PDA

View Full Version : πως στο καλο πεταμε το κωλαρακι???!!!



beniamin
16/11/2006, 23:20
εχω προσπαθισει να το κανω συμπλεκταροντας και κατα 50% το πετειχενω (και στων ιδιο δρομο πχ μια μου πεταει(τρελα ειναι)και αλλη φορα τιποτα.τεληκα πως το κανουμε κανω κατι λαθος?εχω to cbf 250(μικρο μη μοθ πειτε οτι ζηταω πολλα το ξερω αλλα λεω μηπως γινετε αλιος):bawl:

vassilis88
16/11/2006, 23:26
στο cbr125 ανεβαζω στροφες κ αφηνω συμπλεκτη.σε ανηφορα/κατηφορα γινεται πιο ευκολα,η την ωρα που στριβω ελαφρα.με πρωτη παντα,με δευτερα ειναι πιο δυσκολο.αλλα δν εχω καταφερει να το κανω να πηγαινει δεξια αριστερα μπορει κ να μη γινετε με το μηχανακι μου.για σουζα ανεβασε περισσοτερες στροφες κατσε πισω τραβα τιμονι κ το νου σου στο πισω φρενο.

:wave2:

J.R
17/11/2006, 00:03
WTF? γιατι να πεταξεις κολαρακι ρε φιλε, για να φας πιο γρηγορα τα λαστιχα σου?και καμια σαβουρα αν σου φυγει?

beniamin
17/11/2006, 00:42
ε για κανενα γκομενακι μωρε...
και επειδη το γουσταρω πολυ εγω:a08: :a54:

ledz
17/11/2006, 08:48
Αφου το κανεις που το κανεις καντο σιγα-σιγα... οχι κατ'ευθειαν τερμα αναποδα τιμονια και τετοια.

Παντως το cbfακι σπιναρει κ με 3η χωρις συμπλεκτη ( :eyepop: ) ναι ναι καλα διαβασατε . Αν το επιτρεπει ο δρομος φυσικα (που στο επιβαλλει στα περισσοτερα σημεια Αθηνας και Πατρας).

div400
17/11/2006, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από beniamin
Re: πως στο καλο πεταμε το κωλαρακι???!!!


κοιτα...
την αρπαζεις απο την μεση, τραβας προς τα πισω και ΜΠΑΜΠ να το το κωλαρακι.....


εναλλακτικα.....εεεεε ουπς λαθος φορουμ...:smokin: :D

hidefnick
17/11/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
κοιτα...
την αρπαζεις απο την μεση, τραβας προς τα πισω και ΜΠΑΜΠ να το το κωλαρακι.....


εναλλακτικα.....εεεεε ουπς λαθος φορουμ...:smokin: :D

Πως το πετάμε ρώτησε το παλικάρι, όχι πως το ΞΕπετάμε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
17/11/2006, 10:25
Βρίσκεις ένα δρόμο που γλυστράει... εύκολο είναι... το αντίθετο είναι δύσκολο....

ανοιγεις το γκάζι ψιλοαπότομα.... και νάτο....

Αν σου φύγει το μηχανάκι περίμενε το γκομενάκι να γελάει και να σε δείχνει στις φιλες της που θα έχουν κατουρηθεί στα γέλια....

Αυτό με το συμπλέκτη πολύ μου άρεσε..... :rotflmao: :rotflmao:

Δεν παμε καλάααααααα


:smokin:

Cpt. Haddock
17/11/2006, 10:31
το να πεταξεις κωλο (μηχανής :D ) ειδικα στην Ελλάδα ειναι το πιο εύκολο (στην Ολλανδία πχ δεν ξεκόλαγε με τίποτα κιας είχα παλιά λάστιχα)

το να τον μαζέψεις χωρίς απώλειες (εξαρτημάτων, μελών του σώματος και εγωισμού) ειναι πιο δύσκολο...

:wave2:

LIBYKOS
17/11/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βρίσκεις ένα δρόμο που γλυστράει... εύκολο είναι... το αντίθετο είναι δύσκολο....

ανοιγεις το γκάζι ψιλοαπότομα.... και νάτο....

Αν σου φύγει το μηχανάκι περίμενε το γκομενάκι να γελάει και να σε δείχνει στις φιλες της που θα έχουν κατουρηθεί στα γέλια....

Αυτό με το συμπλέκτη πολύ μου άρεσε..... :rotflmao: :rotflmao:

Δεν παμε καλάααααααα


:smokin:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Να΄σαι καλά ρε φίλε!!!:bawl: :bawl:

OldMan
17/11/2006, 12:52
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Περίεργα πράματα.... :smokin:


(Εδώ ιδρώνουμε να καταφέρουμε να πάμε ίσια...) :sad:

vassilis88
17/11/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βρίσκεις ένα δρόμο που γλυστράει... εύκολο είναι... το αντίθετο είναι δύσκολο....

ανοιγεις το γκάζι ψιλοαπότομα.... και νάτο....

Αν σου φύγει το μηχανάκι περίμενε το γκομενάκι να γελάει και να σε δείχνει στις φιλες της που θα έχουν κατουρηθεί στα γέλια....

Αυτό με το συμπλέκτη πολύ μου άρεσε..... :rotflmao: :rotflmao:

Δεν παμε καλάααααααα


:smokin:

οσο αποτομα κ να ανοιξεις το γκαζι σε καποια μηχανακια το ιδιο που τους κανει.ο αδερφος μου με το 750 αυτο μου λεει οτι για να φυγει ο κωλος μονο το γκαζι ανοιγει.με το 125 δ γινεται.φανταζομαι κ με το 250.

Julius
17/11/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από beniamin
εχω προσπαθισει να το κανω συμπλεκταροντας και κατα 50% το πετειχενω (και στων ιδιο δρομο πχ μια μου πεταει(τρελα ειναι)και αλλη φορα τιποτα.τεληκα πως το κανουμε κανω κατι λαθος?εχω to cbf 250(μικρο μη μοθ πειτε οτι ζηταω πολλα το ξερω αλλα λεω μηπως γινετε αλιος):bawl:


cbf250 e??

xmmmmm perase me ena sprei silikonis to piso elastiko, to apotelesma tha se enthousiasei (gia kalytero apotelesma vale graso)

dirtbird
17/11/2006, 13:30
Bάλε chain lube στην αλυσσίδα βαστώντας στο ίδιο χέρι μυγοσκοτώστρα (works best in summertime) :uplate:

Cpt. Haddock
17/11/2006, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
cbf250 e??

xmmmmm perase me ena sprei silikonis to piso elastiko, to apotelesma tha se enthousiasei (gia kalytero apotelesma vale graso)



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Bάλε chain lube στην αλυσσίδα βαστώντας στο ίδιο χέρι μυγοσκοτώστρα (works best in summertime) :uplate:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

anco
17/11/2006, 13:32
παρε μηχανη της προκοπης (να ειναι πανω απο 70 αλογα)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
17/11/2006, 13:55
ΛΑΣΚΑΡΕ ΤΟ ΠΑΞΙΜΑΔΙ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥ!! ΑΥΤΟ ΝΤΕ ..ΣΤΟΝ ΑΞΟΝΑ...

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ..:wave2:

LIBYKOS
17/11/2006, 14:01
:rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:
Πολύ γέλιο!!
Προτείνω τη κουβέντα να την πάμε στα ανέκδοτα έτσι όπως έγινε

beniamin
17/11/2006, 15:30
:beer: :lol: :lol: το βρηκααααα!θα βαλω ενα μπουκαλι με αραβοσιτελεω(που ειναι και πιο φτινω)πισω και :a8: :a09:

thePrince
17/11/2006, 15:42
Μπορείς να βάλεις στο πίσω ελαστικό 5-10 psi παραπάνω - άμα δεν σκάσει τότε σίγουρα δεν θα κρατιέται με τίποτα!

orizontas
19/11/2006, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Μπορείς να βάλεις στο πίσω ελαστικό 5-10 psi παραπάνω - άμα δεν σκάσει τότε σίγουρα δεν θα κρατιέται με τίποτα!

ΒΓΑΛΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΠΙΣΩ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

ΦΩΤΙΕΣ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ Η ΖΑΝΤΑ ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΟΥ ΟΣΕ ΔΩΡΕΑΝ ..... ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΟΤΟ .... ΑΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΤΑ

fantacid
19/11/2006, 01:02
τετοια πραματα μονο οταν βρεχει.........











αν τα κατφερεις,ανοιξε ενα ποστ να σου πουμε πως να κανεις σουζα!

zireous
19/11/2006, 02:45
Πάρε ένα φτηνό (μιλάμε τσάμπα) μηχανάκι, και άνοιξε λίγο το γκάζι σε χωματόδρομο με το σώμα μπροστά (σε στροφή). Άν έχεις χαλαρά χέρια, θα διορθώσει μόνο του όταν πετάξει κώλο.

Έχε μαζί ιώδιο και γάζες (εκτός από εξοπλισμό, για να μη σπάσεις κάνα πόδι ή το κεφάλι σου).



Ρε μπας υπάρχουνε τίποτα σχολές για τους νεώτερους -εκεί έχουνε και ασθενοφόρο τουλάχιστον;

kostisthegreek
20/11/2006, 21:41
:lol: :rotflmao: :lol:

Ρε σεις καθήστε καλά...τι είναι αυτά που γράφετε?
Θα τα διαβάσει κανας πιτσιρικάς και θα πάει να σκοτωθεί.

h_m_akis
21/11/2006, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
:lol: :rotflmao: :lol:

Ρε σεις καθήστε καλά...τι είναι αυτά που γράφετε?
Θα τα διαβάσει κανας πιτσιρικάς και θα πάει να σκοτωθεί.




ναι.....εμας περιμενει!!!:lol: :lol: :lol:

παντως το αποτελεσμα του συνδιασμου ολων των παραπανω σιγουρα θα εντυπωσιαζει:eyepop: :eyepop: :eyepop: (οταν ερχεται η ωρα ειμαστε απιστευτα ευρηματικοι!!!)


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

costas_k
27/11/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από beniamin
εχω προσπαθισει να το κανω συμπλεκταροντας και κατα 50% το πετειχενω (και στων ιδιο δρομο πχ μια μου πεταει(τρελα ειναι)και αλλη φορα τιποτα.τεληκα πως το κανουμε κανω κατι λαθος?εχω to cbf 250(μικρο μη μοθ πειτε οτι ζηταω πολλα το ξερω αλλα λεω μηπως γινετε αλιος):bawl:




ΓΙΝΕΤΑΙ.ΑΛΕΙΨΕ ΤΟΝ ΠΙΣΟ ΤΡΟΧΟ ΜΕ ΒΟΥΤΥΡΟ(ΜΠΕΣΕΛ ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ).ΦΤΑΣΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ 5000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΒΑΛΕ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΦΗΣΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΑΠΟΤΟΜΑ.STH XEIROTERH ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ JACKASS.


ΥΓ.ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΒΟΥΤΥΡΟ ΒΑΛΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΑΓΟ 2Χ2.ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ


:lol:

h_m_akis
27/11/2006, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
ΓΙΝΕΤΑΙ.ΑΛΕΙΨΕ ΤΟΝ ΠΙΣΟ ΤΡΟΧΟ ΜΕ ΒΟΥΤΥΡΟ(ΜΠΕΣΕΛ ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ).ΦΤΑΣΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ 5000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΒΑΛΕ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΦΗΣΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΑΠΟΤΟΜΑ.STH XEIROTERH ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ JACKASS.








απαραιτητη προυποθεση η αποθανατηση σε video και ποσταρισμα στο forum:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

naxiotis
27/11/2006, 19:31
ή πέρνα ένα βράδι από τον ΄παράλληλο της Συγγρού

όλο και κάποια 'παλικάρια΄ θα βρείς για να σου εξηγήσουν τα του πετάγματος εκ των όπισθεν:rotflmao: :rotflmao:


άνευ πλάκας τώρα πρόσεχε γιατί όταν καταφέρεις να πετάξεις κόλο πρέπει και να το μαζέψεις μετά αλλιώς:a018: :a018: :a018: :a018:

zireous
01/12/2006, 04:01
Το σωστό είναι να μπεις σε μια σχολή, να στο δείξουνε σωστά, ενδεχομένως να φας και μια τούμπα σε ασφαλές περιβάλλον, παρά να σου τύχει στο δρόμο, να μη ξέρεις από που σου ήρθε, και να σου μείνει η φοβία μετά.

:smokin:

Electra
01/12/2006, 22:38
Tο πιο απολαυστικό και συναρπαστικό πέταγμα γίνεται εκεί που δε το περιμένεις!

Αν και πιστεύω πως το σώσιμο είναι πιο ωραίο από το ίδιο το πέταγμα!:p




Για καλύτερα αποτελέσματα.... πάρε ένα motard!!!! :D


:beer:

fantacid
02/12/2006, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Tο πιο απολαυστικό και συναρπαστικό πέταγμα γίνεται εκεί που δε το περιμένεις!

Αν και πιστεύω πως το σώσιμο είναι πιο ωραίο από το ίδιο το πέταγμα!:p




Για καλύτερα αποτελέσματα.... πάρε ένα motard!!!! :D


:beer:


killaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaah

τετοια λεγε κ να δουμε ποιος θα μαζεψει το κωλαρακι απο κατω!!!!


:p :p
































:wave2:

675
02/12/2006, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από beniamin
εχω προσπαθισει να το κανω συμπλεκταροντας και κατα 50% το πετειχενω (και στων ιδιο δρομο πχ μια μου πεταει(τρελα ειναι)και αλλη φορα τιποτα.τεληκα πως το κανουμε κανω κατι λαθος?εχω to cbf 250(μικρο μη μοθ πειτε οτι ζηταω πολλα το ξερω αλλα λεω μηπως γινετε αλιος):bawl:

απλα ανασηκωνομαστε και το πεταμε...:D

αμα δεις ποτε καναν τρελο με townmate να πεταει κολλαρακι εγω θα ειμαι:lol: :rotflmao:

DimChios
02/12/2006, 11:59
Εγώ ξέρω πώς το πιάνουν...θέλετε να σας πώ?


:lol: :lol: :lol:

TROOPER
16/12/2006, 23:36
βαλε τακουνια!!!!

θα τον πετας πιο ευκολα τον κωλο τοτε!!!!!!

:a31: :a31: :a31:

Respect
17/12/2006, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από beniamin
ε για κανενα γκομενακι μωρε...
και επειδη το γουσταρω πολυ εγω:a08: :a54: Δέστε τον.. :mad:

Dexter
20/12/2006, 03:59
...με νάζι..
























(ολοι αυτοι που σε γιουχαρουν ειναι μλκες ή προσπαθουν να σου πουν κατι?)

Da.Vintage
27/02/2007, 13:00
Για να πετάξει κώλο το μηχανάκι σου φίλος έξαρτάται απο πολλά και υπάρχουν πολλοί τρόποι...

1)Powerover

όπως πλαγιάζεις σε μία στρόφή ανοίγεις απότομα το γκάζι... άν είναι μεγάλου κυβισμού δε χρειάζεται πολύ γκάζι γιατί παραδιπλώνει...

2) Με συμπλέκτη

όπως πλαγιάζεις σε μία στρόφή τσιμπάς ελαφρά και στιγμιαία το συμπλέτκη για να ξεκολλήσει και μετά διατηρείς με το γκάζι και με το τιμόνι...

3) Με κατέβασμα

Όπως έρχεσσαι με κάμποσα για να μπείς σε μια στροφή κρατάς για λίγότερο απο 1 δευτ το συμπλέκτη και κατεβάζεις μία ή δύο σχέσεις. Αυτό μπλοκάρει στιγμιαία τον πίσω τροχό και μετά με λίγο γκάζι το διατηρείς για λίγο...

4) Με ανέβασμα

Όπως στρίβεις σε μία στροφή και βρίσκεσαι επάνω στο apex της ανεβάζεις δευτέρα με απότομο άφημα στο συμπλέκτη και αρκετό γκάζι...

5)like supermoto...

Όπως έρχεσσαι με κάμποσα για να μπείς σε μια στροφή κρατάς για λίγότερο απο 1 δευτ το συμπλέκτη και πατάς δυνατά το πίσω φρένο ωστε να μπλόκάρεις τον πίσω τροχό, στη συνέχεια μόλις μπλοκάρει κατεβάζεις 1 ή 2 σχέσεις για να παρατείνεις το ντρίφτ κατευθυνόμενος διπλωμένος στο apex. Μόλις φτάσεις σε αυτό ανοίγεις προσεκτικά και σταδιακά το γκάζι και βγαίνεις με το πλάι απ'τη στροφή....

Φίλε μου το κάθε μηχανάκι δεν επιτρέπει όλες τις τεχνικές για καγκουριλίκια και ντιφτ ενδείκνυνται τα all-time-fun μηχανάκια τα supermoto... Το δικό σου θα σου επιτρέψει τις τεχνικές 1-4 αλλά με προσοχή γιατί όπως είπε και ένας φίλος εδώ μέσα κινδυνέυεις να γελάει η γκόμενα με τις φίλες της αντί να σε χαζεύει!

Υ.Γ. Τα καγκουριλίκια να τα κάνεις για τη πάρτη σου γιατί όταν τα κάνουμε για εντυπωσιασμό έρχεται και κάθετε η γκαντεμιά δικάβαλο και μας δίνει μία και γινόμαστε ρόμπα και σε γνωστούς και σε αγνώστους και χειρώτερα και μπροστά σε κανα κρυμένο Ζητά που μας δίνει και αυτόγραφο!

OldMan
27/02/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Όπως έρχεσσαι με κάμποσα για να μπείς σε μια στροφή κρατάς για λίγότερο απο 1 δευτ το συμπλέκτη και κατεβάζεις μία ή δύο σχέσεις. Αυτό μπλοκάρει στιγμιαία τον πίσω τροχό και μετά με λίγο γκάζι το διατηρείς για λίγο...
Έχω την εντύπωση ότι για να περάσεις από την απώλεια πρόσφυσης λόγω μπλοκαρίσματος του τροχού στην απώλεια πρόσφυσης λόγω υπερβολικής ισχύος μεσολαβεί η ανάκτηση της πρόσφυσης ...

(και αυτό, μάλλον οδηγεί σε highsidding ...) :sad:

Da.Vintage
27/02/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχω την εντύπωση ότι για να περάσεις από την απώλεια πρόσφυσης λόγω μπλοκαρίσματος του τροχού στην απώλεια πρόσφυσης λόγω υπερβολικής ισχύος μεσολαβεί η ανάκτηση της πρόσφυσης ...

(και αυτό, μάλλον οδηγεί σε highsidding ...) :sad:

Σε ένα supersport είναι πολύ πιθανό!
Αλλά σε άνα μηχανάκι χωρίς κλιπ-όν και ιδιαίτερα με μεγάλο τιμόνι, νομίζω δεν είναι απαραίτητα να ανακτήσεις πρόσφηση αν γίνουν όλα γρήγορα... Και πάντα στα καγκουριλίκια έχεις κίνδυνο πτωσης απο highsiding ή αλλοιώς...

Φιλικά Γιώργος

OldMan
27/02/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
νομίζω δεν είναι απαραίτητα να ανακτήσεις πρόσφηση αν γίνουν όλα γρήγορα...
Μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω...

Πρόσφυση θα ανακτήσεις ΘΕΛΟΝΤΑΣ και ΜΗ, γιατί ΔΕΝ μπορείς να περάσεις από την μια κατάσταση στην άλλη χωρίς το ενδιάμεσο στάδιο..!!



Και αν μΕ ξαναγράψεις "Φιλικά Τάδε" και άλλα παρόμοιες αβροφροσύνες, δεν ξαναμπαίνω στο thread !! :D

Da.Vintage
28/02/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω...

Πρόσφυση θα ανακτήσεις ΘΕΛΟΝΤΑΣ και ΜΗ, γιατί ΔΕΝ μπορείς να περάσεις από την μια κατάσταση στην άλλη χωρίς το ενδιάμεσο στάδιο..!!



Και αν μΕ ξαναγράψεις "Φιλικά Τάδε" και άλλα παρόμοιες αβροφροσύνες, δεν ξαναμπαίνω στο thread !! :D

Ναι αλλά αυτό που θέλω να πώ οτι η πρόσφυση θα ανακτηθεί αλλά αν γίνουν όλα γρήγορα θα είναι αμελητέος ο χρόνος που θα τη βρείς και αν είναι κανα εντουράκι ειδικά δεν θα το πάρεις καν γραμμή...


Το φιλικά το έγραψα για να καταλάβεις το ύφος μου οτι δεν είναι για να τσακωθούμε γιατί εδω μέσα όλοι επειδή είναι πίσω απο ένα πληκτρολόγιο τσακώνονται με το παραμικρό...
Τωρα αν ξαναμπείς η όχι στο θρέντ είναι δικό σου θέμα και δεν θα με ενοχλήσει τίποτα απο τα 2.

sapila racing
28/02/2007, 10:28
O Rossi το κάνει συνέχεια!!
Αρα γίνεται :wave2:

Και βάζω στοίχημα οτι και ο FZR600RR το κάνει :D

DUKASII
28/02/2007, 10:29
ντριφτ δε γινεται πατωντας το πισω φρένο ρε παιδια...και δεν ειναι νριφτ αυτο.κολια ειναι και τη κάνεις και με το ποδήλατο.

το πισω φρενο το δουλευεις για να βοηθησεις το ντριφτ.οχι για να το ξεκινήσεις.

DUKASII
28/02/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ντριφτ δε γινεται πατωντας το πισω φρένο ρε παιδια...και δεν ειναι νριφτ αυτο.κολια ειναι και τη κάνεις και με το ποδήλατο.

το πισω φρενο το δουλευεις για να βοηθησεις το ντριφτ.οχι για να το ξεκινήσεις.

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΧΡΟΝΑ!!!!

Da.Vintage
28/02/2007, 10:50
Μιλάμε για όλα τα μηχανάκια

Ντρίφτ είναι όταν πλαγιολισθένεις με οποιοδήποτε τρόπο...
Δηλαδή αν πατήσεις πίσω φρένο να ξεκωλήσει ο κώλος και μετά διατηρήσεις τη πλαγιολίσθηση με κατεβάσματα και στη συνέχεια με γκάζι δεν είναι ντρίφτ?

Πές το σε αυτός που τρέχουν στο προτάθλημα supermoto...

DUKASII
28/02/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Μιλάμε για όλα τα μηχανάκια

Ντρίφτ είναι όταν πλαγιολισθένεις με οποιοδήποτε τρόπο...
Δηλαδή αν πατήσεις πίσω φρένο να ξεκωλήσει ο κώλος και μετά διατηρήσεις τη πλαγιολίσθηση με κατεβάσματα και στη συνέχεια με γκάζι δεν είναι ντρίφτ?

Πές το σε αυτός που τρέχουν στο προτάθλημα supermoto... θα τους το πω οκ...:hypnotize :a21:

ρε φιλε τι μου κάνεις τον πονηρο τωρα?
την απωλεια πρσφυσης στα σουπερμοτο που λες να το πω και σε αυτους που τρεχουν δε το κανουν με το πισω φρενο.
βοηθανε με το πισω φρενο ξαναλεω.
παρε φορα με το μηχανακι σου και πριν τη στροφη και κατα τη διαρκεια του δυνατου φρεναρισματος με το ΜΠΡΟΣΤΑ ΦΡΕΝΟ ..κατεβασε 2 ταχυτητες και ασε το συμπλεκτη..

και ελα πες μου αν εχασε προσφυση ο πισω τροχος οκ??


αιντε λεμε αγωνιαρηδες ολοι.

Da.Vintage
28/02/2007, 11:13
Μα είδες πουθενά να λέω οτι γίνεται μίνο με το πίσω φρένο για βοήθεια μιλάω και εγώ...

Αλλά σόρρυ δεν το ήξερα οτι μιλούσα με αγωνιζόμενο την ταπεινή μου συγνώμη...

Δε καταλαβαίνω γιατί σε όλα τα φόρουμ ψάχνουν να τσακωθούν όλοι πίσω απο μία οθώνη...
Εδώ Φίλε μου ο καθένας λέει τη γνώμη του και αν σου αρέσει την αποδέχεσαι αν όχι λές με ηρεμία τη δικιά σου...

Δε λές " τι μας λές ρε φιλε τώρα και γίνατε όλοι αγωνιζόμενοι... και εγώ ξέρω και θα τους το πώ.."

Μιλά με ηρεμία και πές τη γνώμη σου χωρίς να αναφέρεσαι με προσωπική επίθεση...

ΥΓ. Τα δίχρονα δεν ντριφτάρουν?

DUKASII
28/02/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Μα είδες πουθενά να λέω οτι γίνεται μίνο με το πίσω φρένο για βοήθεια μιλάω και εγώ...

Αλλά σόρρυ δεν το ήξερα οτι μιλούσα με αγωνιζόμενο την ταπεινή μου συγνώμη...

Δε καταλαβαίνω γιατί σε όλα τα φόρουμ ψάχνουν να τσακωθούν όλοι πίσω απο μία οθώνη...
Εδώ Φίλε μου ο καθένας λέει τη γνώμη του και αν σου αρέσει την αποδέχεσαι αν όχι λές με ηρεμία τη δικιά σου...

Δε λές " τι μας λές ρε φιλε τώρα και γίνατε όλοι αγωνιζόμενοι... και εγώ ξέρω και θα τους το πώ.."

Μιλά με ηρεμία και πές τη γνώμη σου χωρίς να αναφέρεσαι με προσωπική επίθεση...

ΥΓ. Τα δίχρονα δεν ντριφτάρουν? ναι εχεις δικιο ημουν λιγο επιθετικος να με συγχωρας..

:sad: :wave2:

τα διχρονα σαφως και ντριφταρουν...και σαφως αλλάζουν πισω δισκο μετα απο κάθε αγωνα.

και αν δεις πιο πανω στην απαντηση μου εκανα κουοτε και ειπα ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ για διχρονα φιλαρακι.

στα τετραχρονα ομως τα πραμματα ειναι διαφορετικα.

Da.Vintage
28/02/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ναι εχεις δικιο ημουν λιγο επιθετικος να με συγχωρας..

:sad: :wave2:

τα διχρονα σαφως και ντριφταρουν...και σαφως αλλάζουν πισω δισκο μετα απο κάθε αγωνα.

και αν δεις πιο πανω στην απαντηση μου εκανα κουοτε και ειπα ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ για διχρονα φιλαρακι.

στα τετραχρονα ομως τα πραμματα ειναι διαφορετικα.

Έτσι μπράβο πάνω απ'όλα δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε εδώ μέσα cyber-φίλοι είμαστε με την ίδια αγάπη τη Μοτοσυκλέτα...

Ασχετα με τις φθορές που στο ντρίφτ αυξάνονται γενικώς όλα τα μηχανάκια ντριφτάρουν το καθένα με τον δικό του τρόπο...

Τελικά λέμε τα ίδια με διαφορετικό τρόπο φίλε μου no hard feelings!:wave2:

:)

kostisthegreek
28/02/2007, 21:37
KaTaNas....

έλα να κάνεις μια λεπτομερή ανάλυση του ντριφτ να λυθούν όλες οι απορίες...

:beer:

oxidisingDeamon
03/03/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω...

Πρόσφυση θα ανακτήσεις ΘΕΛΟΝΤΑΣ και ΜΗ, γιατί ΔΕΝ μπορείς να περάσεις από την μια κατάσταση στην άλλη χωρίς το ενδιάμεσο στάδιο..!!



Και αν μΕ ξαναγράψεις "Φιλικά Τάδε" και άλλα παρόμοιες αβροφροσύνες, δεν ξαναμπαίνω στο thread !! :D

sigoura den mporis na pas apo tin mia akrea katastasi stin alli akrea xoris na perasis apo tis endiameses... alla auto eksartate apo ti theoris kastastasis... an theoris san katastasi to glistrima logo mplokarismatos kai to glistrima logo uperstrofis nai...

omos ama to deis poio texnika, otan to mixanaki glistrisi logo mplokarismatos, exoume trivi olisthisis, otan episis glistrisi logo uperstrovis, pali trivi olisthisis exoume... mono otan pame efthia kai exoume prosfisi exoume statiki trivi i opoia einai kai i megisti...

an tora to mixanaki paei me tis mpantes, logo tou mplokarismatos, kai aniksis to gkazi kai arxisi o troxos kai girnaei grigora, nai men allazei o logos tis olisthisis.... alla i katastasi einai i idia... miomeni trivi logo olisthisis...

den tha einai to idio omos an to mixanaki den petaksi kolo... stin opoia periptosi nai men tha exoume 2 katastasis stis opies tha exoume miomeni prosfisi alla sigoura tha anaktisi gia ligo sosti prosfisi... (nomizw diladi) :D

Da.Vintage
09/03/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από oxidisingDeamon
sigoura den mporis na pas apo tin mia akrea katastasi stin alli akrea xoris na perasis apo tis endiameses... alla auto eksartate apo ti theoris kastastasis... an theoris san katastasi to glistrima logo mplokarismatos kai to glistrima logo uperstrofis nai...

omos ama to deis poio texnika, otan to mixanaki glistrisi logo mplokarismatos, exoume trivi olisthisis, otan episis glistrisi logo uperstrovis, pali trivi olisthisis exoume... mono otan pame efthia kai exoume prosfisi exoume statiki trivi i opoia einai kai i megisti...

an tora to mixanaki paei me tis mpantes, logo tou mplokarismatos, kai aniksis to gkazi kai arxisi o troxos kai girnaei grigora, nai men allazei o logos tis olisthisis.... alla i katastasi einai i idia... miomeni trivi logo olisthisis...

den tha einai to idio omos an to mixanaki den petaksi kolo... stin opoia periptosi nai men tha exoume 2 katastasis stis opies tha exoume miomeni prosfisi alla sigoura tha anaktisi gia ligo sosti prosfisi... (nomizw diladi) :D


Σωστός ο παίχτης
:a18: :a10: :a024:

zireous
21/03/2007, 23:35
Άμα τα παιδάκια που ενδιαφέρονται πατήσουν στην υπογραφούλα μου θα διαβάσουν κάποιους τρόπους που γίνονται τα drift -εγώ δε κάνω τέτοια πράγματα παρά μόνο με δανεικά μηχανάκια...


Ο λόγος που το αναφέρω είναι ότι σε μικρές ταχύτητες ένα μικρό ντιφτ όπως έχω ξαναπεί με έχει σώσει κάμποσες φορές (οι 2 φέτος γαμώ το #@$#%$# μου γαμώ για τους #$@#$% οδηγούς που αντί να τους κλείνουνε να παίζουν μόνο στα συγκρουόμενα τους αμολάνε όξω) επειδή -καί στο ss- είναι ο μόνος τρόπος να πας διαγώνια ακαριαία σε στενούς δρόμους με λίγα χιλιόμετρα όταν έρχεται από την άλλη κουτί, χέστηκα για τους νεοκάγκουρες που δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα και τα αμολάνε στη κίνηση.

Με πολλά χιλιόμετρα δεν μετράς, δε προλαβαίνεις να μετρήσεις πόσα δεύτερα πέρασαν μέχρι να πέσεις -δεν θα πάρω ευχαριστώ.

OrEsTiS82
22/03/2007, 01:20
Στο δικο μου λιγο το γκαζι κανω και πεταει κωλο και αφηνω το γκαζι και το μαζευω παλι...

costas81
23/03/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Αφου το κανεις που το κανεις καντο σιγα-σιγα... οχι κατ'ευθειαν τερμα αναποδα τιμονια και τετοια.

Παντως το cbfακι σπιναρει κ με 3η χωρις συμπλεκτη ( :eyepop: ) ναι ναι καλα διαβασατε . Αν το επιτρεπει ο δρομος φυσικα (που στο επιβαλλει στα περισσοτερα σημεια Αθηνας και Πατρας).


αφου ειναι βρωμογκαζο το εργαλειο!!!


:lol: :lol:

ledz
24/03/2007, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
αφου ειναι βρωμογκαζο το εργαλειο!!!
:lol: :lol:

Πρεπει να οδηγησεις τη διαδρομη Καρολου -> Κορινθου -> Αγιας Σοφιας και θα καταλαβεις τι εννοω! :wave2:

( οχι οτι πηγαινω και με cracked open throttle... ετσι; )

Respect
24/03/2007, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Πρεπει να οδηγησεις τη διαδρομη Καρολου -> Κορινθου -> Αγιας Σοφιας και θα καταλαβεις τι εννοω! :wave2:

( οχι οτι πηγαινω και με cracked open throttle... ετσι; ) A, καλά! Σα να λέμε Θηβών.. :eek:

xastoukopsaro
25/03/2007, 14:44
οταν ημουνα μικρο παιδακι παντως με το ποδηλατο .... τρελος μπι εμ εξ ακιας :sun: :sun: :sun: πηγαινα σε σημεια που ειχε λιγο νερακι.... αν η γειτονισσα ειχε πλυνει τον δρομο με σαπουναδα ακομα καλυτερα (αν και ποτε δεν καταλαβα το νοημα να πληνεις τον δρομο) και ανεβαινα ορθοπεταλια με το βαρος εμπρος.... και χρατς χρουτς ...γαματο ητανε... μια φορα σαβουριαστικα και ακομα εχω την πληγη απο την μανετα που μπηκε στο ποδι μου...:bigcry: :bigcry: :bigcry:
η ξεφτιλα ηταν ομως οτι εγινε σχεδον σε ολα τα παιδια του σχολειου....

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

δεν βαζεις και εσυ πεταλια να δοκιμασεις???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: προσοχη στην μανετα ομως γιατι τον πονο ακομα τον θυμαμαι!!!
αντε καλη τυχη! θα σου χρειαστει

Akefalos
25/03/2007, 17:46
Με 1η ή 2α αν δεν έχει δύναμη το μηχανάκι γέρνεις ελάχιστα το σώμα είτε δεξιά(οπότε πετάει κώλο αριστερά) είτε αριστερά(οπότε πετάει δεξιά) και δίνεις μια γερή γκαζιά(ανοίγεις τέρμα το γκάζι και απότομα).Καλού κακού έχε το χεράκι έτοιμο στο συμπλέκτη μην τυχόν και δώσεις παραπάνω γκάζι και βρεθείς ξάπλα.

Τώρα αν η μηχανή έχει γκάζι κ

Akefalos
25/03/2007, 17:47
Με 1η ή 2α αν δεν έχει δύναμη το μηχανάκι γέρνεις ελάχιστα το σώμα είτε δεξιά(οπότε πετάει κώλο αριστερά) είτε αριστερά(οπότε πετάει δεξιά) και δίνεις μια γερή γκαζιά(ανοίγεις τέρμα το γκάζι και απότομα).Καλού κακού έχε το χεράκι έτοιμο στο συμπλέκτη μην τυχόν και δώσεις παραπάνω γκάζι και βρεθείς ξάπλα.

Τώρα αν η μηχανή έχει γκάζι και άλογα πρόσεχε μην γκαζώσεις πολυ και σου φύγει.

:beer:

sylvain
31/03/2007, 18:10
καπως ετσι!!!

take a look at this>
www.geocities.com/prevezasupersport


82612

xampos
09/04/2007, 20:15
εμενα παντως πεταει κολαρακι το γαμιμενο χωρις να το θελω πολλες φορες :p αμα δεν προσεξω στις αλλαγες απο πρωτη σε δευτερα και απο δευτερα σε τριτι . στην αρχη καθε φορα που γινοταν κατι τετοιο λαχταρουσα αλλα τωρα το χω συνηθισει.

η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν μπορω να κανω ελεγχομενο ντριφταρισμα. (και ασε καλυτερα γιατι θα βρεθω ξαπλα :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: )

675
10/04/2007, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sylvain
καπως ετσι!!!

take a look at this>
www.geocities.com/prevezasupersport

ρε συ!

αυτος σα να το παραπεταει το κωλλαρακι!
τι παιζει εδω?:p

675
10/04/2007, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
αλλά με προσοχή γιατί όπως είπε και ένας φίλος εδώ μέσα κινδυνέυεις να γελάει η γκόμενα με τις φίλες της αντί να σε χαζεύει!



δε τα λεγες και σε μενα αυτα ....:rolleyes:

εγω την επαθα ακριβως ετσι!!

πηγα να κανω ντριφτ σε κατηφορικη σροφη με τη μεθοδο "ξεσκιζω το πισω φρενο κρατωντας μπλοκαρισμενο τροχο με μικρη πλαγια κλιση στο προς το τελος του ντριφταρισματος"

ε! με αποτελεσμα να το παρακανω και να γελαει ολο το τετραγωνο με τη σουπερ-θεαματικη σουπα μου, λογω ελαστικων και βλακειας κατα κυριο λογο...!

:look: ......

αμα εισαι καγκουρακος.....:lol:

Da.Vintage
11/04/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
δε τα λεγες και σε μενα αυτα ....:rolleyes:

εγω την επαθα ακριβως ετσι!!

πηγα να κανω ντριφτ σε κατηφορικη σροφη με τη μεθοδο "ξεσκιζω το πισω φρενο κρατωντας μπλοκαρισμενο τροχο με μικρη πλαγια κλιση στο προς το τελος του ντριφταρισματος"

ε! με αποτελεσμα να το παρακανω και να γελαει ολο το τετραγωνο με τη σουπερ-θεαματικη σουπα μου, λογω ελαστικων και βλακειας κατα κυριο λογο...!

:look: ......

αμα εισαι καγκουρακος.....:lol:

Νομίζεις οτι εγώ μιλώ εγκυκλοπαιδικά?
Απο προσωπικές εμπειρίες μιλάω

OzZzZzY
11/04/2007, 12:21
emena mu xei tyxei mia fora me mixani 750 kyvikwn alla tyxaia..
etc opws pigaina dikavalos dn eida ena samaraki..i mixani perase apo panw ekane alma kana 30 pontus k otan prosgeiwthike petaxe kwlo sta dexia ..mazeftike mono tu..parola ta 240 kila tis mixania+ ta 160 twn epivenodwn..dn lew pws eimai texnitis..kata lathos egine (k eftyxws;) )

Giorgos19
11/04/2007, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sylvain
καπως ετσι!!!

take a look at this>
www.geocities.com/prevezasupersport


Aυτος εχει πεσει...απλα δεν το εχει καταλαβει ακομα!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ζεύκας
12/06/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ντριφτ δε γινεται πατωντας το πισω φρένο ρε παιδια...και δεν ειναι νριφτ αυτο.κολια ειναι και τη κάνεις και με το ποδήλατο.

το πισω φρενο το δουλευεις για να βοηθησεις το ντριφτ.οχι για να το ξεκινήσεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΧΡΟΝΑ!!!!

ποιά η διαφορά στο ντριφτ ενός δίχρονου κινητήρα κ ενός τετράχρονου?

μήπως στο πως βγάζουν τη δύναμή τους στο δρόμο?