PDA

View Full Version : γενικά προβλήματα φρενων αναζητούν συγκεκριμένες λύσης :)



Primal
10/11/2006, 16:44
έχουμε και λέμε θέλω τα φώτα σας γερόλυκοι.

καταρχήν η μηχανή μου είναι daelim roadwin check this out: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28070

όπως καταλάβετε έχω πρόβλημα με τα φρένα μου.Δεν με ικανοποιούν καθόλου το μπροστινό είναι αρκετά αδύναμο και όταν το ζορίσω λίγο, τρέμει το τιμόνι μέσα έξω, όχι δεξιά αριστερά (ελπίζω να βοηθησε αυτό) *τώρα που το σκέφτομαι σύμφωνα με τους νομους τις φυσικής δε μπορούσε να πηγαίνει δεξιά αριστερά αλλα anyway*:wacko:

Tο πίσω ζεσταίνεται πολύ εύκολα. Και έτσι και παο και μια βολτίτσα στο βουνό ζέσταινε και μυρίζει πολύ. Στις αρχές που είχα πάρει το μηχανάκι και πήγαινα μου έτυχε μια μέρα να μυρίζει τόσο, που να με κάνει να κατεβω να το δω είχε μαυρίσει και έβγαζε καπνούς. Έκατσα εκεί χαμό και περίμενα να κρυώσει.Εξαιτίας αυτού έπεσα κιόλας γιατί μια μέρα αφού πήγαινα σπίτι, ύστερα από τι βολτίτσα μου, όταν χρειάστηκα το πίσω φρένο αυτό με πρόδωσε γιατί είχε ανεβάσει θερμοκρασία.:bigcry:

Τι μου προτείνεται να κάνω, τι να αλλάξω, ποσο θα μου στοιχίσει.Tο κόστος δε με πολύ προβληματίζει αρκεί να λυθούνε τα προβλήματα μου.

Σας ευχάριστο πολύ γιάννης :beer:

idi
10/11/2006, 17:04
σε πρωτη φαση αλλαξε τα τακακια σου

kostisthegreek
10/11/2006, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Primal
έχουμε και λέμε θέλω τα φώτα σας γερόλυκοι.

καταρχήν η μηχανή μου είναι daelim roadwin check this out: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28070

όπως καταλάβετε έχω πρόβλημα με τα φρένα μου.Δεν με ικανοποιούν καθόλου το μπροστινό είναι αρκετά αδύναμο και όταν το ζορίσω λίγο, τρέμει το τιμόνι μέσα έξω,
Σας ευχάριστο πολύ γιάννης :beer:


Για καλό και για κακό τσεκάρισε και τα ρουλεμάν του μπροστινού συστήματος.

Primal
13/11/2006, 10:44
επειδή γνωρίζω από ελάχιστα, έως καθόλου, επί του θέματος τα σωληνάκια υψηλής, τι ακριβώς είναι τι κάνουν?:)

OldMan
13/11/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Primal
τα σωληνάκια υψηλής, τι ακριβώς είναι τι κάνουν?:)

Είναι σωλήνες του κυκλώματος των φρένων που αντικαθιστούν τους original, με - υποτιθέμενα - πλεονεκτήματα την μικρότερη διαμετρική διαστολή τους σε συνθήκες αυξημένης πίεσης !!

Το θέμα είναι ότι μάλλον ΔΕΝ θα βρεις έτοιμο σετ για το μηχανάκι σου...
(προσωπική άποψη : ΜΗΝ εμπιστευτείς οποιονδήποτε σου πει ότι θα "ταιριάξει" σωληνάκια στο μηχανάκι σου με κόψε-ράψε και πρεσαρίσματα των ρακόρ με το χέρι !!)

:wave2: :beer: :wave2: