PDA

View Full Version : Η Φυγοκεντρος (δυναμη) πεθανε ...



Σελίδες : 1 2 3 [4]

stefanos
16/11/2006, 15:12
στην ίδια τάξη εσύ

dirtbird
16/11/2006, 15:12
Οκ, εντός δεκαλέπτου κατεβάζω τα attachments (κι ας μην είπε τίποτα ο oldman αυτή τη φορά).

Να υπενθυμίσω ότι ο γνωστότερος σύγχρονος φυσικός είναι καθηλωμένος σε αναπηρική καρέκλα (και πολλά άλλα)... :evil:

Cpt. Haddock
16/11/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Να υπενθυμίσω ότι ο γνωστότερος σύγχρονος φυσικός είναι καθηλωμένος σε αναπηρική καρέκλα (και πολλά άλλα)... :evil:

αυτός είναι κοσμολόγος ρε συ...

τον έχει κανει τον Νεύτωνα με τα κρΟμυδάκια!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
16/11/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Οκ, εντός δεκαλέπτου κατεβάζω τα attachments

Πόντια σπιτονοικοκυρά είχες στο Bolton ??? :look:

ΣΒΥΣΕ κατευθείαν τα ποστς (τι μΕ αφήνεις τις τελίτσες ???) :smokin:

latris mixanis
16/11/2006, 15:30
Χρήστο μου, μέχρι και η Μικαέλα(αδερφή μου) γνωρίζει τη φυγόκεντρο δύναμη.....
Λες να τους λένε ψέματα στο σχολείο?:look: :sick:

Cpt. Haddock
16/11/2006, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Χρήστο μου, μέχρι και η Μικαέλα(αδερφή μου) γνωρίζει τη φυγόκεντρο δύναμη.....
Λες να τους λένε ψέματα στο σχολείο?:look: :sick:

όταν του λέω εγώ οτι έχουν αλλάξει τα πράγματα δε με ακούει γμτ... :sad: :sad: :sad:

:a024:

dirtbird
16/11/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πόντια σπιτονοικοκυρά είχες στο Bolton ??? :look:

ΣΒΥΣΕ κατευθείαν τα ποστς (τι μΕ αφήνεις τις τελίτσες ???) :smokin:

Λες να μην προσπάθησα (κάτσε να ξαναπροσπαθήσω)

crs-k
16/11/2006, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εε τι εεεεεεεεεε??
Αντε να μου πείς τώρα ότι υπάρχει τριβή (δύναμη με μέτρο διεύθυνση και φορά οχι συντελεστής τριβής) σε σώμα που δεν εφαρμόζεται πάνω του δύναμη.
Σκοτώσαμε τη φυγόκεντρο άντε και την τριβή τώρα.


Το Βαρος του δηλαδη ΔΕΝ ειναι δυναμη?

Ρε τι μαθαινει ο κοσμος τωρα στα γεραματα ... :rolleyes:


:lol: :rotflmao: :lol:

crs-k
16/11/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα!! Ας πω και γω μια χαζομάρα.... συγνώμη old

Η φυγόκεντρος δύναμη είναι ανάλογη του τετραγώνου της ταχύτητας του σώματος και έχει φορά προς το εξωτερικό μέρος της στροφής που ακολουθεί το σώμα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Χρήστο μου, μέχρι και η Μικαέλα(αδερφή μου) γνωρίζει τη φυγόκεντρο δύναμη.....
Λες να τους λένε ψέματα στο σχολείο?:look: :sick:



Οταν ΔΕΝ καταλαβαινουμε, λεμε απλα "ΔΕΝ καταλαβα" και ΔΕΝ πεταμε την "παπαριτσα" μας καλη μου ... :a07:

:lol: :rotflmao: :lol:


Κανα επιχειρημα ξερουμε πανω σ' αυτο?

Καμμια αποδειξη τιποτα? :confused:


Εκτος αν ειναι αρκουντος σοβαρο επιχειρημα οτι το ειπε η Μικαελα ... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

crs-k
16/11/2006, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στον κουτσό πέστα ...!!! :smokin:

Αφου ρε παπαρα ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ μαζι μου και ΞΕΡΕΙΣ οτι εχω δικιο (οχι εγω αλλα η ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ) ...

Μου πλασσαρεις μαλιστα, "εντεχνα" οφειλω να πω, κι επιχειρηματα ... :winka:

Ειδικα ως προς τα "αδρανειακα συστηματα", οπως το καταπληκτικο ...

"Τοιχος κινειται προς Παρατηρητη με ταχυτητα u ..." :lol:



Αλλα το πιο ωραιο το ειπε σημερα στον ΣΥΜΟΦΕ ο Μανος!


Αν υπαρχει Φυγοκεντρος, δηλαδη η αντιθετη της Κεντρομολου που μας στριβει, και αυτη που ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ οταν στριβει το αυτοκινητο ...

Τοτε αντιστοιχα υπαρχει και Φυγόφρενος και ειναι η δυναμη που μας πεταει μπροστα, οταν στο κινητο μας ασκειται η δυναμη που το επιβραδυνει ...

Κι επισης υπαρχει κι η Φυγόγκαζος, που ειναι η δυναμη που μας τραβαει πισω οταν καποια δυναμη μας επιταχυνει ....

Την Φυγοκεντρο λοιπον την καταλαβα ( :hypnotize ) με την βοηθεια σας!
Εξηγειστε μου κι αυτες τωρα να ολοκληρωθω σαν ανθρωπος ... :a018:

:lol: :rotflmao: :lol:




Ελεος ρε με τα συστηματα παρατηρησης ... :sick:

Χωμάτινος
16/11/2006, 21:41
Να κάνω μία παιδική ερώτηξη απευθυνόμενος στους υποστηρικτές της φυγοκέντρου;

Οδηγείς την μηχανή σου σε μία ευθεία, ανοίγεις το γκάζι, το σώμα τραβιέται πίσω και κρατιέσαι από τα γκρίπ.




Ποιά δύναμη είναι αυτή που ωθεί το σώμα σου προς τα πίσω και πως την λένε; :a22:

crs-k
16/11/2006, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
.....................

Οδηγείς την μηχανή σου σε μία ευθεία, ανοίγεις το γκάζι, το σώμα τραβιέται πίσω και κρατιέσαι από τα γκρίπ.

Ποιά δύναμη είναι αυτή που ωθεί το σώμα σου προς τα πίσω και πως την λένε; :a22:


Το 'γραψα απο πανω ακριβως ρε Μανε ... :wacko:

Η Φυγόγκαζος !!! :dizzy: :hypnotize


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

stefanos
16/11/2006, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το Βαρος του δηλαδη ΔΕΝ ειναι δυναμη?

Ρε τι μαθαινει ο κοσμος τωρα στα γεραματα ... :rolleyes:


:lol: :rotflmao: :lol:

Οχι δύναμη που προκαλεί τριβή.

crs-k
16/11/2006, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οχι δύναμη που προκαλεί τριβή.


Για τα τσιγαρα μιλαμε ακομα? :look:

:lol: :rotflmao: :lol:


Λοιπον Πατερα ...

Οταν το αυτοκινητο στριβει τοτε προσπαθει να εφαρμοσει την κεντρομολο δυναμη σε ΟΛΑ τα αντικειμενα μεσα του.

Σε μας (οδηγος) την εφαρμοζει-μεταφερει πιο ευκολα λογω της μεγαλης τριβης και του μεγαλου βαρους που εχουμε, μεσω του καθισματος.

Στο πακετο με το μικρο βαρος και τον μικροτερο συντελαστη τριβης, ΔΕΝ μπορει να την μεταφερει κι ετσι το πακετο τινει να κινηθει δεξια ή αριστερα (στην πραγματικοτητα κινειται με την κατευθυνση της προηγουμενης ταχυτητας του, ευθεια δηλαδη), μεχρι να ακουμπησει καπου (ή και να βρει μεγαλυτερη τριβη ακομα) και να του εφαρμοστει τελικα η κεντρομολος που θα το αναγκασει να στριψει.


Τωρα λοιπον πες μου εσυ ποια δυναμη πεταει το πακετο πισω, οταν επιταχυνουμε ή μας φερνει το κουτακι με την κοκα-κολα, που επιναν τα παιδια απο πισω, στο κεφαλι οταν φρεναρουμε! :D

tai
16/11/2006, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k



Τωρα λοιπον πες μου εσυ ποια δυναμη πεταει το πακετο πισω, οταν επιταχυνουμε ή μας φερνει το κουτακι με την κοκα-κολα, που επιναν τα παιδια απο πισω, στο κεφαλι οταν φρεναρουμε! :D Η αδράνεια μήπως???:p

stefanos
16/11/2006, 23:06
Καταλαβαίνω το λόγο που το πακέτο θέλει να πάει ευθεία ενώ το υπόλοιπο αυτοκίνητο στρίβει.
Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται η τριβή των ελαστικών έχει φορά ίδια με την κεντρομόλο που είπαμε είναι η συνισταμένη και προκαλεί και επιτάχυνση όπως όλες οι δυνάμεις στην διεύθυνση εφαρμογής της.
Κανονικά η τριβή έχει πάντα αντίθετη φορά απο την δύναμη που προσπαθεί να μετακινήσει ένα σώμα.

crs-k
16/11/2006, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Καταλαβαίνω το λόγο που το πακέτο θέλει να πάει ευθεία ενώ το υπόλοιπο αυτοκίνητο στρίβει.
Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται η τριβή των ελαστικών έχει φορά ίδια με την κεντρομόλο που είπαμε είναι η συνισταμένη και προκαλεί και επιτάχυνση όπως όλες οι δυνάμεις στην διεύθυνση εφαρμογής της.
Κανονικά η τριβή έχει πάντα αντίθετη φορά απο την δύναμη που προσπαθεί να μετακινήσει ένα σώμα.


Εγω ΔΕΝ καταλαβαινω γιατι ΣΥΝΕΧΕΙΑ πολυπλοκευουμε τα πραγματα, ειτε με τα "αδρανειακα συστηματα" και τους αξονες αναφορας πουειναι ΜΕΣΑ στο κινητο, ειτε με το πως ακριβως εφαρμοζεται η τριβη, ειτε, ειτε, ειτε ...

Οταν ΔΕΝ εχουμε τι να απαντησουμε σε ΑΠΛΑ-ΠΑΝΑΠΛΑ παραδειγματα!


Σορυ ρε Πατερα, αλλα πρεπει να παω για υπνο και περα απο την "ανυπαρξια" της Φυγοκεντρου ΔΕΝ θα ασχολειθω με αλλα θεματα Φυσικης παρα μονο σε αλλα ξεχωριστα δικα τους τοπικς πιθανως! :wave2:

crs-k
16/11/2006, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Η αδράνεια μήπως???:p


Εσυ κατσε διαβασε (αν αντεχεις) τα ΟΛΑ και μετα μιλας ... :D

latris mixanis
16/11/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οταν ΔΕΝ καταλαβαινουμε, λεμε απλα "ΔΕΝ καταλαβα" και ΔΕΝ πεταμε την "παπαριτσα" μας καλη μου ... :a07:

:lol: :rotflmao: :lol:


Κανα επιχειρημα ξερουμε πανω σ' αυτο?

Καμμια αποδειξη τιποτα? :confused:


Εκτος αν ειναι αρκουντος σοβαρο επιχειρημα οτι το ειπε η Μικαελα ... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

1. Ζήτησα συγνώμη απ΄την αρχή γι αυτό που θα πω. Αυτό που έγραψα (για τη φυγόκεντρο) το διάβασα σε ΤΕΕ ή ΤΕΙ δεν θυμαμαι.Αναθεμα τον αλτσχάιμερ
2. Δεν έχω λόγο να χρησιμοπιήσω τη μικρή. Η ερωτησή μου είναι απλή: Αφού πέθανε η Φυγόκεντρος, η μικρή γιατί την μαθαίνει στο σχολείο?:rolleyes:

:lol: :rotflmao:

dirtbird
17/11/2006, 05:48
Εγώ από δω και μπρος, σκανάρω μόνο επί πληρωμή και κατά παραγγελία μπας και κάνω και απόσβεση (εξαιρείται ο oldman)


Και η πανεπιστημιακή κοινότητα μπορεί να έχει αποφασίσει ότι δεν χρειάζεται πιά τη φυγόκεντρο αλλά αν τη ρωτήσεις τι γίνεται και βγαίνει ένα αυτοκίνητο από μία στροφή αρχίζει και :a13: :a13: αδιάφορα (ας πούμε ότι μου 'χει τύχει).

Ο καθένας στο είδος του και ο Λουμίδης στους γκαιφέδες :smokin: :wave2:

crs-k
17/11/2006, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
................................
2. Δεν έχω λόγο να χρησιμοπιήσω τη μικρή. Η ερωτησή μου είναι απλή: Αφού πέθανε η Φυγόκεντρος, η μικρή γιατί την μαθαίνει στο σχολείο?:rolleyes:

:lol: :rotflmao:


Δεν μπορω να τα επαναλαμβανω οοολα σε καθε εναν που μπαινει εκ των υστερων ... :sick:

Μπες στον κοπο να διαβασεις τα προγενεστερα και θα σου λυθουν (πιστεω, κι αν θελησεις να καταλαβεις) ολες οι αποριες. :cool:

Εναλλακτικα το κουβεντιαζουμε απο κοντα ... :D :wave2:

crs-k
17/11/2006, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
.......................
Και η πανεπιστημιακή κοινότητα μπορεί να έχει αποφασίσει ότι δεν χρειάζεται πιά τη φυγόκεντρο αλλά αν τη ρωτήσεις τι γίνεται και βγαίνει ένα αυτοκίνητο από μία στροφή αρχίζει και :a13: :a13: αδιάφορα (ας πούμε ότι μου 'χει τύχει).

Ο καθένας στο είδος του και ο Λουμίδης στους γκαιφέδες :smokin: :wave2:


Ρε Βρωμοπουλε ...

Κι αυτο το ειπαμε ΠΑΝΩ απο 10 φορες ΗΔΗ ... :(

Ποιος σφυραει αδιαφορα? :sick:




Αϊντε πιες κανα γκαηφε να ξυπνησεις πρωτα! :p

:lol: :rotflmao: :lol:

Boxer
17/11/2006, 07:04
Παλια νεα λεμε

Boxer
17/11/2006, 07:04
-


69812

stefanos
17/11/2006, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω ΔΕΝ καταλαβαινω γιατι ΣΥΝΕΧΕΙΑ πολυπλοκευουμε τα πραγματα, ειτε με τα "αδρανειακα συστηματα" και τους αξονες αναφορας πουειναι ΜΕΣΑ στο κινητο, ειτε με το πως ακριβως εφαρμοζεται η τριβη, ειτε, ειτε, ειτε ...

Οταν ΔΕΝ εχουμε τι να απαντησουμε σε ΑΠΛΑ-ΠΑΝΑΠΛΑ παραδειγματα!


Σορυ ρε Πατερα, αλλα πρεπει να παω για υπνο και περα απο την "ανυπαρξια" της Φυγοκεντρου ΔΕΝ θα ασχολειθω με αλλα θεματα Φυσικης παρα μονο σε αλλα ξεχωριστα δικα τους τοπικς πιθανως! :wave2:

Δεν διαφωνώ στο πάναπλα.
Απλά βλέποντας την δύναμη (κεντρομόλο) και την τριβή με ίδια φορά καταλαβαίνω οτι κάπου υπάρχει ένα λάθος.

crs-k
17/11/2006, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν διαφωνώ στο πάναπλα.
Απλά βλέποντας την δύναμη (κεντρομόλο) και την τριβή με ίδια φορά καταλαβαίνω οτι κάπου υπάρχει ένα λάθος.


Επειδη ΔΕΝ εχω τις γραφιστικες ικανοτητες και τα εργαλεια να κανω ενα καλυτερο σχημα!

Η Δυναμη αυτη ειναι αυτη που ασκειται απο την ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ (στριμενη ως προς την κατευθυνση της κινησης) ροδα και απο την αντιδραση (λογω τριβης) στην προσπαθεια να ολισθησουν (με το πλάι) κι οι δυο ροδες, ωστε να ακολουθησουν ευθυγραμμη κινηση.

Και ΜΗΝ ξεχναμε οτι εξεταζουμε το κινητο (μηχανη-αυτοκινητο) ΑΠ' ΕΞΩ, κι οχι μεσα απο το "αδρανειακο του συστημα", οπου "δρομος τρεχει κατω απο κινητο με 50χλμ/ωρα κλπ" :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

dirtbird
17/11/2006, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε Βρωμοπουλε ...

Κι αυτο το ειπαμε ΠΑΝΩ απο 10 φορες ΗΔΗ ... :(

Ποιος σφυραει αδιαφορα? :sick:




Αϊντε πιες κανα γκαηφε να ξυπνησεις πρωτα! :p

:lol: :rotflmao: :lol:

Δεν λέτε τίποτα παραπάνω ......

Και τώρα είμαι στο δεύτερο γκαιφέ και αρχίζουν και με πιάνουν τα νεύρα μου (std τα τελευταία 38 χρόνια).

Και επειδή διάβασα και τα υπόλοιπα....................



γράφτε ότι θέλετε, scans ΝΤΕΝ ΕΚΕΙ
μόνο μην κολοτρίβεστε πολύ όταν οδηγάτε γιατί βγαίνοντας από το κουτί θα σας 'τσιμπάει' ;)

dirtbird
17/11/2006, 08:13
Για όποιον ενδιαφέρεται παραπάνω ας αρχίσει από εδώ (http://www.sae.org/technical/books/) την αναζήτηση του.

Ορισμένες προτάσεις:

press me 1 (http://www.sae.org/technical/books/B-862) (δεν το έχω)

press me 2 (http://www.sae.org/technical/books/R-372) (επίσης)

press me 3 (http://www.sae.org/technical/books/R-114) (από τα απαραίτητα - available upon request & payment)

press me 4 (http://www.sae.org/technical/books/R-146) (ομοίως με το press me 3 - βαρύ)

Αυτά για την ώρα.

ΣΗΜ: όποιος θέλει να γραφτεί στη SAE, ας μου στείλει pm πρώτα.

crs-k
17/11/2006, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Για όποιον ενδιαφέρεται παραπάνω ας αρχίσει από εδώ (http://www.sae.org/technical/books/) την αναζήτηση του.

.................................

ΣΗΜ: όποιος θέλει να γραφτεί στη SAE, ας μου στείλει pm πρώτα.



Ψιλοασχετα δεν ειναι αυτα σχετικα με το (θεωρητικο) θεμα μας? :confused: :look:

Cpt. Haddock
17/11/2006, 08:26
τελικά υπάρχει η φυγόκεντρος; :look:

dirtbird
17/11/2006, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ψιλοασχετα δεν ειναι αυτα σχετικα με το (θεωρητικο) θεμα μας? :confused: :look:

Οκ, τότε προτείνω σαν επόμενο θέμα -όταν το παρόν ξεκαθαρίσει- το γνωστό με την κότα και το αυγό....... πάντα στα τεχνικά :( ΄

ή εναλλακτικά (για να μην μείνουμε στις εξυπνάδες), να ξεφύγουμε από το θεωρητικό μέρος και να μπούμε στην εφαρμογή του. (αν έχεις τη διάθεση - εγώ δεν τη πολυέχω).

dirtbird
17/11/2006, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τελικά υπάρχει η φυγόκεντρος; :look:

Εξαρτάται πως το βλέπεις ..... :smilea:

crs-k
17/11/2006, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τελικά υπάρχει η φυγόκεντρος; :look:


:a018: :a018: :a018:




Τελικα υπαρχει Φυγόφρενος και Φυγόγκαζος ή οχι ? :dizzy: :hypnotize

Cpt. Haddock
17/11/2006, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τελικα υπαρχει Φυγόφρενος και Φυγόγκαζος ή οχι ? :dizzy: :hypnotize

φυγόπονος υπάρχει


και φυγόδικος επισης

και φυγόστρατος (άλλη ονομασία για τους ανυπότακτους :lol: )


για τα πιο πάνω δεν ξέρω μάστορα, αλλά θα ρωτήσω :wacko:




Υ.Γ. Υπάρχει και μια άλλη δυναμη πάντως η "φυγόσελος" και είναι αυτή που κάνει τον Μάνο να φεύγει απο τη σέλα του κάθε φορά που πάει στο βουνό

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

crs-k
17/11/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
................................
Υ.Γ. Υπάρχει και μια άλλη δυναμη πάντως η "φυγόσελος" και είναι αυτή που κάνει τον Μάνο να φεύγει απο τη σέλα του κάθε φορά που πάει στο βουνό

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:




Ποτε θα ανακαλυφτει η Φυγόπετρος ρε γαμωτ ... :(



:lol: :rotflmao: :lol:

latris mixanis
17/11/2006, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν μπορω να τα επαναλαμβανω οοολα σε καθε εναν που μπαινει εκ των υστερων ... :sick:

Μπες στον κοπο να διαβασεις τα προγενεστερα και θα σου λυθουν (πιστεω, κι αν θελησεις να καταλαβεις) ολες οι αποριες. :cool:

Εναλλακτικα το κουβεντιαζουμε απο κοντα ... :D :wave2:

Τα διάβασα :ninja: :sick:

θελω να πω ότι μπερδεύτηκα και δεν θέλω να με ξεμπερδέψετε καλά είμαι:hypnotize :lol:


Θα σας παρακολουθώ :look: μέχρι να βγάλετε απόφαση!

:rotflmao: :rotflmao:

Ας πάμε να φυγοκεντρηθούμε:eyepop:

crs-k
17/11/2006, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
.............................
Θα σας παρακολουθώ :look: μέχρι να βγάλετε απόφαση!
..........................


Την "αποφαση" την εχουν βγαλει αααλλοι ΠΟΛΥ ειδικοτεροι ... :winka:

Εμεις απλως "φιλοσοφουμε μετ' ευτελειας ..." :D

Cpt. Haddock
17/11/2006, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
"φιλοσοφουμε μετ' ευτελειας ..." :D



εδώ είναι που λείπει ο Sonic22 ρε γμτ...

:sad: :sad:

τι τροπή (φυγόκεντρη :lol: ) θα είχε πάρει το θρεντ... :eyepop:

latris mixanis
17/11/2006, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
εδώ είναι που λείπει ο Sonic22 ρε γμτ...

:sad: :sad:

τι τροπή (φυγόκεντρη :lol: ) θα είχε πάρει το θρεντ... :eyepop:

θα είχε "ροπιάσει" :hypnotize

:rotflmao:

karamoto
17/11/2006, 12:52
Λοιπόν δεν άντεξα και μπήκα σήμερα να δω τις εξελίξεις οι οποίες είναι ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΕΣ.

Ετσι μπορεί ακόμα η φυγόκεντρος να ψυχοραγεί αλλά τουλάχιστον μάθαμε ότι είναι καθολική και ότι μένει στην Νάξο (όπως μας πληροφόρησε ο boxer)

Τουτέστιν, πιθανότατα να επισκέπτεται και τιμωρεί με πτώσεις μόνο τους άπιστους (γιαυτό και δρα πιό δυνατά στα τσιγάρα, είναι του διαόλου πράγματα) και επίσης στην Νάξο πρέπει να είναι "κάθε στροφούλα κια πεσά κάθε πεσά και πόνος" διότι εκεί η φυγόκεντρος παίζει εντός έδρας.

Τώρα για την φυγόφρενο και φυγόγκαζο προφανώς και υπάρχουν. Δεν χαίρουν όμως μαζικής αποδοχής αφού δεν απασχολούν πολύ κόσμο.

Υ.Γ
Υπάρχει κάτι που πρέπει να ξεκαθαριστεί (μία πυ είμαστε στα τεχνικά και θα πρέπει η παραπληροφόρηση να υπάρχει με μέτρο). Φυσικοί και μηχανικοί έχουν λύσει το πρόβλημα εδώ και αιώνες. ΔΕΝ είναι ζήτημα η ύπαρξη της ή όχι. ΔΕΝ είναι τόσο πίσω η επιστήμη. (Η ακριβής φιλοσοφική ερμηνεία-κατάταξη της μπορεί να είναι ζήτημα αλλά μέχρι εκεί). Μπορεί όλοι μας να είμαστε ντουβάρια και να μην μπορεί ο ένας να πείσει τον άλλο, αλλά αυτό είναι δικός μας χαβαλές. Η Φυσική ξέρει. Εμείς δεν ξέρουμε.

OldMan
17/11/2006, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Η Φυσική ξέρει. Εμείς δεν ξέρουμε.

:nono: :nono: :nono:

Εμείς ξέρουμε ...!!!

Ο κουτσός ΔΕΝ ξέρει !!! :D



(εντελώς τυχαία, έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο ...):sad:

dirtbird
17/11/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:


(εντελώς τυχαία, έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο ...):sad:

Nαι αλλά δεν του το λέμε, είπαμε να κρατήσουμε χαρακτήρα!! :nono:

OldMan
17/11/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Nαι αλλά δεν του το λέμε, είπαμε να κρατήσουμε χαρακτήρα!! :nono:

Συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά αν τον αφήσουμε στο ίδιο βιολί και το ΣΚ, θα γίνει "ντίρλα" από το τσίπουρο...

karamoto
17/11/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Εμείς ξέρουμε ...!!!

Ο κουτσός ΔΕΝ ξέρει !!! :D



(εντελώς τυχαία, έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο ...):sad:


Την έφαες και εσύ την κακορίζικη? Συνομωσία ρε γαμώτο.

Άμα θα φάτε καμία σούπα να μου πείτε ποιός κερατάς ήρθε και σας έριξε. Εκτός και άμα κοιτάτε από έξω.

psaxioti
17/11/2006, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Λοιπόν δεν άντεξα και μπήκα σήμερα να δω τις εξελίξεις οι οποίες είναι ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΕΣ.

Ετσι μπορεί ακόμα η φυγόκεντρος να ψυχοραγεί αλλά τουλάχιστον μάθαμε ότι είναι καθολική και ότι μένει στην Νάξο (όπως μας πληροφόρησε ο boxer)

Τουτέστιν, πιθανότατα να επισκέπτεται και τιμωρεί με πτώσεις μόνο τους άπιστους (γιαυτό και δρα πιό δυνατά στα τσιγάρα, είναι του διαόλου πράγματα) και επίσης στην Νάξο πρέπει να είναι "κάθε στροφούλα κια πεσά κάθε πεσά και πόνος" διότι εκεί η φυγόκεντρος παίζει εντός έδρας.

Τώρα για την φυγόφρενο και φυγόγκαζο προφανώς και υπάρχουν. Δεν χαίρουν όμως μαζικής αποδοχής αφού δεν απασχολούν πολύ κόσμο.

Υ.Γ
Υπάρχει κάτι που πρέπει να ξεκαθαριστεί (μία πυ είμαστε στα τεχνικά και θα πρέπει η παραπληροφόρηση να υπάρχει με μέτρο). Φυσικοί και μηχανικοί έχουν λύσει το πρόβλημα εδώ και αιώνες. ΔΕΝ είναι ζήτημα η ύπαρξη της ή όχι. ΔΕΝ είναι τόσο πίσω η επιστήμη. (Η ακριβής φιλοσοφική ερμηνεία-κατάταξη της μπορεί να είναι ζήτημα αλλά μέχρι εκεί). Μπορεί όλοι μας να είμαστε ντουβάρια και να μην μπορεί ο ένας να πείσει τον άλλο, αλλά αυτό είναι δικός μας χαβαλές. Η Φυσική ξέρει. Εμείς δεν ξέρουμε.

Και ποιός είπε ότι η φυγόφρενος ειδικά δεν απασχολεί τον κόσμο; Τότε γιατί βάζουμε ζώνη όταν οδηγούμε το αμάξι για πλάκα;
Ότι δεν υπάρχει να το πείτε σε κανένα που τράκαρε και βρεθηκε χαλκομανία στο φορτηγό μπροστά του.

karamoto
17/11/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
Και ποιός είπε ότι η φυγόφρενος ειδικά δεν απασχολεί τον κόσμο; Τότε γιατί βάζουμε ζώνη όταν οδηγούμε το αμάξι για πλάκα;
Ότι δεν υπάρχει να το πείτε σε κανένα που τράκαρε και βρεθηκε χαλκομανία στο φορτηγό μπροστά του.

Έχεις τα δίκια σου. Επειδή όμως η μελέτη των μη αδρανειακών δυνάμεων δεν ξεκίνησε από την μελέτη αυτοκινούμενων κανείς δεν τις ονόμασε.

Άτεμη καινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις στα τάρταρα.

Cpt. Haddock
17/11/2006, 13:27
μλκες γράφτε αβέρτα, λείπει ο κουτσός! :look:



:lol:

OldMan
17/11/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Την έφαες και εσύ την κακορίζικη? Συνομωσία ρε γαμώτο.

:nono: :nono: :nono:

Δεοντολογία ...!!!

Δεν μπορούμε να αφήνουμε ένα άνθρωπΑ μόνο του (και μάλιστα "λειψό" :p ) να υπερασπίζεται με ανατριχιαστικούς παραλογισμούς την "σφηνωμένη τυρόπιτα" που έχει στον κροταφικό λοβό του !!! :sad:


Τούτου δοθέντος :

Η Κεντρομόλος ζει (και υπάρχει)

Η Φυγόκεντρος ζει (αλλά δεν υπάρχει)

Η Coriolis δεν ζει (αλλά υπάρχει)

Το παραπάνω είναι η τελευταία προσφορά του καταστήματος και σπεύσατε να επωφεληθείτε διότι το όλον θέμα θα "κλειδωθεί" σε περίπου 75 min !!

:wave2: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
17/11/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Η Κεντρομόλος ζει (και υπάρχει)

Η Φυγόκεντρος ζει (αλλά δεν υπάρχει)

Η Coriolis δεν ζει (αλλά υπάρχει)



:a25: :a30: :a25: :a30: :a25: :a30: :a25: :a30: :a25: :a30: :a25:

karamoto
17/11/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Δεοντολογία ...!!!

Δεν μπορούμε να αφήνουμε ένα άνθρωπΑ μόνο του (και μάλιστα "λειψό" :p ) να υπερασπίζεται με ανατριχιαστικούς παραλογισμούς την "σφηνωμένη τυρόπιτα" που έχει στον κροταφικό λοβό του !!! :sad:


Τούτου δοθέντος :

Η Κεντρομόλος ζει (και υπάρχει)

Η Φυγόκεντρος ζει (αλλά δεν υπάρχει)

Η Coriolis δεν ζει (αλλά υπάρχει)

Το παραπάνω είναι η τελευταία προσφορά του καταστήματος και σπεύσατε να επωφεληθείτε διότι το όλον θέμα θα "κλειδωθεί" σε περίπου 75 min !!

:wave2: :beer: :wave2:

Έλα ρε.

Και θα αφήσουμε τα πρόβατα μοναχά? θα μας σκίσουν.

Άσε που μετά την καίρια επέμβαση του Boxer το ζήτημα έχει και θρησκευτικές προεκτάσεις.

Και επειδή δεν βγάζουμε άκρη προτείνω να ψηφίσουμε. Και όποιος πει ότι δεν υπάρχει είναι μεγάλος Coriolis.

Y.Γ.
Κοίτα όμως ανωμαλια. Βαφτίσαν προς τιμήν κάποιου μία δύναμη που δεν υπάρχει (την Coriolis). Πρέπει να τους τα είχε πρήξει αυτός ο καριόλης ο Coriolis για να του το κάνουν. Αλλά θα μου πείς τι να πεί τότε και ο Φυγόκεντρος.

kalesin
17/11/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Το παραπάνω είναι η τελευταία προσφορά του καταστήματος και σπεύσατε να επωφεληθείτε διότι το όλον θέμα θα "κλειδωθεί" σε περίπου 75 min !!

:wave2: :beer: :wave2:


να κλειδωθει αλλα να μεινει στικαρισμενο.

βλεπετε ειμαι ακομα στην πρωτη σελιδα κ προσπαθω να καταλαβω τι λετε.

ημουν σκραπας στη φυσικη κ μεγας κοπανατζης... αλλα ακομα θυμαμαι ομως, ποσα πλακακια ειχε η τουαλετα του 52ου Γυμνασιου Λυκειου αφου εκει κλειδωνομουν κ καπνιζα οσο οι αλλοι μιλαγανε για φυγοκεντρους...




:lol: :lol: :wave2:

crs-k
17/11/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μλκες γράφτε αβέρτα, λείπει ο κουτσός! :look:

:lol:


Το ματι σου λειπει ! :mad:


Κι εκεινος ο Ντουζλαμας ο Φροντιστηριάς ουτε φωνη ουτε ακροαση ... :rolleyes: :look:


:lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
17/11/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Κι εκεινος ο Ντουζλαμας ο Φροντιστηριάς ουτε φωνη ουτε ακροαση ...

Βρίσκεται καθ' οδόν !!!

Λοιπόν φιλαράκι, έχεις καμιά καλύτερη προσφορά ή να δώσουμε τα χέρια και να κλείσει η δουλειά ??? :D

crs-k
17/11/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρίσκεται καθ' οδόν !!!

Το εμαθα μολις τηλεφωνικα ... :cool:







Λοιπόν φιλαράκι, έχεις καμιά καλύτερη προσφορά ή να δώσουμε τα χέρια και να κλείσει η δουλειά ??? :D


:a10:


:smokin: :beer: :wave2:

OldMan
17/11/2006, 14:59
!!! Done !!!

:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
25/09/2009, 10:52
Ξανανοίξαμε και σας περιμένουμε ... :winka:

Υ.Γ.
Η παρούσα συζήτηση θα εμφανίζεται στο ευρύ κοινό κάθε Παρασκευή μεσημέρι (12:00 Sharp) και θα εξαφανίζεται μετά την παρέλευση 4 ωρών !!!


Μια προσφορά του moto.gr για να γίνουν οι Παρασκευές μας καλύτερες ...!!! :blush:

dirtbird
25/09/2009, 10:59
Ευκαιρία λοιπόν να (ξανα) μιλήσουμε για το συνδυασμό φυγόκεντρου και παλινδρομικής κίνησης....


:a2: :a31: :a2: :a31:

Lio
25/09/2009, 13:36
Οχι ρε φουστη μου!!!
Καθησα και διαβασα 24 σελιδες, μονο και μονο για να δω οτι το εργο συνεχιζεται??????

sapila racing
25/09/2009, 13:44
Συζηταγαμε με το φίλο μου το Μητσο (SRteam) που εχει ενα Bandit650 με την εξατμιση θερμοσίφωνα 8 κιλων μετα την επίσκεψη στην πίστα.

Το θέμα είναι οτι ειχαμε βαλει μια ωραία κι ελαφρια LeoVince (4,5 κιλά κάτω) αλλά του την έκλεψαν, οπότε ηρθε στην πίστα με τον θερμοσίφωνα.

Εγω του είπα μεταξύ σοβαρού κι αστείου οτι καλος κι ο θερμοσίφωνας αφού η πίστα ειναι δεξιόστροφη και ο θερμοσίφωνας που ειναι στα δεξια βοηθάει.

Σωστό η λάθος??? :wacko:

castoras
25/09/2009, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Συζηταγαμε με το φίλο μου το Μητσο (SRteam) που εχει ενα Bandit650 με την εξατμιση θερμοσίφωνα 8 κιλων μετα την επίσκεψη στην πίστα.

Το θέμα είναι οτι ειχαμε βαλει μια ωραία κι ελαφρια LeoVince (4,5 κιλά κάτω) αλλά του την έκλεψαν, οπότε ηρθε στην πίστα με τον θερμοσίφωνα.

Εγω του είπα μεταξύ σοβαρού κι αστείου οτι καλος κι ο θερμοσίφωνας αφού η πίστα ειναι δεξιόστροφη και ο θερμοσίφωνας που ειναι στα δεξια βοηθάει.

Σωστό η λάθος??? :wacko:


Εξαρτάται από το μέγεθος και το βάρος του μπόιλερ!!:smokin:

Cpt. Haddock
25/09/2009, 22:18
:a014:

filipp0s
25/09/2009, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ξανανοίξαμε και σας περιμένουμε ... :winka:

Υ.Γ.
Η παρούσα συζήτηση θα εμφανίζεται στο ευρύ κοινό κάθε Παρασκευή μεσημέρι (12:00 Sharp) και θα εξαφανίζεται μετά την παρέλευση 4 ωρών !!!


Μια προσφορά του moto.gr για να γίνουν οι Παρασκευές μας καλύτερες ...!!! :blush:


α ρε συ τι μου θυμησες... την αφιέρωση που είχα κανει στον Χρηστακη (crs-k) στο παλιο θρεντ για το ΔΣ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51845&perpage=15&highlight=%D7%F1%E7%F3%F4%E1%EA%E7%20%E1%F6%E9%E5%F1%F9%EC%E5%ED%EF&pagenumber=14) :(



----------------------------


:lol: :rotflmao: :lol:


175392

watain
26/09/2009, 01:30
prepei na xei vrei trelo skunkaki o typos

sakis67
27/09/2009, 18:59
αραγε γιατι το στεγνωτηριο ρουχων περιστρεφεται σε ψηλες στροφες αναγκαζοντας το νερο να φυγει απο τα ρουχα ?
ποια ειναι αυτη η δυναμη που εξαναγκαζει το νερο να φυγει εξω απο το διατρητο καδο ?

p@nos
27/09/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis67
αραγε γιατι το στεγνωτηριο ρουχων περιστρεφεται σε ψηλες στροφες αναγκαζοντας το νερο να φυγει απο τα ρουχα ?
ποια ειναι αυτη η δυναμη που εξαναγκαζει το νερο να φυγει εξω απο το διατρητο καδο ?


ποια ειναι η δυναμη που σε κανει να επιπλεεις στο διαστημα?

:winka:

sakis67
27/09/2009, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ποια ειναι η δυναμη που σε κανει να επιπλεεις στο διαστημα?

:winka:

αν εισαι μακρια απο οποιοδηποτε βαρυτικο πεδιο πλανητη και υπο συνθηκες κενου καμμια δυναμη δεν σου εξασκειται για αυτο και επιπλεεις, πετας
τι σχεση εχει αυτο με την φυγοκεντρηση που επιτυχανει το στεγνωτηριο ρουχων για να διωξει το νερο ?

p@nos
27/09/2009, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis67
αν εισαι μακρια απο οποιοδηποτε βαρυτικο πεδιο πλανητη και υπο συνθηκες κενου καμμια δυναμη δεν σου εξασκειται για αυτο και επιπλεεις, πετας
τι σχεση εχει αυτο με την φυγοκεντρηση που επιτυχανει το στεγνωτηριο ρουχων για να διωξει το νερο ?


δε το επιασες οποτε θα στο πω αναλυτικα...


στο διαστημα ''επιπλεεις'' οχι επειδη ασκειτε καποια δυναμη, αλλα επειδη λειπει καποια, και αυτη ειναι η βαρυτητα...

το νερο λοιπον στο στεγνωτηριο φευγει λογω ελλειψης κεντρομολου δυναμης...


αλλα δε καταλαβαινω γιατι θελετε και μπελεκε σε αυτα τα χωραφια...
:confused: :confused: