PDA

View Full Version : Τακάκια.



φατα μουτρα
22/05/2006, 11:32
Κοντεύουν για αλλαγή τα μπροστινα και ψαχνοντας λίγο στην αγορα βρήκα

Tokiko 80 E (μαμα)
carbone loraine (ημιμεταλλικα ) 56 Ε
Newfren (μαλακα) 56Ε
Gold (?) 45 Ε

Εχετε αλλάξει τακάκια ?
Τι βάλατε ?
Ευχαριστημένοι?

Ευχαριστώ !!

Αντε να κάνουμε ένα database με αναλώσιμα κλπ με αξιολόγηση για να μην μας πιάνουν κοροιδα

Mototaxidiotis
31/05/2006, 09:35
μονο μαμαααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δοκιμασα να βαλω Newfren στον πισω τροχο και σε 3000κμ τα εφαγε!
μαμα και παλι μαμα!

sapila racing
31/05/2006, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
Κοντεύουν για αλλαγή τα μπροστινα και ψαχνοντας λίγο στην αγορα βρήκα

Tokiko 80 E (μαμα)
carbone loraine (ημιμεταλλικα ) 56 Ε
Newfren (μαλακα) 56Ε
Gold (?) 45 Ε

Εχετε αλλάξει τακάκια ?
Τι βάλατε ?
Ευχαριστημένοι?

Ευχαριστώ !!

Αντε να κάνουμε ένα database με αναλώσιμα κλπ με αξιολόγηση για να μην μας πιάνουν κοροιδα

Τα Newfren είναι της πλάκας όπως σου είπε κι ο Vstrommer.

Αν θέλεις καλύτερο φρενάρισμα βάλε τα Carbonne Lorraine (τα μπλε), είναι πολύ καλά, θα σου βγάλουν σχεδόν τα ίδια χιλιόμετρα με τα μαμά, αλλα΄θα έχεις λιγο παραπάνω φθορά στο δισκόφρενο.
Οχι τραγικά πράγματα, αλλά δεν θα πάνε 100.000χλμ οι δίσκοι, θα πάνε 80.000.
Τα έχω δοκιμάσει στο παλιό μου Kawasaki για 45000 χλμ, δεν τα λέω απ το μυαλό μου.
Να συμπληρώσω ότι αν δεν έχεις 'καλη' αισθηση στο πόδι σου, κονώς αν το αφήνεις το πόδι συνέχεια πάνω στο πεντάλ, μην βάλεις Carbonne Lorraine και πίσω, βάλτα μόνο μπροστά.




Αν δεν σε ενδιαφέρει καλύτερο φρενάρισμα, βάλε πάλι μαμά.


:wave2:

Tropeas
31/05/2006, 10:21
Αν θέλεις καλύτερο φρενάρισμα βάλε τα Carbonne Lorraine (τα μπλε)
Ισχύουν ότι στα Suzuki τα παραπάνω τακάκια αντιδρούν καλά, αλλά έχουν και ένα παραπάνω κόστος...:rolleyes: εγω δεν τα έχω βάλει ακόμα αλλά απο γνώμες σε ατά έχω καταλήξει...

φατα μουτρα
31/05/2006, 16:09
τελικα πήρα ferodo 39 E και τα δυο ζευγάρια μπροστά.
Δεν τα έχω βάλει ακόμα αλλα θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου.

Τα carbone δεν τα έβαλα γιατί άκουσα και εγω για αυξημένη φθορά των δίσκων

sapila racing
31/05/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
τελικα πήρα ferodo 39 E και τα δυο ζευγάρια μπροστά.
Δεν τα έχω βάλει ακόμα αλλα θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου.

Τα carbone δεν τα έβαλα γιατί άκουσα και εγω για αυξημένη φθορά των δίσκων

Δεν θεωρώ και πολύ αυξημένη την φθορά που είχα στο Κawasaki μου....Το φρενάρισμα απο την άλλη, ήταν αρκετά καλύτερο.

Με τα ferodo θα κάνεις περίπου τα μισά χλμ απ΄ότι με τα μαμά toκiκo, χωρίς όμως να έχεις καλύτερο φρενάρισμα.

Δεν είναι φτηνά στην τελική.....

vrider
01/06/2006, 15:04
Βεβαια τωρα τα αγορασες οποτε η κουβντα γινεται σε θεωρητικο επιπεδο, αλλα τελικα θα πρεπει να αποφασισεις αν θελεις το μηχανακι σου να φρεναρει η αν προτιμας να παραδωσεις στον επομενο κατοχο (οταν το πουλησεις) καλυτερο δισκο.

Παντως απο τα ferodo μην περιμενεις πολλα πραγματα γιατι εχουν μαλακη παστα.

Επισης, φιλολογικα μιλαμε τωρα μιας και πηρες την αποφαση σου, μπορεις να δεις και τα DP που βγαινουν σε τρεις νομιζω σκληροτητες.

Τελος υπαρχουν και τα Lucas αλλα, παλι νομιζω, οτι τα κατασκευβαζει η Carbone.

Α, παντως Carbone για μπρος υπαρχουν δυο σκληροτητες.

Κατα την αποψη μου η μια φρεναρει και η αλλη απλως χαιδευει το δισκο.

Χαρης

φατα μουτρα
01/06/2006, 16:00
ok:) θα θπάρξει Feedback
Πάντως στο KTM που είχα ο δισκος φαγώθηκε στα 40000 χλμ (χωρίς να μείνει χωρίς τακάκια εννοείται)
Οπότε νομίζω πως με ενα τακάκι που φθείρει τον δίσκο αρκετα θα αναγκαζόμουν να αλλαξω εγώ δίσκους,

Προσέχουμε για να έχουμε

Τελος πάντων καλύτερα να τα δίνω λιγα λίγα σε τακάκια παρα σε δίσκους:wave2:

Respect
08/11/2006, 22:48
Τακάκια στο moto έχει αλάξει κανείς μόνος του; Είναι εύκολο; ποιά είναι πιο καλά να βάλω;
- ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ!!!.. όταν και όπου πρέπει!.- :a024:

NikdeV82
08/11/2006, 23:21
ta ergostasiaka

vrider
10/11/2006, 11:16
Αν εχεις service manual η διαδικασια περιγραφεται με ακριβεια και αποκλειεται να κανεις λαθος!
Ειναι ευκολο.
Τα πισω εχω αλλαξει μονο προς το παρον και εβαλα Carbon Lorraine. Τα εργοστασιακα μου φανηκαν πολυ ακριβα !

Χαρης

athandim
10/11/2006, 11:35
Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=23185&highlight=%F4%2A%EA%2A%EA%E9%E1) για μάρκες και τιμές...

Harrys
10/11/2006, 12:32
Και εγώ Carbon έχω βάλει και έχει βελτιωθεί σε αίσθηση το μπροστινό.Τα άλλαξα όλα στα 18000.Χτές που πήρα το μηχανάκι από σέρβις (24000) μου είπε ο μηχανικός ότι έχω "φάει" από το πίσω 65% περίπου.:eek: Μπορεί να έχουν πιο μαλακή πάστα και να "φαγώνονται" γρηγορότερα...;) Αλλά πολύ καλύτερο φρενάρισμα...:p

karamoto
10/11/2006, 13:02
Εγώ άλλαξα πρώτα τα πίσω και έβαλα Ferodo Platinum τα οποία μου αφησαν καλλές εντυπώσεις.

Όταν ήρθε η ωρα των μπροστινών έβαλα και εκεί τα ίδια άλλα απογοητεύτηκα. Χειρότερο φρενάρισμα κυρίως στα πολλά και χειρότερη αίσθηση. Τα σωληνάκια υψηλής πάντως βελτίωσαν τα πράγματα λίγο.

Τα μαμά είναι πολύ ακριβά αλλά κρατάνε για πάντα.

Respect
10/11/2006, 23:19
Πράγματι η τοποθετησή τους ήταν πάρα πολύ απλή!! Sorry όμως δε συγκράτησα τη μάρκα έτσι ώστε να έχουμε πιο συγκεκριμένη άποψη γύρω από αναλώσιμα... :a31:

mavroskavalaris
04/09/2009, 13:37
re paides auta ta takakia ti lene? kserei kaneis? poly fthina gia na ta agnoiseis entelws... 10euros


http://www.onlinemotoparts.com/catalog/rear-tvd163-fa174-honda-cbr-suzuki-vstrom-nagano-p-69.html



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mavroskavalaris
04/09/2009, 13:40
http://www.onlinemotoparts.com/catalog/rear-tvd163-fa174-honda-cbr-suzuki-vstrom-nagano-p-69.html


auta? ta exei dokimasei kaneis? exei akousei kaneis tpt?



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :

MARKOS-V
04/09/2009, 16:38
και εγω φεροντο εβαλα πισω.μου αρεσει που οταν παταω φρενο ακους να πιανουν τα τακακια στον δισκο.ασε που ειναι λιγο πιο μαλακα απο τα μαμα.η τοποθετηση ειναι ...παιχνιδι για οσους ξερουν να παιζουν με τα κλειδια κ τα παξιμαδια

domiemic65
05/09/2009, 17:53
Tώρα φοράω Gulfer (αρκετά καλά ) γιατί στο νησί δεν έβρισκα "μαμα"...
Σε επόμενη αλλαγή θα δοκιμάσω σίγουρα Nissin...

mavroskavalaris
10/09/2009, 12:51
:a4:
http://www.onlinemotoparts.com/catalog/rear-tvd163-fa174-honda-cbr-suzuki-vstrom-nagano-p-69.html

paidia exei foresei pote kaneis auta :a013: ta takakia (nagano)?
malaka ,sklira, kala , gia petama, ti einai kai kanoun mono 10 euros to zevgari????
:cry: :bigcry: :wave2: :uplate:

:a4:

Βασίλειος
10/09/2009, 15:11
Αλλάζω πάντα μόνος μου τα τακάκια Σε όλα τα μηχανάκια πουέιχα. Είναι πολύ εύκολο. Δες το manual.
Τώρα για την μάρκα θεωρώ για στρομ τα ιδανικότερα είναι τα μαμά ότι μάρκα και να έχω βάλει.

Elle
11/09/2009, 18:55
EBC :wave2:
Πραγματικά καλύτερα φρένα!

Elle
11/09/2009, 19:14
Άλλαξέ τα μόνος σου!

Λύσε τις βίδες, αφαίρεσε τα παλιά και φαγωμένα τακάκια, σπρώξε τα έμβολα
με ένα κατσαβίδι να μπουν λίγο μέσα, ώστε να μπορέσεις να τοποθετήσεις τα
καινούρια. Έπειτα βάλε στη θέση των παλιών τα νέα τακάκια που αγόρασες,
βίδωσε τις δαγκάνες ξανά και πάτα το φρένο 2-3 φορές, ούτως ώστε τα
έμβολα να πατήσουν ξανά στη θέση τους.
Είσαι έτοιμος.

Προσοχή στα πρώτα φρεναρίσματα. Μέχρι να στρώσουν τα καινούρια τακάκια
και να "πατήσουν" καλά στο δίσκο, θα χρειαστούν αρκετά φρεναρίσματα για
να υπάρξει απόδοση.


:wave2:

epp1640
11/09/2009, 19:33
Δεν θα λήξει η εγγύηση.. τακάκια, λάδια, μπουζί αλυσίδα.. μόνος..

Χθες πλήρωσα για τακάκι εμπρός.. χωρίς εργασία 35.. σε ybr 125 με μονοπιστονη δαγκάνα (αν παίζει ρόλο) και προφανώς έναν δίσκο.. :rolleyes: :evil:

Elle
11/09/2009, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Δεν θα λήξει η εγγύηση.. τακάκια, λάδια, μπουζί αλυσίδα.. μόνος..

Σωστός ο Αντρέας! :beer: :beer:

Εννοείται πρέπει όλοι όσοι δεν έχουν προβεί μόνοι τους σε αλλαγή όλων των παραπάνω,
να αρχίσουν σιγά σιγά να πιάνονται. Είναι σαν τον έρωτα. Η πρώτη φορά είναι ψάρωμα.
Μετά, όλα δείχνουν πανεύκολα. Τι λάδια να αλλάξεις, τι τακάκια, τι μπουζί... Τώρα για
αλυσίδα χμ... Θέλει να έχεις το εργαλείο για να την ενώσεις. Αλλά δεν τρέχει τίποτα!

epp1640
11/09/2009, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Σωστός ο Αντρέας! :beer: :beer:

Εννοείται πρέπει όλοι όσοι δεν έχουν προβεί μόνοι τους σε αλλαγή όλων των παραπάνω,
να αρχίσουν σιγά σιγά να πιάνονται. Είναι σαν τον έρωτα. Η πρώτη φορά είναι ψάρωμα.
Μετά, όλα δείχνουν πανεύκολα. Τι λάδια να αλλάξεις, τι τακάκια, τι μπουζί... Τώρα για
αλυσίδα χμ... Θέλει να έχεις το εργαλείο για να την ενώσεις. Αλλά δεν τρέχει τίποτα!

1000 φορές να πάρω το εργαλείο, ή ανά δυο τρεις αν είναι ακριβό.. φίλος άλλαξε στο ybr αλυσίδα.. μαζί με την εργασία 103.. κοιτάζω στο ιντερνετ.. ΕΚ αλυσίδα + γρανάζια heavy duty για το ybr 28 λίρες.. :rolleyes:

άσε που κυκλοφόρησε μόλις haynes για το ybr οπότε.. :wave2:

mavroskavalaris
12/09/2009, 15:40
ante na dw poses fores tha rwtisw mexri na filotimithei kaneis na mi me grapsei sta @@ tou...:cool:

auta http://www.onlinemotoparts.com/catalog/rear-tvd163-fa174-honda-cbr-suzuki-vstrom-nagano-p-69.html ta takakia ta kserei kaneis? ta exei dokimasei, ta exei akousei san marka? na ta valw i tha vrethw aggelia sta atiximata....????:hypnotize
:a018:





:a4:

Elle
12/09/2009, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavroskavalaris
ante na dw poses fores tha rwtisw mexri na filotimithei kaneis na mi me grapsei sta @@ tou...:cool:

auta http://www.onlinemotoparts.com/catalog/rear-tvd163-fa174-honda-cbr-suzuki-vstrom-nagano-p-69.html ta takakia ta kserei kaneis? ta exei dokimasei, ta exei akousei san marka? na ta valw i tha vrethw aggelia sta atiximata....????:hypnotize
:a018:
:a4:

Φιλαράκο μου , παρόλο που ψαχνόμουν κι εγώ ανέκαθεν για το τι τακάκια θα έβαζα στη
V-Strom μου, δεν έπεσα ποτέ στα Nagano. Άντε και να βρεθεί κάποιος εδώ και να σου πει
ότι τα συγκεκριμένα τακάκια είναι πολύ καλά. Εμπιστεύεσαι; Προτίμησε τα δοκιμασμένα,
της Suzuki ή τα EBC. Γιατί να βάλεις κάτι που δεν ξέρεις και να έχει αντίκτυπο την ασφάλειά
σου; :wave2:

mavroskavalaris
12/09/2009, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Φιλαράκο μου , παρόλο που ψαχνόμουν κι εγώ ανέκαθεν για το τι τακάκια θα έβαζα στη
V-Strom μου, δεν έπεσα ποτέ στα Nagano. Άντε και να βρεθεί κάποιος εδώ και να σου πει
ότι τα συγκεκριμένα τακάκια είναι πολύ καλά. Εμπιστεύεσαι; Προτίμησε τα δοκιμασμένα,
της Suzuki ή τα EBC. Γιατί να βάλεις κάτι που δεν ξέρεις και να έχει αντίκτυπο την ασφάλειά
σου; :wave2:

ok symfwnw me auto, alla an einai eksisou kala giati oxi? to na mou pei enas apo dw oti ta exei dokimasei kai einai kala mporei kai na mi mou leei kati, alla an mou to poun parapanw tha ta valw kai mexri na apoktisw diki mou apopsi apla tha pigainw poli siga kai prosektika.

pantws thanks gia tin apantisi:D