PDA

View Full Version : Εξάντας και Shell



loukasfilm
14/11/2006, 13:28
Είδε κανείς σας, την εκπομπή του Εξάντα εχθές, για τα εγκλήματα που κάνει η SHELL, στο δέλτα του Νίγηρα στην Αφρική? Ή βλέπουμε μόνο Τριανταφυλλόπουλο?

Ήταν καταπληκτικό ντοκυμανταίρ. Η εξαθλίωση που έχει επιβάλλει η SHELL στην περιοχή, είναι απίστευτη. Μολύνει ασύστολα, χωρίς να νοιάζεται για τον κόσμο που ζει εκεί.

Το φιλμ αυτό με έκανε να αναρωτηθώ, πόσο συννένοχοι είμαστε τελικά, σε τέτοια εγκλήματα. Καβαλάμε τα μηχανάκια μας, κάνουμε τις βόλτες μας, και γενικά "περνάμε καλά".

Οι άνθρωποι εκεί, βρίζανε τους λευκούς, γιατί όπως λέγανε: όλα τα δημιουργούν οι λευκοί και το πετρελαιό τους. Και τι να τους απαντήσεις? Ότι εγώ ή ο καθένας μας δεν είναι σαν τους άλλους?

Αυτό που θα πρότεινα ως καταναλωτής, είναι να αποφασίζαμε να μπουκοτάρουμε, την εκάστοτε εταιρία, έτσι ώστε αν μη τι άλλο, να δείξουμε σε αυτούς που γυρνάνε αυτά τα ντοκυμανταίρ, ότι είμαστε μαζί τους, και τους στηρίζουμε, και ότι δεν είμαστε μόνο μικρούτσικο και λαμπίρη.

Gandalf dr685sm
14/11/2006, 13:38
μπορεις να δείς χιλιάδες τέτοια videos στο κανάλι ΣΚΑΙ που πραγματικά σε κάνει και βλέπεις διαφορετικά την Φύση γύρω σου και τον σύνδεσμο που έχεις μαζί της.


Gandalf

loukasfilm
14/11/2006, 13:41
Ναι ρε μάγε μπορείς να δεις και στο ΣΚΑΙ. Το θέμα δεν είναι που μπορεις να τα δείς.
Το θέμα είναι αν κάνουμε τίποτα, ή μετά από αυτά γυρνάμε πλευρό.

zzr2005
14/11/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Είδε κανείς σας, την εκπομπή του Εξάντα εχθές, για τα εγκλήματα που κάνει η SHELL, στο δέλτα του Νίγηρα στην Αφρική? Ή βλέπουμε μόνο Τριανταφυλλόπουλο?

Ήταν καταπληκτικό ντοκυμανταίρ. Η εξαθλίωση που έχει επιβάλλει η SHELL στην περιοχή, είναι απίστευτη. Μολύνει ασύστολα, χωρίς να νοιάζεται για τον κόσμο που ζει εκεί.

Το φιλμ αυτό με έκανε να αναρωτηθώ, πόσο συννένοχοι είμαστε τελικά, σε τέτοια εγκλήματα. Καβαλάμε τα μηχανάκια μας, κάνουμε τις βόλτες μας, και γενικά "περνάμε καλά".

Οι άνθρωποι εκεί, βρίζανε τους λευκούς, γιατί όπως λέγανε: όλα τα δημιουργούν οι λευκοί και το πετρελαιό τους. Και τι να τους απαντήσεις? Ότι εγώ ή ο καθένας μας δεν είναι σαν τους άλλους?

Αυτό που θα πρότεινα ως καταναλωτής, είναι να αποφασίζαμε να μπουκοτάρουμε, την εκάστοτε εταιρία, έτσι ώστε αν μη τι άλλο, να δείξουμε σε αυτούς που γυρνάνε αυτά τα ντοκυμανταίρ, ότι είμαστε μαζί τους, και τους στηρίζουμε, και ότι δεν είμαστε μόνο μικρούτσικο και λαμπίρη.

με αυτή τη λογική φίλε μου πρέπει να μποικοτάρουμε τα πάντα...δεν είναι λύση να μποικοτάρεις μόνο τη SHELL....
να μποικοτάρεις τις εταιρίες ενδυμάτων κ υποδημάτων γιατί εκμεταλεύονται την παιδική εργασία σε εξαθλιωμένες περιοχές της Ανατολής...
να μποικοτάρεις όλα τα αμερικάνικα προϊόντα και τα κινέζικα γιατί δεν υπογράφουν τη συνθήκη του Κιότο για τον έλεγχο των ρύπων....
να μποικοτάρεις τις τράπεζες γιατί εκμεταλεύονται το έλλειμα του τρίτου κόσμου κ το διευρύνουν...
να μποικοτάρεις τις φαρμακευτικές εταιρίες γιατί δεν δίνουν φτηνά φάρμακα στον τρίτο κόσμο αντίθετα τους χρησιμοποιούν σαν πειραματόζωα κ πάει λέγοντας....
ΑΑΑ να μην ξεχάσω ότι κ η Ελλάδα παρά το γεγονός ότι είναι από τις μικρότερες χώρες της ΕΕ χωρίς βαριά βιομηχανία ξεπερνάει τα ορια μόλυνσης που έχει επιβάλει η ΕΕ και πληρώνει πρόστιμα ...
ας μποικοτάρουμε κ τα ελληνικά προϊόντα και φυσικά να μην τρώμε ελληνικά οπορωκηπευτικά καθώς οι έλληνες παραγωγοί σύμφωνα με τις τελευταίες μελέτες χρησιμοποιούν τα περισσότερα φυτοφάρμακα....(για αυτό κ θερίζει ο καρκίνος στις αγροτικές περιοχές)...
αυτό που θέλω να πω είναι ότι το μποικοτάζ το μόνο που κάνει είναι να ικανοποιεί τους όποιους προσωπικούς οικολογικούς προβληματισμούς κ δεν αποτελεί λύση στο πρόβλημα....

loukasfilm
14/11/2006, 14:14
Συμφωνώ zzr απόλυτα. Το μπουκοτάζ δεν πρόκειται μόνο του να λύσει τίποτα. Χρειάζεται μια πιο συνολική διαδικασία. Τι θα πρότεινες να γίνει?

Το θέμα μπήκε στους προβληματισμούς για να γίνει ακριβώς αυτή η κουβέντα. Και μέσα από μια τέτοια συζήτηση, ίσως φτάσουμε να καταλήξουμε, να βρούμε τρόπους να πιέσουμε για διάφορα πράγματα.

zzr2005
14/11/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Συμφωνώ zzr απόλυτα. Το μπουκοτάζ δεν πρόκειται μόνο του να λύσει τίποτα. Χρειάζεται μια πιο συνολική διαδικασία. Τι θα πρότεινες να γίνει?

Το θέμα μπήκε στους προβληματισμούς για να γίνει ακριβώς αυτή η κουβέντα. Και μέσα από μια τέτοια συζήτηση, ίσως φτάσουμε να καταλήξουμε, να βρούμε τρόπους να πιέσουμε για διάφορα πράγματα.

είναι τρομερά μεγάλη συζήτηση κ αν πω την άποψή μου θα πλακώσουν όλοι να λένε για ουτοπίες, κτλ κτλ
το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε ειναι να πιέζουμε τις εκάστωτε κυβερνήσεις προς τον τομέα της προστασίας του περιβάλλοντος...το πως θα τις πιέσουμε είναι μεγάλο ζήτημα κ πηγή αντιπαραθέσεων μεταξύ των διαφότων κοινωνικών ομάδων....
ακόμα και αυτό να γίνει όμως δεν προστίθεται τίποτα στη λύση του προβλήματος...έστω ότι η Ελλάδα υιοθετήσει μια οικολογική πολιτική κατόπιν κοινωνικών πιέσεων, θα σταματήσει να ρυπαίνουν οι ΗΠΑ, η Κίνα και η Ιαπωνία που παράγουν την πλειονότητα των ρύπων παγκοσμίως???οχι φυσικά..

το θέμα κατά την άποψή μου είναι οι πολίτες να αναζητήσουν μια άλλη μορφή οικονομικής ανάπτυξης που να μην έχει σαν κύριο γνωμονα τη μεγιστοποίηση του κέρδους αλλά να υιοθετηθούν πιο ποιοτικά κριτήρια για την οικονομική ανάπτυξη....
τώρα θα ρωτήσουν κάποιοι...είναι δυνατόν αυτό να γίνει σε αυτό το σύστημα....

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ....
και εδώ ξεκινάει η συζήτηση που δεν έχει τέλος και αποτελεί πεδίο ιδεολογική αντιπαράθεσης και το thread σου θα γίνει κ.....λός..... :beer:

Gandalf dr685sm
14/11/2006, 15:05
zzr...

Πρώτα αλλάζεις τον μικρόκοσμο σου και ύστερα τον κόσμο γύρω σου.

Οι εναλλακτικες πηγές ενέργειας είναι πλέον προσβάσιμες σε όλους ακόμα και σε πράγματα πολύ μικρά.

Παράδειγμα οι αριθμομηχανές με ηλιακούς συλλέκτες, τα ρολόγια Kinetik, κτλ.

Κάθε συσκευή που δεν κάνει χρήση μπαταρίας ή ηλεκτρικής τροφοδοσίας, είναι κέρδος.

Αν τώρα έχεις και το χρήμα και τον χώρο να διαθέσεις για την ολική μετατροπή της οικείας σου, τότε πραγματικά κάνεις ενα πολύ μεγάλο βήμα και που ξέρεις;.... μπορεί να ακολουθήσουν και άλλοι.

Στην περιοχή που είμαι , όπως έχω πεί αρκετές φορές, δεν έχω ουτε ΔΕΗ, ούτε πετρέλαιο... Ανεμογεννήτρια, ηλιακές κυψέλες και φυσικό αέριο...

Η πλάκα είναι οτι το πήραν γραμμή και άλλοι , και γύρω γύρω τα σπίτια έχουν αρχίσει και έχουν τουλάχιστον ανεμογεννήτριες..


Gandalf

loukasfilm
14/11/2006, 15:05
Συμφωνούμε ότι στα πλαίσια του σημερινού συστήματος, δεν υπάρχει λύση.

Ως προς την ουτοπία διαφωνώ, δεν είναι ουτοπία, και θα γίνει είτε το θέλουν είτε όχι μερικοί.

Αν για παράδειγμα η Ελλάδα ακολουθούσε, μια ουσιαστική περιβαντολογική πολιτική, καταγγέλοντας τα όσα αίσχη γίνονται, θα λειτουργούσε σαν παράδειγμα, στους άλλους.

Θα μου πεις πιασ' τ' αυγό και κούρευτο, αλλά δεν είδα (ακόμα, για να είμαι δίκαιος) και κανέναν από τους συμφουρίτες, που υποστηρίζουν το υπάρχον σύστημα να παίρνει θέση.

Είμαι πολύ περίεργος.
:beer:

zzr2005
14/11/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
zzr...

Πρώτα αλλάζεις τον μικρόκοσμο σου και ύστερα τον κόσμο γύρω σου.

Οι εναλλακτικες πηγές ενέργειας είναι πλέον προσβάσιμες σε όλους ακόμα και σε πράγματα πολύ μικρά.

Παράδειγμα οι αριθμομηχανές με ηλιακούς συλλέκτες, τα ρολόγια Kinetik, κτλ.

Κάθε συσκευή που δεν κάνει χρήση μπαταρίας ή ηλεκτρικής τροφοδοσίας, είναι κέρδος.

Αν τώρα έχεις και το χρήμα και τον χώρο να διαθέσεις για την ολική μετατροπή της οικείας σου, τότε πραγματικά κάνεις ενα πολύ μεγάλο βήμα και που ξέρεις;.... μπορεί να ακολουθήσουν και άλλοι.

Στην περιοχή που είμαι , όπως έχω πεί αρκετές φορές, δεν έχω ουτε ΔΕΗ, ούτε πετρέλαιο... Ανεμογεννήτρια, ηλιακές κυψέλες και φυσικό αέριο...

Η πλάκα είναι οτι το πήραν γραμμή και άλλοι , και γύρω γύρω τα σπίτια έχουν αρχίσει και έχουν τουλάχιστον ανεμογεννήτριες..


Gandalf

έχεις δίκιο σε ότι αφορά τον μικρόκοσμο αλλά η ουσία είναι ότι το πρόβλημα της μόλυνσης δεν οφείλεται στην κατανάλωση αλλά στον τρόπο παραγωγής κατά την άποψή μου...
σίγουρα είναι ό,τι καλύτερο να λειτουργούμε οικολογικά σαν άτομα αλλά σε τι ποσοστό αυτό προσφέρει στη λύση του προβλήματος.????..

όση ανακύκλωση κ αν κάνω , όσο κ αν χρησιμοποιώ την ηλεκτρική ενέργεια αν δεν πιέσουμε σαν άτομα να υιοθετηθούν οι οικολογικές προτάσεις στα μέσα παραγωγής δεν γίνεται τίποτα...
την μόλυνση που προκαλεί ένα μόνο εργοστάσιο σε ένα χρόνο δεν την προκαλουν οι πολίτες σε όλη τους τη ζωή....
πιστεύεις ας πούμε ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες είναι διατεθειμένες να αναπτύξουν τεχνολογία που να σχετίζεται με ανανεώσιμες μορφές ενέργειας ή ενέργεια με μικρότερους συντελεστές μόλυνσης???
εδώ στην Ελλάδα του ήλιου και των αέρηδων ακόμα τα νησιά εξαρτώνται από τη ΔΕΗ γιατί κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να προωθήσει άλλες μορφές ενέργειας....

zzr2005
14/11/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.


Στην περιοχή που είμαι , όπως έχω πεί αρκετές φορές, δεν έχω ουτε ΔΕΗ, ούτε πετρέλαιο... Ανεμογεννήτρια, ηλιακές κυψέλες και φυσικό αέριο...

Η πλάκα είναι οτι το πήραν γραμμή και άλλοι , και γύρω γύρω τα σπίτια έχουν αρχίσει και έχουν τουλάχιστον ανεμογεννήτριες..


Gandalf

αυτό πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον..αλήθεια που μένεις???
η επιλογή ήταν συνειδητή??ή δεν ήταν προσβάσιμο το δίκτυο της ΔΕΗ???

πάντως νομίζω ότι υπαρχει κάποιο νομικό κώλλυμα ως προς την εκμετάλευση της ηλεκτρικής ενέργειας....θα σου φανεί κουλό αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο κάποιος μπορεί να εγκαταστήσει μια ανεμογενήτρια για προσωπική του χρήση....νομίζω ότι νομικά πρέπει να την υπεκοικιάσεις στην ΔΕΗ και να λαμβάνεις αυτό που σου αναλογεί κ ότι περιστεύει το πουλάς στη ΔΕΗ...διορθώστε με αν κάνω λάθος....

loukasfilm
14/11/2006, 15:23
Gadalf πολύ ωραία. Συγχαρητήρια για τον τρόπο που ζεις.

Ο zzr έχει δίκιο, όταν λέει ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα έχει να κάνει με την παραγωγή.

Συμφωνώ επίσης με το ότι ξεκινάμε από τον εαυτό μας, για να αλλάξουμε κάτι, αλλά έχω μια ένσταση σε ότι αφορά τον "μικροκοσμό μας".

Πολλοί χρησιμοποιούν τελευταία αυτήν την έκφραση, και τελικά λειτουργεί αποτρεπτικά, όταν ζητάμε να γίνει κάτι πιο μαζικό. Δεν αναφέρομαι σε σένα μάγε.

Θα ήθελα την γνώμη σου σε αυτό.

Gandalf dr685sm
14/11/2006, 15:26
Κάνεις λάθος...

Η επιλογή ήταν συνειδητή. Η παραγωγή φτάνει τις 9KW την ημέρα. Η αποθήκευση γίνεται σε μπαταρίες σε ειδικό χώρο, όπου και σε πλήρη παραγωγή (πλήρεις μπαταρίες) κρατάνε σπίτι με 3 ψυγεία, τηλεοράσεις κτλ...160m2 για 3 μέρες σε περίοδο απόλυτης νηνεμίας και συννεφιάς.

Ταυτόχρονα όμως πρέπει να υιοθετήσεις και μια στάση καταναλωτή σωστή έτσι;...

Δηλαδή να μην αφήνεις 110 φώτα ανοιχτά , να μην έχεις 120 συσκευές ηλεκτρικού ρεύματος απλά να παίζουν και να μην είσαι εκεί κτλ... Δηλαδή να μην κάνεις αλόγιστη σπατάλη ενέργειας... τίποτα το ακραίο.

Έχω και φωτό εδώ για να δείς.

Παλαιότερα ήθελες άδεια απο την Πολεμική Αεροπορία , για να ανεβάσεις ανεμογεννήτρια, καθώς ο Έλικας, ειδικά αν ήταν ψηλά, δημιουργούσε ομοιώσεις ήχων απο ρότορα σκάφους (!!!!!) .. ή τουλάχιστον έτσι υποστήριζαν!

Σήμερα με τον νόμο απελευθέρωσης ενέργειας, αυτό είναι παρελθόν και το μόνο που θες είναι άδεια απο το ΥΠΕΧΩΔΕ αν θυμάμαι καλά απο τα χαρτιά που είχαμε δώσει μαζί με το σπίτι.

Το κόστος της πλήρους μετάλλαξης του σπιτιού έφτασε τα 45.000?.

Αλλά μιλάμε για ανεμμογεννήτριες, ηλιακές κυψέλες, καμπίνα αποθήκευσης μπαταριών , καλωδιώσεις, δεξαμενή φυσικού αερίου, λέβητας κτλ κτλ...

Η απόσβεση υπολογίζεται εντός 6 ετών, απο το συνολικό κόστος που δεν πληρώνεις σε ΔΕΚΟ και καύσιμο , συντηρήσεις λέβητα κτλ.

Gandalf


69461

zzr2005
14/11/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Κάνεις λάθος...

Η επιλογή ήταν συνειδητή. Η παραγωγή φτάνει τις 9KW την ημέρα. Η αποθήκευση γίνεται σε μπαταρίες σε ειδικό χώρο, όπου και σε πλήρη παραγωγή (πλήρεις μπαταρίες) κρατάνε σπίτι με 3 ψυγεία, τηλεοράσεις κτλ...160m2 για 3 μέρες σε περίοδο απόλυτης νηνεμίας και συννεφιάς.

Ταυτόχρονα όμως πρέπει να υιοθετήσεις και μια στάση καταναλωτή σωστή έτσι;...

Δηλαδή να μην αφήνεις 110 φώτα ανοιχτά , να μην έχεις 120 συσκευές ηλεκτρικού ρεύματος απλά να παίζουν και να μην είσαι εκεί κτλ... Δηλαδή να μην κάνεις αλόγιστη σπατάλη ενέργειας... τίποτα το ακραίο.

Έχω και φωτό εδώ για να δείς.

Παλαιότερα ήθελες άδεια απο την Πολεμική Αεροπορία , για να ανεβάσεις ανεμογεννήτρια, καθώς ο Έλικας, ειδικά αν ήταν ψηλά, δημιουργούσε ομοιώσεις ήχων απο ρότορα σκάφους (!!!!!) .. ή τουλάχιστον έτσι υποστήριζαν!

Σήμερα με τον νόμο απελευθέρωσης ενέργειας, αυτό είναι παρελθόν και το μόνο που θες είναι άδεια απο το ΥΠΕΧΩΔΕ αν θυμάμαι καλά απο τα χαρτιά που είχαμε δώσει μαζί με το σπίτι.

Το κόστος της πλήρους μετάλλαξης του σπιτιού έφτασε τα 45.000?.

Αλλά μιλάμε για ανεμμογεννήτριες, ηλιακές κυψέλες, καμπίνα αποθήκευσης μπαταριών , καλωδιώσεις, δεξαμενή φυσικού αερίου, λέβητας κτλ κτλ...

Η απόσβεση υπολογίζεται εντός 6 ετών, απο το συνολικό κόστος που δεν πληρώνεις σε ΔΕΚΟ και καύσιμο , συντηρήσεις λέβητα κτλ.

Gandalf

η ερώτησή μου δεν είχ το χαρακτήρα μομφής..ήταν απλή απορία..
πολύ καλή λύση....αν ζούσα σε επαρχεία σίγουρα θα ψαχνόμουνα....
αλλά αντιλαμβάνεσαι πόσο δύσκολο είναι αυτό να εφαρμωστεί ατομικά σε μεγαλουπόλεις..???πρέπει να υπάρξει κεντρική πολιτική απόφαση αλλιώς αντε να συνενοηθεί ο μετανάστης του υπογείου , με την γριά ιδιοκτήτρια του ρετιρέ να εγκαταταθεί σύστημα ηλιακών συσσωρευτών....θα ήθελα να ήμουν σε αυτή τη συνέλευση της πολυκατοικίας....:lol: :lol: :lol:

loukasfilm
14/11/2006, 15:36
Μεγάλε μάγε τρελλάθηκα. έχουμε κάνει το ίδιο σε ένα εξοχικό, που έχουμε, το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι πρέπει να ξέρεις τι καταναλώνεις, και να το χειρίζεσαι ανάλογα.

Gandalf dr685sm
14/11/2006, 15:40
ατομικά σε μεγαλουπόλεις μόνο σε ηλιακές κυψέλες μπορείς να κάνεις κάτι.

Ειδικά απο την στιγμή που ούτως ή άλλως μπορείς να έχεις και ηλιακο θερμοσίφωνα στην ταράτσα.
Η τουλάχιστον εναν ηλιακό συλλέκτη για το κοινόχρηστο ρεύμα που δεν είναι καθόλου αμελητέο ποσό...

Αλλά όπως είπες , αίντε να εξηγήσεις στον καράβλαχο οτι τα 15.000? ή και λιγότερα, θα πληρωθούν για να μην ξαναπληρώσει κοινόχρηστο ρεύμα... Αυτά γίνονται με την κατασκευή απο το μηδέν...οχι μετά.

Επίσης δες και αυτό.

link:http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=754384&lngDtrID=252

Αν το κάνουν και άλλες χώρες, ίσως κάτι να αλλάξει τελικά.


Gandalf

zzr2005
14/11/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ατομικά σε μεγαλουπόλεις μόνο σε ηλιακές κυψέλες μπορείς να κάνεις κάτι.

Ειδικά απο την στιγμή που ούτως ή άλλως μπορείς να έχεις και ηλιακο θερμοσίφωνα στην ταράτσα.
Η τουλάχιστον εναν ηλιακό συλλέκτη για το κοινόχρηστο ρεύμα που δεν είναι καθόλου αμελητέο ποσό...

Αλλά όπως είπες , αίντε να εξηγήσεις στον καράβλαχο οτι τα 15.000? ή και λιγότερα, θα πληρωθούν για να μην ξαναπληρώσει κοινόχρηστο ρεύμα... Αυτά γίνονται με την κατασκευή απο το μηδέν...οχι μετά.

Επίσης δες και αυτό.

link:http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=754384&lngDtrID=252

Αν το κάνουν και άλλες χώρες, ίσως κάτι να αλλάξει τελικά.


Gandalf

στην Ελλάδα πάντως αποκλείεται να ισχύσει...εκτός αν υιοθετηθεί από την ΕΕ και γίνει οδηγία..
εδώ τα φιντάνια τα δικά μας έδιναν φοροαπαλλαγές για την εγκατάσταση ηλιακών θερμοσίφωνων και τώρα το κατάργησαν.....:yuck:

bartlal
14/11/2006, 15:50
τα ελεγε και ο afrotwin (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11783) αλλα δεν τον ακουγατε! :winka:


:wave2:

Resistman
14/11/2006, 16:21
Μαγε τα σεβη μου για την εγκατασταση και το μερος που μενεις ( εβαλες και αμπελια;;Μη με πεις τωρα οτι εχεις και οικολογικο κρασι;;θα με τρελλανεις :D :lol: )

Λυσεις υπαρχουν...θεληση να δουμε ποση υπαρχει


Και κατι για την ανακυκλωση: τα μπουκαλια τα γυαλινα που μαζευαν οι ανθρωποι απο ενδιαφερον και οικολογικη συνειδηση, που και καλα μαζευε ο δημος Αθηναιων για ανακυκλωση, βρεθηκε να τα πεταει σε μαντρες και χωματερες...Δεν σας λεω να μην πραττουμε οικολογικα αλλα, να ζηταμε να μαθουμε και αν οντως η προσπαθεια μας αντιμετωπιζεται απ το κρατος με αναλογο σεβασμο..

nasos75
14/11/2006, 16:40
Πιστευω οτι ολοι μπορουμε να εχουμε μια οικολογικη συνειδηση, ασχετα εαν ανεβαινουμε απλα σε ενα μοτορι και απλα κανουμε την βολτα μας.

Ας αναρωτηθουν πολλοι απο εμας γιατι βαζουμε αμολυβδη βενζινη σε μηχανακια χωρις καταλυτη ,γιατι αλλαζουμε λαδια και τα πεταμε στον υπονομο και πολλα αλλα.

Μετα λεμε κριμα ο μητσος 30 χρονων πεθανε απο λευχαιμια ετσι ξαφνικα σε ενα μηνα ενω ηταν μια χαρα και αλλα τετοια.

:(

lampros_fazer
14/11/2006, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm

Και τι να κάνουμε ρε loukas,να σταματήσουμε να βάζουμε βενζίνη και να κόψουμε μαχαίρι τις μετακινήσεις..;;Εγώ πάντως βενζίνη από τις 'μεγάλες' εταιρίες δεν βάζω..

Αν βγει μηχανάκι που να δουλεύει με κάτουρο θα είμαι ο πρώτος που θα το πάρω..(αλλά τότε η τιμή της μπύρας θα φτάσει στα ύψη..)

Gandalf dr685sm
15/11/2006, 08:47
xaxaxa...

Και κρασί έχω... (οχι απο εκεί...απο αλλού)...και λαχανικά , και κότες, και κατσίκες... και προβλέπονται και φρούτα...

Άσε έχω βρεί την υγεία μου εκεί... δεν το αλλάζω με τίποτα.. .και είμαι με μηχανή κανά 25 λεπτο απο την δουλειά μου με χαλαρούς ρυθμούς.

Gandalf

Resistman
15/11/2006, 11:28
(αν και σπαμαρω )

Φτου μη σε ματιασω πασα μου!!!!

Με καποιο τροπο θα θελα καπως ετσι να ζησω στη ζωη μου απο ενα σημειο και μετα..Οχι ν αποτραβηχτω, αλλα να ζω σαν ανθρωπος και οποτε εχω τη δυνατοτητα να μπαινω παλι στην κινηση και την τρελλα που μ αρεσει..Και να σεβομαι και το περιβαλλον μου, αποφευγοντας διαφορες καγκουριες στον τροπο ζωης...


Πρεπει να εισαι ευτυχισμενος και ευχομαι να συνεχισεις ετσι...
[ ξερω απο ψαρεμα, παει ανταλλαγη ψαρια με λαχανικα :D ;;;;Ασε που θα καταργησουμε και τα λεφτα ;) ]

Nostra
15/11/2006, 11:38
Είμαι κι εγώ θαυμαστής του τρόπου ζωής του Gandalf αλλά ...


ή ξαναμπαίνετε στο κυρίως θέμα του thread

ή ανοίγουμε Thread για τις εφαρμογές τύπου gandalf στην Ελλάδα...

:wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
15/11/2006, 11:46
Νostra... όντως κακώς το επικεντρώνουμε στο τι κάνω εγώ...

Οι πηγές εναλλακτικής ενέργειας είναι ουσιαστικά το θέμα μας... και επειδή για αυτό ξεκινήσαμε, νομίζω οτι κάτι είχα ακούσει , ή διαβάσει για σχετικό θέμα με τις μηχανές που ψάχνονται οι κατασκευαστές , για καύσιμο υδρογόνου.

Έχει ακούσει κανείς τίποτα για αυτό;

Είναι λέει το μόνο καύσιμο , που εξομοιώνει κατά πολύ μεγάλο βαθμό το φαινόμενο εσωτερικής καύσης αλλά με νεράκι για κατάλοιπο. Είχαν όμως κολλήσει στο πως θα μπορούσαν να μεταφέρουν κάτι τέτοιο (Δεξαμενή υγραερίου-ντεπόζιτο) σε μια μηχανή και να είναι ασφαλής σε πρόσκρουση , για να μην γίνει ο αναβάτης σως-μαδέρ "φλαμπέ"

Gandalf

alximistis
15/11/2006, 13:12
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον zzr2005.
Δεν υπάρχει λύση! Είναι έτσι φτιαγμένη η ζωή μας παιδιά και δεν εξαρτάται από εμάς ούτε η λύση είναι οι εναλλακτικές πηγές ενέργειας.
Πρώτον γιατί ακόμα δεν έχουν προχωρήσει πολύ αυτές αλλά δεύτερον και πιο σημαντικό γιατί παιδιά ο κόσμος που έχουμε φτιάξει βασίζεται στις ύλες που παίρνουμε από τις άλλες χώρες, συνήθως αυτές του τρίτου κόσμου. Έτσι για να φτιαχτεί το ρούχο μας που είναι παράδειγμα made in Taivan ή made in china έχουν δουλέψει δεκάδες εργάτες με μεροκάματο κυριολεκτικά της πείνας, ενώ εμείς το απολαμβάνουμε με κάμποσα ευρώ και το επιδεικνύουμε δεξιά κι αριστερά.
Η μοτοσικλέτα μας βάζει βενζίνη BP ή Mοbil η οποία παράγεται σε δυιλιστήρια όπου δεν τηρούνται ούτε τα κατώτερα όρια ηλικίας για την εργασία και πάει λέγοντας...
παράγουμε για να καταναλώνουμε και λόγω δύναμης (στρατιωτικής και τεχνολογικής) και μόνο το κάνουμε εις βάρος των μη ανεπτυγμένων χωρών...

ktm640lc4
15/11/2006, 13:42
Διαβασα αυτο. http://www.in.gr/news/article.asp?l...mp;lngDtrID=252 που το ειχε ενας φιλος στο ποστ του πιο πανω.

Η Ισπανια ειναι Ισπανια, τι σχεση εχει με το κολοχανειο????????

Αυτη ειναι η ερωτησης μου προς την συζητηση.

loukasfilm
15/11/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Και τι να κάνουμε ρε loukas,να σταματήσουμε να βάζουμε βενζίνη και να κόψουμε μαχαίρι τις μετακινήσεις..;;Εγώ πάντως βενζίνη από τις 'μεγάλες' εταιρίες δεν βάζω..

Αν βγει μηχανάκι που να δουλεύει με κάτουρο θα είμαι ο πρώτος που θα το πάρω..(αλλά τότε η τιμή της μπύρας θα φτάσει στα ύψη..)

Ούτε εγώ βάζω αν και πραγματικά δεν ξέρω από που προμηθεύονται οι μικρότερες εταιρίες. Δεν μιλάω να σταματήσουμε να βάζουμε βενζίνη, αυτό είναι ανέφικτο. Σκεφτόμουν περισσότερο μορφές διαμαρτυρίας, σε επίπεδο καταναλωτών πχ ή ακόμα και σε επίπεδο μοτοσυκλετιστών, παράδειγμα αυτοκόλητα ενάντια στην εκάστοτε εταιρία, και κυλιόμενα μπουκοτάζ, αναλόγως τις αποφάσεις μας, παράλληλα με ενημέρωση του κόσμου γιατί κάνουμε ότι κάνουμε.

Παράδειγμα, το MOTO.GR, μπορεί να αναλάβει πρωτοβουλία σε μια τέτοια κίνηση.

zzr2005
15/11/2006, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον zzr2005.
Δεν υπάρχει λύση! Είναι έτσι φτιαγμένη η ζωή μας παιδιά και δεν εξαρτάται από εμάς ούτε η λύση είναι οι εναλλακτικές πηγές ενέργειας.
Πρώτον γιατί ακόμα δεν έχουν προχωρήσει πολύ αυτές αλλά δεύτερον και πιο σημαντικό γιατί παιδιά ο κόσμος που έχουμε φτιάξει βασίζεται στις ύλες που παίρνουμε από τις άλλες χώρες, συνήθως αυτές του τρίτου κόσμου. Έτσι για να φτιαχτεί το ρούχο μας που είναι παράδειγμα made in Taivan ή made in china έχουν δουλέψει δεκάδες εργάτες με μεροκάματο κυριολεκτικά της πείνας, ενώ εμείς το απολαμβάνουμε με κάμποσα ευρώ και το επιδεικνύουμε δεξιά κι αριστερά.
Η μοτοσικλέτα μας βάζει βενζίνη BP ή Mοbil η οποία παράγεται σε δυιλιστήρια όπου δεν τηρούνται ούτε τα κατώτερα όρια ηλικίας για την εργασία και πάει λέγοντας...
παράγουμε για να καταναλώνουμε και λόγω δύναμης (στρατιωτικής και τεχνολογικής) και μόνο το κάνουμε εις βάρος των μη ανεπτυγμένων χωρών...

στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι ότι δεν έχουν προχωρήσει πολύ οι εναλακτικές πηγές ενέργειας...
οι εναλλακτικές πηγές ενέργειας έχουν προχωρήσει πάρα πολύ σε ερευνητικό επίπεδο και μπορούν οποιαδήποτε στιγμή υπάρξει η σχετικη΄πολιτική βούληηση να μπουν στην καθημερινή μας ζωή....
αυτό που καθυστερεί είναι η εμπορική τους αξιοποίηση καθώς το κέρδος που θα αποφέρουν στις εταιρίες θα είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με την εκμετάλευση του πετρελαίου. ταυτόχρονα θα υπάρξει μαι τεράστια μεταστροφή της κατανάλωσης ενέργειας ει βάρος του πετρελαίου....πιστεύετε ότι τα μεγάλα κεφάλαια που πυροδοτούν κάθε λίγα χρόνια μια στρατιωτική επέμβαση σε πετρελαιοπαραγωγικές χώρες θα επιτρέψουν αυτή την μεταστροφή????

lampros_fazer
15/11/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Ούτε εγώ βάζω αν και πραγματικά δεν ξέρω από που προμηθεύονται οι μικρότερες εταιρίες. Δεν μιλάω να σταματήσουμε να βάζουμε βενζίνη, αυτό είναι ανέφικτο. Σκεφτόμουν περισσότερο μορφές διαμαρτυρίας, σε επίπεδο καταναλωτών πχ ή ακόμα και σε επίπεδο μοτοσυκλετιστών, παράδειγμα αυτοκόλητα ενάντια στην εκάστοτε εταιρία, και κυλιόμενα μπουκοτάζ, αναλόγως τις αποφάσεις μας, παράλληλα με ενημέρωση του κόσμου γιατί κάνουμε ότι κάνουμε.

Παράδειγμα, το MOTO.GR, μπορεί να αναλάβει πρωτοβουλία σε μια τέτοια κίνηση.
Ούτε εγώ ξέρω από που προμηθεύονται οι μικρές εταιρίες αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα κάνουν τα εγκλήματα που κάνουν οι κολοσσοί..

Και πες οτι βάζω αυτοκόλλητα και σημαιάκια στο μηχανάκι μου..Και..;; (άσε που γίνομαι και γραφικός..:rotflmao: )Ζμπούτσατ'ς στις εταιρίες για 200 άτομα μπροστά στα εκατομύρια καταναλωτών,που δεν θα βάλουν τη βενζίνη τους..Είναι ενα αγαθό που έχει φτάσει να είναι τόσο πολύτιμο όσο το νερό..Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά..

loukasfilm
16/11/2006, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Ούτε εγώ ξέρω από που προμηθεύονται οι μικρές εταιρίες αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα κάνουν τα εγκλήματα που κάνουν οι κολοσσοί..

Και πες οτι βάζω αυτοκόλλητα και σημαιάκια στο μηχανάκι μου..Και..;; (άσε που γίνομαι και γραφικός..:rotflmao: )Ζμπούτσατ'ς στις εταιρίες για 200 άτομα μπροστά στα εκατομύρια καταναλωτών,που δεν θα βάλουν τη βενζίνη τους..Είναι ενα αγαθό που έχει φτάσει να είναι τόσο πολύτιμο όσο το νερό..Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά..


Δεν είπε κανείς να βάλουμε σηματάκια στα μηχανάκια μας. Αλλά πιστεύω ότι σε μια οργανωμένη διαμαρτυρία με όποιους τρόπους αποφασίσουμε, δεν θα είμαστε 200 άτομα, αλλά παραπάνω.
Ή αν θέλεις και λιγότεροι να είμαστε υπάρχουν τρόποι, να ακουστούμε σε πολύ κόσμο.
Και προσωπικά δεν μένω μόνο σε αυτό. Μπορούμε να απαιτήσουμε ένα σωρό άλλα πράγματα. Από τον ΦΠΑ στα κράνη μέχρι οτιδήποτε μας αγγίζει και μας ενδιαφέρει.

ktm640lc4
16/11/2006, 14:50
Kαι 10 εκατομμυρια να παμε παλι χεστηκαν.

Ενα απο τα μειονεκτηματα μιας μικρης χωρας.

Resistman
16/11/2006, 15:29
Αρκουν 8000 αποφασισμενοι...και ισως βαζω πολλους...

alximistis
16/11/2006, 17:48
Ρε σεις.. μην σας παρασέρνει ο συναισθηματισμός!
Κοιτάξτε λίγο την αλήθεια.
Όταν όλα σου τα προϊόντα έρχονται στην κατοχή σου από μία στυγνή εκμετάλλευση άλλου ανθρώπου ή ζώου ή του φυσικού περιβάλλοντος πως θα αλλάξει αυτό;
Όλη δυτική κοινωνία είναι εκεί βασισμένη! Καταλάβετε το!
Μόνο οι μοτοσικλέτες και τα ΙΧ που κάινε βενζίνη είναι;
Πόσα ζώα έχουμε σκοτώσει για γούνες; Πόσα ζώα της άγριας πανίδας καταλήγουν ως υπέροχα εδέσματα σε ακριβά εστιατόρια; Πόσα υγρά για τα μποτάκια μας και τις μπότες μας έχουν φτιαχτεί από το λάδι της καυμένης της φάλαινας; Ή της φώκιας;
Να συνεχίσω;
Να πούμε πως βγάζουν τα διαμάντια στην Αφρική; Ποιοι τα βγάζουν από τη γη και για ποιους;
Και με τι κόστος; Σε τι συνθήκες δουλεύουν οι ανειδίκευτοι εργάτες στα ορυχεία και από τι ηλικίες;
Αλλά για να μας πουν ότι από αύριο ακριβαίνει η βενζίνη... ότι πάει ψηλά το πετρέλαιο θέρμανσης επειδή οι εργάτες στον αγωγό δεν πάνε να δουλέψουν. Να δούμε πως θα αντιδράσουμε.
Είναι πολύ απλή εξίσωση:
Ο τρίτος κόσμος παράγει για να ζούμε εμείς!!! Οι μη ανεπτυγμένες κοινωνίες στηρίζουν εμάς με εργατικά χέρια και πρώτες ύλες.

o_gavros
19/11/2006, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Νostra... όντως κακώς το επικεντρώνουμε στο τι κάνω εγώ...

Οι πηγές εναλλακτικής ενέργειας είναι ουσιαστικά το θέμα μας... και επειδή για αυτό ξεκινήσαμε, νομίζω οτι κάτι είχα ακούσει , ή διαβάσει για σχετικό θέμα με τις μηχανές που ψάχνονται οι κατασκευαστές , για καύσιμο υδρογόνου.

Έχει ακούσει κανείς τίποτα για αυτό;

Είναι λέει το μόνο καύσιμο , που εξομοιώνει κατά πολύ μεγάλο βαθμό το φαινόμενο εσωτερικής καύσης αλλά με νεράκι για κατάλοιπο. Είχαν όμως κολλήσει στο πως θα μπορούσαν να μεταφέρουν κάτι τέτοιο (Δεξαμενή υγραερίου-ντεπόζιτο) σε μια μηχανή και να είναι ασφαλής σε πρόσκρουση , για να μην γίνει ο αναβάτης σως-μαδέρ "φλαμπέ"

Gandalf
όχι μόνο το είχα ακούσει,αλλά είχα διαβάσει μάλιστα και διαφήμιση σε κάποιο περιοδικό αυτοκινήτων
η διαφήμιση ήταν πριν 2 ή 3 χρόνια(!!!) και ήταν απο την BMW.με ναυαρχίδες τη σειρά 5 της εταιρείας,οι γερμανοί είχαν εξελίξει κινητήρες ώστε να μπορούν να δουλεύουν με υδρογόνο καύσιμο.
Το πρόβλημα τους ήταν όντως,οι σταθμοί ανεφοδιασμών,καθώς ακόμα δεν είχε ακόμα αναπτυχθεί η σχετική τεχνολογία για αυτό.
Όσο για τον κίνδυνο που πιθανών να επιφύλασσε ένας τέτοιος κινητήρας,το άρθρο έλεγε ότι με το υδρογόνο τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά απο θέμα ασφάλειας,εν συγκρίση με τους κινητήρες φυσικού αεριου,τους οποίους αν θυμάμαι καλά είχε προωθήσει η Ηοnda και είχαν μάλιστα βρει τρόπο ώστε αυτοί να είναι όσο το δυνατόν ασφαλέστεροι.
Αυτό που θυμάμαι είναι ότι η Βαυαρική εταιρεία είχε κάνει τότε πολύ μεγάλη καμπάνια προώθησης αυτής της προσπάθειας.
τι να έγινε άραγε αυτό το σχέδιο??

υπάρχουν ετοιμες τεχνολογικά αρκετές λύσεις για κάποια απο τα προβλήματα ενέργειας που έχουμε.Δυστυχώς όμως το καρτέλ του πετρελαίου είναι πανίσχυρο και δεν θα επιτρέψει καμια αλλάγή στον τρόπο παραγωγής.
τουλάχιστον όχι μέρχι τα αποθέματα πετρελαίου να φτάσουν στη χαμηλότερη σταθμη.
νομίζω είχα διαβάσει στο Φοκους,πριν καιρό,ότι βάση μελετών που έχουν γίνει οι παγκόσμιες πηγές άντλησης πετρελαίου-αν δεν έχουν ήδη-φτάνουν στο peak τους!
πραγμα που σημαίνει πως απο εδώ και πέρα,και να θέλουν οι εταιρείες,δεν θα μπορούν να αυξήσουν την παραγωγή πετρελαίου(όπως κάνουν περιοδικά ανάλογα τη ζήτηση).
Επίσης,κάπου στο νετ,είχε πάρει το μάτι μου μια σχετική οδηγία προς περαιτέρω έρευνα απο τους επιστήμονες με κατεύθυνση τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειες και τις εφαρμογές αυτών.

Το κακό είναι ότι στην συντριπτική μας πλειοψηφία,δεν γνωρίζουμε για αυτά τα πράγματα.
Δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια πιο ευρεία ενημέρωση προς το κοινό πάνω σε αυτά τα θέματα?
αλλα ειπαμε,το καρτέλ είναι πανίσχυρο και δεν λογαριάζει τίποτα!

oapomesa
20/11/2006, 04:42
Τι είπε ο Μεγάλος!!

Last year, president George W. Bush proposed $1.2 billion in research funding towards a bold vision of a transportation system powered by hydrogen. "With a new national commitment, our scientists and engineers will overcome obstacles to taking these cars from laboratory to showroom, so that the first car driven by a child born today could be powered by hydrogen and be pollution-free," he said

o_gavros
20/11/2006, 12:48
o Mεγάλος Μαλάκας εννοείς?
έχουμε ακούσει και "καλύτερα" απο την πάρτη του...

GATHAN
22/11/2006, 11:49
Δυστυχώς φίλοι μου έτσι έχουν τα πράγματα και ΠΟΤΕ δεν θα αλλάξουν γιατί κατά βάθος κανένας δεν θέλει να αλλάξουν εκτός από αυτούς που καταπιέζονται και είναι θύματα. Αυτοί όμως είναι ανίσχυροι και μπορεί εμείς να το βλέπουμε αλλά δεν κάνουμε τίποτα γιατί απλά μας έχουν δεμένους και δεν μπορούμε πλέον να κάνουμε τίτποτα. Ο υπερκαταναλωτισμός που μας έχει κυριεύσει είναι ανίατη ασθένεια. Πως θα πας κόντρα και θα κάνεις απεργία αν έχεις να πληρώσεις δάνεια από άχρηστα πράγματα που κατά βάθος δεν σου χρειάζονται. Ασε που ήδη έχουμε αρκετά προβλήματα στο κεφάλια μας (που θα βρούμε λεφτα να πάρουμε το Diesel παντελόνι, πως θα πάρουμε το καινούργιο SUV κλπ) για να ασχολούμαστε με τους «τρικοσμικούς». Κύριοι απετύχαμε την ημέρα που πουλήσαμε την ψήφο μας για ένα ρουσφέτι γιατί αυτή ήταν η τελευταία μας ελπίδα να εναντιωθούμε.