PDA

View Full Version : Προβληματισμος για αγορα Fazer



symplektis
14/11/2006, 14:18
Καλησπερα. Εχω αποφασισει να παρω ενα fazer ως πρωτη "μεγάλη". Ψαχνοντας στο νετ επεσα και στο forum σας οποτε ειπα να παρω και την γνωμη σας για τους προβληματισμους μου. Αρχικα διαβαζοντας το αντιστοιχο topic αποφασισα οτι ξεχναω την εκδοση χωρις ABS (αν και ενας γνωστος μου ειχε πει οτι ειναι λιγο επικινδυνο στις στροφες). Τωρα το μονο προβλημα μου εστιαζεται στο αν αξιζει να περιμενω το '07 ή οχι. Πανω σ'αυτο θελω τις γνωσεις σας. Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να μαθω ποτε ηταν η τελευταια μεγαλη αλλαγη στα fazer (οχι lifting). Αυτο που με ανησυχει λιγο ειναι οτι αν τα λεω καλα το μοντελο του 07 πρεπει να ειναι το 4ο μοντελο που εχουν γινει μικροαλλαγες. Οποτε μπορει το '08 να βγει κατι εντελως διαφορετικο. Απο κει και περα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μια προβλεψη για το ποτε θα κυκλοφορησει το καινουργιο και τι θα γινει με τις τιμες. Δηλαδη το παλιο θα πεσει η απλα το καινουργιο θα βγει πιο ακριβο και θα κυμανθει στις τιμες του TDM? Ενδεικτικα σε μερικα μαγαζια που ρωτησα εδω στον Πειραια το βρισκω 8330?.

Thanx.

idi
14/11/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
ενας γνωστος μου ειχε πει οτι ειναι λιγο επικινδυνο στις στροφες

αν και "πολέμιος" του ABS πρεπει να πω οτι σε καμια περίπτωση δευ ισχύει το παραπανω

δεν ειναι επικίνδυνο το ABS !!!! Ειδικά για καινούριους αναβατες

symplektis
14/11/2006, 15:16
Ως νεος οδηγος και εγω πιστευω οτι το ABS ειναι must.. Για τα υπολοιπα τι λετε? Και κατι αλλο. Απο τιμες τι παιζει? Το πουλανε παντου 8330?? Καμια προταση για αντιπροσωπια εντος Αττικης?

lazy
14/11/2006, 15:26
Δες τι θα σου πουν και στο fazerclub.gr.

sapila racing
14/11/2006, 15:27
symplektis απο αυτά που γράφεις.....































μάλλον πατινάρεις!! :rotflmao:
sorry δεν κρατήθηκα....

Σοβαρά τώρα.
Απ οτι κατάλαβα μιλάς για το 600, και οχι για το 1000.
Ειναι μια μηχανή που πουλάει καλά, και πολλοί που δεν ξέρουν απογοητευονατι οταν δούν οτι χαμηλές-μεσαίες είναι ψόφια.
Ενας φίλος θέλει να την πουλήσει γι αυτό το λόγο.
Η συμβουλή μου ειναι να την κάνεις πρώτα ενα καλό και μακρύ test ride.
Το μοντέλο κανείς δεν ξέρει πότε θα αλλάξει, μην μπαίνεις σ αυτη την διαδικασία.
Απο ABS δεν ξέρω, δεν εχω οδηγήσει ποτέ μηχανή με ΑΒS, αλλά εκτός του ενας καλός οδηγός μπορεί να φρενάρει πιο καλά απο το ABS υπό συνθήκες, δεν νομίζω οτι μπορεί να θεωρηθεί επικίνδυνο.
Εκτός απο κάτι BMW που ενω λέει φρενάρεις, πέφτεις σε γιαμπ (μακριά απαλή λακούβα) και το μηχανάκι αφήνει τα φρένα....

X_NR750
14/11/2006, 15:50
Το κοιτουσα και εγω το fazer 600
ειναι μηχανη πανεμορφη
value for money καλη σε ολες τις χρησεις,ακομα και πολη
αλλα οταν το οδηγησα απογοητευτηκα, χαμηλομεσσαιες γαματα (το ταπεινο TA650 μου φανταζε θεικο)

αλλη μηχανη για παρομοια χρηση (με καλυτερο κινητηρα) ειναι το Kawasaki Z750S και κοντα στα λεφτα

οποιο και να επιλεξεις οδηγησε το πρωτα και μην εμπιστευεσαι και πολυ τα περιοδικα:wave2:

αληθεια τι εχεις τωρα?

symplektis
14/11/2006, 16:00
Α) Απ'οτι εχω διαβασει μεχρι στιγμης στο καινουριο Fazer θα πειραχτει λιγο ο εγκεφαλος για να καλυφθει η τρυπα στις μεσαιες και θα αλλαχθουν και τα φρενα, οποτε τα 2 μεγαλα προβληματα (λογικα) θα λυθουν.

Β) Δυστυχως το Z750 αν και το εχει φιλος δεν με τρελαινει ως προς εμφανιση (γουστα ειναι αυτα :blush: )..

Γ) Οσο για το τι εχω τωρα μετα απο την διετη συμβιωση μου με ενα supra προς το παρον εχω μεινει στους 4 τροχους αλλα μια και η δουλεια, το σπιτι και το πανεπιστημιο ειναι ολα Πειραια (οπου το παρκινγκ ειναι ειδος προς εξαφανιση) η επιστροφη μου στους 2 ειναι αναποφευκη.. :D

X_NR750
14/11/2006, 16:03
Για πες τι χρηση θα του κανεις?

sapila racing
14/11/2006, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Α) Απ'οτι εχω διαβασει μεχρι στιγμης στο καινουριο Fazer θα πειραχτει λιγο ο εγκεφαλος για να καλυφθει η τρυπα στις μεσαιες και θα αλλαχθουν και τα φρενα, οποτε τα 2 μεγαλα προβληματα (λογικα) θα λυθουν.


O κινητήρας είναι βασικά R6 οπότε μην περιμένεις και πολλά, αυτα που λένε ειναι ....ξέρεις.

Τα φρένα δεν ειχαν πρόβλημα.

Οπως και να χει κάντο μια καλή βόλτα, εχει test ride πλέον και αυτό ειναι πολύ καλό.

symplektis
14/11/2006, 16:23
Η χρηση που θα του κανω ειναι κυριως μεσα στην πολη και αν δω οτι βολευει (που λογικα θα βολευει) καμια μινι αποδραση μεχρι Χαλκιδα η Κορινθο κανενα Σαββατοκυριακο... Βεβαια θα μου πεις μεσα στην πολη παρε ενα beverly να κανεις δουλεια σου αλλα... ερωτας ειναι αυτος.. :p

X_NR750
14/11/2006, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Η χρηση που θα του κανω ειναι κυριως μεσα στην πολη και αν δω οτι βολευει (που λογικα θα βολευει) καμια μινι αποδραση μεχρι Χαλκιδα η Κορινθο κανενα Σαββατοκυριακο... Βεβαια θα μου πεις μεσα στην πολη παρε ενα beverly να κανεις δουλεια σου αλλα... ερωτας ειναι αυτος.. :p

Ενα on off με μπαγκαζιερα θα σε βολευε ποιο πολυ νομιζω

πχ Vstrom 650(περισσοτερο ον), Transalp 650(περισσοτερο οφ)

αν θες οπωσδηποτε street τοτε θα ελεγα δικυλινδρο V2 ,suzuki sv 650s (ειναι σε προσφορα τωρα,δεν ξερω αν απαρχουν ακομα στοκ) αλλα με χαμηλα κλιπ ον

βεβαια αν σου αρεσει το fazer ok αλλα τουλαχιστον το μοντελο 2007 με τις βελτιωσεις που αναφερεις (που δεν τις πολυπιστευω οπως ειπε και αλλος φιλος παραπανω) και με αυξημενο κοστος συντηρησης σε σχεση με V2

οδηγησε το ομως πρωτα

αν θες και ποιο λιγα κυβικα το ψαχνουμε:wave2:

Yannis37
14/11/2006, 18:06
σιγά μην βγάλετε και μπουρούχι το fazer ρε σεις.

το z750 είναι 750cc

για μετά τις 7000 στροφές δεν μιλάτε όμως τι γίνεται???????????

7000 - 16000

FIRE-ZX-GSXR
14/11/2006, 20:52
ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΑ ΦΡΕΝΟ ΛΙΓΟ....
ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗ!

ΦΙΛΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΟΜΟΡΦΟ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ,ΓΡΗΓΟΡΟ ΟΤΑΝ ΘΕΣ...

ΤΟ ΕΙΧΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 15000 ΧΙΛ!

ΧΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...

ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 7000 ΚΑΙ ΠΑΝΩ...

Η ΤΡΥΠΑ ΣΤΙΣ ΜΕΣΣΑΙΕΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ...
ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ...
ΝΕΑ ΦΡΕΝΑ-ΝΕΑ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ-ΝΕΟ ΨΑΛΙΔΙ-ΝΕΕΣ ΣΚΛΗΡΕΣ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
ΝΕΑ ΟΡΓΑΝΑ-ΝΕΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

WWW.YAMAHA-MOTOR.COM
ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΔΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ!
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ...ΧΕΧΕ!
ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΟΥ ΤΟ ΤΡΑΚΑΡΑΝ...

symplektis
14/11/2006, 21:04
Το site το ελιωσα χθες και τα αντιστοιχα υπαρχουν και στο ευρωπαικο.. Το θεμα ειναι ποτε ερχεται το καινουργιο και πως θα τα παει απο τιμη.. Καμια πληροφορια επι του θεματος??

H.A.Balafoutre
14/11/2006, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Καλησπερα. Εχω αποφασισει να παρω ενα fazer ως πρωτη "μεγάλη". Ψαχνοντας στο νετ επεσα και στο forum σας οποτε ειπα να παρω και την γνωμη σας για τους προβληματισμους μου. Αρχικα διαβαζοντας το αντιστοιχο topic αποφασισα οτι ξεχναω την εκδοση χωρις ABS (αν και ενας γνωστος μου ειχε πει οτι ειναι λιγο επικινδυνο στις στροφες). Τωρα το μονο προβλημα μου εστιαζεται στο αν αξιζει να περιμενω το '07 ή οχι. Πανω σ'αυτο θελω τις γνωσεις σας. Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να μαθω ποτε ηταν η τελευταια μεγαλη αλλαγη στα fazer (οχι lifting). Αυτο που με ανησυχει λιγο ειναι οτι αν τα λεω καλα το μοντελο του 07 πρεπει να ειναι το 4ο μοντελο που εχουν γινει μικροαλλαγες. Οποτε μπορει το '08 να βγει κατι εντελως διαφορετικο. Απο κει και περα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μια προβλεψη για το ποτε θα κυκλοφορησει το καινουργιο και τι θα γινει με τις τιμες. Δηλαδη το παλιο θα πεσει η απλα το καινουργιο θα βγει πιο ακριβο και θα κυμανθει στις τιμες του TDM? Ενδεικτικα σε μερικα μαγαζια που ρωτησα εδω στον Πειραια το βρισκω 8330?.

Thanx.

Αγαπητέ το Fazer είναι μια πολύ καλή αγορά και για μηχανή και για πρώτη μηχανή.

Κι εγώ ως πρώτη μηχανή την αγόρασα και μέχρι τώρα (25000χλμ από τον Απρίλιο 2005) βλέπω πόσο συνολικά καλή κίνηση έκανα.

Τα Fazer αλλάζουν όπως φαίνεται ανα 2 χρόνια. Οπότε και το 2008 μάλλον το Fazer S2 θα παίζει στις βιτρίνες.

Στις τιμές του TDM αποκλείεται να φτάσει, αν και απορώ γιατί δεν φτάνει τις τιμές του Fazer το TDM:confused:

Κοίτα, εγώ όταν το αγόρασα είχε 7850 ευρά χωρίς ABS μετρητοίς από επίσημο αντιπρόσωπο και τα ρέστα. Μέχρι τώρα δεν βρέθηκα ποτέ σε κατάσταση ώστε το ABS να με βοηθούσε. Ακόμη και μια φορά σε πάγο που προσπάθησα να σταματήσω μετά από σούζα, σοκαρισμένος για το πως έκανα σούζα και μετά είχε πάγο που δεν τον είχα πάρει χαμπάρι....κι εκεί στην τρέλα μου απάνω με τα συμβατικά φρένα σταμάτησα πρίν τη διασταύρωση άνετα κι ωραία.

Για να πω την αλήθεια από το Δεκεμβριο του 1996 που έβγαλα δίπλωμα για αμάξι ποτέ δεν χρειάστηκε να δοκιμάσω το ABS σε κανένα όχημα που οδηγούσα, παραμόνον μόνος μου σε άδειο δρόμο από τα 190χ.α.ω. για να δω τι είναι αυτό τα ABS τέλος πάντων.

Τα 8330ευρά με ABS μια χαρά μου φαίνοντε για μηχανή από επίσημο αντιπρόσωπο Yamaha. Τσιμπιμένο σαν τιμή από Yamaha, για να λέμε και την αλήθεια, αλλά τόσο κάνει.

Τι να σου πω, είναι μια διαχρονικά καλή μηχανή. Οικονομικό, απροβλημάτιστο, με καλή υποστήριξη στα σέρβις και στα ανταλλακτικά του, εύκολο να το μάθεις να το οδηγάς, εύκολο για κάθε μέρα, άνετο στο ταξίδι.

Το μόνο ζήτημα είναι πως από το ρελαντί μέχρι τον κόφτη στις 14000rpm με 600c.c. δεν μπορεί να καταναμηθεί η ροπή ομοιόμορφα, πρέπει να μάθεις να έχεις τη σωστή σχέση τη σωστή στιγμή, δηλαδή να μάθεις να "μετράς" την κίνηση. Π.χ. μπορείς να πηγαίνεις με 6η και 30-35χ.α.ω. χαλαρά και οικονομικά, χωρίς ίχνος σκορτσαρίσματος και απλός θα πρέπει να έχεις το νού σου πως αν χρειαστεί να επιταχύνεις, να είσαι έτοιμος να κατεβάσεις 3 (τρείς) ταχύτητες με τη μία. Και σιγά τα ωά δηλαδής. Anyway, μετά τις 7000rpm πάει πολύ γρήγορα.

ΆΆΆ το καλύτερο, το 2007 μοντέλο έχει στροφόμετρο με βελόνα.......ναί ρε γμτ, όλοι οι κατασκευαστές με τα δήθεν ψηφιακά το πήρανε χαμπάρι και τα κόψανε. Ευτυχώς. Τυχεράκια......

Ειληκρινά παίδες, κάθε μέρα την οδηγάω κάθε μέρα την ανάβω-σβήνω γύρω στις 10 φορές μέσα στην πόλη και άν έχει καλή μέρα πετάγομαι και καμιά ψιλή βόλτα, δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό, ούτε στην μίζα ούτε πουθενά. Μόνον λάδια και βενζίνη...και Μ3 metzeler και Ohlins μπρός πίσω αναρτήσεις και ταλιμπάν και όλα καλά και έμορφα......

Αυτά. Απορίες?:wave2:

edit: σωστά στα λέει και ο φίλος πιο πάνω.;)

symplektis
14/11/2006, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ενα on off με μπαγκαζιερα θα σε βολευε ποιο πολυ νομιζω

πχ Vstrom 650(περισσοτερο ον), Transalp 650(περισσοτερο οφ)

αν θες οπωσδηποτε street τοτε θα ελεγα δικυλινδρο V2 ,suzuki sv 650s (ειναι σε προσφορα τωρα,δεν ξερω αν απαρχουν ακομα στοκ) αλλα με χαμηλα κλιπ ον

βεβαια αν σου αρεσει το fazer ok αλλα τουλαχιστον το μοντελο 2007 με τις βελτιωσεις που αναφερεις (που δεν τις πολυπιστευω οπως ειπε και αλλος φιλος παραπανω) και με αυξημενο κοστος συντηρησης σε σχεση με V2

οδηγησε το ομως πρωτα

αν θες και ποιο λιγα κυβικα το ψαχνουμε:wave2:

Ξεχασα να σου πω οτι δυστυχως πιο παλια ειχα ενα μεγαααλο κολλημα με την R6.. Οποτε μια και το Fazerακι μου την θυμιζει αρκετα και για την πολη ως νεος δεν σκεφτομαι ουτε για πλακα να παω για superstreet η υποθεση μου ειναι... καμμενη.. Το Vstorm και την Transalp τις εχω δει και τις εχω ξαναδει αλλα καμια δεν μου βγαζει αυτο που μου βγαζει το fazer... :p

arxaios
14/11/2006, 21:41
ΠΑΡΤΟ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ !!!!!!!!!!!!
Ρώτα ανθρώπους που το οδηγούν κάθε μέρα να σου πουν .
Ακους εκεί πάρε Τρανσαλπ :a31: :a31: :a31: ................. ΗΜΑΡΤΟΝ, ΕΛΕΟΣ τι πάτε και συγκρίνετε ;;;;;;;;;;;;;;;
ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ;;;;;;;;;;;;;
:a21: :a21: :a21:
Το FAZER έχει τρύπα στην ιπποδύναμη στις 6000 με 8000 στροφές και μετά μην το είδατε........
Όσο για χαμηλά η λειτουργεία του είναι υποδειγματική !!!!!!!!!!

X_NR750
15/11/2006, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
ΠΑΡΤΟ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ !!!!!!!!!!!!
Ρώτα ανθρώπους που το οδηγούν κάθε μέρα να σου πουν .
Ακους εκεί πάρε Τρανσαλπ :a31: :a31: :a31: ................. ΗΜΑΡΤΟΝ, ΕΛΕΟΣ τι πάτε και συγκρίνετε ;;;;;;;;;;;;;;;
ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ;;;;;;;;;;;;;
:a21: :a21: :a21:
Το FAZER έχει τρύπα στην ιπποδύναμη στις 6000 με 8000 στροφές και μετά μην το είδατε........
Όσο για χαμηλά η λειτουργεία του είναι υποδειγματική !!!!!!!!!!

Ρε κολλημενε ειδες για τι χρηση το θελει ο ανθρωπος, εκτος οτι ειναι και νεος μοτοσυκλετιστης


Φιλε μου αφου σου αρεσει τοσο πολυ να το παρεις ,αλλα το 2007 μοντελο

οσο για την τιμη μην ανυσηχεις στα ιδια περιπου επιπεδα με το τωρινο θα ειναι:wave2:

sapila racing
15/11/2006, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Το μόνο ζήτημα είναι πως από το ρελαντί μέχρι τον κόφτη στις 14000rpm με 600c.c. δεν μπορεί να καταναμηθεί η ροπή ομοιόμορφα, πρέπει να μάθεις να έχεις τη σωστή σχέση τη σωστή στιγμή, δηλαδή να μάθεις να "μετράς" την κίνηση. Π.χ. μπορείς να πηγαίνεις με 6η και 30-35χ.α.ω. χαλαρά και οικονομικά, χωρίς ίχνος σκορτσαρίσματος και απλός θα πρέπει να έχεις το νού σου πως αν χρειαστεί να επιταχύνεις, να είσαι έτοιμος να κατεβάσεις 3 (τρείς) ταχύτητες με τη μία. Και σιγά τα ωά δηλαδής. Anyway, μετά τις 7000rpm πάει πολύ γρήγορα.



Οπως τα λέει ο H.A.Balafoutre είναι.
Αν δεν σε χαλάει να καταβάζεις 3 για να επιταχύνεις, όλα καλά.

Μόνο που μέσα στην πόλη πολύ σπάνια θα πας με 7000 στροφές και πάνω.
Το αποτέλεσμα είναι οτι δεν εχει επιτάχυνση και απλώς κινείσαι με την φόρα.
Γιατί οταν χρειάζεσαι την επιτάχυνση, την χρειαζεσαι άμεσα, μέχρι να κατεβασεις 3..χαιρετίσματα.
Πάνω απ τις 7 πάντως σκίζει!
Οπότε ξαναλέω.
Κάντο μεγάλη βόλτα, στην πόλη και έξω κα ιμετά αποφασίζεις.
Εγω το βλέπω σαν ενα μηχανάκι με πολλούς ίππους σε τρελλες στροφές, και δεν μου κάνουν αυτα τα μηχανάκια.
Κι εξω απ την πόλη, οταν πας μια καλή βόλτα στο βουνο σε στριφτερούς δρόμους, πρέπει να εισαι γάτος και να αλλάζεις συνέχεια ταχύτητες, εισαι προετοιμασμένος??

Ενα μηχανάκι με πιο πολυ ροπή χαμηλά, βγάζει όλο το βουνο με 3 :wave2:

X_NR750
15/11/2006, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οπως τα λέει ο H.A.Balafoutre είναι.
Αν δεν σε χαλάει να καταβάζεις 3 για να επιταχύνεις, όλα καλά.

Μόνο που μέσα στην πόλη πολύ σπάνια θα πας με 7000 στροφές και πάνω.
Το αποτέλεσμα είναι οτι δεν εχει επιτάχυνση και απλώς κινείσαι με την φόρα.
Γιατί οταν χρειάζεσαι την επιτάχυνση, την χρειαζεσαι άμεσα, μέχρι να κατεβασεις 3..χαιρετίσματα.
Πάνω απ τις 7 πάντως σκίζει!
Οπότε ξαναλέω.
Κάντο μεγάλη βόλτα, στην πόλη και έξω κα ιμετά αποφασίζεις.
Εγω το βλέπω σαν ενα μηχανάκι με πολλούς ίππους σε τρελλες στροφές, και δεν μου κάνουν αυτα τα μηχανάκια.
Κι εξω απ την πόλη, οταν πας μια καλή βόλτα στο βουνο σε στριφτερούς δρόμους, πρέπει να εισαι γάτος και να αλλάζεις συνέχεια ταχύτητες, εισαι προετοιμασμένος??

Ενα μηχανάκι με πιο πολυ ροπή χαμηλά, βγάζει όλο το βουνο με 3 :wave2:

+10000000:wave2:

arxaios
15/11/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ρε κολλημενε ειδες για τι χρηση το θελει ο ανθρωπος, εκτος οτι ειναι και νεος μοτοσυκλετιστης


Φιλε μου αφου σου αρεσει τοσο πολυ να το παρεις ,αλλα το 2007 μοντελο

οσο για την τιμη μην ανυσηχεις στα ιδια περιπου επιπεδα με το τωρινο θα ειναι:wave2:

Το μόνο που δεν είμαι είναι κολλημένος.......
ΑΠΛΑ οι συγκρίσεις είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟΣ !!!!!! ΜΕ TRANSALP ;;;;;; ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!
Το μηχανάκι είναι από τα πιό ευκολοδήγητα και πανάλαφρο στην αίσθηση. Πρόσεξε τι ΑΚΡΙΒΩΣ σου λένε και οι άλλοι ιδιοκτήτες κινήται με 6η και 45-50 χλμ θα έλεγα εγώ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΡΤΣΑΡΙΣΜΑ.
Τις 3 ταχύτητες τις κατεβάζεις αν θες να επιταχύνεις ΑΓΡΙΑ, αλλιώς ούτε αυτό χρειάζεται.
Ολοι εσείς που κάνετε κριτική ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι το έχετε οδηγήσει ;;;;;
Μάλλον εξ' ακοής κρίνετε και γράφετε...........
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ.

Το μόνο που θα έβαζα κοντά του σε ευχρηστία είναι το CBF αλλά με ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στην ιπποδύναμη και πολύ βαρύτερη αίσθηση.

alex14
15/11/2006, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Το μόνο που θα έβαζα κοντά του σε ευχρηστία είναι το CBF αλλά με ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στην ιπποδύναμη και πολύ βαρύτερη αίσθηση.

+ suzuki bandit 650 :smokin:

:wave2:

byron
15/11/2006, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

.πολλοί που δεν ξέρουν απογοητευονατι οταν δούν οτι χαμηλές-μεσαίες είναι ψόφια....

Αν δεν σε χαλάει να καταβάζεις 3 για να επιταχύνεις....

Μόνο που μέσα στην πόλη πολύ σπάνια θα πας με 7000 στροφές και πάνω.....

Το αποτέλεσμα είναι οτι δεν εχει επιτάχυνση.....

Γιατί οταν χρειάζεσαι την επιτάχυνση, την χρειαζεσαι άμεσα, μέχρι να κατεβασεις 3 χαιρετίσματα.....

Πρέπει να εισαι γάτος και να αλλάζεις συνέχεια ταχύτητες......

Ενα μηχανάκι με πιο πολυ ροπή χαμηλά, βγάζει όλο το βουνο με 3....... :wave2:

Καλά εσύ έχεις γ@μηθεί με την κολοροπή :rotflmao: :rotflmao: Σε 2 ποστ έχεις χρησιμοποιήσει 10 προτάσεις για να πείς ότι χαμηλά δεν έχει ροπή.

Αφού ο άνθρωπος είναι καψούρης με το Fazer, αφήστε τον να πάρει αυτό που θέλει. Πάρτο ρε φίλε. Μια χαρά μοτοσυκλέττα είναι. Αφού το γουστάρεις τρελλά, θα περάσετε μια χαρά μαζί :wave2: :wave2:

Question for sapila racing : Τι σημαίνει ρε ¨απογοητευονατι ¨ :rotflmao: :rotflmao:

Shinji
15/11/2006, 11:07
Γεια χαρα και απο μένα,

Πηρα το fazer 600 κατι λιγότερο απο δυο μήνες και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Για οδήγηση μεσα στην πόλη ειναι πολύ καλό, σιγουρα δεν ειναι παπί (ευτυχώς!:p ) , αλλα περνάει απο παντού σχεδόν χωρίς δυσκολία.

Οσο για το οτι στα χαμηλά ειναι λιγο αργό, συμφωνώ αλλά εμενα με εχει βολέψει μιας και δεν κανουμε κανενα αγώνα στην πόλη,η επιτάχυνση που έχει ειναι υπερ αρκετή (για μένα τουλάχιστον). Ισως καποιος πιο γκαζιάρης να θελει παραπάνω...Αλλά οταν πας 7000+.. αντε γεια!:wave2:

symplektis
15/11/2006, 11:12
Εδω που εχω φτασει δεν με βλεπω να αλλαζω ευκολα μυαλα..Το Fazerακι ειναι καψουρα και μονοδρομος.. Το θεμα ειναι τι γινεται τωρα με τα καινουργια.. Πολλες διαφορετικες εκδοσεις, (78 και 98HP), διαφορετικη (λογικα) τιμη και αγνωστη προς το παρον ημερομηνια κυκλοφοριας.. Να περιμενω? :confused:

X_NR750
15/11/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Το μόνο που δεν είμαι είναι κολλημένος.......
ΑΠΛΑ οι συγκρίσεις είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟΣ !!!!!! ΜΕ TRANSALP ;;;;;; ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!
Το μηχανάκι είναι από τα πιό ευκολοδήγητα και πανάλαφρο στην αίσθηση. Πρόσεξε τι ΑΚΡΙΒΩΣ σου λένε και οι άλλοι ιδιοκτήτες κινήται με 6η και 45-50 χλμ θα έλεγα εγώ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΡΤΣΑΡΙΣΜΑ.
Τις 3 ταχύτητες τις κατεβάζεις αν θες να επιταχύνεις ΑΓΡΙΑ, αλλιώς ούτε αυτό χρειάζεται.
Ολοι εσείς που κάνετε κριτική ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι το έχετε οδηγήσει ;;;;;
Μάλλον εξ' ακοής κρίνετε και γράφετε...........
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ.

Το μόνο που θα έβαζα κοντά του σε ευχρηστία είναι το CBF αλλά με ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στην ιπποδύναμη και πολύ βαρύτερη αίσθηση.

Το εχω οδηγησει σε μεγαλη βολτα μεσα στην Αθηνα
αν προσεξες λεω πολυ καλα λογια
απλα στις χαμηλομεσσαιες ειναι απροθυμο
αν ο φιλος το ηθελε και για μεγαλα ταξιδια εθνικη θα ελεγα οκ
αφου το θελει κυριως για πολη και κοντινα ταξιδια με καλυπτουν απολυτα αυτα που ειπε ο sapila racing

επισης ειναι νεος οδηγος οποτε για ευκολια μεσα στην πολη αλλα και αρκετη δυναμη εξω του προτεινω V2 ειτε σε ον οφ για να ειναι πολυ ανετος

ειτε σε street του προτεινα το Suzuki sv650s αν υπαρχει στοκ

και το bandit και το cbf καλα ειναι αλλα τετρακυλινδα με οτι σημαινει αυτο + μεγαλυτερο κοστος service

βεβαια στην τελικη αν καραγουσταρει το Fazer ας το παρει μια χαρα ειναι απλα ισως η ζωη του να ειναι ποιο ευκολη με 2κιλυνδρο

sapila racing
15/11/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Καλά εσύ έχεις γ@μηθεί με την κολοροπή :rotflmao: :rotflmao: Σε 2 ποστ έχεις χρησιμοποιήσει 10 προτάσεις για να πείς ότι χαμηλά δεν έχει ροπή.

Αφού ο άνθρωπος είναι καψούρης με το Fazer, αφήστε τον να πάρει αυτό που θέλει. Πάρτο ρε φίλε. Μια χαρά μοτοσυκλέττα είναι. Αφού το γουστάρεις τρελλά, θα περάσετε μια χαρά μαζί :wave2: :wave2:

Question for sapila racing : Τι σημαίνει ρε ¨απογοητευονατι ¨ :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: απογοητευονατι :rotflmao: :rotflmao:
Εγω του ειπα πως εχει, και να το κανει βόλτα πρώτα.

Εχω ενα φίλο που το εχει και προβληματίζεται με την ανυπαρκτη ροπή χαμηλα και οταν μου ζητησε το Hornet να δει πως ειναι δεν του το δωσα, ....καταλαβαίνεις γιατι..

:rotflmao:

arxaios
15/11/2006, 13:19
Παλι ανόμοια συγκρίνετε..........
Το Hornet 900 να το συγκρίνεις με το FZ1 και ΤΟΤΕ έλα να ξαναμιλήσεις ................
ΟΧΙ με το FZ6 !!!!! Με το FZ6 σύγκρινε το 600 (αν τολμάς σύγκριση σε οτιδήποτε πέρα από την γραμμικότητα του μοτέρ)
Το Bandit έχει ακουστεί ότι έχει βγάλει πολλά ηλεκτρικά προβλήματα, αλλά και έτσι να μην είναι είναι βαρύτερο σε αίσθηση και με πολύ υποδεέστερα φρένα και πλαίσιο (κράτημα).
Το Fazer είναι αναμφισβήτητα το καλλίτερο στην κατηγορία του και αν όχι το καλλίτερο, ένα από τα καλλίτερα + after sales υποστήριξη = ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ !!!!!!
Αν τώρα δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις, πάρε το καινούργιο με 98 άλογα.

FZMAN
15/11/2006, 13:22
Το μοντέλο του 2007 (που περιμένω κι εγώ) βγαίνει σε δύο εκδόσεις με 98 ίππους και αρκετά ψηλά την ροπή και με 78 ίππους και πιο ροπάτο στις μεσαίες στροφές. Πάντως φίλε μου ένα έχω να πω: Το FAZER ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΑΣ.:a07:

X_NR750
15/11/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
Το μοντέλο του 2007 (που περιμένω κι εγώ) βγαίνει σε δύο εκδόσεις με 98 ίππους και αρκετά ψηλά την ροπή και με 78 ίππους και πιο ροπάτο στις μεσαίες στροφές. Πάντως φίλε μου ένα έχω να πω: Το FAZER ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΑΣ.:a07:


Αν ειναι ετσι τοτε βουρ για το 78Hp

αφου περιμενεις πρωτα να το δοκιμασει καποιος απο εδω και να σου πει εντυπωσεις

η αν τους πιστευεις περιμενε τεστ απο τα περιοδικα:wave2:

byron
15/11/2006, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Παλι ανόμοια συγκρίνετε..........
Το Hornet 900 να το συγκρίνεις με το FZ1 και ΤΟΤΕ έλα να ξαναμιλήσεις ................
ΟΧΙ με το FZ6 !!!!! Με το FZ6 σύγκρινε το 600 (αν τολμάς σύγκριση σε οτιδήποτε πέρα από την γραμμικότητα του μοτέρ)


Διάβασες κανένα ποστ που να συγκρίνει Hornet-Fazer ????

Το Hornet είναι ένα all-round μηχανάκι με κάμποσα χρόνια πίσω του, που σκοποεύει στο να είναι φιλικό στον αναβάτη, προσφέροντας κυρίως χρηστικότητα.
Αν πιστεύεις ότι το Fazer είναι πιο φιλικό για χρήση μεσα στην πόλη, είσαι αλλού για αλλού. Όση ροπή έχει το fazer στα ψηλά του, το hornet (λόγω κυβικών) την έχει στις 2.000 στρ.

Μάλλον εσύ συγκρίνεις λάθος μοτοσυκλέττες. Το FZ1 μάλλον θα έπρεπε να συγκριθεί με ένα CBR1000RR που θα είχε καρατιμόνα και βγαλμένα πλαστικά.

sapila racing
15/11/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Διάβασες κανένα ποστ που να συγκρίνει Hornet-Fazer ????

Το Hornet είναι ένα all-round μηχανάκι με κάμποσα χρόνια πίσω του, που σκοποεύει στο να είναι φιλικό στον αναβάτη, προσφέροντας κυρίως χρηστικότητα.
Αν πιστεύεις ότι το Fazer είναι πιο φιλικό για χρήση μεσα στην πόλη, είσαι αλλού για αλλού. Όση ροπή έχει το fazer στα ψηλά του, το hornet (λόγω κυβικών) την έχει στις 2.000 στρ.

Μάλλον εσύ συγκρίνεις λάθος μοτοσυκλέττες. Το FZ1 μάλλον θα έπρεπε να συγκριθεί με ένα CBR1000RR που θα είχε καρατιμόνα και βγαλμένα πλαστικά.

Μ αρέσει που ασχολείσαι!!! :lol:

Δεν το ξέρεις οτι το Fazer 600 είναι το καλύτερο?
Και καλά δεν ήξερες.....δεν ρώταγες στο fazerclub.gr να στο πούνε?



:rotflmao:

Τι ειπε για το FZ1??? :rotflmao: Με τι να το συγκρίνουμε??? :rotflmao:

Αστο αυτό ακόμα και κάτοχος του παλιού 1000 απογοητεύτηκεθαηε :rotflmao:

idi
15/11/2006, 14:01
εγω εχω καταλάβει απο 1000 τετοια ποστ στο Moto.gr... το παρακατω

οτι και να πουμε ο φιλος θα παρει το fz6 γιατι αυτο του αρεσει και καλα θα κάνει! (αν και το Ζ750S ειναι καλυτερο :D )

το παν ειναι να σου αρεσει η μοτοσυκλέτα σου και να τη θες με τρέλα!

αρα μη τσακώνεστε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

H.A.Balafoutre
15/11/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Εδω που εχω φτασει δεν με βλεπω να αλλαζω ευκολα μυαλα..Το Fazerακι ειναι καψουρα και μονοδρομος.. Το θεμα ειναι τι γινεται τωρα με τα καινουργια.. Πολλες διαφορετικες εκδοσεις, (78 και 98HP), διαφορετικη (λογικα) τιμη και αγνωστη προς το παρον ημερομηνια κυκλοφοριας.. Να περιμενω? :confused:

Δικά σου είναι τα φράγκα, τα δίνεις όποτε κρίνεις εσύ σκόπιμο και ανάλογα με το τι γουστάρεις να βλέπεις καθημερινά, δαγκώνεις το μοντέλο που θες. Αλλά να είσαι σίγουρος για την επιλογή σου. Μην το μετανοιώνεις μετά. Το καινούριο πάντως θα είναι καλύτερο και πιο φρέσκο στην αγορά.

symplektis
15/11/2006, 15:13
Βρε εγω να τα δωσω, αρκει να μαθω ποσα και ποτε.... Με εχει πιασει η βιασυνη... Πηρα το τρεχον τευχος του ΜΟΤΟ και ενω ειχε τα νεα μοντελα του 2007 δεν ελεγε τιποτα για τιμη και για διαθεσιμοτητα.. :( Απο την αλλη τα στοιχεια υπαρχουν ηδη στο ευρωπαικο site και αν θυμαμαι καλα κατι πηρε το ματι μου για κυκλοφορια τον Δεκεμβριο αλλα δεν ειμαι σιγουρος.. Καμια ιδεα??

byron
15/11/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Β Καμια ιδεα??

Η ιδέα είναι ότι η βιασύνη είναι κακός σύμβουλος. Αν το πάρεις τώρα, κατά πάσα πιθανότητα σε λίγο καιρό θα λές ¨τι μαλακία έκανα που δεν περίμενα 1-2 μήνες να πάρω το καινούργιο¨

Άφου έχεις δεί ότι έχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους. Τόσο καιρό είσαι ανευ, τώρα σε έπιασε η φαγούρα στην τσέπη; :confused: :confused:

Να ΄λεγα πως ερχεται και καλοκαιράκι να πάει στο διάλα........

symplektis
15/11/2006, 15:48
Προς υπερασπιση μου δεν με επιασε τωρα.. Τοσο καιρο την θελω, απλα πριν απο μερικες μερες το πηρα αποφαση και αρχισα να ψαχνω σοβαρα.. Και εκει που ειχα παρει τιμες, διαβαζω ανακοινωση οτι το NAXTER της Θεσσαλονικης την δινει ?7000 και φρεναρα γιατι λεω.. "να τα...". Ψαχνω λιγο και πεφτω πανω στην S2! Ε τι να κανω?? Ανθρωπος ειμαι και εγω... :look:

Παρεπιπτοντως: Τα site της Ιταλιας, Γαλλιας, Αγγλιας και Γερμανιας εχουν την S2. Της Ισπανιας εχει γραμμενη την S2 αλλα δεν εχει πληροφοριες (δεν υπαρχει link). Μονο το δικο μας δεν λεει τιποτα και εχει την παλια χαρακτηρισμενη ως νεο μοντελο... :( :(

arxaios
15/11/2006, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Διάβασες κανένα ποστ που να συγκρίνει Hornet-Fazer ????

ΝΑΙ !!! Το προηγούμενο από το δικό μου του Sapilla Racing που γράφει:
Εχω ενα φίλο που το εχει και προβληματίζεται με την ανυπαρκτη ροπή χαμηλα και οταν μου ζητησε το Hornet να δει πως ειναι δεν του το δωσα, ....καταλαβαίνεις γιατι..

Αν δεις την υπογραφή του θα δεις ότι έχει Hornet 900 2005



Το Hornet είναι ένα all-round μηχανάκι με κάμποσα χρόνια πίσω του, που σκοποεύει στο να είναι φιλικό στον αναβάτη, προσφέροντας κυρίως χρηστικότητα.
Αν πιστεύεις ότι το Fazer είναι πιο φιλικό για χρήση μεσα στην πόλη, είσαι αλλού για αλλού. Όση ροπή έχει το fazer στα ψηλά του, το hornet (λόγω κυβικών) την έχει στις 2.000 στρ

α) Το έγραψα και εγώ για το ότι το hornet έχει καλλίτερη ροπή. Αλλά πάρετε τότε Harley και παρατήστε μας
β) ΚΑΙ το fazer all-around μηχανάκι είναι. Και είναι πολύ πιό ευκολοδήγητο λόγω βάρους. Με το λόγω κυβικών τί εννοείς ;;;;;;



Μάλλον εσύ συγκρίνεις λάθος μοτοσυκλέττες. Το FZ1 μάλλον θα έπρεπε να συγκριθεί με ένα CBR1000RR που θα είχε καρατιμόνα και βγαλμένα πλαστικά.

Αυτό θα το περίμενα να το ακούσω από κάποιον άσχετο και όχι από κάποιον με πείρα στις μοτό.......
Ο άμμεσος ανταγωνισμός για το FZ1 είναι το Ζ1000 κατ'αρχήν και το Hornet.
Μην πεις προς θεού ότι αφού έχει τον κινητήρα του R1 είναι Supersport γιατί θα είσαι τελείως off.....
Έχει τον κινητήρα ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥΣ, ΑΛΛΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΒΑΛΒΙΔΩΝ, ΑΛΛΟΝ ΧΡΟΝΙΣΜΟ και ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΟ ΚΑΠΑΚΙ και γι' αυτό 20 ίππους λιγότερο.

X_NR750
15/11/2006, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Προς υπερασπιση μου δεν με επιασε τωρα.. Τοσο καιρο την θελω, απλα πριν απο μερικες μερες το πηρα αποφαση και αρχισα να ψαχνω σοβαρα.. Και εκει που ειχα παρει τιμες, διαβαζω ανακοινωση οτι το NAXTER της Θεσσαλονικης την δινει ?7000 και φρεναρα γιατι λεω.. "να τα...". Ψαχνω λιγο και πεφτω πανω στην S2! Ε τι να κανω?? Ανθρωπος ειμαι και εγω... :look:

Παρεπιπτοντως: Τα site της Ιταλιας, Γαλλιας, Αγγλιας και Γερμανιας εχουν την S2. Της Ισπανιας εχει γραμμενη την S2 αλλα δεν εχει πληροφοριες (δεν υπαρχει link). Μονο το δικο μας δεν λεει τιποτα και εχει την παλια χαρακτηρισμενη ως νεο μοντελο... :( :(

Ενταξει σε καταλαβαινω αποφασισες να το παρεις και δεν μπορεις να περιμενεις το θες τωρα

ηρεμισε τον Δεκεμβριο με Ιανουαριο σκανε ολα τα νεα μοντελα εκτος απο εξαιρεσεις

τιμουλα τα ειπαμε δεν μπορει να ειναι πολυ διαφορετικη απο την τωρινη

πηγαινε για το 78Hp και θα με θυμηθεις

αυτο που με παραξενευει ειναι οτι δεν βλεπω καποια προσφορα στο τωρινο μοντελο για να ξεστοκαρουν:confused:

symplektis
15/11/2006, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
αυτο που με παραξενευει ειναι οτι δεν βλεπω καποια προσφορα στο τωρινο μοντελο για να ξεστοκαρουν:confused:

Το καταστημα που ανεφερα εκανε την αρχη.. 7000? με ABS... ;) Λογικα ακολουθουν και αλλοι.. :)

X_NR750
15/11/2006, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Το καταστημα που ανεφερα εκανε την αρχη.. 7000? με ABS... ;) Λογικα ακολουθουν και αλλοι.. :)

Κανε λιγο υπομονη φιλε μου και δεν θα βγεις χαμενος πιστεψε με

ασε να το δοκιμασουν αλλοι πρωτα και βλεπεις

ποτε δεν ξερεις

προτιμησε το ροπατο και θα με θυμηθεις

:wave2:

symplektis
15/11/2006, 21:40
Και στα 2 νεα μοντελα δεν γινεται καινουργια χαρτογραφηση? Η εγω δεν καταλαβα καλα?

X_NR750
15/11/2006, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από symplektis
Και στα 2 νεα μοντελα δεν γινεται καινουργια χαρτογραφηση? Η εγω δεν καταλαβα καλα?

Αν ειναι οπως τα λες για 2 μοντελα (γιατι εγω δεν εχω ακουσει κατι)

τοτε αυτο με την χαμηλοτερη ιπποδυναμη θα εχει απλωμενη την δυναμη του απο χαμηλα πραγμα που σημαινει ποιο ευκολοδηγητο, λιγοτερες αλλαγες ταχυτητων ,καλυτερες ρεπριζ

ενω το δυνατοτερο λογικα θα ειναι σαν το σημερινο (δηλαδη αναιμικο στις χαμηλες και μεσσαιες σαλ και εκρηκτικο ψηλα) αλλα λιγο βελτιωμενο, πραγμα που εσενα σου ειναι αδιαφορο στην πολη και στα κοντινα ταξιδια


επιμενω ασε να το δοκιμασουν αλλοι πρωτα και μετα αγοραζεις



:wave2:

byron
15/11/2006, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
.......

Αν και δεν συνηθίζω να απαντώ σε δογματικές απόψεις κυρίως αν αφορούν μοτοσυκλέττες, θεωρώ ότι η επίθεση σου και προς εμένα και προς τον sapila racing είναι ολίγον άδικη, καθώς κανείς απ΄τους δυο μας δεν χαρακτήρισε το fazer κακή ή μετρια μοτοσυκλέττα, απλά είπε την άποψη του σε κάποιον που το ζήτησε (εγώ ούτε αυτό). Αν θεωρείς τις απόψεις μας κακοπροαίρετες, ή δεν είναι αυτό που θέλεις να ακούς για το fazer, δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Ο s.r (ο κακός που έχει στην υπογραφή του το 900, μην πέρνεις όμως κι όρκο ότι εννούσε το 900, γιατί και τα υπόλοιπα έχουν περισσότερη ροπή κάτω απ΄τις 7. 000 απ ότι το Fazer :D ) απάντησε προβάλλωντας (με αφορμή την ¨αδυναμία¨του fazer στη διαθέσιμη ροπή κάτω απ΄τις 7.000) το δυνατό σημείο του Hornet που είναι η ροπή του (και είναι). Προφανώς η αναφορά του αδικεί το fazer και θα ήταν καλύτερο να μιλάγαμε για το hornet 600.
ΔΕΝ σύγκρινε τις δυο μοτοσυκλέττες αλλά την ροπή και την χρηστικότητα της σε δύο all round μοτοσυκλέττες.
Αν ο φίλος που ξεκίνησε το thread ρωτούσε για τις ελαστικότητες του σκελετού πχ, δεν νομίζω ότι θα απαντούσε (όπως θα έκανες εσύ, που προφανως θεωρείς το fazer, the best mathafucka motorcycle of the world).

Ο ¨λόγω κυβικών¨ που αναφέρω είναι ο εξής: Η ροπή ενός κινητήρα είναι ανάλογη των κυβικών εκατοστών. Χονδρικά ένας κινητήρας 1.000 cc έχει περίπου 10 kg ροπής. (πιθανόν ο κινητήρας της RCV211 να έχει 11 και ενός αρχαίου κινητήρα 9 αλλά πάνω κάτω κοντά στο 10 είναι όλοι).
Επομένως ροπή της τάξεως 9,5 kg από 1000cc δεν είναι και κατι σπουδαίο, τουναντίον είναι εξωφρενικό νούμερο (ασχέτως στροφών) για ένα 600. Αυτό εννοούσα.

Δλδ. θεωρείς η σύγκριση μίας μοτοσυκλέττας 1 έτους με αλουμινένιο πλαισιο, ακτινικές, με εξέλιξη ενός κινητήρα (2 ετών?) που βγάζει 165 hp, με μία μοτοσυκλέττα που ο κινητήρας της έχει 50 hp λιγότερους, η εξέλιξη της έχει σταματήσει από τότε που παρουσιάστηκε και κοστίζει 3,000? λιγότερο δίκαιη ?
Πιο λογικό μου φαίνεται να το συγκρίνεις με το (νεο) Ζ1000 ή με το Tuono, κι ας έχουν 20 ίππους λιγότερους.

Πιθανόν να είμαι και άσχετος όπως λες. Το θέσφατο της μοτοσυκλεττιστικής γνώσης το αφήνω στους φανατισμένους κατόχους συγκεκριμένων μοτοσυκλεττών, για να μαθαίνω και τίποτις. :D


symplektis apologies for fucking your thread :wave2:

symplektis
15/11/2006, 22:50
No prob mate.. Απλα επειδη ειναι το πρωτο μου topic και τα πρωτα μου post sorry αν η ερωτηση μου δημιουργησε ενταση.. Εγω το μονο που ηθελα να μαθω ειναι η αποψη σας ως γνωστες για το fazerακι και γνωσεις / προβλεψεις για την επομενη κινηση της yamaha..

sapila racing
16/11/2006, 10:54
symplekti μην στεναχωριέσαι, έτσι είναι εδώ τα πράγματα..

Τώρα εμαθα κι εγω για τις 2 διαφορετικές εκδόσεις του καινούριου μοντέλου. Βεβαια στην Ελλάδα μην περιμένεις να τα μάθεις απο το site της εταιρείας.

Εγω θα διάλεγα το ροπάτο με τους λίγους ίππους, άλλος το πιο γλήγορο. Το θέμα είναι να πάρεις αυτό που σου κάνει εσένα κούκου.

Κι ασε τους άλλους (εμάς) να λένε οτι θελουν. :wave2:

Επομένως, πήγαινε και κανε test ride.

Και αν μπορείς περίμενε να δεις τι θα γίνει με τα καινούρια μοντέλα.

@ arxaios :dizzy:

@ srx6 :sun: Μου αρέσει που τα παίρνεις σοβαρά.:smokin:

Anonymus
19/11/2006, 17:01
Λοιπόν επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για το καινουργιο Fazer , πρίν μια

εβδομάδα έστειλα mail στην μοτοδυναμική και μου απάντησαν

Παραθέτω παρακάτω την απάντηση :

=============================================================

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας. Ζητούμε συγνώμη για την
καθυστέρηση στην απάντηση μας.

Σχετικά με το νέο μοντέλο FZ6 Fazer S2 του 2007, θα θέλαμε να σας
ενημερώσουμε ότι θα διατίθεται στην χώρα μας από το τέλος του χρόνου
περίπου.Η τιμή του θα ανακοινωθεί επίσημα λίγο πριν την άφιξη του μοντέλου
στην Ελλάδα. Ο έλεγχος των φρένων, μπουζί, φίλτρων και ο έλεγχος της
αλυσίδας γίνονται στα 10.000km. Όμως το μεγάλο service, στο οποίο μάλλον
αναφέρεστε, το οποίο και περιλαμβάνει την ρύθμιση των βαλβίδων γίνεται κάθε
20.000km.

Είμαστε στην διάθεση σας. Μπορείτε να απευθύνεστε σε εμάς και μέσω της
γραμμής ενημέρωσης: 801-11-YAMAHA (801-11-926242).

=============================================================

Όμως σύμφωνα με το γερμανικό site έχουμε και τις τιμές και τις ημερομηνίες :

Η έκδοση λοιπόν με τα 78 άλογα θα έρθει τον 12/06 και θα έχει 7232 Ε
98 άλογα 03/07 και θα έχει 7643Ε

Αν περιμένεις μέχρι τον μάρτιο θα το έχεις ...

Αυτά από εμένα ελπίζω να είμουν διαφωτιστικός

symplektis
19/11/2006, 17:31
Εκανες την κινηση που ετοιμαζομουν να κανω εγω... Μια χαρα.. Οποτε απο το τελος του χρονου θα εχουμε νεοτερα.. Για τις τιμες λιγο χλωμο το κοβω να ειναι οπως της Γερμανιας. Δεν νομιζω να βγαλουν πιο φτηνο το καινουργιο σε σχεση με αυτο που υπαρχει τωρα. Εκτος αν αναφερεσαι στην εκδοση χωρις ABS. Οσο για το διαφωτιστικος φαντασου οτι στο fazerclub δεν εχει απαντησει κανεις σε αυτη την ερωτηση! ;)

Μια και ειδαμε καποιο φως στην ημερομηνια κυκλοφοριας του, να κανω και αλλη μια ερωτηση? Καμια προταση απο το που αξιζει να το παρει κανεις?

Anonymus
19/11/2006, 18:01
apo opoion to dinei poio ftina !!!

Pantos to proigoumeno montelo auti ti stigmi stis antiprosopies tis

yamaha to dinoun timi metritis 7.050 euro opote mia mikri auksisi stin

timi ton neon montelon dikaiologite!

symplektis
19/11/2006, 18:04
Εδω στον Πειραια που ρωτησα η εκδοση με το ABS (οχι το naked) εχει €8330.. Τι να σου πω.. Ισως αλλαξαν τις τιμες τις τελευταιες βδομαδες λογω του καινουργιου για να ξεστοκαρουν.. Μακαρι να εχει οσο λες!!

niewbe
19/11/2006, 18:19
7000 το ABSάτο; είναι δηλαδή πο φθηνό από το ER6-n/ABS;

symplektis
20/11/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anonymus
Λοιπόν επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για το καινουργιο Fazer , πρίν μια

εβδομάδα έστειλα mail στην μοτοδυναμική και μου απάντησαν

Παραθέτω παρακάτω την απάντηση :

=============================================================

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας. Ζητούμε συγνώμη για την
καθυστέρηση στην απάντηση μας.

Σχετικά με το νέο μοντέλο FZ6 Fazer S2 του 2007, θα θέλαμε να σας
ενημερώσουμε ότι θα διατίθεται στην χώρα μας από το τέλος του χρόνου
περίπου.Η τιμή του θα ανακοινωθεί επίσημα λίγο πριν την άφιξη του μοντέλου
στην Ελλάδα. Ο έλεγχος των φρένων, μπουζί, φίλτρων και ο έλεγχος της
αλυσίδας γίνονται στα 10.000km. Όμως το μεγάλο service, στο οποίο μάλλον
αναφέρεστε, το οποίο και περιλαμβάνει την ρύθμιση των βαλβίδων γίνεται κάθε
20.000km.

Είμαστε στην διάθεση σας. Μπορείτε να απευθύνεστε σε εμάς και μέσω της
γραμμής ενημέρωσης: 801-11-YAMAHA (801-11-926242).

=============================================================

Όμως σύμφωνα με το γερμανικό site έχουμε και τις τιμές και τις ημερομηνίες :

Η έκδοση λοιπόν με τα 78 άλογα θα έρθει τον 12/06 και θα έχει 7232 Ε
98 άλογα 03/07 και θα έχει 7643Ε

Αν περιμένεις μέχρι τον μάρτιο θα το έχεις ...

Αυτά από εμένα ελπίζω να είμουν διαφωτιστικός

Εχω μπλεχτει λιγο.. Μολις πηγα στο site της Γερμανιας και ειδα τις τιμες. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι για την εκδοση με τα 78 αλογα δεν λεει S2.. Μηπως αναφερεται στην παλια? Ή και οι 2 νεες εκδοσεις θα εχουν τα extra που εχουν ανακοινωθει και η διαφορα τους θα ειναι μονο στους ιππους?

psaxioti
20/11/2006, 14:30
Αν έχω καταλάβει καλά S2 είναι το καινούργιο μοντέλο με τα 98 άλογα, με λίγο διαφορετική μάσκα και τετραπίστονες δαγκάνες στα φρένα.
Εκτός από αυτό θα συνεχίσει να παράγεται το μοντέλο που υπάρχει τώρα με μειωμένη όμως ιπποδύναμη στα 78 άλογα (το τωρινό μοντέλλο είχε 98 άλογα). Το όνομα δεν ξέρω αν αλλάζει και σίγουρα όλο το άλλο πακέτο είναι το ίδιο.

Ελπίζω να μην τα έχω μπερδέψει και εγώ και λέω χαζομάρες.

symplektis
21/11/2006, 13:02
Μολις μιλησα με την γραμμη ενημερωσης της Yamaha.. Τα νεοτερα ειναι τα ακολουθα. Σε λιγες μερες το πολυ ενα μηνα θα κυκλοφορησουν 2 εκδοσεις. Η πρωτη θα ειναι το fazer που ξερουμε μεχρι τωρα με μονη διαφορα τους 78 ιππους. Το δευτερο θα ειναι το S2 για το οποιο συζηταμε. Αυτο θα εχει ολα τα καλα που ειδαμε (Ο εκπροσωπος ακομα μου ειπε πως τα φρενα θα ειναι αυτα της R1).. Μεχρι εκει ημουν με το χαμογελο ως τα αυτια.. Μεχρι που μου ειπε και τα υπολοιπα. Κανενα απο τα 2 δεν θα εχει ABS.... Οι εκδοσεις με ABS ΚΑΙ για τα 2 θα κυκλοφορησουν τον Φεβρουαριο.. :( Αναμονη λοιπον.......

sotosfz6
22/11/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
symplekti μην στεναχωριέσαι, έτσι είναι εδώ τα πράγματα..

Τώρα εμαθα κι εγω για τις 2 διαφορετικές εκδόσεις του καινούριου μοντέλου. Βεβαια στην Ελλάδα μην περιμένεις να τα μάθεις απο το site της εταιρείας.

Εγω θα διάλεγα το ροπάτο με τους λίγους ίππους, άλλος το πιο γλήγορο. Το θέμα είναι να πάρεις αυτό που σου κάνει εσένα κούκου.



το χαρακτηρισμο πιο ροπατο για τον πιο αδυναμο -ΙΔΙΟ κινητηρα απο που τον υιοθετησες???το συμπερασμα σου ειναι αυθαιρετο.τα μονα στοιχεια που υπαρχουν δειχνουν οτι στις ιδιες στροφες η μεγιστη ροπη ειναι μεγαλυτερη για το S2.Δεν υπαρχουν στοιχεια για το τι συμβαινει σε ολο το φασμα μεχρι εκει.

για του λογου το αληθες παραθετω στοιχεια απο την yamaha-europe
51.6 Nm (5.27 kg-m) @ 10,000 rpm για το 78αρι
63.1 Nm (6.44 kg-m) @ 10,000 rpm για το 98αρι


:wave2:

arxaios
22/11/2006, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotosfz6
το χαρακτηρισμο πιο ροπατο για τον πιο αδυναμο -ΙΔΙΟ κινητηρα απο που τον υιοθετησες???το συμπερασμα σου ειναι αυθαιρετο.τα μονα στοιχεια που υπαρχουν δειχνουν οτι στις ιδιες στροφες η μεγιστη ροπη ειναι μεγαλυτερη για το S2.Δεν υπαρχουν στοιχεια για το τι συμβαινει σε ολο το φασμα μεχρι εκει.

για του λογου το αληθες παραθετω στοιχεια απο την yamaha-europe
51.6 Nm (5.27 kg-m) @ 10,000 rpm για το 78αρι
63.1 Nm (6.44 kg-m) @ 10,000 rpm για το 98αρι


:wave2:

Ασε ρε Σώτο, γιατί θα σε πούνε και εσένα κολλημένο ΚΑΠΟΙΟΙ.............:wave2: :wave2: :wave2:

paramedic
23/11/2006, 18:29
Στο προηγούμενο τεύχος ΜΟΤΟ μιλούσαν για ταυτόχρονη κυκλοφορία του παλιού και του S2. Δηλαδή : fz6(παλιό) με 78 άλογα στις 12.000 στροφές
fz6 fazer(παλιό) με ίδια χαρακτηριστικά με το πάνω
Πλαίσιο και κινητήρας στο χρώμα αλουμινίου, τριοδικός καταλύτης με αισθητήρα οξυγόνου, νέα σχήματος και υλικού σέλα και τα μαρσπιέ συνεπιβάτη σε νέα θέση(δεν αφαιρούνται)

fz6 S2 με 98 άλογα στις 12.000 στροφές
fzs S2 fazer με 98 άλογα
Μαύρα πλάισια και κινητήρες, νέα σέλα, όργανα, εμπρος φτερό, νέο φέρινγκ για το fazer, αφαιρούμεν α μαρσπιέ συνεπβάτη,μονομπλόκ δαγκάνες μπροστά. Νέα χαρτογράφηση και νέος ψεκασμός με τα μπέκ να έχουν τέσσερις τρύπες που ψεκάζουν σε 2 κατευθύνσεις.

Όλα τα μοντέλα θα διατίθενται με ή χωρίς ABS

Εγώ πάντως ήδη μαζεύω ?ακια για να τσιμπήσω το S2 με τα 98 αλόγατα το πάσχα. Θα πουλήσω και το Cbf 250 που έχω και επιτέλους θα πάρω την πρώτη μου μεγάλη μηχανή(εντάξει το cbf καλό έιναι αλλά δεν έχει γκάζι το καημένο). Ελπίζω να το δινουν για test drive ε? Αργεί το πάσχα η να πάω να σουβλίσω τον οβελία?

Yannis37
27/11/2006, 16:22
εμφανισιακά θα είναι ίδια νομίζω (μάσκα) απλά το σκέτο θα έχει 78hp και το s2 98.
κάτι διάβασα για περισσότερη ροπη χαμηλά για το 78άρι

paramedic
27/11/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yannis37
εμφανισιακά θα είναι ίδια νομίζω (μάσκα) απλά το σκέτο θα έχει 78hp και το s2 98.
κάτι διάβασα για περισσότερη ροπη χαμηλά για το 78άρι
Στις φωτό φαίνεται να είναι λίγο πιο μικρή η μάσκα όπως του FZ1 περίπου.

thrax
29/11/2006, 08:12
Το γρηγορο θα χει μαυρο πλαισιο το αλλο αλουμινιου (χρωμα)!

symplektis
15/12/2006, 14:41
Τελικα μας λυθηκαν ολες οι αποριες. Το s2 με ABS αναμενεται τον Μαρτιο του 07 και θα εχει ?8920. Αυτη ηταν η δηλωση απο το hotline της yamaha. To s2 χωρις ABS ειναι ηδη διαθεσιμο με ?8120. Αυτα τα νεοτερα.. Υπομονή μεχρι τον Μαρτιο..

symplektis
11/01/2007, 16:19
Μια και το topic εχει μεινει λιγο στον παγο τον τελευταιο καιρο, μηπως εχουμε κανενα νεοτερο απο το μετωπο?? Το s2 χωρις ABS κυκλοφορησε ηδη. Καμια αποψη?

savvas
13/01/2007, 08:26
Συνηθως τα νεα μοντελα της Yamaha ερχονται αρχες Μαρτιου.
Αν θελεις να εισαι απο τους πρωτους που θα το παραλαβει, κλειστο τουλαχιστον ενα μηνα πριν.

Ετσι εγινε και με τα FZ1 το 2006, οποιος περιμενε Μαρτιο η Απριλιο να το κλεισει, το παρελαβε καλοκαιρι και βαλε...

symplektis
23/01/2007, 22:50
Τωρα λογικα θα με βρισετε, αλλα θελω αλλη μια βοηθεια. Σημερα διαβασα τις νεες τιμες για το suzuki bandit. Μεταξυ των δυο ποια η γνωμη σας? Με φοβιζει λιγο το οτι ειναι μοντελο αεροψυκτο και με μεγαλη ιστορια.. Θα εκανα βλακεια αν το κοιταγα? Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να βρω το πουθενα για να το δω live η καμια φωτογραφια του. Θελω να δω τα οργανα και μια φωτο απο πισω. Απο την αλλη ενας πωλητης που ρωτησα μου ειπε οτι θα κυκλοφορησει συντομα το GSR με διαφορετικη μασκα.. Εχω μπλεχτει για τα καλα και το συγκεκριμενο αν ειναι να το παρω πρεπει να το αποφασισω γρηγορα γιατι ειναι για περιορισμενα κομματια.. οποτε H E L P please! ! !

psaxioti
24/01/2007, 09:45
Κάποτε είχα διαβάσει ένα άρθρο συγκριτικό μεταξύ των γυμνών μοντέλων (ίσως σε κάποιο ιταλικό περιοδικό). Αν θυμάμαι καλά το bandit σε επιδόσεις ήταν κατώτερο των άλλων και λίγο βαρύτερο, αλλά κατά τα άλλα δεν υστερούσε σε σχέση με τα άλλα από άποψη ασφάλειας, ανεσης ... Επίσης δεν έχω ακούσει να βγάζει προβλήματα και είναι πάααααααααααααααρα πολλά χρόνια σαν κινητήρας στην αγορά.
Για φωτογραφίες κοίτα εδώ (http://www.motomag.com/spip/diaporama.php3?id_article=1436&id_document=15279) και εδώ (http://www.moto.it/provemoto/prova5081.asp).

Το προηγούμενο σάββατο πήγα σε μια έκθεση μηχανών (είμαι ιταλία) και δεν είδα τίποτα καινούργιο στο gsr. Βέβαια η έκθεση ήταν μικρή και μπορεί να μου ξέφυγε κιόλας (ήμουν άρρωστος και δεν ήμουν για πολλά-πολλά).

symplektis
24/01/2007, 11:11
Thanx για τις φωτο. Με εσωσες γιατι δεν μπορουσα να βρω πουθενα. Εμφανισιακα ειναι πολυ κοντα στο στυλ του fazer. Απο επιδοσεις δεν καιγομαι κιολας. Αυτο που με ανησυχει λιγο ειναι οτι ειναι αεροψυκτο και η χρηση που θα του κανω ειναι μεσα στην πολη. Περαν τουτου αν και ειμαι ερωτευμενος με το fazer η χρηματικη διαφορα δεν ειναι μικρη και παρεχει τα ιδια (κυβικα και ABS). Αλλο ενα προβλημα ειναι οτι η προσφορα ειναι για περιορισμενα κομματια οποτε αν περιμενω μεχρι να αναφερει καποιος με fazer αν διορθωθηκε η τρυπα στις μεσαιες (κατι που με ενδιαφερει λογω της χρησης του) ισως την χασω! Απο την αλλη καπου διαβασα οτι τουλαχιστον ο κινητηρας του bandit παρουσιαζει γραμμικοτητα. Οποιαδηποτε γνωμη / αποψη θα βοηθουσε πολυ!!

psaxioti
24/01/2007, 11:40
Λοιπόν κοιτώντας λίγο τις φωτο που έβαλα και ψάχνοντας είδα ότι είναι από διαφορετικά μοντέλα διαφορετικών χρονολογιών.
Το μοντέλλο μέχρι και το 2005 έχει ψυγείο λαδιού (μικρότερο ψυγείο και μαύρος κινητήρας), ενώ από το 2006 έχει κανονικά υγρόψυξη (μεγαλύτερο ψυγείο και ασημής κινητήρας) (μπορεί να κάνω λάθος στις χρονολογίες).
Άρα φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις πρόβλημα υπερθέρμανσης (η προσφορά για ποιό μοντέλο είναι;). Στις χαμηλομεσαίες μάλλον θα τραβάει λίγο καλλίτερα, μη ξεχνάς ότι είναι και μερικά cc μεγαλύτερο.
Εγώ έχω το 600 του 2003 και δεν έχω κανένα πρόβλημα στις χαμηλομεσαίες (βέβαια είμαι πολύ κουλός). Ακόμα και το μοντέλο του 2004 να είναι λίγο χειρότερο δεν νομίζω ότι είναι κάτι που θα σε επιρρεάσει, ειδικά μέσα στην πόλη.

symplektis
24/01/2007, 12:09
Εγω παλι απο το site της suzuki βρηκα οτι ειναι αεροψυκτο. Δεν λεει για ποια χρονολογια αναφερονται τα χαρακτηριστικα. Δες εδω (http://www.suzuki.gr/moto/technical.php?nm=GSF-650S/SA&id=00037). Εχεις καποιο link ευκαιρο? Αν δεν καιγομουν για να μην χασω την προσφορα θα εξαχνα λιγο πιο διεξοδικα..

arxaios
24/01/2007, 14:38
Το Suzuki αν προσέξεις καλλίτερα γράφει "αεροελαιόψυκτο" και όχι "αερόψυκτο".........
Αυτό σημαίνει ότι έχει ψυγείο λαδιού !!!!!!!!

Προσωπικά σαν ιδιοκτήτης του Fazer θα σου έλεγα ότι η τρύπα υπάρχει μεν αλλά ΔΕΝ είναι ΤΟΟΟΣΣΟΟΟ σοβαρό μειονέκτημα στο να κινηθείς καθώς εμφανίζεται στις 5000 στροφές και μέχρι εκεί η λειτουργία του κινητήρα στις χαμηλές είναι υποδειγματική. Στο Ηράκλειο Κρήτης που μένω σπάνια μέσα στην κίνηση ανεβάζω έστω και 5000 στροφές.
Εκτός κίνησης ανεβάζεις όσο θες ..........
Ξαναλέω ότι η τρύπα υπάρχει, απλά έχει υπερτονιστεί χωρίς κατά την γνώμη μου να είναι τόσο πρόβλημα..........
Το μόνο άλλωστε σημείο στο οποίο υστερεί το Fazer είναι αυτό......... κάπου έπρεπε και οι πολέμιοι να πατήσουν.

Έχει όμως
1) Καλλίτερες επιδόσεις
2) Καλλίτερο αλουμινένιο πλαίσιο
3) Καλλίτερα φρένα
4) Καλλίτερο κράτημα
5) Καλλίτερη μεταπωλητική αξία ευκολία πώλησης
6) Καλλίτερη αντιπροσώπευση (after sales)
7) Πιό μοντέρνα σχεδίαση
Τελικά όμως το τι θα πάρεις είναι δική σου απόφαση, γιατί ΕΣΥ θα το καβαλάς και εσύ θα το βλέπεις καθε πρωί..

Οτι κι αν πάρεις καλοτάξιδο :wave2: :wave2: :wave2:

gloum
24/01/2007, 14:42
8)είναι το πιο όμορφο:D (αντικειμενικότατα)

psaxioti
24/01/2007, 15:02
Με κάλυψε ο αρχαίος. Υδρόψυκτο είναι το μοντέλο του 2007 (δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει), και μάλλον γι' αυτό υπάρχει και η προσφορά, για να φύγουν τα παλιά μοντέλα. Για το καινούργιο μοντέλο αν θες κοίτα εδώ (http://www.globalsuzuki.com/motorcycle/moto/street/gsf650-s/index.html), ενώ για το προηγούμενο δίνει κάποιες πληροφορίες το ιταλικό site που έβαλα πριν.

Η απόφαση είναι δική σου, αν σου αρέσει το bandit και η προσφορά είναι καλή χτύπα το (βέβαια δεν ξέρω τίποτα για το καινούργιο), δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με τη θερμοκρασία.
Αν ο λόγος που σε αποτρέπει να πάρεις το fazer είναι η τρύπα δεν νομίζω ότι στέκει.
Εγώ πάντως έχοντας όλα αυτά (και άλλα) μοντέλα στο μυαλό μου αποφάσισα να πάρω το fazer 600 του 2003 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, εκτός από τη θέση οδήγησης που θα την ήθελα λίγο πιο σκυφτή (η προηγούμενη μηχανή μου ήταν ένα bros 400).

symplektis
24/01/2007, 15:29
Εχουμε και λεμε. 1ον thanx για τις αμεσες απαντησεις. 2ον ο λογος που με αποτρεπει να παρω το fazer δεν ειναι μονο η τρυπα αλλα και τα χρηματα. Η διαφορα με το bandit ειναι ?3000. Δεν ειναι οτι δεν μπορω να τα δωσω αλλα την θεωρω λιγο παραλογη. Αλλωστε αν εξαιρεσουμε την υδροψυξη ειναι στα ιδια κυβικα και με ABS. Αλλωστε με ?6000 δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλη street 600αρα! Το Fazer το εχω ερωτευτει εμφανησιακα. Σιγουρα ειναι και πιο ποιοτικη κατασκευη. Η μεταπωλητικη αξια δεν με πειραζει τοσο δεδομενου οτι δεν νομιζω οτι θα την αλλαξω σε συντομο χρονικο διαστημα. Οποτε απο εκει ειμαι οκ. Το after sales δεν το ξερω και δεν ξερω και αν θεωρειται "ζημιαρικο" το bandit. Εμενα το μονο που με νοιαζει ειναι να κυκλοφορω ανετα στην πολη. Για μεσα στην πολη τι 75 τι 98 αλογα. Μολις γυρισα απο την αντιπροσωπεια. Σιγουρα αποτελει την αμεσως επομενη επιλογη εμφανησιακα μετα το fazer και με τραβαει η τιμη του. Μια λιγο ασχετη ερωτηση η οποια συνδεεται αμεσα με την αγορα. Τελικο yoshimura, tank pad, προστατευτικο αλυσιδας νικελ και καρινα ειναι καλα για ?800 παραπανω για τα οποια υπαρχει προσφορα??

arxaios
24/01/2007, 15:42
Για 800Ε ναι είναι καλά, αλλά αμέσως η διαφορά πέφτει στα 2200Ε................
Η μεταπώληση καλά θα κάνει να σε ενδιαφέρει για να μην την 'παντρευτείς' όπως εγώ το Diversion 600 που έχω (σχεδόν ίδια φιλοσοφία και μηχανή με το Bandit 600) και δεν πουλειέται με τίποτα και γι' αυτό το παω για απόσυρση...........

symplektis
24/01/2007, 15:57
Η διαφορα δεν πεφτει τοσο δεδομενου οτι και για το fazerακι θα χρειαστουν καποια extra. Απλα ρωταω επειδη δεν εχω ιδεα απο εξατμισεις και λοιπα accessories για το αν ειναι καλη προσφορα. Δεν ειναι σιγουρα οτι θα τα βαλω, δεδομενου οτι θελω καποιες τροποποιησεις (οπως tank cover αντι για tank pad). Για την μεταπωλητικη με φοβιζεις λιγο... Οταν λες με τιποτα?

psaxioti
24/01/2007, 16:51
Συγνώμη, αλλά κάτι χάνω. Μόλις κοίταξα τιμές για το fazer στη σελίδα του μοτοτρίτη και λέει 7500 για το απλό και 8330 με ΑΒS, σίγουρα μπορείς να το βρεις φτηνότερα, γιατί αυτές πρέπει να είναι οι επίσημες τιμές αντιπροσωπίας, πόσο το βρίσκεις το bandit και είναι 3000 φτηνότερα; (η τιμή του στο μοτοτρίτη με ΑΒS είναι 7300)

Αν τα άλογα δεν σε ενδιαφέρουν τόσο γιατί δεν κοιτάς το καινούργιο fazer το απλό (όχι το s2), που είναι ίδιο με το τωρινό απλά βγάζει 78 άλογα; τιμή δεν ξέρω αλλά υποθέτω ότι θα είναι πιο φτηνό από το τωρινό.

symplektis
24/01/2007, 17:42
Λοιπον εχουμε και λεμε. Αναφερομαι στο fazerακι s2 το οποιο με ABS εχει 8920. Ακομα αν δεις το bandit στην suzuki θα δεις οτι εχει τιμη προσφορας 6000. Οποτε να τα 3000 διαφορα. Τωρα για το απλο fazer πρωτα απ'ολα με εκνευριζουν λιγο τα οργανα και μετα με ABS πρεπει να εχει καπου στα 8200 αν θυμαμαι καλα.. Οποτε παλι εχει διαφορα. Οι τιμες που κοιτας ειναι για το fazer '06 και χωρις την προσφορα για το bandit '06. Λογικα την τιμη την ριξαν σε τιμη κοστους για να ξεστοκαρουν για την ελευση του '07. Απο after sales και ζημιες εχουμε καμια εικονα για suzuki και bandit αντιστοιχα? Με λιγο παραπανω ψαξιμο ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η yoshimura που δινουν ειναι η trioval με carbon.. Λετε να αξιζει μαζι με ολα τα αλλα για τα €800 extra? Sorry αν γινομαι φορτικος απλα επειδη ειναι για περιορισμενα κομματια η τιμη πιεζομαι λιγο απο τον χρονο...

psaxioti
24/01/2007, 18:56
Δεν έχω ακούσει το bandit να βγάζει προβλήματα, ίσα ισα μάλλον είναι αρκετά αξιόπιστο. Δεν υπάρχει κανείς σε αυτό το forum που να έχει; γιατί δεν γράφεις στις γενικές;
Συγνώμη φίλε μου, αλλά μάλλον δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.
Με αυτή την τιμή δεν μπορώ να πω τίποτα, θα το σκεφτόμουν σοβαρά να το πάρω και εγώ.

H.A.Balafoutre
25/01/2007, 09:02
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, οι τιμές είναι απαράδεκτες BIG TIME........

Μπορεί το μοτόρι να το κατευχαριστιέμαι κάθε μέρα και πιο πολύ από τον Απρίλιο του 2005 που το πήρα, μπορεί να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από την αντιπροσωπία που κάνει τρομερή δουλειά, αλλά όταν κοιτούσα για 1η μηχανή είχε 7850ευρά το φερινγκάτο και 7450 το γυμνό.

Τώρα αν θα βρισκόμουνα στην ίδια θέση (και άγνοιας κακά τα ψέματα, αν δεν ζήσεις καταστάσεις δεν ξέρεις) για αγορά 1ης μηχανής τα λεφτά θα ήταν τεράστιο μείον.

Και μεταξύ μας, δεν έχουν διαφορές για αν γίνει τόσο πολύ ακριβώτερο....

symplektis
25/01/2007, 10:12
Εδω θα συμφωνησω μαζι σου.. Αν ειχε καπου στα 8 θα το σκεφτομουν πολυ πιο σοβαρα γιατι το γουσταρω παρα πολυ. Αλλωστε ηταν η πρωτη και η μονη μου επιλογη οταν ανοιξα και αυτο το topic πριν απο κατι μηνες. Παρ'ολα αυτα περιμενοντας να βγει και με 9 χιλιαρικα φοβαμαι πως αν χασω την προσφορα στην οποια αναφερομαι ισως και να μετανοιωσω.

arxaios
25/01/2007, 14:36
Εδώ να πω βέβαια ότι δεν τα λετε και πολύ σωστά καθώς αν κοιτάτε τις τιμές των Fazer 2007, τότε θα πρέπει να τις συγκρίνετε με την τιμή του bandit 2007 και όχι την προσφορά 2006.
Επίσης δεν θα πρέπει να κοιτάτε το S2 (98 ίπποι) αλλά το απλό με τους 78 ίππους που ΚΑΙ ΠΑΛΙ παραπάνω από του bandit είναι ..............
ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΙΣΟΡΟΠΙΩΝ ......................
:wave2: :wave2: :wave2:

psaxioti
25/01/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Εδώ να πω βέβαια ότι δεν τα λετε και πολύ σωστά καθώς αν κοιτάτε τις τιμές των Fazer 2007, τότε θα πρέπει να τις συγκρίνετε με την τιμή του bandit 2007 και όχι την προσφορά 2006.
Επίσης δεν θα πρέπει να κοιτάτε το S2 (98 ίπποι) αλλά το απλό με τους 78 ίππους που ΚΑΙ ΠΑΛΙ παραπάνω από του bandit είναι ..............
ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΙΣΟΡΟΠΙΩΝ ......................
:wave2: :wave2: :wave2:

+1

Για το απλό το fazer του είπα και εγώ, που δεν νομίζω ότι θα κάνει πάνω από 8000 (φαντάζομαι ότι θα θέλει να χτυπήσει το cbf600), αλλά τον χαλάνε τα όργανα.
Επίσης οι τιμές που λέμε είναι τιμές αντιπροσωπίας, στα περισσότερα μαγαζιά θα είναι φτηνότερα και με δώρα.
Βέβαια το bandit είναι τίμιο και καλό (όχι όπως κάποιο πιο σύγχρονο) και η τιμή του δελεαστικότατη. Εγώ που δεν ψάχνω τρελλά γκάζια θα το σκεφτόμουνα αν ήταν να πάρω μηχανή.

symplektis
25/01/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Εδώ να πω βέβαια ότι δεν τα λετε και πολύ σωστά καθώς αν κοιτάτε τις τιμές των Fazer 2007, τότε θα πρέπει να τις συγκρίνετε με την τιμή του bandit 2007 και όχι την προσφορά 2006.
Επίσης δεν θα πρέπει να κοιτάτε το S2 (98 ίπποι) αλλά το απλό με τους 78 ίππους που ΚΑΙ ΠΑΛΙ παραπάνω από του bandit είναι ..............
ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΙΣΟΡΟΠΙΩΝ ......................
:wave2: :wave2: :wave2:

Μα προς Θεου! Δεν βγηκα να κατηγορησω πως το fazer ουτε να γυρω την πλαστιγγα υπερ του bandit. Απλα εξεταζω τι θα επαιρνα εγω με τα καινουργια δεδομενα και οχι να κανω απολυτη συγκριση τιμων ανα κατηγορια και χρονολογια! Οσο αυτο για την αγορα απο καταστημα επειδη το εχω ξαναδιαβασει καπου δεν με βοηθατε λιγο? Οταν εψαχνα για το fazer ειχα παει στο motogenesis στον Πειραια και μου ειχαν πει τιμη ολοιδια με την ονομαστικη του. Ουτε τιποτα για δωρα ακουσα.. :( Και υποθετω οτι και για το bandit λογω του οτι ηδη τρεχει μια προσφορα δεν παιζει κατι τετοιο, σωστα?