PDA

View Full Version : Ποδηλατάδα..



gavos
17/11/2006, 10:17
Πήγα και έφτιαξα το παλιό μου ποδήλατο και ξετρελάθηκα.. Θέλω αν ξέρετε καμια καλή διαδρομή για ποδήλατο να μου πειτε.. Θέλω επίσης και site με ποδηλατα να κοιτάξω να παραγγείλω κανένα.. Ελλάδα ή εξωτερικό.. Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία νομίζετε οτι μπορώ να αξιοποιήσω..

DUKASII
17/11/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Πήγα και έφτιαξα το παλιό μου ποδήλατο και ξετρελάθηκα.. Θέλω αν ξέρετε καμια καλή διαδρομή για ποδήλατο να μου πειτε.. Θέλω επίσης και site με ποδηλατα να κοιτάξω να παραγγείλω κανένα.. Ελλάδα ή εξωτερικό.. Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία νομίζετε οτι μπορώ να αξιοποιήσω.. Υμητος Καλοπούλα..

dirtbird
17/11/2006, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Πήγα και έφτιαξα το παλιό μου ποδήλατο και ξετρελάθηκα.. Θέλω αν ξέρετε καμια καλή διαδρομή για ποδήλατο να μου πειτε.. Θέλω επίσης και site με ποδηλατα να κοιτάξω να παραγγείλω κανένα.. Ελλάδα ή εξωτερικό.. Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία νομίζετε οτι μπορώ να αξιοποιήσω..

Τι ποδήλατο ψάχνεις και σε τι τιμή?

psaxioti
17/11/2006, 10:39
Τί ποδήλατο έχεις και τί σε ενδιαφέρει να αγοράσεις;

Αν θες κοίτα εδώ (http://www.cyclist.gr/) (έχει και ηλεκτρονικό κατάστημα) και εδώ (http://www.podilatreis.gr/) (είναι μια παρές που διοργανώνουν και βολτες ή διαμαρτθρίες ...)


Κατα κύριο λόγο ασχολιόμουν με MTB, αν πεις τί σε ενδιαφέρει μπορεί να έχω κάποια λινκ να σου στείλω.

gavos
17/11/2006, 10:59
Τώρα έχω ένα παμπάλαιο κούρσας... Τα κούρσας μου αρέσουν πιο πολύ αλλάξέρω ότι ενα mtb θα ήταν πιο χρηστικό και πιο βολικό για αθήνα.. Σε περίπτωση λοιπόν που τα σημερινά κούρσας έχουν βελτιωθεί στον τομέα της χρηστικότητας θα ήθελα κούρσας αλλιώς mtb.. Δώστε links και για τα 2 όμως ε... Καλά τα καινούρια κούρσας τα βλέπω και κ@υλώνω.. :eek: :a8: :a8: :a22: :a30: :a03: :a54:

Από τιμή τα θέλω αν γίνεται φθηνά γύρω στα 300..

Julius
17/11/2006, 12:09
Podilato kai antalaktika epelske apo germania, eisai se genikes grammes ftinotera eos poly fthinotera apo edo


pare links tora

germania:
http://www.bike-discount.de/start.asp?uin=1681132635 koryfaio, poly kales times
http://www.bike-components.de/

agglia:
http://www.chainreactioncycles.com/Default.aspx


ellinika:
http://www.idealbikes.net/
http://www.kassimatisbikes.gr/


kai vevaia to www.cyclist.gr poy exei kai e-store alla kai to megalitero elliniko podilatiko forum (prosorina einai ektos leitoyrgias)

dirtbird
17/11/2006, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos


Από τιμή τα θέλω αν γίνεται φθηνά γύρω στα 300..

Για αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30031) τι λες?

Julius
17/11/2006, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Από τιμή τα θέλω αν γίνεται φθηνά γύρω στα 300..


se auta ta xrimata dense symferei na fereis podilato apo to eksoteriko (einai poly mikri h diafora me ellada)


des to ideal to prorider se auta ta xrimata

h eidanikotera psakse gia kanena metaxeirismeno meso toy cyclist-forum (tha peksei apo evdomada)


ego px poulisa prin apo kana mina ena ideal traxter pentaetias se apsogi katastash 150 euro.... kai vriskeis arketes tetoies eukairies

kaps
20/11/2006, 07:32
Η καλύτερη διαδρομή είναι από τις αρχές της Λεωφόρου Τατοίου στη Δεκέλεια , ευθεία μπαίνουμε στα κτήματα του Βασιλιά και αφού περνάμε μέσα από το δάσος φτάνουμε στο Κρυονέρι . Στη συνέχεια κατευθυνόμαστε Αγ.Στέφανο - Ανοιξη - Δροσιά- Καστρί - και όποιος΄έχει αφήσει εκεί το ι.χ του κατευθύνεται προς τη γέφυρα της Βαρυμπόμπης όπου φτάνει πάλι στο σημείο που ξεκίνησε . Είναι διαδρομή μέσα στη φύση και με ωραίες εναλλαγές στο βαθμό δυσκολίας .Αν κάποιοι από εδώ συμφωνήσουν να το κανονίσουμε θα είμαι μέσα .. Εγώ παρεπιπτόντως έχω Μ.Β της ideal . Καλό όχι όμως και τόσο ελαφρύ .

ronin1
20/11/2006, 10:23
εγω θα προτεινα GT, avalance 2 η 3....χωρις δισκοφρενα (ειναι περιττα κ ακριβα στο ποδηλατο)
κ με ρυθμιζομενη εμπρος αναρτηση που κλειδωνει...

sacramtt600r
20/11/2006, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Τώρα έχω ένα παμπάλαιο κούρσας... Τα κούρσας μου αρέσουν πιο πολύ αλλάξέρω ότι ενα mtb θα ήταν πιο χρηστικό και πιο βολικό για αθήνα.. Σε περίπτωση λοιπόν που τα σημερινά κούρσας έχουν βελτιωθεί στον τομέα της χρηστικότητας θα ήθελα κούρσας αλλιώς mtb.. Δώστε links και για τα 2 όμως ε... Καλά τα καινούρια κούρσας τα βλέπω και κ@υλώνω.. :eek: :a8: :a8: :a22: :a30: :a03: :a54:
Από τιμή τα θέλω αν γίνεται φθηνά γύρω στα 300..
δεν ψήνεσαι για κάνα mtb να πάμε κάνα χώμα????
από διαδρομες όσες θες...Βαρυμποπη, πάρνηθα, Υμμητο κτλ κτλ

Παιδια για ποδηλατάδα και εγώ μέσα!!!!!
Για χώμα εννοώ φυσικά


70043

950dim
20/11/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sacramtt600r
δεν ψήνεσαι για κάνα mtb να πάμε κάνα χώμα????
από διαδρομες όσες θες...Βαρυμποπη, πάρνηθα, Υμμητο κτλ κτλ

Παιδια για ποδηλατάδα και εγώ μέσα!!!!!
Για χώμα εννοώ φυσικά

Αυτη η κατηφορα αν δε κανω λαθος,οδηγει σε μια λιμνη που σχηματιζεται απο βροχινα νερα;
Αν ειναι εκει,παιζει πολλη λασπη το χειμωνα...ειναι σουπερ

sacramtt600r
20/11/2006, 12:02
ειναι...super super!!!!!:winka:
Γενικά η Βαρυμπόπη εχει απίστευτα κομμάτια για MTB που δεν φαίνονται.
Κρυφά μονοπάτια...με γκρέμια...μέσα από ρυάκια....με μπερμ....με αλματάκια..

ΠΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑΑΑΑ:beer:

675
20/11/2006, 16:53
να ρωτησω κατι?:rolleyes:

αληθευει οτι τα δισκοφρενα σε ποδιλατο στραβωνουν ευκολα???:confused:

κατι τετοιο ακουσα και συγχυστηκα!!:uplate:

ronin1
20/11/2006, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
να ρωτησω κατι?:rolleyes:

αληθευει οτι τα δισκοφρενα σε ποδιλατο στραβωνουν ευκολα???:confused:

κατι τετοιο ακουσα και συγχυστηκα!!:uplate:

ξαναλεω μην παιρνεις δισκοφρενα σε ποδηλατο, ειναι κ ακριβα στη συντηρηση , κ δε θα φρεναρεις διαφορετικα....το ιδιο φρεναρισμα θα εχεις...

Xrider
20/11/2006, 20:23
Λογω του οτι ο αδερφος της πρωην μου ειναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ποδηλατης στην Ιταλια (χτυπα χαλαρα 200χλμ με μ.ο ταχ.60-65) εμαθα αρκετα για ποδηλατα δρομου και βουνου αφου πηγα σε παρα πολλους αγωνες :smokin: .
1.Χρειαζεσαι πρωτα απο ολα ποδηλατο με σκελετο αλουμινιου.
Ειναι πολυ πιο ελαφρυ.
2.Οπωσδηποτε δισκοφρενο
3.Αναρτησεις
Αυτα για mountain bike
Τα αγωνων ειναι απλα πανακριβα λιγο πιο φτηνα απο μια μηχανη...το ολο βαρος δεν ξεπερνα τα 5 κιλα!!:uplate:
Αν θελεις απλα να κανεις βολτουλες παρε ενα CityBike αλουμινου περιπου 200€ μαρκα Bianchi ειναι απο τα καλυτερα.

749R
21/11/2006, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Λογω του οτι ο αδερφος της πρωην μου ειναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ποδηλατης στην Ιταλια (χτυπα χαλαρα 200χλμ με μ.ο ταχ.60-65) εμαθα αρκετα για ποδηλατα δρομου και βουνου αφου πηγα σε παρα πολλους αγωνες :smokin: .
1.Χρειαζεσαι πρωτα απο ολα ποδηλατο με σκελετο αλουμινιου.
Ειναι πολυ πιο ελαφρυ.
2.Οπωσδηποτε δισκοφρενο
3.Αναρτησεις
Αυτα για mountain bike
Τα αγωνων ειναι απλα πανακριβα λιγο πιο φτηνα απο μια μηχανη...το ολο βαρος δεν ξεπερνα τα 5 κιλα!!:uplate:
Αν θελεις απλα να κανεις βολτουλες παρε ενα CityBike αλουμινου περιπου 200€ μαρκα Bianchi ειναι απο τα καλυτερα.

