PDA

View Full Version : Ανοιγμα τερμα γκαζιου;



Ταξιδευτής
15/11/2006, 19:13
Ρε παιδια, συγνωμη αν η ερωτηση μου ειναι ηλιθια, αλλα αυτο το θεμα με καιει εδω και καιρο και θελω να το ρωτησω: τι θα συμβει αν ανοιξω πολυ γκαζι (πχ 8-10 χιλ στροφες) -η ακομα περισσοτερο δωσω τερμα γκαζι- απο σταση και ξεκινησω ετσι;;

Τι θα κανει η μηχανη; Αν υποθεσουμε οτι εχει καλη προσφυση θα μου ερθει καπακι; Θα σπινιαρει εκτος ελεγχου; Τιποτα απο ολα αυτα;

Εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο; Τι συνεβει;
Ειλικρινα θελω να μαθω μιας και παντα ξεκιναω προσχεκτικα και ποτε δεν εχω δωσει στροφες απο σταση. Εχω ανοιξει πολυ η και τερμα γκαζι απο ρολαριστη πρωτη, αλλα οχι απο σταση... :alien:

SPORAKIAS
15/11/2006, 19:26
φιλε μου παιζει μεγαλο ρολο που εχεις το σωμα σου και με ποιο τροπο θα ανοιξεις το γκαζι(γρηγορα και σταδιακα ή γρηγορα και αποτομα)...

αν το εχεις πολυ πισω και εχει καλη προσφυση σε βλεπω να βλεπεις τον ουρανο αναποδα....:D

αν το εχεις πολυ μπροστα και εχει παλι καλη προσφυση και εχεις και πολυ καλη εμπειρια θα κανεις ενα τελειο γρηγορο ξεκινημα....βλεπε dragster....:cool:

με τον ιδιο τροπο αλλα οχι τοσο αποτομα το γκαζι μπορεις να κανεις και burn-out(το γλυστριμα που λες)

αν δεν εχει καλη προσφυση τοτε και στις δυο περιπτωσεις θα σου γλυστραει ο τροχος και αν εισαι και κουλος (δε λεω για σενα ) σε βλεπω να τη μαζευεις απο κανα χωραφι....:rotflmao: :wave2:

Ταξιδευτής
15/11/2006, 19:48
Ειπαμε οτι υποθετουμε πως ισχυουν τα εξης:

- Καλη προσφυση
- Ανοιγμα τερμα (η τουλαχιστον πολυ) γκαζι απο σταση

Και επισης η ερωτηση: το εχει κανει καποιος; Ζηταω εμπειριες απο οσους το εχουν επιχειρησει.

SPORAKIAS
15/11/2006, 20:02
ετσι οπως λες...μονο dragsterαδες....

και εγω... δεν το εχω κανει....με σχεδον τερμα....:D

zolotas
15/11/2006, 21:06
σπαζε πρωτη και δευτερα και θα γ@μησεις το μηχανακι σου .......απλα πραγματα

Ταξιδευτής
15/11/2006, 21:41
Μια πιο αναλυτικη απαντηση θα βοηθουσε φιλε Ζολοτα.... Ρωταω το ΤΙ θα συμβει -πως θα αντιδρασει η μηχανη...

idi
15/11/2006, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
σπαζε πρωτη και δευτερα και θα γ@μησεις το μηχανακι σου .......απλα πραγματα

εγω σπαω 1η και 2α 2μιση+ χρονια (με το τελευταιο μηχανακι μου) και ολα τα αλλα χρονια που οδηγαω μηχανη με ολα τα αλλα μηχανακια μου και κανενα δεν επαθε το παραμικρο...

οτι να'ναι λετε και τρομαζετε τους ανθρωπους! :wave2:

idi
15/11/2006, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ρε παιδια, συγνωμη αν η ερωτηση μου ειναι ηλιθια, αλλα αυτο το θεμα με καιει εδω και καιρο και θελω να το ρωτησω: τι θα συμβει αν ανοιξω πολυ γκαζι (πχ 8-10 χιλ στροφες) -η ακομα περισσοτερο δωσω τερμα γκαζι- απο σταση και ξεκινησω ετσι;;

Τι θα κανει η μηχανη; Αν υποθεσουμε οτι εχει καλη προσφυση θα μου ερθει καπακι; Θα σπινιαρει εκτος ελεγχου; Τιποτα απο ολα αυτα;

Εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο; Τι συνεβει;
Ειλικρινα θελω να μαθω μιας και παντα ξεκιναω προσχεκτικα και ποτε δεν εχω δωσει στροφες απο σταση. Εχω ανοιξει πολυ η και τερμα γκαζι απο ρολαριστη πρωτη, αλλα οχι απο σταση... :alien:

ειναι απλα τα πραγματα

αν ειναι ζεστα τα λαστιχα σου και ο δρομος εχει προσφυση θα σηκωθει σουζα. αν επιμενεις θα σε φερει καπακι οπως τα λες (για Ζ750 μιλαμε ε... αν εχεις κανα ψοφιο... ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ!)

αν δεν εχει προσφυση και αν εχεις κρυα λαστιχα θα σπιναρει βιαια μεχρι να σταματησεις ή αν δε στηριχτεις καλα στα ποδια σου βρεθεις κατω ξαπλωμένος :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
15/11/2006, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Εχω ανοιξει πολυ η και τερμα γκαζι απο ρολαριστη πρωτη, αλλα οχι απο σταση... :alien:

αν δεν συμπλεκταρες λιγο θα ανεβασε οπως ανεβαζει.

Αν συμπλεκταρες θα ειδες εαν θα βρεξει

zolotas
15/11/2006, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

οτι να'ναι λετε και τρομαζετε τους ανθρωπους! :wave2:

δλδ ειτε ξεκινας νορμαλ ,ειτε πηγαινοντας το μοτερ στα κοκκινα ειναι το ιδιο πραγμα ? εσυ λες οτι δεν ειχες προβλημα μεχρι τωρα ,οκ .

ας πουμε οτι ειμαι ασχετος και κοτα και δεν σπαω τις 2 πρωτες ταχυτητες ......Απαντησεις αλλος ???? :confused:

idi
15/11/2006, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
δλδ ειτε ξεκινας νορμαλ ,ειτε πηγαινοντας το μοτερ στα κοκκινα ειναι το ιδιο πραγμα ? εσυ λες οτι δεν ειχες προβλημα μεχρι τωρα ,οκ .

ας πουμε οτι ειμαι ασχετος και κοτα και δεν σπαω τις 2 πρωτες ταχυτητες ......Απαντησεις αλλος ???? :confused:

κοιτα δε θα κατσω να επιχειρηματολογήσω για το αν θα παθει κατι το μηχανακι αν το ανοιγεις στις 2 πρωτες ταχύτητες... ειναι σιγουρο οτι δε παθαινει τιποτα γιατι οπως προ-ειπα το κανω συστηματικά και κατα εξακολούθηση. τα λαστιχα την ακουνε λιγο το ιδιο και η αλυσιδα αλλα αμα ειναι να ανοιγω με μετρο το γκαζι καλυτερα με μετρό να πηγαίνω (α καλοοο εεεε) :lol:

εκτός αν χαλανε τα honda :lol: :wave2:

zolotas
15/11/2006, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
καλυτερα με μετρό να πηγαίνω (α καλοοο εεεε) :lol:

εκτός αν χαλανε τα honda :lol: :wave2:

1. δεν παιζει μετρο δω πανω

2. εισαι καβασοσκυλο

3. ας μιλησουν τα χοντοσκυλα

perastikos
16/11/2006, 10:30
σπαζε πρωτη και δευτερα και θα γ@μησεις το μηχανακι σου .......απλα πραγματα

Τι σημαίνει σπάω!? :confused: (Επ, μην γελάς! Ρε μην γελάς λέω :lol: )

Ξεκινάει η μηχανή από 0χιλ με πρώτη -> φτάνω λίγο πριν την κόκκινη περιοχή στο στροφόμετρο και βάζω δευτέρα χωρίς να πατήσω καθόλου συμπλέκτη? (πέφτω στις μισές στροφές)...

Και κάτι άλλο: Transalp 650 είναι δυνατόν να σηκωθεί σούζα? :smokin: Όχι ότι θα το δοκιμάσω... Περιέργεια ;)

DUKASII
16/11/2006, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω σπαω 1η και 2α 2μιση+ χρονια (με το τελευταιο μηχανακι μου) και ολα τα αλλα χρονια που οδηγαω μηχανη με ολα τα αλλα μηχανακια μου και κανενα δεν επαθε το παραμικρο...

οτι να'ναι λετε και τρομαζετε τους ανθρωπους! :wave2: +1

dirtbird
16/11/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Τι σημαίνει σπάω!? :confused: (Επ, μην γελάς! Ρε μην γελάς λέω :lol: )

Ξεκινάει η μηχανή από 0χιλ με πρώτη -> φτάνω λίγο πριν την κόκκινη περιοχή στο στροφόμετρο και βάζω δευτέρα χωρίς να πατήσω καθόλου συμπλέκτη? (πέφτω στις μισές στροφές)...

Και κάτι άλλο: Transalp 650 είναι δυνατόν να σηκωθεί σούζα? :smokin: Όχι ότι θα το δοκιμάσω... Περιέργεια ;)

Και του σπανού τα γένια σηκώνονται σούζα.....:smokin:

Nik0s
16/11/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
+1


+950 :smokin:

dirtbird
16/11/2006, 10:52
Και -χεωρίς να θέλω να αποπάρω το φίλο που ξεκίνησε το thread- καλό θα ήταν να μην απαντάτε σε τέτοιες ερωτήσεις, γιατί για να τις κάνει κάποιος σημαίνει ότι έχει πολύ δρόμο μπροστά του.

Ορισμένα πράγματα εξηγούνται καλύτερα από κοντά παρά με -γραπτά- λόγια και καλό θα ήταν να σκεφτείτε αν έχετε συνυπευθυνότητα εάν ο φίλος έχει κάποιο ατύχημα. :smokin:

σημ: idi μηπως φεύγεις συνέχεια τέρμα για να προλάβεις κάποια HONDA? :smokin: :bigcry: :wave2:

perastikos
16/11/2006, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και του σπανού τα γένια σηκώνονται σούζα.....:smokin:

Καλά άσε τη σούζα... Το πρώτο ερώτημα??

dirtbird
16/11/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Καλά άσε τη σούζα... Το πρώτο ερώτημα??

Τι ακριβώς, το 'σπάω'?

idi
16/11/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

σημ: idi μηπως φεύγεις συνέχεια τέρμα για να προλάβεις κάποια HONDA? :smokin: :bigcry: :wave2:

το cbr1000 με δυσκολευει λιγο θα ελεγα :lol: :lol: :lol: :beer:

εχεις δικιο για το αν πρεπει να απανταμε σε τετοιες ερωτησεις ... τωρα το σκεφτηκα και εγω

αμα "σπασει" το μοτερ του X για τον Ψ λογο ... μετα θα λεει οτι φταιω εγω :lol: :lol: :lol: :lol: :beer:

Ταξιδευτής
16/11/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

εχεις δικιο για το αν πρεπει να απανταμε σε τετοιες ερωτησεις ... τωρα το σκεφτηκα και εγω

αμα "σπασει" το μοτερ του X για τον Ψ λογο ... μετα θα λεει οτι φταιω εγω :lol: :lol: :lol: :lol: :beer:

Ισως γενικοτερα μιλωντας να μην πρεπει να απαντατε σε τετοιες ερωτησεις.
Αλλα μιλωντας μονο για τον εαυτο μου νομιζω οτι ειμαι αρκετα ωριμος για να ξερω τι κανω και σιγουρα το να ανοιξω το γκαζι απο σταση κατ αυτον τον τροπο δεν ειναι κατι που σχεδιαζω να κανω ποτε! :nono:

Εξαλλου αν ειχα σκοπο κατι τετοιο ποιος ο λογος να μπω και να ρωταω εδω τον καθενα με κινδυνο να χαρακτηριστω καγκουρας η οτιδηποτε τετοιο; :sad:

Η ερωτηση μου ειχε θεωρητικο χαρακτηρα. Μου αρεσει να γνωριζω ΤΙ και ΠΩΣ θα κανει η μηχανη, ακομα και αν ποτε δεν το κανω (η ακομα καλυτερα για να το αποφυγω).
Εκει αποσκοπουν και τα 0-300 και τα CSS, και εκει αποσκοπουν και τα διαφορα φορουμ στο δικτυο: στη ΓΝΩΣΗ.

Α! Και επισης: το Politically correct δεν νομιζω οτι ταιριαζει στην παρεα μας...

perastikos
16/11/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τι ακριβώς, το 'σπάω'?

Ακριβώς :) Είναι αυτό που περιγράφω στο πρώτο μου post ή καμία σχέση?


Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Τι σημαίνει σπάω!? :confused: (Επ, μην γελάς! Ρε μην γελάς λέω :lol: )

Ξεκινάει η μηχανή από 0χιλ με πρώτη -> φτάνω λίγο πριν την κόκκινη περιοχή στο στροφόμετρο και βάζω δευτέρα χωρίς να πατήσω καθόλου συμπλέκτη? (πέφτω στις μισές στροφές)...

dirtbird
16/11/2006, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ισως γενικοτερα μιλωντας να μην πρεπει να απαντατε σε τετοιες ερωτησεις.
Αλλα μιλωντας μονο για τον εαυτο μου νομιζω οτι ειμαι αρκετα ωριμος για να ξερω τι κανω και σιγουρα το να ανοιξω το γκαζι απο σταση κατ αυτον τον τροπο δεν ειναι κατι που σχεδιαζω να κανω ποτε! :nono:

Εξαλλου αν ειχα σκοπο κατι τετοιο ποιος ο λογος να μπω και να ρωταω εδω τον καθενα με κινδυνο να χαρακτηριστω καγκουρας η οτιδηποτε τετοιο; :sad:

Η ερωτηση μου ειχε θεωρητικο χαρακτηρα. Μου αρεσει να γνωριζω ΤΙ και ΠΩΣ θα κανει η μηχανη, ακομα και αν ποτε δεν το κανω (η ακομα καλυτερα για να το αποφυγω).
Εκει αποσκοπουν και τα 0-300 και τα CSS, και εκει αποσκοπουν και τα διαφορα φορουμ στο δικτυο: στη ΓΝΩΣΗ.

Α! Και επισης: το Politically correct δεν νομιζω οτι ταιριαζει στην παρεα μας...

Δεν έκανα την παραπάνω σημείωση για να είμαι politically correct.
Ούτε εννοούσα πιθανές μηχανικές βλάβες που έτσι κια αλλιώς τις θεωρώ σχεδόν δεδομένες για κάποιον που δεν 'κατέχει'-αν δε χαλάσεις ,δεν θα μάθεις..

Αναφερόμουν καθαρά σε περίπτωση πιθανού τραυματισμού, το πιο εύκολο που μπορείς να πάθεις, είναι να φας καπάκι. :beer: :beer: :wave2:

perastikos
16/11/2006, 15:45
Στο νέοπα ρε παίδες μία απάντηση! :bawl: /\

lampros_fazer
17/11/2006, 03:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Καλά άσε τη σούζα... Το πρώτο ερώτημα??
Σπάω ταχύτητα=τo βουτάω στα κόκκινα..

Εσύ μην το κάνεις στο Τρανσαλπ γιατί θα σπάσει στην κυριολεξία..

:rotflmao: :rotflmao:

perastikos
17/11/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Σπάω ταχύτητα=τo βουτάω στα κόκκινα..

Εσύ μην το κάνεις στο Τρανσαλπ γιατί θα σπάσει στην κυριολεξία..

:rotflmao: :rotflmao:

Αφού με ξέρεις, είμαι ήρεμο παλικάρι :p
Πλάκα πλάκα άμα πάθει τίποτα, λεφτά πολλά δεν παίζουν, θα με φάει το λεωφορείο :lol:

Primal
19/11/2006, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
+950 :smokin:

=951 :D


επειδή είχα σκάσει, το είχα απωθημένο να το σηκώσω, έστω και λίγο.Tο δικό μου τα κατάφερα με 10 χιλιόμετρα και 7000 στροφές σηκώνεται αρκετά το έχω δοκιμάσει και με παραπάνω σηκώνεται ακόμα πιο πολύ αν τα λάστιχα μου είναι κρύα spiniari αν ο δρόμος είναι χαλια το ίδιο σε συνδυασμό αυτόν το 2 δε παο πουθενά. Το πρόβλημα μου είναι ότι δε μπορώ να το κρατήσω, δηλαδή σηκώνεται και ύστερα κάθεται δε προλαβαίνω να κάνω τίποτα είναι στιγμιαίο. Σκέφτομαι να δοκιμάσω σχεδόν σταματημένος με πολλές στροφές και να είμαι όρθιος, ώστε να μπορέσω να το τραβήξω εύκολα, την ώρα που θα είναι ο μπροστά τροχός στον αέρα.Θα το επιχειρήσω αύριο και αν δε γράψω ως το βραδυ, ε... θα τα πούμε μόλις βγω από το νοσοκομείο :P

kinhsh
22/11/2006, 06:16
Με 9000-10000 στροφες και ξεκινημα απο σταματημενος το μηχανακι δεν θα κανει τιποτα παραξενο γιατι θα χρησιμοποιησεις τον συμπλεκτη αφηνοντας τον μαλακα . Φυσικα με λιγες τετοιες εκκινησεις οι δισκοι του συμπλεκτη θα ειναι για αλλαγμα,γι αυτο δεν το κανει ο κοσμος.
Επισης αυτος που θα το κανει πρεπει να ξερει να αποφευγει το καπακι σε πιθανη σουζα αφου μπορει κατα λαθος να αφησει το συμπλεκτη λιγο ατσαλα και η μηχανη να σουζαρει αποτομα.
Σε καλη ασφαλτο δεν θα σπινιαρει ,αλλα θα σουζαρει με γρηγορο αφημα συμπλεκτη.

Giorgos19
11/01/2007, 04:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Primal
=951 :D


επειδή είχα σκάσει, το είχα απωθημένο να το σηκώσω, έστω και λίγο.Tο δικό μου τα κατάφερα με 10 χιλιόμετρα και 7000 στροφές σηκώνεται αρκετά το έχω δοκιμάσει και με παραπάνω σηκώνεται ακόμα πιο πολύ αν τα λάστιχα μου είναι κρύα spiniari αν ο δρόμος είναι χαλια το ίδιο σε συνδυασμό αυτόν το 2 δε παο πουθενά. Το πρόβλημα μου είναι ότι δε μπορώ να το κρατήσω, δηλαδή σηκώνεται και ύστερα κάθεται δε προλαβαίνω να κάνω τίποτα είναι στιγμιαίο. Σκέφτομαι να δοκιμάσω σχεδόν σταματημένος με πολλές στροφές και να είμαι όρθιος, ώστε να μπορέσω να το τραβήξω εύκολα, την ώρα που θα είναι ο μπροστά τροχός στον αέρα.Θα το επιχειρήσω αύριο και αν δε γράψω ως το βραδυ, ε... θα τα πούμε μόλις βγω από το νοσοκομείο :P


Aκομα να βγεις??????
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Primal
11/01/2007, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Aκομα να βγεις??????
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xaxaxaxa το δοκίμασα απλά σβήνει πρέπει να έχω έστω k λίγα χιλιόμετρα,125cc βαριά μηχανή λίγη δύναμη που να σηκωθεί το γαϊδούρι.

Πάντως δοκίμασα να το κάνω με 10 15 χιλιόμετρα, σηκώθηκε πήγα να φάω τα μούτρα μου αλλα δε τα εφάγα.Tο "ξαναπαλεψα" και όντας όρθιος μπορούσα να το κρατήσω για ώσιν ώρα ήθελα. Eίμαι ένας stunt man μόλις στρώσει ο καιρός θα πηδήξω και μέσα από φλεγόμενα στεφανια :p
:rotflmao:

DimChios
11/01/2007, 05:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Τι σημαίνει σπάω!? :confused: (Επ, μην γελάς! Ρε μην γελάς λέω :lol: )

Ξεκινάει η μηχανή από 0χιλ με πρώτη -> φτάνω λίγο πριν την κόκκινη περιοχή στο στροφόμετρο και βάζω δευτέρα χωρίς να πατήσω καθόλου συμπλέκτη? (πέφτω στις μισές στροφές)...

Και κάτι άλλο: Transalp 650 είναι δυνατόν να σηκωθεί σούζα? :smokin: Όχι ότι θα το δοκιμάσω... Περιέργεια ;)



ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ!

:smokin:


ΟΛΑ ΣΗΚΩΝΩΝΤΑΙ! :winka:









Ξύπνησε πάλι ο κάγκουρας μέσα μου! :blush:

Primal
11/01/2007, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ!

:smokin:


ΟΛΑ ΣΗΚΩΝΩΝΤΑΙ! :winka:









Ξύπνησε πάλι ο κάγκουρας μέσα μου!:blush:


στις 5 το πρωί ξυπνάει? επικίνδυνη ώρα :sick:






τα bmw σηκώνονται αραγές? :lol: :alien:

DimChios
11/01/2007, 05:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ρε παιδια, συγνωμη αν η ερωτηση μου ειναι ηλιθια, αλλα αυτο το θεμα με καιει εδω και καιρο και θελω να το ρωτησω: τι θα συμβει αν ανοιξω πολυ γκαζι (πχ 8-10 χιλ στροφες) -η ακομα περισσοτερο δωσω τερμα γκαζι- απο σταση και ξεκινησω ετσι;;

Τι θα κανει η μηχανη; Αν υποθεσουμε οτι εχει καλη προσφυση θα μου ερθει καπακι; Θα σπινιαρει εκτος ελεγχου; Τιποτα απο ολα αυτα;

Εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο; Τι συνεβει;
Ειλικρινα θελω να μαθω μιας και παντα ξεκιναω προσχεκτικα και ποτε δεν εχω δωσει στροφες απο σταση. Εχω ανοιξει πολυ η και τερμα γκαζι απο ρολαριστη πρωτη, αλλα οχι απο σταση... :alien:




Όσο για σένα, κάνε τέτοιες ερωτήσεις να σε πάρει χαμπάρι ο "ακατανόμαστος" και να σε αρχίσει στο δούλεμα!

:lol: :lol: :lol:




ΚΑΓΚΟΥΡΑ!!! :p

DimChios
11/01/2007, 05:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Primal
[SIZE=1]τα bmw σηκώνονται αραγές?[/SIZE=1]



Τώρα με αυτή σου την ερώτηση μου κάνεις πλάκα έτσι?


ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ με 2α και χωρίς συμπλέκτη!
ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ με 3 και λίγο συμπλέκτη!

Άλλη ερώτηση.... :smokin:


Το θέμα είναι πως με 2α έχει πολύ καλό ζύγισμα στο άνοιγμα όταν είσαι στη ροπή και μπορείς να πάς σούζα μέχρι να βαρεθείς....!!!

:wave2:



Για το 1200 μιλάω έτσι?! Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω!

Primal
11/01/2007, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Τώρα με αυτή σου την ερώτηση μου κάνεις πλάκα έτσι?


ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ με 2α και χωρίς συμπλέκτη!
ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ με 3 και λίγο συμπλέκτη!

Το θέμα είναι πως με 2α έχει πολύ καλό ζύγισμα στο άνοιγμα όταν είσαι στη ροπή και μπορείς να πάς σούζα μέχρι να βαρεθείς....!!!

:wave2:



Για το 1200 μιλάω έτσι?! Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω!

το ξερα πως είσαι κάγκουρας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: με το bardon :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

Άλλη ερώτηση.... :smokin:


:wave2:



στην λάσπη σηκώνεται? :lol:

DimChios
11/01/2007, 05:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Primal
το ξερα πως είσαι κάγκουρας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: με το bardon :lol:

στην λάσπη σηκώνεται? :lol:





Φτού, γμτ...με ανακάλυψαν! (αρκάς) :blush:





Στη λάσπη? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Το ΗΡ2 ίσως, το δικό μου χλωμό αλλά δεν έχω μπεί ακόμη για να ξέρω!

:smokin:

akamarinos
11/01/2007, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ειπαμε οτι υποθετουμε πως ισχυουν τα εξης:

- Καλη προσφυση
- Ανοιγμα τερμα (η τουλαχιστον πολυ) γκαζι απο σταση

Και επισης η ερωτηση: το εχει κανει καποιος; Ζηταω εμπειριες απο οσους το εχουν επιχειρησει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Μια πιο αναλυτικη απαντηση θα βοηθουσε φιλε Ζολοτα.... Ρωταω το ΤΙ θα συμβει -πως θα αντιδρασει η μηχανη...


με δανεικο - φιλου ζ750 ανοιγμα 1ης με την γκαζιερα στο στοπ, μετα απο μπλοκο ζετα που μου τα εκανε τσουρεκια, πηγε να με φερει καπακι

θελει να το ξεκινησεις, απ οτι καταλαβα, με ψηλες στροφες και ψηλο-πατηναρισμα συμπλεκτη

zoropatra
11/01/2007, 15:24
η γνωμη η δικη μου ειναι πως:


ειναι λιγο δυσκολο να ξεκινησεις με τερμα το γκαζι γιατι χωρις να το θες δεν θα μπορεις να αφησεις αποτομα το συμπλεκτη,αλλα αν παρουμε οτι θα το κανεις επιτηδες η γνωμη η δικη μου ειναι οτι
θα σβησει,γιατι θα αφησεις αποτομα τον συμπλεκτη.....τωρα οποια αλλη κινηση κανεις θα ειναι
ομαλοτερη οποτε θα μπατηναρει.......

gloum
11/01/2007, 16:06
Το σίγουρο είναι πως ΑΝ καταφέρεις να ξεκινήσεις μειώνεις δραματικά την ζωή του συμπλέκτη σου...:D

loukasfilm
11/01/2007, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Τώρα με αυτή σου την ερώτηση μου κάνεις πλάκα έτσι?


ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ με 2α και χωρίς συμπλέκτη!
ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ με 3 και λίγο συμπλέκτη!

Άλλη ερώτηση.... :smokin:


Το θέμα είναι πως με 2α έχει πολύ καλό ζύγισμα στο άνοιγμα όταν είσαι στη ροπή και μπορείς να πάς σούζα μέχρι να βαρεθείς....!!!

:wave2:



Για το 1200 μιλάω έτσι?! Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω!



Πληροφοριακά πάντως, ένας φίλος με GS 1150 Adventure, που το σήκωνε με συμπλέκτη, είχε πρόβλημα με ένα πείρο. Δεν θυμάμαι δυστυχώς που ακριβώς. Στην αντιπροσωπεία που το πήγε του είπαν ότι το πρόβλημα αυτό συμβαίνει όταν σουζάρεις με συμπλέκτη. Κανονικά θα το πλήρωνε, αλλά επειδή είναι καλός πελάτης του το περάσανε στην εγγύηση. Για ρώτησε μην σου βγάλει πρόβλημα.

Το ωραίο είναι ότι του είπανε να το σηκώνει με γκάζι και αυτό έκανε από τότε.

:beer: :beer: :beer:

Ταξιδευτής
11/01/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Όσο για σένα, κάνε τέτοιες ερωτήσεις να σε πάρει χαμπάρι ο "ακατανόμαστος" και να σε αρχίσει στο δούλεμα!

:lol: :lol: :lol:




ΚΑΓΚΟΥΡΑ!!! :p

:lol: Κοιτα ποιος μιλαει!!! Ρε χαμενε αρχικαγκουρα, κατσε καλα μην ποσταρω ΞΕΡΕΙΣ τι! :lol: :D


Οσο για τον ακατανομαστο....
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
ΤΟΝ ΕΧΩ!!!! :lol: :rotflmao:

(εχω ΚΑΙ καμερα!)

DimChios
12/01/2007, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Πληροφοριακά πάντως, ένας φίλος με GS 1150 Adventure, που το σήκωνε με συμπλέκτη, είχε πρόβλημα με ένα πείρο. Δεν θυμάμαι δυστυχώς που ακριβώς. Στην αντιπροσωπεία που το πήγε του είπαν ότι το πρόβλημα αυτό συμβαίνει όταν σουζάρεις με συμπλέκτη. Κανονικά θα το πλήρωνε, αλλά επειδή είναι καλός πελάτης του το περάσανε στην εγγύηση. Για ρώτησε μην σου βγάλει πρόβλημα.

Το ωραίο είναι ότι του είπανε να το σηκώνει με γκάζι και αυτό έκανε από τότε.

:beer: :beer: :beer:




Την 3η που θελει συμπλέκτη γενικώς την αποφεύγω γιατι τα χιλιόμετρα είναι μπολικα σε εκείνη τη φάση και δεν το "έχω" ακόμα! Με 2α κυρίως και χωρίς!

Έχω πάντως πολλά να ρωτήξω όταν θα π[άω από το συνεργείο, γιατί αν είναι να πηγαίνω ώς κλασσικός μπεμβεδάκιας και να μή χαίρομαι το μηχανάκι για να μη μου πάθει τίποτα, να τους το πάω πίσω!

:lol: :lol: :lol:

DimChios
12/01/2007, 02:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:lol: Κοιτα ποιος μιλαει!!! Ρε χαμενε αρχικαγκουρα, κατσε καλα μην ποσταρω ΞΕΡΕΙΣ τι! :lol: :D




Μη μπαίνεις στον κόπο! Άσε να βγάλουμε φρέσκιες με το GS!

:smokin:

Ninja636
20/02/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Η ερωτηση μου ειχε θεωρητικο χαρακτηρα. Μου αρεσει να γνωριζω ΤΙ και ΠΩΣ θα κανει η μηχανη, ακομα και αν ποτε δεν το κανω (η ακομα καλυτερα για να το αποφυγω).
Εκει αποσκοπουν και τα 0-300 και τα CSS, και εκει αποσκοπουν και τα διαφορα φορουμ στο δικτυο: στη ΓΝΩΣΗ.

Συμφωνώ.

Fireball400
03/03/2007, 18:59
Και εγώ δοκίμασα μερικές φορές να σηκώσω το cb,αλλά επειδή δεν έχω σπόνσορες,περιμένω να πάρω κάτι πιό γρήγορο που θα σηκώνει άνετα χωρίς να λυσάει...:wave2:

zireous
21/03/2007, 23:42
Άμα σώνει και καλά θέλετε να μάθετε σούζα και δε κάνετε από 5 χρονώ, υπάρχουν από εξειδικευμένα site μέχρι άψογα εκπαιδευτικά βιντεάκια (και η σουζοσχολή του Code), μη ξεχνάτε όμως την άλλη πλευρά.


Κρύα λαστιχα, κακή πρόσφυση, όχι καλή γνώση της γκαζιέρας και διάφορα άλλα, σημαίνει τούμπα (και από βιντεάκια με τούμπες έχει πηξ' η γης), τουλάχιστον μακριά από κίνηση, πεζούς κλπ.

DRUMMES!
09/04/2007, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Τι σημαίνει σπάω!? :confused: (Επ, μην γελάς! Ρε μην γελάς λέω :lol: )

Ξεκινάει η μηχανή από 0χιλ με πρώτη -> φτάνω λίγο πριν την κόκκινη περιοχή στο στροφόμετρο και βάζω δευτέρα χωρίς να πατήσω καθόλου συμπλέκτη? (πέφτω στις μισές στροφές)...

Και κάτι άλλο: Transalp 650 είναι δυνατόν να σηκωθεί σούζα? :smokin: Όχι ότι θα το δοκιμάσω... Περιέργεια ;)



anetaaaaaa!!!!!!oxi mono souza alla k megaleiwdes kapaki!!!!!!:D :D synevei mpros mpou prin ligo kairo me mpatso..........ZITAS me transalp,SOUZA.........KAPAKIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: