PDA

View Full Version : μηπως ξερετε? v-strom(1000)



SPORAKIAS
09/11/2006, 22:59
ενας γνωστος εβαλε τελικα acrapovic , φιλτρο και αντικοφτη

το μηχανακι μαμαει

αλλα απο την μια εξατμιση βγαζει ζεστο αερα και απο την αλλη κρυο :confused:

παντως δουλευουν και οι 2 κυλινδροι

ξερετε κατι περι αυτου ?

Respect
09/11/2006, 23:03
Ώπα.. και εγώ το παρατήρησα αυτό σήμερα. Η 2η εξάτμιση αργεί να βγάλει ζεστό. :confused: :confused: :confused:

SPORAKIAS
09/11/2006, 23:07
εδω ο φιλος μου του αλλαξε τα φωτα στην αττικη οδο και οταν σταματησε


η μια δεν εβγαζε τη ζεστη που εβγαζε και η αλλη :confused:

Respect
09/11/2006, 23:09
Εγώ το παρατήρησα στη δικιά μου στο ζέσταμα αλλά τώρα που το λες θα το τσεκάρω αύριο μετά από πορεία.. Ο αντικόφτης τί μάρκα είναι και από που το πήρε ξέρεις; (και πόσο;) :alien:

SPORAKIAS
10/11/2006, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Εγώ το παρατήρησα στη δικιά μου στο ζέσταμα αλλά τώρα που το λες θα το τσεκάρω αύριο μετά από πορεία.. Ο αντικόφτης τί μάρκα είναι και από που το πήρε ξέρεις; (και πόσο;) :alien:

θα ρωτησω ;)

spyrakos35
11/11/2006, 11:31
το λοιπον....

επειδη όλοι οι μηχανόβιοι είμαστε λίγο ψαράδες και κυνηγοι...

εχω το 1000 μοντελο 2003 με akrapovic, φίλτρο Κ&Ν, αντικόφτη, power commander και πίσω αναρτηση ohlins....

το φίλτρο και το power commander τα έβαλα στην προσπάθεια αναζήτησης λύσης για τα προβλήματα του ψεκασμού που παρουσιάζουν τα 1000αρια.

την ανάρτηση και τις εξατμίσεις τα βρήκα απο γνωστό 1000? μεταχειρισμένα (20.000 χλμ) οπότε και άρπαξα την ευκαιρία.

το μηχανάκι πάει πάρα πολύ καλά και με πολύ νορμαλ κατανάλωση για 1000 ή τουλάχιστον με πιο χαμηλή κατανάλωση από όταν το πήρα...
το όλο σετ δεν ξέρω αν μου έδωσε άλογα ή όχι (προσοχή, μπορεί να εκοψε κιολας), αυτό που ξέρω είναι οτι με 2 άτομα 3βάλιτσο, απο 180 σε 210 ανεβάζει πολύ άνετα (καλοκαίρι 2006 autostrada ιταλία προς μιλάνο).
προσωπικά όσον αφορά την τελική δεν ξέρω να σας πω.... έχω φίλο που μιλάει για 240 (το δικό του) και του έχω πιει το αιμα και χωρις να φτάσουμε σε αυτές τις ταχύτητες..... υποθέτω οτι γύρω στα 220 τερματίζουν όλα με +- 5 χλμ

φιλικά...


υγ. ας κόψουμε κανα μέτρο ψάρι γιατι περνάω και φεραρι.....

spyrakos35
11/11/2006, 11:34
ξέχασα....

η διαφορά θερμότητας οφείλεται στην θέση των κυλινδρων.....

ο πίσω ψύχεται πιο λίγο και επομένως η εξατμισή του βγάζει πιο γρήγορα ζεστο σε αντίθεση με τον μπροστα....

SPORAKIAS
11/11/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
ξέχασα....

η διαφορά θερμότητας οφείλεται στην θέση των κυλινδρων.....

ο πίσω ψύχεται πιο λίγο και επομένως η εξατμισή του βγάζει πιο γρήγορα ζεστο σε αντίθεση με τον μπροστα....

ειπωθηκε και αυτο στη συζητηση που ειχαμε με το φιλο (ειναι μια μια αποψη)

αλλα μετα απο τελικιασμα να κατεβαινει και να βγαζει η μια εξατμιση 'κρυα' καυσαερια??:confused:

μιλαμε για αιr-codition... απο τη μια για το χειμωνα και απο την αλλη για το καλοκαιρι :rotflmao:

τυφλα να εχει η daikin

ο φιλος παντως εβγαλε στην Α.Ο 225χλμ

spyrakos35
11/11/2006, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
ξέχασα....

η διαφορά θερμότητας οφείλεται στην θέση των κυλινδρων.....

