PDA

View Full Version : Νομοθετικη διαφθορα.



zephyr1
08/11/2006, 16:18
"Εξαιρουνται της ασφαλιστικης καλυψης ζημιες απο οδηγο που κατα το ατυχημα βρισκονταν υπο την επιδραση οινοπνευματος η τοξικων ουσιων....ανεξαρτητως εαν η παραβαση αυτη συνετελεσε στην προκληση ατυχηματος.....

Η διαταξη αυτη εμπεριεχεται σε σχεδιο νομου του υπουργειου αναπτυξης και μαγειρευτηκε το καλοκαιρι (2006).Τι σημαινει πρακτικα?Σημαινει οτι:οδηγει καποιος εχοντας καταναλωση αλκοολ(εστω και ελαχιστο,αν προκειται για αναβατη)και περναει μια διασταυρωση με πρασινο,ενω ενας αλλος(χωρις να εχει καταναλωσει αλκοολ αλλα απροσεχτος)περναει με κοκκινο στην ιδια διασταυρωση,με αποτελεσμα την συγκρουση.

Συμφωνα λοιπον με την ως ανω διαπλεκομενη διαταξη,ο(αναβατης πρωτος εκ των δυο)δεν θα αποζημιωθει(εστω και αν δεν εφταιγε καθολου!!..),επηδει ειχε πιει!....Αλλο παραδειγμα:βρισκεστε σταματημενοι μπροστα σε κοκκινο σηματοδοτη εχοντας πιει μια μπυρα 0,33lt και ενας απροσεχτος σας χτυπα απο πισω.Συμφωνα με την ως ανω απαραδεκτη διαταξη,δεν θα αποζημιωθητε ακομα και αν ο αλλος ευθυνεται 100%"επειδη εχετε πιει"!!


Μεταφορα απο περιοδικο 0-300 θεοδωρος Γαζουλης.


Τα συμπερασματα δικα σας.


ΥΓ.Με αφορμη της συζητησεις που αφορουν τα κοκκινα.

Cpt. Haddock
08/11/2006, 16:21
Δε νομίζω οτι είναι ακριβώς έτσι, εκτός αν είτε δεν είναι διατυπωμένη σωστά η διάταξη, είτε δεν τη μετέφεραν καλά στο περιοδικό.

Δεν αποζημιώνει το "θύμα" η ασφαλιστική του "θύτη" αν ο "θύτης" είχε πιει.



:wave2:

zephyr1
08/11/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν αποζημιώνει το "θύμα" η ασφαλιστική του "θύτη" αν ο "θύτης" είχε πιει.

Πολυ εξυπνη παρατηρηση.

Θυμα ,θυτη,θυτης, μπερδευτηκα λιγο.:hypnotize

soundstorm
08/11/2006, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε νομίζω οτι είναι ακριβώς έτσι, εκτός αν είτε δεν είναι διατυπωμένη σωστά η διάταξη, είτε δεν τη μετέφεραν καλά στο περιοδικό.

Δεν αποζημιώνει το "θύμα" η ασφαλιστική του "θύτη" αν ο "θύτης" είχε πιει.



:wave2:

Δηλαδη,με χτυπαει καποιος χωρις να φταιω που εχει πιει και δεν θα αποζημιωθω?

zephyr1
09/11/2006, 09:33
Απ'οτι φαινεται οι μονες κερδισμενες σ'οπιαδηποτε περιπτωση θα ειναι οι ασφαλιστικες,γιατι θα εχουν αλλοθι να μην καλυψουν κανεναν.:mad:

loukasfilm
09/11/2006, 10:29
Ο soundstorm λέει:
Δηλαδη,με χτυπαει καποιος χωρις να φταιω που εχει πιει και δεν θα αποζημιωθω?

--------------- --------------------------- ------------------

Όχι λέει ότι, αν σε κτυπήσει κάποιος, και εσύ δεν φταις, αλλά το αλκοτέστ δείξει ότι έχεις πιει, η ασφαλιστική του θα μπορεί να μην σε αποζημειώσει.

Όλα για τις ασφαλιστικές.
:mad:

Cpt. Haddock
09/11/2006, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Δηλαδη,με χτυπαει καποιος χωρις να φταιω που εχει πιει και δεν θα αποζημιωθω?

Δεν ξέρω τι και πως αναφέρει η "νεα" διάταξη γιατι το πιο πάνω ήδη ισχύει. Η ασφαλιστικές καλύπτουν "αστική ευθύνη έναντι τρίτων", η οδήγηση σε κατάσταση μέθης είναι ποινικό αδίκημα, οπότε εκεί πατάνε και δεν αποζημιώνουν. Πρόσφατα όμως είχε δημοσιευτεί μια είδηση που ανέτρεπε το καθεστώς αυτό και μάλιστα την είχα ποστάρει εδώ.

:wave2:

γεροπιτσιρικος
09/11/2006, 11:28
Παιδιά δεν ισχύει αυτό το πράγμα. Δεν έχει λογική το να είσαι το θύμα και παρ' όλο που είσαι νόμιμος να μην σε αποζημιώνει. Αν δηλαδή είσαι σταματημένος σε ένα φανάρι ή παρκαρισμένος και πέσει πάνω σου κάποιος μεθυσμένος, δεν θα σε πληρώσει η ασφάλειά του.

Αυτό που ισχύει είναι ότι η ασφαλιστική του θύτη αποζημιώνει το θύμα και μετά στρέφεται εναντίων του πελάτη της θύτη.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως. Αυτό ΔΕΝ το κάνουν όλες οι ασφαλιστικές. Υπάρχουν και κάποιες που επικαλούνται την ύπαρξη ποινικού αδικήματος και για να αποζημιωθεί το θύμα, θα πρέπει να κάνει αγωγή τόσο στον θύτη, όσο και στην ασφαλιστική εταιρία. Πάντα τα δικαστήρια αποφασίζουν υπέρ του θύματος, αλλά η ταλαιπωρία είναι μεγάλη.

Αυτά μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το νομικό τμήμα μεγάλης ασφαλιστικής εταιρείας.

Trans
09/11/2006, 22:08
Λογικά δεν σε αποζημιώνει η ασφαλιστική αυτού που σε χτύπησε και φταίει αν έχει πιει.... Το ότι δεν σε αποζημιώνει η ασφάλεια δεν σημαίνει οτι δεν αποζημιώνεσαι... Πας δικαστικά εναντίον του πιωμένου... απλά τα πράγματα... Άσχετο όμως πότε θα πάρεις τα λεφτά σου... Αν και νομίζω ότι αν υπάρχει αλκοτέστ θα σε πληρώσει ο άλλος αμέσως για να έχει ένα ελαφρυντικό στο δικαστηριο που θα γίνει μετά απο κανα δυο χρόνια....

Αυτό φαντάζομαι εγώ....

Sferopetadhn
10/11/2006, 15:44
Είναι γεγονός ότι σκέφτονταν να περάσουν ένα τέτοιο νόμο όπου ακόμη και αν κάποιος δεν έφταιγε, αν είχε πιει δεν πληρωνόταν.

Κάπου διάβασα τώρα τελευταία ότι σύμφωνα με κάποιο καινούργιο κώδικα (ή όπως το λένε) περί ασφαλειών, αν δεν φταις όσο και πιωμένος να είσαι είναι υποχρεωμένοι να σε αποζημιώσουν.

Δεν υπάρχει κανένας ασφαλιστής εδώ μέσα να μας τα πει πρώτο χέρι;

VanDiemen
10/11/2006, 19:04
Το καινούριο το ακούσατε (αφού μιλάμε για νομοθετική διαφθορά κι αυτό συγγενές είναι. Το ξέρω ότι οι δικαστές δεν είναι νομοθέτες);

Πήραν απόφαση στο μισθοδικείο να δώσουν αύξηση στον εαυτό τους 70%!!!!!

Καλή φάση ε;

Ουφ.. τι να κάνω και σήμερα.. Χμμ.. ας μου δώσω αύξηση 400% γιατί κουράζομαι πολύ τελευταία. Δεν πιστεύω να έχει κανένας πρόβλημα; Πλήττω, πλήττω.. Θα το κάνω 500%!

cityfly
24/11/2006, 09:35
δεν ξέρω τι σκοπεύουν να περάσουν αλλά αυτή τη στιγμή αυτό που προβλέπεται είναι η αποζημείωση αυτού που δεν έφταιγε ανεξαρτήτως του αν έχει πιει ή δεν πιει οποισδήποτε από τους εμπλεκόμενους