PDA

View Full Version : Η ξεφτίλα του ΟΤΕ



THEOD
11/11/2006, 07:33
Ή πως μια μικρή βλάβη οδηγεί σε 10ήμερη ταλαιπωρία…

Όλα ξεκίνησαν την περασμένη Δευτέρα όταν το πρωί ανοίγοντας τον υπολογιστή είδα ότι δεν είχα DSL γραμμή…
Εντάξει λέω κάτι θα τρέχει στο δίκτυο…το απόγευμα όμως το πρόβλημα παρέμενε…
Τηλέφωνο στο 1242 και μετά από κανένα 10λεπτο εκνευριστικής αναμονής παρέα με ηχογραφημένα μηνύματα που ζητούν συγγνώμη για την καθυστέρηση και με διαβεβαιώνουν ότι βρίσκομαι σε σειρά προτεραιότητας, μια γλυκειά φωνή μου ανακοινώνει ότι «ναι κύριε υπάρχει ένα πρόβλημα στην περιοχή σας που θα αποκατασταθεί εντός της ημέρας»…Εντάξει λέω, δεν έγινε και κάτι τρομερό…
Την επομένη το πρωί όμως η κατάσταση ήταν ίδια…Ξανά κανένα +10λεπτο στην αναμονή και ακούω ότι «η βλάβη δεν έχει αποκατασταθεί ακόμα…» Σαν να σοβαρεύει το πράγμα σκέφτομαι, αλλά πάλι δεν έδωσα σημασία…
Τετάρτη το πρωί το ίδιο σκηνικό, πλην του χρόνου αναμονής στο τηλέφωνο που είχε φτάσει τα 15 λεπτά…
Την Πέμπτη αρχίζω να αγριεύω και η παντελώς άσχετη με το θέμα τηλεφωνήτρια μου προτείνει να καλέσω τις βλάβες στο 121…
Όντως την επόμενη (Παρασκευή πλέον… ) καλώ το 121 (μετά την απαραίτητη και συνηθισμένη πλέον 10λεπτη αναμονή…), δηλώνω την βλάβη, και ευγενικά η τηλεφωνήτρια με ενημερώνει ότι εντός 48ωρών θα επικοινωνήσει μαζί μου τεχνικός για την αποκατάσταση…Όσο τον είδατε εσείς – άλλο τόσο τον είδα εγώ…

Την Δευτέρα πλέον και έχοντας μείνει ήδη μια εβδομάδα χωρίς σύνδεση και έχοντας περάσει + 1 ώρα !!! στις διάφορες αναμονές μόνο και μόνο για να μιλήσω με κάποιον άσχετο που δεν μπορεί να βοηθήσει, βάζω τις φωνές….Ξαναδηλώνω για πολλοστή φορά την βλάβη στο 121 και αναγκάζονται μετά από πίεση να μου δώσουν ένα τηλέφωνο στα Ηλύσια που είναι το κέντρο βλαβών των adsl γραμμών ….

Δεκάδες προσπάθειες να πιάσω γραμμή αλλά μάταια….είτε μιλάει, είτε δεν το σηκώνουνε..!!!
Προφανώς τα παλικάρια εκεί κατεβάζουν το τηλέφωνο για να μην τους ενοχλούν διάφοροι συνδρομητές με τα αστεία προβλήματά τους...….

Την Τρίτη χάνω την υπομονή μου και αγριεμένος πάω στον ΟΤΕ την περιοχής μου στο τεχνικό τμήμα…Οι άνθρωποι με ακούνε, βλέπουν την δήλωση βλάβης στο κομπιούτερ, αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτε αν πρώτα το κέντρο βλαβών των adsl γραμμών δεν κάνει τσέκ ….Στις διαμαρτυρίες μου και στις προτροπές μου να επικοινωνήσουν εκείνοι με το κέντρο βλαβών, απλά κουνάνε το κεφάλι και λένε «δίκιο έχεις αλλά που να το βρεις – ούτε και εμείς δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους…»

Ξανά όλη την ημέρα δεκάδες προσπάθειες τηλεφωνικής επαφής χωρίς αποτέλεσμα….Και ξαφνικά την επόμενη (Τετάρτη πλέον-9 ημέρες μετά !!!) αναπάντεχα κάποιος σηκώνει το τηλέφωνο…Ξαφνιάστηκα τόσο πολύ που κόντεψε να μου φύγει το ακουστικό από τα χέρια…Του εξηγώ το πρόβλημα, αλλάζει θύρα και σε 1 (ναι ένα !!!) λεπτό το πρόβλημα είχε λυθεί…Πριν προλάβω να κλείσω το τηλέφωνο, το μόντεμ συγχρόνισε…

Τι να πω …..10 ημέρες νεύρα, αναμονές και ταλαιπωρία για μια απλή πράξη διάρκειας λίγων δευτερολέπτων που θα μπορούσε να γίνει από την 1η μέρα…

Αυτή είναι κύριοι η κατάσταση στον ΟΤΕ σήμερα….Ανεύθυνοι και αδιάφοροι υπάλληλοι που ράθυμα και όποτε γουστάρουν σηκώνουν τηλέφωνα, τηλεφωνικά κέντρα (δήθεν)βοήθειας με τεράστια αναμονή και άσχετες τηλεφωνήτριες που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν το μόντεμ από το σπλίτερ, και ένα κέντρο βλαβών με κάποιους που το παίζουν Θεοί και άμα και όποτε γουστάρουν ασχολούνται με το πρόβλημα…
Τα συμπεράσματα δικά σας....Απλά ΝΤΡΟΠΗ…... Οι νέες τεχνολογίες τους έλειπαν...

yiagt
11/11/2006, 07:50
Ελληνικό δημόσιο:a47:

hidefnick
11/11/2006, 07:56
Και που να δεις το ακόμα καλύτερο. Ενώ πληρώνω τον λογαριασμό μέσω e-banking εδώ και ένα χρόνο, τις 2 τελευταίες φορές μου έκοψαν το τηλέφωνο. Την πρώτη φορά επικοινωνώ τηλεφωνικά και ψάχνω να βγάλω άκρη (είμαι βλάκας - τι να κάνω) και αφού αποφασίσαμε με την τηλεφωνήτρια που πρέπει να αποτανθώ της λέω "δώσε μου το τηλέφωνο να τους πάρω" Μόνο που δεν έπεσε από την καρέκλα από τα γέλια.

Τελικά πήγα στο κέντρο του Αμαρουσίου, λέω σε ένα, πολύ ευγενικό παιδί είναι η αλήθεια, το πρόβλημα και σε 2 λεπτά είχα τηλέφωνο, αφού μου ζήτησε 10 φορές συγνώμη. Το ίδιο σκηνικό ακριβώς και με τον τρέχοντα λογαριασμό. Ελπίζω να μην έχουμε τρίτη φορά, αν και αμφιβάλλω.

Το γελοίο της υπόθεσης είναι όταν δεις το software που έχουν. Δείχνει κανονικά την πληρωμή στο σύστημα, αλλά δεν αθροίζει για να καταλάβει ότι έχεις πληρώσει.

(Την πρώτη φορά είχα καθυστερήσει 2 μέρες την πληρωμή, και την δεύτερη μία. Αλλά με τα valeur τον τραπεζών και ένα ΣΚ στη μέση φάνηκαν παραπάνω οι καθυστερήσεις)

power hornet
11/11/2006, 10:28
γιαυτο και εγω εβαλα τελλας που εχει πακετο με 45 ευρω απεριοριστες ατικες και υπεραστικες κλησεις και dsl ρος το παρον στα 512 απεριοριστα 24ωρες το 24ωρο αρκετα με τον οτε μας εχει πιει το αιμα δεν λεω σε ταχυτητες γαι το ιντερνετ ερχετε πρωτος αλλα,αλλα

H.A.Balafoutre
11/11/2006, 11:23
Τι σπαστικό ρε παιδιά. Όντως δηλαδής.

Πού και που παρουσιάζοντε διάφορα μικρά ή μεγαλύτερα προβληματάκια με το Internet ή το τηλέφωνο και τρώς την ψυχή σου στα τηλέφωνα να περιμένεις και πάλι αν θα βρεθεί κάποιος να ασχοληθεί.

Πρακτικά τηλεφωνητής ή τηλεφωνήτρια δεν σημαίνει και τεχνικός για να σου λύσει το πρόβλημα...και μέχρι να πάρει την αίτηση τεχνικός.....άντε γειά. Και το χειρότερο είναι να σου κάτσει περίπτωση όπως αυτή του Theod, πρίν ακόμη κλείσεις το τηλέφωνο να διορθωθεί το πρόβλημα....τζάμπα και βερεσέ να τρώς την ψυχή σου για μέρες.

Ώρες ώρες κάνουν κάτι κουλά για τεχνολογία που θε έπρπεπε να την παίζουν στα δάχτυλα.

Αλλά έχω να πω πως σε ένα 95%των περιπτώσεων όλα τα παιδιά στα τηλεφωνικά κέντρα Forthnet ή OTE είναι πολύ ευγενικά. Αλλά κι εγώ τους αντιμετοπίζω ανάλογα ευγενικά.

Tropeas
11/11/2006, 11:40
Παιδιά απλά με την εθελουσία έχει επικρατήσει ένα μπάχαλο μέσα...
όσοι πραγματικά δουλεύουν είναι οι συμβασιούχοι που ΔΕΝ θα τους πληρώνουν απο δω και στο εξής μιας και είχαν κερδίσει δικαστήρια...
Οι παλιοί που δεν φύγαν επειδή θέλαν να την δουν έστω και λίγο προιστάμενοι δεν κουνάνε ούτε το δακτυλάκι τους και όσοι ελάχιστοι μόνιμοι μένουν να δουλέψουν πέφτουν με τρομερό φόρτο δουλειάς μαζί με την ανοργανοσιά των παραπάνω προσπαθώντας ταυτόχρονα να εκπαιδεύσουν τους νεους δόκιμους "αορίστου χρόνου" ....

Theod τι περιοχή είσαι?

SPORAKIAS
11/11/2006, 17:38
ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΔΕΗ ΣΤΗΝ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΕΓΡΑΦΕ:


"ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ, ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ.


ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΛΙΓΟ, ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΑ ΛΑΘΗ.


ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ.


ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΡΟΑΓΩΓΗ"




:confused: :confused: :rolleyes: :look: :rolleyes: :confused: :confused:

THEOD
11/11/2006, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas


Theod τι περιοχή είσαι?

Μένω Ηλιούπολη, αλλά ανήκω στον ΟΤΕ Αγ. Δημητρίου, αλλά (το κουφό τώρα...) μόνο για την ISDN γραμμή....Για την DSL ανήκω στον ΟΤΕ Ηλιούπολης.... :eyepop:

Πιας το αυγό και κούρευτο...

Trans
12/11/2006, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
γιαυτο και εγω εβαλα τελλας που εχει πακετο με 45 ευρω απεριοριστες ατικες και υπεραστικες κλησεις και dsl ρος το παρον στα 512 απεριοριστα 24ωρες το 24ωρο αρκετα με τον οτε μας εχει πιει το αιμα δεν λεω σε ταχυτητες γαι το ιντερνετ ερχετε πρωτος αλλα,αλλα

και η tellas έχει ιδιόκτητο δίκτυο;;;;;

:D:D:D:D

argy_kap
12/11/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
και η tellas έχει ιδιόκτητο δίκτυο;;;;;

:D:D:D:D

Ναι, κι εγώ που έχω DSL μέσω ιδιόκτητου της Vivodi δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα....μην σου πω οτι τους έχω πάρει μία φορά μόνο τηλέφωνο για αναβάθμιση και μόνο.....

Tropeas
12/11/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μένω Ηλιούπολη, αλλά ανήκω στον ΟΤΕ Αγ. Δημητρίου, αλλά (το κουφό τώρα...) μόνο για την ISDN γραμμή....Για την DSL ανήκω στον ΟΤΕ Ηλιούπολης.... :eyepop:

Πιας το αυγό και κούρευτο...
Ακριβώς!
αυτό γίνεται γιατί μάλλον στου Αγ.Δημητρίου δεν υπάρχει εκπαιδευμένος τεχνικός στα DSL...:rolleyes: αν είσουν Γουδί, Ζωγράφου, Αμπελόκηπους ισως μπορούσα να κάνω κάτι... δυστυχώς είναι ακόμα νωρίς και δεν έχω γνωριμίες προς τα εκεί... παρεπιπτώντος TIP: εφόσον έχεις DSL γύρνα το ISDN σε PSTN , ποιο οικονομικά και καμία διαφορά εκτός και αν θες 2 msn νούμερα...;)


Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Ναι, κι εγώ που έχω DSL μέσω ιδιόκτητου της Vivodi δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα....μην σου πω οτι τους έχω πάρει μία φορά μόνο τηλέφωνο για αναβάθμιση και μόνο.....
και γω Vivodi έχω... και όντως δεν έχω σε σχέση με τα άλλα δίκτυα που έβλεπα κανένα πρόβλημα,
αλλά όταν είχα... ακομα και το πιλοτικό ήταν αρκετά ανοργάνωτοι, αργοκίνητοι και ανεπαρκείς στην τεχνική υποστήριξη εκτός συγκεκριμένων λίγων ατόμων που κατείχαν το θέμα....

lampros_fazer
16/11/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
παρεπιπτώντος TIP: εφόσον έχεις DSL γύρνα το ISDN σε PSTN , ποιο οικονομικά και καμία διαφορά εκτός και αν θες 2 msn νούμερα...;)
Θα μπορείς όμως να χρησιμοποιείς το τηλέφωνο όση ώρα είσαι μέσα..;;

Παλιότερα που είχα ρωτήσει μου είχαν πει οτι για να γυρίσω το isdn σε pstn πληρώνω όσο πλήρωσα και για την ενεργοποίηση του isdn,ισχύει..;;

o_gavros
16/11/2006, 18:34
Όλοι Forthnet!
αυτή είναι η λύση που προτείνω εγώ!
αφήστε επιτέλους τον πΟΤΕ και κάντε την προς άλλες παραλίες.
πρώτη εμπειρία με DSL στο Ελλάντα,αγόρασα την τελευταία μέρα του περασμένου Γενάρη
ένα κουτί DSL in a box plus της Forthnet.οι άνθρωποι εξηγούσαν στις οδηγίες,ότι απο τι στιγμή που θα λάμβαναν την αίτηση μου,η διαδικασία ενεργοποίησης της πόρτας & της σύνδεσης μου θα έπαιρνε 12 εργάσιμες μάξιμουμ.
Αμ δε σφάξανε,γιατί την 12η εκείνη εργάσιμη είχαμε γλάρο.χωρίς μπλα μπλα,λόγω ΟΤΕ,η διαδικασία απο 12,χρειάστηκε 34μέρες!!!ναι ναι όπως το ακούτε.
ας είναι όμως γιατί οι της εταιρείας ξηγιούνται όλοι σπαθί όποτε χρειάζεται.
τώρα κάνω διαδικασία ανανέωσης αυτής της σύνδεσης,που θα περιέχει αλλαγή ονόματος δικαιούχου(τον αδερφό μου δηλαδή),ενώ εγώ είμαι στο εξωτερικό!
όλη η χαρτούρα,τα δικαιολογητικά και τα συναφή,γίνονται μόνο με email μεταξύ εμού και της Forthnet!!!άντε να κάνεις καμιά τέτοια μαγκιά με τον πΟΤΕ...θα βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή...


και απο την άνοιξη που θα μπεί σε λειτουργία και το ιδιόκτητο δίκτυο της,αντίο πΟΤΕ!!!
Αϊ σιχτίρ πια!με το κάθε λαμόγιο.



Υ.Γ.: έχουν κι άλλες εταιρείες εξ' ολοκλήρου δικό τους δικτυο:confused:

Λεωνίδας
16/11/2006, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Θα μπορείς όμως να χρησιμοποιείς το τηλέφωνο όση ώρα είσαι μέσα..;;
Ναι. Η DSL δεν καταλαμβάνει την τηλεφωνική γραμμή (ISDN ή PSTN).


Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Παλιότερα που είχα ρωτήσει μου είχαν πει οτι για να γυρίσω το isdn σε pstn πληρώνω όσο πλήρωσα και για την ενεργοποίηση του isdn,ισχύει..;; Πιθανόν, αλλά και πάλι θα τα βγάλεις σε 10 12 14 μήνες.
Το βασικότερο όμως είναι ότι γλιτώνεις πολύπλοκες καλωδιώσεις, ειδικά αν μπλέξεις και με VoIP (κάτω από το γραφείο μου γίνεται της π****νας -έχω ISDN- :rolleyes: ).

Λεωνίδας
16/11/2006, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
Υ.Γ.: έχουν κι άλλες εταιρείες εξ' ολοκλήρου δικό τους δικτυο:confused: Vivodi (το μεγαλύτερο), HOL, TELLAS με τάσεις επέκτασης όλες :wave2:

anf125
17/11/2006, 16:31
Εμένα μου έτυχε το άλλο. Με πήραν τηλέφωνο από το... 134 να μου κάνουν διαφήμιση για το CONX! Ενημερώνοντάς με μάλιστα πώς θα με συνέφερε καλύτερα η DSL γραμμή σε σχέση με την υπάρχουσα PSTN (της Forthnet) + τη χρονοχρέωση... Που πάει η προστασία προσωπικών δεδομένων και οι νόμοι κατά αθέμιτου ανταγωνισού... :uplate:

Λεωνίδας
17/11/2006, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Εμένα μου έτυχε το άλλο. Με πήραν τηλέφωνο από το... 134 να μου κάνουν διαφήμιση για το CONX! Ενημερώνοντάς με μάλιστα πώς θα με συνέφερε καλύτερα η DSL γραμμή σε σχέση με την υπάρχουσα PSTN (της Forthnet) + τη χρονοχρέωση... Που πάει η προστασία προσωπικών δεδομένων και οι νόμοι κατά αθέμιτου ανταγωνισού... :uplate: Κάπου υπάρχει μια διαδικασία που απαγορεύεις να σε ενοχλούν όλοι αυτοί οι σπασ@@ες... αλλά δε θυμάμαι πού :sick:
Εγώ με τη μετακόμιση έβαλα απόρρητο τηλέφωνο και ησύχασα :wave2:

dez
17/11/2006, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας Πιθανόν, αλλά και πάλι θα τα βγάλεις σε 10 12 14 μήνες.Το βασικότερο όμως είναι ότι γλιτώνεις πολύπλοκες καλωδιώσεις, ειδικά αν μπλέξεις και με VoIP (κάτω από το γραφείο μου γίνεται της π****νας -έχω ISDN- :rolleyes: ). [/B]
ε, παρε ενα ΙAD και γλυτωνεις κατι ψιλα ;)

anf125
17/11/2006, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Κάπου υπάρχει μια διαδικασία που απαγορεύεις να σε ενοχλούν όλοι αυτοί οι σπασ@@ες... αλλά δε θυμάμαι πού :sick:
Εγώ με τη μετακόμιση έβαλα απόρρητο τηλέφωνο και ησύχασα :wave2:

Κι εμένα απόρρητο είναι το τηλέφωνο, αλλά προφανώς όχι για τον ΟΤΕ και τις θυγατρικές του :mad:

sniper
17/11/2006, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Vivodi (το μεγαλύτερο), HOL, TELLAS με τάσεις επέκτασης όλες :wave2:

και Forthnet.... Aλλά δεν εχει βγει εμπορικά ακόμα...

:smokin:

Λεωνίδας
18/11/2006, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Κι εμένα απόρρητο είναι το τηλέφωνο, αλλά προφανώς όχι για τον ΟΤΕ και τις θυγατρικές του :mad: Υπάρχει κι άλλη λύση...
Πιάνεις πρωινή δουλειά, πηγαίνεις και για καφέ το απόγευμα... απλά δε σε βρίσκουν πΟΤΕ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

faraway
18/11/2006, 09:37
ακουστε αλλη ιστορια!ειχα vivodi που και αυτη με ταλαιπωρησε αρκετα με το συνηθη προβλημα της πορτας (κανα μηνα για να μου ενεργοποιησουν)!!!
μετακομισα λοιπον σε νεα πολη(ο θεος να τη κανει,αποκεντρωση σου λεει μετα) και σκεπτομενος πονηρα λεω μη μπλεξω παλι με εταιρειες που τις μπουκοταρει ο οτε ας παω κατευθειαν στον οτε.
μιλαω με 134 μου λενε για connex και μενω καγκελω με αυτα που μου λεει....<<σε 3 μερες ενεργοποιητε η γραμμη και σε 5 το πολυ σερφαρετε>>
οκ λεω τον ειχα παρεξηγησει τον οτε !!περναν 3 μερες τιποτα το modem γινονται 5 τα ιδια 8 τα ιδια ,αρχισαν να με ζωνουν τα φιδια .περνω τηλ και σκαει η βομβα τεχνικο προβλημα, ποτε θα λυθει συντομα:cry: :cry:
αντε λεω τι να κανω περιμενω με τα πολλα περναει1 μηνας και βλεπω το modem να ζωντανευει ενω την επομενη μερα σκαει και το πακετο σπιτι!!!1 modem μεσα ενα cd του χατζηγιαννη κωδικοι και τιποτε αλλο ουτε καποια οδηγια ουτε τιποτα!!
παλευα 2 μερες να συγχρονησω και να μπω με απειρα τηλ στο 134 που με στελναν στο 121 και αυτοι στο 1242 που δεν απανταγε κανεις !!
εντελει σε μια φαση εμνευσης ελυσα μονο μου το γριφο και συνδεθηκα:beer:
:wave2: γεια σου κρατος με τα ευρηζωνικα σου δικτυα και της στρατιγικες συμφωνιες

Λεωνίδας
18/11/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
... Σου έδωσαν τσάμπα CD του τρισμέγιστου Χατζηγιάννη και παραπονιέσαι που δεν είχες οδηγίες :confused: :confused: :confused:

Α πα πα :nono:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

island
18/11/2006, 17:48
αυτό ήταν το cd ?

oeo


69916

THEOD
21/11/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ή πως μια μικρή βλάβη οδηγεί σε 10ήμερη ταλαιπωρία…

Όλα ξεκίνησαν την περασμένη Δευτέρα όταν το πρωί ανοίγοντας τον υπολογιστή είδα ότι δεν είχα DSL γραμμή…
Εντάξει λέω κάτι θα τρέχει στο δίκτυο…το απόγευμα όμως το πρόβλημα παρέμενε…
Τηλέφωνο στο 1242 και μετά από κανένα 10λεπτο εκνευριστικής αναμονής παρέα με ηχογραφημένα μηνύματα που ζητούν συγγνώμη για την καθυστέρηση και με διαβεβαιώνουν ότι βρίσκομαι σε σειρά προτεραιότητας, μια γλυκειά φωνή μου ανακοινώνει ότι «ναι κύριε υπάρχει ένα πρόβλημα στην περιοχή σας που θα αποκατασταθεί εντός της ημέρας»…Εντάξει λέω, δεν έγινε και κάτι τρομερό…
Την επομένη το πρωί όμως η κατάσταση ήταν ίδια…Ξανά κανένα +10λεπτο στην αναμονή και ακούω ότι «η βλάβη δεν έχει αποκατασταθεί ακόμα…» Σαν να σοβαρεύει το πράγμα σκέφτομαι, αλλά πάλι δεν έδωσα σημασία…
Τετάρτη το πρωί το ίδιο σκηνικό, πλην του χρόνου αναμονής στο τηλέφωνο που είχε φτάσει τα 15 λεπτά…
Την Πέμπτη αρχίζω να αγριεύω και η παντελώς άσχετη με το θέμα τηλεφωνήτρια μου προτείνει να καλέσω τις βλάβες στο 121…
Όντως την επόμενη (Παρασκευή πλέον… ) καλώ το 121 (μετά την απαραίτητη και συνηθισμένη πλέον 10λεπτη αναμονή…), δηλώνω την βλάβη, και ευγενικά η τηλεφωνήτρια με ενημερώνει ότι εντός 48ωρών θα επικοινωνήσει μαζί μου τεχνικός για την αποκατάσταση…Όσο τον είδατε εσείς – άλλο τόσο τον είδα εγώ…

Την Δευτέρα πλέον και έχοντας μείνει ήδη μια εβδομάδα χωρίς σύνδεση και έχοντας περάσει + 1 ώρα !!! στις διάφορες αναμονές μόνο και μόνο για να μιλήσω με κάποιον άσχετο που δεν μπορεί να βοηθήσει, βάζω τις φωνές….Ξαναδηλώνω για πολλοστή φορά την βλάβη στο 121 και αναγκάζονται μετά από πίεση να μου δώσουν ένα τηλέφωνο στα Ηλύσια που είναι το κέντρο βλαβών των adsl γραμμών ….

Δεκάδες προσπάθειες να πιάσω γραμμή αλλά μάταια….είτε μιλάει, είτε δεν το σηκώνουνε..!!!
Προφανώς τα παλικάρια εκεί κατεβάζουν το τηλέφωνο για να μην τους ενοχλούν διάφοροι συνδρομητές με τα αστεία προβλήματά τους...….

Την Τρίτη χάνω την υπομονή μου και αγριεμένος πάω στον ΟΤΕ την περιοχής μου στο τεχνικό τμήμα…Οι άνθρωποι με ακούνε, βλέπουν την δήλωση βλάβης στο κομπιούτερ, αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτε αν πρώτα το κέντρο βλαβών των adsl γραμμών δεν κάνει τσέκ ….Στις διαμαρτυρίες μου και στις προτροπές μου να επικοινωνήσουν εκείνοι με το κέντρο βλαβών, απλά κουνάνε το κεφάλι και λένε «δίκιο έχεις αλλά που να το βρεις – ούτε και εμείς δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους…»

Ξανά όλη την ημέρα δεκάδες προσπάθειες τηλεφωνικής επαφής χωρίς αποτέλεσμα….Και ξαφνικά την επόμενη (Τετάρτη πλέον-9 ημέρες μετά !!!) αναπάντεχα κάποιος σηκώνει το τηλέφωνο…Ξαφνιάστηκα τόσο πολύ που κόντεψε να μου φύγει το ακουστικό από τα χέρια…Του εξηγώ το πρόβλημα, αλλάζει θύρα και σε 1 (ναι ένα !!!) λεπτό το πρόβλημα είχε λυθεί…Πριν προλάβω να κλείσω το τηλέφωνο, το μόντεμ συγχρόνισε…

Τι να πω …..10 ημέρες νεύρα, αναμονές και ταλαιπωρία για μια απλή πράξη διάρκειας λίγων δευτερολέπτων που θα μπορούσε να γίνει από την 1η μέρα…

Αυτή είναι κύριοι η κατάσταση στον ΟΤΕ σήμερα….Ανεύθυνοι και αδιάφοροι υπάλληλοι που ράθυμα και όποτε γουστάρουν σηκώνουν τηλέφωνα, τηλεφωνικά κέντρα (δήθεν)βοήθειας με τεράστια αναμονή και άσχετες τηλεφωνήτριες που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν το μόντεμ από το σπλίτερ, και ένα κέντρο βλαβών με κάποιους που το παίζουν Θεοί και άμα και όποτε γουστάρουν ασχολούνται με το πρόβλημα…
Τα συμπεράσματα δικά σας....Απλά ΝΤΡΟΠΗ…... Οι νέες τεχνολογίες τους έλειπαν...


Για να καταλάβατε για τι μπουρδέλο μιλάμε....

Οπως έγραψα, στις 30/10 έκανα την αναγγελία της βλάβης η οποία τελικά μετά από την γνωστή 10ήμερη ταλαιπωρία που περιγράφω πιο πάνω, επιτέλους αποκαταστάθηκε...

Χθές λοιπόν, σχεδόν 10ημέρες ΜΕΤΑ την αποκατάσταση της βλάβης, με πήρε τηλέφωνο (στο κινητό παρακαλώ...) τεχνικός του ΟΤΕ για... να του πω τι βλάβη έχω και να επιληφθεί του θέματος....

Με πιάσαν τα γέλια... O (ευγενέστατος είναι αλήθεια) τεχνικός όταν του εξήγησα γιατί γελάω, απλά ντράπηκε που δούλευε εκεί... Μετά από λίγο σήκωσα το τηλέφωνο και έκανα αίτηση πακέτου Zisto (tel+dsl) στην TELLAS με συνολικά σχεδόν το μισό κόστος από τον τωρινό μου συνδυασμό OTE (γραμμή isdn+adsl) + HOL (provider) ....

jp79
21/11/2006, 16:59
Απο ότι ξέρω όλες αυτές οι εταιρίες που και καλά έχουν το δικό τους δίκτυο πάλι απο τον οτε εξαρτώνται για τον απλούστατο λόγο οτι το δίκτυο που φτάνει σε κάθε σπίτι ανήκει στον οτέ και μόνο στον οτε. Ακούσατε ποτέ εσείς να έρθει η vivodi /tellas Κτλ να σου κάνει την σύνδεση στο σπίτι σου. Αυτές οι εταιριές νοικιάζουν τις γραμμές. Όταν υπάρχει διακοπή στο καλώδιο τηλεφώνου που φτάνει στο σπίτι του καθενός θα πρέπει να περάσει πρώτα απο τον οτε. Ο οτες θα στείλει τεχνικό στο σπίτι σου να ελένξει την γραμμή και όχι οι διάφορες άλλες εταιρίες. Επίσης έχω ακούσει οτι αυτές οι εταιρίες χρωστάνε στον οτε και οτι έχουν κάνει διακανονισμούς για τα χρωστούμενα. Αυτό σημαίνει οτι ένα πρωί ο κύριος οτες μπορεί απλά να κόψει την πρόσβαση στο δικτυό του επειδή αυτές οι εταιρίες δεν πληρώνουν. Τι σημαίνουν όλα αυτά... με την τρέχουσα κατάσταση ποτέ δεν πρόκυται να γλυτώσεις απο το μπλέξιμο με τον OTE. είναι το Big Boss και κάνει ότι γουστάρει

TATAR
22/11/2006, 08:13
Για περίπου 5- 6 χρόνια είχα FORTHNET PSTN που πλήρωνα με πιστωτική κάρτα. 25/11/04 μου στέλνουν χαρτί ότι θα διεκδικήσουν δικαστικά 0.35 ευρώ που από δικό τους λάθος δεν είχαν χρεώσει στη κάρτα μου και ολόκληρο το ποσό για την σύνδεση που άρχιζε 19/12/04 (μεταγενέστερα). Προφανώς κάποιο αμερικανοσπουδαγμένο στελεχάκι έστελνε επι δικαίων και αδίκων με την υποσημείωση ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΑΓΝΟΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ.
Πήρα ανάποδες και έκοψα την σύνδεση. Εκανα σύνδεση ADSL στον ΟΤΕ. Αψογη εξυπηρέτηση και άμεση ανταπόκριση στις απορίες μου στην διαδικασία αναβαθμίσεως. Και να φανταστείς ότι η FORTHNET ξεκίνησε με φοιτητες απο το ΗΡΑΚΛΕΙΟ και με την υποστήριξη μας έγινε αυτή που είναι. Αλλά όπως λέει και ο λαός "εκανε η μύγα κ... και εχε... τον κόσμο όλο"

Λεωνίδας
22/11/2006, 08:17
@jp79 : το καλώδιο από το Α/Κ (Αστικό Κέντρο) μέχρι το σπίτι σου, ανήκει στον ΟΤΕ αλλά έχουν το δικαίωμα να το "νοικιάσουν" και άλλοι.
Όσο για τις καλωδιακές βλάβες, ανέκαθεν ήταν σπάνιες και φυσικά είναι αρμοδιότητα του ΟΤΕ να τις επιδιορθώσει.
Τέλος για τα χρέη δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, δε γίνονται έτσι οι διακοπές. Υπάρχει και ΕΕΤΤ.
:wave2:

Λεωνίδας
22/11/2006, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
Πήρα ανάποδες και έκοψα την σύνδεση. Εκανα σύνδεση ADSL στον ΟΤΕ. Sorry ρε φιλαράκι δε γνωριζόμαστε κιόλας αλλά...
:a029: :a029: :a029: :a029: :a029: :a029: :a029:
τα ξαναλέμε όταν το μετανιώσεις (πικρά)

Tropeas
22/11/2006, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
@jp79 : το καλώδιο από το Α/Κ (Αστικό Κέντρο) μέχρι το σπίτι σου, ανήκει στον ΟΤΕ αλλά έχουν το δικαίωμα να το "νοικιάσουν" και άλλοι.
Πλέον με το άνοιγμα των τηλεπικοινωνιών η ΕΕΤΤ βοήθησε και οι πάροχοι όσοι θέλουν φιλοξενούν δικά τους καλώδια και απο το Αστικό Κέντρο και πίσω προς το σπίτι σου αλλά και προς αυτούς νοικιάζοντας μόνο έναν χώρο στις ρεκλέτες του εκάστοτε τοπικού κατανεμητή του ΟΤΕ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Όσο για τις καλωδιακές βλάβες, ανέκαθεν ήταν σπάνιες και φυσικά είναι αρμοδιότητα του ΟΤΕ να τις επιδιορθώσει.
Τέλος για τα χρέη δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, δε γίνονται έτσι οι διακοπές. Υπάρχει και ΕΕΤΤ.
:wave2:
Παλαιότερα όπως το λες ΗΤΑΝ σπάνιες...
πλέον στην ζούγκλα της "αρπαχτής" εργολαβίας που θα κάνει ένας άσχετος σε έναν δρόμο για π.χ.υγραέριο, οικοδομή ή κάτι άλλο άσχετο και θα επηρεάσει τα υπόγεια καλώδια του ΟΤΕ αυτές είναι πολύ συνηθισμένες...
και ΠΛΕΟΝ τα καλώδια δεν είναι καινούρια... οπότε οι ΣΠΑΝΙΕΣ γίνονται ΣΥΧΝΕΣ, και η ανταπόκριση είναι αργή σε τέτοιες βλάβες... :rolleyes:

bartlal
22/11/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
...οπότε οι ΣΠΑΝΙΕΣ γίνονται ΣΥΧΝΕΣ, και η ανταπόκριση είναι αργή σε τέτοιες βλάβες... :rolleyes:

ναι, οντως, αν σχολανε τα συνεργεια απο τις 12:01 το μεσημερι, η ανταποκριση των ΓΙΝΕΤΑΙ αργη... :evil: :evil: :evil: