουλάχιστον πήραν τους δρόμους οι άνθρωποι για να επιδιώξουν κάτι καλύτερο -πόσοι "κλάδοι" σχετικοί με -όχι μόνο- βαριές δουλειές δέν βλέπεις να παίρνουν τους δρόμους όμως;
Όσο για τους "λατρεμένους" δημόσιους υπαλλήλους, βγάλε τη μονιμότητα, βάλε και ένα "μπάτσο" (δηλαδή έναν αξιοπρεπή ανεξάρτητο ελεγκτικό μηχανισμό) να τους ελέγχει αν κάνουν σωστά τη δουλειά τους (όπως γίνεται σε όλους μας δηλαδή, ακόμα και αν έχεις δικιά σου δουλειά, κάποια στιγμή γίνεσαι εσύ ο μπάτσος αλλιώς το κλείνεις το μαγαζί).
Φυσικά στους "δημοσίους" υπαλλήλους βάζω και τους πολιτικούς, και λοιπούς ελεεινούς. Στη δικιά μου δουλειά (και πολλών άλλων), άν δε γίνει σωστά, παίζει ή να τη διορθώσεις ή να μη πληρωθείς -και άμα αρχίσεις τις "στραβές", δε θα πας πολύ μακριά.

Και κάτι ακόμα, η ζωή στην επαρχία, διατηρεί τη γοητεία περασμένων μεγαλείων (μή χέ#ω) επειδή την έχουν γραμμένη σταθερά τα ίδια τομάρια που σε βάζουν στη μπρίζα να ψάχνεις δεύτερη δουλειά στις μεγαλουπόλεις για να βγάλεις κάνα χιλιάρικο το μήνα...

65άωρο; Μάλλον πρόκειται για παρεξήγηση, όπως και με το ασφαλιστικό (σε λίγο θα δουλεύεις μέχρι τα 96 σου -θα βάλουνε όμως πολλούς κυλιόμενους διαδρόμους να μη πιάνεσαι-, αλλά μετά έ... χλίδα, θα κάνεις τη ζωή σου. :D ), τώρα μπορεί να σου πούνε ότι δουλεύοντας 70 ώρες την εβδομάδα, γυμνάζεσαι πιο πολύ, αποφεύγεις οικογενειακούς καυγάδες, καις λιγότερη βενζίνη, βοηθάς το κυκλοφοριακό, και μειώνεις και την εγκληματικότητα...
Κάτι τέτοια βλέπω και ψάχω στο νετ για δουλειές όξω.

soundstorm, προς το παρόν ψάχνω τίποτα προσωρινό, (δηλαδή είμαι αραχτός, και γρατζουνάω τις κιθάρες μου :D ) μέχρι να πλακωθώ στις οικοδομές πάλι.



Και τέλος, όσον αφορά τέτοια θέματα, τα λόγια είναι φτηνά, γι' αυτό και δεν πολυανακατεύομαι σε πολιτικά (ή θρησκευτικά) ζητήματα σε fora, έχει μια μικρή (για κάποιους τεράστια) διαφορά το να λες κάτι με το να το κάνεις πράξη, και πολλές φορές τείνουμε να τα "παραλέμε" στο νετ, και το μόνο που μένει είναι μια κουβέντα σε μια οθόνη -που αυτοί που ευθύνονται δεν κοιτάνε ποτέ. Οι νόμιμες οδοί θυμίζω είναι οι εκλογές, και οι ειρηνικές διαμαρτυρίες (υπάρχουν και άλλου τύπου εκτός των ποδαράτων βέβαια, όπως πχ on-line δημοψηφίσματα).

:beer:

ΙΠΠΕΑΣ
01/12/2006, 14:35
Συμφωνώ με όσους λένε ότι ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα.

Σύνταξη δεν πρόκειται να πάρει κανείς από μία ηλικία και μετά. Νομίζω ότι έχουν βαλθεί να εξαφανίσουν τις μεσαίες τάξεις και εισοδήματα. Είτε δηλαδή θα εργάζεσαι πρωί με βράδυ για να επιβιώνεις, είτε θα ανήκεις(κληρονομικά) σε μία ελιτ αριστοκρατίας που απλά θα διαχειρίζεται και θα απολαμβάνει τα πλούτη που παράγουν οι "δούλοι".

Τώρα βέβαια θα μου πείτε ότι υπάρχει και ο αντίλογος. Ναι υπάρχει αλλά όλα όσα γίνονται γύρω μας χωρίς εμείς να τα γνωρίζουμε και χωρίς να έχουμε το σύνολο των αλλαγών που πραγματοποιούνται(Εποπτικά), μας οδηγούν στο ότι πράγματι έρχεται ένας εργασιακός μεσαίωνας με ... όμορφες βυτρίνες. Όλοι οι άνθρωποι σχεδόν να είναι υπάλληλοι μεγάλων εταιριών(σαν φαίουδα ένα πράγμα) !!!

Τώρα θα πει κάποιος ότι αφού δεν είναι δυνατόν να έχεις το σύνολο της πληροφορίας και τον "αλγόριθμο" που χρησιμοποιεί το σύστημα και που θα οδηγήσει στην διεύρυνση του χάσματος μεταξύ πολύ φτωχών και πολύ πλούσιων, τότε εσύ πως ξέρεις αυτά που μας αναφέρεις ;

Φροντίζω να ακούω απόψεις από κάποιους που ασχολούνται μέ τέτοιου είδους θεωρίες και εύχομαι και ελπίζω όλα αυτά που μαθαίνω να είναι μόνο γραφικές π@π@ρ#$Ε$ για να πουλάνε αυτοί οι κάποιοι, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο αυτές τις θεωρίες τους.

Μακάρι να με έχουν παρασύρει. Μακάρι να έχω κάνει λάθος. Μακάρι να με έχουν εκμεταλευτεί.

Χαιρετώ.

conkark
03/12/2006, 04:58
Απόψε πάντως, ο αξιότιμος επίτιμος πρόεδρος της ΝΔ, αυτό το υπόδειγμα βίου και πολιτείας κ. Μητσοτάκης, τάχθηκε απρόσκοπτα υπέρ της αύξησης ηλικίας για χρηματοδότηση, με το σοφό επιχείρημα ότι ο σημερινός άνθρωπος αποθνήσκει σε γηραιότερες ηλικίες από παλιά.

Βέβαια, ο Τριανταφυλλόπουλος στη τελευταία του εκπομπή προσπάθησε να αποδείξει ότι ο εν λόγω κύριος, κατά την έντιμη πρωθυπουργία του 90-93, είχε εμπλακεί με την πώληση της "τσιμέντα Ηρακλής" στη μαφιόζικη ιταλική "Καλτσεστρούτσι", υπόθεση τριών και κάτι ΤΡΙς!!! Ομως ο ίδιος ισχυρίζεται ότι πήγαινε στην Ιταλία για λόγους αναψυχής, με τη κόρη του κα Ντόρα Μπακογιάννη που πήγαινε στα SPA του Μιλάνου! Επίσης ότι εχρηματίζετο από τον ευ-υπόληπτο κ. Αλαφούζο τακτικά.
Εγώ να προσθέσω ταπεινά, ότι τότε υπήρξε και το έτερο σκάνδαλο με την "Ολύμπικ Κέτερινγκ".
Επίσης το ότι διατηρούσε σπίτι του συλλογή αρχαίων ελληνικών ευρημάτων, τα οποία τα είχε προμηθευτεί από αρχαιοκάπηλους εγκληματίες, και όταν το ξετρύπωσαν δημοσιογράφοι και το προέβαλαν στα μμε, τότε είπε ότι τα είχε για να τα ΔΩΡΙΣΕΙ στο Μουσείο, όπως και έκανε!!! Ξηγημένα πράματα. Πάντως, μετά που ανέλαβε το πασόκ, ούτε λόγος για να παραπεμφθεί στο Ειδικό δικαστήριο, όπως είχε κάνει αυτός στον Αντρέα.

Ααα, τώρα που θυμήθηκα: Στη δικαστική υπόθεση του κου Αλαφούζου, με το παράνομο φορτίο του καραβιού του "Ασπρονήσι", από το οποίο έχασε το δημόσιο τεράστιους φόρους, ενεπλέκετο οικονομικά και ο κ. Μητσοτάκης, ενώ την υπεράσπιση Αλαφούζου την είχε αναλάβει ο κ. Κωνσταντόπουλος, πρόεδρος του Συνασπισμού τότε, και μάρτυρες υπεράσπισης ήταν ο κ. Εβερτ της ΝΔ, και ο κ. Κατσιφάρας του πασόκ και υπουργός ναυτιλίας τότε. Δηλαδή όλοι οι πολιτικοί ήταν υπέρ του κου Αλαφούζου, και εναντίον του κράτους που εζημιώθη τα μάλλα! Ρε μπας και τα κόμματα στη βουλή έχουν καμιά σχέση με τη διαπλοκή και το λάδωμα ή το γρασάρισμα; Ομερτά φίλοι μου, σιωπή...

Nostra
04/12/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
Απόψε πάντως, ο αξιότιμος επίτιμος πρόεδρος της ΝΔ, αυτό το υπόδειγμα βίου και πολιτείας κ. Μητσοτάκης, τάχθηκε απρόσκοπτα υπέρ της αύξησης ηλικίας για χρηματοδότηση, με το σοφό επιχείρημα ότι ο σημερινός άνθρωπος αποθνήσκει σε γηραιότερες ηλικίες από παλιά.
.............................




Ειστε τελείως εκτός θέματος, το έχετε πολιτικοποιήσει πλήρως....

ή ανοίγετε καινούριο Thread ή το κόβετε εδώ...


:wave2:

Resistman
04/12/2006, 16:33
Νομιζω πως η αυξηση των ωρων εργασιας εχει αμεση σχεση με την συνταξιοδοτηση. Αν δουλευουμε περισσοτερο, θα πρεπε λογικα να συνταξιοδοτηθουμε και νωριτερα( υπαρχει σχετικη νομολογια στην οποια βασιζονται αλλωστε τα"βαρεα και ανθυγιεινα".


Φιλικα..:wave2:
:beer:

conkark
05/12/2006, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Ειστε τελείως εκτός θέματος, το έχετε πολιτικοποιήσει πλήρως....

ή ανοίγετε καινούριο Thread ή το κόβετε εδώ...


:wave2:


Αγαπητέ συνάδελφε, το θρεντ είναι αφ'εαυτού πολιτικοποιημένο. Ποιός νομίζεις ότι θα επιμηκύνει τα όρια συνταξιοδότησης; Οχι ασφαλώς από μόνα τους, αλλά ούτε ασφαλώς και ο πάππας της Ρώμης. Πολιτική-κυβερνητική απόφαση θα είναι, από συγκεκριμένο υπουργό, υποστηριχτές-πολιτικούς επώνυμους και την κυβέρνηση. Και στο κάτω-κάτω γιατί αντιδράς; Μήπως ειπώθηκε κάποιο ψέμμα ή κάτι εναντίον σου; Καυτηριάζουμε τα κακώς κείμενα του τόπου μας, που θα αποβούν εναντίον μας. Και είναι αγαστό το εγχείρημα του θρεντ, διότι μας αφορά όλους.