PDA

View Full Version : εκδίκηση



tati
08/11/2006, 09:19
με αφορμη το θρεντ στις γενικές ενος συμφουριτη σχετικά με την εισοδο - εξοδο της μηχανης του απ την αυλή του σπιτιου του και στη συνεχεια συζητηθηκε το θεμα για κλειδια και γδαρσιματα κτλ κτλ

οποιος το εχει νιωσει αυτο, να βλεπει δηλαδη να του καταστρεφουν τη περιουσια του (αμαξι. μοτο, λαστιχα) και η αιτία συνηθως προκειται για την τοποθεσία του οχήματος ή οποιοσδήποτε αλλος λογος...ξερει πολυ καλα το συναίσθημα της οργης μεσα του

αν ξερουμε με βεβαιοτητα ποιος ενεργησε (γιατι μερικές φορες ειναι βεβαιο) κανουμε το ιδιο??

παντως επειδη το εχω νιωσει αυτο σιγουρα εκεινη τη στιγμη θες να πας να κανεις ακριβως το ιδιο και χειροτερα........

βεβαια δεν υπαρχει απαντηση ναι κανουμε το ιδιο ή οχι δεν κανουμε........αλλά αμα πραγματι το κανουμε μηπως θα νιωθουμε χειρότερα μετα? θα νιωθουμε ικανοποιημενοι?

και γενικότερα το ερωτημα παει και πιο μακρυα ακομα .........παίρνοντας εκδίκηση ικανοποιείται οντως ο ανθρωπος? ή μετα τον βασανίζει ακόμα χειρότερα? αναλογα με τον ανθρωπο θα μου πειτε μαλλον...........

soundstorm
08/11/2006, 09:29
Αυτο ακριβως το επαθε ενας φιλος.Ηταν τυχερος ομως και πετυχε τον τυπο την ωρα που του χαρακωνε το αμαξι.....

tati
08/11/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Αυτο ακριβως το επαθε ενας φιλος.Ηταν τυχερος ομως και πετυχε τον τυπο την ωρα που του χαρακωνε το αμαξι.....

καλα σε αυτη τη περίπτωση δε τιθεται θεμα εκδικησης αλλά street fight φανταζομαι........

soundstorm
08/11/2006, 10:42
Αν μπορουσα να σας δειξω μια φωτο του τυπου που εκανε αυτες τις μαλκιες θα τον λυποσουν.Αξιολυπητος ηταν.Και ξερεις γιατι το εκανε?Επειδη εκεινος δεν μπορουσε να παρει αμαξι.Οταν τον ειδε ο φιλος μου(αφου τον ειχε αρπαξει απο το γιακα)απλα καλεσε την αστυνομια.

Alkis
09/11/2006, 08:57
Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο ανθρώπινο όπως και να το κάνουμε. Αρκεί να καταλάβει ο άλλος κάποια στιγμή τι έκανε.

Όταν μιλάμε για καταστροφές, με το να κάνεις κι εσύ το ίδιο, γίνεσαι ένα και το αυτό με αυτόν που στο έκανε. Τίποτα λιγότερο. :wave2:

loukasfilm
09/11/2006, 09:43
Το θέμα της εκδίκησης σηκώνει πολύ κουβέντα. Θα συμφωνήσω με τον προηγούμενο, ότι γίνεσαι ίδιος με αυτόν που θέλεις να εκδικηθείς.
Και προσωπικά πιστεύω ότι μεγαλύτερη ζημειά, κάνεις στον εαυτό σου δηλητηριάζοντάς τον με αυτές τις σκέψεις, και καταναλώνοντας χρόνο και φαιά ουσία σε κάτι που στο τέλος θα σε αφήσει ανικανοποίητο.
Αυτό βέβαια αν είσαι πραγματικά ειλικρινής με τον εαυτό σου, και παραδεχτείς ότι δεν ικανοποιήθηκες με το να εκδικηθείς. Τώρα, αν ζεις την ζωή σου με ενστικτώδικες αντιδράσεις, το πιθανό είναι ότι δεν θα πάρεις χαμπάρι τίποτα.
:nono:

zzr2005
09/11/2006, 18:05
η εκδίκηση αντίθετα με το λαϊκό ρητό δεν είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο...
όσες φορές πέρασε από το μυαλό μου η εκδίκηση όταν ξελαμπίκαρε το μυαλό ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να την υλοποιήσω...απλά όταν το αίμα κ η πίεση επανέλθουν στη θέση τους εφόσον είσαι σοβαρός άθρωπος συνηθως δεν ασχολείσαι ....γιατί απλούστατα θα χαλαστείς για άλλη μια φορά σχεδόν όσο χαλάστηκες με το λόγο που προκάλεσε την εκδίκησή σου...