PDA

View Full Version : Αγορά μεταχειρισμένου Monster. Συμβουλές κανείς ;



Bil
11/11/2006, 07:35
Σκέφτομαι εδώ και καιρό να αλλάξω το V-Strom (μια ον-οφ παρένθεση στα γυμνά που είχα μέχρι τώρα) και να επιστρέψω στις ρίζες του μοτοσυκλετισμού :D , δηλαδή γυμνή μηχανή !
Επειδή πάντα τη γούσταρα αυτή την μηχανή (με όλα της τα εμφανή μειονεκτήματα) αποφασισα να ψάξω να βρώ ένα Mostro μτχ. Δεν θέλω το 620, ούτε το 695. Έχω οδηγήσει το 750 παλιά και μου άρεσε, αλλά δεν πολυπούλησε και δεν ξέρω γιατί.
Για να τελειώνω.
Ποιό monster κατα την γνώμη σας αξίζει να ψάξω με τιμή κοντά στα 8000 ευρώ (μάξ) ;
Tί να προσέξω στην αγορά kαι στην συντήρηση μετά ;
Εμπειρίες από κατόχους φυσικά και θα εκτιμηθούν ...

Ευχαριστώ ;)

vlassos
11/11/2006, 09:13
Με 8000€ βρίσκεις μέχρι και S4 του 01-02 (Αγγελιες Moto.gr, Hellinmoto)
Σε ότι αφορά συντήρηση τα ανταλακτικά είναι κάπως ακριβά, αλλά υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις από e-bay (βρίσκεις σχεδον οτι θέλεις ) σε πολύ καλές τιμές ειδικά στα παλαιότερα μοντέλα.
Για το συγκεκριμένο S4, το έχω 4 χρόνια (30000km) και η σοβαροτερη βλάβη που έβγαλε στα 13000km ήταν η ECU, ήταν όμως στην εγγύηση και αντικαταστάθηκε.

Xrider
11/11/2006, 11:01
To M900 einai oti prepei kata tin gnomi mou...episis kai to M600 giati boroun na paroun anava8miseis kai na ginoun kai s4r opote goustareis (tairiazoun ola sto plaisio tous apo ta metepeita) kai giati se 1-2 xronia 8a einai kommatia sylektika(einai ta prota monster),i timi tous prokeitai na anevei...arketa!

dessert
11/11/2006, 11:19
:wave2:
Στη θέση σου θα έψαχνα για κάποιο της σειράς S. Και θα προσπαθούσα να βρώ μοντέλο μονόμπρατσο και ας είχε και κάτι παραπάνω.....

Τη γιαγιά monsterω μου την έχω σχεδόν 5 χρονια (618ie), έχουμε κάνει μαζί περίπου 60000km και η μέγάλη βλάβη που μου βγάζει σχεδόν κάθε 5000km είναι η αλλαγή μπουζί....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Όσο αναφορά τη συντήρηση, μείνε οσο ποιό πολύ μπορείς μακριά απο τα συνεργεία, κάνε ότι μπορείς απο μόνος σου, μην ακούς αυτά που λένε οι διάφοροι και μείνε όσο πιο πολύ μπορείς κοντά σε αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής.
Άντε βουρ στη duc...:D
:beer: :beer:

Tropeas
11/11/2006, 11:34
Το παλιό 800άρι είναι ότι ποιο φιλικό και μετρημενο-ζυγισμένο υπάρχει... αν και οι επιδόσεις του είναι ελαφρά καλύτερες και μόνο σε μεγαλύτερες ταχύτητες απο το SV650S...
τώρα εδώ πουλάει παλιός φίλος ( desmoquatro S4 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=578600#post578600)) ένα S4 που είναι 916cc, και μου έλεγε ότι πάντα υπάρχει κάτι για να ανακαλύψεις... και πάντα σε συναρπάζει...

Τώρα τι να σου πω ... μια βόλτα θα σε πίσει....:rolleyes:

Desmoquattro S4
15/11/2006, 16:39
Opos ta leei o filos Tropeas einai!...
ontos to poulaw alla an mporousa den tha to edina pote.
Exw para poly kales empiries me to S4 kai prin eixa to 800, episeis poly kalo alla kai arketa diaforetiko..

Tha sou protina na skeyteis prwta kala ti akribos theleis.
An protimas kati ligo pio eyxristo kai filiko tote na protimiseis kapio dybalbido monster.
An thes neyro kai kati pou na se exei stin tsita tote ta tetrabalbida is the way to go...

H alithia einai pws sta 8.000 euro mporeis na breis sxedon oli ti seira monster analogos ilikias - katastasis kai aksesouar