PDA

View Full Version : Η ιστορια της πορείας προς τη μηχανή...



cbanthropos
25/06/2004, 11:43
Ολα άρχισαν όταν πια κουράστηκα απο τη κίνηση της Αθήνας. Θά πάρω μηχανή! (ειπα στον εαυτο μου). Το σκεφτηκα, το ξανασκέφτηκα, (ειναι επικίνδυνη), (είναι αλλη φάση απο το αμαξι), (μήπως είμαι πια μεγάλος για να μπώ στο trip)... πολλές σκέψεις. Ήξερα να οδηγώ μηχανή απο μικρός. Τελικά αποφάσισα οτι θα την 'πάρω' και θα είναι και γυμνή :winka: Άρχισα να ψάχνω. Περιοδικά, internet, τι? δεν υπάρχει πια το Bol D'or? (Ωχ, είχα μείνει πισω..)
Οι γνωστοι,φίλοι,οικογένεια να συμβουλεύουν. "Τι τη θές", "σκοτώστρες", "δεν είδες ο άλλος..". Ετσι είναι όταν αγαπάς και σε αγαπούν.

Ήρθε η μέρα να βγάλω άδεια οδήγησης. Έκανα τα μαθήματα μου, με μεγάλη χαρα (οδηγούσα μια CB400SF) και δεν έβλεπα την ώρα να τελιώσω και να αγοράσω το δικό μου γυμνό. Τη μέρα των εξετάσεων ήρθε ένας πούστης εξεταστής απο αυτούς που 'τα πέρνουν'. "Θέλει το κατιτίς του ο εξεταστής" μου λέει ο δάσκαλος. Να του δώσουμε κάτι του λέω. Μη μας κόψει και άδικα. "Τι κάτι?" μου λέει. "200Ε. Είναι ταρίφα! Τιποτα λιγότερο" . (Ντροπιάζετε την Ελλάδα μας, κάφροι!) σκέφτηκα.. Και δε τους έδωσα τίποτα. Και με κόβει. Γιατι 'δήθεν' έκανα ένα λαθος που δεν έκανα. Ωρα κακή του, γιατι δέν είναι άνθρωπος. Γλύτωσε και τις μπουνιές γιατι έφυγα στα γρήγορα μη γίνει ζημιά.
Τελικά με τη δευτεροβάθμια εξέταση σε 2 μερες το πήρα!

Αρχίζω το ψάξιμο. Ηταν και καλοκαιράκι και δέν έβρισκα καλές τιμές. Στο μεταξυ πήρα ένα παπάκι για να κάνω τη δουλειά μου και να πάω και διακοπές. Τους επόμενους 4 με 5 μήνες έψαχνα. Θα είδα και 30 μηχανές. Εβλεπα μόνο Bandit kai SuperFour.
Κάποια στιγμή βρήκα τη μηχανή που μου έκανε, απο έναν ιδιώτη. (Οι μάντρες με είχαν ξενερώσει). Και την πήρα. Ήταν βράδι, την έβαλα στο γκαραζ. Την άλλη μέρα το πρωί δεν πήγα στη δουλεια με αυτη. Ήθελα για πρώτη βόλτα να πάω κάπου άνετα. Έτσι και έγινε.
Το απόγευμα που γύρισα έβγαλα τη μηχανη 'μου' έξω για πρώτη βόλτα. Ξεκίνησα. Η αίσθηση ήταν φανταστική. Βγήκα στην Ποσειδωνος. Η ιπποδύναμη μου φαινοταν πολυ πιο μεγάλη απ'οση θα χρειαζόμουν.. Πήγα μεχρι τη Γλυφάδα, μεταβολή, Πειραιάς... Δεν ήθελα να τελειώσω τη βόλτα.. :D
Την άλλη μερα το πρωί ήταν Σάββατο. Πρωινό στις 7.00 και βουρ για το γκαραζ. Εκεινη τη μέρα πήγα μεχρι τη Σαρωνίδα...
Είναι ωραίο πράγμα η μοτοσικλέτα... :ninja:
Άραγε οταν πάρω άλλη θα έχω τόσα συναισθήματα?

Δημήτρης

hornet
25/06/2004, 13:45
Λοιπον το vfr ειναι η εκτη μοτοσυκλεττα που παιρνω στα 20 χρονια που οδηγαω μοτο.Τα συναισθηματα οχι μονο ειναι περισσοτερα αλλα και πιο εντονα.Εγω πλεον στους δυο μηνες που το εχω περιμενω πως και πως ακομα να παω βολτα.

Οχι μονον θα τα εχεις και με την αλλη αλλα θα ειναι και χειροτερα αρκει ομως ενα πραγμα.

Να μην κανεις συμβιβασμο σε αυτο που θα παρεις!

Τοτε και μονο τοτε θα εισαι αλλου.

parji
25/06/2004, 13:48
Τίποτε δεν θα είναι όπως οι πρώτες βόλτες με τη πρώτη μηχανή.
Οσα χρόνια και να περάσουν, όσες μηχανές και να αλλάξεις, οι αναμνήσεις αυτές θα μείνουν για πάντα χαραγμένες στο νου.
Να 'σαι καλά, να τη χαίρεσαι και να προσέχεις πολύ στους δρόμους...

milaber
25/06/2004, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Οχι μονον θα τα εχεις και με την αλλη αλλα θα ειναι και χειροτερα αρκει ομως ενα πραγμα.

Να μην κανεις συμβιβασμο σε αυτο που θα παρεις!

Τοτε και μονο τοτε θα εισαι αλλου.

Σωστοοός!

Με την πρώτη πάντως δένεσαι αλλιώς ρε γαμώτο...
Το Innova με βαριά καρδιά θα το δώσω για κάτι άλλο μεγαλύτερο...

sniper
25/06/2004, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet


..............
Να μην κανεις συμβιβασμο σε αυτο που θα παρεις!

Τοτε και μονο τοτε θα εισαι αλλου.

Αυτό το δοκίμασα με το Hornet.... Πάντα ήθελα CBR αλλά ανάθεμα..... Καλό, πολύ καλό αλλά όσο και καλό δεν ήταν CBR...

Τώρα όμως; :winka:

Ανεβαίνω πάνω του και όλα φεύγουν.... Εγώ, αυτή και τα μυστήρια :wave2:

cbanthropos
25/06/2004, 14:15
Το καλο είναι οτι μετα απο 6 μηνες που την έχω , η χαρά μου ειναι πολυ μεγαλη όταν την οδηγώ. Ακομα πάω Σαββατιάτικες πρωινές βολτες μονος μου. Ακόμα γουστάρω οταν γυρνάω σπίτι τα βράδυα και πάω αργά για να κάνω τη βόλτα να κρατήσει περισσότερο.. :smilea: