PDA

View Full Version : Scooters ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ



kalant
10/11/2006, 20:26
και εκει που εχω καταληξει να παρω κατι τσουπ πεταγεται καποιος και ανατρεπει την αποφαση...

ρε π@@στη μου, δεν ξερω ποιον να πιστεψω...

μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα να παρω το geopolis, εχω ανοιξει και συζητηση για το συγκεκριμενο αλλα λογικο ειναι να μην εχει καποιος αποψη περι αξιοπιστιας μιας και ειναι καινουριο το μοντελο και δεν εχει δοκιμαστει στο χρονο, παρολο που ειναι beverly ουσιαστικα...

πηγαινω που λετε στο Βυνιο στη καλλιθεα μια βολτα μπας και μου πει καλη τιμη για την μηχανη που θελω να ανταλλαξω αλλα μπα...

την χειροτερη μου ειπε και οχι τιποτα αλλο αλλα μου πεταει και ενα "μην παρεις γαλλικο με τιποτα, θα εισαι στο συνεργειο συνεχεια" :(

μονο ιαπωνεζικο με συμβουλεψε να παρω... εν το μεταξυ μου εκανε εντυπωση επειδη στο μαγαζι του ειχε πολλα beverly, aprilia κλπ :confused:

μα καλα δεν μπορω να καταλαβω, οσοι περνουν beverly η αλλα ευρωπαικα μηχανακια και δεν ειναι λιγοι αυτοι, ιδιως απο beverly εχει βρομισει ο τοπος, ειναι μ@λ@κες λοιπον ολοι αυτοι?

τελοσπαντων, μετα απο αυτο αρχισα να σκεφτομαι το honda sh...

σχολιαστε...

alex14
10/11/2006, 22:38
Και τα SH εχουν πουλησει αρκετα.
Συναδελφος (εμπειρος μοτοσυκλετιστης) το αγορασε (150i) και το πουλησε μετα απο 5000 χλμ. Οι λογοι.

- Σπασμενο ρουλεμαν μεταδοσης στον πισω τροχο. Αλλαχθηκε στην εγγυηση αλλα το εψαξε
παραπανω και βρηκε οτι το προβλημα παρουσιαζεται σε πολλα SH.
- Του εμεινε μια φορα απο σπασμενο καταλυτη εξατμισης.
- Στην Εθνικη και με κανονικη εξωτερικη θερμοκρασια- 25 C - το βεντιλατερ λειτουργουσε
αδιακοπα.

Γενικα οτι και να παρεις απο "μικρα" σκουτερ μην περιμενεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο θεμα αξιοπιστιας. Περνα και μια βολτα απο το forum της piaggio.gr και θα διαβασεις αρκετα πανω στο θεμα.

:wave2:

kalant
10/11/2006, 22:59
ολα μπορει να χαλασουν, ακομα και για τα πιο αξιοπιστα μηχανακια εχουμε ακουσει αλλα αυτο απο το μην παρεις ιταλικο γιατι θα εισαι στο συνεργειο συνεχεια εχει μεγαλη διαφορα...

απλα μου τη σπανε αυτοι που λενε καλα λογια σε οτι τους συμφερει...

μπορει ο συγκεκριμενος εμπορος να ηθελε να διωξει κανενα sh και μου το ειπε αυτο...

οσο για την piaggio για το forum λες ε? θα το διαβασω...

el_mojito
10/11/2006, 23:46
...παντως εγω πιστευω οτι ναι μεν τα σκουτερ ειναι πιο ανετα εχουν καλυτερουσ χωρους και διαφορα αλλα στοιχεια καλυτερα απο τα παπια, αλλα τα παπια ΠΟΤΕ δε θα τα φτασουν σε θεματα αξιοπιστιας.
Τα μεν ειναι πολυπλοκα στην κατασκευη και την τεχνολογια τους,τα δε ειναι οτι πιο απλο υπαρχει,και εκει πιστευω ειναι η διαφορα...

alex14
11/11/2006, 00:59
Τα σκουτερ κατα την γνωμη μου για να γινουν καλυτερα πρεπει να λυσουν τα παρακατω προβληματα.

- Θεση κινητηρα-μεταδοσης. Πρεπει να γινει "μοτοσυκλετιστικου" τυπου. Δεν ειναι δυνατον αλλοι να προσπαθουν να κοψουν λιγα γραμμαρια απο το αναρτωμενο βαρος και τα σκουτερ να "κρεμανε" κινητηρα-μεταδοση στον τροχο.
- Βελτιωση/αλλαγη φυγοκεντρικης μεταδοσης ειδικα στο θεμα αξιοπιστιας
- Προσθηκη μανιβελας (μονιμης ή μη). Εαν τα παιξει η μπαταρια, παπαλα :D

:wave2:

LuckyStrike
11/11/2006, 01:36
Φίλε Kalant σου είχα προτείνει σε προηγούμενη συζήτηση το Χ8.Σίγουρα τα Piaggio δεν φτάνουν τα Japan σε αξιοπιστία (πιστεύω όμως ότι είναι αρκετα ποιοτικά και όπως είπες "όλα μπορεί να χαλάσουν") αλλά δεν τα φτάνουν και σε τιμές...value for money φίλε μου και η επιλογή δική σου.
Όσο θα το ψάχνεις τόσο περισσότερο θα μπερδεύεσαι,πάρε αυτό που σου αρέσει και έχεις τα λεφτά και κοίτα να το ευχαριστηθείς,εξάλου τα καινούργια έχουν 2 χρόνια εγγύηση.:) :) :)





Φίλε Alex14 πόσες μηχανές(εξαιρούνται τα εντούρο) έχουν μανιβέλα?
Εκεί αν πέσει η μπαταρία τι κάνεις?:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

alex14
11/11/2006, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από LuckyStrike

Φίλε Alex14 πόσες μηχανές(εξαιρούνται τα εντούρο) έχουν μανιβέλα?
Εκεί αν πέσει η μπαταρία τι κάνεις?:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σπρωχνεις :D

το οποιο δεν μπορεις να κανεις στο σκουτερ ;)

:wave2:

LuckyStrike
11/11/2006, 02:08
Έχω τόσο πολύ χώρο κάτω από τη σέλα που μπορώ να έχω καλώδια αλλά και φορτιστή μπαταρίας και να μην σπρώχνω....:)

:beer: :beer: :beer:

kalant
11/11/2006, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από LuckyStrike
Φίλε Kalant σου είχα προτείνει σε προηγούμενη συζήτηση το Χ8.Σίγουρα τα Piaggio δεν φτάνουν τα Japan σε αξιοπιστία (πιστεύω όμως ότι είναι αρκετα ποιοτικά και όπως είπες "όλα μπορεί να χαλάσουν") αλλά δεν τα φτάνουν και σε τιμές...value for money φίλε μου και η επιλογή δική σου.
Όσο θα το ψάχνεις τόσο περισσότερο θα μπερδεύεσαι,πάρε αυτό που σου αρέσει και έχεις τα λεφτά και κοίτα να το ευχαριστηθείς,εξάλου τα καινούργια έχουν 2 χρόνια εγγύηση.:) :) :)





Φίλε Alex14 πόσες μηχανές(εξαιρούνται τα εντούρο) έχουν μανιβέλα?
Εκεί αν πέσει η μπαταρία τι κάνεις?:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

το θυμαμαι και αν δεν κανω λαθος σου ειχα πει οτι δεν μου αρεσει γιατι εχει μικρες ροδες και δεν θελω να ειναι και τοσο ογκοδες...

μην τα ξαναλεμε...

οσο για τα ιαπονεζικα το ξερω οτι ειναι πιο αξιοπιστα αλλα ειναι και πολυ πιο ακριβα, ηδη με το peugeot που σκεφτομαι να αγορασω εχω ξεπερασει κατα πολυ τον προυπολογισμο μου αλλα μην το παραχεσουμε κιολας...

στα λεφτα που δινω μονο το honda sh μπορω να παρω απο ιαπωνεζικα αλλα δεν μου αρεσει, θελω 250cc, απο εκει και περα υπαρχει το x max αλλα ξεφευγω πολυ σε λεφτα, ασε που και αυτο εχει μικρες ροδες... :mad:

ναι οντως δινουν 2 χρονια εγγυηση αλλα αμα την παθεις την ζημια και δεν εισαι στο κεντρο τι κανεις? δεν συζητω καν να την παθω στο νησι, εκει την εκατσα...

:smokin:

alex14
11/11/2006, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant

στα λεφτα που δινω μονο το honda sh μπορω να παρω απο ιαπωνεζικα αλλα δεν μου αρεσει, θελω 250cc,


:smokin:

Καπου ειδα το νεο SH300i αλλα δεν ξερω ποτε θα ερθει και σε τι λεφτα.


:wave2:

kalant
11/11/2006, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Καπου ειδα το νεο SH300i αλλα δεν ξερω ποτε θα ερθει και σε τι λεφτα.


:wave2:

4.500? - 5.000? απ'οτι ακουσα και θα αργησει μαλλον ακομα...