PDA

View Full Version : 17 Νοέμβρη



Maira
17/11/2006, 13:12
Δεν ανοίγω συζήτηση για την ημέρα αυτή ούτε για το τι σημαίνει για τον καθένα από μας. Είμαι όλη μέρα στο κέντρο της Αθήνας λόγω δουλειάς.Διαπίστωσα κάτι που με στεναχώρησε και με παραξένεψε ταυτόχρονα!


Οι αστυνομικές δυνάμεις είναι απίστευτα πολλές. Ετοιμάζονται λες και πάμε για πόλεμο. Κάθε πεζοδρόμιο έχει τουλάχιστον και μια διμοιρία. Αλλά ούτε και σ' αυτό θα ήθελα να παραμείνω.

Έπιασα τον εαυτό μου λοιπόν, να εκνευρίζεται. Να εκνευρίζεται από την τόση αστυνομική δύναμη. Να θέλω να τους βρίσω. Να τους βρίσκω μεγάλη πρόκληση για τα νεύρα μου, για όλα τα στραβά που συμβαίνουν γύρω μου σ' αυτήν την πόλη. Ίσως αν μπορούσα, αν ήμουν και με άλλους μαζί, να το έκανα.

Μήπως τελικά όλη αυτή η δύναμη η αστυνομική είναι ο λόγος ή μάλλον ένας από τους λόγους που προκαλούνται τα επεισόδεια????

Μήπως τελικά, όσο πιο μεγάλη είναι η αστυνομική δύναμη, τόσο πιο μεγάλη η πρόκληση για να σπάσουμε τον κλοιό τους??????

Μήπως τελικά, Όλη αυτή η δύναμη αντιστρέφει τα πράγματα και αντί να μας δημιουργεί την αίσθηση της ασφάλειας μας προκαλεί?????

Ή μήπως είναι η ιδέα μου για όλα αυτά????


:confused: :confused: :confused:

Cpt. Haddock
17/11/2006, 13:21
όπως έγραψα και στην άλλη (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31289) κουβέντα, το ένα τροφοδοτεί και χρειάζεται το άλλο

:sad: :sick:

MikeG
17/11/2006, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Δεν ανοίγω συζήτηση για την ημέρα αυτή ούτε για το τι σημαίνει για τον καθένα από μας. Είμαι όλη μέρα στο κέντρο της Αθήνας λόγω δουλειάς.Διαπίστωσα κάτι που με στεναχώρησε και με παραξένεψε ταυτόχρονα!


Οι αστυνομικές δυνάμεις είναι απίστευτα πολλές. Ετοιμάζονται λες και πάμε για πόλεμο. Κάθε πεζοδρόμιο έχει τουλάχιστον και μια διμοιρία. Αλλά ούτε και σ' αυτό θα ήθελα να παραμείνω.

Έπιασα τον εαυτό μου λοιπόν, να εκνευρίζεται. Να εκνευρίζεται από την τόση αστυνομική δύναμη. Να θέλω να τους βρίσω. Να τους βρίσκω μεγάλη πρόκληση για τα νεύρα μου, για όλα τα στραβά που συμβαίνουν γύρω μου σ' αυτήν την πόλη. Ίσως αν μπορούσα, αν ήμουν και με άλλους μαζί, να το έκανα.

Μήπως τελικά όλη αυτή η δύναμη η αστυνομική είναι ο λόγος ή μάλλον ένας από τους λόγους που προκαλούνται τα επεισόδεια????

Μήπως τελικά, όσο πιο μεγάλη είναι η αστυνομική δύναμη, τόσο πιο μεγάλη η πρόκληση για να σπάσουμε τον κλοιό τους??????

Μήπως τελικά, Όλη αυτή η δύναμη αντιστρέφει τα πράγματα και αντί να μας δημιουργεί την αίσθηση της ασφάλειας μας προκαλεί?????

Ή μήπως είναι η ιδέα μου για όλα αυτά????


