PDA

View Full Version : Εισοδος-Εξοδος μοτ/τας



FLIPTOPBOX
07/11/2006, 10:20
Μενω σε μια μονοκατοικια.Απ'εξω κανονικα υπαρχει πεζοδρομιο.

Ετσι λοιπον εχω την τυχη να βαζω μεσα στην αυλη το παπακι της δουλειας +
την μηχανη μου.
Με μια προυποθεση:Να μην εχει παρκαρει κανεις εξω απο την πορτα μου
γιατι αλλιως μηχανη απο την πορτα δεν βγαινει.

Προκειμενου να μην βαλω απαγορευτικο στη πορτα,αρχισα να ενημε-
ρωνω τους γειτονες οτι παιδια...το και το.

Στην αρχη δουλεψε το συστημα,αλλα καποιες φορες παρκαραν και
ξεκαρφωτοι επισκεπται με αποτελεσμα το προβλημα να συνεχιζεται.

Εντωμεταξυ βλεπουν οτι εκει μενουν ανθρωποι,εκει αυτοι να το
βαλουν στη πορτα.Τι να πω ρε π....η μου.

Μηπως επειδη εξωτερικα το σπιτι μου φαινεται σαν τρωγλη,
νομιζουν οτι ειναι ακατοικητο?:bigcry:

Και τωρα η ερωτησις...
Επειδη δεν παει αλλο σημερα βαζω σημα στη πορτα
"Απαγορευεται η στεθμευση..κτλπ"

Υπαρχει περιπτωση να μου τη πει κανενας οτι χρειαζεται ειδικη αδεια
για να βαλω το σημα στη πορτα η κατι τετοιο?

TROOPER
07/11/2006, 10:29
αν εχεις γκαραζ προβλεπεται σηματακι και οποιος σε κλεισει εχεις δικαιωμα να καλεσεις αστυνομια.αν ειναι ομως μονοκατοικια που απλα βαζεις τις μηχανες σου στην εισοδο(πυλωτη-αυλη σου) και δεν προβλεπεται γκαραζ στο σπιτι σου δεν εχεις δικαιωμα να απαγορευσεις σε κανεναν τη σταθμευση εξω απο την εισοδο της μονοκατοικιας σου.

φιλικα εννοειτε!!!!!

:wave2:

kaps
07/11/2006, 10:31
Μην βάλεις ντε και καλά τέτοιο σήμα . Πουλάνε όμως άλλα που αναφέρουν μην κλείνετε την έξοδο είσοδο . Εξέρχετε μηχανή .

sniper
07/11/2006, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από FLIPTOPBOX
........

Και τωρα η ερωτησις...
Επειδη δεν παει αλλο σημερα βαζω σημα στη πορτα
"Απαγορευεται η στεθμευση..κτλπ"

Υπαρχει περιπτωση να μου τη πει κανενας οτι χρειαζεται ειδικη αδεια
για να βαλω το σημα στη πορτα η κατι τετοιο?


Δεν επιτρέπεται να απαγορεύσεις σε κανένα να σταθμέσει οτιδήποτε σε δημόσιο δρόμο, σε σημείο που επιτρέπεται η στάθμευση. Πολλώ δε, όταν εσύ ουσιαστικά είσαι παράτυπος όταν παρκάρεις οχήματα σε χώρο που η χρήση του δεν είναι για παρκάρισμα....

Μπορείς να βάλεις μια πινακίδα που να "παρακαλεί" για την μη στάθμευση οχημάτων και να περιμένεις να είναι ευγενικοί αυτοί που παρκάρουν.... Αν όμως ο άλλος γυρίζει με τις ώρες και ψάχνει... η ευγένεια θα του έχει τελειώσει....

:smokin:

GIXXERAKIAS
07/11/2006, 11:27
Εγω φιλε μου εχω το ιδιο προβλημα με σενα αλλα το εχω λυσει:D :D εχω μονιμα παρκαρισμενο το αμαξι του παπου μου και του θειου μου(μιας και ο δευτερος εχει και αυτος μηχανακι) και εχουμε παντα την εισοδο της πολυκατοικιας ελευθερη(δεν παιζει παρκινγκ δυστηχως:( παλια πολυκατοικια)ευτηχως και οταν λειπει ο θειος η ο παππους με ξερουν στην γειτονια και προσεχουν να αφηνουν χωρο οταν παρκαρουν για την μηχανη(νταξει οταν ερθει καποιος ξενος θα μου κακοφανει λιγο αλλα τι να κανουμε θα παω με το σκουτερ η το αμαξι αν πρεπει να παω καπου):wave2: :wave2:

MT03ANGEL
07/11/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από FLIPTOPBOX
Μενω σε μια μονοκατοικια.Απ'εξω κανονικα υπαρχει πεζοδρομιο.....
για να βαλω το σημα στη πορτα η κατι τετοιο?


Θα σου προτείνω κάτι που το κάνουν ήδη 2 φίλοι μου και σωθηκανε
πραγματικά.
Έχουν μια ρόδα αυτοκινήτου για βάση, με τσιμέντο γεμισμένη.
Σε ένα στύλο (γύρω στο 1μ.) που έχουν τοποθετήσει στο κέντρο της,
έχουν μιά αρκετά ευδιάκριτη πινακίδα με το σχέδιακι μηχανής πάνω.
Όλο αυτό κατακόκκινο (βγάζει μάτι), το έχουν τοποθετήσει στην έισοδο της
πόρτας που βάζουν τη μηχανη
Πιστεψε με! Μέχρι στιγμής κανείς δεν έχει κατέβει για να το μετακινήσει
Τώρα παίζει να μην έχουν κ τη δύναμη βέβαια :D

Μπορεί να γελάς γιατί θα σκέφτεσαι "τι μ@λ@κίες μου λεει τώρα..." όμως αν σκευτείς
ότι ο ένας έχει μία Βusa και ο άλλος ενα ΜΤ01, θα καταλάβεις γιατί το κάνουν όλο αυτό
αλλά κ εγώ αν δεν έιχα δικό μου γκαράζ, θα έκανα ότι μπορούσα

TROOPER
07/11/2006, 11:49
να με συγχωρουνε οι φιλοι απο πανω (πλην sniper με τον οποιο συμφωνω) αλλα δε καταλαβαινω κατι....

πως ζηταμε σαν μοτοσυκλετιστες και σαν ανθρωποι να μας σεβονται και να μας εκτιμουν αν εμεις πρωτοι δε σεβομαστε τους αλλους???

τι θελω να πω...
ψαχνουμε να βρουμε μια λαμογια για να κανουμε τη δουλεια μας παρ ολο που αντιβαινει τοσο στους νομος κοκ,γοκ κλπ και πανω απ ολα δε μας νοιαζει ο αλλος που ψαχνει 2 ωρες να παρκαρει και ταυτοχρονα απαιτουμε απο αυτον να μην κανει παρανομιες (μικρες η μεγαλες).

σας βρισκω λαθος.βρειτε ενα γκαραζ να βαζετε τη μηχανη σας κυριοι...προσωπικα οπου μου επιτρεπεταινα παρκαρω το αμαξι μου(οποτε το παιρνω)απλα το παρκαρω και οποιος θελει ας μου ζητησει τα ρεστα να του τα δωσω....φυσικα ποτε δε θα παρκαρω καπου που δεν μου επιτρεπεται.

πιστευω οτι θα επρεπε να επανεξετασετε τις αποψεις σας.μπειτε στη θεση και των αλλων....

:wave2:

Trans
07/11/2006, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MT03ANGEL
Θα σου προτείνω κάτι που το κάνουν ήδη 2 φίλοι μου και σωθηκανε
πραγματικά.
Έχουν μια ρόδα αυτοκινήτου για βάση, με τσιμέντο γεμισμένη.
Σε ένα στύλο (γύρω στο 1μ.) που έχουν τοποθετήσει στο κέντρο της,
έχουν μιά αρκετά ευδιάκριτη πινακίδα με το σχέδιακι μηχανής πάνω.
Όλο αυτό κατακόκκινο (βγάζει μάτι), το έχουν τοποθετήσει στην έισοδο της
πόρτας που βάζουν τη μηχανη
Πιστεψε με! Μέχρι στιγμής κανείς δεν έχει κατέβει για να το μετακινήσει
Τώρα παίζει να μην έχουν κ τη δύναμη βέβαια :D

Σκέψου όμως να ψάχνεις να παρκάρεις να μην βρίσκεις και να δεις την ρόδα.... Τηλέφωνο στην Τροχαία, αν είναι πάνω στο οδόστρωμα, περιπολικό και κανα 150άρι ευρώ πρόστιμο για κατάληψη του δρόμου. Αν πάλι είναι στο πεζοδρόμιο την ίδια διαδικασία ακολουθεί η Δημοτική Αστυνομία για κατάληψη πεζοδρομίου... οπότε σαν λύση δεν είναι και η καλύτερη. Εγώ έχω δύο τέτοιους έτοιμους στην Κυψέλη... Έχουν βάλει πριτσίνια στον δρόμο κι όταν παίρνουν το αυτοκίνητο δένουν αλυσίδα και ένα χρέπι 250άρι και ένα σκούτερ.... Πότε θα μου την δώσει είναι το θέμα να πάρω τηλέφωνο την Τροχαία. Και δεν θα το κάνω από κακία.. Αλλά εγώ όταν παίρνω το αυτοκίνητο και μετά ψάχνω στην Κυψέλη να παρκάρω το αυτοκίνητο τί είμαι; Μαλάκας;

Και ναι, αν μπορώ βάζω την μηχανή μπας και καβαντζώσω την θέση... αλλά όχι και αλυσίδες και πριτσίνια... Και στην τελική να έχεις την μηχανή σε παράλληλη με το πεζοδρόμιο θέση δεν απαγορεύεται;) Άσε που Κυψέλη μεριά είναι και επικίνδυνο να αφήνεις την ρόδα της μηχανής να εξέχει....

TROOPER
07/11/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
Σκέψου όμως να ψάχνεις να παρκάρεις να μην βρίσκεις και να δεις την ρόδα.... Τηλέφωνο στην Τροχαία, αν είναι πάνω στο οδόστρωμα, περιπολικό και κανα 150άρι ευρώ πρόστιμο για κατάληψη του δρόμου. Αν πάλι είναι στο πεζοδρόμιο την ίδια διαδικασία ακολουθεί η Δημοτική Αστυνομία για κατάληψη πεζοδρομίου... οπότε σαν λύση δεν είναι και η καλύτερη. Εγώ έχω δύο τέτοιους έτοιμους στην Κυψέλη... Έχουν βάλει πριτσίνια στον δρόμο κι όταν παίρνουν το αυτοκίνητο δένουν αλυσίδα και ένα χρέπι 250άρι και ένα σκούτερ.... Πότε θα μου την δώσει είναι το θέμα να πάρω τηλέφωνο την Τροχαία. Και δεν θα το κάνω από κακία.. Αλλά εγώ όταν παίρνω το αυτοκίνητο και μετά ψάχνω στην Κυψέλη να παρκάρω το αυτοκίνητο τί είμαι; Μαλάκας;

Και ναι, αν μπορώ βάζω την μηχανή μπας και καβαντζώσω την θέση... αλλά όχι και αλυσίδες και πριτσίνια... Και στην τελική να έχεις την μηχανή σε παράλληλη με το πεζοδρόμιο θέση δεν απαγορεύεται;) Άσε που Κυψέλη μεριά είναι και επικίνδυνο να αφήνεις την ρόδα της μηχανής να εξέχει....

σωστος ο τρανς:wave2:

LINA
07/11/2006, 11:58
το πιο "φρονιμο" απ ολα ειναι να ρωτησεις τον Δημο και αν υπαρχει σχετικη αδεια μπορεις να βαλεις μετα οτι γουσταρεις

απο κει και περα μη μου θυμιζεις τον ξυλουργο στο επομενο στενο απ το σπιτι μου που εχει τοποθετησει 2 ξυλινα Π και 2 ερειπια παπια μπροστα απ το ξυλουργιο του ωστε να κραταει 2 θεσεις η μια για το επαγγελματικο ΙΧ και η δευτερη για το προσωπικο του ΙΧ . ενα βραδυ λοιπον που εψαχνα στις 1:00 το βραδυ μαζι με το κοιμισμενο μωρο μου κανα μισαωρο γυρω γυρω ολοι τα στενα εβγαλα το ενα το Π και παρκαρα το αυτοκινητο μου , το επαγγελματικο του ηταν ηδη εκει αλλα ο κυριος ειχε παει βραδυνη βολτιτσα και οταν θα γυρναγε ηθελε να χει καβατζωμενη θεση !!! την επομενη μερα το αυτοκινητο μου ηταν γρατζουνισμενο απο την πορτα μπροστα δεξια μεχρι την δεξια πισω (φρεσκοβαμμενες οι πορτες εν τω μεταξυ απο αλλους μαλακες)


αυτο εγινε το καλοκαιρι ..... ηρθε η ωρα να του απαφτωσω και τα 2 αμαξια του πλεον και ας ψαχνει για φαναρτζη μετα .... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

sniper
07/11/2006, 11:58
Θα πρέπει να σεβόμαστε τους άλλους για να μας σέβονται κι εμάς....

Απλό δεν είναι;

:smokin:

LINA
07/11/2006, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
να με συγχωρουνε οι φιλοι απο πανω (πλην sniper με τον οποιο συμφωνω) αλλα δε καταλαβαινω κατι....

πως ζηταμε σαν μοτοσυκλετιστες και σαν ανθρωποι να μας σεβονται και να μας εκτιμουν αν εμεις πρωτοι δε σεβομαστε τους αλλους???

τι θελω να πω...
ψαχνουμε να βρουμε μια λαμογια για να κανουμε τη δουλεια μας παρ ολο που αντιβαινει τοσο στους νομος κοκ,γοκ κλπ και πανω απ ολα δε μας νοιαζει ο αλλος που ψαχνει 2 ωρες να παρκαρει και ταυτοχρονα απαιτουμε απο αυτον να μην κανει παρανομιες (μικρες η μεγαλες).

σας βρισκω λαθος.βρειτε ενα γκαραζ να βαζετε τη μηχανη σας κυριοι...προσωπικα οπου μου επιτρεπεταινα παρκαρω το αμαξι μου(οποτε το παιρνω)απλα το παρκαρω και οποιος θελει ας μου ζητησει τα ρεστα να του τα δωσω....φυσικα ποτε δε θα παρκαρω καπου που δεν μου επιτρεπεται.

πιστευω οτι θα επρεπε να επανεξετασετε τις αποψεις σας.μπειτε στη θεση και των αλλων....

:wave2:

συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα το θεμα ειναι οτι δε σου ζητανε τα ρεστα απλα σου ΓΑΜΑΝΕ το αμαξι σου με γρατζουνιες καταλαβες? κατσε πολυ καιρο τον αφησα ........

MT03ANGEL
07/11/2006, 12:07
πιστευω οτι θα επρεπε να επανεξετασετε τις αποψεις σας.μπειτε στη θεση και των αλλων....

:wave2: [/B][/QUOTE]

Δε διαφωνώ μαζί σου και πραγματικά αν όλοι λειτουργούσαμε με το δικό σου σκεπτικό
η Ελλάδα τουλάχιστον, δεν θα ήταν όπως είναι.
Εδώ μπαίνει κ το γνωστο "αν η γιαγια μου είχε..."

Επειδή όμως εχω γκαραζ και βλέπω τι παίζει κ πόσο οι γύρω μου με σέβονται κ ειδικά όταν περιμένω έξω στο κρύο τον καθε μ@λ@κ@ να έρθει να πάρει το ΙΧ που με έχει κλείσει, για να μπω (και αυτό μετά από 15-20 λεπτα), τότε πίστεψε με δεν υπάρχει ευγένεια... :mad:
Μου έχει τελειώσει.

Και πολλά άλλα τέτοια παραδείγματα που όλοι μας βλέπουμε καθημερινά.
Παλιότερα κ εγώ πίστευα πως αν δεν το κάνω εγώ αυτο, θα παραδειγματιστεί κ ο
άλλος κ θα πράξει αντίστοιχα
ε, μετά από κάποια χρονια άλλαξα πλευρό γιατί πιάστηκα...

Xrider
07/11/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αν εχεις γκαραζ προβλεπεται σηματακι και οποιος σε κλεισει εχεις δικαιωμα να καλεσεις αστυνομια.αν ειναι ομως μονοκατοικια που απλα βαζεις τις μηχανες σου στην εισοδο(πυλωτη-αυλη σου) και δεν προβλεπεται γκαραζ στο σπιτι σου δεν εχεις δικαιωμα να απαγορευσεις σε κανεναν τη σταθμευση εξω απο την εισοδο της μονοκατοικιας σου.

φιλικα εννοειτε!!!!!

:wave2:

Γραψε εισοδος-εξοδος Τρακτορα και δες τι αποτελεσμα θα εχει.

TROOPER
07/11/2006, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα το θεμα ειναι οτι δε σου ζητανε τα ρεστα απλα σου ΓΑΜΑΝΕ το αμαξι σου με γρατζουνιες καταλαβες? κατσε πολυ καιρο τον αφησα ........

καταλαβα.αν κανεις και εσυ το ιδιο?αν και εσυ του σπασεις τα τζαμια 1 βραδυ τι θα γινει?θα μου πεις...σε δουλεια να βρισκομαστε.....ε και τοτε εγω θα σου απαντησω οτι διαφορετικα αυτος θα εχει θεση σταθμευσης και εσυ θα γυρνας γυρω-γυρω και θα εκνευριζεσαι.:wave2:

TROOPER
07/11/2006, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Γραψε εισοδος-εξοδος Τρακτορα και δες τι αποτελεσμα θα εχει.

δε σε επιασα....τι θα κανει ο τρακτορας δλδ????θα περασει πανω απο το αμαξι μου???:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

ελα ρε μη λεμε και οτι να ναι...:smilea:

MT03ANGEL
07/11/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
[/B]

εγώ το έιπα με τη λογική να αφηνει ένα περασμα στη μηχανη ώστε να μπαίνει στο σπίτι
οχι να πιανει ολοκληρη θεση παρκαρισματος :hypnotize

είπαμε όχι κι έτσι.....

sniper
07/11/2006, 12:14
Υπάρχει και η λύση να βάλεις έξω απο την πόστα σου μια claymore και όταν τραβήξουν το σχοινάκι όποιος ανόητος τόλμησε να παρκάρει ΝΟΜΙΜΑ ναγίνει το έλα να δεις....

Η λύση αυτή βέβαια δεν ενδείκνυται γιατί
1. Που να βρίσκεις claymore :rotflmao:
2. μπορεί να ξεχαστεις εσύ ο ίδιος... :D

:smokin:


68553

MT03ANGEL
07/11/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Υπάρχει και η λύση να βάλεις έξω απο την πόστα σου μια claymore και όταν τραβήξουν το σχοινάκι όποιος ανόητος τόλμησε να παρκάρει ΝΟΜΙΜΑ ναγίνει το έλα να δεις....

Η λύση αυτή βέβαια δεν ενδείκνυται γιατί
1. Που να βρίσκεις claymore :rotflmao:
2. μπορεί να ξεχαστεις εσύ ο ίδιος... :D

:smokin:



πολύ καλό.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
07/11/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MT03ANGEL
πιστευω οτι θα επρεπε να επανεξετασετε τις αποψεις σας.μπειτε στη θεση και των αλλων....

:wave2:

Δε διαφωνώ μαζί σου και πραγματικά αν όλοι λειτουργούσαμε με το δικό σου σκεπτικό
η Ελλάδα τουλάχιστον, δεν θα ήταν όπως είναι.
Εδώ μπαίνει κ το γνωστο "αν η γιαγια μου είχε..."

Επειδή όμως εχω γκαραζ και βλέπω τι παίζει κ πόσο οι γύρω μου με σέβονται κ ειδικά όταν περιμένω έξω στο κρύο τον καθε μ@λ@κ@ να έρθει να πάρει το ΙΧ που με έχει κλείσει, για να μπω (και αυτό μετά από 15-20 λεπτα), τότε πίστεψε με δεν υπάρχει ευγένεια... :mad:
Μου έχει τελειώσει.

Και πολλά άλλα τέτοια παραδείγματα που όλοι μας βλέπουμε καθημερινά.
Παλιότερα κ εγώ πίστευα πως αν δεν το κάνω εγώ αυτο, θα παραδειγματιστεί κ ο
άλλος κ θα πράξει αντίστοιχα
ε, μετά από κάποια χρονια άλλαξα πλευρό γιατί πιάστηκα... [/B][/QUOTE]

ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα αντιμετοπιζω στο δικο μου γκαραζ....και ομολογω οτι η ευγενεια μου εχει τελειωσει και εμενα....αυτο ομως φιλε μου δε σημαινει οτι επειδη βλεπω το φραγκατο πρεζονι απο απεναντι με το rx8 να με κλεινει και να μου ανεβαζει το αιμα στο κεφαλι,οτι θα ερθω εγω και θα σπασω τα δικα σου νευρα....

απλα λεω οτι αν ολοι νερωσουμε λιγο το κρασι μας μαλλον κατι καλυτερο θα βγει.

λεω εγω τωρα....:rolleyes:

Xrider
07/11/2006, 12:18
Γενικα οταν μιλας για παρκινγκ μοτο,οι περισσοτεροι σε γραφουν κανονικα...
Αν ομως γραψεις για τρακτορα η κατι παρομοιο,τοτε το σκεφτονται χ2!Φιατι οι πιθανοτητες ζημιας ειναι μεγαλες.
Τωρα το ποσο κολλητα ειναι το πεζοδρομιο απο τη εξωπορτα του τυπου και δεν μπορει να περασει μηχανη δεν ξερω...

MT03ANGEL
07/11/2006, 12:27
ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα αντιμετοπιζω στο δικο μου γκαραζ....
απλα λεω οτι αν ολοι νερωσουμε λιγο το κρασι μας μαλλον κατι καλυτερο θα βγει.
λεω εγω τωρα....:rolleyes: [/B][/QUOTE]


σου είπα δε διαφωνώ μαζί σου.Ομως.......
θα σου περιγράψω μόνο ένα μέρος της κατάστασης που επικρατεί στη γειτονιά μου.
Απέναντι ακριβώς στο ισόγειο,ο τύπος έχει φέρει ένα τρακαρισμένο κ το έχει στησει εκεί
γιατί λέει δε θέλει να ξυπνάει τα μεσημερια του από τον καθένα που θα προσπαθεί να παρκάρει
η να ξεπαρκάρει.
Εμένα αν κ δε μου πέφτει λόγος, έχω καλέσει το Δήμο πάμπολλες φορές να το πάρουν.
έλα μου όμως που έχει κονε στο δήμο κ το αμάξι ήδη είναι ενάμιση χρόνο εκεί :evil:

Μετά, εγώ να είμαι με το αυτοκίνητο κ με αφόρητους πόνους να έρχομαι σκοτωμένη από το γραφείο στο σπίτι μου. Να μην βλέπω την ώρα να παρκάρω κι ενω έχουμε τεράστια σήματα
ΜΗΝ ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ, ένας είχε παρκάρει ένα τζιπ, είχε παέι στο σούπερ μάρκετ για τα ψώνια του
χαλαρά και μου ήρθε μετά από μισή ώρα

δε θέλεις να ξέρεις τι ακουσε.........:mad:

πες μου τι θα έκανες????:confused:

LINA
07/11/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
καταλαβα.αν κανεις και εσυ το ιδιο?αν και εσυ του σπασεις τα τζαμια 1 βραδυ τι θα γινει?θα μου πεις...σε δουλεια να βρισκομαστε.....ε και τοτε εγω θα σου απαντησω οτι διαφορετικα αυτος θα εχει θεση σταθμευσης και εσυ θα γυρνας γυρω-γυρω και θα εκνευριζεσαι.:wave2:

δε θα του σπασω τα τζαμια γιατι θα κανω θορυβο και θα με παρουν χαμπαρι , απλα θα του ανταποδωσω το τιμημα γρατζουνοντας με το αγαπημενο μου κλειδακι τα 2 ωραια του οχηματα , γιατι και το δικομου ωραιο και καινουργιο αμαξι ηταν πριν μου το γαμησει , φαντασου ποσα εχει γρατζουνησει ο τυπος το διανοηστε ??? οποιος μετακινει το παρανομο ξυλινο Π του και παρκαρει το αυτοκινητακι του με Χ χιλιαδες ευρω το βρισκει γαμημενο !!!

και μην ανησυχεις καθολου εδω και 2 μηνες δεν γυρναω πλεον γυρω γυρω ολοι γιατι αγορασα παρκινγκ και μπαινουν και αυτοκινητο και μηχανη ολα μεσα πλεον !!!

α και να μη ξεχασ τη δημοτικη αστυνομια να φαει και τα προστιμακια του καθε βδομαδα μεχρι να βαλει μυαλο !!! :D

FLIPTOPBOX
07/11/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν επιτρέπεται να απαγορεύσεις σε κανένα να σταθμέσει οτιδήποτε σε δημόσιο δρόμο, σε σημείο που επιτρέπεται η στάθμευση. Πολλώ δε, όταν εσύ ουσιαστικά είσαι παράτυπος όταν παρκάρεις οχήματα σε χώρο που η χρήση του δεν είναι για παρκάρισμα....

Μπορείς να βάλεις μια πινακίδα που να "παρακαλεί" για την μη στάθμευση οχημάτων και να περιμένεις να είναι ευγενικοί αυτοί που παρκάρουν.... Αν όμως ο άλλος γυρίζει με τις ώρες και ψάχνει... η ευγένεια θα του έχει τελειώσει....

:smokin:

Τωρα φιλε το εβγαλα μολις το αυτοκολητο.
"Απαγορευεται η σταθμευση εισοδος εξοδος μηχανης"

Προκειμενου να μην κοιμαμαι το βραδυ επειδη εχω εξω τη μηχανη,
ας μου κανουνε οτι θελουνε.

TROOPER
07/11/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MT03ANGEL
ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα αντιμετοπιζω στο δικο μου γκαραζ....
απλα λεω οτι αν ολοι νερωσουμε λιγο το κρασι μας μαλλον κατι καλυτερο θα βγει.
λεω εγω τωρα....:rolleyes:


σου είπα δε διαφωνώ μαζί σου.Ομως.......
θα σου περιγράψω μόνο ένα μέρος της κατάστασης που επικρατεί στη γειτονιά μου.
Απέναντι ακριβώς στο ισόγειο,ο τύπος έχει φέρει ένα τρακαρισμένο κ το έχει στησει εκεί
γιατί λέει δε θέλει να ξυπνάει τα μεσημερια του από τον καθένα που θα προσπαθεί να παρκάρει
η να ξεπαρκάρει.
Εμένα αν κ δε μου πέφτει λόγος, έχω καλέσει το Δήμο πάμπολλες φορές να το πάρουν.
έλα μου όμως που έχει κονε στο δήμο κ το αμάξι ήδη είναι ενάμιση χρόνο εκεί :evil:

Μετά, εγώ να είμαι με το αυτοκίνητο κ με αφόρητους πόνους να έρχομαι σκοτωμένη από το γραφείο στο σπίτι μου. Να μην βλέπω την ώρα να παρκάρω κι ενω έχουμε τεράστια σήματα
ΜΗΝ ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ, ένας είχε παρκάρει ένα τζιπ, είχε παέι στο σούπερ μάρκετ για τα ψώνια του
χαλαρά και μου ήρθε μετά από μισή ώρα

δε θέλεις να ξέρεις τι ακουσε.........:mad:

πες μου τι θα έκανες????:confused: [/B][/QUOTE]

1.τωρα ειδα οτι εισαι κοπελα.σορρυ για το φιλε που ειπα πριν.
2.τωρα ειδα οτι εισαι γειτονισα (και εγω πειραιωτης ειμαι)
3.αν το χρεπι του εχει σημα τελων κυκλοφοριας δε μπορεις να του κανεις τπτ.αν δεν εχει φοναξε αστυνομια.δε θα το μετακινησουνε αλλα θα φαει κλησ εφοσον κανεις επωνυμα αναφορα.
4.στον τυπο με το τζιπ φωναζεις επισης αστυνομια.σε μιση ωρα θα εχει προλαβει να ερθει και αν οχι τον κρατας εκει και του λες αμα θελει να φυγει...εσυ εχεις κρατησει τη πινακιδα του...απλο.αφου ετσι κι αλλιως περιμενες μιση ωρα και τσατιζοσουνα...θα μπορουσες να κανεις κατι στο μεταξυ.

αυτα τα ολιγα.:wave2:

TROOPER
07/11/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
δε θα του σπασω τα τζαμια γιατι θα κανω θορυβο και θα με παρουν χαμπαρι , απλα θα του ανταποδωσω το τιμημα γρατζουνοντας με το αγαπημενο μου κλειδακι τα 2 ωραια του οχηματα , γιατι και το δικομου ωραιο και καινουργιο αμαξι ηταν πριν μου το γαμησει , φαντασου ποσα εχει γρατζουνησει ο τυπος το διανοηστε ??? οποιος μετακινει το παρανομο ξυλινο Π του και παρκαρει το αυτοκινητακι του με Χ χιλιαδες ευρω το βρισκει γαμημενο !!!

και μην ανησυχεις καθολου εδω και 2 μηνες δεν γυρναω πλεον γυρω γυρω ολοι γιατι αγορασα παρκινγκ και μπαινουν και αυτοκινητο και μηχανη ολα μεσα πλεον !!!

α και να μη ξεχασ τη δημοτικη αστυνομια να φαει και τα προστιμακια του καθε βδομαδα μεχρι να βαλει μυαλο !!! :D

σκισε τα λαστιχα του στα πλαγια.θα πεσει πολυ γελιο και δε θα κανεις και φασαρια.:winka:

TROOPER
07/11/2006, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από FLIPTOPBOX
Τωρα φιλε το εβγαλα μολις το αυτοκολητο.
"Απαγορευεται η σταθμευση εισοδος εξοδος μηχανης"

Προκειμενου να μην κοιμαμαι το βραδυ επειδη εχω εξω τη μηχανη,
ας μου κανουνε οτι θελουνε.

:eyepop:

τι λεμε τοση ωρα?????

ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ?????????????????????????

:smokin:

MT03ANGEL
07/11/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:eyepop:

τι λεμε τοση ωρα?????

ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ?????????????????????????

:smokin:


το παρατραβήξαμε λιγάκι μου φαίνεται :eek:

TROOPER
07/11/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MT03ANGEL
το παρατραβήξαμε λιγάκι μου φαίνεται :eek:

:confused:

sniper
07/11/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σκισε τα λαστιχα του στα πλαγια.θα πεσει πολυ γελιο και δε θα κανεις και φασαρια.:winka:


:nono:

sniper
07/11/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:eyepop:

τι λεμε τοση ωρα?????

ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ?????????????????????????

:smokin:

Ό,τι να ναι... :D

:smokin:

TROOPER
07/11/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ό,τι να ναι... :D

:smokin:


:lol: :lol: :lol: :lol:

οσο για τα λαστιχα....γιατι :nono: νικο????

ο αλλος της εξυσε το αμαξι.γιατι να μη του κανει και η λινα ζημ(ν)ια?δε καταλαβαινω...:rolleyes:

MT03ANGEL
07/11/2006, 12:53
1.τωρα ειδα οτι εισαι κοπελα.σορρυ για το φιλε που ειπα πριν.
2.τωρα ειδα οτι εισαι γειτονισα (και εγω πειραιωτης ειμαι)
3.αν το χρεπι του εχει σημα τελων κυκλοφοριας δε μπορεις να του κανεις τπτ.αν δεν εχει φοναξε αστυνομια.δε θα το μετακινησουνε αλλα θα φαει κλησ εφοσον κανεις επωνυμα αναφορα.
4.στον τυπο με το τζιπ φωναζεις επισης αστυνομια.σε μιση ωρα θα εχει προλαβει να ερθει και αν οχι τον κρατας εκει και του λες αμα θελει να φυγει...εσυ εχεις κρατησει τη πινακιδα του...απλο.αφου ετσι κι αλλιως περιμενες μιση ωρα και τσατιζοσουνα...θα μπορουσες να κανεις κατι στο μεταξυ.

αυτα τα ολιγα.:wave2: [/B][/QUOTE]

1.δεν υπάρχει πρόβλημα
2.άρα συμπάσχεις
3.το προβλημα είναι οτι δεν του ανήκει!!!ασε το εχω ψαξει πολύ σου λέω αν κ
ειλικρινα δε μου πέφτει λόγος.
4. ειδικά η αστυνομία στον Πειραιά... τι να πω.σκίζεται :rotflmao:
μου εχουν συμβει 1-2 τραγελαφικά περιστατικα που χρειαστηκα τη βοηθεια τους κ τελικά
τα εβγαλα πέρα μόνη μου
τώρα όσο για τις πινακίδες που λες, μετά πρέπει να μπεις σε διαδικασία μηνυσης
πιστεύεις οτι με συνεφερε κάτι τέτοιο???:confused:

FLIPTOPBOX
07/11/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:eyepop:

τι λεμε τοση ωρα?????

ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ?????????????????????????

:smokin:
Ρε σου λεω το περασμενο Σαββατο το ειχε αφησει ενας μ@λ@κ@ς
γυρναω εγω το βραδυ και αντικριζω τη γνωστη σκηνη:confused:
Αναγκαστηκα να παρω τηλ.ενα ταριφα φιλο μου,ο οποιος ηρθε
στις 2 προκειμενου να τη βαλουμε μεσα σηκωτη!
Τι μου λες τωρα?

KaTaNaS
07/11/2006, 12:54
γραψε ένα

ΕΙΣΟΔΟΣ-ΕΞΟΔΟΣ ΜΟΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΑΤΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

και ελπίζεις στην καλή διάθεση! :rolleyes:

TROOPER
07/11/2006, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από FLIPTOPBOX
Ρε σου λεω το περασμενο Σαββατο το ειχε αφησει ενας μ@λ@κ@ς
γυρναω εγω το βραδυ και αντικριζω τη γνωστη σκηνη:confused:
Αναγκαστηκα να παρω τηλ.ενα ταριφα φιλο μου,ο οποιος ηρθε
στις 2 προκειμενου να τη βαλουμε μεσα σηκωτη!
Τι μου λες τωρα?

βρε παλικαρι μου σε καταλαβαινω αλλα αν διαβασεις το πρωτο ποστακι που εστειλα στο θρεντ λεω απλα οτι αν προβλεπεται το κανεις και σκιζεις κωλους μετα.αν δε προβλεπεται ομως το θεωρω λαθος sου.that s all.:wave2:

ο κατανας απο πανω εχει δικιο!

TROOPER
07/11/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MT03ANGEL
1.τωρα ειδα οτι εισαι κοπελα.σορρυ για το φιλε που ειπα πριν.
2.τωρα ειδα οτι εισαι γειτονισα (και εγω πειραιωτης ειμαι)
3.αν το χρεπι του εχει σημα τελων κυκλοφοριας δε μπορεις να του κανεις τπτ.αν δεν εχει φοναξε αστυνομια.δε θα το μετακινησουνε αλλα θα φαει κλησ εφοσον κανεις επωνυμα αναφορα.
4.στον τυπο με το τζιπ φωναζεις επισης αστυνομια.σε μιση ωρα θα εχει προλαβει να ερθει και αν οχι τον κρατας εκει και του λες αμα θελει να φυγει...εσυ εχεις κρατησει τη πινακιδα του...απλο.αφου ετσι κι αλλιως περιμενες μιση ωρα και τσατιζοσουνα...θα μπορουσες να κανεις κατι στο μεταξυ.

αυτα τα ολιγα.:wave2:

1.δεν υπάρχει πρόβλημα
2.άρα συμπάσχεις
3.το προβλημα είναι οτι δεν του ανήκει!!!ασε το εχω ψαξει πολύ σου λέω αν κ
ειλικρινα δε μου πέφτει λόγος.
4. ειδικά η αστυνομία στον Πειραιά... τι να πω.σκίζεται :rotflmao:
μου εχουν συμβει 1-2 τραγελαφικά περιστατικα που χρειαστηκα τη βοηθεια τους κ τελικά
τα εβγαλα πέρα μόνη μου
τώρα όσο για τις πινακίδες που λες, μετά πρέπει να μπεις σε διαδικασία μηνυσης
πιστεύεις οτι με συνεφερε κάτι τέτοιο???:confused: [/B][/QUOTE]

ναι εγω το εχω κανει...και φυσικα δεν ετρεξε κα τπτ...απλα το αμαξι του τυπου δεν ξαναεμφανιστικε.τουλαχιστον οχι στο δικο μου γκαραζ.

KaTaNaS
07/11/2006, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
...

εγω θα γραφα


μαθετε να κανετε μια σωστη παραθεση! :lol: :rotflmao: :rotflmao:


ετσι να γελασουμε και λίγο!


να υπαρχει ενα [QUOTE] στην αρχη και ενα ίδιο στο τέλος με / μπροστά!


αφου δεν ειναι νομιμο το παρκινγκ ελπιζεις στην καλη διαθεση!


στην εταιρεία που δουλεύω κατασκευαζουμε και περιστροφικους γερανους!


σε 2 λεπτακια απογειωνεις την μοτο απο το δρομο στην αυλη! :lol: :lol: :lol:

:wave2:

MT03ANGEL
07/11/2006, 13:14
στην εταιρεία που δουλεύω κατασκευαζουμε και περιστροφικους γερανους!
σε 2 λεπτακια απογειωνεις την μοτο απο το δρομο στην αυλη! :lol: :lol: :lol:

:wave2: [/B][/QUOTE]


μάλιστα! :eyepop:
νομίζω οτι η αγορά ενός γερανού από τον καθένα μας θα έδινε
μια λύση στο συγκεκριμενο πρόβλημα :lol: :lol: :lol:

FLIPTOPBOX
07/11/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
βρε παλικαρι μου σε καταλαβαινω αλλα αν διαβασεις το πρωτο ποστακι που εστειλα στο θρεντ λεω απλα οτι αν προβλεπεται το κανεις και σκιζεις κωλους μετα.αν δε προβλεπεται ομως το θεωρω λαθος sου.that s all.:wave2:

ο κατανας απο πανω εχει δικιο!

Κοιτα να δεις.
Ουσιαστικα δεν απαγορευω να παρκαρει σε κεινο το σημειο,
απλως τα το βαλει πιο μπροστα.Χωραει 1 αμαξι να παρκαρει
ετσι κι αλλιως χωρις να κλεινει την πορτα μου.
Δεν ξερω αν καταλαβαινεις.
Δεν υπαρχει χωρος να παρκαρουν 2 αυτ/τα.
Μετα υπαρχει τοιχος.
Επισης με κλεινουνε,καβαλανε πεζοδρομιο για να μην κλεινουν
τη στροφη.Σου λεω η κατασταση ειναι μπερδεγουει..

KaTaNaS
07/11/2006, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MT03ANGEL
μάλιστα! :eyepop:
νομίζω οτι η αγορά ενός γερανού από τον καθένα μας θα έδινε
μια λύση στο συγκεκριμενο πρόβλημα

αν θέλετε παρκάρετε και στο μπαλκόνι σας! :cool:

:lol:

LINA
07/11/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:lol: :lol: :lol: :lol:

οσο για τα λαστιχα....γιατι :nono: νικο????

ο αλλος της εξυσε το αμαξι.γιατι να μη του κανει και η λινα ζημ(ν)ια?δε καταλαβαινω...:rolleyes:


Μπα οχι τα λαστιχα δεν σκιζονται και τοσο ευκολα ενω το κλειδακι θα κανει μια ωραια χαρακια απο πισω μεχρι μπρος που θα ναι ολη δικια του και θα του στοιχισει στην εμφανιση και στο φαναρτζη ..... !!! εγω δλδ ειμαι μαλακας που το βαζω σε παρκινγκ ........ και μαλιστα το αγορασα κι ολας για να χω το κεφαλι μου ησυχο. ποσα αμαξια να χει γρατζουνησει ο τυπος ουτε να το διανοηθω δε θελω.....


παιδιααααα ολοι απο ενα Π μπροστα απ το σπιτι σας και κρατηστε τις θεσεις για παρτη σας ΟΕΟ ΝΑ Η ΛΥΣΗ !!!

KaTaNaS
07/11/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από FLIPTOPBOX
παρκαρουν 2 αυτ/τα.
Μετα υπαρχει τοιχος.


ρίξε την μάνδρα-περιφραξη της αυλής σου στο σημείο όπου παρατηρεις πως συνηθως ειναι ελέυθερο, και φτιαξε μια δευτερη εισοδο για τη μότο!

KaTaNaS
07/11/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA

παιδιααααα ολοι απο ενα Π μπροστα απ το σπιτι σας και κρατηστε τις θεσεις για παρτη σας ΟΕΟ ΝΑ Η ΛΥΣΗ !!!


ανταλλασεται για απόψε μια θέση πάρκινγκ στο Χαϊδαρι με μια στο Παγκρατι επι της οδού Βασ. Γεωργίου κατα προτίμηση :rolleyes:

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:wave2:

MT03ANGEL
07/11/2006, 13:34
ανταλλασεται για απόψε μια θέση πάρκινγκ στο Χαϊδαρι με μια στο Παγκρατι επι της οδού Βασ. Γεωργίου κατα προτίμηση :rolleyes:
:wave2: [/QUOTE]


άπαιχτο :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Gandalf dr685sm
07/11/2006, 13:35
μιας και μιλάτε για παρκάρισμα... πάρτε μάτι τι γίνεται απο 20/11...

Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος με αυτό που θα ακολουθήσει.

Athens parking system (http://www.cityofathens.gr/portal/site/AthensPortal/menuitem.751dd1b96a0a59d37d4139c3500000a0/?vgnextoid=3315bad4ccdae010VgnVCM100000d2a4673eRCRD)

Gandalf

ktm640lc4
07/11/2006, 14:09
Μερικοι ειπαν για κλειδια γρατζουνισματα και λοιπα. Δεν θα συμφωνησω. Ειναι απλα λαθος.

Στο κατω κατω δεν καταστρεψε την μοτο σου αλλα τα νευρα σου.

Και εσυ με το ιδιο νομισμα.

Απλα βαλε στην εισοδο οτι παρκαρει μοτο και να ελπιζεις σε καλη αντιμετωπιση οπως εγραψε ενας φιλος πιο πανω.

Ή φτιαξε μια ραμπα πηγαινε παρε μια αδεια απο την πολεοδομια και αν ξαναπαρκαρει γερανο και αντε γεια.




Ολο ιδεες ειμαι σημερα.

LINA
07/11/2006, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Μερικοι ειπαν για κλειδια γρατζουνισματα και λοιπα. Δεν θα συμφωνησω. Ειναι απλα λαθος.


Ολο ιδεες ειμαι σημερα.


Οταν που ΔΕΝ στο ευχομαι παρκαρεις το 3 χρονων αμαξι σου με βαμμενες τις 3 πορτες το 1 φτερο και τον πισω προφυλακτηρα και ακουμπωντας 650 ευρακια στον φαναρτζη σου για να βαψεις ολα αυτα που ΔΕΝ εχουνε γινει εξαιτιας τρακαρισματων αλλα απο μαλακες σαν και αυτον που εχεις παρκαρει το αμαξι σου και κοιμασαι ησυχος και στο σκιζουν γυρω γυρω γιατι παρκαρες μπροστα απ το σπιτι τους ΕΛΑ πες μου αν η εκδικηση με το ιδιο νομισμα ειναι λαθος !!! Μεχρι σημερα δεν εχω εκδικηθει αλλα ο τελευταιος με εφτασε στα ορια μου γδερνοντας τις 2 φρεσκοβαμμενες πορτες επειδη ετσι του γουσταρε ........ ΝΑΙ λοιπον θα γινω και γω κακια για να παρει ενα μαθηματακι ο τυπος να δουμε πως θα νιωσει το πρωι που θα το βρει γδαρμενο :evil:

h_m_akis
07/11/2006, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
Οταν που ΔΕΝ στο ευχομαι παρκαρεις το 3 χρονων αμαξι σου με βαμμενες τις 3 πορτες το 1 φτερο και τον πισω προφυλακτηρα και ακουμπωντας 650 ευρακια στον φαναρτζη σου για να βαψεις ολα αυτα που ΔΕΝ εχουνε γινει εξαιτιας τρακαρισματων αλλα απο μαλακες σαν και αυτον που εχεις παρκαρει το αμαξι σου και κοιμασαι ησυχος και στο σκιζουν γυρω γυρω γιατι παρκαρες μπροστα απ το σπιτι τους ΕΛΑ πες μου αν η εκδικηση με το ιδιο νομισμα ειναι λαθος !!! Μεχρι σημερα δεν εχω εκδικηθει αλλα ο τελευταιος με εφτασε στα ορια μου γδερνοντας τις 2 φρεσκοβαμμενες πορτες επειδη ετσι του γουσταρε ........ ΝΑΙ λοιπον θα γινω και γω κακια για να παρει ενα μαθηματακι ο τυπος να δουμε πως θα νιωσει το πρωι που θα το βρει γδαρμενο :evil:



εγω μαζι σου:mad:

και οταν με το καλο το βαψει να του το ξαναχαρακωσεις:smokin:

FestoNero
07/11/2006, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
εγω μαζι σου:mad:

και οταν με το καλο το βαψει να του το ξαναχαρακωσεις:smokin:
Και μετα να ανοιξεις φαναρτζιδικο!!!
:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

h_m_akis
07/11/2006, 17:59
μια ερωτηση: τι καθιστα εναν χωρο "παρκιν"??? δηλ για τα αυτοκινητα αρκει να ριξεις τσιμεντο στο πεζοδρομιο και να ανοιξεις μια μεγαλη πορτα (για να χωραει) στην αυλη σου και να βαλεις και μια ταμπελα? και η μηχανη μου επειδη χωραει απο την υπαρχουσα "στενη" πορτα και ειναι και enduro και ανεβαινει το πεζοδρομιο αερα χωρις ειδικα "μπαζωματα" δεν εχει αυτο το δικαιωμα??? σωπα ρε!!! ε, λοιπον και εγω τους γραφω ολους και χεστηκα κιολας! το προνομιο του παρκιν δεν το εχουν μονο τα αυτοκινητα,το εχουμε κι εμεις και καλα θα κανουν οι αλλοι να το σεβονται αυτο και να μην παρκαρουν μπροστα απο εισοδους σπιτιων με ταμπελα "εισοδος/εξοδος μηχανης"...





παρεπιπτοντως εχω και αυτοκινητο και αντιμετωπιζω δυσκολιες στο παρκαρισμα οπως ολοι,γι'αυτο και το παιρνω μια φορα το μηνα! ποτε ομως δεν θα εκλεινα καποια εισοδο απ'την οποια εξερχεται μηχανη κι ας χρειαστει να ψαχνω μια βδομαδα...θεωρω οτι θα ημουν πολυ μαλακας αν το εκανα. κι ας ειναι παρανομη. ο ανθρωπος θα θελησει να παει στη δουλεια του καποια στιγμη...:mad:

GIXXERAKIAS
07/11/2006, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
γραψε ένα

ΕΙΣΟΔΟΣ-ΕΞΟΔΟΣ ΜΟΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΑΤΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

και ελπίζεις στην καλή διάθεση! :rolleyes: :nono: :nono: :nono: Ειδικα αν το γραψει και με μεγαλα γραμματα ειναι σαν να λεει στα κλεφτρονι ελατ5ε παιδια μοτο για κλεψιμο!!!εγω δεν το εχω κανει,προτιμω να με κλεισουν και να παω με το αμαξι καπου η με το σκουτερ που το εχω εξω στο πεζοδρομιο παρα να βαλω τετοια ταμπελα στο σπιτι μου!!:wave2:

FestoNero
07/11/2006, 20:12
:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Mα..
Ουτως η αλλως θα βαλει πινακιδα οτι παρκαρει μοτο...
Δε καταλαβαινω τι θες να πεις..

:confused:

GIXXERAKIAS
07/11/2006, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Mα..
Ουτως η αλλως θα βαλει πινακιδα οτι παρκαρει μοτο...
Δε καταλαβαινω τι θες να πεις..

:confused: Οχι φιλε μου απλα ειπα οτι αν το κανει θα κανει βλακεια,ειδικα αν το γραψει και με μεγαλα γραμματα:wave2: :D :D

Pokermon
07/11/2006, 23:14
Και εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα μιας και βάζω την μοτο στην πιλοτή και βρήκα λύση νόμιμη. Ρώτησα στο δήμο αλλά και στην τροχαία και όλα είναι οκ.

Απαγορεύετε να κλείνεις με το όχημα σου την οποιαδήποτε έξοδο κατοικίας αν αυτό σας λέει κάτι.

Το τι μπαίνει και βγαίνει από εκεί δεν ενδιαφέρει κανένα παρά μόνο εμάς. Ας πάρουμε για παράδειγμα ότι εγώ θέλω να βγάλω ένα τεράστιο καναπέ, τι θα κάνω? Θα περιμένω πότε θα ξεμπαρκάρει ο άλλος? Η υπάρχει άτομο με αναπηρικό καροτσάκι, θα πετάξει για να βγει? Και μιας και μου είπανε όλα αυτά, έβαλα και τα σήματα μου και έχω ησυχάσει, ιδικά όταν έκανα φασαρία σε έναν άσχετο που ήρθε και πάρκαρε ακριβώς μπροστά στην πόρτα. Πήρα ένα τεράστιο μπαούλο, προσπαθούσα να το βγάλω και δεν χώραγε, άρχισα να ουρλιάζω για να ακούσουν όλοι στην γειτονιά και στο τέλος το πέρασα πάνω από το αμάξι του και δυστυχώς μου γλίστρησε λόγο βάρους πάνω στην οροφή του. Όταν ήρθε ο τύπος με κοίταξε καλά καλά κοίταξε το αμάξι του είπε συγνώμη για την ταλαιπωρία και έφυγε, από τότε δεν έχω πρόβλημα με την είσοδο, παρά μόνο από γνωστούς τις γειτονιάς που σε ανάγκη μόνο το βάζουνε γνωρίζοντας ότι θα τους ενοχλήσω πάντα με τον καλό τρόπο. Τώρα αν παρόλα τα σήματα παρκάρει κανένας άσχετος πάλι αγνοώντας τα, θα περάσω με το dt από πάνω από το αμάξι του μιας και σε φάσεις η δουλειά μου δεν συγχωρεί καθυστέρηση.
Ρώτα στο δήμο σου να δεις ότι μπορείς να βάλεις μέχρι και μπάρες σταθερές αριστερά και δεξιά προκειμένου να προφυλάξεις την είσοδο σου!!!
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

AFTER
07/11/2006, 23:46
Χωρις να διαβασω ολα τα μυνηματα...


Ακρη δεν βγαινει φιλε μου, ουτε απο τον δημο ουτε απο κανεναν
Ολι θα σε στελνουν αριστερα και δεξια, και θα πετανε το μπαλακι

Περναω μια φρικη, γιατι παρκαρουν ΠΑΡΑΝΟΜΑ εξω απο το μαγαζι μου(πανω στο πεζοδρομιο σε κεντρικοτατο δρομο του δημου Αθηναιων), καθε 5 λεπτα, και κανεις δεν κανει τιποτα.
Εχουν κοντεψει να πατησουν μωρα και να μπουνε μεσα στην τζαμαρια, αλλα....κανεις δεν νοιαζεται.
Ο δημος περα βρεχει....
Ζητησα αδεια απο τον δημο να φυτεψω κολονακια,αλλιως με την κατασταση που επικρατει με βλεπω να κλεινω το μαγαζι γρηγορα(παρκαρουν φορτηγα ΠΑΡΑΝΟΜΑ πανω στο πεζοδρομιο συνεχεια), και λενε οτι πρεπει να ζητησω αδεια απο την πολυκατοικια
Οι ενοικοι δεν μου δινουν αδεια γιατι θελουν να παρκαρουν εκεινοι,ΠΑΡΑΝΟΜΑ, οποτε τιποτα και απο εκει
Εχω κανει φασαρια στις δημοσιες υπηρεσιες, μονο που δεν καλεσα τα καναλια, και δικιο ουτε 1% δεν βρισκω!
Εγω δημοτικα τελη δεν πληρωνω?εφορια μηπως?
ΟΟΟΟΟΟΟΧΙ, εχει δικιο ο σκατοσυνταξιουχος απο πανω, που θελει να δημιουργει προβλημα στους ενοικους του καταστηματος(μου ειπαν ιστοριες για αυτον)


Εχω καλεσει δημοτικη αστυνομια και τροχαια, ΚΑΙ ΜΕ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΑ @@ ΤΟΥΣ
Εχω ζητησει ευγενικα να μην παρκαρουν μπροστα,ακομα και οταν το κανουν εκεινη την στιγμη, και με γραφουν το ιδιο
Κρατιεμαι με νυχια και με δοντια να μην βγω εξω με σιδερολοστο



ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?

Το ιδιο το κρατος μας ωθει στο να παρανομισουμε

Φυτεψε κανενα κολονακι στο πεζοδρομιο, εχεις το δικαιωμα να βγαλεις αδεια, και με καποιον τροπο απαγορεψε και την συνεχεια προς τον δρομο.
Και μετα κανε τον Κινεζο, εγγυημενο οτι θα δουλεψει, trust me


Μεχρι στιγμης βαζω το μηχανακι στην μεση, ωστε να μην μπορει να ανεβει αμαξι στο πεζοδρομιο(Τι σκεφτηκα ο τσακαλος ε?:rolleyes:, ειδες πως μας εκπαιδευει το ελληνικο κρατος? )
To τι θα κανω ομως αργοτερα....ε,εχω κατι στο μυαλο μου :rolleyes:

KaTaNaS
08/11/2006, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:nono: :nono: :nono: Ειδικα αν το γραψει και με μεγαλα γραμματα ειναι σαν να λεει στα κλεφτρονι ελατ5ε παιδια μοτο για κλεψιμο!!!εγω δεν το εχω κανει,προτιμω να με κλεισουν και να παω με το αμαξι καπου η με το σκουτερ που το εχω εξω στο πεζοδρομιο παρα να βαλω τετοια ταμπελα στο σπιτι μου!!:wave2:

kala μπορεί να προσθέσει απο κατω και την πινακιδα!

ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ - ΝΑΡΚΟΘΕΤΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ


:(

Gandalf dr685sm
08/11/2006, 08:21
Το ωραιότερο το έχω δεί στο Παγκράτι...

Κατάστημα σαν του φίλου επάνω, είχε βάλει ζαρντινιέρα με "ροδάκια" (!!!!) που την έβαζε μπρος στο κατάστημα και την μετακινούσε όποτε και αν χρειαζόταν. Μάλιστα το ωραίο της υπόθεσης είναι οτι είχε τσιμεντώσει κρίκο στο πεζοδρόμιο και την έδενε με αλυσίδα και κλειδαριά όταν έφευγε για να μην μετακινείται απο κανένα.


Gandalf

MT03ANGEL
08/11/2006, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Το ωραιότερο το έχω δεί στο Παγκράτι...

Κατάστημα σαν του φίλου επάνω, είχε βάλει ζαρντινιέρα με "ροδάκια" (!!!!) που την έβαζε μπρος στο κατάστημα και την μετακινούσε όποτε και αν χρειαζόταν. Μάλιστα το ωραίο της υπόθεσης είναι οτι είχε τσιμεντώσει κρίκο στο πεζοδρόμιο και την έδενε με αλυσίδα και κλειδαριά όταν έφευγε για να μην μετακινείται απο κανένα.
Gandalf


η ευρυματικότητα του Έλληνα πάντως δε συγκρίνεται βρε παιδι μου :a21:

ktm640lc4
08/11/2006, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
Οταν που ΔΕΝ στο ευχομαι παρκαρεις το 3 χρονων αμαξι σου με βαμμενες τις 3 πορτες το 1 φτερο και τον πισω προφυλακτηρα και ακουμπωντας 650 ευρακια στον φαναρτζη σου για να βαψεις ολα αυτα που ΔΕΝ εχουνε γινει εξαιτιας τρακαρισματων αλλα απο μαλακες σαν και αυτον που εχεις παρκαρει το αμαξι σου και κοιμασαι ησυχος και στο σκιζουν γυρω γυρω γιατι παρκαρες μπροστα απ το σπιτι τους ΕΛΑ πες μου αν η εκδικηση με το ιδιο νομισμα ειναι λαθος !!! Μεχρι σημερα δεν εχω εκδικηθει αλλα ο τελευταιος με εφτασε στα ορια μου γδερνοντας τις 2 φρεσκοβαμμενες πορτες επειδη ετσι του γουσταρε ........ ΝΑΙ λοιπον θα γινω και γω κακια για να παρει ενα μαθηματακι ο τυπος να δουμε πως θα νιωσει το πρωι που θα το βρει γδαρμενο :evil:


Aν εγινε κατι τετοιο δεν εχεις αδικο αλλα εγω δεν θα το εκανα. Αν ημουνα σιγουρος οτι ηταν αυτος θα πηγαινα αστυνομια. Σπιτι μου εχω προβλημα παρκινγκ για το αμαξι αλλα οχι για την μηχανη η οποια μπαινει σε γκαραζ κλειστο.

Βασικα γενικοτερα αποφευγω τις συγκρουσεις και κοιταω αν γινεται να γινει με νορμαλ τροπο. Αν δεν γινεται οκ. Θα προτιμησω να γινω παρανομος βαζοντας κολωνακια αριστερα και δεξια και ας κοψουν τον λαιμο τους. Γρατζουνισμα ποτε.

Αλλα και παλι λενε αν εισαι εξω απο τον χορο ξερεις πολλα τραγουδια οποτε παω πασο.........

FLIPTOPBOX
08/11/2006, 09:52
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Pokermon
[B]Και εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα μιας και βάζω την μοτο στην πιλοτή και βρήκα λύση νόμιμη. Ρώτησα στο δήμο αλλά και στην τροχαία και όλα είναι οκ.

Απαγορεύετε να κλείνεις με το όχημα σου την οποιαδήποτε έξοδο κατοικίας αν αυτό σας λέει κάτι.

Πεστα ρε μεγαλε:beer:

LINA
08/11/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Aν εγινε κατι τετοιο δεν εχεις αδικο αλλα εγω δεν θα το εκανα. Αν ημουνα σιγουρος οτι ηταν αυτος θα πηγαινα αστυνομια. Σπιτι μου εχω προβλημα παρκινγκ για το αμαξι αλλα οχι για την μηχανη η οποια μπαινει σε γκαραζ κλειστο.

Βασικα γενικοτερα αποφευγω τις συγκρουσεις και κοιταω αν γινεται να γινει με νορμαλ τροπο. Αν δεν γινεται οκ. Θα προτιμησω να γινω παρανομος βαζοντας κολωνακια αριστερα και δεξια και ας κοψουν τον λαιμο τους. Γρατζουνισμα ποτε.

Αλλα και παλι λενε αν εισαι εξω απο τον χορο ξερεις πολλα τραγουδια οποτε παω πασο.........

η αστυνομια ηταν το πρωτο που σκεφτηκα αλλα η απλη λογικη λεει "ΚΑΝΤΟΥ ΜΗΝΥΣΗ" " ΤΟΝ ΕΙΔΕΣ ΝΑ ΣΤΟ ΓΡΑΤΖΟΥΝΑΕΙ?" "ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ" ???? ΟΧΙ δεν εχω γιατι κοιμομουνα ησυχη στο σπιτακι μου οταν αυτος γυρισε απ τη βολτιτσα του και ειδε πως η θεση του (παρανομα θεση του) και το αγαπημενο του Π δεν ηταν πλεον διαθεσιμα οποτε αποφασισε οτι αν μου σκισει τις 2 πορτες (φρεσκοβαμμενες απο αλλους μαλακες μη ξεχνιομαστε!!! ) δεν θα ξαναπαρκαρω εκει και το πετυχε.... !!! τωρα που μου παραδωσανε το παρκινγκ ομως θα τον παρει και θα τον σηκωσει..... καθως και τα 2 ερειπια παπια που καταλαμβανουν το χωρο τα οποια ειναι αχρηστα , χωρις πινακιδες και φυσικα τελη κυκλοφοριας..... και χριζουν καταληψη δημοσιου δρομου για να τα μετακινει και να παρκαρει ελευθερα ο τυπος.... Ε ΤΟ ΠΑΡΑΧΕΣΕ

maron
08/11/2006, 10:09
sorry
αλλα εχω μια απορία .του κλείνουν τον δρόμο Και το βρίσκετε παράλογο (αφού είναι παράνομο) να κλίσει την είσοδο του σπιτιού του για να μπορεί να κάνει την δουλειά του.
γιατί δεν δέχεστε και την λύση του να σταθμεύει την μηχανή του πάνω στον δρομο???????το αν την κλειδωνει με λουκετο η μπετοβεργα η κρίκους που έχει πατεντάρει στον δρόμο είναι θέμα ασφαλείας δηλ. αν την είχε ξεκλείδωτη δεν θα σας πείραζε?????? Έχετε υπόψη ότι με το να την βάζει στο σπίτι του ελευθερώνει θέσεις για στάθμευση???????
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση ότι σε αυτό το site γραφούν άνθρωποι που υποτίθεται ότι έχουν σχέση με δυκικλα. Δεν θέλω να το αναλύσω περισσότερο αλλά όπως και σε πολλά άλλα θέματα απορώ για την άποψη που θα έχει κάποιος ενήλικος που δεν είχε ποτέ του μοτο. Αν την βάλεις πεζοδρόμιο ενοχλείς αν την βάλεις στον δρόμο θα πάρκαρε ένα αυτοκίνητο την βάζεις σπίτι σου και είσαι παρανομος.ΡΑΤΣΙΣΜΟ θα το έλεγαν κάποιοι. Εγώ λέω να το παρκάρεις μέσα στην μέση του δρόμου και να βρεις μια λύση για το θέμα κλοπής.
Σας βρίσκω λίγο ROBOTTAKIA.
Και λυπάμαι, γιατί νόμιζα ότι οι μηχανόβιοι είναι πιο ανοιχτόμυαλοι



ουουουουουουουουουουου
:wave2:

ktm640lc4
08/11/2006, 10:10
Eγω με σενα ειμαι ορε συναδερφε. Οντως το εχει χεσει ο τυπος. Απλα ομως τωρα μπορεις να παρεις δημο και να παρει τα παπια οποτε εισαι τζετ.

Μετα θα εχεις προβλημα με τον τυπο αλλα τι να κανεις.

maron
08/11/2006, 10:58
kai mhn mperdeytoume ayto me tis portes tis kopelas einai allo thema
grafw goa to arxiko post kai tis apantiseis pou dothikan ekei.

h_m_akis
08/11/2006, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pokermon
Και εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα μιας και βάζω την μοτο στην πιλοτή και βρήκα λύση νόμιμη. Ρώτησα στο δήμο αλλά και στην τροχαία και όλα είναι οκ.

Απαγορεύετε να κλείνεις με το όχημα σου την οποιαδήποτε έξοδο κατοικίας αν αυτό σας λέει κάτι.

Το τι μπαίνει και βγαίνει από εκεί δεν ενδιαφέρει κανένα παρά μόνο εμάς.

Ρώτα στο δήμο σου να δεις ότι μπορείς να βάλεις μέχρι και μπάρες σταθερές αριστερά και δεξιά προκειμένου να προφυλάξεις την είσοδο σου!!!
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:



ενα πρωι που ειχαν κλεισει την δικια μου εισοδο με συνεπεια να μην μπορω να βγαλω τη μηχανη να παω στη δουλεια μου καλεσα την αστυνομια. ξερεις τι μου ειπαν οι "φιλοι μας τα ζωα"? οτι εχει καθε δικαιωμα να το κανει και δεν παρανομει. αντιθετα το οτι εγω εχω ταμπελακι στην πορτα δεν λεει απολυτως τιποτα... εκτοτε λοιπον εφαρμοζω τους δικους μου νομους:winka:

Sefram_Verispot
08/11/2006, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
εκτοτε λοιπον εφαρμοζω τους δικους μου νομους:winka:

Φωτιά και τσεκούρι, ε; :rotflmao:

h_m_akis
08/11/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sefram_Verispot
Φωτιά και τσεκούρι, ε; :rotflmao:



εεεεεεεεε...οχι ακριβως...περιπου:D