PDA

View Full Version : Oxi pou tha glitona ego! (TRAKO)



Kenai
16/11/2006, 09:33
Kati den pigaine kala proxthes...to eniotha.Evlepa ola ta amaksia trigiro mou na kinounte apeilitika.To mesimeri apofasizo na min ksanaparo tin mixani giati eixa afto to proaisthima!Telika gia xari enos ksanthou agelou pira tin mixani kai piga se mia apostasi oute deka lepta apo to spiti.Kranos,gantia ,mpoufan den exo parei akoma.Pino to frapedaki mou apolafsi!!!kai kata
tis 8 feugo na apo ston kolito.Etoimazomai ni diasxiso tin Dimosthenous.Thelo apla na peraso apo to ena steno sto allo.kathos pao na vgo stamataei mprosta mou ena aftokinito sxolis odigon bgazei flas gia aristera kai perimenei na peraso kai ego afou o daskalos mou kanei noima (katefthinomastan sto idio steno).piso tou exoun stamatisei toulaxiston tria aftokinita!!kai ksekinao na peraso ,apo ta deksia den erxetai kaneis ap ta aristera me perimenei olos o kosmos!kai ksekinao perifana na peraso...kai ksafnika kati pernaei mprosta mou poli grigora kai xtipaei to timoni tis mixanis!!!NINJA TRAin - NO PAIN fonazo kathos petao tin mixani petagomai kai ego!!!Sikonomai orthios kai leo entaksei.perno to cbfako mou ton pao stin akri.erxetai o odigos tis bmw pou ti eixe skeftei???Na mou valei tis fones giati den koitaksa an kapoios prospernaei paranoma!!!
Mou leei"Ego eimai MALAKAS kai iparxoun kai alloi san kai mena gia afto sto leo oti prepei na koitas"
o tipos itan kommatia kokkalo stis 8.15 to vradi!pige na tsakothei me enan tipo pou me ipostirize (me ena tdm-aki ,na sai kala file)kai genika kolasi!tora o tipos pou edose protaireotita apo tin sxoli odigon eixe parei idi tin pinakida tou kai tin astinomia giati o idios to eixe trakerei kai perisi!!!ego ton afisa na figei afou pira ta soixeia tou meta irthe i astinomia kaname katagrafi tou gegonotos kai figame.xthes mou ekane tin dilosi!!!Alla ante na paro ta lefta mou tora!H mixani den epathe TIPOTA.apla stravose to timoni ligo (to isiosa monos mou prosorina)kai brike pano sto tepozito me apotelesma ena vathoulomataki.Alla opos paratise o mpatsos den eixa mono afta.eixa kai kati grantzounies sta kapakia sto plai kati sto mprosta ftero kati flas pou leipan (ksereis tora oloi filoi eimaste)...tespa ego exo mono mia mikri enoxlisi ston deksi omo ton opoio den xtipisa!kai kati gratzounises!Eftixos epese i mixani apo tin aristeri plevra kai den kindinefse kai i akrapovic (einai kai carbon).allios ante tora na tous eksigiseis poso exei mia!


ante me geia mas!!!i katara pou me thelei kathe xristougena stenaxorimeno ekane kai fetos to thauma tis!
Fantazesai na eixa kana gsxr???

Innersense
16/11/2006, 10:14
Περαστικά φίλε μου! Ευτηχώς που δεν χτύπησες...

Έχω να κάνω μια παρατήρηση πάνω στις πρώτες σου σκέψεις.

Ίσως επειδή η μηχανή δεν είναι αυτοκίνητο (=καναπές που καθόμαστε μέσα και πάμε χύμα στο κύμα) και απαιτεί το 110% της προσοχής μας και της άριστης ψυχικής διάθεσης μας και προσύλωσης μας στον δρόμο (πιστεύω ότι καταλαβαίνετε όλοι τι εννοώ), δεν πρέπει να αγνοούμε συναισθήματα του τύπου, ¨κάτι δεν μου πάει καλά σήμερα¨ ¨κάτι θα συμβεί¨ γιατί ίσως άθελα μας, ασυνείδητα επιρεάσουν και την δική μας οδήγηση.

Τέσπα, είναι μια απλή παρατήρηση βασισμένη σε προσωπική εμπειρία μιας και όσες φορές έχω εμπλακεί σε ατύχημα -με σκουτεράκι μόνο ευτηχώς- πάντα δεν έφταιγα εγώ (νομικά), ξέρω όμως μέσα μου ότι εκείνη την στιγμή ήμουνα αφηρημένος γατί κάτι σκεφτόμουνα ή μου συνέβαινε...

Και πάλυ περαστικά να λέμε φίλε γιατί είδα πάλυ πρωινιάτικα ένα ατύχημα στην συγγρού στο ύψος του φιξ με έναν οδηγό ξτ ξάπλα στην άσφαλτο και σφήχτηκε η καρδιά μου...

μακάρι να έπρεπε με τις εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου να έπρεπε να κάνεις υποχρεωτικά βόλτα με μηχανάκι για να μάθεις να σέβεσαι του οδηγούς κατανοώντας πόσο εκτεθημένοι είναι...

ktm640lc4
16/11/2006, 11:10
Εγω δεν καταλαβα πως εγινε.:confused:

orizontas
16/11/2006, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Εγω δεν καταλαβα πως εγινε.:confused:

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ....
ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ BMW kai αντι να του σπασει του οδηγου το κεφαλι με τον καθρεπτη του cbr αφου δεν ειχε κρανος .......:mad: :mad: :mad:

τον αφησε και εφηγε και την εβγαλε με μια δηλοσουλα:bigcry: :bigcry:

και ντιρλα αν καταλαβα καλα ο τυπος ???:evil:

:eyepop: :eyepop:

η πολυ ευγενεια και συγκρατηση νευρων βλαπτει .....

οχι μονο το παρον συμβαν αλλα.... και τους επομενους που θα βρεθουν στο δρομο του .....

μα ντιρλα???

:confused:

Λεωνίδας
16/11/2006, 20:31
άντε καλά ξεμπερδέματα σύντροφε CBFάκια :wave2:
αφού δε χτύπησες... πάλι καλά :sick:

villy
17/11/2006, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
άντε καλά ξεμπερδέματα σύντροφε CBFάκια :wave2:
αφού δε χτύπησες... πάλι καλά :sick:


:sad: :sad: :sad:

+1

Περιμένουμε νεότερα...

ktm640lc4
17/11/2006, 09:00
Kαλα εννοειται οτι καταλαβα τι εγινε μετα αλλα δεν καταλαβα πως ηταν τα μηχανακια και τα αυτοκινητα στο δρομο.

Αφου ειναι καλα παλι καλα. Καλα εκανε και δεν εκανε τιποτα. Θα εχανε το δικιο του. Οπως συμβαινει παντα σε τετοιες περιπτωσεις.

arxaios
17/11/2006, 10:13
Η μηχανή δεν έπαθε τίποτα ;;;;; Τίποτα τα λες όλα αυτά ;;;;;;;
ΓΙΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΣΤΗΚΑΝ, ΣΤΡΑΒΩΣΑΝ ΚΑΙ ΒΑΘΟΥΛΩΘΗΚΑΝ !!!!!!!!:a53: :a53: :a53: :bawl: :bawl: :bawl:
Αν ήταν ντίρλα είναι πιθανό να μην τον καλύπτει η ασφαλιστική και να πρέπει να τα ζητήσεις από τον ίδιο, ίσως και δικαστικά. Νομική κάλυψη έχεις ;;;;;;;;

LIBYKOS
17/11/2006, 10:38
Ας μείνει το κακό μόνο εκεί φιλαράκι.
Και μην ξεχνάς, ποτέ χωρίς κράνος!!!!!!!.....όσο κοντά κι πηγαίνεις
:wave2: :wave2:

alximistis
17/11/2006, 11:10
Πρώτα απ' όλα να σαι συ καλά και τα άλλα βρίσκονται.
Μόνο δύο πράγματα να παρατηρήσω.
Το ένα δεν κατάλαβα γιατί άφησες τον τύπο να φύγει; Πριν έρθει η αστυνομία; Αυτό ειλικρινά δεν το κατάλαβα. Ειδικά από την στιγμή που είναι χώμα...
και δεύτερον νομίζω ότι είναι καλό όπως λέει και ο innersense να δίνουμε μεγαλύτερη προσοχή στις διαισθήσεις μας.
Ελπίζω να μην είναι μεγάλη η ζημιά και να αποζημιωθείς γρήγορα.

orizontas
18/11/2006, 18:22
οντως εφοσον εισαι οκ εσυ ..... ολα τα αλλα φτιαχνονται .

αλλα το να φυγει ....

επειδη δουλευα καποτε σεσχολη οδηγων

παντα μα παντα σε ατυηχημα να περημενουμε την αστυνομια να καταγραφει το γεγονοσ ...

εισαι ποιο κατωχηρωμενος ετσι διοτι αν φυγει αυτοσ που φταιε και δεν σου κανει δηλωση μεσα σε ..............3 μερεσ νομιζω ....... δεν μπορεισ να κανεισ και πολλα και μπλεκεισ χειροτερα .....

τεσπα αν ολα οκ .... εκει να μεινει το κακο και καλα ξεμπερδεματα :wave2:

stradas
18/11/2006, 22:38
Αφου δεν χτυπησες εσυ ολα τα αλλα διορθωνονται!

Μια φιλικη συμβουλη θα σου δωσω: επειδη οι ασφαλιστικες το εχουν συστημα να σου κοβουν κατι απο αυτα που ζητας (ζητας 100, θα σου δωσουν 90, ζητας 50 θα σου δωσουν 40 κλπ) ζητα τους οτιδηποτε εχει και την παραμικρη γρατζουνια πανω στο μηχανακι και ας μην ηταν απο το συγκεκριμενο συμβαν. Επισης αν εχεις χτυπημενο κρανος, σκισμενο μπουφαν κλπ βαλτα και αυτα μεσα.
Ειχα παρομοιο περιστατικο οπου με εριξαν και εκτος των ζημιων στο μηχανακι, εσκισα το μπουφαν και γρατζουνισα ελαχιστα το arai. Εκανα λοιπον την μ@λ@κι@ να μην ζητησω τιποτα για το κρανος γιατι λεω ανταξει μωρε δεν επαθε τιποτα μια γρατζουνιτσα ειναι... αποτελεσμα? δεν μου αποζημιωσαν ουτε καν το μπουφαν...

Γι' αυτο σου λεω, ζητα τους και για τις καλτσες που εφυγε ποντος...:smilea:

Kenai
19/11/2006, 17:02
As gino poio katanoitos.O tipos prosperase 3 aftokinita afou eixe vgei sto antitheto reuma!I mixani pera apo to vathouloma sto tepozito kai to timoni poi stravose ola ta alla ta eixe.Apla eirthe o empirognomonas kai nomize oti ginan apo ton trako (to eixan katagrapsei kai oi mpatsoi).telika tha ta steiloun gia vapsimo kai den tha ta allaksoun.mou eipan na ipologizo giro sta kati ligotero apo 500.

fantacid
19/11/2006, 19:53
παλικαρια!!!!

οσοι μπορεσαν να διαβασουν ολο αυτη την εκθεση σε γκρικλις!!!!


περαστικα σου γιατι νομιζω οτι εφαγες τουμπα,αποσο καταλαβα απο τις απαντησεις!!

προσεχε την αλλη φορα!

zireous
20/11/2006, 21:39
Κάτι δεν πήγαινε καλά προχθές...το ένιωθα. Έβλεπα όλα τα αμάξια τριγύρω μου να κινούνται απειλητικά.Το μεσημέρι αποφασίζω να μην ξαναπάρω την μηχανή γιατί είχα αυτό το προαίσθημα! Τελικά για χάρι ενός ξανθου αγγέλου πήρα την μηχανή και πήγα σε μια απόσταση ούτε δέκα λεπτά από το σπίτι. Κράνος,γάντια ,μπουφάν δεν έχω πάρει ακόμα. Πίνω το φραπεδάκι μου απόλαυση!!! και κατά τις 8 φεύγω να πάω στον κολλητό.

Ετοιμάζομαι να διασχίσω την δημοσθενους. Θέλω απλά να περάσω από το ένα στενό στο άλλο. Kαθώς πάω να βγω σταματάει μπροστά μου ένα αυτοκίνητο σχολης οδηγών βγάζει φλας για αριστερά και περιμένει να περάσω και εγώ αφού ο δάσκαλος μου κάνει νόημα (κατευθυνόμασταν στο ίδιο στενό). Πίσω του έχουν σταματήσει τουλάχιστον τρία αυτοκίνητα!!
Και ξεκινάω να περάσω,από τα δεξιά δεν έρχεται κανεις απ τα αριστερά με περιμένει όλος ο κόσμος! Και ξεκινάω περήφανα να περάσω... Και ξαφνικά κάτι περνάει μπροστά μου πολύ γρήγορα και χτυπάει το τιμόνι τις μηχανής!!!

NINJA TRΑIN - NO PAIN φωνάζω καθώς πετάω την μηχανή πετάγομαι και εγώ!!!

Σηκώνομαι όρθιος και λέω εντάξει, περνώ το cbfako μου τον πάω στην άκρη. Έρχεται ο οδηγός τις bmw που τι είχε σκεφτεί??? Να μου βάλει τις φωνές γιατί δεν κοίταξα αν κάποιος προσπερνάει παράνομα!!!

Μου λέει "Εγώ είμαι ΜΑΛΑΚΑΣ και υπάρχουν και άλλοι σαν και μένα για αυτό στο λέω ότι πρέπει να κοιτάς"

Ο τύπος ήταν κομμάτια κόκκαλο στις 8.15 το βραδυ! Πήγε να τσακωθεί με έναν τύπο που με υποστήριζε (με ένα tdm-ακη ,να 'σαι καλά φιλε) και γενικά κόλαση! Τώρα ο τύπος που έδωσε προτεραιότητα από την σχολη οδηγών είχε πάρει ήδη την πινακίδα του και την αστυνομία γιατί ο ίδιος το είχε τρακάρει και πέρυσι!!! Εγώ τον άφησα να φύγει αφού πήρα τα σοιχεία του μετά ήρθε η αστυνομία κάναμε καταγραφή του γεγονότος και φύγαμε. Χθες μου έκανε την δήλωση!!! Αλλά άντε να πάρω τα λεφτά μου τώρα! Η μηχανή δεν έπαθε ΤΙΠΟΤΑ. Απλά στράβωσε το τιμόνι λίγο (το ίσιωσα μονος μου προσωρινά) και βρήκε πάνω στο τεπόζιτο με αποτέλεσμα ένα βαθουλωματάκι. Αλλα όπως παράτησε ο μπάτσος δεν είχα μονο αυτά, είχα και κάτι γραντζουνιές στα καπάκια στο πλάι κάτι στο μπροστά φτερό κάτι φλας που λείπαν (ξέρεις τώρα όλοι φίλοι είμαστε)... τελοσπάντων εγώ έχω μονο μια μικρή ενόχληση στον δεξί ωμο τον οποιο δεν χτύπησα! Και κάτι γρατζούνιτσες! Ευτυχώς έπεσε η μηχανή από την αριστερή πλευρά και δεν κινδύνευσε και η ακράποβιτς (είναι και carbon). Αλλιώς άντε τώρα να τους εξηγήσεις ποσο έχει μια!

Αντε με γεια μας!!! Η κατάρα που με θέλει κάθε χριστούγεννα στεναχωρημένο έκανε και φέτος το θαύμα της!
Φαντάζεσαι να είχα κάνα gsxr???

Η μετάφρασις έλαβε χώρα μέσω του:
http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp


Καταρχήν, ο λιώμας είχε δίκιο, πάντα κοιτάς, πάντα περιμένεις το χειρότερο -το ότι φταίει βάσει νόμου, σημαίνει μόνο ότι πληρώνει η ασφάλειά του είτε ζεις είτε όχι...

Μετά (στη δήλωση, επιτόπου παίρνεις τηλέφωνο την ασφαλιστική να στείλει πραγματογνώμονα για φωτογραφίες και εξετάζεις εξονυχιστικά τη μηχανή): τιμόνι καινούριο, τεπόζιτο σε ειδικό για ξεβαθούλωμα και πιθανά βάψιμο στη χειρότερη, γρατζουνιές βάψιμο, φλας καινούρια, αν έχει ζημιά η ακράπα και αυτή στη δήλωση για καινούρια (η ασφαλιστική ξέρει πόσο κάνει η καινούρια μή σε νοιάζει). Οι τροχοί σου είναι εντάξει; Το πήγες να τσεκάρεις αν πήρανε;


Η κατάρα υπάρχει μόνο μέσα στο κεφάλι σου, ξεκόλλα και καλά χριστούγεννα. :winka:


Άν είχες κάνα gsxr και σου τύχαινε κάτι παρόμοιο δε ξέρω τι θα έκανες, εμένα που μου έτυχε πάντως, αφού καθησύχασα την οδηγό και της μίλαγα για κάνα τέταρτο για να της περάσει το σοκ (καί το δικό μου) και αφού έμεινα έκπληκτος που δεν τη στόλισα (σε αντίθεση με άλλα περιστατικά), και που δεν είχα γρατζουνιά (ούτε καν έπεσα από τη μηχανή), τα βρήκανε οι ασφάλειες (αν και ο ασφαλιστής της προσπάθησε μετά να με βάλει να κάνω αρνητική δήλωση λες και έχω καμιά όρεξη να μου ανέβουν τα ασφάλιστρα). Και τώρα, στο περίμενε για να εγκριθούν τα φτιαχτικά και να μείνω για 15 μέρες χωρίς φέρινγκ...


Υπομονή, πάντα προσοχή, και μη σου ξανακάτσει.

Kenai
21/11/2006, 10:36
Λοιπόν άφησα την μικρή στο συνεργείο σήμερα θα ξερώ πότε θα είναι ετοιμη.Μου είπαν μόλις πάρω τα τιμολόγια (αφού πληρώσω από την τσέπη μου)να τα στείλω με φαξ στην ασφάλεια του και αυτή θα με πάρουν τηλ να μου πουν πότε να περάσω να πάρω τα λεφτά μου.Μαλακια μου που τον άφησα να φύγει το ξέρω απλά ΚΟΛΛΗΣΑ εκείνη την ωρα.Το επόμενο πρωί με πήρε αυτός τηλέφωνο και αφού με χιλιοεροτησε αν είμαι καλά μου είπε ότι έχει κάνει δήλωση και να πάρω την ασφάλεια του.
Οι τροχοί είναι ενταξει!Απο την στιγμή που αυτός δήλωσε ότι φταίει υπάρχει περίπτωση να μην πληρωθώ η να κάνουν Κανά 2μηνο?
Και κάτι άλλο
Κράνος ,γάντια φορούσα μπουφάν δεν έχω πάρει ακόμα!
Ποτε χωρις κρανος το ξερω ρε μαγκες !!!

ΥΓ.24 δεκεμβριου 2003 ενα μηνα φανταρος την ωρα που παιρνω το αδειοχαρτο χριστουγγενων μαθαινω οτι πεθανε ο πατερας μου.
25 δεκεμβριου 2004ενα μηνα πολιτης στις πεντε τα ξημερωματα τρακαρω με πουντο (εγω παπι)ραγισμα κλειδας .7 ραμματα στα ποδια.
2 Ιανουριου 2006 χωριζω με την κοπελα μου διχως καποιο λογο.(το πηρα παρα πολυ βαρια)
Φετος ειχα πει οτι τον δεκεμβριο δεν θα βγαινω κτλ κτλ.μια βδομαδα πριν τρακαρω εγω τρακαρε
ο αδερφος μου με το τουτου .δεν επαθε τιποτα αλλα ποσο σιγουροι ειμαστε οτι ολα ειναι στο κεφαλι μας????

tati
22/11/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kenai
ΥΓ.24 δεκεμβριου 2003 ενα μηνα φανταρος την ωρα που παιρνω το αδειοχαρτο χριστουγγενων μαθαινω οτι πεθανε ο πατερας μου.
25 δεκεμβριου 2004ενα μηνα πολιτης στις πεντε τα ξημερωματα τρακαρω με πουντο (εγω παπι)ραγισμα κλειδας .7 ραμματα στα ποδια.
2 Ιανουριου 2006 χωριζω με την κοπελα μου διχως καποιο λογο.(το πηρα παρα πολυ βαρια)
Φετος ειχα πει οτι τον δεκεμβριο δεν θα βγαινω κτλ κτλ.μια βδομαδα πριν τρακαρω εγω τρακαρε
ο αδερφος μου με το τουτου .δεν επαθε τιποτα αλλα ποσο σιγουροι ειμαστε οτι ολα ειναι στο κεφαλι μας????


πολλά πραγματα συμβαίνουν και πολλές φορες αμα κατσεις και το αναλύσεις-διασταυρωσεις με ημερομηνίες, ώρες κτλ κτλ φαίνεται να εχουν καποια σχεση και μετα αναρωτιέσαι μήπως δεν ειναι τοσο τυχαία ολα τελικά??:confused: αλλά η αληθεια ειναι οτι δε μπορει να ζει κανεις τη ζωή του περιμένοντας κατι να συμβει .............θα τρελαθει..........

βεβαια αυτο που ειπες αρχικά για ενα προαισθημα που ειχες, σε αυτο συμφωνω και καλο νομίζω οτι ειναι να το ακούμε και ας μη βγει;)

να σαι παντα καλα:wave2:

zireous
22/11/2006, 18:37
Εγώ φρόντισα (λόγω έλλειψης ρευστού) να πληρώσω το ΦΠΑ στο συνεργείο, ώστε να μου δώσει τα τιμολόγια, να σταλούν στην ασφαλιστική (που έχει περιθώριο από το νόμο 1 μήνα το πολύ για να πληρώσει), και να φτιαχτεί η μηχανή μου...


Όσο για τα γεγονότα που περιγράφεις, πολλές φορές από ένα τραγικό γεγονός και μετά (συλλυπητήρια για τον πατέρα σου, να θυμάσαι ότι οι ευχάριστες αναμνήσεις κρατάνε τα αγαπημένα μας πρόσωπα πάντα κοντά μας), βάζουμε και άλλα πιο ήπια ατυχή περιστατικά στο καζάνι της "κατάρας" κάνοντας το μυαλό ίσως και να επιδιώκει τέτοιες καταστάσεις -εκεί κόλλαγε και το ξεκόλλα που σου είπα. Η ζωή είναι καλό κορίτσι αν τηνε βλέπεις με θετικό μάτι (χούμορ). :)

Τα προαισθήματα να τα ακούς, αλλά αν έχεις καθαρό μυαλό και "ψάχνεις" τη κίνηση σύντομα ξεχωρίζεις τις κακοτοπιές και από συνήθεια τις αποφεύγεις.


Όχι άλλους τράκους. :wave2:

gerodim
11/12/2006, 16:37
Περαστικά ρε Παναγιώτη τώρα το είδα ρε φίλε...

Μακάρι να είναι το τελευταίο.
:beer:

makocer
11/12/2006, 19:02
περαστικα φιλε μου - εσυ να εισαι καλα!

στο θεμα τωρα - καλυτερα που εκανε δηλωση μετα ο τυπος ,στην συγκεκριμενη περιπτωση
αν εμενε και η αστυνομια κατεγραφε οτι ηταν σουρωμενος/'φτιαγμενος'ή δεν ξερω γω τι, τοτε θα ειχες μπλεξιματα με δικαστηρια κλπ για να παρεις τα λεφτα σου, μιας και η σφαλιστικη του δεν θα τον καλυπτε .....
μιλαω παντα για την συγκεκριμενη περιπτωση- σε αλλες περιπτωσεις παντα περιμενουμε την αστυνομια -ακομα και οταν φταιμε!!