PDA

View Full Version : Πολεμικές Τέχνες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

PortisHead
06/10/2015, 08:29
Πέραν των όσων έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς και ο Seagal και ο Norris είναι δεινοί μαχητές.

Ευχαριστώ για τις ευχές :)

Ο Norris ναι , για τον Seagal αμφιβάλλουν πολλοι.
Ασε που ειναι και σκ@τοχαρακτηρας, αν βρεις διαβασε πως "ανεβηκε",πως επαιξε στο Hollywwod και τι θυσίασε για αυτο.
Ο

omega
06/10/2015, 08:55
Έχουμε κορυφαίους και στην Ελλάδα που θα στέκονταν επάξια δίπλα σε ονόματα του εξωτερικού που ειπώθηκαν.
Ένας μάλιστα είναι στον Κορυδαλό.. με δικό του σύστημα.(!!!)

PortisHead
06/10/2015, 09:01
Έχουμε κορυφαίους και στην Ελλάδα που θα στέκονταν επάξια δίπλα σε ονόματα του εξωτερικού που ειπώθηκαν.
Ένας μάλιστα είναι στον Κορυδαλό.. με δικό του σύστημα.(!!!)

Θες να μας πεις και ποιος ?

omega
06/10/2015, 09:11
Θες να μας πεις και ποιος ?Tactical Blade System στο Google και τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους.

Ο Χρήστος ξέρει ακριβώς πως να χτίσει κόσμο που θα μπορέσει να σταθεί την δύσκολη στιγμή στην ζούγκλα του δρόμου κι όχι μόνο.Αρκεί κάποιος να πάει για να μάθει κι όχι για να το παίξει έξυπνος.
Εκεί έπαιξε κι έχασε.

George_M.
06/10/2015, 09:19
διακρινω -ισως λανθανω βεβαια- ενα κραμα απο πολεμικες τεχνες,υπαρχει καποια τακτικη η χτυπαμε απλως σβελτα με οτι ειδος χτυπηματος θυμομαστε?αραγε ποσο ευκολο ειναι να θυμαται κανεις συνδιασμους απο τις κινησεις αυτες?

omega
06/10/2015, 09:29
διακρινω -ισως λανθανω βεβαια- ενα κραμα απο πολεμικες τεχνες,υπαρχει καποια τακτικη η χτυπαμε απλως σβελτα με οτι ειδος χτυπηματος θυμομαστε?αραγε ποσο ευκολο ειναι να θυμαται κανεις συνδιασμους απο τις κινησεις αυτες?Δεν ανακάλυψε τον τροχό ο συγκεκριμένος.Απλά τον "φτιάχνει" ανάλογα με το που θα περπατήσει.
Εδώ https://www.youtube.com/watch?v=xe6m3VYB-BA εξηγεί πολλά.Δεν έχει περάσει από τυχαία συστήματα από τα 13 του.
Πονηρούς δεν θέλει μόνο.-
Μη με μαλώσουν για διαφήμιση.

PortisHead
06/10/2015, 09:36
διακρινω -ισως λανθανω βεβαια- ενα κραμα απο πολεμικες τεχνες,υπαρχει καποια τακτικη η χτυπαμε απλως σβελτα με οτι ειδος χτυπηματος θυμομαστε?αραγε ποσο ευκολο ειναι να θυμαται κανεις συνδιασμους απο τις κινησεις αυτες?

KravMag-ίτης ειναι κατα βαση ο εκπαιδευτης (με επιρροες και απο αλλα συστήαμτα),
κι απο τι γραφεται γιαυτον στο διαδίκτυο πολύ ικανός και μαχιμος.

Ο καθένας πρεπει να πηγαινει σε μια σχολή ,
να βλεπει 1-2 προπονήσεις και να αποφασίζει μόνος του αν του κάνει κατι ή οχι.

omega
06/10/2015, 09:38
Ο καθένας πρεπει να πηγαινει σε μια σχολή ,
να βλεπει 1-2 προπονήσεις και να αποφασίζει μόνος του αν του κάνει κατι ή οχι.Αυτό ακριβώς.

devil's animal
06/10/2015, 09:52
Tactical Blade System στο Google και τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους.

Ο Χρήστος ξέρει ακριβώς πως να χτίσει κόσμο που θα μπορέσει να σταθεί την δύσκολη στιγμή στην ζούγκλα του δρόμου κι όχι μόνο.Αρκεί κάποιος να πάει για να μάθει κι όχι για να το παίξει έξυπνος.
Εκεί έπαιξε κι έχασε.


Δεν ανακάλυψε τον τροχό ο συγκεκριμένος.Απλά τον "φτιάχνει" ανάλογα με το που θα περπατήσει.
Εδώ https://www.youtube.com/watch?v=xe6m3VYB-BA εξηγεί πολλά.Δεν έχει περάσει από τυχαία συστήματα από τα 13 του.
Πονηρούς δεν θέλει μόνο.-
Μη με μαλώσουν για διαφήμιση.


:hmm:
εχω κανει μια προπονηση μαζι του...και πολυ κοντινος μου ανθρωπος πηγαινε εκει για κανα 2 χρονια...
δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα...
μαλιστα διεκρινα και μια επαρση απο μερους του και μια προσπαθεια για "ανωτεροτητα" σε σχεση με αλλα αθληματα, τεχνικες και αλλους αθλητες...
οταν εκανε krav maga δεν ηταν στην IKMF..αλλα στην HKMF η οποια δεν ξερω κατα ποσο ειναι αναγνωρισμενη...

βεβαια αυτη ειναι η δικη μου αποψη...

Ζεύκας
06/10/2015, 10:31
Δε σας άρεσε η ομοιοκαταληξία μου ε; Μέχρι και μέτρο είχε!

Λοιπόν, από σήμερα είμαι και επίσημα εγγεγραμμένος πυγμάχος (wannabe).

εσύ δεν ήσουν που δεν ήθελες να χαλάσεις το προσωπάκι σου; :p

τι άλλαξε;

DrBig
06/10/2015, 10:50
Η μητερα των πολεμικων τεχνων
https://www.youtube.com/watch?v=FrYlNNy929Y

BLiTzER
06/10/2015, 10:58
εσύ δεν ήσουν που δεν ήθελες να χαλάσεις το προσωπάκι σου; :p

τι άλλαξε;

Τίποτα :P

Δεν έχω σκοπό να χαλάσω κανένα προσωπάκι. Το έγραψα και σε προηγούμενες σελίδες, έχω αρκετή εμπειρία από πολεμικές τέχνες και αθλητισμό γενικότερα (στα νιάτα μου :P), έχω κάνει sparring, απλά το αποφεύγω με καθυστερημένους, οι οποίοι νομίζουν ότι θα πάρουν μετάλλιο αν χρησιμοποιούν όλη τη δύναμή τους. Δε με "φοβίζει" να αρπάξω καμιά μπουνιά. Απλά δε βρίσκω τον λόγο να τις τρώω because fuck you. Νόμιζα ότι η πυγμαχία είναι σπασμένες, στραβές μύτες, μαυρισμένα μάτια, κατεστραμμένοι εγκέφαλοι και ουγκ μπουνιές. Αλλά, τελικά, διαβάζοντας και ψάχνοντας, ανακάλυψα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι. Οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω. Για τη γυμναστική, κυρίως και για την εξαιρετική εφαρμογή σε πραγματικές συνθήκες, αν χρειαστεί. Αν δε μου κάνει, θα βρω κάτι άλλο.


Η μητερα των πολεμικων τεχνων
https://www.youtube.com/watch?v=FrYlNNy929Y

Λαλ.

devil's animal
06/10/2015, 10:58
Η μητερα των πολεμικων τεχνων
https://www.youtube.com/watch?v=FrYlNNy929Y

ναι για κανενα εργο σε τριτοτεταρτη παραγωγη κινεζικη, μια χαρα ειναι...:lol:
οπως και το capoeira...:bawl:

BLiTzER
06/10/2015, 11:03
Μια χαρά είναι η yoga. Απλά για ζέσταμα πριν την πραγματική γυμναστική. Ή μετά το τέλος της.

George_M.
06/10/2015, 11:09
Μια χαρά είναι η yoga. Απλά για ζέσταμα πριν την πραγματική γυμναστική. Ή μετά το τέλος της.

ειδικα για μετα ειναι σουπερ καθως περιλαμβανει κινησεις διατασεων που ''κανενας'' κ ποτε δεν κανει...ενω επιβαλεται!!

DrBig
06/10/2015, 11:14
Μια χαρά είναι η yoga. Απλά για ζέσταμα πριν την πραγματική γυμναστική. Ή μετά το τέλος της.

Μαλλον δεν γνωριζεις ουτε περι γιογκαΣ ουτε περι πραγματικης γυμναστικηΣ
Και δε το λεω ουτε κοροιδευτικα ουτε κακοπροαιρετα.
https://www.youtube.com/watch?v=xGfbCUqXaas

BLiTzER
06/10/2015, 11:18
Έκανα για χρόνια ενόργανη (μεταξύ άλλων), πολύ πριν οι αμερικανοί κι όλος ο δυτικός κόσμος ανακαλύψουν τη yoga και αυτό το φρανκενσταϊνικό έκτρωμα που μας λίνκαρες.

DrBig
06/10/2015, 11:19
Έκανα για χρόνια ενόργανη (μεταξύ άλλων), πολύ πριν οι αμερικανοί κι όλος ο δυτικός κόσμος ανακαλύψουν τη yoga και αυτό το φρανκενσταϊνικό έκτρωμα που μας λίνκαρες.

:beer:

BLiTzER
06/10/2015, 11:28
Δεν ήταν μπηχτή για σένα, προφανώς. Απλά είναι αστείο, μια τεχνική όπως η yoga (όχι, ΔΕΝ είναι γυμναστική, είναι κάτι διαφορετικό), μια ψυχοσωματική εμπειρία, άμεσα συνδεδεμένη με τις ανατολικές θρησκείες, να πλασάρεται σε επίπεδο διαγωνισμού fitness.

PortisHead
06/10/2015, 11:31
Μονο μην αρχίσετε η δικη μου τεχνη ειναι καλυτερη απο τη δική σου... :mad:

BLiTzER
06/10/2015, 11:33
Όλα καλά είναι και οτιδήποτε είναι καλύτερο από το τίποτα. Απλά καλό είναι να επιλέγουμε για τους σωστούς λόγους/αποτελέσματα.

sniper
06/10/2015, 11:33
Αι πολεμικέ τέχναι είναι αποτέλεσμα της διδαχής και κατανόησης της κοσμοθεωρίας πίσω από κάθε μία....

Όλα τα υπόλοιπα είναι ξυλίκια για το bollywood

maniatiakos
06/10/2015, 11:51
Πυγμαχία -Τζούντο - Πάλη είναι αθλήματα, γράφεσαι σε συλλόγους, διδάσκεσαι από πρώην αθλητές (συνήθως με διακρίσεις) που έχουν πτυχίο ΤΕΦΑΑ, είναι τεχνικά και όχι γιούργια και έχουν προπονήσεις 2 ταχυτήτων (αγωνιστικό τμήμα - τμήμα χόμπι).
Βέβαια ο ασκούμενος πρέπει να' χει υπομονή. Όταν σ' ένα σύλλογο πυγμαχίας κάνεις 2 μήνες πόδια-βήματα (τουλάχιστο), τρεις μήνες σκιαμάχια, μετά ξεκινάς σάκο (πρώτα τον ελαφρύ και μετά το βαρύ) και κάνεις κανά ενάμισυ χρόνο για ελαφρύ σπάρινγκ, το πιο πιθανό είναι ο κ@βλωμέν&ς πιτσιρικάς να το παρατήσει και να πάει να γραφτεί στο κικ-μπόξινγκ της γειτονιάς που στους τρεις μήνες τους έχει βάλει και χτυπιούνται ματσολιάρικα στο ρινγκ...

Τα ΜΜΑ, μούι τάι και κικ μπόξινγκ διδάσκονται (συνήθως) από ακατάλληλους ανθρώπους χωρίς παιδεία και εγκυμονούν σοβαρούς κινδύνους τραυματισμού. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...Βασιλικός, Ασκητής κλπ...α, οι τελευταίοι ήταν πυγμάχοι του Παναθηναϊκού όλως τυχαίως...

PortisHead
06/10/2015, 12:04
Πυγμαχία -Τζούντο - Πάλη είναι αθλήματα, γράφεσαι σε συλλόγους, διδάσκεσαι από πρώην αθλητές (συνήθως με διακρίσεις) που έχουν πτυχίο ΤΕΦΑΑ, είναι τεχνικά και όχι γιούργια και έχουν προπονήσεις 2 ταχυτήτων (αγωνιστικό τμήμα - τμήμα χόμπι).
Βέβαια ο ασκούμενος πρέπει να' χει υπομονή. Όταν σ' ένα σύλλογο πυγμαχίας κάνεις 2 μήνες πόδια-βήματα (τουλάχιστο), τρεις μήνες σκιαμάχια, μετά ξεκινάς σάκο (πρώτα τον ελαφρύ και μετά το βαρύ) και κάνεις κανά ενάμισυ χρόνο για ελαφρύ σπάρινγκ, το πιο πιθανό είναι ο κ@βλωμέν&ς πιτσιρικάς να το παρατήσει και να πάει να γραφτεί στο κικ-μπόξινγκ της γειτονιάς που στους τρεις μήνες τους έχει βάλει και χτυπιούνται ματσολιάρικα στο ρινγκ...

Τα ΜΜΑ, μούι τάι και κικ μπόξινγκ διδάσκονται (συνήθως) από ακατάλληλους ανθρώπους χωρίς παιδεία και εγκυμονούν σοβαρούς κινδύνους τραυματισμού. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...Βασιλικός, Ασκητής κλπ...α, οι τελευταίοι ήταν πυγμάχοι του Παναθηναϊκού όλως τυχαίως...

Πολυ σωστα τα λες (και μιας και το παμε για υπεραναλυση)
ο περισσοτερος κόσμος τα εχει ολα εναν αχταρμα.

Υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ
- Μαχητικών Αθληματων (Πυγμαχια,Κικ Μποξ κ.λ.π.) και
- Πολεμικών Τεχνων(Kung Fu,Karate κ.λ.π.)

Τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα πολλά και στις 2 κατηγορίες.
Όρεξη να χεις να αναλύεις...

pipe_smoker
06/10/2015, 12:14
Tactical Blade System στο Google και τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους.

Ο Χρήστος ξέρει ακριβώς πως να χτίσει κόσμο που θα μπορέσει να σταθεί την δύσκολη στιγμή στην ζούγκλα του δρόμου κι όχι μόνο.Αρκεί κάποιος να πάει για να μάθει κι όχι για να το παίξει έξυπνος.
Εκεί έπαιξε κι έχασε.

Επειδή τα είχαμε γράψει κάποιοι και στις προηγούμενες σελίδες, μην τα γράφουμε πάλι.

Κανείς δεν ξέρει πώς να σταθεί τη δύσκολη στιγμή στη ζούγκλα του δρόμου.
Μπορεί να έχει μάθει κάποιους τρόπους να στέκεται, αλλά το πώς τελικά θα σταθεί την κρίσιμη στιγμή εξαρτάται από ένα κάρο μεταβλητούς παράγοντες με βασικότερο αυτόν της τύχης.
Η δύσκολη στιγμή στη ζούγκλα του δρόμου είναι να μη σου τύχει.
Άμα τύχει, οι σφαίρες μέχρι και Βελάσκεζ τρυπάνε, δε θα κωλώσουν.

Πόσο μάλλον λοιπόν, το να ξέρεις να χτίσεις κιόλας τον καθένα για να σταθεί την δύσκολη στιγμή.

Δεν τη λέω σε κανέναν, ούτε κράζω κανάν δάσκαλο/προπονητή/whatever/συγκεκριμένη σχολή/συγκεκριμένο άθλημα/τέχνη κλπ.

Καλό είναι και τη γυμναστική μας να κάνουμε, και να ξέρουμε να αμυνθούμε έστω στο θεωρητικό.
Ακόμα κι αυτή η λίγη ψυχραιμία που θα μας παρέχει εκείνη τη στιγμή η πρότερη εμπειρία που είχαμε εντός γυμναστηρίου, μπορεί να μας βοηθήσει να τρέξουμε πιο γρήγορα προς ασφαλές μέρος, απ'ότι κάποιος τελείως άσχετος που μπορεί να πανικοβληθεί και να παγώσει.

Όποιος σκέφτηκε όμως "Κάτσε να μπω στο ξύλο για να δω αν πιάνουν τόπο αυτά που μαθαίνω τόσα χρόνια" μόνο χαμένος βγήκε.



Δεν ήταν μπηχτή για σένα, προφανώς. Απλά είναι αστείο, μια τεχνική όπως η yoga (όχι, ΔΕΝ είναι γυμναστική, είναι κάτι διαφορετικό), μια ψυχοσωματική εμπειρία, άμεσα συνδεδεμένη με τις ανατολικές θρησκείες, να πλασάρεται σε επίπεδο διαγωνισμού fitness.

Συμφωνώ ότι και μένα δε μου κάθεται καλά στο μάτι ο διαγωνισμός στυλ φίτνες κλπ.
Αλλά οκ, κάπως πρέπει να το κάνουν κι αυτοί. Ίσως απλά σε βαθμό επίδειξης? Μπορεί.

Κατά τα άλλα....

Η yoga είναι ΚΑΙ γυμναστική.

Όπως και το καράτε/kung fu/aikido/σχεδόν όλες οι παραδοσιακές πολεμικές τέχνες είναι ΚΑΙ γυμναστική, είναι ΚΑΙ φιλοσοφία, είναι ΚΑΙ ένα κάρο πράγματα.
Απλά αυτό που κρατάει κυρίως κάποιος που θέλει να ασχοληθεί είναι το κομμάτι της γυμναστικής.

Το Judo είναι μία από τις πιο γαμάτες κι απίστευτες πολεμικές τέχνες.
Και σε επίπεδο γυμναστικής, και φιλοσοφίας, και και και.
Από τότε που έγινε Ολυμπιακό άθλημα του γ@μήσανε τη μάνα.

Δε φταίει το Judo γι'αυτό.
Ούτε έχασε την ομορφιά του.

(το λέω κατ'αντιχτοιχία με αυτό που ειπώθηκε για τη γιόγκα και το δυτικό κόσμο κλπ).

Από κει και πέρα, είπαμε και γυμναστική είναι η yoga, και διαλογισμός είναι, και πολλά είναι, αλλά με τις πολεμικές τέχνες δεν καταλαβαίνω πού κολλάει....

maniatiakos
06/10/2015, 12:20
Τα μαχητικά αθλήματα (εγώ συνιστώ να κάνετε όσα είναι ολυμπιακά απ' αυτά) έχουν μεγάλες απαιτήσεις τόσο σε cardio όσο και σε μυϊκή αντοχή πρωτίστως και δευτερευόντως σε δύναμη.
Το να 'χει κάποιος κάνει γυμναστήριο σίγουρα θα είναι σε καλύτερο μοίρα από κάποιον που δεν έχει γυμναστεί ποτέ από πλευράς πιασιμάτων.
Τα "πιασίματα" μοιραία θα 'ρθουν για όλους, αλλά επειδή υπάρχουν και χειρότερες συνέπειες (επικονδυλίτιδα, τενοντίτιδες κ.α) που μπορούν να επέλθουν από λάθος χτύπημα π.χ στο σάκο, δώστε βάση μεγάλη στο πώς μεριμνά ο δάσκαλος για την αποφυγή των τραυματισμών του, το ζέσταμα, τι αποθεραπεία κάνει και πόσο συχνά κατά τη διάρκεια της προπόνησης διορθώνει τους μαθητές. Προτιμήστε τμήματα 15 (max 20) ατόμων.

DrBig
06/10/2015, 12:30
Δεν ήταν μπηχτή για σένα, προφανώς. Απλά είναι αστείο, μια τεχνική όπως η yoga (όχι, ΔΕΝ είναι γυμναστική, είναι κάτι διαφορετικό), μια ψυχοσωματική εμπειρία, άμεσα συνδεδεμένη με τις ανατολικές θρησκείες, να πλασάρεται σε επίπεδο διαγωνισμού fitness.

Non taken, απλα ενοιωσα οτι δεν υπαρχει πεδιο συνεννοησης με καποιον που δεν θεωρει την γιογκα πραγματικη γυμναστικη.

:beer:

BLiTzER
06/10/2015, 12:54
Όπως είπα, τα πάντα εξαρτώνται από το τι θες να κάνεις. Γι'αυτό που θέλω εγώ για το σώμα μου, η yoga είναι παντελώς άχρηστη (ως κυρίως πιάτο τουλάχιστον, γιατί οκ μια άσκηση δεν είναι ποτέ "άχρηστη"). Κάποιος μπορεί να θεωρεί γυμναστική και το περπάτημα. Technically είναι, δε μπορώ να του φέρω αντίρρηση, αλλά εγώ, προσωπικά, διαχωρίζω γυμναστικές από γυμναστικές. Όποιος κάνει yoga για να τα βρει με το σώμα του και το μυαλό του, να αποκτήσει ευλυγισία και μια κάποια ενδυνάμωση, να χαλαρώσει και να διαλογιστεί, μπράβο του, αυτό ακριβώς είναι το νόημά της. Όποιος κάνει yoga για να έχει ένα πλήρες αεροβικό πρόγραμμα, να χάσει λίπος, να χτίσει κορμί, να αποκτήσει αντοχή και δύναμη, μμμ ναι... καλή τύχη. Ξαναερχόμαστε στην πρώτη μου πρόταση.

Έτσι κι αλλιώς όταν χρησιμοποίησα τον όρο "πραγματική γυμναστική", διαχωρίζοντάς τη από τη yoga, έγινε ακριβώς για να προκαλέσει τους ένθερμους hip yogis ;)


Πυγμαχία -Τζούντο - Πάλη είναι αθλήματα, γράφεσαι σε συλλόγους, διδάσκεσαι από πρώην αθλητές (συνήθως με διακρίσεις) που έχουν πτυχίο ΤΕΦΑΑ, είναι τεχνικά και όχι γιούργια και έχουν προπονήσεις 2 ταχυτήτων (αγωνιστικό τμήμα - τμήμα χόμπι).

Τα ΜΜΑ, μούι τάι και κικ μπόξινγκ διδάσκονται (συνήθως) από ακατάλληλους ανθρώπους χωρίς παιδεία και εγκυμονούν σοβαρούς κινδύνους τραυματισμού.

Έτσι ακριβώς είναι. Ένα από τα επιχειρήματα υπέρ της πυγμαχίας, για το οποίο διάβαζα παντού. Γενικά ο δάσκαλος/σχολή παίζει τεράστιο ρόλο στην επιλογή αθλήματος/τέχνης, περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

DrBig
06/10/2015, 13:04
μα γι αυτο σο βαλα το βιντεο συντροφι, οπως οτιδηποτε, ετσι και την γιογκα την κανεις οσο σου βασταει. Αλλα εκει που εισαι τελειως λαθος ειναι οτι το μονο που προσφερει στο σωμα ειναι ευλυγησια. Χρειαζεται τρομακτικη δυναμη για να κανεις καποιες ασκησεις.

:beer:

BLiTzER
06/10/2015, 13:10
Ναι, προφανώς θέλει δύναμη για να σηκώνεις και να ισορροπείς το σώμα σου. Γι'αυτό έγραψα "ενδυνάμωση". Αλλά, όσον αφορά τη δύναμη, το αποτέλεσμα που έχεις πχ με βάρη στο γυμναστήριο θα αργήσεις πολύ να το έχεις με τη yoga. Αναμφισβήτητα κάποτε θα έρθει. Αλλά δεν είναι ακριβώς ο ορισμός της αποτελεσματικότητας. Δεν είναι τυχαίο ότι οι κορυφαίοι αθλητές σχεδόν όλων των αθλημάτων περνούν, μεταξύ άλλων, ώρες και στο γυμναστήριο. Πολύ πιθανό να γυμνάζεται με βάρη και ο τύπος του τελευταίου σου βίντεο. Αλλά αυτό το πράγμα δεν είναι yoga. Περισσότερο σε ασκήσεις εδάφους φέρνει :P

Και μιλώντας για σωματική δύναμη: https://www.youtube.com/watch?v=RFPsvF3UOdo

Όχι, δεν κάνει yoga.

DrBig
06/10/2015, 13:13
Ναι, προφανώς θέλει δύναμη για να σηκώνεις και να ισορροπείς το σώμα σου. Γι'αυτό έγραψα "ενδυνάμωση". Αλλά, όσον αφορά τη δύναμη, το αποτέλεσμα που έχεις πχ με βάρη στο γυμναστήριο θα αργήσεις πολύ να το έχεις με τη yoga. Αναμφισβήτητα κάποτε θα έρθει. Αλλά δεν είναι ακριβώς ο ορισμός της αποτελεσματικότητας. Δεν είναι τυχαίο ότι οι κορυφαίοι αθλητές σχεδόν όλων των αθλημάτων περνούν, μεταξύ άλλων, ώρες και στο γυμναστήριο. Πολύ πιθανό να γυμνάζεται με βάρη και ο τύπος του τελευταίου σου βίντεο. Αλλά αυτό το πράγμα δεν είναι yoga. Περισσότερο σε ασκήσεις εδάφους φέρνει :P

Και μιλώντας για σωματική δύναμη: https://www.youtube.com/watch?v=RFPsvF3UOdo

Όχι, δεν κάνει yoga.

Οκ το σταματαω εδω. Συνεχισε απτοητος.

:beer:

BLiTzER
06/10/2015, 13:18
Ευχαριστώ για την άδεια. Την εκτιμώ ιδιαιτέρως.

:beer:

teogtp
06/10/2015, 13:25
Τι κανει ρε το ατομο!
:eek:










Πυτογυρο.......
Ετσι να κανω φλεημ στο νημα.:lol:

dimmie_72
06/10/2015, 13:50
Κανείς δεν ξέρει πώς να σταθεί τη δύσκολη στιγμή στη ζούγκλα του δρόμου.



μη το λες... :rolleyes:

342431

pipe_smoker
06/10/2015, 14:43
μη το λες... :rolleyes:

342431

Aaaaaaaand.....




I stand corrected:a23::a23:

:bawl:

@υπολοιποι
Δυνατος μπορει να σημαινει πολλα πραγματα.
Δυνατος ειναι κι ο τυπος αναποδη πυραμιδα που δε χωραει να περασει απο την πορτα, αλλα τετοια ταρζανιλικια που κανει ο μαν στο βιντεο του Μπλιτζερ δεν μπορει να τα κανει.
Κι ενας παλαιστης της ελληνορωμαϊκης ή ενας τζουντοκα, δυνατος ειναι, και παρ'ολο που ουτε αυτα που κανει ο ταρζανιδης μπορει να κανει, ουτε το 1/4 των κιλων που σηκωνει ο ντουλαπας μπορει να σηκωσει, τους τσακωνει και τους δυο και τους δενει κομπο.
Κι ερχεται κι ενας σουμο στο τελος που ουτε να ξυσει τον kwlo του δε φτανει, και τους σηκωνει και τους 3 σαν τσουβαλια με πατατες και φευγουνε :tooth:

BLiTzER
06/10/2015, 14:50
Και, μετά, μπορεί να μην είσαι ιδιαίτερα δυνατός, αλλά να κάνεις αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=gBxOU_IhtGQ

sniper
06/10/2015, 14:56
Έχετε μπερδέψει τις βούρτσες....

Τι σημασία έχει η δύναμη (σε απόλυτο βαθμό) με τις πολεμικές τέχνες;
Τέχνη->Τεχνική... Απλό είναι.

Και ναι, τα βάρη κάνουν έναν/μία δυνατότερο από αυτό που ήταν. Δεν τον κάνουν υπεράνθρωπο, απλά γίνετερα λίγο/πολύ/περισσότερο δυνατός απ' ότι ήταν.
Αν τα παρατήσει, θα γυρίσει στην προηγούμενη κατάσταση.
Και δύναμη που δεν ξέρεις τι να την κάνεις, μπορεί να γίνει όπλο εναντίον σου.

Βρείτε τι πραγματικά θέλετε κι ασχοληθείτε.

pipe_smoker
06/10/2015, 15:23
Και, μετά, μπορεί να μην είσαι ιδιαίτερα δυνατός, αλλά να κάνεις αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=gBxOU_IhtGQ

Καθολου δε διαφωνω.
Θα μπορουσα να τον εχω συμπεριλαβει καπου στο παραπανω σχημα που εφερα ως παραδειγμα.

Αυτο που εγραψα το εγραψα απλα γιατι εγινε αναφορα στο θεμα ενδυναμωσης, αν με τη γιογκα δυναμωνεις ή οχι, αν με την ενοργανη δυναμωνεις ή οχι, αν με το καρατε κλπ.

Με τη γιογκα δυναμωνεις με αλλο τροπο απ'οτι με τα βαρη, οπως και με την ενοργανη δυναμωνεις με αλλο τροπο απ'οτι με την πυγμαχια και παει λεγοντας.

Αυτο λεω.

Και η δυναμη σαν απολυτο νουμερο δεν εχει και καμια σημασια οπως ειπε κι ο sniper, ειδικα με τις πολεμικες τεχνες.



Βρείτε τι πραγματικά θέλετε κι ασχοληθείτε.

Να λεμε καμια μλκια να περναει η ωρα.
Ανοχλαμε κανενανα?:lol:

devil's animal
06/10/2015, 15:33
Και μιλώντας για σωματική δύναμη: https://www.youtube.com/watch?v=RFPsvF3UOdo

Όχι, δεν κάνει yoga.


damn, he is good...
:beer::beer:

DAYMAN
06/10/2015, 20:06
Δε σας άρεσε η ομοιοκαταληξία μου ε; Μέχρι και μέτρο είχε!

Λοιπόν, από σήμερα είμαι και επίσημα εγγεγραμμένος πυγμάχος (wannabe).

Αντε και champ αργοτερα.

Desperado
06/10/2015, 20:15
Ερώτηση και από εμένα, δεν άντεξα να διαβάσω όλο το νήμα.....sorry!!
Σε ποια πολεμική τέχνη να γραφτώ? Είμαι άσχετος με το θέμα, μου άρεσαν βέβαια από παλιά αλλά δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέΣ....

Δεν έχω σκοπό να παίζω ξύλο στο δρόμο κλπ απλά το θέλω για γυμναστική που να την βρίσκω ενδιαφέρουσα, διότι για εμένα πιο βαρετό πράγμα από το γυμναστήριο ΔΕΝ υπάρχει.....

spyrakos35
06/10/2015, 20:20
Ερώτηση και από εμένα, δεν άντεξα να διαβάσω όλο το νήμα.....sorry!!
Σε ποια πολεμική τέχνη να γραφτώ? Είμαι άσχετος με το θέμα, μου άρεσαν βέβαια από παλιά αλλά δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέΣ....

Δεν έχω σκοπό να παίζω ξύλο στο δρόμο κλπ απλά το θέλω για γυμναστική που να την βρίσκω ενδιαφέρουσα, διότι για εμένα πιο βαρετό πράγμα από το γυμναστήριο ΔΕΝ υπάρχει.....

δε χρειάζεται να διαβάσεις όλες τις σελίδες όπως και δε χρειάζεται να τα ξαναγράφουμε

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=31109&page=28

Desperado
06/10/2015, 20:24
δε χρειάζεται να διαβάσεις όλες τις σελίδες όπως και δε χρειάζεται να τα ξαναγράφουμε

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=31109&page=28

Ευχαριστώ!! Βέβαια όλοι προτείνουν από κάτι :lol:....αλλά δεν μ@μιέται, έχω κοντά μια σχολή που κάνουν Κραβ μαγκά και kick boxing, θα πάω μια βόλτα και βλέπουμε :beer:

omega
06/10/2015, 21:47
Και μιλώντας για σωματική δύναμη: https://www.youtube.com/watch?v=RFPsvF3UOdo
O Frank Medrano είναι φαινόμενο και ίνδαλμα!!!!

alex14
07/10/2015, 10:39
Ερώτηση και από εμένα, δεν άντεξα να διαβάσω όλο το νήμα.....sorry!!
Σε ποια πολεμική τέχνη να γραφτώ?


Στιβο. Και συγκεκριμενα 110 μετρα μετ εμποδιων :lol:





Οτι σου κανει κλικ. Ολα καλα ειναι. :beer:

Dennis-
07/10/2015, 11:07
Ερώτηση και από εμένα, δεν άντεξα να διαβάσω όλο το νήμα.....sorry!!
Σε ποια πολεμική τέχνη να γραφτώ? Είμαι άσχετος με το θέμα, μου άρεσαν βέβαια από παλιά αλλά δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέΣ....

Δεν έχω σκοπό να παίζω ξύλο στο δρόμο κλπ απλά το θέλω για γυμναστική που να την βρίσκω ενδιαφέρουσα, διότι για εμένα πιο βαρετό πράγμα από το γυμναστήριο ΔΕΝ υπάρχει.....


Aντε να πιαστω απο αυτο και να γραψω κανα δυο πραγματα..

καταρχην πρεπει ο καθενας να σκεφτει γιατι θελει να ξεκινήσει μια πολεμικη τεχνη η ενα μαχητικο αθλημα (kick box)

Πιστευω οι πιο πολλοί το κανουν για υγεια και εκγυμναση, οποιος κανει κατι τετοιο για αυτοάμυνα στον δρομο καλο θα ηταν να μαθει 100 μετρα σπριντ γιατι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις σε μια τετοια περιπτωση. :lol:

Ασχολουμε αρκετα χρονια με κικ μποξ και brazilian jiu jitsu

Οσο αφορα το κικ, δυνατή γυμναστικη και μπορεις να μαθεις αρκετα γρηγορα τα βασικα και να πεζεις καλα σε μικρο χρονικο διαστημα.
Αλλα εχει ξυλο.. θα τις φας καποτε, και αναλογα τι ανθρωπος εισαι η θα ξενερωσεις η θα σου αρεσει. Παντα θα εχει καφρους που βαρανε χωρις αυριο και χωρις λογο σε ενα σπαρινγκ η σε απλες ασκησεις και σε καποια φαση μπουχτιζεις.

Και εδω μπενει το jiu jitsu.. οτι και να πω ειναι λιγο.. φοβερη γυμναστικη σε ολο το σωμα αφου παλευεις (κυρίως στο εδαφος) ΔΕΝ εχει μπουνιες κλωτσιες, μονο λαβες και απο ορθια θεση, Αξιζει μια δοκιμη σιγουρα ειδικα σε οποιον ειναι αθηνα και εχει αρκετες σχολες να δει και να διαλεξει, αθηνα υπαρχει και η σχολη gracie που ειναι η πιο γνωστη. (εχει και στην κρητη! τυχεροι ρε π@$τη μου ολα τα καλα εχετε ! ! )

Προσωπικά αν το ηξερα καποια χρονια πριν δεν θα εκανα κατι αλλο, ουτε κικ ουτε τιποτα!

Παντος γενικα πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι για δασκαλους και τα λοιπα γιατι η κομπινα με τις μαυρες ζωνες στην Ελλαδα δεν εχει τελειωμό. Ολοι ξαθνικα ειναι μαστερ και δεν ξερω γω τι μονο και μονο για τα χρηματα και υπαρχουν ατομα που χαραμιζουν χρονια και ωρες προπονησης σε κακες σχολες.


Για το αικιντο, κουνγκ φου κτλ δεν τα συμπαθησα ποτε να πω την αληθεια γιατι εκτος του οτι δεν γυμναζεις καθολου το σωμα την ωρα τις προπόνησης. Δεν εχουν σπαρινγκ, και πρεπει να βρεις και καλο δασκαλο πραγμα δυσκολο στις μερες μας για κατι τετοιο. Και θελει πολλα πολλα χρονια για να σου βγει κατι τετοιο στον δρομο. (σε περιπτωση που δεν κανεις το κατοσταρι που λεγαμε) ενώ το κικ θα σε βγαλει ασπροπρόσωπο σε κατι τετοιες περιπτωσεις.. και μαντεψε αν πεσετε κατω τι εχει να γινει με το brazilian jiu jitsu!

αυτα. :beer:

Panos76
07/10/2015, 11:09
Ερώτηση και από εμένα, δεν άντεξα να διαβάσω όλο το νήμα.....sorry!!
Σε ποια πολεμική τέχνη να γραφτώ? Είμαι άσχετος με το θέμα, μου άρεσαν βέβαια από παλιά αλλά δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέΣ....

διότι για εμένα πιο βαρετό πράγμα από το γυμναστήριο ΔΕΝ υπάρχει.....

Είναι σαν να με περιγράφεις, αλλά τώρα στα γεράματα λέω που να μπλέκω οπότε κατέληξα σε άθλημα (http://www.karditsanews.gr/wp-content/uploads/2014/11/TABLI-1.gif)

Desperado
07/10/2015, 11:15
Είναι σαν να με περιγράφεις, αλλά τώρα στα γεράματα λέω που να μπλέκω οπότε κατέληξα σε άθλημα (http://www.karditsanews.gr/wp-content/uploads/2014/11/TABLI-1.gif)

:lol: Μπορεί να είμαστε και κοντοεεσό φιλαράκο!! κι εγώ πρωταθλητής είμαι στο "άθλημα" που αναφέρεις αλλά και η γυμναστική χρειάζεται.....

giannis21
07/10/2015, 20:00
Είναι σαν να με περιγράφεις, αλλά τώρα στα γεράματα λέω που να μπλέκω οπότε κατέληξα σε άθλημα (http://www.karditsanews.gr/wp-content/uploads/2014/11/TABLI-1.gif)

απλα μεγαλη προσοχη σε οποιον ασχοληθει..εχω δει πολυ ξυλο σε "φιλικο" ματς συνοδευομενο απο τα αναλογα καντηλια..καλο ειναι πρωτα να ασχοληθεις με πολεμικη τεχνη και μετα με το "αθλημα"!!!:lol:

Γιώργης
13/10/2015, 02:53
Ερώτηση και από εμένα, δεν άντεξα να διαβάσω όλο το νήμα.....sorry!!
Σε ποια πολεμική τέχνη να γραφτώ? Είμαι άσχετος με το θέμα, μου άρεσαν βέβαια από παλιά αλλά δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέΣ....

Δεν έχω σκοπό να παίζω ξύλο στο δρόμο κλπ απλά το θέλω για γυμναστική που να την βρίσκω ενδιαφέρουσα, διότι για εμένα πιο βαρετό πράγμα από το γυμναστήριο ΔΕΝ υπάρχει.....

Πήγαινε δες 2-3 προπονήσεις από σχολές που είναι κοντά σου (βασικό πράγμα η απόσταση) και ό,τι σου αρέσει μπες και κάντο. Όπως σου είπαν περισσότερη γυμναστική έχουν τα μαχητικά αθλήματα, παρά οι τέχνες. Πάντοτε υπάρχουν εξαιρέσεις βέβαια, αναλόγως τον δάσκαλο και την νοοτροπία της σχολής.
Όσον αφορά συνθήκες πραγματικής εμπλοκής εκεί δεν έχει να κάνει με το πόσο πλούσια είναι η τέχνη ή το άθλημα που κάνεις αλλά πόσο αποτελεσματικά μπορείς να βγάλεις την 1-2 τεχνικές εκείνη την στιγμή, μα χτύπημα θα είναι, μα λαβή θα είναι, εξαρτάται του τι έμαθε ο καθένας καλά, όχι για να πανηγυρίσεις πως είσαι καλύτερος απλά για να σου δώσει λίγο περισσότερο χρόνο για να τρέξεις. Καλύτερα να ξέρω να κάνω τέτοια: https://www.youtube.com/watch?v=NX7QNWEGcNI παρά να κοπανάω, αν έρθει ποτέ η στιγμή και ο απέναντί μου παίζει με λεπίδια και κουμπούρια.

borbos
13/10/2015, 08:30
Προπονήσου όπως θα πολεμήσεις, γιατι θα πολεμήσεις όπως εχεις προπονηθεί.
Όλα έχουν να κάνουν με το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας μας αυτά που μαθαίνει σε μια τέχνη-άθλημα.

Είναι ένα πραμα σαν την μηχανή…αν πάρει ένα κουλαδι ένα R1(τυχαίο το μοτορι) το ποιο πιθανό είναι να φάει τα μούτρα του.

Έτσι είναι και πολεμικές τέχνες. Δεν μπα να σου μάθει κάποιος να βαράς να κλωτσάς να πετάς, αν δεν το έχεις μέσα σου άστο καλύτερα.

Άλλωστε είναι προτιμότερο να βγεις νικητής από μια μάχη που δεν θα δώσεις ποτέ.

Panos76
13/10/2015, 08:41
Άλλωστε είναι προτιμότερο να βγεις νικητής από μια μάχη που δεν θα δώσεις ποτέ.

και εγώ αυτής της ρήσης είμαι αλλά με προβληματίζει ο μπρέχτ που έλεγε:

Αυτός που αγωνίζεται μπορεί να χάσει, όμως αυτός που δεν αγωνίζεται ήδη έχει χάσει.

:lol:

GFawkes
13/10/2015, 09:04
Εισαστε ολοι ....γατακια...

https://www.youtube.com/watch?v=RZ6HQL8orL4

KotsosDR
13/10/2015, 09:18
https://www.youtube.com/watch?v=VpZq-IQzPEw

GFawkes
13/10/2015, 09:25
Και το λέγανε τότε στις τηλεοράσεις όταν έσκασε το τσέρνομπιλ.
Μη βγείτε στη βροχή..
(αυτός πρέπει να έκανε μπάνιο και στη θάλασσα)

borbos
13/10/2015, 09:27
Εισαστε ολοι ....γατακια...

https://www.youtube.com/watch?v=RZ6HQL8orL4


https://www.youtube.com/watch?v=VpZq-IQzPEw

Να τα R1 που ελεγα...:)

vassilis88
13/10/2015, 09:30
χμμ.... εγω ειμαι φαν της απλης πυγμαχιας, τη θεωρω βαση για ολα τα υπολοιπα κ ταυτοχρονα μακραν το πιο ωραιο απολα αυτα γιαυτο κ παρακολουθω.. τεσπα γουστα..

σε 4 μερες εχουμε μεγαλο ματς golovking-lemieux
ειναι απτους μεγαλυτερους συγχρονους μποξερ ο triple G
καπου 345(!)-5 στο ερασιτεχνικο κ 33-0 επαγγελματιας με 30 k.o.
https://www.youtube.com/watch?v=QC_IVHCgpqc