PDA

View Full Version : Πολεμικές Τέχνες



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

George-3-
11/11/2006, 22:14
Disclaimer: Eψαξα απο την ευρεση και δεν βρηκα παρομοιο θεμα...:winka:

Λοιπον... ασχολειτε κανενας απο εδω;
Γιατι αρχισατε και φυσικα τι πιστευεις οτι σου προσφερει εκτος απο γυμναστικη;
Φυσικα και τι ακριβως πολεμικη τεχνη κανετε!

Εγω λεω να συνεχισω αυτο που διεκοψα πριν απο 2 χρονια αλλα εδω Κοζανη δεν εχω ψαξει ακομα για σχολη... απο Δευτερα γιατι εχω αρχισει και βαριεμε:lol:

Trickster
12/11/2006, 12:49
Yeap έκανα σχεδόν 2 χρόνια kick boxing.. Καλή φάση αλλά το έκοψα για κάτι ποιό ειρηνικό.. Όταν έκανα kick την επόμενη μέρα στην δουλειά ήμουν πολύυυυυυυυυυυ χαλαρός :lol: :lol: :lol:

vassilis88
12/11/2006, 13:21
george 3 τι διεκοψες?κ γω εκανα kick αλλα δν ειναι ακριβως πολεμικη τεχνη.μετα εκανα λιγο hung gar,(ειδος kung fu ειναι αυτο),μεχρι που ανακαλυψα το ninjutsu που κανω ακομα.το ψαχνα απο παλια,αλλα δν ηξερα οτι υπηρχε σχολη εδω:eyepop: ,γι αυτο κ πηγαινα αλλου!τωρα για τι το κανω..χμ οχι για να παιζω ξυλο παντως,μου περασε αυτο,αλλιως θα συνεχιζα το kick.

George-3-
12/11/2006, 16:24
:blush: Ξεχασα να γραψω...


Εκανα Κarate Shotokan για μερικα χρονια κυριως λογο του οτι στην γειτονια μου ειχαμε εναν πολυ καλο δασκαλο και γενικα ηταν καλη σχολη...
Το διεκοψα πριν χρονια για να διαβασω 2α, 3η Λυκειου που ειναι λαθος γιατι μπορει σωματικα να εισαι κουρασμενος και μετα να μην μπορεις να κατσεις να διαβασεις αλλα αν κανεις προπονηση βραδυ και μετα πεφτεις για υπνο τοτε γενικα σε βοηθαει οπως ειπε ο Trickster να εισαι γενικα πιο ηρεμος πραγμα που δεν περιμενα!
Τωρα εδω Κοζανη απο αυριο λεω να ψαξω να βρω σχολη ή Shotokan (Σιτοριου μου κανει) ή Ninjutsu αλλα χλωμο να βρω Καρατε ποσο μαλον Ninjutsu.

Φυσικα και δεν εκανα για να πλακωνομαι αν και γλυτωσα το κινιτο μου αλλα δεν ειναι σχεδον καμια τετοια τεχνη αρκετα πρακτικη για να πλακωνεσε... εκει απλα βαρας μια καλη σε σημεια που εχεις μαθει και τρεχεις...!!!

Βασιλη που κανεις Ninjutsu γιατι παιζει να κατεβω ξανα Αθηνα μετα τον Ιανουαριο.

tai
12/11/2006, 19:31
Το ζιουζιτσου και το νινζουτσου ΕΙΝΑΙ πολεμικές τέχνες.

Για τον δρόμο είναι το muai thai το jujutsu και η πυγμαχία. (με τα οποία έχω ασχοληθεί) Tα υπόλοιπα είναι απλά 'δυναμικά αθλήματα'.


Και το καλύτερο όλων είναι το 100άρι.:lol:

paramedic
12/11/2006, 20:05
7 χρόνια καρατε ko ju kai όταν ήμουν πιτσιρικάς και 1 χρόνο kung fu Fu Jo Pai σε μεγαλύτερη ηλικία. Το kung fu ήταν ανώτερο και σαν ιδεολογία και σαν γυμναστική και σαν πολεμική τέχνη. Οι μόνοι τύποι που μπορούσαν να μας κερδίσουν στα τουρνουά ήταν οι ευρωπαίοι που κάνανε aikido(αυτό που ξέρει ο Στιβεν Σιγκάλ). Βέβαια θέλει πολύ χρόνο να σπαταλήσεις αν και αξίζει πραγματικά. Θέλω να αρχίσω πάλι γιατι βαριέμαι το γυμναστήριο και οι πολεμικές τέχνες διδάσκουν πολλά.

Xrider
12/11/2006, 20:14
Arketa xronia Karate shoryn-ji-ryu karate do.Stamatisa prin to proto dan gia na paro ogko se gymnastirio opoy kai pira!!:rolleyes:
Giorgos Eleusiniotis o daskalos sto onoma kai pagkosmios prota8litis!Foveros an8ropos kai ka8olou biaios(ta paratise ola kai egine papas...DEN KANO PLAKA!!!)
To metanoiosa pou stamatisa...foveri fysiki katastasi,den 8umamai pote na kourazomouna me tipota(den kapniza akoma),ekana 3 triores proponiseis tin evdomada kai eixa akoma energeia kai gia fiki-fiki(Hmoun kai a8litikos typos)....Prin pao BARATE imoun poli kaugatzis kai den kolaga se tipota..meta oso periergo kai an akougetai afta mou kopikan...mono mia fora xtypisa enan giati anagastika kai meta to metanoiosa!
Kata ta alla pisteuo oti an den peseis se kanenan malaka daskalo,sou kanei polu kalo se soma kai nou opos elegan kai oi arxaioi!!
Tora 10 xronia meta mallon gia Aikido eimai alla psilovariemai..Xalaro alla apotelesmatiko. :rolleyes:

melodystyle2003
12/11/2006, 22:38
Ξεκίνησα με karate shotokan ώπου πήρα καφέ ζώνη.
TKD μαζί με kick boxing 3 συναπτά έτη όπου σταμάτησα λόγω τραυματισμού.
Παγκράτειο 2 έτη.

Τώρα ξεκουράζομαι
:beer: :smokin:

vassilis88
12/11/2006, 22:55
καταρχην συμφωνω κ γω με τους αποπανω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Βασιλη που κανεις Ninjutsu γιατι παιζει να κατεβω ξανα Αθηνα μετα τον Ιανουαριο.

:rotflmao:
ηρακλειο ειμαι οχι αθηνα!ο δασκαλος μου ειναι ο κωστας κανακης.

καλα βλεπω ποσα χρονια κανετε ολοι,ποτε ξεκινησατε?εγω κικ πηγαινα δυο χρονια περιπου,hung gar κανα εξαμηνο δν θυμαμαι καλα κ νιντζουτσου παω απ το καλοκαιρι αλλα εχασα 2 μηνες επειδη ειχα μπλεξιματα με τα νοσοκομεια,αλλα μ αρεσει πολυ γιατι το ψαχνα καιρο κ θα συνεχισω.το κακο ειναι πως μαλλον του χρονου θα περασω σε αλλη πολη,κ δν ξερω αν θα βρω παλι σχολη νιντζουτσου.κ να βρω ομως,δν θα χω τον ιδιο δασκαλο...

J.R
12/11/2006, 23:01
εχω πλακωθει με τυπο που πηγεναι ταε κβο ντο και τον εδειρα με απλο βρωμοξυλο, μετραει?:rotflmao:

melodystyle2003
12/11/2006, 23:51
Το μόνο που μετράει είναι η ψυχή.
Επίσης θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα οι ήρεμοι είναι και οι πιο ορμητικοί.
Το τελευταίο πράγμα όμως είναι να έρθεις στα χέρια με τον άλλον. ¨οποιος έχει κάνει τέτοιες τέχνες ξέρει πόσο "εύκολα" γίνεται το κακό.

project.breeze
13/11/2006, 00:35
Tae Kwon Do 4 χρόνια,κάτοχος μισής μαύρης ζώνης και δευτεραθλητής Θεσσαλίας..τότε.Τώρα πρωταθλητής στο κάπνισμα,στην κοιλίτσα και στην κακή διατροφή:beer:

o_gavros
13/11/2006, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από melodystyle2003
Παγκράτειο 2 έτη.


για λέγε για λέγε...
που βρήκες σχολή για παγκράτειο ρε συ?

kaps
13/11/2006, 09:17
SHOTOKAN με δάσκαλο τον Dimitrievich Velmpor , Kempo με Χατζηδημητρίου , σπαθί Iaido .Εκτοτε πάω γυμναστήριο αλλά γυρεύω μια σχολή shotokan στα βόρεια προάστια (Λυκόβρυση Κηφισιά Πεύκη) χωρίς επιτυχία διότι όσα τμήματα υπάρχουν είναι παιδικά .

paramedic
13/11/2006, 09:41
Παιδιά δεν θέλω να ΜΑΣ στεναχωρήσω αλλά μου φαίνεται οτι είμαστε όλοι(σχεδόν)χρέπια πια!!:rotflmao: :rotflmao:
Το εχουμε ρίξει στις μπύρες και στο φαί και αφήσαμε και πολεμικές τέχνες και γυμναστική και τα πάντα. Θα μου πείς με την δουλειά που να βρεις κουράγιο να πας και να κάνεις αυτό που θέλεις. Βέβαι στο kung fu είχαμε έναν τύπο 40 χρονών με 3 παιδιά που ερχόταν και αυτός που έβρισκε χρόνο? Εγώ πάντως με την δουλειά που κάνω δεν βρίσκω χρόνο ούτε να κοιμηθώ πόσο μάλλον να πάω και πολεμικές τέχνες(δικαιολογία να βρίσκουμε χεχε)

PortisHead
13/11/2006, 10:15
TAE-KWON-DO μεχρι μπλέ ζώνη...αλλα μετά τα παράτησα.
Αυτο που θα ήθελα τώρα να ασχοληθώ ειναι το KENDO.
Κιαυτο...γιατι δε λεει να δερνεσαι με τον αλλον στους δρόμους...βγάζεις ενα σπαθί και τον αποκεφαλίζεις....να τελειώνει η υπόθεση :lol:


Χωρις πλάκα το KENDO θα ηταν οτι καλυτερο....για να μάθεις την τέχνη του ιαπωνικού σπαθιού.


Χμμμμ αλήθεια η ....Uma Thurman παραδίδει μαθήματα ??? :a07:

Trickster
13/11/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Παιδιά δεν θέλω να ΜΑΣ στεναχωρήσω αλλά μου φαίνεται οτι είμαστε όλοι(σχεδόν)χρέπια πια!!:rotflmao: :rotflmao:


:nono: :nono: :nono:

never! απλά σιγά σιγά λέω να ασχοληθώ και με enduraδες και δεν αντέχει άλλο κίνδυνο η ζωή μου..

:rotflmao: :rotflmao:

όχι καλά το λες είναι δικαιολογίες το οτι δεν υπάρχει χρόνος..
Εγώ πάντα κοιτάω να βρίσκω τουλάχιστον 5 ωρες την βδομάδα για γυμναστική.
Τώρα αν κάνω παιδιά με βλέπω να τα βάζω στο στοίβο-κολυμβητήριο-καράτε για να μπορώ να ασχολούμαι και γώ μαζί τους..

:beer: :beer:

Petros Triantos
13/11/2006, 12:44
Τae Kwon Do 1ο Dan

Hapkido μπλέ ζώνη

και τα τελευταία 2 χρόνια Muay Thai και Karate στον Δρόσο στη Νίκαια


Παλεύω να πηγαίνω λόγω χρόνου αλλά αξίζει

alximistis
13/11/2006, 12:46
Έκανα κάποτε kung-fu! Wing tsun για όποιον ξέρει.
Αλλά καθότι από τότε ήμουν απίστευτος φαγάς και πολύ τεμπελόσκυλο τα παράτησα.
Τώρα δεν παίζομαι στη μάσα στο καθισιό στο τάβλι και στις βόλτες...

VegasKitty
13/11/2006, 12:52
Εγω ποιο μικρη εκανα Tae Kwon Do, αλλα οταν γυρισα σπιτι μια μερα να δειξω της μαμας την καινουρια κλωτσια που ειχα μαθει και της εσπασα το δαχτυλο :D με σταματησε.....

γιατι αραγε... :look:

:smokin:

melodystyle2003
13/11/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
για λέγε για λέγε...
που βρήκες σχολή για παγκράτειο ρε συ?
Διοργάνωνε η κοινότητα Μαλακάσας μαθήματα κάθε σαββατοκύριακο με δάσκαλο επί 3 συναπτά έτη αλλά ο δάσκαλος μετακόμισε και εκ τοτε σταμάτησε το μάθημα.

Julius
13/11/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Petros Triantos
Τae Kwon Do 1ο Dan

Hapkido μπλέ ζώνη

και τα τελευταία 2 χρόνια Muay Thai και Karate στον Δρόσο στη Νίκαια


Παλεύω να πηγαίνω λόγω χρόνου αλλά αξίζει


Re Petros, o Drosos den ekleise?? ( h' metefere to gymnasthrio allou?)

Muay thai 1994-2000 (thailandi to 98, elliniko antiprosopeytiko sygkrotima)

Petros Triantos
13/11/2006, 14:24
Είναι στη Νίκαια Δαιδάλου 32..Δεν ξέρω που ήταν παλιά εγώ εκεί κάνω τα 2 τελευταία χρόνια

Petros Triantos
13/11/2006, 14:26
Julius γιατί σταμάτησες αν επιτρέπεται να ρωτήσω? Πού έκανες προπόνηση?

Julius
13/11/2006, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Petros Triantos
Julius γιατί σταμάτησες αν επιτρέπεται να ρωτήσω? Πού έκανες προπόνηση?

ekei man, ston mixali


prin eitane sto perivolaki kai meta sthn dedalou

apla perasa prin apo kana mina kai eida kleisto to gym xoris pinakides klp kai nomiza oti ekleise

MT03ANGEL
13/11/2006, 15:38
καλησπέρα σε όλους.
εγώ μόλις ξεκίνησα tae kwon do (ναι σε αυτη την ηλικία) και ειλικρινά μου
αρέσει απο τη μία.
μου τα χώνουν από την άλλη, ότι θα βρεθώ με καμία σπασμένη μύτη στα καλά
καθούμενα, αλλά θα το συνεχίσω για να δω:
θα την σπάσω η δε θα τη σπάσω τελικά :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
13/11/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
elliniko antiprosopeytiko sygkrotima

Παραδοσιακών χορών ??? :lol:

dodos_1
13/11/2006, 15:45
παιδια παιζει σχολη aikido στην Αθηνα;βασικα εκανα kempo αλλα παραειναι βαρβαρο.θελω κατι πιο φιλοσοφικο!:lol:

Julius
13/11/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Παραδοσιακών χορών ??? :lol:


ainte re vlakentie apla totes den ypeirxe panelinio protathlima synepos h omada den eitane "ethniki" alla "elliniki antiprosopeia" (h epilogh egeine mesa apo diasialogikous agones)


to kalo einai oti kai se auth thn periptosh to 80% ton eksodon plerose o s.e.g.a.s.

950dim
13/11/2006, 16:04
Ξεκινησα με jeet kune do(kung fu) πρασινη ζωνη το ’88
μεταβαση σε
Tae kwon do 1°dan,σε εναν απο τους καλυτερους δασκαλους(κατα τη γνωμη μου) στο αθλημα,παλαιοτερος αθλητης,ομοσπονδιακος προπονητης τωρα
συνεχεια με
Kick boxing μαυρη ζωνη επισης στον πρωτεργατη του αθληματος στην Ελλαδα(οστις εχων νου ας λογαριασει)
εως σημερα...

Petros Triantos
13/11/2006, 16:12
Για Aikido :
http://www.aikido.gr/dojos/default.aspx

dodos_1
13/11/2006, 16:31
thanks!:smilea:

George-3-
13/11/2006, 16:59
Ανοιξα το τοπικ μπας και ψαρεψω κανεναν αν ξερει καμια σχολη Κοζανη αλλα ματαια...:lol:

ΡΕ ΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΚΟΖΑΝΗ???

kalgeorge
13/11/2006, 17:26
kick box apo to 96 ston mallio stous abelokipous
to kalytero athlima gai mena
strwnei kai xaraktira kai fusiki katastasi
gia ton dromo kai to muai thai opws proeipe kapoios
exw ftasei mauri, stamatisa logw sunexwn traumatismwn.

950dim
13/11/2006, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
kick box apo to 96 ston mallio stous abelokipous
to kalytero athlima gai mena
strwnei kai xaraktira kai fusiki katastasi
gia ton dromo kai to muai thai opws proeipe kapoios
exw ftasei mauri, stamatisa logw sunexwn traumatismwn.

Ποτε σταματησες απ’τον Μαλιο;;;
Εγω ημουν εκει μεχρι το 2000

h_m_akis
13/11/2006, 17:58
5 περιπου χρονια πυγμαχια με αγωνες... περασα ομως το οριο ωρων λειτουργιας και τωρα ρυθμιζω βαλβιδες!!!:look:

Trickster
13/11/2006, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
5 περιπου χρονια πυγμαχια με αγωνες... περασα ομως το οριο ωρων λειτουργιας και τωρα ρυθμιζω βαλβιδες!!!:look:

Εμ καλά το κατάλαβα πως κάτι έπαιζε με σένα, αν ειναι σκληροτράχηλος ο άνθρωπος πάει με αδιάβροχο πάνω από δερμάτινα!! :lol: :lol:

Φιλικά έτσι.. :lol:

orizontas
13/11/2006, 22:42
1 ΧΡΟΝΟ wingchun

στον master tang αν θυμαμαι καλα ... καπου πισω απο το αλσος των ιλισιων

σταματισα λογο του οτι εφηγε η παρεα πυ πηγαιναμε μαζι δεν γουσταρε να λιπουμε πανω απο 3 εβδομαδεσ χωρις ενημερωση ΣΩΣΤΟΣ ....


μετα απο δυο χρονια στην βαρη ο οποιος ετυχε να ειναι μαθητης του πρωτου πολυ καλος και αυτος Ελληνας αλλα λογο δουλειας στοπ

τα τελευταια 5 χρονια λεω οτι θα ξαναπαω .....ΧΡΕΠΕς ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΚΟΛΟΓΕΡΟΙ

kaps
14/11/2006, 07:11
Τελικά στα Β.Π υπάρχει σχολή Shotokan ή Shitoriu ; Αν και πάω γυμνσατήριο νοιώθω πως σκουριάζω πιά .:sad:

gian_nykt
14/11/2006, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
καταρχην συμφωνω κ γω με τους αποπανω.



:rotflmao:
ηρακλειο ειμαι οχι αθηνα!ο δασκαλος μου ειναι ο κωστας κανακης.

καλα βλεπω ποσα χρονια κανετε ολοι,ποτε ξεκινησατε?εγω κικ πηγαινα δυο χρονια περιπου,hung gar κανα εξαμηνο δν θυμαμαι καλα κ νιντζουτσου παω απ το καλοκαιρι αλλα εχασα 2 μηνες επειδη ειχα μπλεξιματα με τα νοσοκομεια,αλλα μ αρεσει πολυ γιατι το ψαχνα καιρο κ θα συνεχισω.το κακο ειναι πως μαλλον του χρονου θα περασω σε αλλη πολη,κ δν ξερω αν θα βρω παλι σχολη νιντζουτσου.κ να βρω ομως,δν θα χω τον ιδιο δασκαλο...

δε μου λές....στείλε μου ενα pm που είναι η σχολή και τι ακριβως κάνεις στο νιντζούτσου?
Aikido κάνει?

tassosrr
14/11/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
1 ΧΡΟΝΟ wingchun

στον master tang αν θυμαμαι καλα ... καπου πισω απο το αλσος των ιλισιων

σταματισα λογο του οτι εφηγε η παρεα πυ πηγαιναμε μαζι δεν γουσταρε να λιπουμε πανω απο 3 εβδομαδεσ χωρις ενημερωση ΣΩΣΤΟΣ ....


μετα απο δυο χρονια στην βαρη ο οποιος ετυχε να ειναι μαθητης του πρωτου πολυ καλος και αυτος Ελληνας αλλα λογο δουλειας στοπ

τα τελευταια 5 χρονια λεω οτι θα ξαναπαω .....ΧΡΕΠΕς ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΚΟΛΟΓΕΡΟΙ

3 xronia yong chun ston shi hin panagiotou ilia k si fu kiriako antoniadi stin leoforo aleksandras!!kai oso patao sta podia mou tha sinexizo!!

tassosrr
14/11/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Το ζιουζιτσου και το νινζουτσου ΕΙΝΑΙ πολεμικές τέχνες.

Για τον δρόμο είναι το muai thai το jujutsu και η πυγμαχία. (με τα οποία έχω ασχοληθεί) Tα υπόλοιπα είναι απλά 'δυναμικά αθλήματα'.


Και το καλύτερο όλων είναι το 100άρι.:lol:

ti leteeeeeeee!!!!???

Gandalf dr685sm
14/11/2006, 11:59
To 100αρι , είναι όντως το καλύτερο , ειδικά απέναντι σε κάνες όπλων. Μάλιστα αν το κατέχεις για το μετ' εμποδίων (πηδάμε μάντρα και τον 4ποδο μούργο απο πάνω που είναι κρυμένος απο πίσω) είσαι ο καλύτερος όλων.

Για την ιστορία.

Μισή μάυρη WTF TKD , 1,5 χρόνο kick boxing, 3 μήνες Muai Thai (Traditional)...αλλά το τελευταίο πολύ βάρβαρο για τα 32 μου και απεχώρησα με την τιμή μου ψηλά.

Τελευταία ψάχνω για σχολή Tai-Chi (οχι WuShu) αλλά δεν υπάρχει πουθενά... μα πουθενά σας λέω.

Ταυτόχρονα μετείχα σε ενα σεμινάριο 1,5 μήνα αυτοάμυνας και αναγνώρισης ασύμμετρων επιθέσεων κατά την διάρκεια της ασφάλειας για τους Ολυμπιακούς...(Μαλακίες δηλαδή... μην το παίρνετε στα σοβαρά!). Αυτό έγινε , μετά απο κάποιες ευκαιρίες που έκατσαν και κάποιων ανθρώπων που υπήρχαν. Σημειωτέων οτι οι "δάσκαλο" ήταν ενεργοί εκπαιδευτές διαφόρων υπηρεσιών σε διεθνές επίπεδο. Απλά μια καλή εμπειρία θα έλεγα.

Σχολή Tai-Chi τώρα ξέρει/έχει ακούσει κανείς;


Gandalf

sniper
14/11/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.......

Ταυτόχρονα μετείχα σε ενα σεμινάριο 1,5 μήνα αυτοάμυνας και αναγνώρισης ασύμμετρων επιθέσεων κατά την διάρκεια της ασφάλειας για τους Ολυμπιακούς...(Μαλακίες δηλαδή... μην το παίρνετε στα σοβαρά!). Αυτό έγινε , μετά απο κάποιες ευκαιρίες που έκατσαν και κάποιων ανθρώπων που υπήρχαν. Σημειωτέων οτι οι "δάσκαλο" ήταν ενεργοί εκπαιδευτές διαφόρων υπηρεσιών σε διεθνές επίπεδο. Απλά μια καλή εμπειρία θα έλεγα.

Σχολή Tai-Chi τώρα ξέρει/έχει ακούσει κανείς;


Gandalf

Σας έλεγαν για διαμάντια, μονά - διπλά -τριπλά, cat-teams, CQB, αποτροπή και διαχείριση κρίσης κλπ κλπ;

:smokin:

Gandalf dr685sm
14/11/2006, 13:44
sniper...

Για να είμαι ειλικρινής... .οχι.....

Είχε κάτι Ισραηλινούς δασκάλους που έδειχναν κάποιες τεχνικές αφοπλισμού (πυροβόλο όπλο, πιστόλι)σε εμάς. Κάποιες απο αυτές κατά την δική μου ταπεινή άποψη ικανοποιητικές , μιας και ήταν 1-2 κινήσεις , γρήγορες και καίριες... και κάποιες , τουλάχιστον αστείες, καθώς έπρεπε να κάνεις 4 χορευτικά και ενα καλαματιανό , για να αφοπλίσεις μαχαίρι... Είναι γνωστό πως ο καλυτερος αφοπλισμός είναι σε όσο το δυνατόν λιγότερες και καίριες κινήσεις... μην το ταλαιπωρούμε πολύ.

Για προχωρημένες καταστάσεις , μπορώ να σου πω , πως το μόνο που ειδα , (και αυτό κατά τύχη , καθώς περνάγαμε servers, για κάποιο πρόγραμμα προστασίας) ήταν διάταξη αστυνομικών και μονάδων προστασίας, σε μεταφορά Υψηλών Προσώπων και ήταν πράγματι εντυπωσιακό.

όπως είπα... μαλακίες ήταν σε τέτοιο επίπεδο για εμάς. Έπρεπε να είσαι στον στρατό ή στην αστυνομία για να δείς κάτι σοβαρό.


Gandalf

Petros Triantos
14/11/2006, 13:52
Gadalf για ρίξε μια ματιά εδώ για Tai Chi

http://dir.forthnet.gr/1114-0-gr.html

sniper
14/11/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
......

Gandalf


Χμμμμ οκ - τα βασικά σας έδειξαν.... λογικό.... δεν ήταν δουλειά σας άλλωστε να φυλάτε κόσμο....

Taι chi, δεν ξέρω πάντως που εχει :D (ουτε καν ξέρω τι είναι :lol: )

:smokin:

Nostra
14/11/2006, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Taι chi, δεν ξέρω πάντως που εχει :D (ουτε καν ξέρω τι είναι :lol: ) :smokin:

Τι Chai πίνεις όμως ξέρεις... ε?

:lol: :lol: :lol: :lol:

Gandalf dr685sm
14/11/2006, 13:56
Petro... ευχαριστώ πολύ φίλε μου...


Gandalf

pocahondas
14/11/2006, 22:38
πιο παλιά έκανα taek won do και είχα πάρει μισή μαύρη ζώνη.. μου την έσπασε ο δάσκαλος και ο κορεάτης εξεταστής και σταμάτησα... το μετάνιωσα βέβαια γιατί μου άρεσε πάρα πολύ και έβαλα το πείσμα μου πάνω απ' όλα...:sad:
πέρισυ ξεκίνησα kick boxing έφτασα μέχρι πορτοκαλί 2, έπαιξα και σε έναν φιλικό αγώνα, ήταν πολύ κουλ.. όμως επειδή είχα πρόβλημα με τον αυχένα μου και με πονούσε, το σταμάτησα και αυτό...
πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι δάσκαλοι των πολεμικών τεχνών είναι κολλημένοι... θέλουν σεβασμό, όμως αυτοί δεν σέβονται τους μαθητές τους και πολλές φορές είναι και είρωνες: "άντε ρε κοτούλες", "κοκοκοκοκοκο", "τί είσαστε ρε, κοριτσάκια?" και πολλά άλλα που άν κρατούσα σημειώσεις θα είχα γράψει ολόκληρο βιβλίο...:mad: :mad: :mad:
πάντως το μόνο που συνεχίζω να κάνω εδώ και χρόνια και που ποτέ δεν σταμάτησα είναι να πηγαίνω γυμναστήριο, άσχετο βέβαια με τις πολεμικές τέχνες, αλλά μια χαρά μου κάνει και αυτό...:smokin: :smokin: :smokin:

tai
14/11/2006, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
ti leteeeeeeee!!!!??? Αμα δεις αγωνες σε κλουβια, (vale tudo) θα καταλάβεις τι είναι πρακτικό και τι καλαματιανό:a22: :lol:

kalgeorge
15/11/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Ποτε σταματησες απ’τον Μαλιο;;;
Εγω ημουν εκει μεχρι το 2000

stamatisa to 99 file mou pou piga fantaros, kai sunexisa pali to 2001

Xrider
15/11/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lara-R
πιο παλιά έκανα taek won do και είχα πάρει μισή μαύρη ζώνη.. μου την έσπασε ο δάσκαλος και ο κορεάτης εξεταστής και σταμάτησα... το μετάνιωσα βέβαια γιατί μου άρεσε πάρα πολύ και έβαλα το πείσμα μου πάνω απ' όλα...:sad:
πέρισυ ξεκίνησα kick boxing έφτασα μέχρι πορτοκαλί 2, έπαιξα και σε έναν φιλικό αγώνα, ήταν πολύ κουλ.. όμως επειδή είχα πρόβλημα με τον αυχένα μου και με πονούσε, το σταμάτησα και αυτό...
πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι δάσκαλοι των πολεμικών τεχνών είναι κολλημένοι... θέλουν σεβασμό, όμως αυτοί δεν σέβονται τους μαθητές τους και πολλές φορές είναι και είρωνες: "άντε ρε κοτούλες", "κοκοκοκοκοκο", "τί είσαστε ρε, κοριτσάκια?" και πολλά άλλα που άν κρατούσα σημειώσεις θα είχα γράψει ολόκληρο βιβλίο...:mad: :mad: :mad:
πάντως το μόνο που συνεχίζω να κάνω εδώ και χρόνια και που ποτέ δεν σταμάτησα είναι να πηγαίνω γυμναστήριο, άσχετο βέβαια με τις πολεμικές τέχνες, αλλά μια χαρά μου κάνει και αυτό...:smokin: :smokin: :smokin:

Μαλλον επεσες σε μαλακα!!
Εγω σε περιοδο προετοιμασιας αγωνων (γαι να μην χασω και της διακοπες μου)εκανα προπονηση στο Ρεθυμνο με εναν εξισου καλο δασκαλο αλλα Okinawa συτημα και παρ'οτι με εβαζε να παιζω αγωνα με εναν τυπο που ειχε διακριτικα Εθνικης ομαδας και δεν χερω σε ποιο νταν ηταν...σχολιασμους τετοιους δεν ειχαμε!
Τωρα βαιβεα κατα ποσο ολοι ειναι δασκαλοι δεν το ξερω...Ο Ελευσινιωτης παντως ηταν και δασκαλος στην σχολη Αστυνομιας Αθηνα.
Στην προπονηση επρεπε να ειμαστε πειθαρχημενοι γιατι αλιως θα ηταν κινεζικο τσιρκο.
Παντως αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ηταν που ελεγε παντα οτι σε περιπτωση καβγα το πρωτο πραγμα που κανουμε ειναι...ναΦΥΓΟΥΜΕ!!
Μια φορα ειχα μπει με μαυρο μπλοθζακι πριν παρω την μαυρη για προπονηση και με τρελλανε στο καψωνι της γυμναστικης και του στοχου!!
Εχει και μια σχολη στην Παρο (αν υπαρχει ακομα).

pocahondas
15/11/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Μαλλον επεσες σε μαλακα!!
Εγω σε περιοδο προετοιμασιας αγωνων (γαι να μην χασω και της διακοπες μου)εκανα προπονηση στο Ρεθυμνο με εναν εξισου καλο δασκαλο αλλα Okinawa συτημα και παρ'οτι με εβαζε να παιζω αγωνα με εναν τυπο που ειχε διακριτικα Εθνικης ομαδας και δεν χερω σε ποιο νταν ηταν...σχολιασμους τετοιους δεν ειχαμε!
Τωρα βαιβεα κατα ποσο ολοι ειναι δασκαλοι δεν το ξερω...Ο Ελευσινιωτης παντως ηταν και δασκαλος στην σχολη Αστυνομιας Αθηνα.
Στην προπονηση επρεπε να ειμαστε πειθαρχημενοι γιατι αλιως θα ηταν κινεζικο τσιρκο.
Παντως αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ηταν που ελεγε παντα οτι σε περιπτωση καβγα το πρωτο πραγμα που κανουμε ειναι...ναΦΥΓΟΥΜΕ!!
Μια φορα ειχα μπει με μαυρο μπλοθζακι πριν παρω την μαυρη για προπονηση και με τρελλανε στο καψωνι της γυμναστικης και του στοχου!!
Εχει και μια σχολη στην Παρο (αν υπαρχει ακομα).

...μα και οι 2 δάσκαλοι να μου βγούν μαλάκες??? μάλλον θα πρέπει να είμαι πολύ γκαντέμω...

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

h_m_akis
15/11/2006, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από lara-R
πιο παλιά έκανα taek won do και είχα πάρει μισή μαύρη ζώνη.. μου την έσπασε ο δάσκαλος και ο κορεάτης εξεταστής και σταμάτησα... το μετάνιωσα βέβαια γιατί μου άρεσε πάρα πολύ και έβαλα το πείσμα μου πάνω απ' όλα...:sad:
πέρισυ ξεκίνησα kick boxing έφτασα μέχρι πορτοκαλί 2, έπαιξα και σε έναν φιλικό αγώνα, ήταν πολύ κουλ.. όμως επειδή είχα πρόβλημα με τον αυχένα μου και με πονούσε, το σταμάτησα και αυτό...
πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι δάσκαλοι των πολεμικών τεχνών είναι κολλημένοι... θέλουν σεβασμό, όμως αυτοί δεν σέβονται τους μαθητές τους και πολλές φορές είναι και είρωνες: "άντε ρε κοτούλες", "κοκοκοκοκοκο", "τί είσαστε ρε, κοριτσάκια?" και πολλά άλλα που άν κρατούσα σημειώσεις θα είχα γράψει ολόκληρο βιβλίο...:mad: :mad: :mad:
πάντως το μόνο που συνεχίζω να κάνω εδώ και χρόνια και που ποτέ δεν σταμάτησα είναι να πηγαίνω γυμναστήριο, άσχετο βέβαια με τις πολεμικές τέχνες, αλλά μια χαρά μου κάνει και αυτό...:smokin: :smokin: :smokin:



απο την δικια μου εμπειρια ΟΛΟΙ οι καλοι προπονητες φερονται καπως ετσι σε ολα τα αθληματα. πιστεψε με σε κανει να αποδωσεις παραπανω και να ξεπερασεις τον εαυτο σου, απλα και μονο επιδη σου θιγει τον εγωισμο. αν δεν εχεις πολυ ισχυρο εγωισμο τοτε δεν προκειται ποτε να αποδωσεις σε αυτα τα "σπορ"! ποσο μαλλον να κανεις προταθλητισμο που αυτο που πρεπει να καταφερεις ειναι να επικρατησεις του αντιπαλου σου. ειδικα σε αυτα τα αθληματα που στην ουσια τρως και δινεις ξυλο! δεν τα μπερδευω με το ξυλο, αλλα στην πραγματικοτητα ετσι ειναι... η πυγμαχια που εχω ασχοληθει εγω ειναι μια διαρκης μαχη...αν δεν την δεις εγωιστικα οτι εισαι καλυτερος και γι'αυτο θα νικησεις τοτε :sick:

εχω την τυχη να εχω γνωρισει και να με προπονησουν καποιοι απο τους καλυτερους προπονητες πυγμαχιας στην ελλαδα και ολοι ειχαν την αναλογη συμπεριφορα... "ψιλο"χαλαροι σε μη αγωνιστικη περιοδο, απιστευτα μπινελικια και καντιλια στην αγωνιστικη προετοιμασια, χαλαροι αλλα πολυ αγχωμενοι προσπαθωντας να το κρυψουν πριν τον αγωνα, και τρελαμενοι-νευριασμενοι-πορωμενοι(καντιλια...καντιλια...καντιλια...) κατα την διαρκεια του αγωνα!!! ολοι οι παραπανω με τρελες νικες-πρωταθληματα-διακρισεις αθλητων τους στο ενεργητικο τους.

αντιθετα οσους χαλαρους σε ολες τις φασεις προπονητες γνωρισα δεν ειχαν να δειξουν τιποτα αξιολογο στην καριερα τους και ουτε κατι σημαντικο να κερδισω εγω.

συμπερασματικα πιστευω πως ειναι περισσοτερο τεχνικη αυτος ο τροπος συμπεριφορας ο οποιος συναντιεται και στο ποδοσφαιρο, το μπασκετ κπλ...(ακομα και την πραγματικη μαχη και το στρατο:winka: ) παρα ηλιθια νοοτροπια του προπονητη(...μιας και εχει καλως ή κακως αποτελεσμα;) )

οσον αφορα τις γυναικες ομως, αν και ισχυει ακριβως το ιδιο, δεν τις μπινελικιαζαν οπως εμας (προσβολες,χριστοπαναγιες κλπ.) γιατι ειναι και ασθενες φυλλο:rotflmao: !!! κεντριζαν τον εγωισμο τους με αλλους τροπους...:rolleyes: ...:mad:

h_m_akis
15/11/2006, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lara-R
μου την έσπασε ο δάσκαλος και ο κορεάτης εξεταστής και σταμάτησα...



"η ψυχολογικη πιεση κανει τον αθλητη" ελεγε ο προπονητης μου...και ειχε απολυτο δικιο:wave2:

tai
15/11/2006, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
"η ψυχολογικη πιεση κανει τον αθλητη" ελεγε ο προπονητης μου...και ειχε απολυτο δικιο:wave2: Και γιατί δεν απέδωσε ??:a22: :a22:

950dim
15/11/2006, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
stamatisa to 99 file mou pou piga fantaros, kai sunexisa pali to 2001

Συμμετειχες στο σεμιναριο με τον Στελιο Λογγινιδη,γνωστος ως Stan the Man στο Κ-1;;;
Ηταν 4ωρα για 2μερες αν θυμαμαι καλα πρεπει να εγινε το ’99...
ποσο μου’χει λειψει ο κ.Μαλιος...
Θυμαμαι διναμε για μαυρη 4 ατομα...
κι επαιξε μαζι μας απο 3 γυρους με τον καθενα σερι...
εκει φαγαμε και το περισσοτερο ξυλο...
οχι τυχαια βεβαια...
εβαζε κι αυτα τα καρδιτσιωτικα τραγουδια κατι σα Ταυλανδεζικη μουσικη...
51 χρονων τοτε...

h_m_akis
15/11/2006, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Και γιατί δεν απέδωσε ??:a22: :a22:



εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..............:rolleyes:



:look:

tai
15/11/2006, 19:10
Από τα 13 ασχολούμαι με διάφορες πολ. Τέχνες. Ήταν η εποχή του Bruce lee. Και των ψωνισμένων.

Τότε είχαμε και διάφορα ‘φρούτα’ που είχαν μάθει σε ‘μοναστήρια’ η σε απόμερες περιοχές τα μυστικά κόλπα τους και τα δίδασκαν με μια εικονική αμοιβή. Χαράτσι το λέγανε. Πέρασαν χρόνια και μάθαμε, με λάθη, με τύχη, πολλές ώρες,κοπο, και λεφτά πεταμένα.(ψώνια είπαμε.)

Από τότε τσακωνόντουσαν για το πια τέχνη είναι καλύτερη.

Υπήρχαν μέχρι το 85 παράνομα ανοικτά πρωταθλήματα, που έβγαζαν πάντα πρωταθλητές του muai thai ή του wu shu. Κανέναν καρατέκα, τζουντόκα σαολίν ή πυγμάχο.
Άρχισαν να γίνονται μόδα τότε τα κλουβιά.
Οι πρώτες χρονιές έβγαζαν το muai thai.
Μετά το Brazilian jujutsu,.αιφνιδιάζοντας, επεκράτησε για λίγο καιρό.
Το επόμενο βήμα ήταν αναμενόμενο. Ό συνδυασμός των δύο έβγαζε πάντα τον πρωταθλητή.

Μετά από 35 χρόνια, δικαιώθηκε ο πιο προχωρημένος δάσκαλος, ο ιδρυτής του
jeet kune do, bruce lee. Που έλεγε ότι με ανακάτωμα των στυλ και προσαρμογή στον εκάστοτε αντίπαλο, έρχεται η νίκη. Με λίγα λόγια μάθε απ’όλα.
.
Στην μάχη σώμα με σώμα το αποτέλεσμα έχει βγεί. Στην αντιμετώπιση ανθρώπου που φέρει κάποιο αντικείμενο (μαχαίρι, κλομπ, κλπ) παίζουν σωστά το karate jujutsu aikido.
Στην χρήση όπλων και γενικά αντικειμένων που μπορούν να γίνουν όπλα.(αλυσίδες, κοντάρια κλπ.) το kung fu και ninjutsu είναι τα πληρέστερα.

Και μην ξεχνάτε ότι η καλύτερη τέχνη είναι αυτή, που μένει στο τέλος όρθιος ο κάτοχος της.

:a024:

h_m_akis
15/11/2006, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
η καλύτερη τέχνη είναι αυτή, που μένει στο τέλος όρθιος ο κάτοχος της.






:beer:



μια φορα εμεινα ορθιος εναντια σε τρεις με ελαχιστη πυγμαχια και αρκετες μπουκαλιες με amstel!!! :smokin: (χωρις πλακα)

εξω δεν μετρανε τοσο οι προπονησεις σε καποια martial art αλλα τα b@@@llsss

...κοινως "αμελετητα"!!!:D :winka:

950dim
15/11/2006, 19:41
Μετά από 35 χρόνια, δικαιώθηκε ο πιο προχωρημένος δάσκαλος, ο ιδρυτής του
jeet kune do, bruce lee. Που έλεγε ότι με ανακάτωμα των στυλ και προσαρμογή στον εκάστοτε αντίπαλο, έρχεται η νίκη. Με λίγα λόγια μάθε απ’όλα.

Kι εδω φιλε στις πολ.τεχνες το εργο παιζεται οπως και στα παντα:
προπονεισαι σ’εκεινο που σε τραβαει περισσοτερο,
βαση φιλοσοφιας του αντιστοιχου συστηματος,βαση φιλοσοφιας δικης σου.
Καθε πολεμικη τεχνη/μαχητικο αθλημα συγχρονη η αρχαια,μπορει να προσφερει πολλα!
Υπαρχουν πολλα συστηματα ως προς την αυτοαμυνα...
αλλα παλι λιγοτερο εστιαζουν εκει,δινοντας βαση σε ανοιχτη μαχη με μεγαλυτερες αποστασεις...
Ναι το jeet kune do ειναι ισως απο τις πιο ολοκληρωμενες πολ.τεχνες...
εκανα για ενα χρονο το ’88 στα Πατησια,εκλεισε...
ποιος ομως να στο διδαξει;;;

h_m_akis
15/11/2006, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim

ποιος ομως να στο διδαξει;;;



ο bruce lee! ολοι οι αλλοι πουλανε φουμαρα...νομιζω. some other time δηλαδη!:(

Zorbas
15/11/2006, 23:32
JUDO κανείς????????????????:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

BAD BOY
16/11/2006, 00:07
1986-1998 kung fu-fu jow pai
με τον Αγγελο Παπαδατο και μετα
με τον μαθητη του Νικο Μεμμο.
Απο κει και μετα ....οι γιοι :D
και μενα ο φυσιοθεραπευτης:rotflmao:


69648

pocahondas
16/11/2006, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
"η ψυχολογικη πιεση κανει τον αθλητη" ελεγε ο προπονητης μου...και ειχε απολυτο δικιο:wave2:


πίστεψέ με και στις γυναίκες λένε τέτοιες αηδίες..
..στην δική μου περίπτωση δεν υπάρχει αυτό... τους φτύνω κατάμουτρα και σηκώνομαι και φεύγω... :smokin: :smokin: :smokin:
ειμαι τόσο ανήσυχο πλάσμα που η λέξη πειθαρχεία μου είναι τελείως άγνωστη...:ninja: :ninja:

mumbler
16/11/2006, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
"η ψυχολογικη πιεση κανει τον αθλητη" ελεγε ο προπονητης μου...και ειχε απολυτο δικιο:wave2:


Συμφωνό απόλυτα.Με τη μόνη διαφορά ότι η ψυχολογική πίεση κάνει το πρωταθλητή.
Άλλο να κάνεις σαν ερασιτέχνης αθλητισμό και άλλο πρωταθλητισμό.Εκεί οι απαιτήσεις
είναι τεράστιες και δέ σε παίρνει να μπείς στι ρινγκ ή στο ταπί χωρίς τη κατάληλη προετοιμασία
ψυχολογική και σωματική.
:wave2:

Xrider
16/11/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim

Ναι το jeet kune do ειναι ισως απο τις πιο ολοκληρωμενες πολ.τεχνες...
εκανα για ενα χρονο το ’88 στα Πατησια,εκλεισε...
ποιος ομως να στο διδαξει;;;

sin sxoli pou einai sta Ano Patisia ston sta8mo tou trenou apenanti,pano apo ta Gema??
An einai afti exo akousei oti apo tin arxi epefte polu xylo!
O typos exei mia Lamborghini Diablo,tin exo dei sto garage tou!!!!:eyepop: :eyepop:
Ante na tou tin klepseis!!:rotflmao: :rotflmao:

vassilis88
16/11/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
O typos exei mia Lamborghini Diablo,tin exo dei sto garage tou!!!!:eyepop: :eyepop:
Ante na tou tin klepseis!!:rotflmao: :rotflmao:

τον απειλεις με νεροπιστολο η αεροβολο!:lol: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
16/11/2006, 13:23
Πασίγνωστος ... Τυγχάνει να σύχναζα Πατήσσια, απο το 1990 και μετά.

ήταν τότε που οι περιοχές, Πατήσσια (Άνω και Κάτω) και Ν.Ηράκλειο είχε φοβερές διαμάχες.

Να σημειώσω οτι όταν είχε γίνει τσαμπουκάς ΧΟΝΤΡΟΣ, τότε , με Ηρακλειώτες στο Kangoo , είχε κατέβει με ενα Katana , που είχε σαν έκθεμα και φυσικά είχαν λακίσει όλοι.
Παρά το μέγεθος του, είναι φοβερά γρήγορος.

Παρεπιπτόντως η lamborgini, είναι "μαϊμού" manta παλιό αν μιλάμε οτι έχει ακόμα το ίδιο αυτοκίνητο.

Στην σχολή του είχαμε πάει παλιά, μια ομάδα TKD WTF απο τον Ερμή Πατησσίων που ήμουν τότε, και δεν θα έλεγα οτι το να βαράς ή να πατάς τους κοιλιακούς των ασκουμένων , είναι και η καλύτερη τεχνική, αντίθετα με το τι δείχνουν οι cult movies του Κινέζικου κινηματογράφου. Μπορεί να πάθεις μέχρι και ρήξη σπλήνας έτσι.

Ξύλο όντως έπεφτε πολύ, καθώς πηγαίναν για προπόνηση επάνω και έβγαιναν είτε κουτσοί , είτε "μαυρισμένοι".... sorry αλλά αυτό δεν είναι εκμάθηση... είναι απλά βαράτε όλοι.


Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται, μιας και έχω φύγει απο το 1995 περίπου απο την περιοχή , αλλά αν ισχύει το ίδιο , τότε λυπάμαι τα παιδιά εκεί.


Gandalf

kalgeorge
16/11/2006, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Συμμετειχες στο σεμιναριο με τον Στελιο Λογγινιδη,γνωστος ως Stan the Man στο Κ-1;;;
Ηταν 4ωρα για 2μερες αν θυμαμαι καλα πρεπει να εγινε το ’99...
ποσο μου’χει λειψει ο κ.Μαλιος...
Θυμαμαι διναμε για μαυρη 4 ατομα...
κι επαιξε μαζι μας απο 3 γυρους με τον καθενα σερι...
εκει φαγαμε και το περισσοτερο ξυλο...
οχι τυχαια βεβαια...
εβαζε κι αυτα τα καρδιτσιωτικα τραγουδια κατι σα Ταυλανδεζικη μουσικη...
51 χρονων τοτε...

to thumamai to seminario alla den eixa paei giati ekana propinisi mono ta prwina tote
gai tin mauri etsi kai egw,,,efaga poly xulo xaxaaaxxxaaxxa
thymamai ena savato pou erxontousan gia proponisi apo geitonika gumnastiria, kai eixe vgalei 42 gyrous:uplate: :uplate:
epatha plaka leme
o kalyteros leme, makran.....:beer:

Xrider
16/11/2006, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Παρεπιπτόντως η lamborgini, είναι "μαϊμού" manta παλιό αν μιλάμε οτι έχει ακόμα το ίδιο αυτοκίνητο.


Gandalf

:nono: Δεν ηταν μαϊμού!!
Την ειχα δει και στον δρομο και στο γκαραζ....ο τυπος εχει καποια σχεση με Αμερικη (νομιζω οτι ειναι Αμερικανος υπηκοος)και την ειχε φερει απο εκει.....
Υπαρχει κανενας που εμεινε σε αυτη την σχολη πανω απο 3 μηνες?...Ολοι λεγανε οτι ετρωγαν πολυ ξυλο και μετα εφευγαν.

Gandalf dr685sm
16/11/2006, 15:13
Δεν είναι Αμερικανός υπηκόος, αυτό είναι σίγουρο... αυτό ήταν ενα κομμάτι της ιστορίας, για να φέρνει κόσμο στην σχολή, λέγοντας οτι είναι μαθητής, κάποιου άλλου μαθητή που είχε φοιτήσει υπό τον Bruce Lee... ΄Κάτι που σίγουρα δεν ισχύει , αν αναλογιστείς τον τρόπο εκγύμνασης και διδασκαλίας που χρησιμοποιεί και τον αντιπαραβάλεις με εκείνον που αναφέρει ο Bruce Lee στην αυτοιογραφία του.

Για το αυτοκίνητο , ...

Απο όσο είχε ειπωθεί τότε... τα λαμαρινικά και λοιπά , ειχαν έρθει απο έξω και είναι όντως lamborgini, αλλά το σασί είναι manta απο κάτω. Η lamborgini diablo , είναι αρκετά πιο φαρδιά απο αυτό το συγκεκριμένο (αν είναι αυτό ... τότε ήταν κόκκινο αν θυμαμαι καλά).

Για το ξύλο... 3 μήνες;... πολύ είπες...


Gandalf

Xrider
16/11/2006, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν είναι Αμερικανός υπηκόος, αυτό είναι σίγουρο... αυτό ήταν ενα κομμάτι της ιστορίας, για να φέρνει κόσμο στην σχολή, λέγοντας οτι είναι μαθητής, κάποιου άλλου μαθητή που είχε φοιτήσει υπό τον Bruce Lee... ΄Κάτι που σίγουρα δεν ισχύει , αν αναλογιστείς τον τρόπο εκγύμνασης και διδασκαλίας που χρησιμοποιεί και τον αντιπαραβάλεις με εκείνον που αναφέρει ο Bruce Lee στην αυτοιογραφία του.

Για το αυτοκίνητο , ...

Απο όσο είχε ειπωθεί τότε... τα λαμαρινικά και λοιπά , ειχαν έρθει απο έξω και είναι όντως lamborgini, αλλά το σασί είναι manta απο κάτω. Η lamborgini diablo , είναι αρκετά πιο φαρδιά απο αυτό το συγκεκριμένο (αν είναι αυτό ... τότε ήταν κόκκινο αν θυμαμαι καλά).

Για το ξύλο... 3 μήνες;... πολύ είπες...


Gandalf
Μπορει και να εχεις δικιο,δεν τον ξερω τον τυπο αλλα λογω του οτι πηγαινα στο Ε.Π.Λ Ν.Φ τον ειχα δει στον δρομο και ενας φιλος απο Ν.Φ ηταν γειτονας του και μου ειπε για το αυτοκινητο.

Loudovikos
16/11/2006, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Υπαρχει κανενας που εμεινε σε αυτη την σχολη πανω απο 3 μηνες?...Ολοι λεγανε οτι ετρωγαν πολυ ξυλο και μετα εφευγαν.

Apo to 87-93 ;) ;)



Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Στην σχολή του είχαμε πάει παλιά, μια ομάδα TKD WTF απο τον Ερμή Πατησσίων που ήμουν τότε, και δεν θα έλεγα οτι το να βαράς ή να πατάς τους κοιλιακούς των ασκουμένων , είναι και η καλύτερη τεχνική, αντίθετα με το τι δείχνουν οι cult movies του Κινέζικου κινηματογράφου. Μπορεί να πάθεις μέχρι και ρήξη σπλήνας έτσι.


Xaxa Gandalf την θυμαμαι αυτη την ημέρα. Μάλιστα ειχαμε κάνει και μερικές μάχες μεταξύ των δυο σχολων για επίδειξη!!

:a013: :a013:

Οσο για την lamborgini απο οτι θυμάμαι ηταν countach!

tai
16/11/2006, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Μετά από 35 χρόνια, δικαιώθηκε ο πιο προχωρημένος δάσκαλος, ο ιδρυτής του
jeet kune do, bruce lee. Που έλεγε ότι με ανακάτωμα των στυλ και προσαρμογή στον εκάστοτε αντίπαλο, έρχεται η νίκη. Με λίγα λόγια μάθε απ’όλα.

Kι εδω φιλε στις πολ.τεχνες το εργο παιζεται οπως και στα παντα:
προπονεισαι σ’εκεινο που σε τραβαει περισσοτερο,
βαση φιλοσοφιας του αντιστοιχου συστηματος,βαση φιλοσοφιας δικης σου. η φιλοσοφία κάθε τέχνης είναι να νικήσεις τον αντίπαλο. Τα άλλα είναι ροζ κορδέλες για να ομορφύνει το πακέτο
Καθε πολεμικη τεχνη/μαχητικο αθλημα συγχρονη η αρχαια,μπορει να προσφερει πολλα! εκτός από την μάχη ναι Θέλεις φιλοσοφία?? Δεν είναι ανάγκη να πληρώνεις της σχολές για κάτι που δεν το παίρνεις ούτε σωστά ούτε σε καλή ποσότιτα,
Υπαρχουν πολλα συστηματα ως προς την αυτοαμυνα... αλλα παλι λιγοτερο εστιαζουν εκει,δινοντας βαση σε ανοιχτη μαχη με μεγαλυτερες αποστασεις... η αυτοάμυνα είναι και για κοντινές αποστάσεις και για πιο μακρινές. Οι επιμέρους εκπαιδεύσεις είναι ελλιπείς όπως και οι τέχνες που της διδάσκουν.,
Ναι το jeet kune do ειναι ισως απο τις πιο ολοκληρωμενες πολ.τεχνες... το jeet kune do δεν είναι μια ακόμα πολ. Τέχνη. Είναι ένας νέος τρόπος εκπαίδευσης των πολ. τεχνών
εκανα για ενα χρονο το ’88 στα Πατησια,εκλεισε...
ποιος ομως να στο διδαξει;;;

950dim
17/11/2006, 19:03
η φιλοσοφία κάθε τέχνης είναι να νικήσεις τον αντίπαλο. Τα άλλα είναι ροζ κορδέλες για να ομορφύνει το πακέτο...
Ναι,διαφερει κατα πολυ η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ομως,μπορεις να τον νικησεις και δαγκωνοντας του το λαρυγγι...
εκτός από την μάχη ναι Θέλεις φιλοσοφία?? Δεν είναι ανάγκη να πληρώνεις της σχολές για κάτι που δεν το παίρνεις ούτε σωστά ούτε σε καλή ποσότιτα...
Ο καθενας επιλεγει το ειδος της μαχης που τον ενδιαφερει,ψαχνοντας παντα για ποιοτητα
η αυτοάμυνα είναι και για κοντινές αποστάσεις και για πιο μακρινές. Οι επιμέρους εκπαιδεύσεις είναι ελλιπείς όπως και οι τέχνες που της διδάσκουν...
ΔΕ μπορεις να τα κανεις ολα,ψαχνεις κατι που να καλυπτει οσο το δυνατον περισσοτερα
το jeet kune do δεν είναι μια ακόμα πολ. Τέχνη. Είναι ένας νέος τρόπος εκπαίδευσης των πολ. τεχνών...
Νεος τροπος;;;;δε μου απαντας,ποιος το διδασκει,ΣΩΣΤΑ,οπως λες;;;;;Φιλοσοφια;ουτε σ’αυτο δε βρισκεις;;;

Βλεπεις,στα ¨κλουβια¨γ....ει και δερνει το Brazilian Jujitsu,μπορουν ολοι να ασχοληθουν μ’αυτο;
Καθενα συστημα εχει τα υπερ και τα κατα του,κανενα δεν υποσχεται να σε κανει Ρομποκοπ...
Το κεφαλαιο Αυτοαμυνα ειναι πολυ μεγαλο εξ’ου και τα δεκαδες συστηματα...
φιλικα

h_m_akis
17/11/2006, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
η φιλοσοφία κάθε τέχνης είναι να νικήσεις τον αντίπαλο. Τα άλλα είναι ροζ κορδέλες για να ομορφύνει το πακέτο...
Ναι,διαφερει κατα πολυ η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ομως,μπορεις να τον νικησεις και δαγκωνοντας του το λαρυγγι...
εκτός από την μάχη ναι Θέλεις φιλοσοφία?? Δεν είναι ανάγκη να πληρώνεις της σχολές για κάτι που δεν το παίρνεις ούτε σωστά ούτε σε καλή ποσότιτα...
Ο καθενας επιλεγει το ειδος της μαχης που τον ενδιαφερει,ψαχνοντας παντα για ποιοτητα
η αυτοάμυνα είναι και για κοντινές αποστάσεις και για πιο μακρινές. Οι επιμέρους εκπαιδεύσεις είναι ελλιπείς όπως και οι τέχνες που της διδάσκουν...
ΔΕ μπορεις να τα κανεις ολα,ψαχνεις κατι που να καλυπτει οσο το δυνατον περισσοτερα
το jeet kune do δεν είναι μια ακόμα πολ. Τέχνη. Είναι ένας νέος τρόπος εκπαίδευσης των πολ. τεχνών...
Νεος τροπος;;;;δε μου απαντας,ποιος το διδασκει,ΣΩΣΤΑ,οπως λες;;;;;Φιλοσοφια;ουτε σ’αυτο δε βρισκεις;;;

Βλεπεις,στα ¨κλουβια¨γ....ει και δερνει το Brazilian Jujitsu,μπορουν ολοι να ασχοληθουν μ’αυτο;
Καθενα συστημα εχει τα υπερ και τα κατα του,κανενα δεν υποσχεται να σε κανει Ρομποκοπ...
Το κεφαλαιο Αυτοαμυνα ειναι πολυ μεγαλο εξ’ου και τα δεκαδες συστηματα...
φιλικα




οσον αφορα το λαρυγγι, ναι ειναι ο καλυτερος και πιο αποτελεσματικος τροπος να νικησεις...δεν θα σε πονανε και τα χερια σου μετα:winka:

σοβαρα τωρα τι σε νοιαζει περισσοτερο? η πρακτικη ή το αποτελεσμα? ετσι κι αλλιως για να επικρατησεις πρεπει να κανεις κακο στον αλλον (με οποιονδηποτε τροπο αλλιως θα σου κανει εκεινος) γιατι λοιπον απωθησε απο την σκεψη ενος φαγωμενου λαρυγγιου? πολεμικη τεχνη ειναι...


οσον αφορα την "φιλοσοφια" δεν καταλαβαινω γιατι πολυς κοσμος την αναζητει στην ανατολη :( :confused: :sick: τι εχει καλυτερο εκει? κατα την γνωμη μου η "εκει" ιστορια δεν εχει να δειξει περισσοτερα απο την "εδω". το μονο που καταλαβαινω ειναι το οτι η φαση ανατολιτικες πολεμικες τεχνες-φιλοσοφια εγινε αρκετα mainstream και ολοι χωθηκανε εκει. η δεκαετια του '80 ομως περασε...ξεκολλατε...
θες φιλοσοφια? διαβασε πλατωνα,αριστοτελη,σωκρατη.....................!!! στο καρατε δηλαδη θα την βρεις? φυκια για μεταξοτες κορδελες λεω γω! σαν τις διαφιμησεις της tv ενα πραγμα!
:wave2:

tai
17/11/2006, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
οσον αφορα το λαρυγγι, ναι ειναι ο καλυτερος και πιο αποτελεσματικος τροπος να νικησεις...δεν θα σε πονανε και τα χερια σου μετα:winka:

σοβαρα τωρα τι σε νοιαζει περισσοτερο? η πρακτικη ή το αποτελεσμα? ετσι κι αλλιως για να επικρατησεις πρεπει να κανεις κακο στον αλλον (με οποιονδηποτε τροπο αλλιως θα σου κανει εκεινος) γιατι λοιπον απωθησε απο την σκεψη ενος φαγωμενου λαρυγγιου? πολεμικη τεχνη ειναι...


οσον αφορα την "φιλοσοφια" δεν καταλαβαινω γιατι πολυς κοσμος την αναζητει στην ανατολη :( :confused: :sick: τι εχει καλυτερο εκει? κατα την γνωμη μου η "εκει" ιστορια δεν εχει να δειξει περισσοτερα απο την "εδω". το μονο που καταλαβαινω ειναι το οτι η φαση ανατολιτικες πολεμικες τεχνες-φιλοσοφια εγινε αρκετα mainstream και ολοι χωθηκανε εκει. η δεκαετια του '80 ομως περασε...ξεκολλατε...
θες φιλοσοφια? διαβασε πλατωνα,αριστοτελη,σωκρατη.....................!!! στο καρατε δηλαδη θα την βρεις? φυκια για μεταξοτες κορδελες λεω γω! σαν τις διαφιμησεις της tv ενα πραγμα!
:wave2: :a23: :a23:

tai
17/11/2006, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
η φιλοσοφία κάθε τέχνης είναι να νικήσεις τον αντίπαλο. Τα άλλα είναι ροζ κορδέλες για να ομορφύνει το πακέτο...
Ναι,διαφερει κατα πολυ η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ομως,μπορεις να τον νικησεις και δαγκωνοντας του το λαρυγγι... το αποτέλεσμα μετράει και όχι το πακέτο με την κορδέλα. Αν θες μπαλέτο μην χάνεις τον χρόνο σου.
εκτός από την μάχη ναι Θέλεις φιλοσοφία?? Δεν είναι ανάγκη να πληρώνεις της σχολές για κάτι που δεν το παίρνεις ούτε σωστά ούτε σε καλή ποσότιτα...
Ο καθενας επιλεγει το ειδος της μαχης που τον ενδιαφερει,ψαχνοντας παντα για ποιοτητα η μάχη είναι πάντα μάχη. Η ποιότητα της εξαρτάτε από την ποιότητα του αντιπάλου και όχι από την τέχνη που ξέρεις..
η αυτοάμυνα είναι και για κοντινές αποστάσεις και για πιο μακρινές. Οι επιμέρους εκπαιδεύσεις είναι ελλιπείς όπως και οι τέχνες που της διδάσκουν...
ΔΕ μπορεις να τα κανεις ολα,ψαχνεις κατι που να καλυπτει οσο το δυνατον περισσοτερα εγω δεν σου είπα για όλα αλλά για τα 2 πιο αποτελεσματικά.
το jeet kune do δεν είναι μια ακόμα πολ. Τέχνη. Είναι ένας νέος τρόπος εκπαίδευσης των πολ. τεχνών...
Νεος τροπος;;;;δε μου απαντας,ποιος το διδασκει,ΣΩΣΤΑ,οπως λες;;;;;Φιλοσοφια;ουτε σ’αυτο δε βρισκεις;;; φιλοσοφία όχι. Μέθοδο ναι.. Και δεν ξέρω κανέναν να σου πω

Βλεπεις,στα ¨κλουβια¨γ....ει και δερνει το Brazilian Jujitsu,μπορουν ολοι να ασχοληθουν μ’αυτο;ναι!
Καθενα συστημα εχει τα υπερ και τα κατα του,κανενα δεν υποσχεται να σε κανει Ρομποκοπ...
Το κεφαλαιο Αυτοαμυνα ειναι πολυ μεγαλο εξ’ου και τα δεκαδες συστηματα...
φιλικα Όπως υπάρχουν πατάτες μηχανές που δεν έχουν λόγο ύπαρξης, και γαματες μηχανές σε κάθε τύπο (ονοφ.στρητ.κλπ) έτσι και υπάρχουν φτιαχτά συστήματα αδοκίμαστα σε πραγματική μάχη αλλά πολυδιαφημισμένα. Υπάρχουν και κάποια άλλα που εξελίχθησαν μέσα από της μάχες. Αυτά δεν έχουν κατά. Απλά εξυπηρετούν σε κάποιες συγκεκριμένες καταστάσεις.(όχι σε όλες) ο συνδυασμός όμως δυο συστημάτων, και πολύ!!, πάρα πολύ!! προπόνηση, σε κάνει ρομποκοπ.:wave2:

950dim
17/11/2006, 20:08
Κρεμαστηκες απ’τη λεξη φιλοσοφια...!

Καθε συστημα εχει την ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ του,αυτο ειπα!

Οπως το taekwon do,η πυγμαχια,το καρατε,και αλλα

Και δεν τους ενδιαφερει ολους ΜΟΝΟ να ισοπεδωσουν τον αντιπαλο...

Αλλιως ολοι θα μαθαιναμε το πιο αιματηρο...

h_m_akis
17/11/2006, 20:23
οι πραγματικες πολεμικες τεχνες ειναι λιγες. ολα τα υπολοιπα ειναι φουμαρα που επινοηθηκαν επιδη δεν θελει ο καθενας να ασχοληθει μαζι τους (επιδη φοβαται κλπ.) ενω σαφως και μπορει.

τις πολεμικες τεχνες θα πρεπει να τις κρινει καποιος με βαση το αποτελεσμα μιας και ειναι πολεμικες!

h_m_akis
17/11/2006, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim

Καθε συστημα εχει την ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ του,αυτο ειπα!

Οπως το taekwon do,η πυγμαχια,το καρατε,και αλλα

Και δεν τους ενδιαφερει ολους ΜΟΝΟ να ισοπεδωσουν τον αντιπαλο...

Αλλιως ολοι θα μαθαιναμε το πιο αιματηρο...



δεν εχεις αδικο αλλα..... μιας και το ανεφερα παραπανω οι πολεμικες τεχνες που δεν συγκαταλεγονται στα φουμαρα ειναι αυτες που εχουν σαν μοναδικη φιλοσοφια την ισοπεδωση του αντιπαλου γι'αυτο και ειναι πολεμικες:winka:

το μονο που τις σταματαει -σαν αθληματα πλεον- ειναι οι κανονισμοι:rolleyes:

mumbler
17/11/2006, 21:07
Έχει ασχοληθεί κανείς με μάχη υποταγής?
Ξέρετε κανά σύλλογο που να ασχολείτε με το άθλημα?:confused:

950dim
18/11/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
δεν εχεις αδικο αλλα..... μιας και το ανεφερα παραπανω οι πολεμικες τεχνες που δεν συγκαταλεγονται στα φουμαρα ειναι αυτες που εχουν σαν μοναδικη φιλοσοφια την ισοπεδωση του αντιπαλου γι'αυτο και ειναι πολεμικες:winka:

το μονο που τις σταματαει -σαν αθληματα πλεον- ειναι οι κανονισμοι:rolleyes:

Συμφωνω απολυτα,κι οταν μπαινουν οι κανονισμοι γινονται μαχητικα αθληματα!

950dim
18/11/2006, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumbler
Έχει ασχοληθεί κανείς με μάχη υποταγής?
Ξέρετε κανά σύλλογο που να ασχολείτε με το άθλημα?:confused:

Στη Γαλατσιου,στη σχολη του Θεοφανους διδασκει Submission grappling αν δε κανω λαθος ο Δημητριου

950dim
18/11/2006, 09:54
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[B]Πασίγνωστος ... Τυγχάνει να σύχναζα Πατήσσια, απο το 1990 και μετά.

ήταν τότε που οι περιοχές, Πατήσσια (Άνω και Κάτω) και Ν.Ηράκλειο είχε φοβερές διαμάχες.

Να σημειώσω οτι όταν είχε γίνει τσαμπουκάς ΧΟΝΤΡΟΣ, τότε , με Ηρακλειώτες στο Kangoo , είχε κατέβει με ενα Katana , που είχε σαν έκθεμα και φυσικά είχαν λακίσει όλοι.
Παρά το μέγεθος του, είναι φοβερά γρήγορος.

Παρεπιπτόντως η lamborgini, είναι "μαϊμού" manta παλιό αν μιλάμε οτι έχει ακόμα το ίδιο αυτοκίνητο.

Στην σχολή του είχαμε πάει παλιά, μια ομάδα TKD WTF απο τον Ερμή Πατησσίων που ήμουν τότε, και δεν θα έλεγα οτι το να βαράς ή να πατάς τους κοιλιακούς των ασκουμένων , είναι και η καλύτερη τεχνική, αντίθετα με το τι δείχνουν οι cult movies του Κινέζικου κινηματογράφου. Μπορεί να πάθεις μέχρι και ρήξη σπλήνας έτσι.

Ξύλο όντως έπεφτε πολύ, καθώς πηγαίναν για προπόνηση επάνω και έβγαιναν είτε κουτσοί , είτε "μαυρισμένοι".... sorry αλλά αυτό δεν είναι εκμάθηση... είναι απλά βαράτε όλοι.

Η λαμποργκινι υπηρχε,οπως και το ανθρακι μαντα,ο τυπος ειχε καποιες ακρες απο Γερμανια και εισηγαγε αυτοκινητα,οπως κι αυτη ειναι η σημερινη ασχολια του

Εφερνε κατα καιρους αθλητες απο πολλες σχολες,του Βουτσινα,τον Ερμη κ.α.για μαχη ωστε να υποστηριξει πως το jeetkune do ειναι το καλυτερο κι επεφτε πολυ ξυλο,δε τολμουσες να χασεις γιατι θα ετρωγες περισσοτερες μετα απο τον ιδιο...

Η προπονηση ηταν παντα σε 2αδες αντιμετωποι ο ενας με τον αλλο και ξεκινουσες:λακτισματα καλαμι με μπλοκ καλαμι,γονατιες στα πλευρα εναλλαξ,βραχιονα με βραχιονα,γροθιες στη κοιλια,παντα με φουλ επαφη,μεχρι και κουτουλιες ¨παιζαμε¨...
Η αποθεραπεια ηταν ενα πακετακι απο καμψεις με γροθιες,καρπους,δαχτυλα,τρεξιμο στα γονατα,πατημα στη κοιλια,και για στρετσιγκ κουβαλαγαμε ο ενας τον αλλο τρεχοντας στη πλατη...

Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται, μιας και έχω φύγει απο το 1995 περίπου απο την περιοχή , αλλά αν ισχύει το ίδιο , τότε λυπάμαι τα παιδιά εκεί.

Τωρα δεν υπαρχει η σχολη,τοτε ομως οντως ειμασταν για λυπηση,ειχαμε δει(και βιωσει) πολλους κι ασχημους τραυματισμους...

Η ΘΕΩΡΙΑ ΗΤΑΝ:ΓΙΝΕ ΑΤΡΩΤΟΣ...για την Ιστορια ο ιδιος ειχε ψευτικα δοντια και πολλες φλεγμονες απο παλια τραυματα,ενα βραδυ τον ειχαμε δει να κλωτσαει(και να σπαει) ζαρντινιερες απεναντι απο τη σχολη,ειχε ενα νυχτερινο κεντρο,οπου τραγουδουσε τοτε ο Τερλεγκας(για την ιστορια κι αυτο)...

Loudovikos
18/11/2006, 10:14
Η σχολή ξανανοιξε πριν απο 3 μήνες!!
:wave2:

950dim
18/11/2006, 10:24
Kαι ναι φιλε ΤΑΙ συμφωνω,ο σκοπος της πολ.τεχνης ειναι να ¨νικησεις¨οπως λες τον αντιπαλο.
Αυτο βεβαια μπορει να γινει στο δρομο,κατεβαινοντας απο το αυτ/το σου,αφου εχεις βριστει με τον ¨αντιπαλο¨και μολις σε πλησιασει να αρχισεις τις αγκωνιες,τα κροσε,τις κουτουλιες και οτι αλλο σου βρισκεται προχειρο ¨νικωντας τον¨,ακομη κι αν θελει να σου μιλησει ο αλλος!
Υπαρχουν κι αλλοι τροποι να ¨νικησεις¨οπως λες ,η αν θες καλυτερα,να τον βγαλεις εκτος μαχης,φιλε τον αλλον,χωρις να τον σακατεψεις,με καποια γερη λαβη συνοδειας,
αλλα ακομη και με δυο κουβεντες πολλες φορες...

950dim
18/11/2006, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Loudovikos
Η σχολή ξανανοιξε πριν απο 3 μήνες!!
:wave2:

Σοβαρα μιλας;
στον ιδιο χωρο;;

Loudovikos
18/11/2006, 10:45
Ναι στον παλιό το χώρο! Πάνω απο το everest ( πρών kangoo).

Πάντως μια βόλτα που πέρασα, τα πράγματα τα είδα πιο ήπια
τώρα. Το μόνο σίγουρο που του έχει μείνει είναι η μανία με την
θρησκεία. ;) ;)

Xrider
18/11/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
οσον αφορα το λαρυγγι, ναι ειναι ο καλυτερος και πιο αποτελεσματικος τροπος να νικησεις...δεν θα σε πονανε και τα χερια σου μετα:winka:

σοβαρα τωρα τι σε νοιαζει περισσοτερο? η πρακτικη ή το αποτελεσμα? ετσι κι αλλιως για να επικρατησεις πρεπει να κανεις κακο στον αλλον (με οποιονδηποτε τροπο αλλιως θα σου κανει εκεινος) γιατι λοιπον απωθησε απο την σκεψη ενος φαγωμενου λαρυγγιου? πολεμικη τεχνη ειναι...


οσον αφορα την "φιλοσοφια" δεν καταλαβαινω γιατι πολυς κοσμος την αναζητει στην ανατολη :( :confused: :sick: τι εχει καλυτερο εκει? κατα την γνωμη μου η "εκει" ιστορια δεν εχει να δειξει περισσοτερα απο την "εδω". το μονο που καταλαβαινω ειναι το οτι η φαση ανατολιτικες πολεμικες τεχνες-φιλοσοφια εγινε αρκετα mainstream και ολοι χωθηκανε εκει. η δεκαετια του '80 ομως περασε...ξεκολλατε...
θες φιλοσοφια? διαβασε πλατωνα,αριστοτελη,σωκρατη.....................!!! στο καρατε δηλαδη θα την βρεις? φυκια για μεταξοτες κορδελες λεω γω! σαν τις διαφιμησεις της tv ενα πραγμα!
:wave2:

Οι πολεμικες τεχνες,λεγονται τεχνες και οχι τακτικες γιατι αυτοι που τις επινοησαν ηταν Κινεζοι,Ιαπωνες μοναχοι και με αυτον τον τροπο μπορουσαν να επιβληθουν με το μυαλο στο σωμα και να φτασουν σε σημεια που κανενας απο εδω μεσα μπορει...οι Σαολιν 7 χρονων λυγιζουν μπετοβεργα με το λαρυγγι τους και σε σωματικη διαπλαση ειναι ενα παιδακι 7 χρονων..αυτα ειναι επιτευματα του μυαλου....
Στο τελος τελος ακομα και οι Σαμουραι ειχαν κωδικα τιμης και εκπαιδευση αναλογη γιατι ο σκοπος τους ηταν ιερος,να προστατεψουν τον αυτοκρατορα...
Αγωνες σε κλουβια κλπ ειναι "Αμερικανατες παπαριες"...Αν στην πεσει ο Batista η ο Erth quek τυποι της παλης 2μ+ 200κλ μυες και παιδια λαστιχο νομιζεις οτι κανεις μπορει εστω να τους "χαιδεψει"?
Σε πραγματικη εμπλοκη αν φοβηθεις πριν παλεψεις...αστο για αλλη φορα...το μυαλο τα κανει ολα.
:wave2:

ronin1
18/11/2006, 13:27
ο καλύτερος τρόπος για να βγεις νικητής από μια συμπλοκή, είναι να την αποφύγεις...

όποιος ασχολείται με πολεμικές τέχνες και μαχητικά αθλήματα για να μπορεί να δείρει κάποιον αν χρειαστεί, είναι το λιγότερο παπαρας...

είναι ένας απίθανος τρόπος γυμναστικής, εκτόνωσης, άσκησης του μυαλού, κ εννοώ άσκησης του μυαλού γιατί προπονείσαι, παλέυεις , πυγμαχείς με το μυαλό πάνω από όλα , το σώμα εκτελεί τις εντολές του,

κ κουφια η ώρα αν ερθει κάποτε να υπερασπιστει κάποιος τον εαυτό του, θα το καταφερει, με οτι κ να ασχολειται, γιατί υπερασπίζεται τον εαυτό του, ακόμα και να μην εχει γνωσεις τετοιες...δεν υπάρχει πιο επικύνδυνος ανθρωπος απο αυτον που μαχεται για τη ζωη του...

zireous
19/11/2006, 01:42
Σωστός ο ronin1, και παρόλο που έχω δεκάδες νταν (στα videogames εννοείται) μόνο σε αυτά τους τσακίζω ούλους... :D

h_m_akis
19/11/2006, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Οι πολεμικες τεχνες,λεγονται τεχνες και οχι τακτικες γιατι αυτοι που τις επινοησαν ηταν Κινεζοι,Ιαπωνες μοναχοι και με αυτον τον τροπο μπορουσαν να επιβληθουν με το μυαλο στο σωμα και να φτασουν σε σημεια που κανενας απο εδω μεσα μπορει...οι Σαολιν 7 χρονων λυγιζουν μπετοβεργα με το λαρυγγι τους και σε σωματικη διαπλαση ειναι ενα παιδακι 7 χρονων..αυτα ειναι επιτευματα του μυαλου....
Στο τελος τελος ακομα και οι Σαμουραι ειχαν κωδικα τιμης και εκπαιδευση αναλογη γιατι ο σκοπος τους ηταν ιερος,να προστατεψουν τον αυτοκρατορα...
Αγωνες σε κλουβια κλπ ειναι "Αμερικανατες παπαριες"...Αν στην πεσει ο Batista η ο Erth quek τυποι της παλης 2μ+ 200κλ μυες και παιδια λαστιχο νομιζεις οτι κανεις μπορει εστω να τους "χαιδεψει"?
Σε πραγματικη εμπλοκη αν φοβηθεις πριν παλεψεις...αστο για αλλη φορα...το μυαλο τα κανει ολα.
:wave2:


:nono: :nono: :nono:
στην αρχαια Ελλαδα υπηρχαν πολεμικες τεχνες πολυυυυυυυυ νωριτερα! δεν ειναι επιτευγμα των κινεζων! σκεψου μονο οτι μια πολεμικη τεχνη ολοκληρωνεται και μετα γινεται αθλημα. πυγμαχια,παλη και παγκρατειο ηταν αθληματα τουλαχιστον 3000 χρονια πριν (χωρις να λαβουμε υποψιν τον Λιακοπουλο:lol: ) τωρα οσον αφορα τις μπετοβεργες τι να πω...το παγκρατειο ηταν αθλημα-αγωνισμα-μαχη μεχρι θανατου. και ειδικα τοτε που οι μαχες ηταν πραγματικες,σωμα με σωμα εδειξε η ιστορια ποιοι ηταν οι καλυτεροι...



γιατι,στα κλουβια δεν υπαρχουν τυποι σαν τον earthquake?

για το μυαλο εχεις απολυτο δικιο αλλα στη μαχη δεν νικας ισιωνοντας μπετοβεργες... η μαχητικη παιδια των Ελληνων ηταν πολυ ανωτερη...

αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι γιατι ζηταμε λυσεις στην ανατολη?!? αφου εχουμε μπροστα μας τα (αποδεδιγμενα) καλυτερα συστηματα.

tai
19/11/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Kαι ναι φιλε ΤΑΙ συμφωνω,ο σκοπος της πολ.τεχνης ειναι να ¨νικησεις¨οπως λες τον αντιπαλο.
Αυτο βεβαια μπορει να γινει στο δρομο,κατεβαινοντας απο το αυτ/το σου,αφου εχεις βριστει με τον ¨αντιπαλο¨και μολις σε πλησιασει να αρχισεις τις αγκωνιες,τα κροσε,τις κουτουλιες και οτι αλλο σου βρισκεται προχειρο ¨νικωντας τον¨,ακομη κι αν θελει να σου μιλησει ο αλλος!
Υπαρχουν κι αλλοι τροποι να ¨νικησεις¨οπως λες ,η αν θες καλυτερα,να τον βγαλεις εκτος μαχης,φιλε τον αλλον,χωρις να τον σακατεψεις,με καποια γερη λαβη συνοδειας,
αλλα ακομη και με δυο κουβεντες πολλες φορες...
Εάν κατέβεις να πλακωθείς με κάποιον που βρίστηκες τότε σίγουρα σου λείπει ένα άθλημα φουλ επαφής για να εκτονώνεσαι και να μην πλακώνεις τον κόσμο στο ξύλο.
Πρώτα μαθαίνεις την τέχνη του λαγού. 100 μετ’εμποδίων.:lol:
Μετά ξεκινάς να μαθαίνεις να πείθεις. (ρητορική) :p
Μετά να αμύνεσαι κάνοντας το λιγότερο κακό. (με μια και κάτω, και όχι σακάτεμα ):evil:
Και όταν σου είναι εύκολο να κάνεις κακό, τότε ΞΕΡΕΙΣ ότι δεν θα το κάνεις χωρίς σοβαρότατο λόγο. (εκτός και είσαι ανώμαλος.) :wacko:


Πως σου φαίνεται αυτή η κινεζοιαπωνική φιλοσοφία δυτικών προαστίων? :D :D

Το κακό πρέπει να το κάνεις ξέροντας ότι είναι κακό. Αν το θεωρείς άθλημα παιχνίδι ή φιλοσοφική άποψη τότε είσαι απλά κακός με δικαιολογίες.:wave2:

Xrider
19/11/2006, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
:nono: :nono: :nono:
στην αρχαια Ελλαδα υπηρχαν πολεμικες τεχνες πολυυυυυυυυ νωριτερα! δεν ειναι επιτευγμα των κινεζων! σκεψου μονο οτι μια πολεμικη τεχνη ολοκληρωνεται και μετα γινεται αθλημα. πυγμαχια,παλη και παγκρατειο ηταν αθληματα τουλαχιστον 3000 χρονια πριν (χωρις να λαβουμε υποψιν τον Λιακοπουλο:lol: ) τωρα οσον αφορα τις μπετοβεργες τι να πω...το παγκρατειο ηταν αθλημα-αγωνισμα-μαχη μεχρι θανατου. και ειδικα τοτε που οι μαχες ηταν πραγματικες,σωμα με σωμα εδειξε η ιστορια ποιοι ηταν οι καλυτεροι...



γιατι,στα κλουβια δεν υπαρχουν τυποι σαν τον earthquake?

για το μυαλο εχεις απολυτο δικιο αλλα στη μαχη δεν νικας ισιωνοντας μπετοβεργες... η μαχητικη παιδια των Ελληνων ηταν πολυ ανωτερη...

αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι γιατι ζηταμε λυσεις στην ανατολη?!? αφου εχουμε μπροστα μας τα (αποδεδιγμενα) καλυτερα συστηματα.

Μαρτυρας και χωρις ξυλο εσυ!!! :lol:
Εισαι του Λιακοπουλου μαθητης!!!
Το παγκρατιο ποιος μας λεει πως ειναι...απλα την υπαρξη του ξερουμε σαν αγωνα πυγμαχιας,δεν νομιζω να εχει διασωθει η τεχνικη του (αν εχει τεχνικη)!!
Στον πολεμο δεν υπαρχουν κανονες για το πως θα χτυπηεσεις τον αλλο..την γενειαδα και τα μαλλια οι αρχαιοι τα εκοψαν εποχης Μ.Αλεξ για να μην τους τραβανε οι αντιπαλοι,οχι για ψειρες κ.α

Οσο για τα κλουβια αυτα ειναι για θεαμα...οι τυποι αυτοι ΟΣΟ και πραγματικα να δερνονται ειναι πλακωμενοι στα στεροιδι...για αθλητες δεν μου κανουν ,για τρομπες ναι!

Οταν δεις ενα πιτσιρικι να λυγιζει μπετοβεργα οχι γυροω απο το λαιμο αλλα με κοντρα το λαιμο στην μπετοβεργα για πλακα..υπαρχει περιπτωση να πιστευεις οτι οσο και δυνατος να εισαι θα του κανεις ζημια??
Το καλοκαιρι νομιζω ειχαν ερθει στην Αθηνα...οποιος τους ειδε μπορει να σου πει για τι ατομα και ηλικιες μιλαμε και τι εκαναν...ουτε ο Τρομαρας + Ζουγκλακος δεν τα εκαναν αυτα...και μιλαμε για παιδια 7,10,13 χρονων!

mumbler
19/11/2006, 20:01
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Οσο για τα κλουβια αυτα ειναι για θεαμα...οι τυποι αυτοι ΟΣΟ και πραγματικα να δερνονται ειναι πλακωμενοι στα στεροιδι...για αθλητες δεν μου κανουν ,για τρομπες ναι!

Eνώ στη πυγμαχία-kicκ box-judo κτλ δε παιζουν αναβολικά.Εκεί όλοι είναι φυσικοί
πίνουν μόνο γαλατάκι..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
20/11/2006, 13:27
Η φιλοσοφία της μάχης, είναι πως οτιδήποτε είναι σε απόσταση χρήσης , είναι και θεωρείται όπλο που μπορείς να μεταχειριστείς ΣΑΝ ΒΟΗΘΗΜΑ.
Σαν βοήθημα γιατί μπορεί κάλιστα η συγκέντρωση σου σε αυτό , σαν το πλεονέκτημα , μπορεί πολύ εύκολα να γίνει μειονέκτημα, αν κατορθώσει ο άλλος και σε αφοπλίσει.

Το κεντρικό νόημα των πολεμικών τεχνών εν ώρα μάχης, είναι η ακινητοποίηση (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) του ατόμου που έχεις απέναντι σου. Δεν χωράνε ηθικοί φραγμοί , δεν χωράει τίποτα.
Χτυπας για να αχρηστεύσεις, τόσο απλό αλλά δύσκολο να γίνει.

Στην ανθρώπινη ανατομία, τα μέρη που μπορείς να αχρηστεύσεις κάποιον πέρα απο τα εμφανή (Γεννητικά όργανα, αυτιά, λάρυγγας, χιαστοί γονάτου) είναι ακόμα περισσότερα και πολύ πιο αποτελεσματικά...
π.χ. ρινικό οστό , οστό μύτης ανάμεσα στα ρουθούνια, μυς/χόνδρος που βρίσκεται ανάμεσα σε ώμο και θωρακικό, γάμπα χτύπημα στο κέντρο της (τρομερός πόνος!),χτύπημα στο οστό ωμοπλάτης κτλ, κτλ..

Δυστυχώς όλα τα παραπάνω μπορούν να επιφέρουν απο κάταγμα μέχρι και θάνατο. Είναι λογικό λοιπόν όταν θα τα επιλέξεις σε μια μάχη , αυτό να μην γίνει αβασάνιστα, αλλά μόνο όταν πλέον ρισκάρεις την ζωή και την ακεραιότητα σου.


Η φιλοσοφία των πολεμικών τεχνών βασικά είναι μία και μοναδική ανεξαρτήτως στύλ. Η ένωση πνεύματος και σώματος , σε μια ολική οντότητα , στον μεγαλύτερο και πληρέστερο βαθμό που μπορεί να γίνει.



Gandalf

ronin1
20/11/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Στην ανθρώπινη ανατομία, τα μέρη που μπορείς να αχρηστεύσεις κάποιον πέρα απο τα εμφανή (Γεννητικά όργανα, αυτιά, λάρυγγας, χιαστοί γονάτου) είναι ακόμα περισσότερα και πολύ πιο αποτελεσματικά...
π.χ. ρινικό οστό , οστό μύτης ανάμεσα στα ρουθούνια, μυς/χόνδρος που βρίσκεται ανάμεσα σε ώμο και θωρακικό, γάμπα χτύπημα στο κέντρο της (τρομερός πόνος!),χτύπημα στο οστό ωμοπλάτης κτλ, κτλ..

Δυστυχώς όλα τα παραπάνω μπορούν να επιφέρουν απο κάταγμα μέχρι και θάνατο. Είναι λογικό λοιπόν όταν θα τα επιλέξεις σε μια μάχη , αυτό να μην γίνει αβασάνιστα, αλλά μόνο όταν πλέον ρισκάρεις την ζωή και την ακεραιότητα σου.


Gandalf

μήπως θα επρεπε να σβηστουν αυτά ?μπορει να διαβαζει καποιο παιδακι, μπορεί καποιο μεγαλο ''παιδακι '' χωρις πολυ μυαλο...φιλικα:wave2: