PDA

View Full Version : Ξανά οδηγός μετά από 25 χρόνια



interest
18/04/2004, 21:27
Πού να βολέψεις την κοιλιά;

Βρέ παιδιά εσείς που είσαστε ταξιδιάρηδες, δεν μου λέτε τι προετοιμασία πρέπει να κάνω γιά ένα ταξίδι περίπου 1500 χλμ.;
Είμαι 45άρης (...περίπου) σε ηλικία και σκέφτομαι να πάω (γιά πλάκα) να δώ τον γυιό μου που είναι φοιτητής στα Γιάννενα. Ξανακαβάλλησα μηχανή πέρυσι μετά από 25 χρόνια και έχω ξαναενθουσιαστεί. Η μηχανή μου είναι μιά street YAMAHA 250 SR του 1998 σε καλή κατάσταση. Παρουσιάζει μόνο ένα τρέμουλο στο τιμόνι μετά τα 40-50 χλμ.
Και εγώ είμαι σε καλή κατάσταση.
Μην κάνετε πλάκα με την ηλικία μου, άλλωστε σε 25 χρόνια πρόσθεσα μόνο 20 κιλά. Ασήμαντο!

periklisk
19/04/2004, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από interest
Πού να βολέψεις την κοιλιά;

Βρέ παιδιά εσείς που είσαστε ταξιδιάρηδες, δεν μου λέτε τι προετοιμασία πρέπει να κάνω γιά ένα ταξίδι περίπου 1500 χλμ.;
Είμαι 45άρης (...περίπου) σε ηλικία και σκέφτομαι να πάω (γιά πλάκα) να δώ τον γυιό μου που είναι φοιτητής στα Γιάννενα. Ξανακαβάλλησα μηχανή πέρυσι μετά από 25 χρόνια και έχω ξαναενθουσιαστεί. Η μηχανή μου είναι μιά street YAMAHA 250 SR του 1998 σε καλή κατάσταση. Παρουσιάζει μόνο ένα τρέμουλο στο τιμόνι μετά τα 40-50 χλμ.
Και εγώ είμαι σε καλή κατάσταση.
Μην κάνετε πλάκα με την ηλικία μου, άλλωστε σε 25 χρόνια πρόσθεσα μόνο 20 κιλά. Ασήμαντο!

Πολύ μεγάλη απόσταση για να την κάνεις με 250.... εκτός αν κάνεις πολλές στάσεις....
Από προετοιμασία....
το τρέμουλο στο τιμόνι να κοιτάξεις.... (ρουλεμάν τιμονιού???, ρουλεμάν τροχού????, ζυγοστάθμιση???) και ένα σερβις στο μηχανάκι αν έχεις να του κάνεις πολύ καιρό....
Καλό ντύσιμο και προσοχή στο φόρτωμα...

interest
23/04/2004, 11:58
Ζυγοστάθμιση ποιός κάνει; Η περιοχή μου είναι η Δυτική Αττική. Τα 1500 χλμ είναι πήγαινε-έλα και δεν θα γίνουν συνεχόμενα. Υπολογίζω οτι μπορώ να κάνω μέσο όρο 80 χλμ/ώρα. Άρα συνολικό ταξίδι περί τις 8 ώρες + δύο στάσεις της μισής ώρας + Ρίο-Αντίρριο σύνολο 10 ώρες.
Είναι βαρύ αλλά νομίζω οτι θα τα καταφέρω. Άλλωστε δεν με κυνηγάει κανείς. Όπου βαρεθώ ή κουραστώ σταματάω ή γυρίζω πίσω. Την πλάκα μας κάνουμε.:) Ευχαριστώ.

periklisk
23/04/2004, 13:15
Αν θέλει ζυγοστάθμιση (μια περίπτωση είναι) την κάνουν οι λαστιχάδες.... Αν έχεις δικό σου ακόμα καλύτερα..... Ο ρυθμός που λες είναι λογικός νομίζω...