Απολυτα σωστος.Αν δε σε ενδιαφερει το χωμα μη σκεφτεις καν να παρεις ΜΤΒ.Τα city ειναι μονοδρομος για την πολη.Απιστευτα ανετα κ ξεκουραστα... Με σλικ λαστιχα για μικρες τριβες και πολυ πιο ανετη θεση οδηγησης για βολτα απο μια κουρσα.

mystique
22/11/2006, 10:06
mipos na valoume katigoria gia podilata sto forum?

na vazoume apopseis-modela-voltes???

leo go tora..... :p :p :p

KaTaNaS
22/11/2006, 10:12
οτι κανονισετε σε χωμα ή δρομο ειμαι μεσα!:beer:

Nefeli
22/11/2006, 10:29
Για όσους δεν έχουν ποδήλατα και θέλουν βόλτα στο βουνό
Στην Πάρνηθα στο καταφύγιο Μπάφι από όσο ξέρω νοικιάζουν
Αν ενδιαφέρεσθε να μάθουμε περισσότερα

:sun:

sacramtt600r
24/11/2006, 19:13
κανονίστε βολτούλα κ μέσα!!!
(για χώμα εεε):)

Χωμάτινος
24/11/2006, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
...
2.Οπωσδηποτε δισκοφρενο
...


Με τα V brakes που κοστίζουν το 1/4 των δισκόφρενων δεν είχα ποτέ πρόβλημα (edo στο φτερό!)


μλκία έκανα που το πούλησα :(

ela ela
26/11/2006, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
ξαναλεω μην παιρνεις δισκοφρενα σε ποδηλατο, ειναι κ ακριβα στη συντηρηση , κ δε θα φρεναρεις διαφορετικα....το ιδιο φρεναρισμα θα εχεις...


Πιθανως φιλε μου δεν ασχοληθει καθολου με την ποδηλασια βουνου και το χωμα .Αν το ειχες κανει η εστω ειχες οδηγεσει ποδηλατο με δισκοφρενα θα ειχες καταλαβει ολοφανερα την διαφορα!!
Και εννοω ποδηλατα με υδραυλικα δισκοφρενα που τα πατας και ποιανουνε αμεσως!
Εγω εχω ενα με μηχανικα δισκ και ετοιμαζομαι να τα αλαξω...η δυναμη που ασκεις στις μανετες των υδραυλικων ειναι κατα πολυ λιγοτερη!

Οσο για την επιλογη ποδηλατου πρεπει να πας σε ενα σοβαρο μαγαζι να τους εξηγησεις τι ποδηλατο θελεις και γιατι το θελεις,πως θα το χρησημοποιεις ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ διαθετεις.
Οταν καταληξετε σε ολα αυτα, σου μετρανε τα σωματομετρικα σου στοιχεια ουτως ωστε να παρεις το σωστο μεγεθος να σου το προσαρμοσουνε επανω σου ...και ........καλες βολτες:wave2:

675
26/11/2006, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Με τα V brakes που κοστίζουν το 1/4 των δισκόφρενων δεν είχα ποτέ πρόβλημα (edo στο φτερό!)


μλκία έκανα που το πούλησα :(

+1000

τελειος αχρηστα τα δισκοφρενα σε ποδηλατο, μονο για μουρη κανουν...:wave2:

ela ela
26/11/2006, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
+1000

τελειος αχρηστα τα δισκοφρενα σε ποδηλατο, μονο για μουρη κανουν...:wave2:
Ρε φιλε η τεχνολογια προχοραει γιατι νομιζεις τα καλα ποδηλατα εχουνε ολα τα αξεσουαρ του ποιο ακριβα απο τα υπολοιπα για μουρη....???γιατι δεν βαζεις και στο μηχανακι σου V-brakes...(ταμπουρα) μην το πσαχνεις εισαι και πεισματαης καποια στιγμη θα το καταλαβεις μονος σου οτι πληρωνεις παιρνεις και σε ποιοτητα και σε βαρος=ποδηλατο.

675
26/11/2006, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Ρε φιλε η τεχνολογια προχοραει γιατι νομιζεις τα καλα ποδηλατα εχουνε ολα τα αξεσουαρ του ποιο ακριβα απο τα υπολοιπα για μουρη....???γιατι δεν βαζεις και στο μηχανακι σου V-brakes...(ταμπουρα) μην το πσαχνεις εισαι και πεισματαης καποια στιγμη θα το καταλαβεις μονος σου οτι πληρωνεις παιρνεις και σε ποιοτητα και σε βαρος=ποδηλατο.

βρε συμφορουμιστα!!!!!

ενταξει λαθος μου γιατι δεν το διευκρινησα....

παμε απ την αρχη....

για ενα ποδηλατο που μετακινητε μες την πολη δεν χρειαζονται δισκοφρενα καθως φρεναρει το ιδιο και με τα v-brakes...

αλλο τι κανει η τεχνολογια φιλος...η τεχνολογια προχωραει προχωραει και κανεναν δε ρωταει ομως...
εμ...
και κυριως την τσεπη μας!!:lol: :wave2:

ela ela
26/11/2006, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Με τα V brakes που κοστίζουν το 1/4 των δισκόφρενων δεν είχα ποτέ πρόβλημα (edo στο φτερό!)


μλκία έκανα που το πούλησα :(

Τα V brakes σαν κατασκευη ητανε καλα.Καταρχην ειναι βαρια(gr) σε γραμμαρια εννοω μπορει να στομωσουνε απο λασπη ευκολα,αμα σου στραβωσει η ζανατα στο βουνο θα βρισκουνε επανω στην στεφανη της ζαντας και θα σου σπαει τα αρχ και θα σου κοβει και ταχυτητα...Θες πολυ δυναμη στις μανετες για να φρεναρεις.
Με τα δισκοφρενα και καλυτερα ακομα με τα υδραυλικα ολα τα παραπανω δεν ισχυουνε.

makis206
27/11/2006, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Τα V brakes σαν κατασκευη ητανε καλα.Καταρχην ειναι βαρια(gr) σε γραμμαρια εννοω μπορει να στομωσουνε απο λασπη ευκολα,αμα σου στραβωσει η ζανατα στο βουνο θα βρισκουνε επανω στην στεφανη της ζαντας και θα σου σπαει τα αρχ και θα σου κοβει και ταχυτητα...Θες πολυ δυναμη στις μανετες για να φρεναρεις.
Με τα δισκοφρενα και καλυτερα ακομα με τα υδραυλικα ολα τα παραπανω δεν ισχυουνε.

Να ξεκαθαρίσουμε τις διαφορές..

Tα δισκόφρενα είναι αρκετά βαρύτερα από τα V-Brakes.:winka:

Τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα που έχουν σε σύγκριση με τα V-Brakes είναι

-η σαφώς καλύτερη αίσθηση και με τεράστιο πλεονέκτημα ελέγχου στο φρενάρισμα πατώντας τη μανέτα κάτι που είναι απαραίτητο στη γρήγορη οδήγηση στο χώμα
-δεν επιρρεάζουν το φρενάρισμα σε περίπτωση που το στεφάνι της ζάντας μπει μέσα στο νερό/λάσπη :winka:
-αντέχουν για πολύ περισσότερη ώρα στη συνεχή σκληρή χρήση

Να μην ξεχάσουμε και τα μη υδραυλικά δισκόφρενα που δουλεύουν με ντίζα τα οποία όμως κατά τη γνώμη μου προσφέρουν τη χειρότερη αίσθηση στο φρενάρισμα ακόμα κι απ'τα V-Brakes.

Σαφώς σε ένα ποδήλατο πόλης τα υδραυλικά δισκόφρενα δεν είναι απαραίτητα αφού τα V-Brakes φρενάρουν το ποδήλατο υπέρ ικανοποιητικά και είναι αρκετά ελαφρύτερα σαν σύνολο απ'ότι τα δισκόφρενα.

:beer: :beer:

sacramtt600r
27/11/2006, 19:56
Φυσικά οτι πληρώνεις παίρνεις...
αλλά οι περισσότεροι παίρνουν MTB ή μότο επιπέδου, πολύ παραπάνω από τις δικές τους ικανότητες οδήγησης.
Πάντως τα δισκόφρενα καλά είναι αρκεί να να μη τα τσαρουχώσεις απότομα... προπάντων σε κάνα enduroσημείο(κάνα γκρέμι δηλαδη).

Προσωπικά, όπου να'νε θα πουλήσω το ideal spark, που έχω και θα πάρω κάτι με πολύ καλό πιρούνι(ή μάλλον πιρουνάρα:) :) ) . Τα δισκόφρενα, μου είναι ψιλο αδιάφορα

Αλλά ολόκληρη ανάλυση κάναμε πάλι:lol: ...καμια Σαββατιάτικη χωματοMTBαδα 8α πάμε???:)

ela ela
27/11/2006, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Να ξεκαθαρίσουμε τις διαφορές..

Tα δισκόφρενα είναι αρκετά βαρύτερα από τα V-Brakes.:winka:

Τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα που έχουν σε σύγκριση με τα V-Brakes είναι

-η σαφώς καλύτερη αίσθηση και με τεράστιο πλεονέκτημα ελέγχου στο φρενάρισμα πατώντας τη μανέτα κάτι που είναι απαραίτητο στη γρήγορη οδήγηση στο χώμα
-δεν επιρρεάζουν το φρενάρισμα σε περίπτωση που το στεφάνι της ζάντας μπει μέσα στο νερό/λάσπη :winka:
-αντέχουν για πολύ περισσότερη ώρα στη συνεχή σκληρή χρήση

Να μην ξεχάσουμε και τα μη υδραυλικά δισκόφρενα που δουλεύουν με ντίζα τα οποία όμως κατά τη γνώμη μου προσφέρουν τη χειρότερη αίσθηση στο φρενάρισμα ακόμα κι απ'τα V-Brakes.

Σαφώς σε ένα ποδήλατο πόλης τα υδραυλικά δισκόφρενα δεν είναι απαραίτητα αφού τα V-Brakes φρενάρουν το ποδήλατο υπέρ ικανοποιητικά και είναι αρκετά ελαφρύτερα σαν σύνολο απ'ότι τα δισκόφρενα.

Μακαρι να βρισκομασταν παιδες και να πηγαιναμε ποδηλαταδα στα βουνα,MTB απο τοτε που εφυγα απο Λουτρακι που εμενα πριν 3 μηνες ειχα και ακομα εχω ενα Ζ αλλα δεν ασχολουμε καθολου με ασφαλτο πια.Το ποδηλατο θεωρω οτι ειναι η καλυτερη γυμναστικη-φυσικη κατασταση και οτι αλλο μπορεις να φαναταστεις να ζησεις μεσα απο αυτο.Εκτος απο αντοχη που αποκτας με τον καιρο ειναι και η τεχνικη που χρειαζετε να αποκτησεις για διαφορα μονοπατια που οντως ειναι μια προκληση καθε φορα που τα περνας ειτε αποτομη κατηφορα (εδω χρειαζοντε τα υδραυλικα δισκοφρενα)ειτε ανηφορα(τεχνικη).Η Shimano κορυφαια εταιρια κατασκευης ποδηλατικων αξεσουαρ εχει εξελιξει συστυματα που κανουνε την ποδηλασια πραγματικη απολαυση επανω σε ενα καλο ποδηλατο.Αυτα -και οσους ασχολουντε πραγματικα αξιζει τον κοπο τον χρονο αλλα και τα λεφτα

:beer: :beer: :wave2:

ela ela
27/11/2006, 20:46
Μακαρι να βρισκομασταν παιδες και να πηγαιναμε ποδηλαταδα στα βουνα,MTB απο τοτε που εφυγα απο Λουτρακι που εμενα πριν 3 μηνες ειχα και ακομα εχω ενα Ζ αλλα δεν ασχολουμε καθολου με ασφαλτο πια.Το ποδηλατο θεωρω οτι ειναι η καλυτερη γυμναστικη-φυσικη κατασταση και οτι αλλο μπορεις να φαναταστεις να ζησεις μεσα απο αυτο.Εκτος απο αντοχη που αποκτας με τον καιρο ειναι και η τεχνικη που χρειαζετε να αποκτησεις για διαφορα μονοπατια που οντως ειναι μια προκληση καθε φορα που τα περνας ειτε αποτομη κατηφορα (εδω χρειαζοντε τα υδραυλικα δισκοφρενα)ειτε ανηφορα(τεχνικη).Η Shimano κορυφαια εταιρια κατασκευης ποδηλατικων αξεσουαρ εχει εξελιξει συστυματα που κανουνε την ποδηλασια πραγματικη απολαυση επανω σε ενα καλο ποδηλατο.Αυτα -και οσους ασχολουντε πραγματικα αξιζει τον κοπο τον χρονο αλλα και τα λεφτα

smike
27/11/2006, 21:08
Καταρχην χαιρετω :wave2: ως νεο μελος στο forum . Δεν εχω μηχανη (αν και εχω διπλωμα απεριοριστου) αλλα κυκλοφορω στην πολη με ποδηλατο και τα σκ στα γνωστα μονοπατια του υμμητου-παρνηθα - βαρυμπομπη :) Διτροχος χωρις μοτερ δηλαδη :D

Γενικως μια που μιλατε για ποδηλατα να πω και εγω τη γνωμη μου εχοντας ποδηλατο βουνου που κοστιζει ...αρκετα , σχεδον οσο μια μεσαια μηχανη,
Η τεχνολογια οσο εξελισσεται στις μηχανες αλλο τοσο εξελισσεται και στα ποδηλατα - οι εντουραδες τα γνωστα μας ξαδερφια το ξερουν .

-Αναρτησεις - πηρουνια -> Marzocchi , Fox racing κ.α
-Ελαστικα -> νοκιαν , μισελεν, κοντινενταλ
-φρενα -> hayes , magura , πλεον και brembo

Τωρα αυτα θα μου πειτε ειναι υπερβολες . Ε σας λεω οτι εχετε αδικο Γιατι
Οταν κατεβαινεις ενα κατηφορικο μονοπατι του γνωστου υμμητου με πετρες βραχια ριζες (οχι δασικο εεε?) θες αναρτησεις με διαδρομες μπολικες πχ 15 εκ και πανω , καλαμια 35,36 μμ και αρκετα ποιοτικες ωστε να μην εισαι ροντεο. Επισης επειδη δεν μπορεις να φρεναρεις με το κιβωτιο -κινητηρα προφανως θελεις φρενα αμεσα που να αντεχουν. Δοκιμαστε να κατεβειτε κατηφορα 11χμ με νεκρα και φρενα να δειτε αν θα αναψουν η οχι . Για αυτο φρενα σε καταβατικα ποδηλατα ειναι με 203μμ δισκους 2,4,6 πιστονα διατρητα και πλεον και αεριζομενα . Πολλα απο αυτα δανειζονται την τεχνολογια απο μηχανες εντουρο

Σορρυ αν σας κουρασα και καλες καταβασεις!
Α και ρε παιδια εσεις οι χωματινοι (οχι ολοι μερικοι) μην σπινιαρετε χωρις λογο , με βρεγμενο το εδαφος καταστρεφετε το μονοπατι .

Τα παραπανω ισχυουν για βουνο και μονοπατια ειδικοτερα . Εκει ενα ποδηλατο με 200-300 ευρω θα σπασει κυριολεκτικα. Αν μιλαμε για χρηση πολης ειναι μια χαρα

ela ela
27/11/2006, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από smike
Καταρχην χαιρετω :wave2: ως νεο μελος στο forum . Δεν εχω μηχανη (αν και εχω διπλωμα απεριοριστου) αλλα κυκλοφορω στην πολη με ποδηλατο και τα σκ στα γνωστα μονοπατια του υμμητου-παρνηθα - βαρυμπομπη :) Διτροχος χωρις μοτερ δηλαδη :D

Γενικως μια που μιλατε για ποδηλατα να πω και εγω τη γνωμη μου εχοντας ποδηλατο βουνου που κοστιζει ...αρκετα , σχεδον οσο μια μεσαια μηχανη,
Η τεχνολογια οσο εξελισσεται στις μηχανες αλλο τοσο εξελισσεται και στα ποδηλατα - οι εντουραδες τα γνωστα μας ξαδερφια το ξερουν .

-Αναρτησεις - πηρουνια -> Marzocchi , Fox racing κ.α
-Ελαστικα -> νοκιαν , μισελεν, κοντινενταλ
-φρενα -> hayes , magura , πλεον και brembo

Τωρα αυτα θα μου πειτε ειναι υπερβολες . Ε σας λεω οτι εχετε αδικο Γιατι
Οταν κατεβαινεις ενα κατηφορικο μονοπατι του γνωστου υμμητου με πετρες βραχια ριζες (οχι δασικο εεε?) θες αναρτησεις με διαδρομες μπολικες πχ 15 εκ και πανω , καλαμια 35,36 μμ και αρκετα ποιοτικες ωστε να μην εισαι ροντεο. Επισης επειδη δεν μπορεις να φρεναρεις με το κιβωτιο -κινητηρα προφανως θελεις φρενα αμεσα που να αντεχουν. Δοκιμαστε να κατεβειτε κατηφορα 11χμ με νεκρα και φρενα να δειτε αν θα αναψουν η οχι . Για αυτο φρενα σε καταβατικα ποδηλατα ειναι με 203μμ δισκους 2,4,6 πιστονα διατρητα και πλεον και αεριζομενα . Πολλα απο αυτα δανειζονται την τεχνολογια απο μηχανες εντουρο

Σορρυ αν σας κουρασα και καλες καταβασεις!
Α και ρε παιδια εσεις οι χωματινοι (οχι ολοι μερικοι) μην σπινιαρετε χωρις λογο , με βρεγμενο το εδαφος καταστρεφετε το μονοπατι .

Τα παραπανω ισχυουν για βουνο και μονοπατια ειδικοτερα . Εκει ενα ποδηλατο με 200-300 ευρω θα σπασει κυριολεκτικα. Αν μιλαμε για χρηση πολης ειναι μια χαρα


+100000:wave2:

ela ela
27/11/2006, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από smike
Καταρχην χαιρετω :wave2: ως νεο μελος στο forum . Δεν εχω μηχανη (αν και εχω διπλωμα απεριοριστου) αλλα κυκλοφορω στην πολη με ποδηλατο και τα σκ στα γνωστα μονοπατια του υμμητου-παρνηθα - βαρυμπομπη :) Διτροχος χωρις μοτερ δηλαδη :D

Γενικως μια που μιλατε για ποδηλατα να πω και εγω τη γνωμη μου εχοντας ποδηλατο βουνου που κοστιζει ...αρκετα , σχεδον οσο μια μεσαια μηχανη,
Η τεχνολογια οσο εξελισσεται στις μηχανες αλλο τοσο εξελισσεται και στα ποδηλατα - οι εντουραδες τα γνωστα μας ξαδερφια το ξερουν .

-Αναρτησεις - πηρουνια -> Marzocchi , Fox racing κ.α
-Ελαστικα -> νοκιαν , μισελεν, κοντινενταλ
-φρενα -> hayes , magura , πλεον και brembo

Τωρα αυτα θα μου πειτε ειναι υπερβολες . Ε σας λεω οτι εχετε αδικο Γιατι
Οταν κατεβαινεις ενα κατηφορικο μονοπατι του γνωστου υμμητου με πετρες βραχια ριζες (οχι δασικο εεε?) θες αναρτησεις με διαδρομες μπολικες πχ 15 εκ και πανω , καλαμια 35,36 μμ και αρκετα ποιοτικες ωστε να μην εισαι ροντεο. Επισης επειδη δεν μπορεις να φρεναρεις με το κιβωτιο -κινητηρα προφανως θελεις φρενα αμεσα που να αντεχουν. Δοκιμαστε να κατεβειτε κατηφορα 11χμ με νεκρα και φρενα να δειτε αν θα αναψουν η οχι . Για αυτο φρενα σε καταβατικα ποδηλατα ειναι με 203μμ δισκους 2,4,6 πιστονα διατρητα και πλεον και αεριζομενα . Πολλα απο αυτα δανειζονται την τεχνολογια απο μηχανες εντουρο

Σορρυ αν σας κουρασα και καλες καταβασεις!
Α και ρε παιδια εσεις οι χωματινοι (οχι ολοι μερικοι) μην σπινιαρετε χωρις λογο , με βρεγμενο το εδαφος καταστρεφετε το μονοπατι .

Τα παραπανω ισχυουν για βουνο και μονοπατια ειδικοτερα . Εκει ενα ποδηλατο με 200-300 ευρω θα σπασει κυριολεκτικα. Αν μιλαμε για χρηση πολης ειναι μια χαρα

Τι ποδηλατο εχεις και ποσο κοστιζει αν επιτρεπετε??

smike
27/11/2006, 21:22
Αυτο ελαφρως βελτιομενο με marzocchi πηρουνι και κατι ψιλα

http://www.konaworld.com/shopping_cart/FrontEnd/Products/product_detail.aspx?productid=315&parentid=253

Τιμη ..... γυρω στα 4 πλεον ..:uplate:


70623

ela ela
27/11/2006, 21:30
Eγω εχω ενα Trek 4300 το fox πηρουνι που φορουσε πριν το πουλησες η το εχεις ακομα?σκεφτομαι και εγω τωρα για πηρουνι γιαυτο ρωταω..

makis206
27/11/2006, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από smike
Αυτο ελαφρως βελτιομενο με marzocchi πηρουνι και κατι ψιλα
http://www.konaworld.com/shopping_cart/FrontEnd/Products/product_detail.aspx?productid=315&parentid=253
Τιμη ..... γυρω στα 4 πλεον ..:uplate:

Ώπα !

Βρήκαμε συνάδελφο !:a20:

Julius ετοιμάσου !:evil: :lol:

Εγώ μένω Χανιά και οργώνω στα βουνά της Κρήτης, εύχομαι να βρεθούμε κάπου, σε κάποιον αγώνα ίσως, οπουδήποτε !

Έχω κι οργανωμένη παρέα όχι παίζουμε !:cool:

Αυτή είναι η κυρά μου :lol:

:beer: :beer:


70624

ela ela
27/11/2006, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ώπα !

Βρήκαμε συνάδελφο !:a20:

Julius ετοιμάσου !:evil: :lol:

Εγώ μένω Χανιά και οργώνω στα βουνά της Κρήτης, εύχομαι να βρεθούμε κάπου, σε κάποιον αγώνα ίσως, οπουδήποτε !

Έχω κι οργανωμένη παρέα όχι παίζουμε !:cool:

Αυτή είναι η κυρά μου :lol:

:beer: :beer:

Μπλοκαζ δεν φορας στα πεταλια??

smike
27/11/2006, 21:38
το φοχ πουληθηκε ακαριαια :) Απλα το αλλαξα επειδη ηθελα να παω σε ελατηριο εμπροσ πισω , αλλα ετσι και αλλιως δεν θα σου εκανε μιλαμε για πηρουνι με 150 διαδρομη 36 καλαμι και 20μμ αξονα, και θα ηθελες και μπροστα τροχο καινουριο και θα σηκωνοταν σουζα.
Αν εχεις hardail νομιζω με ενα marzochi απο γερμανια http://www.bike-discount.de 139Ευρω εισαι υπερκαλυμενος


Ωραιο το σκοτ!!!

:eyepop:

makis206
27/11/2006, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Μπλοκαζ δεν φορας στα πεταλια??

Έχω ένα δεύτερο σετ για ομαλότερες καταστάσεις αλλά προσωπικά με βολεύουν περισσότερο αυτά στα πιο extreme κατεβάσματα, είναι τύπου bmx και στην κυριολεξία καρφώνει το παπούτσι πάνω τους αφού εξέχουν στην επιφάνειά τους κάτι μικροί πείροι, σαν βίδες χωρίς μύτη για να μην καρφώνει το πετάλι πάνω στο καλάμι του ποδιού σε περίπτωση άτσαλου γυρίσματός του.

Φορώντας βέβαια τις κατάλληλες προστασίες (καλαμίδες) προστατεύεσαι 100% απ'αυτή την κακή επαφή με το πετάλι.:winka:

Έχω αρπάξει πεταλιά και ξέρω τις συνέπειες :lol:

:beer: :beer:

ela ela
27/11/2006, 21:42
Στα αγγλικα το εχει η μονο γερμανικα?

smike
27/11/2006, 21:43
βεβαια το ονειρο ειναι ενα nicolai nucleon TFR
gearbox και τα μυαλα στα καγκελα!!! (αλλα 6 χιλιαρικα αδετο ειναι αρκετουτσικα:hypnotize )


70625

makis206
27/11/2006, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από smike
Ωραιο το σκοτ!!!
:eyepop:

Α είναι το καμάρι μου !:cool: :lol:

Πάρε και το καμάρι ενός φίλου, κολασμένα πράγματα !:eek:


:lol: :beer: :beer:


70626

ela ela
27/11/2006, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από smike
βεβαια το ονειρο ειναι ενα nicolai nucleon TFR
gearbox και τα μυαλα στα καγκελα!!! (αλλα 6 χιλιαρικα αδετο ειναι αρκετουτσικα:hypnotize )

Αυτο εχει και μπροστα κινηση??

smike
27/11/2006, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Στα αγγλικα το εχει η μονο γερμανικα?

http://www.actionsports.de
εχει και αγγλικα και παρομοιες τιμες:smilea:

Οσο για το gearbox ειναι κανονικο κλειστο κιβωτιο ταχυτητων με τα εξης καλα
1. Ειναι στο κεντρο βαρους του ποδηλατου
2.Δεν μπουκωνει απο λασπες κ.α
3Δεν σπαει δεν χαλαει
4,Δεν σου βγαινει η αλυσιδα στις καταβασεις και αλλαζεις σταματημενος
5.Εχεις πολυ ελαφρυ πισω ψαλιδι με τελεια λειτουργια πισω αναρτησης

makis206
27/11/2006, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από smike
βεβαια το ονειρο ειναι ενα nicolai nucleon TFR
gearbox και τα μυαλα στα καγκελα!!! (αλλα 6 χιλιαρικα αδετο ειναι αρκετουτσικα:hypnotize )

Αυτό θέλει άλλα 3-4 χιλιάρικα για πλάκα για να γίνει όπως πρέπει !:eek:

Αλλά περισσότερο κοστίζει το κιβώτιο φαντάζομαι.:winka:

smike
27/11/2006, 22:36
ενταξει θελει λιγο λιγοτερα , πηρουνι ζαντες κεντρο εμπρος και σελοτιμονοπαλουκα.
αλλα handmade και για 5 χρονια και αν σπασει το στελνεις πισω και στο φερνουν καινουριο.

Εγω την επομενη εβδομαδα περιμενω την roco rc για πισω :wave2: Αυτο το ελατηριο αλλη φαση!
Αμα ερθεις makis 206 αθηνα θα παμε μια σουπερ βολτα να φχαριστηθεις!

Παντως καθε σκ βλεπω αρκετους εντουραδες στα γνωστα λημερια! Αντε και καλες βολτες:)
:beer: :beer: :beer:

makis206
27/11/2006, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από smike
Εγω την επομενη εβδομαδα περιμενω την roco rc για πισω :wave2: Αυτο το ελατηριο αλλη φαση!
Αμα ερθεις makis 206 αθηνα θα παμε μια σουπερ βολτα να φχαριστηθεις!
Παντως καθε σκ βλεπω αρκετους εντουραδες στα γνωστα λημερια! Αντε και καλες βολτες:)

Το ίδιο βέβαια ισχύει αν κατηφορίσεις κι εσύ για Κρήτη !:winka:

Με το καλό να παραλάβεις τη Roco και καλοδούλευτη να είναι, καλές μας βόλτες !

:beer: :wave2: :beer:

Julius
28/11/2006, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ώπα !

Βρήκαμε συνάδελφο !:a20:

Julius ετοιμάσου !:evil: :lol:

Εγώ μένω Χανιά και οργώνω στα βουνά της Κρήτης, εύχομαι να βρεθούμε κάπου, σε κάποιον αγώνα ίσως, οπουδήποτε !

Έχω κι οργανωμένη παρέα όχι παίζουμε !:cool:

Αυτή είναι η κυρά μου :lol:

:beer: :beer:



OOEEEOOOOOO

op! kialos me provlima ston eggefalo!!!


ela na mazevomaste na katiforizoume kana gkremo siga siga :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
28/11/2006, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
OOEEEOOOOOO

op! kialos me provlima sto eggefalo!!!


ela na mazevomaste na katiforizoume kana gkremo siga siga :rotflmao: :rotflmao: Α ΚΑΛΟ ΡΕ!!!!

ΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΧΕΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ??2031 ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ Η ΜΙΚΡΗ'>?

Julius
28/11/2006, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Α ΚΑΛΟ ΡΕ!!!!

ΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΧΕΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ??2031 ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ Η ΜΙΚΡΗ'>?

skase re malaka kaname ena time out kana trimino logo neou montelou sthn oikogenia




:ninja:

makis206
28/11/2006, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
OOEEEOOOOOO
op! kialos me provlima ston eggefalo!!!


Ποιος είπε οτι η τρέλα δεν πάει στα βουνά ;

:lol: :rotflmao: :lol:

smike
28/11/2006, 08:27
Ας τα ! Αν ΔΕΝ παμε στα βουνα τοτε γινομαστε τρελλοι . Λιγο ακριβη .....ψυχοθεραπεια , αλλα.....δουλευει μια χαρα !:rotflmao: