PDA

View Full Version : Ακόμα ψάχνεις το νόημα της ζωής; Διάβασε το μάνιουαλ...



zireous
12/11/2006, 21:10
Υπάρχουν μερικά βιβλία που άν τα είχες διαβάσει εγκαίρως μπορεί όλη σου η ζωή να ήταν αλλιώς -προς το καλύτερο, έ; Το παρακάτω απευθύνεται σε όλους, ακόμα και σε κάποιους από μας "καταραμένους", έστω και αργά διαβάστε αυτό το βιβλίο -δώστε το και στους γονέις σας, αλλά και στα παιδιά σας.

Δε κάνω πλάκα, είναι όντως το μάνιουαλ -ακόμα και αν σου φανεί απλό ή/και ανόητο...
Όταν όλα πανε στραβά και νομίζεις ότι έχεις φτάσει το πάτο, πριν κάνεις καμμιά χοντράδα... διάβασε το μάνιουαλ.


Στη χειρότερη, θα αισθανθείς καλύτερα. :sun:


Δαλάι Λάμα
και
Howard C. Cutler, M.D.

Η Τέχνη της Ευτυχίας
Ένας φωτεινός οδηγός ζωής.


"Είτε πιστεύουμε στη θρησκεία είτε όχι, άσχετα από το ποιό θρησκευτικό δόγμα ασπαζόμαστε, ο βαθύτερος σκοπός της ζωής μας είναι η ευτυχία. Κάθε μας πράξη αποσκοπεί στην κατάκτηση της ευτυχίας."
Δαλάι Λάμα



Στο υπέροχο αυτό βιβλίο, ο μεγάλος θρησκευτικός ηγέτης του Βουδισμού συνεργάζεται για πρώτη φορά μ' ένα δυτικό ψυχοθεραπευτή, προκειμένου να μοιραστεί μαζί μας τα μυστικά που τον οδήγησαν στην εσωτερική γαλήνη και την κατάκτηση της ευτυχίας.
Με την παράθεση συγκεκριμένων μορφών διαλογισμού και μικρών καθημερινών περιστατικών, συνταιριάζοντας άριστα τη Βουδιστική Παράδοση με τη μοντέρνα δυτική Ψυχολογία, ο Δαλάι Λάμα μας δείχνει πως να νικήσουμε οριστικά την κατάθλιψη, τη μελαγχολία, το άγχος, το θυμό, τη ζήλεια και γενικά κάθε ψυχική δυσαρμονία.
Αναφέρεται διεξοδικά στις ανθρώπινες σχέσεις, την υγεία, την οικογένεια και την εργασία, δείχνοντας μας πως να περνάμε αλώβητοι από τα εμπόδια και τις δοκιμασίες της ζωής, διατηρώντας πάντα την εσωτερική μας ειρήνη...



Η Αγιότητα του, Τένζιν Γκιάτσο, 14ος Δαλάι Λάμα, είναι ο πνευματικός και πολιτικός ηγέτης του Θιβετιανικού Λαού. Ζει εξόριστος στη Νταραμσάλα των Ινδιών από το 1959, όταν πραγματοποιήθηκε η κινεζική εισβολή στο Θιβέτ. Οι συνεχείς αγώνες του για την παγκόσμια ειρήνη και την κατοχύρωση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων τον κατέστησαν μια διεθνώς αναγνωρισμένη προσωπικότητα. Έχει δεχθεί αναρίθμητα βραβεία και επαίνους για τη δράση του, μεταξύ των οποίων και το Βραβείο Νόμπελ Ειρήνης.


Ο Howard C. Cutler, M.D., σπούδασε Ιατρική στο Πανεπιστήμιο της Αριζόνα. Ειδικεύθηκε μεταπτυχιακά στην Ψυχιατρική και είναι μέλος του American Board of Psychiatry and Neurology. Γνώρισε το Δαλάι Λάμα το 1982, όταν επισκέφθηκε την Ινδία στα πλαίσια έρευνάς του για τη θιβετιανική ιατρική. Από τότε πέρασε πολλά χρόνια μαζί με το θιβετιανό ηγέτη, ανταλάσσοντας απόψεις και συζητώντας, ακριβώς πάνω στα θέματα του παρόντος βιβλίου.

bonepeeler
12/11/2006, 22:14
Είναι τόσο καλό;Μου το έδωσε ένας φίλος αλλά δεν έχω χρόνο να το διαβάσω αυτή την περίοδο γιατι διαβάζω ''O Αγών Μου'' - Αδόλφος Χίτλερ.(Έχω άλλες 800 σελίδες να διαβάσω.:lol: :lol: :lol: )

zireous
13/11/2006, 12:23
Το "μάνιουαλ" διαβάζεται σε μια μέρα (άν σου περισσεύει μία)...

Σχετικά με το δίαβασμα, αν διαβάζεις αργά και θες να "σπιντάρεις" λιγάκι, για αρχή δες εδώ για γρήγορο διάβασμα (αγγλικά) (http://www.freewebs.com/zireous/weird.html), ή εδώ (στα ελληνικά) (http://www.freewebs.com/zireous/gr_weird.html).

Όσο για τον "αγώνα" του, δύο λέξεις... πίτσες μπλέ.
:rotflmao:

gregorgeous89
13/11/2006, 15:56
Διαβάστε και το manual του κατασκευαστή = " Αγία Γραφή".Επειδή την έχουμε δίπλα μας ας μην την υποτιμάμε!

Fireball
14/11/2006, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Μήπως φίλε μου ξέρεις εκδοτικό οίκο;
:beer: :)

ΕΣΟΠΤΡΟΝ

soundstorm
14/11/2006, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Διαβάστε και το manual του κατασκευαστή = " Αγία Γραφή".Επειδή την έχουμε δίπλα μας ας μην την υποτιμάμε!

+10000

soundstorm
14/11/2006, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Είναι τόσο καλό;Μου το έδωσε ένας φίλος αλλά δεν έχω χρόνο να το διαβάσω αυτή την περίοδο γιατι διαβάζω ''O Αγών Μου'' - Αδόλφος Χίτλερ.(Έχω άλλες 800 σελίδες να διαβάσω.:lol: :lol: :lol: )
αυτες τις 800 σελιδες που σου μενουν να τις διαβασεις αποσπασματικα.Διαφορετικα δεν θα καταλαβεις τιποτα.Μεγαλο συγραφικο ταλεντο αυτος ο αδολφος.....:lol:
Σε ενα πραγμα μονο πιστευα οτι ειχε δικιο,καπου λεει:σε εναν πολεμο δικιο εχει παντα ο νικητης(και καλα επειδη οι αλλοι τον φοβουνται συμφωνουν παντα μαζι του)ε και εκει εξω επεσε!!!

Uriah Heep
14/11/2006, 14:10
Παπούτσι απ΄τον τόπο σου κι ας είν΄και μπαλωμένο...


Αφήστε τα "εισαγώμενα" και πιάστε τον Επίκτητο.

Καί μιας και μιλάτε για manual, υπάρχει και το εγχειρίδιο είτε στον τόμο της 4ης Διατριβής είτε σε βιβλιαράκι τσέπης από κανένα "ψαγμένο" πάγκο βιβλίων.

:beer: :beer: :beer:

Druuna
14/11/2006, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Παπούτσι απ΄τον τόπο σου κι ας είν΄και μπαλωμένο...


Αφήστε τα "εισαγώμενα" και πιάστε τον Επίκτητο.

Καί μιας και μιλάτε για manual, υπάρχει και το εγχειρίδιο είτε στον τόμο της 4ης Διατριβής είτε σε βιβλιαράκι τσέπης από κανένα "ψαγμένο" πάγκο βιβλίων.

:beer: :beer: :beer:



:beer: :beer: :beer:

oapomesa
14/11/2006, 18:46
Αν δεν είχαν μουλαρώσει, τότε στον Υδασπη, οι στρατιώτες του Αλέκου το τοπίο θα είχε ξεκαθαρίσει άπαξ δια παντός.

Και ήσαν και σε εθνική αποστολή!.

stefanos
14/11/2006, 19:01
http://www.haynes.co.uk/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=17801&langId=-1


http://www.haynes.co.uk/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=11627&langId=-1


http://www.haynes.co.uk/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10001&storeId=10001&productId=24651&langId=-1

zireous
16/11/2006, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Διαβάστε και το manual του κατασκευαστή = " Αγία Γραφή".Επειδή την έχουμε δίπλα μας ας μην την υποτιμάμε!


Παρόλο που δεν τραβάω κάνα ζόρι με την Αγία Γραφή (και με αυτούς που πιστεύουν στο Χριστιανισμό, σε αντίθεση με ορισμένους κάφρους παπάδες που για τη κονόμα πουλάνε τη μαμά τους φτηνά), οφέιλω να θυμίσω ότι σε αντίθεση με τα βιβλία πχ του Δαλάι Λάμα, υπάρχει ομιχλώδες τοπίο όσον αφορά τη συγγραφή της Αγίας Γραφής αλλά και τη λογοκρισία της ανά τους αιώνες -με πάντα σκοτεινούς σκοπούς. Δεν θα αναφερθώ σε αυτά που εγώ έχω διαβάσει για το θέμα, και στη τελική ίσως να μην αφορούν παρά μόνο αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν -και αυτοί θα βρούν άκρη.

Παραμένω ένας άθρησκος άνθρωπας, που τη πίστη τη λέω θέληση, και με συγκεκριμένες επίκτητες προσωπικές φιλοσοφικές θεωρήσεις (που δεν σας αφορούν), και επιμένω ότι αυτό είναι ένα πολύ καλό βιβλίο για όλους, που μπορεί να μας θυμίσει ότι καλό είναι να παραμείνουμε λίγο άνθρωποι... παρά να καταντήσουμε κανίβαλοι.


Δεν έχει τίποτα τραβηγμένες από τα αυτιά ασκήσεις yoga μέσα -έχει ελάχιστα αλλά βασικά πράγματα για τον διαλογισμό-, ούτε θα φρικάρεις και θα πάρεις τα βουνά (χωρίς μηχανή) άμα το διαβάσεις...
:sun:

gregorgeous89
29/11/2006, 16:23
οφέιλω να θυμίσω ότι σε αντίθεση με τα βιβλία πχ του Δαλάι Λάμα, υπάρχει ομιχλώδες τοπίο όσον αφορά τη συγγραφή της Αγίας Γραφής
Εάντο θεωρήσουμε απλά ένα ιστορικο - φυλοσοφικό βηβλίο είναι από τα ελάχηστα της αρχαιότητας όπου τα γραπτά εβρήματα είναι τόσο κοντά στην εποχή που οι αρχικοί συνγαφείς τα έγραψαν.
Εάν το δούμε σαν Θεόπνευστο...ε εκεί μπένει στην μέση η προσοπική κοσμοθεορία και το "ψάξημο¨ του καθ'ενός :wave2:

Χωμάτινος
29/11/2006, 18:33
Ακόμη κι αν θέλει κάποιος να πάρει στα σοβαρά τις "άγιες γραφές" υπάρχει ένα πρόβλημα.

Το 367 μ.χ. ο αρχιεπίσκοπος Αλεξανδρείας Αθανάσιος και κάμποσοι άλλοι ανέλαβαν να ξεχωρίσουν τα "θεόπνευστα" κείμενα από τα μή. Όσα -τελείως υποκειμενικά- χαρακτηρίστηκαν μή θεόπνευστα τα έφαγε η μαρμάγκα, όσα πήραν το χρήσμα είτε παρέμειναν αυτούσια (αν τους βόλευε) είτε "πειράχτηκαν" (αν δεν τους βόλευε).
Παράδειγμα: δεν υπάρχει κείμενο πριν το 367 που να χαρακτηρίζει την μητέρα του Ιησού αειπαρθένο.

Ως εκ τούτου, κάποιος που ασχολείται με την αγία γραφή θα πρέπει να έχει κατά νου ότι το κείμενο που κρατάει στα χέρια του είναι "σκαλισμένο".

stavrogin
30/11/2006, 12:31
Με τους απωανατολιτες δεν εχω και μεγαλη σχεση.Υπαρχει και κατι που με ενοχλει.
Ο Δαλαι λαμα ,πνευματικος ηγετης με γνωσεις ,πνευμα και λοιπα εχει κι ενα κουσουρι.Δε γαμει.
Οι μοναχοι λαμα απεχουν απο τις ηδονες,τα παθη,τα μιση αλλα και απο τον ερωτα και οτι αλλο δινει στην ζωη ουσια,σωμα.
Αν εχω καταλαβει καλα ποθουμενο ειναι η Νιρβανα,μια μορφη πνευματικου παραδεισου κι οχι η Σαμσαρα που ειναι η ζωη των παθων,η αλλιως η ζωη σκετο.Εν ολιγης λενε οχι στη ζωη

Τι ειναι προτιμοτερο,λενε, να ικανοποιησεις χιλιες επιθημιες η να υπερνικησεις μια;

Και εκει ρωτα ο αφελης(εγω).Γιατι πρεπει να διαλεξεις;Γιατι το ενα ανερει το αλλο;

Θεωρω αφελες οτι ο σκοπος του ανθρωπου ειναι η ευτηχια.Ευτηχια σε ενα τρισαθλιο κοσμο ειναι παλιανθρωπια.Σκοπος του ανθρωπου ειναι να ζει, αλλα ενεργα.Μακαρι αυτο να βγαζει κι ευτηχισμενες στιγμες.

Οσο για μανιουαλ....πληθος.

1.Ομηρου Οδησσεια.Σκεφτηκε κανεις οτι το κειμενο ειναι συμβολικο;
Πολυφημος εναντιον Κανενα
Κιρκη-γουρουνια
Οι λοτοφαγοι
Η Σκυλα και η Χαριβδη
Οι σειρηνες.

2.Ο καβαφης

Τους λαιστρηγγονες και τους Κυκλωπες μη φοβηθεις τετοιους δε θα βρεις,αν η ψυχη σου δεν τους στησει εμπρος σου

Η Ιθακη σου εδωσε το ωραιο ταξιδι

Χρεος σου ειναι να ενδιδεις (απο το συνταγμα της ηδονης)

3.Ανθρωπος χωρις Ιδιοτητες.Ρ Μουζιλ (απιστευτο, 19 χρονια να το γραψει,10 χρονια να το διαβασω)

και ποσα αλλα.

Αλλα ολα αυτα τα λαμπρα και τα ωραια δε μας σωνουν.Εμεις πρεπει να ζησουμε κι ερχονται στιγμες πολλες που ολες οι γνωσεις του κοσμου φαινονται λιγες.Και τοτε το μονο που μας σωζει ειναι η εμμονη μας στο μυστηριο αυτο που λεγεται Ζωη.

Druuna
30/11/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Με τους απωανατολιτες δεν εχω και μεγαλη σχεση.Υπαρχει και κατι που με ενοχλει.
Ο Δαλαι λαμα ,πνευματικος ηγετης με γνωσεις ,πνευμα και λοιπα εχει κι ενα κουσουρι.Δε γαμει.
Οι μοναχοι λαμα απεχουν απο τις ηδονες,τα παθη,τα μιση αλλα και απο τον ερωτα και οτι αλλο δινει στην ζωη ουσια,σωμα.
Αν εχω καταλαβει καλα ποθουμενο ειναι η Νιρβανα,μια μορφη πνευματικου παραδεισου κι οχι η Σαμσαρα που ειναι η ζωη των παθων,η αλλιως η ζωη σκετο.Εν ολιγης λενε οχι στη ζωη

Τι ειναι προτιμοτερο,λενε, να ικανοποιησεις χιλιες επιθημιες η να υπερνικησεις μια;

Και εκει ρωτα ο αφελης(εγω).Γιατι πρεπει να διαλεξεις;Γιατι το ενα ανερει το αλλο;

Θεωρω αφελες οτι ο σκοπος του ανθρωπου ειναι η ευτηχια.Ευτηχια σε ενα τρισαθλιο κοσμο ειναι παλιανθρωπια.Σκοπος του ανθρωπου ειναι να ζει, αλλα ενεργα.Μακαρι αυτο να βγαζει κι ευτηχισμενες στιγμες.

Οσο για μανιουαλ....πληθος.

1.Ομηρου Οδησσεια.Σκεφτηκε κανεις οτι το κειμενο ειναι συμβολικο;
Πολυφημος εναντιον Κανενα
Κιρκη-γουρουνια
Οι λοτοφαγοι
Η Σκυλα και η Χαριβδη
Οι σειρηνες.

2.Ο καβαφης

Τους λαιστρηγγονες και τους Κυκλωπες μη φοβηθεις τετοιους δε θα βρεις,αν η ψυχη σου δεν τους στησει εμπρος σου

Η Ιθακη σου εδωσε το ωραιο ταξιδι

Χρεος σου ειναι να ενδιδεις (απο το συνταγμα της ηδονης)

3.Ανθρωπος χωρις Ιδιοτητες.Ρ Μουζιλ (απιστευτο, 19 χρονια να το γραψει,10 χρονια να το διαβασω)

και ποσα αλλα.

Αλλα ολα αυτα τα λαμπρα και τα ωραια δε μας σωνουν.Εμεις πρεπει να ζησουμε κι ερχονται στιγμες πολλες που ολες οι γνωσεις του κοσμου φαινονται λιγες.Και τοτε το μονο που μας σωζει ειναι η εμμονη μας στο μυστηριο αυτο που λεγεται Ζωη.



Ρε συ Κωνσταντινε κοντευει να μου γινει συνηθεια....Αλλα δεν μπορω να πω τιποτα παραπανω απο.... :a18: :a23: Εμενα τουλαχιστον με καλυψες απολυτα.....Ειδικα με τον επιλογο σου τα ειπες ΟΛΑ...

:wave2:

zireous
01/12/2006, 01:46
Καταρχήν, επιτέλους, στη δεύτερη σελίδα βρέθηκε άνθρωπος να διαφωνήσει -περισσότερα παρακάτω.

Δεν είμαι βιβλιοκριτικός (και δε πρόκειται να γίνω) για να το αναλύσω, το βιβλίο όμως περιέχει πρακτικές συμβουλές και απευθύνεται καί σε θρησκευόμενους αλλά και σε άθεους, περιλαμβάνοντας αναφορές (φυσικά) καί σε αρχαίους Έλληνες συγγραφείς, και σε δυτικούς φιλοσόφους και επιστήμονες, και σε αντίθεση με αυτό που ο καθένας που δεν το έχει διαβάσει μπορεί να νομίζει (όπως και για μια μηχανή, δεν είναι καλό να κάνεις κριτική για κάτι που δεν έχεις διαβάσει), η γραφή του Δαλάι Λάμα (και του Cutler) δεν προβάλλει τη πάρτη του ή τη θρησκεία του μπροστά. (Να στο πω αλλιώς, άμα ο Δαλάι Λάμα έπαιζε κιθάρες, θα τον φώναζα να τζάμαρει μαζί με το γκρουπ άνετα). :D

Μιλάει για συκεκριμένα και απλά πράγματα, που όμως για να αποδώσουν θέλουν προσπάθεια στη πράξη, και όχι για "εύκολες" πνευματικές ανησυχίες που θα ξεχάσεις σε μια βδομάδα και μόνο σε συζητήσεις θα χρησιμοποιείς. Το βιβλίο μπορεί να λέω ότι είναι το μάνιουαλ για το νόημα της ζωής, αλλά αν δεν το βάλεις στη πράξη, το μάνιουαλ είναι άχρηστο -όπως όλα.



stavrogin, χωρίς παρεξήγηση, αυτά που αναφέρεις, δεν είναι μάνιουαλς, είναι τουριστικοί οδηγοί -και φυσικά έχουν ενδιαφέρον και συχνά περιέχουν ψήγματα αλήθειας και σε πάνε μπροστά, περισσότερο από τον αγώνα του κάφρου που αναφέρθηκε πιο πριν (που παρόλο το έχω, το έχω βάλει πολύ μακριά στη λίστα με τα βιβλία που θέλω να διαβάσω, προηγούνται άλλα).
:rotflmao:

Πάρτε ένα quote, και αν για οποιονδήποτε λόγο δε μπορεί να το βρει κάποιος (επειδή πχ 17 ευρά είναι ένα τεπόζιτο βενζίνα), όποιος θέλει να του δανείσω το δικό μου, ΠΜ (ας το δανείσει μετά και σε κάποιον άλλον).


70877

zireous
01/12/2006, 01:54
Πολλοί άνθρωποι στη Δύση, στρέφονται βέβαια προς τη
θρησκευτική πίστη ως πηγή ευτυχίας. Αλλά η προσέγγιση του
Δαλάι Λάμα είναι εντελώς διαφορετική από πολλές δυτικές
θρησκείες κατά τούτο: δίνει περισσότερο βάρος στην
εκλογίκευση και την άσκηση του πνεύματος παρά στην πίστη.
Από ορισμένες πλευρές, η προσέγγιση του Δαλάι Λάμα μοιάζει
με μια επιστήμη του πνεύματος, ένα σύστημα το οποίο μπορεί
κάποιος να το θέσει σε εφαρμογή με τον ίδιο τρόπο που
αξιοποιούμε την ψυχοθεραπεία. Αλλά εκείνο που προτείνει ο
Δαλάι Λάμα στοχεύει μακρύτερα. Ενώ έχουμε συνηθίσει στην
ιδέα να χρησιμοποιούμε τις ψυχοθεραπευτικές τεχνικές, όπως τη
θεραπεία συμπεριφοράς, για να απαλλαγούμε από ορισμένες
κακές συνήθειες - το κάπνισμα, το ποτό, τις συναισθηματικές
εκρήξεις - δεν είμαστε συνηθισμένοι να καλλιεργούμε τα θετικά
χαρακτηριστικά - την αγάπη, τη συμπόνια, την υπομονή, τη
γενναιοδωρία - ως όπλα εναντίον όλων των αρνητικών
συναισθημάτων και νοητικών καταστάσεων. Η μέθοδος του
Δαλάι Λάμα για την επίτευξη της ευτυχίας βασίζεται στην
επαναστατική ιδέα ότι οι αρνητικές νοητικές καταστάσεις δεν
αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του πνεύματος μας. Είναι
παροδικά εμπόδια που παρακωλύουν την έκφραση της
υποκείμενης φυσικής κατάστασης της χαράς και της ευτυχίας.

Οι περισσότερες από τις παραδοσιακές σχολές της δυτικής
ψυχοθεραπείας τείνουν να εστιαστούν στην προσαρμογή της
νεύρωσης κάποιου, παρά σε μια γενική αναθεώρηση της
συνολικής θέασης του. Εξερευνούν την προσωπική ιστορία του
ατόμου, τις σχέσεις, τις καθημερινές του εμπειρίες
(συμπεριλαμβάνοντας όνειρα και φαντασιώσεις), ακόμη και
αυτή την ίδια τη σχέση του με τον θεραπευτή, σε μια
προσπάθεια να διαλύσουν τις εσωτερικές συγκρούσεις του
ασθενούς, τα υποσυνείδητα κίνητρα του και τις ψυχολογικές του
δυναμικές που μπορεί να συμβάλουν στα προβλήματα και τη
δυστυχία του. Ο στόχος είναι να πετύχουμε ορισμένες πιο υγιείς
στρατηγικές αντιμετώπισης, αναπροσαρμογής και βελτίωσης
των συμπτωμάτων, παρά να εκπαιδεύσουμε άμεσα το νου να
είναι ευτυχισμένος.
Το πιο διακεκριμένο χαρακτηριστικό της μεθόδου του Δαλάι
Λάμα στην εκπαίδευση του πνεύματος, έγκειται στην ιδέα ότι
θετικές καταστάσεις τον πνεύματος μπορούν να δρουν ως άμεσα αντίδοτα
στις αρνητικές καταστάσεις του πνεύματος. Αναζητώντας μεθόδους
παράλληλες προς αυτή την προσέγγιση στη σύγχρονη επιστήμη
της συμπεριφοράς, ίσως η γνωστική θεραπεία να την πλησιάζει
περισσότερο. Αυτή η μορφή ψυχοθεραπείας έχει γίνει πολύ
δημοφιλής τις τελευταίες δεκαετίες και έχει αποδειχτεί ότι είναι
πολύ αποτελεσματική στην αντιμετώπιση μιας πλατιάς
κατηγορίας κοινών προβλημάτων, και ιδιαίτερα σε διαταραχές
της διάθεσης όπως είναι η κατάθλιψη και η αγχώδης νεύρωση.

Η σύγχρονη γνωστική θεραπεία, που αναπτύχθηκε από
ψυχοθεραπευτές όπως ο δρ Άλμπερτ Έλλις και ο δρ Ααρών
Μπεκ, βασίζεται στην ιδέα ότι τα ενοχλητικά συναισθήματα μας
και οι απροσάρμοστες συμπεριφορές έχουν προκληθεί από
διαστρεβλώσεις στον τρόπο του σκέπτεσθαι και σε παράλογα
πιστεύω. Η θεραπεία επικεντρώνεται στη συστηματική
υποστήριξη του ασθενούς να εντοπίζει, να εξετάζει και να
διορθώνει αυτές τις διαστρεβλώσεις του σκέπτεσθαι. Οι
διορθωτικές σκέψεις, κατά μια έννοια, γίνονται κάτι σαν
αντίδοτο για τα διαστρεβλωμένα πρότυπα του νου, τα οποία
αποτελούν και την πηγή της δυστυχίας του ασθενούς.
Ένα άτομο, για παράδειγμα, απορρίπτεται από ένα άλλο και
αντιδρά με έντονα συναισθήματα τραύματος. Ο γνωστικός
θεραπευτής βοηθά πρώτα το άτομο να εντοπίσει το υπολανθάνον
παράλογο πιστεύω του: του προσφέρει το συλλογισμό "Πρέπει
να αγαπιέμαι και να γίνομαι αποδεκτός σχεδόν από όλα τα
σημαντικά πρόσωπα της ζωής μου και παντοτινά, γιατί
διαφορετικά η κατάσταση είναι τρομερή και είμαι ανάξιος".

Μετά ο θεραπευτής του παρουσιάζει μαρτυρίες και πειστήρια
που αποδεικνύουν ότι αυτή η αντίληψη είναι εξωπραγματική.
Παρόλο που μια τέτοια προσέγγιση ίσως να φαίνεται
επιφανειακή, πολλές μελέτες έχουν αποδείξει ότι η γνωστική
θεραπεία είναι αποτελεσματική. Για παράδειγμα, στην
κατάθλιψη, ο γνωστικός θεραπευτής υποστηρίζει ότι πρόκειται
για τις ίδιες τις αρνητικές σκέψεις ηττοπάθειας, που βρίσκονται
κάτω από την κατάθλιψη. Αυτό είναι πολύ όμοιο με τον τρόπο
που οι Βουδιστές θεωρούν όλα τα βασανιστικά συναισθήματα ως
διαταραχές, αφού οι γνωστικοί θεραπευτές αντιμετωπίζουν τις
αρνητικές σκέψεις που επιφέρουν κατάθλιψη ως "βασικά
διαταραγμένες". Στην κατάθλιψη, η σκέψη μας μπορεί να
διαστρεβλωθεί με το να θεωρεί τα συμβάντα με όρους όλα-ή-
τίποτα ή με μια υπεργενίκευση (π.χ., αν χάσεις μια δουλειά ή
μείνεις στην ίδια τάξη, αυτομάτως σκέπτεσαι: "Είμαι μια πλήρης
αποτυχία!"), ή με την επιλεκτική εστίαση σε ορισμένα μόνο
περιστατικά (π.χ., μέσα σε μια μέρα πιθανόν να συμβούν τρία
καλά πράγματα και δύο άσχημα και όμως το πρόσωπο με
κατάθλιψη αγνοεί το καλό και εστιάζεται μόνο στο κακό). Έτσι,
στη θεραπεία της κατάθλιψης, με τη βοήθεια του θεραπευτή ο
ασθενής ενθαρρύνεται να ελέγχει την αυτόματη ανάδυση
αρνητικών σκέψεων (π.χ.: "Είμαι εντελώς ανάξιος") και με
ενεργό τρόπο να διορθώνει αυτές τις διαταραγμένες σκέψεις με
τη συλλογή πληροφοριών και τεκμηρίων που τις αντικρούουν ή
τις ανασκευάζουν (π.χ.: "Δούλεψα σκληρά για να μεγαλώσω δύο
παιδιά", "Έχω ταλέντο στο τραγούδι", "Στάθηκα καλός φίλος",
"Έχω φέρει σε πέρας μια δύσκολη εργασία", κλπ.). Οι
ερευνητές έχουν αποδείξει ότι αντικαθιστώντας αυτούς τους
διαταραγμένους τρόπους σκέψης με ακριβείς πληροφορίες,
μπορεί κανείς να επιφέρει μια αλλαγή στα συναισθήματα του
και να βελτιώσει την ψυχική του διάθεση.

Απλά και μόνο το γεγονός ότι μπορούμε να αλλάξουμε τα
αισθήματα μας και να αντιδρούμε στις αρνητικές σκέψεις
εφαρμόζοντας εναλλακτικούς τρόπους αντίληψης, δίνει
αναμφισβήτητα κύρος στη θέση του Δαλάι Λάμα ότι μπορούμε
να υπερβούμε τις αρνητικές νοητικές μας καταστάσεις μέσα από
την εφαρμογή "αντίδοτων", ή αντίστοιχων θετικών νοητικών
καταστάσεων. Και όταν αυτό το γεγονός συνδυάζεται με
πρόσφατα επιστημονικά πειστήρια ότι μπορούμε να αλλάξουμε
τη δομή και τη λειτουργία του εγκεφάλου με την καλλιέργεια
νέων σκέψεων, τότε η ιδέα ότι μπορούμε να προσεγγίσουμε την
ευτυχία μέσα από την εκπαίδευση του νου φαίνεται να είναι μια
πολύ ρεαλιστική δυνατότητα.

Resistman
01/12/2006, 02:15
Να προτεινω και γω στην παρεα σας ενα βιβλιαρακι απιστευτο


"Ρωγμες και αγγιγματα" του Δημητρη Καραγιαννη εκδοσεις Αρμος


Απευθυνεται σε χριστιανους που βλεπουν πολυ στενα την πιστη τους και πρεπει να ξεκολησουν που να παρει αλλα και σε αθεους προς αποκατασταση του αληθινου( σορυ για τη λεξη..) νοηματος της χριστιανικης πιστης.


Γραμμενο απλα, εξηγει παρερμηνευμενες στασεις ορθης πιστης πχ να σωθουν οι καλοι χριστιανοι και ολοι οι αλλοι να πανε να...., ο χριστιανος ειναι ενα αλανθαστο προβατο επι σφαγη που δεν αντιδρα, τον νοιαζει η ατομικη του σωτηρια, τηρει ενα κανονολογιο και περιμενει ανταμοιβη για την τηρηση του και αντιστοιχα την τιμωρια των παραβατων και αλλα τετοια ανοητα ηθικιστικα κηρυγματα που κυριαρχουν...

Διαλυει ολο αυτο το συνονθυλευμα και δινει ενα μονοπατι πιστης διαφορετικο και οχι απολυτο, κατι πολυ βασικο κατα την ταπεινη μου αποψη

:wave2:

tai
02/12/2006, 16:24
"Η μέθοδος του
Δαλάι Λάμα για την επίτευξη της ευτυχίας βασίζεται στην
επαναστατική ιδέα ότι οι αρνητικές νοητικές καταστάσεις δεν
αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του πνεύματος μας. Είναι
παροδικά εμπόδια που παρακωλύουν την έκφραση της
υποκείμενης φυσικής κατάστασης της χαράς και της ευτυχίας."
Απορρίπτουμε την διπλή φύση του ανθρώπου ‘καλό + κακό’ και αποφασίζουμε ότι έχουμε μόνο καλό, ή επιλέγουμε από το δίπολο την μια πλευρά? Δεν καταλαβα!


Αυτό μου κάνει λίγο Νίτσε, στον «υπεράνθρωπο»

tai
02/12/2006, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
. Το 367 βγάλανε τα κείμενα που δεν ταίριαζαν στην διδασκαλία Του Χριστού και των αποστόλων, που περιέγραφαν ατομικές ιστορίες και όχι την ιστορία του Χριστού. Κάτι που ήταν ζωντανό ακόμα σε πολλούς, και μπορούσε να διασταυρωθεί. (υπάρχουν κομμάτια στο Σινά (του 1ου αιώνα) που αποδεικνύουν ότι είναι όμοια τα ευαγγέλια τα τότε με τα τώρα) Τα υπόλοιπα ΔΕΝ τα κρύψανε ποτέ.(ψάξε στο διαδίκτυο και θα βρεις όλα τα ¨απόκρυφα¨ και απο πότε ¨φανερωθήκαν¨) Πάντα ήταν εύκαιρα σε όλους. (Μέσα σε αυτά τα «απόκρυφα» χαρακτηρίζεται αειπάρθενος η Μαρία απο παλιά. Το γράφει και ο Παύλος καπου στο 50μχ!.) Και έχουν παρθεί πολλές ακόμα πληροφορίες από αυτά, που χρησιμοποιούνται σήμερα. :wave2:

oapomesa
02/12/2006, 17:24
δυστυχώς είναι στα αγγλικά.
και στα ελληνικά ναταν, πάλι βαρύ έρχεται.

http://strannik.com/watchful_gate/node/13

zireous
03/12/2006, 10:12
Ξανά, για να αποφύγετε να γίνεστε όσο γραφικοί όσο μερικοί ευρωπαιολάτρες που βιάζονται να κατακρίνουν γιαπωνέζικες μηχανές (χωρίς να τις έχουν καβαλλήσει) καί όσο μερικοί γιαπωνεζολάτρες που κάνουν το ίδιο για μερικές ευρωπαϊκές, διαβάστε το βιβλίο πρώτα και μετά σχολιάστε το. :D



Έχω ξαναπεί που μπορείτε να βρείτε αρκετά βιβλία (όλων των ειδών, πχ στο κατωδίχυο στο ομώνυμο βιβλιοκάναλο), και αρκετά αναφέρονται και σε θρησκευτικές αναζητήσεις, ή και ιστορικές ανακολουθίες σχετικές με τις θρησκείες -δυστυχώς τα περισσότερα είναι στα αγγλικά. Το συγκεκριμένο, κάπου το πήρε το μάτι μου και στα τορεντάδικα.
Εμένα δεν με εδιαφέρουν οι οργανωμένες θρησκείες, δεκάρα δε δίνω για δαύτες, χωρίς να μειώνω όμως το γεγονός ότι πολλοί άνθρωποι ωφελούνται από τη πίστη τους, και έστω και μέσα από αυτές αποκτούν πνευματική ηρεμία και ισορροπία. Αυτό δεν είναι ένα βιβλίο που θα σε κάνει Βουδιστή -εκτός άν είσαι πορωμένος από πριν βέβαια, και επειδή νιώθω σαν τα ψώνια που κρατάγανε τη σκοπιά και το ξύπνα στα φανάρια παλιότερα, χέστηκα άν το διαβάσετε ή όχι... :a12: :D



Από την άλλη, παρόλο που δεν εκτιμώ καθόλου τα διαδικαστικά που αφορούν τις θρησκείες και προσπαθούν με τύψεις, επιτηδευμένα ψέματα, και σικέ δέος να τα αρπάξουν από τους πιστούς -τουλάχιστον οι δυτικές θρησκείες-, κάπου εκεί στο βάθος, άν ακολουθήσεις τον σύγχρονο δυτικό τρόπο σκέψης που η αθεΐα συμβαδίζει με την επιστήμη, θα δεις ότι δεν καλύπτει κάποια πράγματα που αφορούν όχι μόνο τη πνευματική ηρεμία και ισορροπία, αλλά και απλές καθημερινές καταστάσεις, όπως το πώς να είσαι συγκεντρωμένος σε κάτι που κάνεις, πώς να κάνεις καλύτερο σεξ (μη γελάς παίζει και αυτό άμα τη ψάχνεις), πώς να αποφεύγεις κακοτοπιές, πώς να αναπτύξεις τη κριτική σου ικανότητα, πώς να γίνεις πιο ανοιχτός με τους ανθρώπους, πώς να μάθεις να συγκεντρώνεσαι και να σκέφτεσαι για κάποιο πρόβλημα σου βλέποντας το από απόσταση κλπ.


Αυτό το απλό (αλλά όχι και τόσο απλοϊκό) βιβλίο, μπορεί απλά να σε βάλει σε μια τόσο θετική διαδικασία... τι κάνεις εσύ μετά, δικό σου θέμα.


Ο καθένας μπορεί να έχει τη τάση να υιοθετήσει πρακτικές που αναφέρονται σε σχετικά βιβλία αλλά η ουσία δεν είναι αυτή (το παρών δεν αναφέρει πάρα πολλές, ούτε εμβαθύνει πολύ στο διαλογισμό, ούτε στη γιόγκα πχ), για παράδειγμα δεν μπορείς να μην σκεφτείς αρχαίους Έλληνες συγγραφείς που αναφέρουν παρόμοιες θέσεις όταν διαβάζεις το παρών βιβλίο (και γι' αυτό αναφέρονται και σ' αυτούς οι συγγραφείς), η ουσία είναι άλλη.

zireous
03/12/2006, 10:44
Και για να μη λέτε πόσο off-topic θέματα βάζω σε σχέση με την οδήγηση της μηχανής, σκεφτείτε ποιά από τα παρακάτω βοηθάνε στην οδήγηση (πόσο "ανατολίτικες", "αρχαιοελληνικές", ή "δυτικές" είναι οι παρακάτω πρακτικές δε ξέρω και δε με ενδιαφέρει -φυσικά όποιος ενδιαφέρεται και θέλει, ας εμβαθύνει):



Ο διαλογισμός, η δυναμική κατάσταση του νου που αποκομμένος από ερεθίσματα, σε ευεξία, αναζητά λύσεις, απαντήσεις αλλά και δημιουργεί "πνευματικότητα" -καμμία σχέση με τις αρλούμπες που λένε γι' αυτόν οι περισσότεροι άσχετοι, ούτε και με τις χαζο-ψευδαισθήσεις των ντραγκς που σε πάνε όπου αυτές γουστάρουνε-, είναι η αρχή, το σημείο που μπορείς να εξετάσεις τα πράγματα από πολλές πλευρές.

Ο διαλογισμός, ακόμα και στην αρχαία Ελλάδα υπήρχε, με άλλη μορφή από την εξειδικευμένη πχ των Θιβετανών, και στη τελική το να βάλεις τη γκλάβα σου κάτω και να σκεφτείς στην εποχή μας, εκτός από το ότι μπορεί να σε συλλάβουνε κάτι τύποι με λευκά μπλουζάκια, σίγουρα θα σε ωφελήσει -αν σε πάρει ο ύπνος, ξαναπροσπάθησε.


Παράγωγα του μπορεί να είναι: καλύτερη συγκέντρωση σε αυτό που κάνεις -και αυτά που θέλεις να κάνεις-, ανάπτυξη της κριτικής ικανότητάς σου, διαύγεια πνεύματος, έλεγχος αναπνοής και καρδιακού ρυθμού, λιγότερα νεύρα, πλαστικότητα του νου, μειωμένος εγωισμός, υπομονή, ψυχραιμία, ομαδικό πνεύμα, σύνεση, και άλλα.


Τώρα, πάρτε μια συνηθισμένη μέρα στη κίνηση, και πείτε μου ποιά από τα παραπάνω, παίζει να χρειάζεστε όταν οδηγάτε.




Παρ' όλο που κάποιες πρακτικές τις χρησιμοποιώ 25 χρόνια (από το δημοτικό), δεν είμαι Βουδιστής (θέλει πολύ δουλειά το πράμα, και ψιλοβαριέμαι να ασχοληθώ πολύ)...


71025

tai
03/12/2006, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
...
Δεν είναι κακό να παρουσιάζονται κάποια καλά πράγματα, αλλά..... Υπήρχαν μάνουαλ εδώ και 3000 χρόνια. Αν κάποιος θελήσει, θα βρει και αυτά και αυτό που προτείνεις


Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αλλα ολα αυτα τα λαμπρα και τα ωραια δε μας σωνουν.Εμεις πρεπει να ζησουμε κι ερχονται στιγμες πολλες που ολες οι γνωσεις του κοσμου φαινονται λιγες.Και τοτε το μονο που μας σωζει ειναι η εμμονη μας στο μυστηριο αυτο που λεγεται Ζωη.


Το από πάνω δυστυχώς είναι η αλήθεια.
:wave2: :wave2:

gregorgeous89
03/12/2006, 21:53
Το 367 βγάλανε τα κείμενα που δεν ταίριαζαν στην διδασκαλία Του Χριστού και των αποστόλων, που περιέγραφαν ατομικές ιστορίες και όχι την ιστορία του Χριστού. Κάτι που ήταν ζωντανό ακόμα σε πολλούς, και μπορούσε να διασταυρωθεί. (υπάρχουν κομμάτια στο Σινά (του 1ου αιώνα) που αποδεικνύουν ότι είναι όμοια τα ευαγγέλια τα τότε με τα τώρα) Τα υπόλοιπα ΔΕΝ τα κρύψανε ποτέ.(ψάξε στο διαδίκτυο και θα βρεις όλα τα ¨απόκρυφα¨ και απο πότε ¨φανερωθήκαν¨) Πάντα ήταν εύκαιρα σε όλους. (Μέσα σε αυτά τα «απόκρυφα» χαρακτηρίζεται αειπάρθενος η Μαρία απο παλιά. Το γράφει και ο Παύλος καπου στο 50μχ!.) Και έχουν παρθεί πολλές ακόμα πληροφορίες από αυτά, που χρησιμοποιούνται σήμερα.
:beer:
Κλασικό πράδηγμα το "Ευαγγέλιο του Ιούδα" που είναι τόσο off topic όσο θα γείνω και έγω αν συνεχίσω με το γιατή η Γραφή είναι αξιόπιστη:smilea:
Καλό manual είναι και ο "Ζορμπάς" του Καζαντζάκη...

vangelis 64
03/12/2006, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
:beer:
Κλασικό πράδηγμα το "Ευαγγέλιο του Ιούδα" που είναι τόσο off topic όσο θα γείνω και έγω αν συνεχίσω με το γιατή η Γραφή είναι αξιόπιστη:smilea:
Καλό manual είναι και ο "Ζορμπάς" του Καζαντζάκη... ....και η Ασκητική

gloum
04/12/2006, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
....και η Ασκητική

Συμφωνώ και επαυξάνω..ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βίβλιο..όπως γενικά απίστευτος άνθρωπος..Τόσο γλυκιά γλώσσα να τσακίζει κόκαλα δεν έχω ξαναδιαβάσει.Ίσως μόνο του κυρίου στην υπογραφή μου αλλά σε ΠΑΝΤΕΛΩΣ (μα τελείως) άλλο στυλ:)

h_m_akis
04/12/2006, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Το 367 βγάλανε τα κείμενα που δεν ταίριαζαν στην διδασκαλία Του Χριστού και των αποστόλων, που περιέγραφαν ατομικές ιστορίες και όχι την ιστορία του Χριστού. Κάτι που ήταν ζωντανό ακόμα σε πολλούς, και μπορούσε να διασταυρωθεί. (υπάρχουν κομμάτια στο Σινά (του 1ου αιώνα) που αποδεικνύουν ότι είναι όμοια τα ευαγγέλια τα τότε με τα τώρα) Τα υπόλοιπα ΔΕΝ τα κρύψανε ποτέ.(ψάξε στο διαδίκτυο και θα βρεις όλα τα ¨απόκρυφα¨ και απο πότε ¨φανερωθήκαν¨) Πάντα ήταν εύκαιρα σε όλους. (Μέσα σε αυτά τα «απόκρυφα» χαρακτηρίζεται αειπάρθενος η Μαρία απο παλιά. Το γράφει και ο Παύλος καπου στο 50μχ!.) Και έχουν παρθεί πολλές ακόμα πληροφορίες από αυτά, που χρησιμοποιούνται σήμερα. :wave2:




1. το 367 δεν ημασταν (κανεις μας...) εκει για να ξερουμε τι εβγαλαν! ξερουμε μονο ο,τι ειπαν οτι εβγαλαν...!

2. στο Σινα δεν εχουμε παει ολοι...(και να πηγαιναμε δεν ξερω τι θα βλεπαμε:sick: ή τι θα ηταν διαθεσιμο να δουμε...)

3. το διαδυκτυο δεν ειναι και η εγκυροτερη πηγη γνωσης ,ειδικα για τετοια "λεπτα" θεματα, και πολλες φορες μαλιστα -σαν Μ.Μ.Ε. που ειναι μεταξυ αλλων- αποσκοπει σε καθαρα υποκειμενικη-προπαγανδιστικη-συμφερολοντολογικη ενημερωση...

4. ο Παυλος δεν μπορει να θεωρηθει αξιοπιστη πηγη μιας και ανηκε στην συγκεκριμενη ομαδα στην οποια αναφερονται οι χριστιανικες γραφες... επισης δεν νομιζω να ηταν παρων στον τοκετο ωστε να διαπιστωσει την παρθενια της...:wave2:

5. οσο για το τι χρησιμοποιειται σημερα......χμμμ......ας ρωτησουμε τους συγχρονους "ηγετες" της χριστιανικης θεωρειας να μας πουν...:D


:beer:

gregorgeous89
04/12/2006, 18:59
1. το 367 δεν ημασταν (κανεις μας...) εκει για να ξερουμε τι εβγαλαν! ξερουμε μονο ο,τι ειπαν οτι εβγαλαν...!

2. στο Σινα δεν εχουμε παει ολοι...(και να πηγαιναμε δεν ξερω τι θα βλεπαμε ή τι θα ηταν διαθεσιμο να δουμε...)

4. ο Παυλος δεν μπορει να θεωρηθει αξιοπιστη πηγη μιας και ανηκε στην συγκεκριμενη ομαδα στην οποια αναφερονται οι χριστιανικες γραφες... επισης δεν νομιζω να ηταν παρων στον τοκετο ωστε να διαπιστωσει την παρθενια της...

5. οσο για το τι χρησιμοποιειται σημερα......χμμμ......ας ρωτησουμε τους συγχρονους "ηγετες" της χριστιανικης θεωρειας να μας πουν...

Δεν σε είδα να γράφεις αυτό το κήμενο άρα έχω σοβαρές αμφηβολίες ότι υπάρχεις...Μου κάνει εντύπωση πως με τα πράγματα που έχουν σχέση με τον Χριστό και τον Θεό ήμαστε τόσο σκεπτηκιστές σε άλα όμως καταπήνουμε ότι μας δίνουν χωρίς πολύ σκέψη.
Προσοχή δεν λέω να μην τα ψάξουμε αλά να τά ψάξουμε πραγματικά.
Τέλος πάντων η για να γήνει η Αγία Γραφή Το manual απαρέτιτη είναι και η πίστη. Μήπως το είδιο δεν ισχίει σε όλα? Το θέμα τότε είναι αν έχεις το σωστό manual ή θα ψάχνεις τα καρμπηρατέρ σε ψεκαστό:D
Φηλάκια συντρώφοι, αδερφοί, συνάδελφοι, συνάνθρωποι, κλπ κλπ :a15:

zireous
04/12/2006, 21:36
Φταίω εγώ τώρα να σας βάλω στη πρίζα;



Κάποιος (βουδιστής κι αυτός γαμώτο) κύριος Σινγκ είχε πει σε ένα άλλο -αρκετά τεχνικό λόγω του ότι αναφερόταν ιστορικά στο θέμα- βιβλίο (τα συστήματα της γιόγκα, εκδόσεις Πύρινος Κόσμος), ότι εκεί που τελειώνουν οι φιλοσοφίες, αρχίζουν οι θρησκείες. Εγώ από την άλλη εκτιμάω απεριόριστα την εξελικτική φιλοσοφικο-θρησκευτική θεωρία του Pratchett (μάλλον απόγονος του Douglas Adams), το σύμπαν το σέρνει λέει μια τεράστια χελώνα, και είναι και κομμάτι τσαντισμένη -γι' αυτό παίζουν τόσες στραβές.

Εγώ όμως δε μασάω από τέτοια, ούτε από την Αγία Γραφή ούτε από το Κοράνι, ούτε από άλλα χειρότερα "μαύρα" βιβλία που μερικούς θα σας κάνανε να ανατριχιάσετε. Μπαίνοντας στο ζουμί του κάθε βιβλίου, βλέπεις τα θετικά του και τα αρνητικά του (αλλιώς απλά ταυτίζεσαι).


Ο συγκεκριμένος κύριος του thread (ο Δαλάι Λάμα ντε), έχει θέμα του την ευτυχία στο παρόν βιβλίο...

Συγκεκριμένα, λέει ότι ο βασικός προορισμός του ανθρώπου είναι να βρει την ευτυχία.
Και σου λέει και πως να το κάνεις. Τόσο απλά.
Δε σου λέει ότι δε χρειάζεται να προσπαθήσεις όμως, το αντίθετο μάλιστα.


Το να συζητάτε για την αειπάρθενο (που στη τελική, αν σκεφτείς μετά από πόση ράδιο αρβύλα γράφτηκε για πρώτη φορά η Αγία Γραφή, και μετά από τόσες οικουμενικές συνόδους και τόσες αλλαγές -όπως θα έπρεπε να ξέρουν οι ψαγμένοι Χριστιανοί-, λίγη σχέση έχει με τη ζωή του Χριστού -και αυτό δεν αποκλείει ότι δεν ήταν φωτισμένος άνθρωπος και ότι δεν προσπάθησε να μεταδώσει κάποια πράγματα), είναι άσχετο με τη διδασκαλία του Χριστού, συγκεντρωθείτε στο τί δίδασκε και τα ξαναλέμε. Τα φισφιριλίκια είναι εξτρά, και άσχετα.


Η επίσημη εκκλησία του "πίστευε και μη ερεύνα", του "δαιμονισμένου" που εξορκίζεται (έχεις δει αφρικάνο οπαδό άλλης θρησκείας να παθαίνει τα ίδια; εγώ έχω δει, ίδιο εφέ, άλλη θρησκεία, θες να σου πω και πως το κάνουνε; ), και γενικά του βλαμμένου πιστού που της τα χώνει ενώ εκείνη ψάχνεται για τεκνά είναι για κλωτσές. Το δρόμο σου εσύ τον χαράζεις, και θέλει και λίγο (από μέρους σου) ψάξιμο για να γίνει αυτό, τίποτα δεν έρχεται μόνο του -υπάρχει μια φήμη ότι όλα έρχονται σ' αυτόν που περιμένει, αλλά πιθανότατα δεν είσαι αυτός... :D




Ακόμα μερικά οδηγικά πράγματα που η βάση τους έχει να κάνει με τον σκεπτόμενο άνθρωπο και όχι τον κανίβαλο, και που η καταγωγή τους δεν είναι απαραίτητα ελληνική, ινδική ή θιβετανική -παίζει όμως να είναι και κοινή. (Αυτά δεν τα λέει το βιβλίο, ψάχτε σε άλλα).

Αναπνοή (πώς τη γυμνάζουμε; )
Περιφερειακή όραση >>
Αντανακλαστικά (πως τα ελέγχουμε; )
Αδρεναλίνη ....... ........ >>




Μερικές έννοιες, δουλειά για το σπίτι (πχ βρείτε αναφορές σε αρχαία κείμενα):

Αυτογνωσία
Ενδοσκόπηση
Στοχασμός
Ανασκόπηση
Διάλειμμα (playstation, ή pc games, ή γυναίκες, άσχετο)
Εσωτερική ειρήνη (μη βγαίνεις πανικόβλητος στο σύμπαν μικρό μου).
Διαλογισμός (και όταν παίζεις μουσική μια μορφή διαλογισμού είναι, και όταν κάνεις σούζα χιλιομέτρων επίσης -με ποδήλατο εννοώ ρε κάγκουρες).

Γιατί; Γιατί τα συμπεράσματα που βγάζεις μόνος σου μετράνε, ότι και να σου πω εγώ, είναι μπαρούφες.




Τέλος, επειδή πχ πρόσφατα μια βλαμμένη ξανθιά πούλαγε μούρη στη TV δεν σημαίνει ότι τα ταντρικά κόλπα δεν ισχύουν (μέχρι και ανάλογες τσόντες παίζουν στο διαδίχτυο για εκπαιδευτικούς σκοπούς -πάντα), και όσον αφορά τον διαλογισμό, ακόμα και οι πιο περίεργοι τύποι τον χρησιμοποιούν, όπως ο παρακάτω.

(Άμα δε σπαμάρω εγώ στα δικά μου thread, ποιός θα σπαμάρει, έ; )


71178

tai
07/12/2006, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Φταίω εγώ τώρα να σας βάλω στη πρίζα;



Μπαίνοντας στο ζουμί του κάθε βιβλίου, βλέπεις τα θετικά του και τα αρνητικά του (αλλιώς απλά ταυτίζεσαι).+1000


Ο συγκεκριμένος κύριος του thread (ο Δαλάι Λάμα ντε), έχει θέμα του την ευτυχία στο παρόν βιβλίο...

Συγκεκριμένα, λέει ότι ο βασικός προορισμός του ανθρώπου είναι να βρει την ευτυχία.
Και σου λέει και πως να το κάνεις. Τόσο απλά.
Δε σου λέει ότι δε χρειάζεται να προσπαθήσεις όμως, το αντίθετο μάλιστα.
τιποτα νεο δλδ :confused:


Το να συζητάτε για την αειπάρθενο (που στη τελική, αν σκεφτείς μετά από πόση ράδιο αρβύλα γράφτηκε για πρώτη φορά η Αγία Γραφή, και μετά από τόσες οικουμενικές συνόδους και τόσες αλλαγές -όπως θα έπρεπε να ξέρουν οι ψαγμένοι Χριστιανοί-, λίγη σχέση έχει με τη ζωή του Χριστού -και αυτό δεν αποκλείει ότι δεν ήταν φωτισμένος άνθρωπος και ότι δεν προσπάθησε να μεταδώσει κάποια πράγματα), είναι άσχετο με τη διδασκαλία του Χριστού, συγκεντρωθείτε στο τί δίδασκε και τα ξαναλέμε. Τα φισφιριλίκια είναι εξτρά, και άσχετα.Λές εσύ. Διαφωνούν μαζί σου πολλοί ερευνητές όχι χριστιανοί αλλά κυρίως από το αντίπαλο στρατόπεδο.:nono:


Η επίσημη εκκλησία του "πίστευε και μη ερεύνα", του "δαιμονισμένου" που εξορκίζεται (έχεις δει αφρικάνο οπαδό άλλης θρησκείας να παθαίνει τα ίδια; εγώ έχω δει, ίδιο εφέ, άλλη θρησκεία, θες να σου πω και πως το κάνουνε; ), και γενικά του βλαμμένου πιστού που της τα χώνει ενώ εκείνη ψάχνεται για τεκνά είναι για κλωτσές. Μαζί σου και εγω!!! Μακριά από τέτοιες θρησκείες και τέτοιους ‘θεούς’ :smokin:



Το δρόμο σου εσύ τον χαράζεις, και θέλει και λίγο (από μέρους σου) ψάξιμο για να γίνει αυτό, τίποτα δεν έρχεται μόνο του -υπάρχει μια φήμη ότι όλα έρχονται σ' αυτόν που περιμένει, αλλά πιθανότατα δεν είσαι αυτός... 'Ερευνάτε με τα πίστης'




Ακόμα μερικά οδηγικά πράγματα που η βάση τους έχει να κάνει με τον σκεπτόμενο άνθρωπο και όχι τον κανίβαλο, και που η καταγωγή τους δεν είναι απαραίτητα ελληνική, ινδική ή θιβετανική -παίζει όμως να είναι και κοινή. (Αυτά δεν τα λέει το βιβλίο, ψάχτε σε άλλα).

Αναπνοή (πώς τη γυμνάζουμε; )Με άθληση?? :)
Περιφερειακή όραση >>Την έχουμε έτσι κι αλλιώς. Και δεν αυξάνεται. Μένει μόνο να της δώσουμε την δέουσα προσοχή.. :winka:
Αντανακλαστικά (πως τα ελέγχουμε; )
Με άσκηση στην ακρίβεια των κινήσεων χορό πχ :cool:
Αδρεναλίνη ....... ........ >>με το κλασικό 300αρισμα :evil:







Τέλος, επειδή πχ πρόσφατα μια βλαμμένη ξανθιά πούλαγε μούρη στη TV δεν σημαίνει ότι τα ταντρικά κόλπα δεν ισχύουν (μέχρι και ανάλογες τσόντες παίζουν στο διαδίχτυο για εκπαιδευτικούς σκοπούς -πάντα),
Το κουτούπομα αλλα ελληνικά είναι όμως καλύτερο .
βελτιώνει την αναπνοή,
(το παράνομο) τα αντανακλαστικά,
την περιφερική όραση (ιδιαίτερα στης παρτουζες)
ανεβάζει την αδρεναλίνη
δημιουργεί Αυτογνωσία
σε σπρώχνει στην Ενδοσκόπηση
σε αναγκάζει σε Στοχασμό
μπορείς να κάνεις την υπόλοιπη μέρα Ανασκόπηση
και χρειάζεσαι πάντα Διάλειμμα :lol: :rotflmao: :lol:

και όσον αφορά τον διαλογισμό, ακόμα και οι πιο περίεργοι τύποι τον χρησιμοποιούν, όπως ο παρακάτω.

(Άμα δε σπαμάρω εγώ στα δικά μου thread, ποιός θα σπαμάρει, έ; ) :wave2: :beer: :beer: :beer:

tai
07/12/2006, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
1. το 367 δεν ημασταν (κανεις μας...) εκει για να ξερουμε τι εβγαλαν! ξερουμε μονο ο,τι ειπαν οτι εβγαλαν...! Και στον 1ο π.π δεν ήμασταν αλλά το πιστεύεις ότι έγινε λόγω τον μαρτυριών.Και στο κάτω κάτω αυτό που είναι ‘διαμορφωμένο’ στα ευαγγέλια, το βρίσκεις λάθος, σαν κοινωνική πρόταση η σαν ψυχοθεραπεία?

2. στο Σινα δεν εχουμε παει ολοι...(και να πηγαιναμε δεν ξερω τι θα βλεπαμε:sick: ή τι θα ηταν διαθεσιμο να δουμε...)Είναι διαθέσιμο στους πάντες και έχουν πάει αρκετά έγκυρα άτομα

3. το διαδυκτυο δεν ειναι και η εγκυροτερη πηγη γνωσης ,ειδικα για τετοια "λεπτα" θεματα, και πολλες φορες μαλιστα -σαν Μ.Μ.Ε. που ειναι μεταξυ αλλων- αποσκοπει σε καθαρα υποκειμενικη-προπαγανδιστικη-συμφερολοντολογικη ενημερωση...ΝΑΙ αλλά ΔΕΝ είναι απόκρυφα!!

4. ο Παυλος δεν μπορει να θεωρηθει αξιοπιστη πηγη μιας και ανηκε στην συγκεκριμενη ομαδα στην οποια αναφερονται οι χριστιανικες γραφες... επισης δεν νομιζω να ηταν παρων στον τοκετο ωστε να διαπιστωσει την παρθενια της...:wave2: Όχι βρε ! Δεν ήταν παρών, αλλά είπε-έγραψε την λέξη ‘αειπάρθενος’ πριν από την χρονολογία που αναφέρθηκε πιο πάνω (το ζητούμενο ήταν το πότε ειπώθηκε και όχι αν ισχύει)

5. οσο για το τι χρησιμοποιειται σημερα......χμμμ......ας ρωτησουμε τους συγχρονους "ηγετες" της χριστιανικης θεωρειας να μας πουν...:D Το αν χρησιμοποιούνε πληροφορίες των ‘απόκρυφων’ είναι το θέμα και όχι το πως της χρησιμοποιούνε!


:beer:


:beer: :beer: :beer:

h_m_akis
07/12/2006, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
:beer: :beer: :beer:


1.οχι εγω:winka: λαθος σαν ψυχοθεραπεια:D

2.λεγοντας εγκυρα εννοουμε...???

3.αν και κατ'εμε δεν εχει και μεγαλη σημασια βασικα το τι ειναι...θα συμφωνισω

4.οκ

5.ξανα οκ


:ninja:

tai
08/12/2006, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
1 λαθος σαν ψυχοθεραπεια:D Για να κρίνεις κάτι και να το απορρίψεις ή να το αποδεχτείς, πρέπει πρώτα από όλα να το ξέρεις. Η συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων που δεν ζουν με βάση της ορθόδοξες αρχές, και τα διδάγματα του ευαγγελίου, δεν είναι κριτήριο για την αποτελεσματικότητα του ευαγγελίου. Για να μάθουμε αν μια θεραπεία είναι αποτελεσματική, ρωτάμε ή τον γιατρό, ή κοιτάμε την πρόοδο του ‘ασθενούς’. Πόντος δεν ακούμε κάποιον που δεν την έκανε, ή κάποιον που είναι ενάντια σε αυτήν γιατί πιστεύει την δικιά του σαν καλύτερη. (και συνήθως αναπόδεικτα)

2.λεγοντας εγκυρα εννοουμε...???Ομάδες επιστημόνων. Παγκόσμιες εγκυκλοπαίδειες (Μεγάλη Σοβιετική εγκυκλοπαίδεια) κλπ Και αν θες και βιβλιογραφία, πές μου.

3.αν και κατ'εμε δεν εχει και μεγαλη σημασια βασικα το τι ειναι...θα συμφωνισω

4.οκ

5.ξανα οκ


:ninja:

:wave2:

stavrogin
09/12/2006, 15:53
Περι ευτηχιας:

Εστω οτι ολα θα πανε κατ ευχην.Ειναι δυνατος ενας ευτηχισμενος κοσμος;
Μπορειτε να τον φανταστειτε;Ολοι γεματοι θετικα συναισθηματα,ολοι ευτηχισμενοι.Ο ερωτας ελευθερος οι εξουσιες ανυπαρκτες.Ολοι μελη ενος ζωντα οργανισμου(της κοινωνιας) ολοι απο τη ποταπη τους θεση,ο ταμιας ο καλιτεχνης ο οικοδομος να συνεισφερουν χωρις γογγιτα σε μια λειτουργικη ευτηχισμενη κοινωνια ,χωρις ιδιοκτησια ουτε στα υλικα αγαθα αλλα ουτε και στα εμψυχα.Μηπως ο ανθρωπος τοτε θα τα διελυε ολα για μια αμφιβολη περιπετεια;
Ποιος εγγυατε πως η πληξη δεν θα μας κατασυντριψει τοτε;

Ποια ειναι η φυση του ανθρωπινου οντος;

Ειναι ζωο με οτι συνεπαγεται αυτο;
Ειναι εν δυναμη Θεος;(καθ'εικονα και ομοιωση κατα ευαγγελιο)
Ον διποδο και αχαριστο;(κατα "το υπογειο" του Ντοστογιεφσκυ)
Ειναι ιδια η φυση του με αλλων οντων ,με αυτη του συμπαντος;
Εξαρτατε η φυση του απο τον χρονο και τον τοπο;
Αν μπορει να ευτηχισει ανεξαρτητος περιβαλλοντως δε σημαινει οτι η φυση του δεν καθοριζεται απο το περιβαλλον;
Αυτο δεν ανερει τα σημεια αναφορας του Αινσταιν πχ;


Περι αυτογνωσιας:

Ποιος εγγυατε πως αν ο ανθρωπος γνωρισει τον εαυτο του σε βαθος δε θα συχαθει;
Μηπως αν τελικα κατορθωσει να μην συχαθει τοτε η ευτηχια θα σημαινει απλα μια μεση τιμη θετικων συναισθηματων και προσφορας αλλα και σκληροτητας , ωμοτητας και απανθρωπιας;
Το θελουμε;
Μπορουμε,εχουμε την πολυτελεια να μην το θελουμε;
Ποιο θα ειναι το τιμημα που θα κλιθουμε να πληρωσουμε για τη συγκρουση μας με τη φυση;
Μηπως η ιδια η φυση;

Δε μπορεις να κανεις σωστη δουλεια αν δε θεσεις ολα τα ερωτηματα
Δε μπορεις παρα να τρελαθεις αν τα θεσεις ολα.

Ενα καλο δεδομενο το δινει η ταινια "τρεξε λολα τρεξε" (σπουδαια κατ εμε) που δειχνει τι ειναι τελικα αυτο που κανει την διαφορα.

"Η μπαλα ειναι στρογγυλη, το παιχνιδι διαρκει 90' ,ολα τα αλλα ειναι θεωρια.

h_m_akis
09/12/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
:wave2:


1.και βεβαια πρεπει να το ξερεις αλλα οχι σαν αυτο που σου μαθανε αλλα σαν αυτο που εψαξες και εμαθες εσυ.σιγουρα και η συμπεριφορα αυτων των ανθρωπων δεν ειναι κριτηριο για την αποτελεσματικοτητα του ευαγγελιου αλλα το τι εχει επιφερει η οποια ερμηνευση ή παρερμηνευση του το εχει δειξει η ιστορια...:( οσο για την αποτελεσματικοτητα μιας θεραπειας δεν ρωταμε το γιατρο γιατι μπορει να ειναι και κομπογιαννιτης:winka: κι εξαλλου αν ρωτησουμε 5-10 γιατρους θα παρουμε και 5-10 διαφοτερικες γνωμες... κατα τη γνωμη μου λοιπον κοιταμε την "προοδο του ασθενους" και με τον καταλληλο παραληλλισμο σε αυτην την αλλιγορια καταλαβαινουμε πολλα... :sad:

καποιον που δεν την εκανε τον ακουμε (γιατι ισως κατι να εχουμε να μαθουμε) αλλα τις περισσοτερες φορες δεν τον λαμβανουμε υποψην,ειδικα αν δεν εχει και σκοπο να την κανει...

καποιον που ειναι "εναντια" ή καποιον που δεν συμφωνει θα ελεγα καλυτερα εγω, ειναι τραγικο να μην τον ακουμε γιατι με αυτο τον τροπο ειναι σαν να οδηγαμε μηχανη με το κρανος φορεμενο αναποδα.....

στο αναποδεικτα διαφωνω οριζοντιως και καθετως... αναποδεικτη ειναι η ιδια η ψυχοθεραπεια



2. θα την εκτιμουσα.αν και αυτο δεν αποδυκνυει τιποτα,οχι για τη ομοιοτητα αλλα για την εγκυροτητα των ευαγγελιων ως ιστορικες πηγες:winka:



:wave2: :beer:

tai
10/12/2006, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

..................Ποιος εγγυατε πως η πληξη δεν θα μας κατασυντριψει τοτε;.

..................Ποιος εγγυατε πως αν ο ανθρωπος γνωρισει τον εαυτο του σε βαθος δε θα συχαθει;

..................Ποιο θα ειναι το τιμημα που θα κλιθουμε να πληρωσουμε για τη συγκρουση μας με τη φυση;
Μηπως η ιδια η φυση;

..................Δε μπορεις να κανεις σωστη δουλεια αν δε θεσεις ολα τα ερωτηματα
..................Δε μπορεις παρα να τρελαθεις αν τα θεσεις ολα.


"Η μπαλα ειναι στρογγυλη, το παιχνιδι διαρκει 90' ,ολα τα αλλα ειναι θεωρια.



:a013:
:a46: :a46:
:a23:

tai
10/12/2006, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
1.και βεβαια πρεπει να το ξερεις αλλα οχι σαν αυτο που σου μαθανε αλλα σαν αυτο που εψαξες και εμαθες εσυ.σιγουρα και η συμπεριφορα αυτων των ανθρωπων δεν ειναι κριτηριο για την αποτελεσματικοτητα του ευαγγελιου αλλα το τι εχει επιφερει η οποια ερμηνευση ή παρερμηνευση του το εχει δειξει η ιστορια...:( οσο για την αποτελεσματικοτητα μιας θεραπειας δεν ρωταμε το γιατρο γιατι μπορει να ειναι και κομπογιαννιτης:winka: κι εξαλλου αν ρωτησουμε 5-10 γιατρους θα παρουμε και 5-10 διαφοτερικες γνωμες... κατα τη γνωμη μου λοιπον κοιταμε την "προοδο του ασθενους" και με τον καταλληλο παραληλλισμο σε αυτην την αλλιγορια καταλαβαινουμε πολλα... :sad:

καποιον που δεν την εκανε τον ακουμε (γιατι ισως κατι να εχουμε να μαθουμε) αλλα τις περισσοτερες φορες δεν τον λαμβανουμε υποψην,ειδικα αν δεν εχει και σκοπο να την κανει...

καποιον που ειναι "εναντια" ή καποιον που δεν συμφωνει θα ελεγα καλυτερα εγω, ειναι τραγικο να μην τον ακουμε γιατι με αυτο τον τροπο ειναι σαν να οδηγαμε μηχανη με το κρανος φορεμενο αναποδα.....

στο αναποδεικτα διαφωνω οριζοντιως και καθετως... αναποδεικτη ειναι η ιδια η ψυχοθεραπεια






2. θα την εκτιμουσα.αν και αυτο δεν αποδυκνυει τιποτα,οχι για τη ομοιοτητα αλλα για την εγκυροτητα των ευαγγελιων ως ιστορικες πηγες:winka:



:wave2: :beer:
A. ψάχνουμε να βρούμε αυτό που μας βολεύει ή μαθαίνουμε την σωστή ερμηνεία ? και ποιος την έχει την ‘σωστή’?
Η παρερμηνεία είτε ηθελημένη είτε από άγνοια, δεν είναι δείγμα για κριτική.
Η ίδια η λέξη μας σηματοδοτεί το λάθος.
Το αποτέλεσμα των πράξεων της παρερμηνείας δεν συγκρίνεται με το αποτέλεσμα της σωστής ερμηνείας. Είναι άσχετα και ανόμοια πράγματα.
Αν ρωτήσεις έναν γιατρό και συμπέσει η απάντηση του με τους υπόλοιπους 10, τότε θα ξέρεις ότι η διάγνωση είναι σωστή.
Αν οι ασθενείς έχουν ένα συγκεκριμένο επιθυμητό αποτέλεσμα όλοι, τότε και η θεραπεία είναι σωστή
B. κάποιον που δεν το έκανε ΔΕΝ τον ακούμε γιατί είναι ΑΣΧΕΤΟΣ και μόνο παραπληροφόρηση θα μας δώσει.
Κάποιος που ΔΕΝ ξέρει, και είναι ενάντια, δεν τον ακούμε για τι θα μας παραπληροφορήσει εσκεμμένα ή αθέλητα.
Ακούμε κάποιον γνώστη που είναι ενάντια για να μας δώσει την διαφορετική δική του οπτική, έτσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε κριτική.

στο αναποδεικτα διαφωνω οριζοντιως και καθετως... αναποδεικτη ειναι η ιδια η ψυχοθεραπεια
αυτό δεν το κατάλαβα.

Για το 2 εχεις πμ

zireous
10/12/2006, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Περι ευτηχιας:

Εστω οτι ολα θα πανε κατ ευχην.Ειναι δυνατος ενας ευτηχισμενος κοσμος;
Μπορειτε να τον φανταστειτε;Ολοι γεματοι θετικα συναισθηματα,ολοι ευτηχισμενοι.Ο ερωτας ελευθερος οι εξουσιες ανυπαρκτες.Ολοι μελη ενος ζωντα οργανισμου(της κοινωνιας) ολοι απο τη ποταπη τους θεση,ο ταμιας ο καλιτεχνης ο οικοδομος να συνεισφερουν χωρις γογγιτα σε μια λειτουργικη ευτηχισμενη κοινωνια ,χωρις ιδιοκτησια ουτε στα υλικα αγαθα αλλα ουτε και στα εμψυχα.Μηπως ο ανθρωπος τοτε θα τα διελυε ολα για μια αμφιβολη περιπετεια;
Ποιος εγγυατε πως η πληξη δεν θα μας κατασυντριψει τοτε;

Ποια ειναι η φυση του ανθρωπινου οντος;

Ειναι ζωο με οτι συνεπαγεται αυτο;
Ειναι εν δυναμη Θεος;(καθ'εικονα και ομοιωση κατα ευαγγελιο)
Ον διποδο και αχαριστο;(κατα "το υπογειο" του Ντοστογιεφσκυ)
Ειναι ιδια η φυση του με αλλων οντων ,με αυτη του συμπαντος;
Εξαρτατε η φυση του απο τον χρονο και τον τοπο;
Αν μπορει να ευτηχισει ανεξαρτητος περιβαλλοντως δε σημαινει οτι η φυση του δεν καθοριζεται απο το περιβαλλον;
Αυτο δεν ανερει τα σημεια αναφορας του Αινσταιν πχ;


Περι αυτογνωσιας:

Ποιος εγγυατε πως αν ο ανθρωπος γνωρισει τον εαυτο του σε βαθος δε θα συχαθει;
Μηπως αν τελικα κατορθωσει να μην συχαθει τοτε η ευτηχια θα σημαινει απλα μια μεση τιμη θετικων συναισθηματων και προσφορας αλλα και σκληροτητας , ωμοτητας και απανθρωπιας;
Το θελουμε;
Μπορουμε,εχουμε την πολυτελεια να μην το θελουμε;
Ποιο θα ειναι το τιμημα που θα κλιθουμε να πληρωσουμε για τη συγκρουση μας με τη φυση;
Μηπως η ιδια η φυση;

Δε μπορεις να κανεις σωστη δουλεια αν δε θεσεις ολα τα ερωτηματα
Δε μπορεις παρα να τρελαθεις αν τα θεσεις ολα.

Ενα καλο δεδομενο το δινει η ταινια "τρεξε λολα τρεξε" (σπουδαια κατ εμε) που δειχνει τι ειναι τελικα αυτο που κανει την διαφορα.

"Η μπαλα ειναι στρογγυλη, το παιχνιδι διαρκει 90' ,ολα τα αλλα ειναι θεωρια.

Τίποτα δε πάει κατ' ευχήν -συνήθως θέλει προσπάθεια για να γίνει αυτό. Και η ευτυχία είναι προσωπική υπόθεση, άρα αλλιώς την αντιλαμβάνεται ο καθένας.

Δεν παίζει κανένα τίμημα, αν γνωρίσεις αυτό που είσουν και το αλλάξεις με αυτό που θέλεις να είσαι... Και γι' αυτό πρέπει να προσπαθήσεις, η θεωρία δέ φτάνει -και η μασημένη τροφή δε χαλάει τα δόντια, άρα ο γιατρός δεν έρχεται... :D


Το να γνωρίσεις τον εαυτό σου σε βάθος μπορεί και να σε κάνει να απορρίψεις ακόμα και ολόκληρη τη κοσμοθεωρία σου σαν λαθεμένη, ή μπορεί απλά να σε κάνει πχ να κόβεις λίγο μπαίνοντας σε κατοικημένη περιοχή (ή να σταματήσεις να τη λές σε κάθε στόκο που έχει αντίθετη γνώμη κλπ).

Στο παραπάνω βιβλίο, ο Δαλάι Λάμα προτείνει εκτός των άλλων ότι τα αρνητικά συναισθήματα δεν ανήκουν στην πραγματική φύση του ανθρώπου (πχ δεν είμαστε προγραμματισμένοι για να είμαστε δολοφόνοι, μπορούμε να ελέγχουμε λιγάκι το θυμό μας).

Περισσότερα στο βιβλίο, διαβάστε το και μετά βγάλτε το συμπέρασμά σας -αλλιώς είστε απλά εγκάθετοι, τρομολάγνοι, σαλαμέμποροι, προπομποί αποχαρακτηρισμένων και ασαφών γεγονότων που ουδεμία σχέση με το έγκλημα έχουν -σα να λέμε καλή η συζήτηση αλλά για να σχολιάσεις κάτι καλό είναι μερικές φορές να έχεις γνώση του αντικειμένου. :D

Η γερμανική ταινία που αναφέρεις βρίθει πλήθος αναφορών τουλάχιστον σε ανατολικοφερμένους τρόπους σκέψης -μη πω χειρότερα και θεωρειθώ εγκάθετος. Την ξαναείδα πρόσφατα, επειδή και μένα μου άρεσε όταν είχε πρωτοβγεί -εγώ θα πήγαινα με μηχανή πάντως αντί να το κόβω με τα πόδια στη θέση της. Δες τα ΠΜ σου.

:beer:

zireous
10/12/2006, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Το να συζητάτε για την αειπάρθενο (που στη τελική, αν σκεφτείς μετά από πόση ράδιο αρβύλα γράφτηκε για πρώτη φορά η Αγία Γραφή, και μετά από τόσες οικουμενικές συνόδους και τόσες αλλαγές -όπως θα έπρεπε να ξέρουν οι ψαγμένοι Χριστιανοί-, λίγη σχέση έχει με τη ζωή του Χριστού -και αυτό δεν αποκλείει ότι δεν ήταν φωτισμένος άνθρωπος και ότι δεν προσπάθησε να μεταδώσει κάποια πράγματα), είναι άσχετο με τη διδασκαλία του Χριστού, συγκεντρωθείτε στο τί δίδασκε και τα ξαναλέμε. Τα φισφιριλίκια είναι εξτρά, και άσχετα.

Λές εσύ. Διαφωνούν μαζί σου πολλοί ερευνητές όχι χριστιανοί αλλά κυρίως από το αντίπαλο στρατόπεδο.

Το "βασικό" πρόβλημα με τη Καινή Διαθήκη που πχ εγώ είχα ως έφηβος (τώρα διαβάζω πιο σοβαρά πράματα, κάτι SF χαβαλέδες κλπ), ήταν η κλασική ερώτηση για την συγγραφή της που τσάντιζε θεολόγους, παπάδες, συγγενείς και λοιπούς:

ΟΚ, o μίστερ τζίζας σταυρώθηκε το 33 μχ, έτσι; Πόσα χρόνια μετά και από ποιούς γράφτηκε η Καινή Διαθήκη;


Σκέψου ότι ένα γειά λες σε μια κοπελιά, το παίρνει στραβά, και μετά από ένα χρόνο μπορεί αυτή να θυμάται ότι της έριξες μπινελίκι, φαντάσου στη καλύτερη περίπτωση, που όλοι έχουν αγαθές προθέσεις, τί μπάζα έχουν "ερμηνέψει" σε αρχαία κείμενα, ή ακόμα χειρότερα αναφερόμενοι στο λόγο ανθρώπων της αρχαιότητας...

zireous
10/12/2006, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
[B]Αναπνοή (πώς τη γυμνάζουμε; ) Με άθληση??
Περιφερειακή όραση >>Την έχουμε έτσι κι αλλιώς. Και δεν αυξάνεται. Μένει μόνο να της δώσουμε την δέουσα προσοχή..
Αντανακλαστικά (πως τα ελέγχουμε; ) Με άσκηση στην ακρίβεια των κινήσεων χορό πχ
Αδρεναλίνη με το κλασικό 300αρισμα

Για την αναπνοή, τα αντανακλαστικά, και την αδρεναλίνη περιμένω να πείτε και σείς τίποτα (εγώ είπα πιο πάνω), για την περιφερειακή όραση όμως είσαι λάθος, όχι μόνο αυξάνεται, βελτιώνεται κατά πολύ μάλιστά. Δες τί έλεγε ο κυρ Code στο βιβλίο του:


από το: Keith Code - A Twist Of The Wrist Volume II



Wide Screen Review
How about a quick review of the wide screen vision drill?

Drill One:
1. Pick a spot or an area on the wall or space in front of you to look
at. Stare at the area but do it in a relaxed mode, not glaring*
intently*.
2. Without moving your eyes, become aware of the whole field of
your vision so that each object in front of you can be identified, (a
chair, a lamp, the door. etc.). without looking directly at the
individual objects.
3. Still looking at your original spot, move your awareness
(attention), not your eyes, from object-to-object in front of you.
4. That's wide screen. Do it some more.
Drill Two:
1. With your eyes, find one object about 45 degrees to the right of
your field of vision and one 45 degrees to the left.
2. Shift your focus from object-to-object as fast as you can, getting
a sense of how long it takes to do so.
3. Go back to staring at the original spot in front of you (from drill
one).
4. This time, move your attention (awareness) back-and-forth on
the two objects (on your right and left), getting a sense of how long
it takes to do so.
Which method, moving your eyes or moving your attention, is the
quickest? How much quicker is it? Obviously, flicking your
attention/awareness around in your field of vision is far quicker: It moves
with the speed of thought.



Moving your awareness
around in your field of view
without moving the eyes
gives a broad, continuous
visual understanding of
your surroundings.



Loss Of Concentration
When we see how well the wide screen view works and think of
the idea of losing concentration it seems odd because concentration
means to focus down on something. That's exactly what we don't want! Do
one more experiment for me.
1. Pick four spots in front of you, one a few feet in front and to the
right of you, one a bit farther away to the left and two on the wall,
one on the right and one on the left, in your normal field of vision,
as if you were looking at the road and had four RP's.
2. Move your eyes as rapidly as possible from one to the next,
stopping as briefly as possible to focus on each before moving to
the next.
3. Do this for about 30 seconds.
4. How do you feel?
Almost everyone gets at least some slight feeling of disorientation if
not outright dizziness from doing this. Disorientation is one of the direct
effects of SRs #3 and #4. This is the primary cause of mental fatigue
while riding a motorcycle, especially when riding fast. It is a bad thing.
One more experiment, if you will.
1. Pick the same four spots as above.
2. This time, while moving your eyes from one to the other, keep
your field of attention wide, so you can be aware of the rest of the
area where you are sitting, while shifting your focus from one point
to the other.
3. Is that easier on you?
4. Finally, just to make you feel better, "stare" at your farthest point
and shift your awareness, not your eyes, from each one of the four
points to the next.
5. Better? It should be. (Give me a call if it isn't.)


Controlled View
The ability to get a wide screen view is clearly under your control,
when you remember to do it. If you look around the room now, it is
practically impossible to see it any other way but wide. When you ride, this
isn't the case. SRs close down your view of space when triggered; it's a
reaction to something. If your chair were suddenly moving at 70 mph
through the room, would that trigger SRs?
Mechanically speaking, the eye doesn't actually narrow down what
can be seen, you simply aren't aware of all you can see when your
attention is captured or directed elsewhere. When you remember to do
it, the width of your awareness is totally controlled by the mind. Can
you train yourself to remember? Will practice help put you more in control
than you are now? I say it can, but you have to decide for yourself, by
practice. Is your attention wide right now? Could it always be "held out"
that wide?


Street Traffic
I'll tell you my secret. I discovered this whole thing one Sunday
morning in 1974 while riding to Griffith Park to street race with my friends. I
had a vicious tequila hangover. My field of view was about two feet wide
and I knew this wasn't going to work; I felt lost on my own street! I suppose
out of necessity, my attention popped out wide and I could "see" again; it
even made most of my "condition" disappear. From then on. when I left my
house, I would usually remember to push my attention out wide. The most
amazing thing happened as a result. I never again had any trouble in
traffic with surprise lane changes or sudden critical situations involving
four-wheeled motorists, (By the way, live in Los Angeles). Let me know
how it works for you.



Your Attention can be
distracted by anything. I
crashed ones because I was
on a tighter line getting
around a backmarker but had
the same speed as last lap.
My $10 was on him not the
speed.


In faster stuff you can look to
the farthest point ahead to
judge the distance.


When you do this it opens up
your thinking.





_______________________________________
This works anytime, driving in your car, anytime. I've been doing it since
Keith showed me in 1981 and it has kept me safe as well as fast on the
track. Pick a happy medium for your field of vision: not too far or too close.
D.G.

oapomesa
10/12/2006, 21:28
Δεν πάτε μια βόλτα μέχρι το Αγιο Ορος, λέω γώ;

tai
10/12/2006, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Για την αναπνοή, τα αντανακλαστικά, και την αδρεναλίνη περιμένω να πείτε και σείς τίποτα (εγώ είπα πιο πάνω), για την περιφερειακή όραση όμως είσαι λάθος, όχι μόνο αυξάνεται, βελτιώνεται κατά πολύ μάλιστά. Δες τί έλεγε ο κυρ Code στο βιβλίο του:
Αγαπητέ η γωνία που βλέπουμε,, είναι κατασκευαστικά προδιαγεγραμμένη. Απλά οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούν της άκρες. Βελτίωση της εκμετάλλευσή της δέχομαι. Αύξηση της γωνίας δεν δυνάμεθα να αποκτήσουμε. :beer:

tai
10/12/2006, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Το "βασικό" πρόβλημα με τη Καινή Διαθήκη που πχ εγώ είχα ως έφηβος (τώρα διαβάζω πιο σοβαρά πράματα, κάτι SF χαβαλέδες κλπ), ήταν η κλασική ερώτηση για την συγγραφή της που τσάντιζε θεολόγους, παπάδες, συγγενείς και λοιπούς:

ΟΚ, o μίστερ τζίζας σταυρώθηκε το 33 μχ, έτσι; Πόσα χρόνια μετά και από ποιούς γράφτηκε η Καινή Διαθήκη;

. Από το 34μχ εως το 60μχ το πολύ.
Το κατά Ματθαίου έχει γραφτεί προ του 70μχ
οι Πράξεις των Αποστόλων που έγραψε ο Λουκάς ήταν γραμμένες πριν το έτος 62
΄Ενα από τα άλλα περισσότερο διαλυτικά γεγονότα στην ιστορία της πρώτης Χριστιανικής κοινότητας ήταν ο λιθοβολισμός του αδελφού του Κυρίου, Ιάκωβο, το 62. Γνωρίζουμε αυτό επειδή ένας αξιόπιστος ιστορικός -αξιόπιστος με την έννοια εκείνου που δεν ήταν κάποιος που ήθελε να αποδείξει τον Χριστιανισμό σωστό με κάθε κόστος- ο Ιουδαίος ιστορικός Ιώσηπος, αναφέρει αυτό τον λιθοβολισμό και μας δίνει το έτος. Λίγα χρόνια αργότερα, περίπου το 64-65 και το αργότερο το 67, ο Πέτρος και ο Παύλος εκτελέστηκαν, αφού βασανίστηκαν μετά τη φωτιά της Ρώμης. Κανένα από αυτά τα γεγονότα δεν αναφέρονται στο βιβλίο των Πραξεων: ο θάνατος των Ιακώβου, Πέτρου και Παύλου.
Η μόνη λογική εξήγηση είναι φανερή στούς ιστορικούς: Το βιβλίο των Πραξεων ήταν γραμμένο πριν το 62. Αυτό φυσικά σημαίνει, ότι το Ευαγγέλιο του Λουκά πρέπει να είναι ακόμη νωρίτερα, και ότι τα Ευαγγέλια τα οποία χρησιμοποίησε, Μάρκος και Ματθαίος, πρέπει να είναι ακόμη πιο νωρίτερα. ΄Ετσι, εκείνη είναι μία ιστορική και χρονολογική εκτίμηση που προέρχεται από το ίδιο το κείμενο.
¶λλο παράδειγμα, στον Ιωάννη 5:2-9 αυτός [ο Ιωάννης] περιγράφει τη θεραπεία του παράλυτου ανθρώπου στην δεξαμενή της Βηθεσδά. Ο Ιωάννης λέει την ιστορία στον αόριστο χρόνο. Αλλά τότε, αυτός λέει στούς αναγνώστες για το μέρος όπου αυτό συνέβει σαν να έλεγε: “ Εάν θέλετε να δείτε που ο Ιησούς έκανε αυτό το θαύμα, τότε πηγαίνετε στην Δεξαμενή της Βηθεσδά, αυτή είναι ακόμη εκεί” και την περιγράφει.
Η δεξαμενή ανακαλύφθηκε -ακριβώς όπως την περιέγραψε- στις αρχές αυτού του αιώνα, αλλά είχε καταστραφεί το 70 μΧ από τούς Ρωμαίους. ΄Ετσι αυτή η αφήγηση πρέπει να έχει γραφεί και ποτέ να μην αλλάχθηκε, πριν το έτος 70. Κανένας μετά το 70 δεν θα μπορούσε να έχει γράψει ότι εκεί ακόμη είναι μία δεξαμενή στην Ιερουσαλήμ που καλείται Βηθεσδά. ΄Ετσι, έχουμε, για το Ευαγγέλιο του Ιωάννη, ένα ιστορικό, αρχαιολογικό μέτρο σύγκρισης το οποίο δείχνει ότι ήταν γραμμένο πριν το έτος 70. Και αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα από πολλά.
:wave2:
Το βασικό είναι ότι όσοι αντιδρούν στα ευαγγέλια αναφέρουν την ιστορικότητα η την πιστότητα. Την σωστότητα δεν βλέπω να την αντικρούουν. Γιατί?
Αν κάτι είναι σωστό, γιατί θα πρέπει να μας απασχολεί το πότε ακριβώς γράφτηκε?
Άλλωστε δεν είναι τα ευαγγέλια ο χριστιανισμός. Είναι η παράδοση, στην οποία περιλαμβάνεται η γραφή.
Όποιος θέλει να την ακολουθήσει ας το κάνει. Όποιος δεν θέλει, στην μοίρα του.
:wave2: :beer: :beer:

gregorgeous89
11/12/2006, 16:59
Το "βασικό" πρόβλημα με τη Καινή Διαθήκη που πχ εγώ είχα ως έφηβος (τώρα διαβάζω πιο σοβαρά πράματα, κάτι SF χαβαλέδες κλπ), ήταν η κλασική ερώτηση για την συγγραφή της που τσάντιζε θεολόγους, παπάδες, συγγενείς και λοιπούς:
Κοίτα και ο είδιος ο Χριστός να έγραφε την Καινή διαθίκη μπροστά μας, θα ήταν ένα ακόμη βηβλίο λήγο πιό σωστό ή ποιό λάθος από τα άλα.Το ερώτημα είναι αν μπορείς να αποδεχθείς ότι είναι Το βηβλίο με το οποίο ο δημιουργός επηκηνωνεί με τα δημιουργήματα.Αν δεν το αναλήσεις κάτο από αυτό το πρήσμα λήγο μπορεί να σε βοηθίσει. Θα μου πεις πρέπει να πηστέψω για να έχει αξία? Ναι , όχι τυφλά αλά να πηστέψεις το ίδιο δεν ισχίει στο κάτο κάτο με όλα τα βηβλία που αντηπρωσοπεύουν ιδεολογίες - πηστεύω και φυλοδοξούν να γήνουν manual ζωής? Το θέμα είναι πόσα μπορούν να το πετύχουν και στην περήπτωση της δηδασκαλίας του Χριστού εχω δει να λειτουργεί στην ζωή μου.
Θα ήθελα να λάβεις υπόψην ότι για πολά χρόνια είμουν αθειστής και τώρα είμαι ακόμη 35 οπότε δεν άλαξα πηστεύω μιάς και πλησιάζω τον δημιουργό!!!:D

zireous
11/12/2006, 18:26
tai, 30 χρόνια είναι πολύς καιρός -σε 30 χρόνια ούτε τη Τατιάνα δεν θα θυμόμαστε...
Η εκκλησία, κατόπιν των γνωστών κανιβαλισμών πάνω σε αρχαία κείμενα, "φρόντισε" ώστε να αλλάξει αυτά τα κείμενα κατά πως τη βόλευε -θυμίζω ότι η Αγία Γραφή στη δημοτική, όπως κυκλοφορεί σήμερα, ουδεμία σχέση έχει ακόμα και με τη κλασική "πειραγμένη" έκδοση του (King James Version).

Σχετικά με το "πείραγμα", διαβάστε εδώ:
http://reluctant-messenger.com/biblical-corruption.htm

Μια αναφορά από το παραπάνω σάιτ:


...
"Yet the King James Version has grave defects... was based upon a Greek text that was marred by mistakes, containing the accumulated errors of fourteen centuries of manuscript copying. It was essentially the Greek text of the New Testament as edited by Beza, 1589, who closely followed that published by Erasmus, 1516-1535, which was based upon a few medieval manuscripts. The earliest and best of the eight manuscripts which Erasmus consulted was from the tenth century, and he made the least use of it because it differed most from the commonly received text; Beza had access to two manuscripts of great value dating from the fifth and sixth centuries, but he made very little use of them because they differed from the text published by Erasmus".

One of the oldest copies of the Bible which dates back to the fifth century is the Codex Bezae, of which the Britannica writes: "Codex Bezae… has a text that is very different from other witnesses. Codex Bezae has many distinctive longer and shorter readings and seems almost to be a separate edition. Its 'Acts, for example, is one-tenth longer than usual’". How can we have a Bible that is said to be "almost… a separate edition"? If this is true, it is important for us to know which edition is the correct one? And in answering this question, we must also determine the criteria we should employ in our effort to choose which of these separate editions we should use in our Bible translations? The traditional answer to this question is very simple -- i.e., we choose the biblical texts that support our doctrines of belief, and reject the texts that do not -- but is this the means by which we are able to be certain that we have chosen the correct edition?
...



gregorgeous89, σαφώς και έχω γνωρίσει και βαθιά θρησκευόμενα άτομα (καί μοναχούς, καί... με παρέα) που καί ανοιχτοί άνθρωποι είναι, καί συζητήσιμοι -έχει ενδιαφέρον ότι αρκετοί "σκληροπυρηνικοί" επιστήμονες που θα νόμιζες ότι έχουν απορρίψει τη θρησκεία είναι θρησκευόμενοι, έστω και με το δικό τους τρόπο. Οι σκοτεινές εξαιρέσεις όπου για παράδειγμα κάποιος χρησιμοποιεί τη θρησκευτική του ταυτότητα είτε για να εκμαιεύσει φράγκα ή δύναμη (πχ Bush, και άλλοι κάφροι) είτε απλά αποδέχεται μια παράδοση χωρίς να εφαρμόζει τα πιστεύω της, δεν έχουν να κάνουν με τον κανόνα.



Μια ενδιαφέρουσα σελίδα σχετική με τα original κείμενα μπορείτε να δείτε εδώ -με κάθε επιφύλαξη όπως πάντα:
http://reluctant-messenger.com/essene/gospel_intro.htm



Αλλά όπως είπε και ο ποιητής, υπάρχει ένας στόχος, αλλά πολλοί τοξότες που τον σημαδεύουν, διαλέγεις το δικό σου, και πορεύεσαι.


Εγώ πάντως είμαι πρακτικός τύπος, δεν την ακούω με ναούς και μανουάλια, προτιμώ να βάλω στη πράξη κάτι από μάνιουαλ, παρά να ελπίζω ότι μόνο η πίστη σώζει... :evil:

gregorgeous89
11/12/2006, 23:42
Αγία Γραφή στη δημοτική, όπως κυκλοφορεί σήμερα, ουδεμία σχέση έχει ακόμα και με τη κλασική "πειραγμένη" έκδοση του (King James Version).
Διαφονώ...από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?


Εγώ πάντως είμαι πρακτικός τύπος, δεν την ακούω με ναούς και μανουάλια, προτιμώ να βάλω στη πράξη κάτι από μάνιουαλ
:a18:

παρά να ελπίζω ότι μόνο η πίστη σώζει...
Όλοι κάπου πιστέυουμε όταν πάψουμε αυτοκτονάμε.

ruyjin
12/12/2006, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Διαφονώ...από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?


:a18:

Όλοι κάπου πιστέυουμε όταν πάψουμε αυτοκτονάμε.


Γρηγόρη μάλλον δεν έχεις άδικο

:wave2:

zireous
12/12/2006, 15:02
Ψιτ, εσύ ο απομέσα, μου αρέσουν μόνο τα άλλα πόδια της Χαλκιδικής, αυτά που έχουν και γυναίκες. :a03:


gregorgeous89, έχω διαβάσει τη έκδοση KJV στα αγγλικά (άσχετο: είναι και μέσα στο λειτουργικό Debian Linux), και με μια γρήγορη ανάγνωση μιας σύγχρονης έκδοσης στα ελληνικά διαπίστωσα ότι η "σάλτσα" του μεταφραστή ήταν υπερβολική, σε σημείο να βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα εκεί που δεν υπήρχαν καν στο πρωτότυπο... Τα λινκ που έδωσα παραπάνω είναι κατατοπιστικότατα όσον αφορά τις παλαιότερες εκδόσεις -για περισσότερα δες τις πηγές στη βιβλιογραφία που αναφέρεται εκεί...


tai, επειδή παίζει και χαβαλές στα γραφόμενά σου (ενώ εγώ είμαι σοβαρότατος :a25: ), ο μέσος άνθρωπος δεν χρησιμοποιεί επαρκώς τη περιφερειακή του όραση, ούτε προσπαθεί να τη "γυμνάσει" κάνοντας τη μετάβαση από αντικείμενο σε αντικείμενο εκτός εστίασης γρηγορότερη, ούτε κάνοντας πιο διαυγή την ίδια τη περιφερειακή όραση.

Φυσικά, ο μέσος άνθρωπος πιθανότατα δεν γυμνάζεται και πολύ, ούτε ξέρει πχ άν θα πρέπει να εκπνέει ή να εισπνέει όταν συστέλει ένα μυ, ούτε τρώει σωστά, ούτε φροντίζει να κάνει ένα διανοητικό τσεκάρισμα πριν ξεκινήσει να οδηγά τη μηχανή, και φυσικά δεν βάζει τη φυσιολογική αναπνοή, το σωστό ρυθμό, την ηρεμία, και τον έλεγχο των αντανακλαστικών και της αδρεναλίνης σαν στόχους (ακόμα και όταν δεν πάει τάπα)...




Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Αναπνοή (πώς τη γυμνάζουμε; )
Περιφερειακή όραση >>
Αντανακλαστικά (πως τα ελέγχουμε; )
Αδρεναλίνη ....... ........ >>


Επιστρέφω σε κάτι πιο σχετικό με μοτοσυκλέτες...
Δεν χρειάζεται να είσαι γκουρού για να κάνεις μια μικρή αναζήτηση για τα παραπάνω.

Το ότι πολλές σχετικές ασκήσεις αναφέρονται σε βιβλία σχετικά με τη γιόγκα πχ δε πα να πει ότι οι ασκήσεις δεν λειτουργούν αν δεν είσαι Βουδιστής... Επειδή εγώ το έχω ρίξει στο ψάρεμα (δουλειά), δεν έχω χρόνο να επεκταθώ, όποιος θέλει, τσάμπα είναι, ας ποστάρει.

Ίσως όμως χρειαστεί να είσαι λιγότερο στενόμυαλος, ώστε να δεις τουλάχιστον τί προτείνουν.

oapomesa
12/12/2006, 20:04
Για μια βόλτα στο Αγιο Ορος μίλησα.

Οσο για το "ψιτ" ...................

tai
12/12/2006, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Το ότι πολλές σχετικές ασκήσεις αναφέρονται σε βιβλία σχετικά με τη γιόγκα πχ δε πα να πει ότι οι ασκήσεις δεν λειτουργούν αν δεν είσαι Βουδιστής... Επειδή εγώ το έχω ρίξει στο ψάρεμα (δουλειά), δεν έχω χρόνο να επεκταθώ, όποιος θέλει, τσάμπα είναι, ας ποστάρει.

Ίσως όμως χρειαστεί να είσαι λιγότερο στενόμυαλος, ώστε να δεις τουλάχιστον τί προτείνουν.

Στην πρώτη μου απάντηση είπα ότι αυτά είναι παλιά κόλπα και δεν είπα ότι δεν είναι σωστά. Είπα επίσης ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι (χωρίς πνευματικότητα ) για να τα αποκτήσεις αυτά. Όλα αυτά δείχνουν στενομυαλιά??? Το ότι δεν δέχομαι σαν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ μανιουαλ της προτάσεις του Δαλάι λάμα αλλά έχω ΚΑΙ άλλες προτάσεις δείχνει ότι ΔΕΝ κολάω σε ένα μάνιουαλ!!!.:nono:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
tai, 30 χρόνια είναι πολύς καιρός -σε 30 χρόνια ούτε τη Τατιάνα δεν θα θυμόμαστε...
Η εκκλησία, κατόπιν των γνωστών κανιβαλισμών πάνω σε αρχαία κείμενα, "φρόντισε" ώστε να αλλάξει αυτά τα κείμενα κατά πως τη βόλευε -θυμίζω ότι η Αγία Γραφή στη δημοτική, όπως κυκλοφορεί σήμερα, ουδεμία σχέση έχει ακόμα και με τη κλασική "πειραγμένη" έκδοση του (King James Version).
Σχετικά με το "πείραγμα", διαβάστε εδώ:
http://reluctant-messenger.com/biblical-corruption.htm


Φίλε τα πρωτότυπα ευαγγέλια, ( και τα κομμάτια που βρίσκονται, (των πρώτων χρόνων,) είναι στα ελληνικά.) γράφτηκαν στην γλώσσα μου. Δεν χρειάζεται να διαβάσω την κάθε μετάφραση με την σάλτσα της.
Τα αρχαία κείμενα, (Η παλαιά διαθήκη - το ταλμούδ) είναι ακόμα σε χρήση από τους ιδιοκτήτες τους (ιουδαίους.) ακόμα και αν τα πειράξανε, οι χριστιανοί, όποιος μελετητής θέλει, μπορεί να κάνει αντιπαράθεση με τα πρωτότυπα.
Τα τριάντα χρόνια δεν ήταν αρκετός καιρός για να ξεχάσουν αυτό που έζησαν οι μάρτυρες! Για σκέψου κάποιος να θυσιάζει την ζωή του για μια θολή ανάμνηση.:wave2:

zireous
13/12/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Στην πρώτη μου απάντηση είπα ότι αυτά είναι παλιά κόλπα και δεν είπα ότι δεν είναι σωστά. Είπα επίσης ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι (χωρίς πνευματικότητα ) για να τα αποκτήσεις αυτά. Όλα αυτά δείχνουν στενομυαλιά??? Το ότι δεν δέχομαι σαν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ μανιουαλ της προτάσεις του Δαλάι λάμα αλλά έχω ΚΑΙ άλλες προτάσεις δείχνει ότι ΔΕΝ κολάω σε ένα μάνιουαλ!!!.:nono:



Φίλε τα πρωτότυπα ευαγγέλια, ( και τα κομμάτια που βρίσκονται, (των πρώτων χρόνων,) είναι στα ελληνικά.) γράφτηκαν στην γλώσσα μου. Δεν χρειάζεται να διαβάσω την κάθε μετάφραση με την σάλτσα της.
Τα αρχαία κείμενα, (Η παλαιά διαθήκη - το ταλμούδ) είναι ακόμα σε χρήση από τους ιδιοκτήτες τους (ιουδαίους.) ακόμα και αν τα πειράξανε, οι χριστιανοί, όποιος μελετητής θέλει, μπορεί να κάνει αντιπαράθεση με τα πρωτότυπα.
Τα τριάντα χρόνια δεν ήταν αρκετός καιρός για να ξεχάσουν αυτό που έζησαν οι μάρτυρες! Για σκέψου κάποιος να θυσιάζει την ζωή του για μια θολή ανάμνηση.:wave2:


Μή παίρνεις προσωπικά τη λέξη στενομυαλιά, ειδικά όταν δεν την απηύθυνα συγκεκριμένα σε σένα, γενικά μιλάω.



Όσο για τα πρωτότυπα κείμενα και τη γλώσσα που πρωτογράφτηκαν έχω κάποιες επιφυλάξεις, και η σχετική βιβλιογραφία κάποιων που ασχολήθηκαν με το θέμα -όπως πχ φαίνεται στο παραπάνω λινκ-, στη καλύτερη περίπτωση με βάζει σε σκέψεις.



Το θέμα σηκώνει αρκετή συζήτηση, αλλά δεν έχω το χρόνο (ούτε και τη διάθεση) να το πολυσχολιάσω, και μιας πολλοί μπορεί να σπεύσουν να προδικάσουν ή να παρερμηνέψουν αυτά που γράφω, εμένα τα πρακτικά πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν τους αναβάτες μου αρκούν.
(Αυτό δέ σημαίνει ότι υπαγορεύω τη ροή της συζήτησης επειδή άνοιξα το thread, δημοκρατία έχομε, γράφτε ότι θέτε.)
:D

stavrogin
13/12/2006, 15:21
zireous thanks για το αλλο,δουλεψε



Τωρα περι Ευαγγελιων,ακομα κι αν ειναι τα προτοτυπα,η παραποιηση μπορει να αποδοθει στους συνχρονους μας.
Δηλαδη.
Οκ σοφα τα ευαγγελια ,αν και τους ληπουν καποια πραγματα ουσιωδη που υπαρχουν στην αρχαια ελληνικη γραμματια, Απολωνειο-Διονισιακο-Αισθητικη-Δομη του κοσμου κλπ κλπ

Αλλα Αν οντως ειναι προτοτυπα ,τιμη και καμαρι των χριστιανων ,οποιοσδηποτε εκσυνχρονισμος δε θα σημαινε παραποιηση και χασιμο νοηματος και ουσιας;


εξηγουμε:
1.Κατα Λευιτικον, κεφαλαιο ΙΗ' ,εδαφειο 22 δηλωνει ξεκαθαρα οτι η ομοφυλοφιλια ειναι βδελυγμια.
Τι να κανουμε ,να τους ντουφεκισουμε;

2.Μπορουμε να θυσιαζουμε ταυρους στην αυλη μας ,ή θα μας την πεσει η φιλοζωικη.Μηπως ειναι αντιχρηστοι;

3.Μπορω να πουλησω την κορη μου ως υπηρετρια,οπως προτεινεται στην Εξοδο,κεφ.ΚΑ',εδ 7.Στην σημερινη εποχη τι τιμη να ποιανει μια ανηλικη;Μηπως τελικα οι Νταβατζηδες απο το ανατολικο μπλοκ ειναι ποιο χριστιανοι απο μας;Διοτι τηρουνε τας γραφας.

4.Λευιτικο ,ΚΕ' εδαφιο 44 λεει οτι επιτρεπεται η αγορα δουλων απο τα γειτονικα εθνη.Απο ολα τα γειτονικα εθνη ή για παραδειγμα δεν μπορουμε να αγοραζουμε κυπριους;

5.Πολυς κοσμος εργαζεται τα Σαββατα.Αλλα στη Εξοδο,κεφ. ΛΕ',εδ 2, αναφερει ξεκαθαρα οτι πρεπει να θανατωθουν.Εχω την ηθικη υποχρεωση να τους σκοτωσω με τα ιδια μου τα χερια;

6.Λευιτικον,κεφ.Ι',εδ 10:ειναι βδελυρο να τρωει κανεις καβουρια (οστρακοδερμα) .Ειναι λιγοτερο βδελυρο απο την ομοφυλοφιλια η περισσοτερο;

7.Λευιτικον κεφ ΚΑ' εδαφιο 20,δεν μπορει κανεις να προσεγγισει τον βωμο του θεου αν εχει ελλατωματικη οραση.Εγω εχω μυωπια 2,25 και στα δυο ματια και γι αυτο δεν παω πια εκκλησια ,αλλα ολες αυτες οι πατομπουκαλες θεουσες δεν ειναι αντιχρηστες;

Ο λογος του θεου ειναι αιωνιος και αμεταβλητος;

Δε βριζω τα ευαγγελια γιατι χρησιμοποιω ακριβως αυτα που λενε

:)
Και μη μου αρχισεται τα,"μην τα περνεις τις μετρητεις" και αυτα τα χαζα γιατι τοτε θα σας ρωτησω κι εγω."Ποια η διαχωριστικη γραμμη μεταξι της ουσιας και της σαχλαμαρας μεσα στα ευαγγελια."
Και ποιος εχει την αρμοδιοτητα να την τραβηξει ;

Τα ευαγγελια ειναι απολυτα βιβλια(ο λογος του θεου) ή τα αποδεχομαστε ή τα αφοριζουμε,δεν υπαρχει μεση οδος.Αυτο λεει η λογικη.Οχι η δικη μου λογικη αλλα αυτη των δημιουργων ή Του Δημιουργου τους.

gregorgeous89
14/12/2006, 23:47
stavrogin όλα αυτά που γράφεις είναι λογικό να προβληματίζουν αλλά μπένοντας ποιό βαθιά (σπούδασα Θεολογία) εξηγούνται κάπια. Τώρα θα μου πεις πρέπει κάποιος να σπουδάσει χρόνια για να απαντίσει σε κάποια βασηκά ερωτήματα? Οχι αλλά ασχολούμαστε ελάχηστα με την Γραφή έτση και αλιώς.Αν για κάποιον είναι αυτά σημαντικά μπορεί σύγουρα να βρεί ανθώπους της εκκλησίας να απαντήσουν.
Πάμε λοιπόν:

1.Κατα Λευιτικον, κεφαλαιο ΙΗ' ,εδαφειο 22 δηλωνει ξεκαθαρα οτι η ομοφυλοφιλια ειναι βδελυγμια.
Ο Θεός μισεί την αμαρία αγαπάει όμως τον αμαρτολό. Ο Χριστός ποιό συχνά αναφέρθικε και καταδήκασε το ψέμα και την μοιχεία και όχι την ομοφυλοφιλία.Αυτή όμως είναι ποιό εμπορική για τους "Χρηστιανούς" σήμερα.
Από το 2 εώς το 7:
Πρέπει να καταλάβουμε το περηβάλων και την κουλτούρα της εποχής.Ο Θεός δεν άλαξε είρθε μεγάλη αλαγή όμως στην σχέση του με τον άνθροπο στην Κ. Διαθίκη. Οι νόμοι στην Π.Διαθίκη ήταν πολύ σκλιροί απευθηνότανε όμως σε έναν σκληροτράχιλο λαό (και ακόμη είναι).Άραγε τους είδιους κανόνες βάζουμε στα παιδιά μας όταν είταν 5 χρονόν και όταν γύνουν 15?
Αναρωτιέμε εάν έχεις ενστάσεις και για πράγματα στην Κ.Διαθίκη που γράφτηκε πρην από "μόλις" 2000 χρόνια?
Εγώ πάντος βαρέθικα τα πρώτα πόδια της Χαλκιδικής και σκεύτομε σοβαρα να επησκευτώ το τρήτο.:wave2:

gregorgeous89
14/12/2006, 23:50
Σόρυ για την γραμματική παιδιά αλά είμαι στο tiping λήγο απρόσεχτος...

stavrogin
15/12/2006, 12:11
Oι ενστασεις μου ηταν για τα ευαγγελια,οχι για τον Χριστο τον τελευταιο χριστιανο κατα Νιτσε (και κατ εμε).
Οσο για ορθογραφια,ο "αναμαρτητος" πρωτος το λιθο βαλετω
:beer:

oapomesa
15/12/2006, 13:52
για την ιστορία ..

άλλο ευαγγέλια κι' άλλο παλαιά διαθήκη.

Οι αναφορές ήταν από την παλαιά.

tai
15/12/2006, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin


Τα ευαγγελια ειναι απολυτα βιβλια? :nono: (ο λογος του θεουειναι λογια ανθρώπων για τον Θεό ) ή τα αποδεχομαστε ή τα αφοριζουμε,δεν υπαρχει μεση οδος.Αυτο λεει η λογικη.Οχι η δικη μου λογικη αλλα αυτη των δημιουργων ή Του Δημιουργου τους.


Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

Άλλωστε δεν είναι τα ευαγγέλια ο χριστιανισμός. Είναι η παράδοση, στην οποία περιλαμβάνεται η γραφή.
Όποιος θέλει να την ακολουθήσει ας το κάνει. Όποιος δεν θέλει, στην μοίρα του.
:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
:a19:

zireous
16/12/2006, 16:08
Δεσμεύομαι να τοποθετηθώ αργότερα συγκρίνοντας 4 διαφορετικές εκδόσεις της Καινής Διαθήκης (την έκδοση του βασιλιά Μήτσου στα αγγλικά που βασίστηκε καί η σύγχρονη καθολική εκκλησία καί η ορθόδοξη, την μετάφραση-διασκευή που οι σύγχρονοι Έλληνες διαβάζουν στη δημοτική, την κλασική στα αρχαία ελληνικά -που παίζει καί on-line σε διάφορα λινκ, και αυτή που ανέφερα παραπάνω που είναι στα αραμαϊκά, ήταν κρυμμένη σε ένα θιβετανικό μοναστήρι για αιώνες, και το 1800 τόσο μεταφράστηκε στα αγγλικά).

Όποιος έχει διάθεση ας το ψάξει, εγώ καθότι έχω ψιλοδιαφωνίες με τις παραδόσεις που συνθέτουν τις θρησκείες (καί με το περιεχόμενό τους) δεν είμαι φανατικός -ούτε και το βιβλίο του thread έχει σχέση με αυτές.

Το μάνιουαλ κατα κανόνα σου λέει πως να κάνεις κάτι, όχι τι έκαναν άλλοι -για να μη πω κι άλλα και γίνω κακός.
:wave2:

gregorgeous89
18/12/2006, 12:20
Δεσμεύομαι να τοποθετηθώ αργότερα συγκρίνοντας 4 διαφορετικές εκδόσεις της Καινής Διαθήκης
Περημένουμε στα χαρακόματα :winka:

Το μάνιουαλ κατα κανόνα σου λέει πως να κάνεις κάτι, όχι τι έκαναν άλλοι
Η ζωή του Χριστού πρέπει να λειτουργήσει σαν εμπνευσμένο παραδειγμα (όχι ΠΡΕΠΕΙ να το κάνεις αλά κάνε αυτό είναι το καλύτερο για εσένα) εάν εμείς δεν έχουμε ιδέα τι έκανε ο Χριστός και τι δήδαξε είναι άλλο.

tai
18/12/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Δεσμεύομαι να τοποθετηθώ αργότερα συγκρίνοντας 4 διαφορετικές εκδόσεις της Καινής Διαθήκης (την έκδοση του βασιλιά Μήτσου στα αγγλικά που βασίστηκε καί η σύγχρονη καθολική εκκλησία καί η ορθόδοξη,mega λάθος για την ορθόδοξη την μετάφραση-διασκευή που οι σύγχρονοι Έλληνες διαβάζουν στη δημοτική, την κλασική στα αρχαία ελληνικάστα αρχαία ΔΕΝ υπάρχει. Ειναι στα αλεξανδρινά -που παίζει καί on-line σε διάφορα λινκ, και αυτή που ανέφερα παραπάνω που είναι στα αραμαϊκά, ήταν κρυμμένη σε ένα θιβετανικό μοναστήρι για αιώνες, και το 1800 τόσο μεταφράστηκε στα αγγλικάτην είχαμε ανέκαθεν την αραμαική που δέν είναι γραμένη απο τους ευαγγελιστές ).

Όποιος έχει διάθεση ας το ψάξει, εγώ καθότι έχω ψιλοδιαφωνίες με τις παραδόσεις που συνθέτουν τις θρησκείες (καί με το περιεχόμενό τους) δεν είμαι φανατικός -ούτε και το βιβλίο του thread έχει σχέση με αυτές.

Το μάνιουαλ κατα κανόνα σου λέει πως να κάνεις κάτι, όχι τι έκαναν άλλοι -για να μη πω κι άλλα και γίνω κακός.ή πως καταφέρανε ένα αποτέλεσμα κάποιοι ωστε να κάνουμε το ίδιο για να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα
:wave2:

zireous
18/12/2006, 15:17
oapomesa, όταν είχες γράψει:

Αρχικά δημιουργήθηκε από oapomesa
Δεν πάτε μια βόλτα μέχρι το Αγιο Ορος, λέω γώ;
Στη 4η σελίδα ενός τέτοιου thread το πρώτο που μου πέρασε από το μυαλό είναι ότι με μια τέτοια λακωνική απάντηση μετά από τόσα κατεβατά, ότι έκανες πλάκα. Παρόλο που εγώ έκανα πλάκα, ισχύει το ότι δε γουστάρω να πάω στο Άγιο Όρος. Μοναχός ταυτόγχρονα και μοναδικό μέλος της προσωπικής μου θρησκείας που δεν δέχεται άλλα μέλη (sorry κλείσαμε) υπήρξα και είμαι. :a05:


gregorgeous89, σαφώς έχεις δίκιο, τα ίδια έλεγα και εγώ παραπάνω... (μη περιμένεις στα χαρακώματα και σε φάει και η αγωνία, δεν έχω χρόνο -ούτε διάθεση-, ψάχτε μόνοι σας). :a55:


tai, εγώ ανέφερα συγκεκριμένα πράγματα, που βασίζονται και σε συγκεκριμένη βιβλιογραφία, το να έχεις αντίθετη άποψη φυσικά (ακόμα και χωρίς επιχειρήματα), δικαίωμά σου. Μη περιμένεις από μένα άλλο αντίλογο.


Όσον αφορά εμένα, το threadάκιον έχει φτάσει στο σημείο που δεν ωφελεί να πω τίποτα παραπάνω
-μπορεί να σπαμάρω ανηλεώς στο μέλλον όμως. :D

zireous
02/02/2007, 16:39
Μιας και δεν σπάμαρα αρκετά το thread, και με την ευκαιρία των παραπάνω "θρησκειολογικών" αναφορών, τελειώνοντας με το θέμα Χριστιανισμός και αφού επαναλάβω ότι εκτός από τη ζημιά που κάνανε διάφορα καθήκια ανά τους αιώνες είτε πρεσβέυοντας αυτή τη θρησκεία είτε επικαλούμενοι την, στη τελική -παρά τα διασκεδαστικά αδιέξοδα και αντικρουόμενες απόψεις στα ίδια τα "ιερά" βιβλία, κάτι σταυροφορίες και βατικανά, μαυροφορεμένους τόφαλους που κονομάνε άντερα και διαχειρίζονται εμμέσως (ή και άμεσα) τις ζωές των πιστών, και άλλα ωραία-, υπάρχουν άνθρωποι που ωφελούνται από τη διδασκαλία του Ιησού, και αν υπολογίσει κανείς τη παράμετρο που λέει ότι οι θρησκείες μπορεί να ήταν εκ κατασκευής και ένα μέσο ώστε οι άνθρωποι να κουλάρουν λιγάκι και να σταματήσουν να αλληλοσφάζονται, έχουν και κάποια θετικά στοιχεία.



Φυσικά, όποιος ψάχνεται και δεν επαναπαύεται σε αυτά που του σερβίρουν μπορεί ο ίδιος να έχει την άποψη που του αξίζει για όλα τα παραπάνω, και φυσικά με κάμποση ενδοσκόπηση μπορεί να πάει και παραπέρα -και αυτό δε λέει και πολλά, ακόμα και ένας μπάτσος ή ένας δολοφόνος μπορούν κάλλιστα να νοιώθουν καλά με λίγη ενδοσκόπηση (το ανθρώπινο μυαλό είναι κόλαση και σπανιότερα παράδεισος). Θυμίζω ότι το βιβλίο του thread λέει αρκετά για να μπεις τουλάχιστον στη διαδικασία να νοιώθεις καλύτερα, κάνοντας το μόνος/η σου -αν δε θές χέστηκα.


Από την άλλη, και η πολλή θρησκεία βλάφτει:
Exline, Yali, Sanderson - Guilt, Discord, and Alienation: The Role of Religious
Strain in Depression and Suicidality
(απόσπασμα)


Guilt, Discord, and Alienation: The Role of Religious
Strain in Depression and Suicidality

Julie Juola Exline
Case Western Reserve University

Ann Marie Yali
City College of New York

William C. Sanderson
Rutgers University


Although religion is usually portrayed as a source of comfort, individuals
may also experience strain in their religious lives. Associations between
religious variables and psychological distress were examined within two
groups: a nonclinical sample of 200 college students and a clinical sample
of 54 persons seeking outpatient psychotherapy. Participants reported
more comfort than strain associated with religion. Religious strain was
associated with greater depression and suicidality, regardless of religiosity
levels or the degree of comfort found in religion. Depression was associated
with feelings of alienation from God and, among students, with interpersonal
conflicts on religious domains. Suicidality was associated with
religious fear and guilt, particularly with belief in having committed an
unforgivable sin. Religious strain, along with religiosity, was associated
with greater interest in addressing religious issues in psychotherapy. These
results highlight the role of religious strain as a potentially important indicator
of psychological distress.

zireous
02/02/2007, 16:43
Επειδή αναφέρθηκαν κάποιοι αρχαίοι έλληνες συγγραφείς (μη ξεχάσω, χέστηκα επίσης και για τη κόντρα πολυθεϊστών και μονοθεϊστών, λεμέδες είναι όλοι), έχουν και αυτοί φιλολογικό ενδιαφέρον καθώς συχνά παρόλο που δεν δείχνουν πως να εκμαιεύσεις την "αλήθεια", δείχνουν την απαρχή της επιστημονικής προσέγγισης καί αυτής, μέσω της οικοδόμησης της λογικής.



Το google για τον προαναφερθέντα πχ Επίκτητο και το μάνιουάλ του (εγχειρίδιον) βγάζει διάφορα, όπως και για τον προγενέστερο χρονολογικά Επίκουρο (κάτι μου λέει ότι έπεσε αντιγραφή), τα αρχαία ελληνικά μου είναι χάλια, αλλά υπάρχουν online δεκάδες κείμενα για αρχαίους συγγραφείς αν τα κατέχεις -παίζουν και αρκετά καλές μεταφράσεις από "επαγγελματίες" του είδους, στα αγγλικά -και εσχάτως μπορείς να αγοράσεις κιόλας βιβλία στη δημοτική (!).

{άσχετο} Aristophanes kicks ass for 2.427 years and counting.


Άν μόνο φιλολογικά βλέπεις τα "εσωτερικά" θέματα, μερικά ενδιαφέροντα βιβλία είναι:

Philip K. Dick & Roger Zelazny - Deus Irae
(αν διαβάσεις πως πέθανε ο Dick, ακόμα και οι καλύτεροι τη πατάνε σαν αρχάριοι...)


Deus Irae
by Philip K. Dick & Roger Zelazny



Back cover:

He had prayed for a vision of the new God -- and was answered. . . .
A great clear light formed in the sky above him. Tibor peeped, half blinded, shielded his eyes with the terminal of his left manual gripper. . . . He could make out features on its surface: eyes, a mouth, ears, tangled hair. The mouth was scream_ing at him.
"You mock at me! See what I can do to save you if I wish. How easy it is. Pray!" the face demanded. "On your hands and knees!"
"But," Tibor said, "I have no hands or knees."
All at once, Tibor found himself lifted upward, then set down hard on the grass. Legs. He was kneeling. Only the God of Wrath could do what had just been achieved.
"Pray!" the face instructed. "Pray!"


PHILIP K. DICK & ROGER ZELAZNY

On their own, they have written landmark works that have added whole new dimensions of wonder to the field of science fiction. Now, in Deus Irae, they have created what ALA Booklist calls "the most successful collaboration in years!" -- set in a bizarre world where you will encounter. . .

• A bunch of backwoods farmers who happen to be lizards. . .
• A tribe of foul-mouthed giant bugs who worship a dead VW sedan. . .
• An automated factory that can't decide whether to serve its customers -- or kill them.

Across this nightmare landscape -- pursued by an avenging angel on a bicycle -- one man makes a painful pilgrimage in search of the one who changed the world so drastically -- the legendary, but very real, God of Wrath...






Roger Zelazny - Lord Of Light
(ελληνικός τίτλος: O Κύριος Του Φωτός)


LORD OF LIGHT by Roger Zelazny

Technological recreation of mythic personalities by human colonizers on a new world put people in roles beyond their wisdom. Sam, who has taken on the Buddha persona, can't go along with the hypocrisy and departure from genuine being. This sets heaven at war with itself and the stage for subtle, interpersonal drama.
The story evolves on two levels, the external series of events and the symbolic, archetypical realm evoked by the Hindu gods goddesses. The story level maintains interest but not the gripping excitement and engaging fascination typical of many award winners. As the included quote from Saraha says however, "The fool saith in his mind that his thoughts are only thoughts."
More happens in this book than the surface story. The various characters represent deep psychological qualities we all share. As the people dance through their lines, we may glimpse our own inner conflicts, temptations and strengths.



Chapter 1
It is said that fifty-three years after his liberation he returned from the Golden Cloud, to take up once again the gauntlet of Heaven, to oppose the Order of Life and the gods who ordained it so. His followers had prayed for his return, though their prayers were sin. Prayer should not trouble one who has gone on to Nirvana, no matter what the circumstances of his going. The wearers of the saffron robe prayed, however, that He of the Sword, Manjusri, should come again among them, The Boddhisatva is said to have heard ...

He whose desires have been throttled, who is independent of root, whose pasture is emptiness, signless and free, his path is as unknowable as that of birds across the heavens.
Dhammapada (93)

His followers called him Mahasamatman and said he was a god. He preferred to drop the Maha- and the -atman, however, and called himself Sam. He never claimed to be a god. But then, he never claimed not to be a god. Circumstances being what they were, neither admission could be of any benefit. Silence, though, could.

Τώρα μετά από όλα αυτά, αν κάνει κανείς κάνα συνειρμό ότι δε χρειάζεται και πολύ μυαλό για ένα συγγραφέα να κάτσει και να φτιάξει μια θρησκεία στο χαρτί, τί να πεις, παίζει. :D