PDA

View Full Version : Υγρασία στη μίζα!



Suner
09/11/2006, 10:32
Γεια σας παιδιά,

Γράφω για ενα φιλαράκι που έχει το Fazer του 2005 και δεν εχει πρόσβαση στο διαδίκτυο αυτή την περίοδο.
Λοιπόν μου είπε οτι μετά απο βροχές και 3 μέρες αχρησίας το μηχανάκι δεν παίρνει μπρός εύκολα. Υπόψιν οτι το εχει κατω απο κάλυμα για βροχές.
Ρωτάει αν αυτό οφείλεται σε υγρασία που εχει εισέλθει στη μίζα και τί μπορεί να κανει για να αφαιρέσει την υγρασία κ να παίρνει με την πρώτη.
Το WD40 ειναι καλή λύση?

Το έχει πάθει κανείς?

:wave2:

OldMan
09/11/2006, 11:25
Τι παθαίνει η μίζα αν μπει υγρασία μέσα ?? :confused:

GIXXERAKIAS
09/11/2006, 11:27
Γεια σου φιλε!Αν του φιλου σου το fazer εχει κανονικα επαφη και γυρναει με λιγα λογια κανονικα η μιζα δεν ειναι θεμα της μιζας αλλα καποιο αλλο προβλημα πιθανον απο την ακινησια,μηπως πεφτει πολυ η μπαταρια και γυρναει μεν η μιζα αλλα οχι με τον ρυθμο που θα επρεπε να γυριζει το μοτερ ωστε να παρει ευκολα μπροστα?Για πες του να το ψαξει λιγο καλυτερα:wave2: :wave2:

Suner
09/11/2006, 12:42
Κάτι παίζει με τη μίζα γιατι οταν την πατάει δεν υπάρχει αντίδραση.μετά απο μεγάλη πίεση του κουμπιού της μίζας πρεος τα μέσα τελικά πάιρνει μπρός κανονικά χωρίς πιο αργές στροφές του μοτερ.

Δηλαδή παίζει κάποιο πρόβλημα επαφης στη μίζα. Τώρα αν είναι πρόβλημα υγρασίας ή συρματων-επαφής δεν ξέρει ούτε ο ίδιος. Εϊναι κάποια προϊόντα που βοηθούν γι'αυτες τις περιπτώσεις?

:confused:

GIXXERAKIAS
09/11/2006, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
Κάτι παίζει με τη μίζα γιατι οταν την πατάει δεν υπάρχει αντίδραση.μετά απο μεγάλη πίεση του κουμπιού της μίζας πρεος τα μέσα τελικά πάιρνει μπρός κανονικά χωρίς πιο αργές στροφές του μοτερ.

Δηλαδή παίζει κάποιο πρόβλημα επαφης στη μίζα. Τώρα αν είναι πρόβλημα υγρασίας ή συρματων-επαφής δεν ξέρει ούτε ο ίδιος. Εϊναι κάποια προϊόντα που βοηθούν γι'αυτες τις περιπτώσεις?

:confused: Noμιζω υπαρχουν προιοντα που διωχνουν την υγρασια αλλα εγω στο gilera ριχνω wd-40 kai einai ok οταν το παθαινει μετα απο πλυσιμο με πιεση:wave2:

THEOD
10/11/2006, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
Κάτι παίζει με τη μίζα γιατι οταν την πατάει δεν υπάρχει αντίδραση.μετά απο μεγάλη πίεση του κουμπιού της μίζας πρεος τα μέσα τελικά πάιρνει μπρός κανονικά χωρίς πιο αργές στροφές του μοτερ.

Δηλαδή παίζει κάποιο πρόβλημα επαφης στη μίζα. Τώρα αν είναι πρόβλημα υγρασίας ή συρματων-επαφής δεν ξέρει ούτε ο ίδιος. Είναι κάποια προϊόντα που βοηθούν γι' αυτες τις περιπτώσεις?

:confused:

Δεν είναι στην μίζα το πρόβλημα....Στον ΔΙΑΚΟΠΤΗ της μίζας είναι...Άνοιγμα, καθάρισμα και ειδικό σπρέυ είναι η λύση...

Suner
21/11/2006, 10:00
Λοιπόν: Ανοίξαμε το διακόπτη (starter) για να δούμε τι παίζει μέσα. Το πρόβλημα απο οτι είδα ειναι οτι δεν πατιέται μέσα ο διακόπτης! :hypnotize Ειναι σαν να εχει κατι μέσα που αντιστέκεται στο πάτημα του διακόπτη..
δεν φαίνεται κατι τετοιο πουθενα όμως:look:
Τι να ειναι αραγε? Επίσης γράψτε μου το spray που αναφέρατε στη συζήτηση.

Περιμένω νέα σας

GIXXERAKIAS
21/11/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Noμιζω υπαρχουν προιοντα που διωχνουν την υγρασια αλλα εγω στο gilera ριχνω wd-40 kai einai ok οταν το παθαινει μετα απο πλυσιμο με πιεση:wave2: :winka: :winka: WD-40