PDA

View Full Version : Διπλό Ερώτημα προς όλους!



villy
11/11/2006, 11:51
Α) Όταν σταματάτε σε φανάρι, κατεβάζετε ταχύτητες πριν στηματήσει η μηχανή ή όχι; Ποια είναι η πιο "ορθή" συμπεριφορά;

Β) Αν σταματήσετε με 4η, 5η ή 6η ταχύτητα στο φανάρι, οι ταχύτητες κατεβαίνουν εύκολα όταν είσαι σταματημένος; Απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει αυτό; Παίζουν ρόλο τα κυβικα της μηχανής;




ΥΓ1: Τα δύο ερωτήματα κατά κάποιο τρόπο συνδέονται αλλά θα ήθελα ξεχωριστές απαντήσεις τουλάχιστον για αρχή!

ΥΓ2: Δεν θέλώ σε καμία περίπτωση αυτό το thread να καταλλήξει σε διαμάχη μεταξύ Honda, Kawasaki κλπ. Φυσικά οι διαφορετικές συμπεριφορές συγκεκριμένων μοντέλων είναι σχεδόν αναμενόμενες

ΥΓ3: Δεν μιλάω για φρενάρισμα ανάγκης!


Ευχαριστώ!

Λεωνίδας
11/11/2006, 11:57
Α) νομίζω η ορθή συμπεριφορά είναι να κατεβάζεις πριν σταματήσεις - έχει γραφτεί ότι δεν είναι καλό να κατεβάζεις πάνω από 2 εν στάσει.
Β) μπορεί να χρειαστεί μερικά χιλιοστά τσούλημα στο δικό μου, αλλά νομίζω σε όλες τις μηχανές συμβαίνει αυτό περισσότερο ή λιγότερο


έχουν ξανασυζητηθεί και τα δύο θέματα πάντως αν δεν κάνω λάθος :wave2:

alex14
11/11/2006, 12:47
Α) Κατεβαζουμε σταδιακα ταχυτητες και εκμεταλευομαστε και το "φρενο" του κινητηρα.

Β) Σχεδον σε ολες τις μηχανες δεν ειναι ευκολο να κατεβασεις 3-4 ταχυτητες σταματημενος.


:wave2:

GIXXERAKIAS
11/11/2006, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Α) Κατεβαζουμε σταδιακα ταχυτητες και εκμεταλευομαστε και το "φρενο" του κινητηρα.

Β) Σχεδον σε ολες τις μηχανες δεν ειναι ευκολο να κατεβασεις 3-4 ταχυτητες σταματημενος.


:wave2: με καλυψες πληρως,τα ιδια θα ελεγα και γω:D Ειδες για να εισαι old school gixxer?:D :wave2: :wave2: :wave2:

vassilis88
11/11/2006, 13:32
Α)κατεβαζω για να επιβραδυνω κ παταω φρενο μονο για να ακινητοποιηθω τελειως.
Β)δν μου χει τυχει γιατι κανω παντα το Α!:lol:

zolotas
11/11/2006, 13:34
και δεν ειναι μονο για τα φαναρια ,καλο ειναι να αποφευγεται η συνεχης και ασκοπη χρηση φρενου .Αποψη μου

Xrider
11/11/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Α) Όταν σταματάτε σε φανάρι, κατεβάζετε ταχύτητες πριν στηματήσει η μηχανή ή όχι; Ποια είναι η πιο "ορθή" συμπεριφορά;

Β) Αν σταματήσετε με 4η, 5η ή 6η ταχύτητα στο φανάρι, οι ταχύτητες κατεβαίνουν εύκολα όταν είσαι σταματημένος; Απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει αυτό; Παίζουν ρόλο τα κυβικα της μηχανής;


Προσωπικα εαν εχει φαναρι και πρεπει να σταματησω κατεβαζω ταχυτητα και αφηνω να "ρολλαρει" μεχρι να σταματησω εντελως πατωντας φρενο.
Απο 4η,5η,6η κατεβαινουν ευκολα εξαρταται τι μοτο και κιβωτιο εχεις ομως δεν μου εχει τυχει ποτε να εχω τετοιες ταχυτητες φωρτομενες ενω πλησιαζω σε φαναρι κοκκινο.

SPORAKIAS
11/11/2006, 14:16
οι ταχυτητες δεν εχουν μπει για να φρεναρουν τον κινητηρα (θεωρητικα εστω)

το σωστο ειναι το οχημα ειναι να φρεναρει με τα 'φρενα' και οχι με τις ταχυτητες

καλο ειναι βεβαια να γινονται κατεβασματα αλλα με καπως πιο χαμηλες στροφες στον κινητηρα ωστε να μην επιβαρυνεται το κιβωτιο

βεβαια σε extreme καταστασεις χρειαζεται το γρηγορο κατεβασμα-χανεις βεβαια στο φρεναρισμα γιατι αρχιζει και χοροπηδαει ο πισω τροχος (συνηθως) και δεν εχει προσφυση

οντως οταν ειναι σταματημενο οι ταχυτητες βγαινουν με καποια δυσκολια

λυση αυτη που ειπε ο λεωνιδας ;) :wave2:

αυτα τα ολιγα :cool:

kostisthegreek
11/11/2006, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Α) Όταν σταματάτε σε φανάρι, κατεβάζετε ταχύτητες πριν στηματήσει η μηχανή ή όχι; Ποια είναι η πιο "ορθή" συμπεριφορά;

Β) Αν σταματήσετε με 4η, 5η ή 6η ταχύτητα στο φανάρι, οι ταχύτητες κατεβαίνουν εύκολα όταν είσαι σταματημένος; Απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει αυτό; Παίζουν ρόλο τα κυβικα της μηχανής;
! [/B]


α) Τις κατεβάζω πάντα πριν σταματήσει η μηχανή. 3η - 2α για φρενάρισμα και την τελευταία στιγμή 1η ή νεκρά.

β) Καμία νορμάλ μηχανή δεν κατεβάζει τόσες ταχύτητες δίχως τσούλημα.

OldMan
11/11/2006, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
[ Αν σταματήσετε με 4η, 5η ή 6η ταχύτητα στο φανάρι, οι ταχύτητες κατεβαίνουν εύκολα όταν είσαι σταματημένος; [/B]

Υπάρχει το "εύκολα", υπάρχει το "δύσκολα" και το "ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ" !!! :D




Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει αυτό; ! [/B]

Να σΕ δώσω μια βόλτα το μηχανάκι μου ???
:lol:

AFTER
11/11/2006, 19:45
Oτι ταχυτητα και να εχω, δεν παιζει ρολο, γιατι ετσι κι αλλιως σταματαω με ENDO!

....:rolleyes:

SUPERMARIO
11/11/2006, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Oτι ταχυτητα και να εχω, δεν παιζει ρολο, γιατι ετσι κι αλλιως σταματαω με ENDO!

....:rolleyes:











σσσσσσσσσσσσσ............:a55:

AFTER
11/11/2006, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
σσσσσσσσσσσσσ............:a55:


Ατττςςςςςςςςςςςςςςς :ninja:

blackroses
12/11/2006, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Α) Όταν σταματάτε σε φανάρι, κατεβάζετε ταχύτητες πριν στηματήσει η μηχανή ή όχι; Ποια είναι η πιο "ορθή" συμπεριφορά;

Β) Αν σταματήσετε με 4η, 5η ή 6η ταχύτητα στο φανάρι, οι ταχύτητες κατεβαίνουν εύκολα όταν είσαι σταματημένος; Απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει αυτό; Παίζουν ρόλο τα κυβικα της μηχανής;




ΥΓ1: Τα δύο ερωτήματα κατά κάποιο τρόπο συνδέονται αλλά θα ήθελα ξεχωριστές απαντήσεις τουλάχιστον για αρχή!

ΥΓ2: Δεν θέλώ σε καμία περίπτωση αυτό το thread να καταλλήξει σε διαμάχη μεταξύ Honda, Kawasaki κλπ. Φυσικά οι διαφορετικές συμπεριφορές συγκεκριμένων μοντέλων είναι σχεδόν αναμενόμενες

ΥΓ3: Δεν μιλάω για φρενάρισμα ανάγκης!


Ευχαριστώ!

Α ) ΠΡΩΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑ :) ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΚΙΝΗΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΗΔΗ ΝΕΚΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΑΣΗΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΓΡΗΓΟΡΑ , ΑΣΕ ΠΟΥ ΦΘΕΙΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΣΟΥ :uplate: ΕΠΙΣΗΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕ ΝΕΚΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ


:winka:

Β ) ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ . ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΧΑΝΗ ΛΙΓΟ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ , ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΞΕΧΑΣΤΕΙΣ ΜΕ 4η 'Η 5η ΚΑΙ ΠΑΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΒΗΣΕΙ Η ΜΙΧΑΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΩΝ ΠΙΣΩ ΟΔΗΓΩΝ :a66: :a26: :a023: :a015: . ΑΠΟ ΜΙΧΑΝΗ ΣΕ ΜΙΧΑΝΗ ΔΕΝ ΑΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ . ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΧΤ ΚΑΙ ΤΩΡΑ TRANSALP ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ .:uplate: :uplate:

FZMAN
12/11/2006, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
Α)κατεβαζω για να επιβραδυνω κ παταω φρενο μονο για να ακινητοποιηθω τελειως.
Β)δν μου χει τυχει γιατι κανω παντα το Α!:lol:
Συμφωνώ κι εγώ.:a013:

dirtbird
12/11/2006, 07:51
Α) Ότι κάτσει

Β) Που να ξέρω?


Ξεκινάω με ότι σταματάω


Power corrupts :lol: :lol:

villy
13/11/2006, 06:36
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!!

Εκανα αυτές τις ερωτήσεις για 2 λόγους.

Ο 1ος είναι ότι πριν πάρω το CBF 250 είχα παπί και δεν είχα πρόβλημα στο να κατεβάζω οποιαδήποτε ταχύτητα στο φανάρι. Σταμάταγα λοιπόν χαλαρός με 4η και κατέβαζα σταματημένος. Με την μηχανή όμως δεν γίνεται αυτό!

Ο 2ος είναι ότι με τα προβλήματα που εμφανίζουν ορισμένα CBF 250 με τις ταχύτητες και την καμπάνα είχα θορυβηθεί παραπάνω από'τι έπρεπε χωρίς να υπάρχει πραγματικός λόγος. Το ότι δεν κατεβαίνουν πολλές ταχύτητες σταματημένος συμβαίνει τελικά σε όλες τις μηχανές και εγώ θεωρούσα ότι είναι πρόβλημα της μηχανής μου! Η αλήθεια είναι ότι μου το είπε ό μηχανικός αλλά ήθελα και μία επιβεβαίωση!!!


Σας ευχαριστώ και πάλι...:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

zireous
13/11/2006, 14:58
Το σωστό είναι να κατεβάζεις ταχύτητες ακολουθώντας τη ταχύτητα της μηχανής σου -όχι απαραίτητα για να φρενάρεις.

Σε φανάρια που κάνουν μήνες να πρασινίσουν, βάζω νεκρά και ξεκουράζω τα 2 δάχτυλα που είναι πάντα στο συμπλέκτη -αυτό σημαίνει ότι προς στιγμή πατάς το δεξί πόδι κάτω για να αλλάξεις ταχύτητα με το αριστερό. Συνήθως το πόδι που είναι στο πίσω φρένο μένει εκεί στα γρήγορα φανάρια, και πατάς στην άσφαλτο με το άλλο.


Κάτι βασικό, αν μπορείς βάζε το πόδι πίσω ή μπροστά από το μαρσπιέ (ανάλογα τη μηχανή) και όχι ανοιχτά διαγώνια -θα το γλιτώσεις απο πιθανό πάτημα από άλλο όχημα...

DUKASII
13/11/2006, 15:12
...δε σταματάω στα φανάρια...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
14/11/2006, 08:15
τι λέτε ρε παιδιά;

σταματατε στα φαβαρια με 5 ή 6η; :confused:


δηλαδη στο φρεναρισμα ρολαρετε την μοτοσυκλετα σας; :confused:


δηλαδη συμπλεξάρετε και την "λύνετε" ; :confused:


θα σκοτωθειτε λέμε!

μια φορά ανέβηκα σε κάποιον δικάβαλο και σταματούσε έτσι στα φαναρια. απο 4 που ειχε μέσα ξαφνικά πατούσε συμπλέκτη και χρησιμοποιουσε μονο φρένα!



ΦΡΙΚΑΡΑ!


πάντα συνοδεύω την ταχυτητα της μοτοσυκλετας με το κιβωτιο των ταχυτητων!


και πάντα κάνω κατεβασματα...


λιγότερα τακάκια και δισκόφρενα


και λιγο πιο συχνά δίσκους συμπλέκτη...


αλλά πάντα πολύ πιο ασφαλής με την μότο να πατα γερά κατω!


άσε που ετσι μαθαίνεις σιγά σιγά κια τα διπλοκατεβάσματα και τα ντριφτάκια! :rolleyes:

KaTaNaS
14/11/2006, 08:30
ayto poy χρειαζεται συνηθως είναι ένα μικρό μαρσάρισμα (ανοιγοκλεισιμο) της γκαζιέρας τη στιγμή που πατάς να αλλάξεις (κατεβάσεις ) ταχύτητα, για να συντονισθεί το κιβώτιο και να την "ρουφήξει" ομαλά!

μόλις αποκτήσεις αμπειρία με την μοτο, και θα μπορείς να καταλαβεις το πεδίο λειρουργίας της ανάλογα με τους συντονισμους που σου περναει στο σώμα , θα μπορεεις να κανεις κατεβασματα και δίχως συμπλέκτη! με ενα σπάσιμο του γκαζιού στο σωστό σημείο!

:wave2:

OldMan
14/11/2006, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ayto poy χρειαζεται συνηθως είναι ένα μικρό μαρσάρισμα (ανοιγοκλεισιμο) της γκαζιέρας τη στιγμή που πατάς να αλλάξεις (κατεβάσεις ) ταχύτητα, για να συντονισθεί το κιβώτιο και να την "ρουφήξει" ομαλά!

Αρκούδε δεν παίζεσαι !!! :winka:

KaTaNaS
14/11/2006, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αρκούδε δεν παίζεσαι !!! :winka:

Αντωνη; :eyepop:

εισαι καλά; :smokin:

εχεις πυρετο;


δε με πήρες απο τα μούτρα ; :look: :look: :look:




:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:wave2: φιλάκια καρντάση μου! :)


σφαχτε το παρών!

dirtbird
14/11/2006, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
.......θα μπορείς να καταλαβεις το πεδίο λειρουργίας της ανάλογα με τους συντονισμους που σου περναει στο σώμα.....

WOW,

καλά, μιλάμε ότι εάν συνεχίσεις να ποστάρεις τέτοια κείμενα, θα γίνω ρεζίλι στη δουλειά....:bigcry: :bigcry:

tombell
14/11/2006, 15:50
ayto poy χρειαζεται συνηθως είναι ένα μικρό μαρσάρισμα (ανοιγοκλεισιμο) της γκαζιέρας τη στιγμή που πατάς να αλλάξεις (κατεβάσεις ) ταχύτητα, για να συντονισθεί το κιβώτιο και να την "ρουφήξει" ομαλά!

+100000000000000000000000

Βοηθάει απίστευτα στο κατέβασμα

kostisthegreek
14/11/2006, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
θα μπορεεις να κανεις κατεβασματα και δίχως συμπλέκτη! με ενα σπάσιμο του γκαζιού στο σωστό σημείο!

:wave2:


:nono: :blush: ντροπή! Δεν ντρέπεσαι να τις βάζεις καρφωτές παλιογκαμικάζι???

:mad:

:lol:

ktm640lc4
16/11/2006, 10:51
Βασικα οταν παω με οσα κατεβαζω ταχυτητες. Πραγμα σπανιο, συνηθως παω νορμαλ.

Οταν παω νορμαλ, συνηθως δηλαδη, λυνω και παταω φρενα, προς το τελος και πριν σταματησει η μηχανη κατεβαζω και τις ταχυτητες. Αλλιως παλια, δεν κατεβαινουν.

Μεσα στην αθηνα να πλακωθω στα κατεβασματα ποιος ο λογος? Λες και παω με οσα.

gloum
27/11/2006, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Α)
ΥΓ2: Δεν θέλώ σε καμία περίπτωση αυτό το thread να καταλλήξει σε διαμάχη μεταξύ Honda, Kawasaki κλπ. Φυσικά οι διαφορετικές συμπεριφορές συγκεκριμένων μοντέλων είναι σχεδόν αναμενόμενες

[


Ευχαριστώ!

Μα γιατί να γίνει διαμάχη?Αφού είναι παγκοσμίως γνωστό ότι τα YAMAHA είναι τα καλύτερα μηχανάκια:lol:

villy
27/11/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Μα γιατί να γίνει διαμάχη?Αφού είναι παγκοσμίως γνωστό ότι τα YAMAHA είναι τα καλύτερα μηχανάκια:lol:


:mad: :a015: :a015: :a26: :a26: :a11: :a11: :a29: :a29: :a017: :a37: :a27:

:a48:

gloum
27/11/2006, 12:59
Χαλαρώστε βρε.μην βαρατε..:)Tέλος πάντων καλό είναι να κατεβάζεις ταχύτητες προοδευτικά.Κοινώς να μην πας με 180 και κατεβάσεις μπαμ 2-2 γιατί πάει το θάψαμε το μηχανάκι μετά.Αλλά μεγαλύτερη σημασία έχει ο καθένας πως έχει μάθει να οδηγεί.Μου φαίνεται πως χρυσός κανόνας δεν υπάρχει και ούτε θα ήταν δυνατόν να υπάρχει:)

villy
27/11/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Χαλαρώστε βρε.μην βαρατε..:)



:D :winka: :wave2:

starfiretdm
14/12/2006, 22:29
(den allazei se ellinika sygnomi)


to zhthma einai ti thes na kaneis,pote na to makeis kai giati to kaneis.
alios symperiferese me hamiles taxitites kai alios me ipsiles.
mathe to mixanaki sou,prospathise na matheis ta oria sou se eleghomeno perivalon an einai dinatonai pano apo ola an agapas ton motosykletismo proponisou MONOS sou kai panta me prostasia.elpizo na se kalipsa.

Da.Vintage
27/02/2007, 11:36
α) Σε οποιοδήποτε φρενάρισμα σε φανάρι κατεβάζεις σίγουρα σταδιακά μέχρι δευτέρα... Ποτέ δεν πατάς συμπλέκτη και πατάς τα φρένα μόνο αφήνοντας μέσα πέμπτη ή παρασκευή....
Πρώτον η μηχανή όταν επιβραδύνεις με κατεβάσματα είναι πιό σταθερή αλλοιώς είναι ακριβώς όπως ένα πατίνι... 2ον δεν τρώς τόσο τα τακάκια των φρένων... 3ον σταματάς πολύ πιο γρήγορα...

β) Όταν έχεις μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και είσαι σταματημένος οι ταχύτητες κατεβαίνουν δυσκολότερα στις περισσότερες μηχανές ανεξαρτήτως κυβισμού αλλά αναλόγως της ποιότητας κατασκευής του σασμάν... Συνήθως κατεβάζεις και πρέπει να σπρώξεις με τα πόδια μπρος-πισω λίγα εκατοστά ωστε να κινήσει η αλυσίδα το γρανάζι... αλλά δεν συμβαίνει σε όλες και πάντα...

Συμφωνώ οτι κατεβαίνει πιό γλυκά η ταχύτητα με συμπλέκτη και ξερόγκαζο αλλά ένας μάστορας μου είπε ότι με το να συμπλεκτάρεις και να μαρσάρεις για να κατεβάσεις δημιουργείς φθορές πχ.α) με τα ξερόγκαζα ξε-ρυθμίζεις τις βαλβίδες β) Κρατάς περισσότερο το συμπλέκτη άρα θα αρχίσει να πατινάρει πίο γρήγορα το μοτόρι γ) Καταναλώνεις άσκοπα καύσιμο...

sapila racing
27/02/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
α) Σε οποιοδήποτε φρενάρισμα σε φανάρι κατεβάζεις σίγουρα σταδιακά μέχρι δευτέρα... Ποτέ δεν πατάς συμπλέκτη και πατάς τα φρένα μόνο αφήνοντας μέσα πέμπτη ή παρασκευή....
Πρώτον η μηχανή όταν επιβραδύνεις με κατεβάσματα είναι πιό σταθερή αλλοιώς είναι ακριβώς όπως ένα πατίνι... 2ον δεν τρώς τόσο τα τακάκια των φρένων... 3ον σταματάς πολύ πιο γρήγορα...

β) Όταν έχεις μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και είσαι σταματημένος οι ταχύτητες κατεβαίνουν δυσκολότερα στις περισσότερες μηχανές ανεξαρτήτως κυβισμού αλλά αναλόγως της ποιότητας κατασκευής του σασμάν... Συνήθως κατεβάζεις και πρέπει να σπρώξεις με τα πόδια μπρος-πισω λίγα εκατοστά ωστε να κινήσει η αλυσίδα το γρανάζι... αλλά δεν συμβαίνει σε όλες και πάντα...

Συμφωνώ οτι κατεβαίνει πιό γλυκά η ταχύτητα με συμπλέκτη και ξερόγκαζο αλλά ένας μάστορας μου είπε ότι με το να συμπλεκτάρεις και να μαρσάρεις για να κατεβάσεις δημιουργείς φθορές πχ.α) με τα ξερόγκαζα ξε-ρυθμίζεις τις βαλβίδες β) Κρατάς περισσότερο το συμπλέκτη άρα θα αρχίσει να πατινάρει πίο γρήγορα το μοτόρι γ) Καταναλώνεις άσκοπα καύσιμο...

Δηλαδή εσύ κατεβάζεις πάντα χωρίς συμπλέκτη (για να μην τον φθείρεις) και χωρίς να ρυθμίζεις τις στροφές ωστε να γινει πιο ομαλη η αλλαγή (για να μην καις ασκοπα καυσιμο).

Ολα καλά αφού σε βολευει , αλλά αυτα που θα γλυτωσεις από δίσκους και βενζίνα θα τα πληρωσεις Χ5 για καινούριο κιβωτιο. :nono:

OldMan
27/02/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Σε οποιοδήποτε φρενάρισμα σε φανάρι κατεβάζεις σίγουρα σταδιακά μέχρι δευτέρα... η μηχανή όταν επιβραδύνεις με κατεβάσματα είναι πιό σταθερή
Ειδικά στο βρεγμένο, δεν προλαβαίνεις να δεις τον κώλο που σε προσπέρασε (και ήταν ο δικός σου...) :smokin:

Ninja636
27/02/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Α) Όταν σταματάτε σε φανάρι, κατεβάζετε ταχύτητες πριν στηματήσει η μηχανή ή όχι; Ποια είναι η πιο "ορθή" συμπεριφορά;

Β) Αν σταματήσετε με 4η, 5η ή 6η ταχύτητα στο φανάρι, οι ταχύτητες κατεβαίνουν εύκολα όταν είσαι σταματημένος; Απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει αυτό; Παίζουν ρόλο τα κυβικα της μηχανής;

Α) Κατεβάζω ταχύτητες πριν σταματήσει η μηχανή. Αυτό που προσπαθώ, ουσιαστικά, είναι να ταιριάζω την ταχύτητα της μηχανής ή, καλύτερα, τις στροφές με την ταχύτητα στο κιβώτιο.

Β) Αυτό μου έχει τύχει σε φρεναρίσματα πανικού μόνο και οι ταχύτητες δεν κατέβαιναν εάν δεν κουνούσα λίγο εμπρός - πίσω τη μηχανή.

Da.Vintage
27/02/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δηλαδή εσύ κατεβάζεις πάντα χωρίς συμπλέκτη (για να μην τον φθείρεις) και χωρίς να ρυθμίζεις τις στροφές ωστε να γινει πιο ομαλη η αλλαγή (για να μην καις ασκοπα καυσιμο).

Ολα καλά αφού σε βολευει , αλλά αυτα που θα γλυτωσεις από δίσκους και βενζίνα θα τα πληρωσεις Χ5 για καινούριο κιβωτιο. :nono:

Μάλλον δε διάβασες σωστά και παραξήγησες...
Ούτε για αστείο χωρίς συμπλέκτη πάντα με στπλέκτη αλλοιώς θα πάρεις το σασμάν στο χέρι...
Αλλά κατεβάζω χωρίς το ξερόγκαζο...
Και ιδιαίτερα αν μπαίνεις και σε πίστες εκεί σε καθυστερεί πολύ εκτός του ότι μπορεί να αργήσεις λόγω του ξερόγκαζου και να βρεθείς μεσα στη στροφή με την αδράνεια του πατημένου συμπλέκτη...

Ninja636
27/02/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ayto poy χρειαζεται συνηθως είναι ένα μικρό μαρσάρισμα (ανοιγοκλεισιμο) της γκαζιέρας τη στιγμή που πατάς να αλλάξεις (κατεβάσεις ) ταχύτητα, για να συντονισθεί το κιβώτιο και να την "ρουφήξει" ομαλά!

Αυτό είναι κάτι που άρχισα να εφαρμόζω πρόσφατα αφότου διάβασα κι ένα από τα βιβλία (http://www.amazon.com/Sport-Riding-Techniques-Develop-Confidence/dp/1893618072/sr=1-1/qid=1172577970/ref=pd_bbs_sr_1/102-8864414-3440127?ie=UTF8&s=books) που μου πρότεινε ο Ταξιδευτής σε άλλο thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35706&highlight=sport+riding+techniques). (Ταξιδευτή, ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βιβλιογραφία. Τα παρήγγειλα όλα!). Πράγματι, η οδήγηση γίνεται πιο ομαλή κι έχεις και καλύτερο έλεγχο.

Ταξιδευτής
28/02/2007, 08:04
Ειλικρινα φιλε Ninja η χαρα ηταν ολη δικη μου που μπορεσα να σε βοηθησω! :wave2: