PDA

View Full Version : Αναποφασιστος



ckc
08/11/2006, 04:32
για σας (και παλι) απο τη μακρυνη Αυστραλια

Αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε αναζητηση καινουργιας μηχανης. Υστερα απο πολυ σκεψη και test rides, εχω καταληξη στα εχης: FZ6, FZ1, Speed Triple(ολα '07).

Και τα τρια εχουν στοιχεια που μ'αρεσουν, οπως και στοιχεια που δεν μ'αρεσουν.
Δυστηχως εδω δεν κυκλοφορουν πολα απο αυτα τα μοντελα. Ειπα λοιπον να ρωτησω εδω για καποιες γνωμες/συμβουλες καθως ξερω οτι στην Ελλαδα κυκλοφορουν αρκετες απο τις μηχανες που ανεφερα.

Δεν θελω να αρχισω διαμαχη η τιποτα, απλα θα ηθελα καποιες γνωμες πανω στις συγκεκριμενες μηχανες

gian_nykt
08/11/2006, 08:48
κοίτα,
τα FZ1 και ST είναι πιο κοντα σαν κατηγορία.....
Το FZ6 είναι μόνο του σε σχέση με τα άλλα 2 και σαν κυβισμό και σαν κατηγορία.......
Το FZ6 λοιπόν το οποία ειχα παλιότερα είναι πολύ καλό μηχανάκη, δεμένο, πολύ καλό σετ αναρτήσεις πλαίσιο, γκάζι (ψηλά), αρκετά ανετο αν και με λίγο σκληρή σελά κι αν μιλάς για το feringάτο έχει και καλή προστασία απο τον αέρα.
Στα 1000άρια είναι λίγο καλύτερο το Yamaha αλλά βασικά καλύτερο, λόγο του fering (αν λες γι αυτο) που όλο και κάτι θα κόψει απο αέρα στο δρόμο.
Αν λές για το γυμνό, τότε εισαι ακόμα πιο κοντα στο ST το οποίο εχω οδηγήσει, έχει φοβερο μοτέρ-αίσθηση αλλά δεν ειναι πχ άνετο για συνεπιβάτη.
Το Yamaha έχει κλασσικά υψηλόροπο μοτέρ (R1 γαρ), είναι πιο άνετο για τον συνεπιβάτη κι αν μιλάς για το μοντέλο με το φερινγ έχει προστασία απο αέρα ΚΑΙ χαιρολαβές συνεπιβάτη.
Τωρα βέβαια ειναι και ο παράγοντας .....αίσθηση......δλδ οταν κάτσεις και τις πάς βόλτα, πιο βολεύεσαι καλύτερα ή έστω πιο γουστάρεις καλύτερα βρε αδελφέ όταν το βλέπεις!!!
Δεν ξέρω και την πείρα σου απο μηχανές........
αν έχεις επαφή πάρε ενα απο τα 2 1000άρια (μιας κι απο δρόμους άλλο τπτ εκει κάτω) αν δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία απο μηχανές πάρε το 600 και αργότερα χτυπάς ενα 1000άρι!!!

Οτι και να επιλέξεις , με το καλό και καλά χιλιόμετρα.

ckc
09/11/2006, 15:22
ευχαριστω για την απαντηση

Κοιταω για γυμνο μοντελο. Κριμα παντως που το γυμνο FZ1 δεν εχει τις χειρολαβες του φερινγκατου. Eνω το γυμνο FZ6 εχει χειρολαβες οπως το faser.

ο λογος για τον οποιο το FZ6 βρισκεται στις επιλογες μου ειναι γιατι αναρωτιεμαι αν αξιζουν τα χιλιαρια τη διαφορα στα λεφτα που εχουν. Επισης το FZ6 ειναι πολυ ανετο.

Το Σαββατο που μας ερχεται θα τα παρω βολτα το ενα μετα το αλλο για καλυτερο συμπερασμα (Τα εχω κανει βολτα και στο παρελθον, αλλα εχει περασει καιρος απο τη βολτα του FZ6, και το FZ1 το εκανα βολτα για πολυ λιγη ωρα).

Και παλι ευχαριστω

yiagt
09/11/2006, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ckc
Το Σαββατο που μας ερχεται θα τα παρω βολτα



Διευκρίνησέ μας. θα πάρεις βόλτα το fz6 ('07)?στην Ελλάδα δεν έχει έρθει ακόμα.

gian_nykt
10/11/2006, 07:01
ναι, γιατί το ότι κάνει test drive ΚΑΙ τα 3 μηχανάκια δεν σου κάνει εντύπωση....το '07 μόνο σου έκανε!! :eek:
Αυτό είναι....πάς, τα κάνεις βόλτα τα βάζεις κάτω αποφασίζεις και πέρνεις!!!

ckc
10/11/2006, 10:39
στο μαγαζι το οποιο θα παω για το FZ6 μου ειπαν οτι θα ειναι το μοντελο του '07. Ειναι οι μονοι σε ολο το Sydney οι οποιοι ειπαν οτι το εχουν. Ελπιζω να μη μου ειπαν παραμυθι.

Και τα τρια μηχανακια ειναι σε διαφορετικα καταστηματα. Το μαγαζι στο οποιο θα παω για το FZ6 δυστηχως δεν εχει FZ1 demo. Καποιος το πηρε test-ride και το τρακαρε το προηγουμενο Σαββατο.