ο πίσω ψύχεται πιο λίγο και επομένως η εξατμισή του βγάζει πιο γρήγορα ζεστο σε αντίθεση με τον μπροστα....


αμα βαλεις το χέρι στο καυτο και μετα στο ζεστο πως θα σου φανεί το ζεστο????

ψιλοδροσερό ίσως???

SPORAKIAS
11/11/2006, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
αμα βαλεις το χέρι στο καυτο και μετα στο ζεστο πως θα σου φανεί το ζεστο????

ψιλοδροσερό ίσως???

οχι ρεεεεε....:rolleyes:

και σε σταση η μηχανη καθομασταν απο πισω με το ενα χερι στη μια εξατμιση και το αλλο στην αλλη και ηταν η μερα με τη νυχτα...:wave2:

WWW
12/11/2006, 15:23
Βρε λεβέντες η διαφορά έγκειται στο εξής:

Στο μίγμα του πίσω κυλίνδρου έχουν δώσει λιγότερο οξυγόνο απ' ότι στον μπροστά, έτσι ώστε να μην ζεσταίνεται πολύ.

Ο μπροστινός επειδή ψύχεται περισσότερο μπορεί να λειτουργήσει με περισσότερο οξυγόνο.

Επίσης σε γενικές γραμμές ο πίσω κύλινδρος έχει και περισσότερες αλλοιώσεις, ακόμα και στις βαλβίδες.

Μάλιστα, για να λειτουργεί σωστά το μηχανάκι, θα ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει αυτή η διαφορά θερμοκρασίας. Αν κάποιος ρεγουλάρει το Injection να δίνει την ίδια περιεκτικότητα μίγματος τότε πολύ πολύ κακώς.

Όλα αυτά σας τα μεταφέρω όπως ακριβώς μου τα περιέγραψε ο φίλος μηχανικός που την πηγαίνω.

Αυτά.

SPORAKIAS
12/11/2006, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Βρε λεβέντες η διαφορά έγκειται στο εξής:

Στο μίγμα του πίσω κυλίνδρου έχουν δώσει λιγότερο οξυγόνο απ' ότι στον μπροστά, έτσι ώστε να μην ζεσταίνεται πολύ.

Ο μπροστινός επειδή ψύχεται περισσότερο μπορεί να λειτουργήσει με περισσότερο οξυγόνο.

Επίσης σε γενικές γραμμές ο πίσω κύλινδρος έχει και περισσότερες αλλοιώσεις, ακόμα και στις βαλβίδες.

Μάλιστα, για να λειτουργεί σωστά το μηχανάκι, θα ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει αυτή η διαφορά θερμοκρασίας. Αν κάποιος ρεγουλάρει το Injection να δίνει την ίδια περιεκτικότητα μίγματος τότε πολύ πολύ κακώς.

Όλα αυτά σας τα μεταφέρω όπως ακριβώς μου τα περιέγραψε ο φίλος μηχανικός που την πηγαίνω.

Αυτά.

ευχαριστω φιλε...:wave2:

WWW
12/11/2006, 15:27
Να σε καλά ρε παλικάρι.Γι αυτό είναι τα Florum

Έχε επίσης υπόψη σου πως πραγματικά έχεις στα χέρια σου ένα από τα καλύτερα μηχανάκια της αγοράς. Γι αυτό να μην ανυσηχείς με το παραμικρό.

Ο ΓΙΑΠΟΝΕΖΟΣ ξέρεις πάντα τι κάνει ...

SPORAKIAS
12/11/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Να σε καλά ρε παλικάρι.Γι αυτό είναι τα Florum

Έχε επίσης υπόψη σου πως πραγματικά έχεις στα χέρια σου ένα από τα καλύτερα μηχανάκια της αγοράς. Γι αυτό να μην ανυσηχείς με το παραμικρό.

Ο ΓΙΑΠΟΝΕΖΟΣ ξέρεις πάντα τι κάνει ...

δεν ειναι δικο μου....

εγω εχω 636...:cool:

γιαπονεζος και αυτος βεβαιως-βεβαιως...:beer:

spyrakos35
14/11/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Να σε καλά ρε παλικάρι.Γι αυτό είναι τα Florum

Έχε επίσης υπόψη σου πως πραγματικά έχεις στα χέρια σου ένα από τα καλύτερα μηχανάκια της αγοράς. Γι αυτό να μην ανυσηχείς με το παραμικρό.

Ο ΓΙΑΠΟΝΕΖΟΣ ξέρεις πάντα τι κάνει ...

Λυπάμαι που το λέω αλλά όσον αφορά τον ψεκασμό.... ξεπέρασε και αυτους τους ιταλους το 1000.....

Respect
14/11/2006, 20:08
WWW σε ποιόν τη πας για servise;