PDA

View Full Version : θΗΡΙΑ..................ΨΑΡΙΑ



cbr1100xx
08/11/2006, 17:52
Eιμαι κοντα 40 χρονων ψαρευω απο τα 5 μου κοντα 35 χρονια οπου ναναι θα εβγαινα στην συνταξη αν κολαγα ενσημα αλλα τοσο μεγαλα ψαρια πρωτη φορα πιανω και το κακο ειναι οτι δεν μπορουσα να τα αφησω παλι πισω στην θαλασσα αλλα ποως και να το κανεις ειναι μαγκια να μποεις να βγαλεις τετοια θηρια:confused: :confused: :eyepop: :eyepop:


68781

island
08/11/2006, 17:55
Αν οι σημερινές τάσεις διατηρηθούν, σε 50 χρόνια τα βρώσιμα ψάρια θα έχουν εξαφανιστεί εντελώς από την ανοιχτή θάλασσα, προειδοποιεί μεγάλη διεθνής έρευνα.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=751539&lngDtrID=252

cbr1100xx
08/11/2006, 17:57
για να παρεται μια ταξη μεγεθους.
κριμα το κρυο που εφαγα μιλαμε για το κρυο το βραδυ στην ακρογιαλια:)


68782

cbr1100xx
08/11/2006, 18:02
Αν οι σημερινές τάσεις διατηρηθούν, σε 50 χρόνια τα βρώσιμα ψάρια θα έχουν εξαφανιστεί εντελώς από την ανοιχτή θάλασσα, προειδοποιεί μεγάλη διεθνής έρευνα.

http://www.in.gr/news/article.asp?l...mp;lngDtrID=252



Ηδη στον ανατολικο καναδα το ψαρεμα του βακαλαου εχει καταρευσει.
Στην ελλαδα υπαρχει μειωση τουλαχιστον 40% σε σχεσει με πριν απο 40 χρονια και τα χειροτερα δεν εχουν ερθει ακομα.
Η αιτιες , 2 ο ανθρωπος, και το χρημα

SPORAKIAS
08/11/2006, 18:04
μεγαλε πρεπει να τα εχεις και πολυ μεγαλα


εγω ουτε που θα τα πλησιαζα


ο φοβος και ο τρομος των θαλασσων


:lol: :rotflmao: :lol:

KaTaNaS
08/11/2006, 18:11
αυτο στη 2η φωτο τι ειναι;

σκουποξυλο; :rolleyes:


:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cbr1100xx
08/11/2006, 18:38
Σκουποξυλο???:uplate:
Οχι οδοντογλυφιδα ειναι:rotflmao:

byron
08/11/2006, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
Σκουποξυλο???:uplate:
Οχι οδοντογλυφιδα ειναι:rotflmao:

Με τι τρόπο ψαρεύεις ? Αν είναι με δίχτυ, μήπωςςςς να πάρεις δίχτυα με μεγαλύτερο μάτι, γιατί το δίχτυ που έχεις, μάλλον για τούλι μου κάνει....

cbr1100xx
09/11/2006, 04:53
Oχι δεν ψαρευω με διχτυ ,με απλες πετονιες σε παραλιες και σε βραχια.
Τα εν φωτο θηρια ειναι απο σουνιο μερια κατω απο της καβοκολωνες βραδακι προς ξημερωματα

villy
09/11/2006, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
για να παρεται μια ταξη μεγεθους.
κριμα το κρυο που εφαγα μιλαμε για το κρυο το βραδυ στην ακρογιαλια:)




Το καλαμάκι σου και σε άλλη παραλία...:smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


68805

LittleJohn
09/11/2006, 08:23
Δεν σε πιστεύω,,, αυτά τα ψαράκια ή τα βρήκες μέσα σε μαρίδα που αγόρασες από ψαραγορά ή τα βρήκες μέσα στις κοιλιές από μεγαλύτερα ψάρια, ή, ή, ή.....Μου φαίνονται πολύ ``ταλαιπωρημένα`` για να είναι φρεσκοπιασμένα με πετονιά... ;)

MIKE_16V
09/11/2006, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Δεν σε πιστεύω,,, αυτά τα ψαράκια ή τα βρήκες μέσα σε μαρίδα που αγόρασες από ψαραγορά ή τα βρήκες μέσα στις κοιλιές από μεγαλύτερα ψάρια, ή, ή, ή.....Μου φαίνονται πολύ ``ταλαιπωρημένα`` για να είναι φρεσκοπιασμένα με πετονιά... ;)

Και εχουν και μια θολουρα στα ματια:lol: :lol:

dodos_1
09/11/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Και εχουν και μια θολουρα στα ματια:lol: :lol:


τα επιασε στου μπακακου στην ομονοια!:lol: :lol: :lol: :lol:

maniak.
09/11/2006, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
Eιμαι κοντα 40 χρονων ψαρευω απο τα 5 μου κοντα 35 χρονια οπου ναναι θα εβγαινα στην συνταξη αν κολαγα ενσημα αλλα τοσο μεγαλα ψαρια πρωτη φορα πιανω και το κακο ειναι οτι δεν μπορουσα να τα αφησω παλι πισω στην θαλασσα αλλα ποως και να το κανεις ειναι μαγκια να μποεις να βγαλεις τετοια θηρια:confused: :confused: :eyepop: :eyepop:

ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕΓΑΛΕ , ΘΑ ΧΕΣΤΗΣ ΣΤΟ ΦΡΑΓΚΟ ΛΕΜΕ !!!:bawl:

OldMan
09/11/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
Oχι δεν ψαρευω με διχτυ ,με απλες πετονιες σε παραλιες και σε βραχια.

Ρε συ, πλάκας μας κάνεις ???

Δεν υπάρχει στην αγορά αγκίστρι για τέτοιου μεγέθους ψάρια !!!

(ακόμη και αν υπάρχει, σημαίνει ότι το έβαλες "επί τούτου", άρα πάς φιρί φιρί για γενοκτονία !!)

cbr1100xx
09/11/2006, 16:18
Τετοια ψαρια ειναι σχεδον αδυνατον να μην ειναι ταλαιπωρημενα ασε που τα συγκεκριμενα κατσαν και πολλες ωρες εξω προτου τα φωτογραφισω .
Η θολουρα που λες ειναι γιατι ειναι 2 ημερων.
Το σκεφτικα να ανοιξω μαγαζι αλλα απλα δεν εκατσε οποτε τωρα γυριζω σε παραλιες χειμωνιατικα μπας λεω μπας και φαω λιγο ψαρακι φρεσκο:) :) :beer:

cbr1100xx
10/11/2006, 04:44
Kατα αρχην υπαρχει στην αγορα τετοιο αγκιστρι τα επονομαζομενα της μυγας.:)
Τα θηρια αυτα πιαστηκαν με την μεθοδο του πολυαγκιστρου , αν ξερεις ειναι ενα τροπος που μπορει να σου δωσει μεγαλα ψαρια, αλλα και μικρα, δυστυχως μου εκατσαν τα μικρα.:(
Αν μερικα μικρα ψαρακια που εβγαλε ενας ψαρας σε ενα απο τα λιγα ψαρεματα που κανει τον χρονο ειναι γενοκτονια τοτε ναι mea coulpa.:beer:

motomamounas
11/11/2006, 23:29
Τα ψαρια ειναι για τον Πουτσο???
:lol: :lol: :bigcry:

OldMan
13/11/2006, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
Αν μερικα μικρα ψαρακια που εβγαλε ενας ψαρας σε ενα απο τα λιγα ψαρεματα που κανει τον χρονο ειναι γενοκτονια τοτε ναι mea coulpa.:beer:

Δεν μίλησα για τον αριθμό των ψαριών, αλλά για την πρόθεση !!!

Casus beli :beer:

cbr1100xx
13/11/2006, 15:54
Mα οταν πας για ψαρεμα πας για να βγαλεις μερικα ψαρια τωρα αν τα ψαρια ειναι τοσο μικρα κανεις οτι μπορεις να τα ξαναπεταξεις μεσα ζωντανα οταν αυτο δεν ειναι δυνατον απλα εγω τουλαχιστον φευγω απο εκει γιατι δεν αξιζει τον κοπο και ειναι και κριμα συν του οτι εχω ξοδεψει πολυ κοπο χρονο χρημα για να πιασω τοσοοοοοοοοοοοοοο μικρα θηρια.......... και σιγουρα δεν παω με προθεση να βγαλω τετοια ..................θηρια.:beer: :beer: :beer:

byron
13/11/2006, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
Mα οταν πας για ψαρεμα πας για να βγαλεις μερικα ψαρια τωρα αν τα ψαρια ειναι τοσο μικρα κανεις οτι μπορεις να τα ξαναπεταξεις μεσα ζωντανα οταν αυτο δεν ειναι δυνατον απλα εγω τουλαχιστον φευγω απο εκει γιατι δεν αξιζει τον κοπο και ειναι και κριμα συν του οτι εχω ξοδεψει πολυ κοπο χρονο χρημα για να πιασω τοσοοοοοοοοοοοοοο μικρα θηρια.......... και σιγουρα δεν παω με προθεση να βγαλω τετοια ..................θηρια.:beer: :beer: :beer:

Ο Oldman μιλάει για την πρόθεση. Όταν πας για ψάρεμα με αγκίστρια μύγας (που ΔΕΝ είναι τόσο μικρά ώστε να πιαστεί ο σπάρος της οδοντογλυφίδας), τι ακριβώς περιμένεις να πιάσεις;

Δεν στην λέει κανείς. Όλοι όσοι έχουν ασχοληθεί με το ψάρεμα, έχουν πιάσει μικρά ψάρια. Απλά κάποια στιγμή επιλέγεις. (Babies or parents ? )

:D