PDA

View Full Version : Αγορά μηχανής - Xjr1300



nnones
15/11/2006, 17:16
- Πριν ξεκινήσω, και επειδή είμαι newbie, σας προλαβαίνω : ΝΑΙ έκανα search και βρήκα ελάχιστα πράγματα-

Όπως φαίνεται και από τον τίτλο, και μετά από 2 (σχεδόν) χρόνια υπομονής, αποφάσισα να πάρω επιτέλους μηχανή. Είμαι κάτοχος διπλώματος μόλις ενός έτους (αποφάσισα να γίνω ένας από αυτούς τους τρελούς που οδηγάνε 2τροχα στα 28 μου, αφού το Starlet Turbo μου έγινε παλιοσίδερα μετά από χοντρή στούκα με ένα Audi).

Τα δεδομένα που είχα στο μυαλό μου ήταν τα εξής :

α) Θέλω ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ μοτοσυκλέτα και όχι μεταχειρισμένη
β) Τον παράγοντα "Είναι η πρώτη σου μηχανή άρα θα πρέπει να είναι μέχρι 600cc" τον γράφω κανονικά.
γ) Θέλω μια μηχανή να τα κάνει όλα. Βόλτα τα ΣΚ, καθημερινά Αθήνα, και μόλις σκάσουν και οι πρώτες ηλιοφάνειες, Εθνική για ταξίδι.
δ) ΔΕΝ θέλω κανένα από τα μοντέλα που έχει "βρομήσει" ο κόσμος όλος δηλαδή :a015: V-Strom, TDM, Varadero κλπ.
ε) Είμαι 1.94m

Το μοναδικό που είχα δει και μου άρεσε από την πρώτη στιγμή ήταν το Honda 1100XX Blackbird (το μαύρο ματ) αλλά το ξέχασα γιατί νομίζω ότι ο σκυφτός-touring χαρακτήρας της, θα με έκανε πτώμα τις καθημερινές. Έτσι μετά από πολλές ώρες ψαξίματος στο net, σε περιοδικά κλπ κατέληξα ότι ένα γυμνό retro muscle-bike θα είναι ότι πρέπει. Άσε που 30ρίζουμε σε ένα χρόνο οπότε μας παίρνει να καβαλήσουμε και κάτι πιο old school. Το GSX1400 γ@μάει αλλά το έχει άλλος στην παρέα, το CB1300 θα ενταχθεί κι αυτό σύντομα οπότε το XJR 1300 είναι μονόδρομος.

Τη μηχανή τη γουστάρω τρελά, την αξιοπιστία της τη θεωρώ δεδομένη (πολλά χρόνια στην αγορά άρα δοκιμασμένη), το 5άρι σασμάν θα βολεύει στην κίνηση, σε reviews από κατόχους στο εξωτερικό έχω διαβάσει τα καλύτερα + ότι δεν την έχω δει στο δρόμο ΠΟΤΕ (το συγκεκριμένο μπλε-άσπρο χρώμα)

Το θέμα είναι ότι μετά από την ανακοίνωση των νέων μοντέλων της Yamaha για το 2007, αλλάξανε (προς το χειρότερο) οι σχιζομάτιδες αρκετά πράγματα πάνω στο XJR (τα καρμπιρατέρ εξαφανίστηκαν, οι 2 εξατμίσεις έγιναν 1, ένας υπέροχος κώλος μεταμορφώθηκε σε μια υπέροχη μαλακία κλπ κλπ), με αποτέλεσμα να πρέπει να βιαστώ να πάρω του '06, πριν εξαφανιστεί και δεν το βρίσκω καινούριο πουθενά. Αντιπροσωπείας έχει 10250 ευρώ και την έχω βρει με 9000 εισαγωγής, με πινακίδες και 5 χρόνια τέλη τσαμπανταν. Νομίζω ότι συμφέρει αρκετά μια τέτοια κίνηση.

Οι λόγοι για τους οποίους σας τα πρήζω είναι:

α) Αν κάποιος είναι κάτοχος ή έχει τύχει να το οδηγήσει, ας μου πει τη γνώμη του.
β) Όποιος δεν είναι κάτοχος, αλλά έχει γνώμη, εδώ είμαστε και γι' αυτόν!
γ) Γενικά την άποψή σας (σαν πιο έμπειροι) για αυτή την αγορά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

:a56:


69612

vassilis88
15/11/2006, 21:18
λοιπον ξερω ενα με το υψος σου,34 χρονων,που μου το χε δωσει βολτα,η διαφορα σας ειναι οτι αυτος πριν ειχε πολλα μηχανακια!:lol:

να προσεχεις,ακομα κ αυτουνου το φυγε λιγο σε μια στροφη λογω της ροπης που εχει.κ μην κοιτας ποιος εχει τι στην παρεα παρε οποιο σ αρεσει!υπαρχει κ το kawasaki zrx1200 που ειναι ακομα old school!

εμενα αυτο που μου μεινε απ το μηχανακι ειναι το βαρος,δν το ανοιξα πολυ το γκαζι να δω,αλλα καταλαβα οτι ειχε πολλη δυναμη.αλλα προσωπικα δν μπορω να ναι βαρυ το μηχανακι,αυτος που σου λεω ειναι κ 100 κιλα,θελει δυναμη να το κουμανταρεις ειδικα σε σταση.

α κ καλως ηρθες!:beer:

gian_nykt
16/11/2006, 08:34
Καλημέρα,
δες πάντως κι εδώ μήπως σε ενδιαφέρει

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28827

Xrider
16/11/2006, 11:24
β) Τον παράγοντα "Είναι η πρώτη σου μηχανή άρα θα πρέπει να είναι μέχρι 600cc" τον γράφω κανονικά.
γ) Θέλω μια μηχανή να τα κάνει όλα. Βόλτα τα ΣΚ, καθημερινά Αθήνα, και μόλις σκάσουν και οι πρώτες ηλιοφάνειες, Εθνική για ταξίδι.
ε) Είμαι 1.94m
-----------------------------
β) Εχεις οδηγησει εκτος απο βολτα μοτο 400κκ+?
γ)Για καθημερινα στη Αθηνα δεν νομιζω οτι κανει...
ε)Ειμαι 5εκ πιο κοντος απο εσενα και δεν ειχα προβλημα ποτε με οποιαδηποτε μοτο.
-------------------------------
α) Αν κάποιος είναι κάτοχος ή έχει τύχει να το οδηγήσει, ας μου πει τη γνώμη του.
β) Όποιος δεν είναι κάτοχος, αλλά έχει γνώμη, εδώ είμαστε και γι' αυτόν!
---------------------------
Την εχω οδηγησει και ειναι ωραια τουριστρια αλλα τιποτα το τρομερο η διφορα ειναι οτι εχω οδηγησει αλλες πολυ πιο δυνατες μοτο και γιαυτο μαλλον δεν....
(την εχω τελικιασει οπως τα περισσοτερα μοτο που εχω οδηγησει εκτος απο ενα :mad: )
Ειναι ενα νορμαλ μοτο απλα με 1300κκ ιδια κατηγορια με το CB1300 ρετρο μοτο.

PortisHead
16/11/2006, 12:13
Φιλαράκο......GO FOR IT με 1000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εξάλλου 3 ειναι οι μηχανες στον δρόμο:
XJR1300 , CB1300 και GSX1400
τα άλλα ειναι....μηχανάκια

Αχ.....κι εγω πασχίζω για το GSX1400 γιατι απο το 2007 σταματάει η παραγωγή λόγω Euro3
αλλα με πνίγουν οι υποχρεώσεις.

....και μην ξεχνάς....

There's no Replacement for Displacement


:wave2:

vassilis88
16/11/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
There's no Replacement for Displacement

μλκιες..αμερικανικες.το θεμα ειναι το βαρος.ADD LIGHTNESS! :smokin:

PortisHead
16/11/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
αμερικανικες

ΝΑΙ


Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
μλκιες

ΟΧΙ

Εγω θέλω 13 κιλά ροπής με το που αφήνεις το συμπλέκτη και οχι 150 άλογα στις 22.500 στροφές.....γούστα ειναι αυτά.
:wave2:

X_NR750
16/11/2006, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
ΝΑΙ



ΟΧΙ

Εγω θέλω 13 κιλά ροπής με το που αφήνεις το συμπλέκτη και οχι 150 άλογα στις 22.500 στροφές.....γούστα ειναι αυτά.
:wave2:


+100000000000000000+

gian_nykt
16/11/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Φιλαράκο......GO FOR IT με 1000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εξάλλου 3 ειναι οι μηχανες στον δρόμο:
XJR1300 , CB1300 και GSX1400
τα άλλα ειναι....μηχανάκια

Αχ.....κι εγω πασχίζω για το GSX1400 γιατι απο το 2007 σταματάει η παραγωγή λόγω Euro3
αλλα με πνίγουν οι υποχρεώσεις.

....και μην ξεχνάς....

There's no Replacement for Displacement


:wave2:

Οπότε έχετο υπ'όψιν σου κι εσύ!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28827:D

PortisHead
16/11/2006, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
Οπότε έχετο υπ'όψιν σου κι εσύ!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28827:D

ΤΟ έχω φίλε μου αλλά....

1.Την θέλω αποκλειστικά σε μαυρο χρώμα

2.Εισαι Κρήτη αν δεν κάνω λάθος

3.Γιατι την πουλας με τόσα λίγα χλμ ?

4.Ακομα και τοσο καινουργια που ειναι ζητας πολλα για GSX1400.Ειναι απο τα πιο αντιεμπορικά μοντελα (ασχετα αν εχει λιγους και καλους φανατικους θαυμαστες).Το συγκεκριμένο μηχανακι και καινουργιο να το παρει καποιος...μολις περασει την πόρτα του καταστήματος μετα βιας το πουλάει 5000...μετα βίας.Ειναι παντρεια.

gian_nykt
16/11/2006, 13:34
5000?????



μαρο πουλήθηκε πριν 1 βδομάδα ενα με stabilizater, κάγκελα και τελικό Yoshi με 3-4000km προς 9.500 euro.

Και κοίταξε, το δικό μου είναι καινούριο !!!, ακόμα με τα μπιμπίκια στα λάστιχα, με απαλλαγή απο τέλη για 5 χρόνια (κέρδος 800+ euro) και έχει κι ενα δώρο μαζί αξίας 300 euro που το δίνω μόνο για την τιμή αυτή, γιατί αμα αρχίσουμε τα μα και μου...είναι αλλιώς τα πράγματα και συζητάς υπό άλλο πρίσμα!
Νομιζω με τιμή 8000+ βρίσκεις Κ2-Κ3 κι όσο ανεβένεις έτη ανεβένει και η τιμή!! (μιλάμε για μηχανάκια στην πένα βέβαια χωρίς να θέλουν......)

idi
16/11/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

Εξάλλου 3 ειναι οι μηχανες στον δρόμο:
XJR1300 , CB1300 και GSX1400
τα άλλα ειναι....μηχανάκια

:a28: :a019: :a08: :a08: :a08: :a08:

ξεχασες το πιο ομορφο, πιο δυνατο, πιο ροπατο, πιο γρηγορο, πιο ΠΡΑΣΙΝΟ, πιο bad ass μοδα φακα ολντ σκουλ μηχανακι... και κοστιζει ΜΟΛΙΣ 9,900 ευρω καινουριο απο την kawasaki ZRX1200 :beer:


69729

PortisHead
16/11/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
:a28: :a019: :a08: :a08: :a08: :a08:

ξεχασες το πιο ομορφο, πιο δυνατο, πιο ροπατο, πιο γρηγορο, πιο ΠΡΑΣΙΝΟ, πιο bad ass μοδα φακα ολντ σκουλ μηχανακι... και κοστιζει ΜΟΛΙΣ 9,900 ευρω :beer:

Ναι.....SORRY για την παράλειψη...και αυτό.
Απλα το εχω βγάλει απο την λίστα μου λογω της απαίσιας τετράγωνης μάσκας...τι την ήθελαν ?
Ενα στρογγυλο φανάρι την εκανε τη δουλειά του...εμφανησιακα τουλάχιστον.:rolleyes:

sapila racing
16/11/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
:a28: :a019: :a08: :a08: :a08: :a08:

ξεχασες το πιο ομορφο, πιο δυνατο, πιο ροπατο, πιο γρηγορο, πιο ΠΡΑΣΙΝΟ, πιο bad ass μοδα φακα ολντ σκουλ μηχανακι... και κοστιζει ΜΟΛΙΣ 9,900 ευρω καινουριο απο την kawasaki ZRX1200 :beer:

Kαι παταει τα XJR, CB, GSX, κι εχει 6πίστονες και ψαλίδι yagura :beer:

idi
16/11/2006, 13:59
βγαινει και με στρογγυλο φαναρι αλλα κανεις δε το αγοραζει. οσοι το πηραν το πηραν με το κλασσικο τετραγωνο :D :D :D


69735

idi
16/11/2006, 14:00
και με "bikini" φερινγκ

:nono:


69736

PortisHead
16/11/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kαι παταει τα XJR, CB, GSX, κι εχει 6πίστονες και ψαλίδι yagura :beer:

Μονο σε τελικες.....γιατι σαν το Suzuki...κανένα αλλο.Εχει κιαυτο εξαπίστονες.
13 κιλα ροπη στις 5.500 και 106 άλογα στις 6000.....οι εκκινήσεις του θυμίζουν.....dragster.

PortisHead
16/11/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
και με "bikini" φερινγκ

:nono:

Δυστυχώς αυτο σταμάτησε να βγαίνει...ή σταματησε να το εισάγει η TEOMOTO.

idi
16/11/2006, 14:03
ή δε το εφερε και ποτε! παιζει!

PortisHead
16/11/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ή δε το εφερε και ποτε! παιζει!

Oxi...ερχόταν κανονικά.Απλα μετα κράτησε μόνο το γυμνό.

Xrider
16/11/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Φιλαράκο......GO FOR IT με 1000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εξάλλου 3 ειναι οι μηχανες στον δρόμο:
XJR1300 , CB1300 και GSX1400
τα άλλα ειναι....μηχανάκια

There's no Replacement for Displacement


:wave2:
Αυτα ειναι μηχανακια για "Ροδα τσαντα και κοπανα" ταινιες και "Καραοκε" καταστασεις.... :smokin:
Εκτος και αν ψαχνεις δικαιολογιες για το ποσο δυσκινητος εισαι!


Μηχανες ειναι ολα τα υπολοιπα!!!!:smokin:

sapila racing
16/11/2006, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μονο σε τελικες.....γιατι σαν το Suzuki...κανένα αλλο.Εχει κιαυτο εξαπίστονες.
13 κιλα ροπη στις 5.500 και 106 άλογα στις 6000.....οι εκκινήσεις του θυμίζουν.....dragster.

Αναφερόμουν στο οτι ειναι το μόνο της παρεας που στρίβει κιόλας, παρά τα κιλά του.
Θέλει βέβαια προσπάθεια, αλλά είναι το καλύτερα στημενο απο όλα τα άλλα της παρέας.

Επίσης το ZRX με εξάτμιση (ολόκληρη) , φίλτρο και ζιγκλέρωμα παίρνει πάνω από 20 άλογα.
ZZR1200 ειναι το μοτέρ κατα βαση.

PortisHead
16/11/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Αυτα ειναι μηχανακια για "Ροδα τσαντα και κοπανα" ταινιες και "Καραοκε" καταστασεις.... :smokin:
Εκτος και αν ψαχνεις δικαιολογιες για το ποσο δυσκινητος εισαι!


Μηχανες ειναι ολα τα υπολοιπα!!!!:smokin:

Ειπαμε...γούστα ειναι αυτά...

Xrider
16/11/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ειπαμε...γούστα ειναι αυτά...
οκ παω πασσο!
To XJR 1200 den evgene?

PortisHead
16/11/2006, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
οκ παω πασσο!
To XJR 1200 den evgene?

Nai εβγαινε παλιότερα.

sapila racing
16/11/2006, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
βγαινει και με στρογγυλο φαναρι αλλα κανεις δε το αγοραζει. οσοι το πηραν το πηραν με το κλασσικο τετραγωνο :D :D :D

Αυτο το μαυρο το γυμνο ειναι η super κακία. Εχει ενα τετοιο μεταχειρισμένο ο Μπαξεβάνης από καιρό.... και κατεβαίνει η τιμή συνεχεια :wave2:

Αυτο με το bikini fairing (οχι αυτο που λες εσυ bikini idi!!! αυτο ειναι μισο φαιρινγκ!!) ειναι το πιο πετυχημένο απ τη σειρά, με πολυ Eddie Lawson replica εμφάνιση που ακόμα εξιτάρει πολλους, ιδίως πράσινο.
Αυτο με το μισο φαίρνγκ ειναι :yuck:

dirtbird
16/11/2006, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Αυτα ειναι μηχανακια για "Ροδα τσαντα και κοπανα" ταινιες και "Καραοκε" καταστασεις.... :smokin:
Εκτος και αν ψαχνεις δικαιολογιες για το ποσο δυσκινητος εισαι!


Μηχανες ειναι ολα τα υπολοιπα!!!!:smokin:

To ΖRX 1200S το έχω οδηγήσει (ελάχιστα) και είναι πολύ ευκίνητο.

atom_smasher
19/11/2006, 02:00
sthn geitonia mou,aigalew exw petuxei ena xjr 1200.
proxtes nomizw petuxa kai sthn marnhs ena me riges mple aspres nomizw, to akolouthhsa ligo. kai prin kana 6mhno eixa petuxei sthn diastaurwsh kumhs kai kapodistriou ena kainourio mallon mauro.polu omorfo.m aresei kai mena para polu(allo pou den nomizw na apokthsw gia diaforous logous kanena tetoio).

taksidiotis25
07/02/2007, 21:09
εχω το gsx 1400 και πραγματικα ειναι το κατι αλλο,δυναμη απο χαμηλα οπως το θελω κι οχι να πρεπει να ανεβασω πολες στροφες για να νιωσω την δυναμη,αυτο το τραβηγμα που μου κανει κατα την γρηγορη εκιννηση ειναι πραγματικα το κατι αλλο.η μηχανη ειναι αστερι.

PortisHead
08/02/2007, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
εχω το gsx 1400 και πραγματικα ειναι το κατι αλλο,δυναμη απο χαμηλα οπως το θελω κι οχι να πρεπει να ανεβασω πολες στροφες για να νιωσω την δυναμη,αυτο το τραβηγμα που μου κανει κατα την γρηγορη εκιννηση ειναι πραγματικα το κατι αλλο.η μηχανη ειναι αστερι.

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Σταμάαααατααααααααα....δεν με λυπάσαι πρωί-πρωί ??????

zireous
10/02/2007, 16:36
Aς μου επιτραπεί να αναφέρω ότι τα άνευ φέρινγκ μηχανάκια που συζητάτε παρόλη τη ροπή από χαμηλά που συζητάτε είναι επιεικώς άχρηστα σε ταχύτητες πάνω από τα 140 χλμ/ώρα και για να τα φτάσουν εκτός από τα εκατομύρια μυγάκια που τρώς ολόσωμα, μετράς διπλάσια δεύτερα. Άν προτιμάς δικάβαλο φορτωμένος και ταξίδια δες κάνα sport-touring -αν είσαι συνέχεια στη πόλη ή μη κυκλοφορείς, ή πάρε κάνα παπί, απλά πράγματα.

Επειδή ακόμα έχω και ένα διακοσάκιλο ονόφ με μισό φέρινγκ, ακόμα και αυτό σε γρήγορους ρυθμούς σου δείχνει ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για γρήγορο γυροσκοπικό, ακόμα και χέρια να έχεις, και γόνατο για να πιέζεις στις στροφές, και το σώμα έξω να είναι, πάλι βαρύ είναι. Το ίδιο είναι και τα τερατάκια που αναφέρετε παραπάνω. Το ότι σου δίνει τη ψευδαίσθηση το βάρος τους ότι είσαι ασφαλής δε σημαίνει ότι είσαι.

Από ένα σημείο και μετά είναι προσωπική επιλογή του καθένα.
Η αίσθηση της ροπής πχ εμένα δε μου λέει τίποτα, ειδικά όταν στα 200+ (όταν τα πιάσει), ο αέρας με ένα τέτοιο μηχανάκι θα σου στέλνει τα πόδια πίσω (σά κάτι κόμικ ένα πράμα)... :D
Φυσικά, κατά βάθος όλα στρίβουνε -αλλά καλό θα ήταν πριν καταλήξεις σε μια μηχανή να κάνεις αρκετά test ride και να περάσεις κάποια χρόνια με κάμποσες μηχανές μπας και καταλήξεις στο τι μηχανή ακριβώς θέλεις να οδηγάς και που. Το ύψος δεν έχει να κάνει, εγώ είμαι ψηλότερος από τον nnones (άλλο ένα + για τη suzuki).

nnones, το υπέροχο που είπες ότι λείπει ένα XJR 1300 στη παρέα ξαναπές το, είναι η χαρακτηριστική μαλακία ενός αναβάτη που δεν έχει ιδέα τί καβαλάει, αλλά το προσπερνάω, και προτείνω να μπείς σε καμιά σχολή για αναβάτες πρώτα (πάτα την υπογραφή μου για να δεις μερικές), και μετά από κάνα δύο χρόνια εξοικείωσης και σταδιακής εξάσκησης μου ξαναλές.




Οι βασικές παρανοήσεις σε σύγκριση με ένα supersport είναι ότι το ss α) είναι χαμηλά αδύναμο, β) είναι κουραστικό στην οδήγηση, γ) δεν έχει καλό ρεπρίζ...

α) Μια χαρά αδύναμο είναι για μέσα στη πόλη χαμηλά, ενώ όταν το πηγαίνεις σε ΕΟ, επίσης μια χαρά το δουλεύεις με ψηλές στροφές. Όταν μάθεις να δουλεύεις τη πρώτη, οι επόμενες κουμπώνουν σε άριστες στροφές, από λανθασμένα συμπεράσματα μιας βόλτας πολλοί νομίζουν ότι τα ss είναι κούφια -εκεί που δεν τα δουλεύει κανείς. Θέλει πιο πολύ μυαλό, και εξάσκηση από άλλες μηχανές για δρόμο (και τεχνικές που σε άλλες μηχανές, μπορείς και να μη χρησιμοποιήσεις καθόλου χωρίς κανένα τίμημα). Άν ο μέσος όρος ταχύτητάς σου όμως είναι χαμηλός για χ λόγους, μάλλον το αγόρασες τσάμπα.

β) Άμα συνηθίσεις να καμπουριάζεις ή/και να δίνεις βάρος στα χέρια όταν οδηγάς, είναι κουραστικό, αλλά από την άλλη αν δε καμπουριάζεις, όσο μεγαλύτερη κλίση έχει η πλάτη σου παράλληλα με το έδαφος τόσο λιγότερο κουράζεσαι.

γ) Ο μέσος όρος οδήγησης ενός ss είναι λιγουλάκι ανεβασμένος σε σχέση με τα υπόλοιπα μηχανάκια, μπορεί σε ένα 600άρι να σου φαίνεται ανύπαρκτο το ρεπρίζ (πχ τη πέμπτη όμως με πόσα χιλιόμετρα τη πήγαινες, και στη τελική τί περίμενες από ένα ss; ), αλλά σε ένα 750 είναι μια χαρά -και τώρα το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε να γίνουν μέτριοι έως καλοί οι δρόμοι στην Ελλάδα ώστε να είμαστε και ασφαλείς σε αυτά τα χιλιόμετρα (μή φας).

vangelis 64
10/02/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nnones
[QUOTE]Τη μηχανή τη γουστάρω τρελά, την αξιοπιστία της τη θεωρώ δεδομένη (πολλά χρόνια στην αγορά άρα δοκιμασμένη), το 5άρι σασμάν θα βολεύει στην κίνηση, σε reviews από κατόχους στο εξωτερικό έχω διαβάσει τα καλύτερα + ότι δεν την έχω δει στο δρόμο ΠΟΤΕ (το συγκεκριμένο μπλε-άσπρο χρώμα)

Δηλαδή απορρίπτεις το CB και το GSX επειδή τα έχουν κι άλλοι και,για τον ίδιο λόγο επίσης,
TDM,Varadero και Vstrom;
Σε βρίσκο ολίγον ματαιόδοξο.:wave2:

vangelis 64
10/02/2007, 16:54
ΒρίσκΟ; :lol: :lol:

eXJey
11/02/2007, 22:08
.....κι εγώ θέλω να δώσω το αρχαίο μου -πλην άψογο- XJ 900 (σιγά μην ενδιαφέρεσαι) ..... λόγω αγοράς επίσης αρχαίας ZX-11 . Είχα βαρεθεί την όντως πολλή δύναμη στις χαμηλές αλλά και το σκέτο μούγκρισμα πάνω από τα 140 (τελική XJ 900 1983 = 230km/h).

Από ταξίδια μπόλικα πάντως με το XJ μου. Τελευταίο ήταν στην πανελλήνια στο δρέπανο ηγουμενίτσας από Αλεξανδρούπολη και επιστροφή. Αψογο ταξίδι χωρίς κούραση.

Τις προάλλες είδα κάποιον με CB1300 στην πόλη να την κάνει όταν άναψε το πράσινο με εντυπωσιακό ανέβασμα στροφών που θα ζήλευε οποιοδήποτε ss 600. Είδες τι κάνει η ροπή....

zireous
12/02/2007, 13:54
Δεν είπα ότι δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο ή καί η κατηγορία του (αν μπορούσα να έχω 20 μηχανές μάλλον θα είχα και κάτι παρόμοιο). :D

Πάρτε και ένα θεματάκι για το συγκεκριμένο (ως μετάχειρο) από το Superbike του Φλεβάρη...


77500

zireous
12/02/2007, 13:55
XJR 1300b


77501

zireous
12/02/2007, 13:55
XJR 1300c


77502

zireous
12/02/2007, 13:56
XJR 1300d


77503

eXJey
15/02/2007, 00:01
Για όσους μέχρι τώρα πίστευαν ότι δεν θα βρεθεί ποτέ Muscle Bike να κοντράρει Super Sport, καιρός να αλλάξουν (κι εγώ...) γνώμη!

Triumph Rocket III , 2300cc , 140ps , 20.5 kgr torque

Την οδήγησα , έχει το αφεντικό μου... Αν ανοίξεις το γκάζι απότομα ενώ πηγαίνεις με 100 , η μηχανή θα κουνήσει τον πισινό της σαν παιχνιδάκι. Τι λάστιχο φοράει πίσω;;; Περίπου 1.5 φορές του ZX-12R :eek:

eXJey
15/02/2007, 00:06
.


78096

PortisHead
15/02/2007, 08:38
Στην ευρώπη κυκλοφορεί ήδη το νέο ψεκαστό XJR.....εδω.... ???


http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_xjr_1300_2007.php

eXJey
15/02/2007, 09:26
Μπορώ να αποδεχθώ ότι οι κατηγορίες στις μοτο υπάρχουν για ένα συγκεκριμένο λόγο, ο οποίος περιγράφει απόλυτα και τις δυνατότητες στον δρόμο της κάθε μηχανής.

Οι κινητήρες στα γυμνά αν δεν κάνω λάθος προέρχονται από επιτυχημένες super sport μόνο που επεμβαίνουν στις επιδόσεις τους για να ικανοποιήσουν τις παραπάνω προδιαγραφές.

Εδώ είναι το λάθος :nono: Χάθηκε ο κόσμος να μπει αυτούσιο το εργοστάσιο από το 12άρι στο XJR... Αδύνατον; Και αν όχι γιατί; Ξέρω, μετά δεν θα είχε λόγω πώλησης το ίδιο το ZX.

Αντιθέτως βλέπεις ψυχεδελικούς customizers να παίρνουν παλιά super sport μεγάλου κυβισμού και να τα μετατρέπουν εμφανισιακά σε μυώδη τέρατα με street fight look και δεν συμμαζεύεται.

alex14
15/02/2007, 09:32
Εφοσον θελεις μηχανη που δεν εχει αλλος .....

http://www.bikez.com/bike/index.php?bike=24333

:smokin:


78141