:confused: :confused: :confused:



+10000000000000000000000000000000000000000000

Nostra
17/11/2006, 13:52
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=755596&lngDtrID=244

Πάνω από 5.000 αστυνομικοί βρίσκονται επί ποδός από νωρίς το πρωί της Παρασκευής για την περιφρούρηση των εκδηλώσεων για την 33η επέτειο του Πολυτεχνείου, ενώ σε διαρκή συνεδρίαση θα βρίσκεται η Σύγκλητος του Πολυτεχνείου, αλλά και η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Επεισόδια έγιναν στις 10.30 το πρωί στην Πολυτεχνική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου, την ώρα που αντιπροσωπείες της Νέας Δημοκρατίας, της ΟΝΝΕΔ και της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ κατέθεταν στεφάνια στο μνημείο των ηρώων του Πολυτεχνείου.

Την ίδια ώρα, στην Πολυτεχνική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, φοιτητές -μέλη αριστερών σχημάτων- που φορούσαν κουκούλες, αποδοκίμασαν με συνθήματα τους εκπροσώπους της ΝΔ, της ΟΝΝΕΔ και της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ και πέταξαν εναντίον τους πέτρες και αυγά.

Μια πέτρα βρήκε στο πρόσωπο ένα φοιτητή της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, ο οποίος τραυματίστηκε και μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο. Οι υπόλοιποι φοιτητές της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ δεν ανταπέδωσαν και απομακρύνθηκαν γρήγορα από το χώρο του μνημείου, ενώ η ομάδα φοιτητών που τους αποδοκίμασε κατέστρεψε τα στεφάνια και τα πέταξε μακριά από το μνημείο.

Από τη ΝΔ, την ΟΝΝΕΔ και τη ΔΑΠ-ΝΔΦΚ εκδόθηκε ανακοίνωση-καταγγελία για την επίθεση που δέχτηκαν οι αντιπροσωπείες τους.

idi
17/11/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra


χμμμμ αραγε ποιοι ειναι οι φασιστες??? αυτοι που κατεθεταν τα στεφανια ή αυτοι που φορούσαν κουκούλες, αποδοκίμασαν με συνθήματα και πεταγαν τις πετρες????

ελα ρε resistman πες μας να μας ανοιξεις τα ματια γιατι ειμαι λιγο αργος :wave2:

Maira
17/11/2006, 15:15
Συγνώμη να κάνω μια ερώτηση??????

Πόσο πιο απλά θα πρέπει να τοποθετηθεί το ερώτημα, προκαλώμενο από την σημερινή ημέρα????

Το θέμα δεν είναι ποιοι είναι οι φασίστες αλλά τι είναι αυτό που τους δημιουργεί!!!!!!

Γιατί τελικά μήπως όλα είναι ένας φάβλος κύκλος????

Μήπως άδικα διαμαρτυρώμαστε για τους αστυνομικούς που είναι εκεί έξω αφού κάποιοι (γνωστοι-άγνωστοι) τους ανάγκασαν να βρήσκονται εκεί? Αλλά και πάλι μήπως τους γνωστους-αγνώστους τους ανάγκασαν να υπάρχουν οι αστυνομικοί με τις πράξεις τους?????


Μήπως είναι η θεωρία η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα????

Μήπως τα έχω παίξει και δεν το έχω πάρει χαμπάρι????


:confused: :confused: :confused:

Cpt. Haddock
17/11/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Συγνώμη να κάνω μια ερώτηση??????

Πόσο πιο απλά θα πρέπει να τοποθετηθεί το ερώτημα, προκαλώμενο από την σημερινή ημέρα????

Το θέμα δεν είναι ποιοι είναι οι φασίστες αλλά τι είναι αυτό που τους δημιουργεί!!!!!!

Γιατί τελικά μήπως όλα είναι ένας φάβλος κύκλος????

Μήπως άδικα διαμαρτυρώμαστε για τους αστυνομικούς που είναι εκεί έξω αφού κάποιοι (γνωστοι-άγνωστοι) τους ανάγκασαν να βρήσκονται εκεί? Αλλά και πάλι μήπως τους γνωστους-αγνώστους τους ανάγκασαν να υπάρχουν οι αστυνομικοί με τις πράξεις τους?????


Μήπως είναι η θεωρία η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα????

Μήπως τα έχω παίξει και δεν το έχω πάρει χαμπάρι????


:confused: :confused: :confused:

Ιωάννα, είναι αυτό που σου απάντησα ακριβώς

:sad:

idi
17/11/2006, 15:17
οκ θα απαντησω εγω

αν ηταν αυτοι που κατεθεσαν τα στεφανια τοτε ειναι και το 47% των πολιτων αυτης της χωρας....

λες να ηταν αυτοι που φορανε κουκουλες??? λες???

αντε γεια μας :a33:

loukasfilm
17/11/2006, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Συγνώμη να κάνω μια ερώτηση??????

Πόσο πιο απλά θα πρέπει να τοποθετηθεί το ερώτημα, προκαλώμενο από την σημερινή ημέρα????

Το θέμα δεν είναι ποιοι είναι οι φασίστες αλλά τι είναι αυτό που τους δημιουργεί!!!!!!

Γιατί τελικά μήπως όλα είναι ένας φάβλος κύκλος????

Μήπως άδικα διαμαρτυρώμαστε για τους αστυνομικούς που είναι εκεί έξω αφού κάποιοι (γνωστοι-άγνωστοι) τους ανάγκασαν να βρήσκονται εκεί? Αλλά και πάλι μήπως τους γνωστους-αγνώστους τους ανάγκασαν να υπάρχουν οι αστυνομικοί με τις πράξεις τους?????


Μήπως είναι η θεωρία η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα????

Μήπως τα έχω παίξει και δεν το έχω πάρει χαμπάρι????


:confused: :confused: :confused:


Maira δεν τα έχεις παίξει. Τον φασισμό τον δημιουργούν οι συνθήκες διαβίωσης συνδιαζόμενες με την άγνοια.
Ο ποιητής το λεει : Και τώρα τι θα γενούμε χωρίς βαρβάρους? οι βάρβαροι ήταν μια κάποια λύση.
Οι μεν χρειάζονται τους δε. Εξυπηρετούν και εξυπηρετούνται.

bartlal
17/11/2006, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δε κατάλαβες ή κανεις πως δε καταλαβαίνεις?

ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ???? ...αυτοι που κατεθεταν τα στεφανια ή αυτοι που φορούσαν κουκούλες, αποδοκίμασαν με συνθήματα και πεταγαν τις πετρες????

φασιστες ειναι αυτοι που κατεθετουν στεφανια ΤΩΡΑ αλλα εκεινες τις μερες καθοντουσαν και... διαβαζαν γιατι επρεπε να περασουν τα μαθηματα τους.... λες και οι αλλοι δεν ησαν φοιτητες, και δεν ηθελαν να περασουν τα μαθηματα τους.


:smokin: r u satisfied now μαδαφακα? :smokin:

MikeG
17/11/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
φασιστες ειναι αυτοι που κατεθετουν στεφανια ΤΩΡΑ αλλα εκεινες τις μερες καθοντουσαν και... διαβαζαν γιατι επρεπε να περασουν τα μαθηματα τους.... λες και οι αλλοι δεν ησαν φοιτητες, και δεν ηθελαν να περασουν τα μαθηματα τους.


:smokin: r u satisfied now μαδαφακα? :smokin:


+2000

idi συνεχώς μιλάς με μια προκλητική στάση.Δικαίωμα σου είναι βέβαια.Απλά ας κάνουμε κουβέντα εδώ.Πάντα Φιλικά.

:wave2:

idi
17/11/2006, 15:46
οκ οτι πειτε εγω ποτε δε διαβαζα να περασω μαθηματα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

loukasfilm ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΗΠΕΔΟ

ειδικά αυτο το γηπεδο ειναι γεματο κολλημένους ανθρώπους που δεν αντέχουν να ακουσουν και την αλλη αποψη... ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ και εχουν κόλλησει ταμπελες "ΦΑΣΙΣΤΑΣ" σε οποιονδηποτε δεν εχει τις ιδιες πολιτικες αποψεις με αυτους

βαρεθηκα παω να παιξω σε κανα αλλο γηπεδο που οι αποψεις θα ειναι πιο σωστα κατανεμημένες συμφωνα με τον αριθμο και τη πολιτικη θεση των πολιτων αυτης της χωρας και δε θα ακουω μονο την πολιτικη αποψη της (σχεδόν) μηδενικής μειοψηφίας των αναρχικών και αντιεξουσιαστων ΚΑΙ ΤΡΑΜΠΟΥΚΩΝ σαν κραταια και ορθολογικα σωστη :lol: :lol:

ΕΛΕΟΣ τοσους αναρχικούς μαζεμένους ειχα να δω απο τα σχολικα μου χρονια!

και δε σας παίρνω στα σοβαρα ελπιζω να το καταλάβατε
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

loukasfilm
17/11/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οκ οτι πειτε εγω ποτε δε διαβαζα να περασω μαθηματα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

loukasfilm ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΗΠΕΔΟ

ειδικά αυτο το γηπεδο ειναι γεματο κολλημένους ανθρώπους που δεν αντέχουν να ακουσουν και την αλλη αποψη... ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ και εχουν κόλλησει ταμπελες "ΦΑΣΙΣΤΑΣ" σε οποιονδηποτε δεν εχει τις ιδιες πολιτικες αποψεις με αυτους

βαρεθηκα παω να παιξω σε κανα αλλο γηπεδο που οι αποψεις θα ειναι πιο σωστα κατανεμημένες συμφωνα με τον αριθμο και τη πολιτικη θεση των πολιτων αυτης της χωρας και δε θα ακουω μονο την πολιτικη αποψη της (σχεδόν) μηδενικής μειοψηφίας των αναρχικών και αντιεξουσιαστων ΚΑΙ ΤΡΑΜΠΟΥΚΩΝ σαν κραταια και ορθολογικα σωστη :lol: :lol:

ΕΛΕΟΣ τοσους αναρχικούς μαζεμένους ειχα να δω απο τα σχολικα μου χρονια!

και δε σας παίρνω στα σοβαρα ελπιζω να το καταλάβατε
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:


Όχι μικρέ και άμυαλε idi, δεν είναι όλα γήπεδο. Αλλά δικαιολογήσαι λόγω ηλικίας.

Που τους είδες τους αναρχικούς και τους λοιπούς που αναφέρεις? Μήπως βιάζεσαι να πας για μπάλα και απαντάς όπως όπως?

Βρε παλιόπαιδο, για να πάρεις κάποιον στα σοβαρά, πρέπει να έχεις την στοιχειώδη λογική και κριτική ικανότητα. Μέχρι τότε συνέχισε να παίζεις μπαλίτσα, και που ξέρεις? μπορεί να γίνεις και βασικός.



:rotflmao: :rotflmao:

MikeG
17/11/2006, 15:57
Ώπα ώπα..Κάτσε...Δε μπορείς να λες όλα αυτά και μετά να μας κουνάς το χεράκι σαν να μην έγινε τίποτα..Έγω προσωπικά θίγομαι πάρα πολύ από τα λεγόμενα σου.Κανένας νομίζω και σίγουρα όχι εγώ δε σε χαρακτήρησα με κάποιο επίθετο.Φασίστας αγόρι μου ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.Λοιπόν να προσέχουμε τι λέμε εδώ μέσα αλλά και το ύφος μας.Άντε να πούμε..Θα ήθελα να δω και από άλλους να τοποθετούνται επί του θέματος.Άκου εκεί φασίστας.............Κρίμα για τη μέρα κιόλας...

:yuck: :yuck:

Nostra
17/11/2006, 15:58
έχετε σκοπό να επανέλθετε στο θέμα?

loukasfilm
17/11/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
έχετε σκοπό να επανέλθετε στο θέμα?

Nostra διάβασε ξανά τα ποστ από την αρχή, και πες μου αν θέλεις που και ποιος έχει ξεφύγει. Όταν ένας θέτει έναν προβληματισμό, και μετά από τρία ποστ το γυρνάμε σε προσωπική αντιπαράθεση, τότε τι κάνουμε?

Αποφάσισες να σβήσεις μερικά ποστ και καλά έκανες, κατά την αποψή μου θα έπρεπε να σβήσεις και μερικά ακόμα, έτσι ώστε να καθαρίσεις το θέμα.

:beer:

kalesin
17/11/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
έχετε σκοπό να επανέλθετε στο θέμα?


αυτο δεν ειναι το θεμα;

οτι κοιταμε τις "ταμπελες" κ δεν βλεπουμε το "δρομο"


ο οποιος οπως ειναι γνωστο, εχει τη δικη του ιστορια...

:(


αυτο δεν καναμε παντα;

idi
17/11/2006, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ώπα ώπα..Κάτσε...Δε μπορείς να λες όλα αυτά και μετά να μας κουνάς το χεράκι σαν να μην έγινε τίποτα..Έγω προσωπικά θίγομαι πάρα πολύ από τα λεγόμενα σου.Κανένας νομίζω και σίγουρα όχι εγώ δε σε χαρακτήρησα με κάποιο επίθετο.Φασίστας αγόρι μου ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.Λοιπόν να προσέχουμε τι λέμε εδώ μέσα αλλά και το ύφος μας.Άντε να πούμε..Θα ήθελα να δω και από άλλους να τοποθετούνται επί του θέματος.Άκου εκεί φασίστας.............Κρίμα για τη μέρα κιόλας...

:yuck: :yuck:

εσυ ποιος εισαι? τι κανεις καλα? σε ξερω? αααα οποιος εχει τη μυγα να τη φερει πισω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nostra
17/11/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οποιος εχει τη μυγα να τη φερει πισω ....

είπε ο δημοκρατικός Moderator και πήγε το θέμα στις γενικές να κάνει παρέα με το thread "Πολυτεχνείο" .... :rolleyes:

loukasfilm
17/11/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
είπε ο δημοκρατικός Moderator και πήγε το θέμα στις γενικές να κάνει παρέα με το thread "Πολυτεχνείο" .... :rolleyes:


Αν συνεχίσουμε έτσι το βλέπω στις διαμάχες. :lol:

:beer:

idi
17/11/2006, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Όχι μικρέ και άμυαλε idi, δεν είναι όλα γήπεδο. Αλλά δικαιολογήσαι λόγω ηλικίας.
Που τους είδες τους αναρχικούς και τους λοιπούς που αναφέρεις? Μήπως βιάζεσαι να πας για μπάλα και απαντάς όπως όπως?
Βρε παλιόπαιδο, για να πάρεις κάποιον στα σοβαρά, πρέπει να έχεις την στοιχειώδη λογική και κριτική ικανότητα. Μέχρι τότε συνέχισε να παίζεις μπαλίτσα, και που ξέρεις? μπορεί να γίνεις και βασικός.
:rotflmao: :rotflmao:

το οτι με αποκαλείς «μικρο» στα 30 μου... μονο σαν κομπλιμάν μπορω να το εκλάβω ευχαριστώ μεγα σοφε! :a024:

Οσο για τα αλλα ελπιζω να βρηκες τροπο να με πείσεις για τα ΜΗ-αυτονόητα με κάποιου ειδους επιχείρημα (ΑΝ υπάρχουν) γιατι οι κουκουλοφοροι ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ δεν υπαρχουν για μενα σαν οντότητες και τους κατατάσσω στους ΦΑΣΙΣΤΕΣ γιατι ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ δρουν

αμα διαφωνείς πες μου εχω πολύ όρεξη και φερε τα κουβαδακια σου να παιξουμε παρεα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
17/11/2006, 16:20
Και ερωτω ξανα ... με ποιο δικαίωμα μου απαγορεύουν εμενα να καταθέσω στεφάνι μέσω των αντιπροσώπων μου?

Οι επαναστάτες ήρωες του Πολύτεχνου ανήκαν στη γιαφκα τους?

loukasfilm
17/11/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το οτι με αποκαλείς «μικρο» στα 30 μου... μονο σαν κομπλιμάν μπορω να το εκλάβω ευχαριστώ μεγα σοφε! :a024:

Οσο για τα αλλα ελπιζω να βρηκες τροπο να με πείσεις για τα ΜΗ-αυτονόητα με κάποιου ειδους επιχείρημα (ΑΝ υπάρχουν) γιατι οι κουκουλοφοροι ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ δεν υπαρχουν για μενα σαν οντότητες και τους κατατάσσω στους ΦΑΣΙΣΤΕΣ γιατι ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ δρουν

αμα διαφωνείς πες μου εχω πολύ όρεξη και φερε τα κουβαδακια σου να παιξουμε παρεα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το ότι σε αποκαλώ μικρό θα σε παρακαλούσα να μην το εκλάβεις σαν κομπλιμέντο. Εξάλλου ο λαός μας έχει και την έκφραση "για την ηλικία σου καλή και η ...................":lol:

Απάντηση επί των αφορισμών που κάνεις, εξακολουθώ να μην σου δίνω, γιατί γουστάρεις καυγά. Πάμε στις διαμάχες και καυγαδίζουμε εκεί, να προσφέρουμε και θέαμα.

Δεν θα φέρω κουβαδάκια μάλλον κανένα κονσερβοκούτι.:rotflmao:

idi
17/11/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
γιατί γουστάρεις καυγά

λαθος καταλαβες το μονο που γουστάρω ειναι καταδίκη της ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΣΗΣ απο ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ η ΝΔ οταν καταθέτει στεφανι

σε χαλαει? τιμω τους ηρωες του πολυτεχνείου οπως και εσυ

idi
17/11/2006, 16:30
τα περι :a31: :a31: τα αντιπαρέρχομαι και τα επιστρέφω :smokin:

loukasfilm
17/11/2006, 16:31
Οι πρακτικές που ακολουθούν οι συγκεκριμένοι είναι καταδικαστέες, από τους πραγματικούς αγωνιστές. Δεν θέλει και πολύ μυαλό να το καταλάβει αυτό κάποιος. Το έχω ξαναπεί αυτό σε άλλο μου ποστ.

Η πρόκληση για τον resistman, πως δικαιολογείται?

loukasfilm
17/11/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τα περι :a31: :a31: τα αντιπαρέρχομαι και τα επιστρέφω :smokin:


Τώρα γίνεσαι χυδαίος.:lol:

loukasfilm
17/11/2006, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τα περι :a31: :a31: τα αντιπαρέρχομαι και τα επιστρέφω :smokin:

Και όταν αντιπαρέρχεσαι κάτι δεν το επιστρέφεις.:rotflmao:

idi
17/11/2006, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm

Η πρόκληση για τον resistman, πως δικαιολογείται?

μΕ αρεσει να τον τσιγκλάω

rsp
17/11/2006, 16:35
Aπαντωντας στο αρχικο ποστ, Ιωαννα προτιμω να βλεπω 5000 αστυνομικους απο το να βλεπω σπασμενες βιτρινες, καμμενα αυτοκινητα και μηχανακια! Και οσο αφορα αν προκαλουν με τη παρουσια τους, εμενα γιατι δεν με πιανει δηλαδη ορεξη να ριξω μολοτοφ οταν βλεπω αστυνομο, ειμαι εξαιρεση??

loukasfilm
17/11/2006, 16:37
Nostra, σε παρακαλώ σβήσε τουλάχιστον τα δικά μου ποστ,γιατί δεν αισθάνομαι καλά, που χάλασα το thread της Maira.

Maira, συγνώμμη που παρασύρθηκα.
:beer:

idi
17/11/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Και όταν αντιπαρέρχεσαι κάτι δεν το επιστρέφεις.:rotflmao:

οκ διαλεξε ενα απο τα δυο οποιο σου αρεσει :wave2:

lampros_fazer
17/11/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Aπαντωντας στο αρχικο ποστ, Ιωαννα προτιμω να βλεπω 5000 αστυνομικους απο το να βλεπω σπασμενες βιτρινες, καμμενα αυτοκινητα και μηχανακια! Και οσο αφορα αν προκαλουν με τη παρουσια τους, εμενα γιατι δεν με πιανει δηλαδη ορεξη να ριξω μολοτοφ οταν βλεπω αστυνομο, ειμαι εξαιρεση??
+1000..

Resistman
17/11/2006, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Δεν ανοίγω συζήτηση για την ημέρα αυτή ούτε για το τι σημαίνει για τον καθένα από μας. Είμαι όλη μέρα στο κέντρο της Αθήνας λόγω δουλειάς.Διαπίστωσα κάτι που με στεναχώρησε και με παραξένεψε ταυτόχρονα!


Οι αστυνομικές δυνάμεις είναι απίστευτα πολλές. Ετοιμάζονται λες και πάμε για πόλεμο. Κάθε πεζοδρόμιο έχει τουλάχιστον και μια διμοιρία. Αλλά ούτε και σ' αυτό θα ήθελα να παραμείνω.

Έπιασα τον εαυτό μου λοιπόν, να εκνευρίζεται. Να εκνευρίζεται από την τόση αστυνομική δύναμη. Να θέλω να τους βρίσω. Να τους βρίσκω μεγάλη πρόκληση για τα νεύρα μου, για όλα τα στραβά που συμβαίνουν γύρω μου σ' αυτήν την πόλη. Ίσως αν μπορούσα, αν ήμουν και με άλλους μαζί, να το έκανα.

Μήπως τελικά όλη αυτή η δύναμη η αστυνομική είναι ο λόγος ή μάλλον ένας από τους λόγους που προκαλούνται τα επεισόδεια????

Μήπως τελικά, όσο πιο μεγάλη είναι η αστυνομική δύναμη, τόσο πιο μεγάλη η πρόκληση για να σπάσουμε τον κλοιό τους??????

Μήπως τελικά, Όλη αυτή η δύναμη αντιστρέφει τα πράγματα και αντί να μας δημιουργεί την αίσθηση της ασφάλειας μας προκαλεί?????

Ή μήπως είναι η ιδέα μου για όλα αυτά????


:confused: :confused: :confused:


Maira εχεις πιασει το νοημα.


Στην πορεια δεν πηγα για προσωπικους λογους, αλλα γυρισα σχεδον ολο το κεντρο. Ειδα πραγματα και ανθρωπους που ντρεπομαι που τελοσπαντων ζουν καπου εδω διπλα μας και αναμεσα μας...


Η εικονα που αποκομισες ειναι πραγματικη και βεβαια ειδες τα μισα απ αυτα που υπηρχαν..Ξερω τι σου λεω και θα μου επιτρεψεις να μην πω τιποτα αλλο.

Δεν παμε για πολεμο, οπως ειπες..Ειμαστε σε πολεμο ( προσωπικη μου κριση)
. Και αυτο στο δειχνουν με καθε τροπο οταν προσπαθεις ν αντιδρασεις.

:wave2:

Resistman
17/11/2006, 17:18
Κανενα καναλι δεν μεταδιδει την πορεια.

Στο αλτερ αναρωτιουνται αν τους σηκωνεται μετα τα 55

στο αντ1 σηριαλ

στο μεγκα Μαμαλακης

στον αλφα ελληνικη ταινια

τα υπολοιπα γαμιουνται οπως τα απο πανω

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ;

( κατα τ αλλα στον Ευαγγελισμο χτυπαγανε κοπελες με σιδερογροθιες οι "αντρες" )

Resistman
17/11/2006, 17:23
ο ενικος του "πουθεναδες" ειναι πουθεναδας;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
17/11/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
....

να σου πω κάτι ρε αγορίνα....

ειλικρινά και με όλη την καλή διάθεση

Έχεις γραφτεί σε ένα φόρουμ που έχει σαν κύριο θέμα τις μηχανές και τα "συν αυτώ"

εξ' όσων θυμάμαι (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) δεν πρέπει να έχεις ποστάρει ουτε ΜΙΑ φορα κάτι σχετικό με μηχανές... όπως θα έχεις δει όλοι γράφουμε για πολιτικά θέματα, για ιστορία κλπ αλλα ΚΥΡΙΩΣ γράφουμε για μηχανές... εδώ δεν είναι πολιτικό φόρουμ, δεν ξέρω σε πόσα fora γράφεις αλλα εδώ είσαι λίγο off topic...

σκέψου το λίγο...

:wave2: :wave2: :wave2:

rsp
17/11/2006, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
να σου πω κάτι ρε αγορίνα....

ειλικρινά και με όλη την καλή διάθεση

Έχεις γραφτεί σε ένα φόρουμ που έχει σαν κύριο θέμα τις μηχανές και τα "συν αυτώ"

εξ' όσων θυμάμαι (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) δεν πρέπει να έχεις ποστάρει ουτε ΜΙΑ φορα κάτι σχετικό με μηχανές... όπως θα έχεις δει όλοι γράφουμε για πολιτικά θέματα, για ιστορία κλπ αλλα ΚΥΡΙΩΣ γράφουμε για μηχανές... εδώ δεν είναι πολιτικό φόρουμ, δεν ξέρω σε πόσα fora γράφεις αλλα εδώ είσαι λίγο off topic...

σκέψου το λίγο...

:wave2: :wave2: :wave2:

Ηλια μολις ετοιμαζομουν να γραψω το ιδιο ακριβως πραγμα, βαζω στην ακρη οτι οι ιδεες που λεει το παιδι μου προκαλουν ασχημα συναισθηματα, μαλλον δεν εχει καταλαβει που γραφει!!

Ειδικα τωρα που βλεπω τα τσογλανια να σπανε πεζοδρομια για να εχουν πυρομαχικα....

alximistis
17/11/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Aπαντωντας στο αρχικο ποστ, Ιωαννα προτιμω να βλεπω 5000 αστυνομικους απο το να βλεπω σπασμενες βιτρινες, καμμενα αυτοκινητα και μηχανακια! Και οσο αφορα αν προκαλουν με τη παρουσια τους, εμενα γιατι δεν με πιανει δηλαδη ορεξη να ριξω μολοτοφ οταν βλεπω αστυνομο, ειμαι εξαιρεση??

Αγορίνα μου και εσύ και ο λαμπρούκος κάνετε ένα λάθος εδώ.
Δεν πρόκειτια να ρίξεις εσύ μολότοφ όπως δεν θα έριχνε κι εκείνος ( λάμπρος) ο κάπταιν εγώ κλπ...
Δεν σταματούν τους ανεγκέφαλους οι αστυνομικοί . Πίστεψε με! Γνωρίζω πάρα πολύ καλά τι λέω. Όπως δεν τους σταμάτησαν σε δεκάδες πορείες.
Η αστυνομική παρουσία απλώς προλαβαίνει τα τσογλανάκια που θα ακολουθούσαν του ςανώριμους βλάκες.
Οι ανώριμοι όμως βλάκες δεν σταματούνται επειδή η βλακεία είναι αήτητη!!!
Άμα θες έχω... ουουου... ένα σωρό παραδείγματα να σου πω...
τα λέμε...

alximistis
17/11/2006, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
να σου πω κάτι ρε αγορίνα....

ειλικρινά και με όλη την καλή διάθεση

Έχεις γραφτεί σε ένα φόρουμ που έχει σαν κύριο θέμα τις μηχανές και τα "συν αυτώ"

εξ' όσων θυμάμαι (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) δεν πρέπει να έχεις ποστάρει ουτε ΜΙΑ φορα κάτι σχετικό με μηχανές... όπως θα έχεις δει όλοι γράφουμε για πολιτικά θέματα, για ιστορία κλπ αλλα ΚΥΡΙΩΣ γράφουμε για μηχανές... εδώ δεν είναι πολιτικό φόρουμ, δεν ξέρω σε πόσα fora γράφεις αλλα εδώ είσαι λίγο off topic...

σκέψου το λίγο...

:wave2: :wave2: :wave2:


Ρε συ κάπταιν! Είναι η πάγια τακτική τους!!!
Γουστάρουν να προκαλούν μπάχαλα!!! Όπου φασαρία από κοντά αυτοί...
κι εδώ ανακατωσούρα φέρνετε. Αχ κακά παιδιά!!! Θα σας βάλω τιμωρία...
Πέραν του χαβαλέ πάντως ο καπετάνιος έχει δίκιο φιλαράκο.
Είμαστε πρωτίστως μοτοσικλετιστές και λόγω της ημέρας οκ ανοίχτηκαν κάποιες συζητήσεις.
Μέχρι εκεί δεκτόν αλλά σκέψου λίγο που είσαι... σε τι site είσαι...
κι αλήθεια resistman τι μοτόρι έχεις;

rsp
17/11/2006, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
;

Εσενα πριν απο λιγο δεν σου απαντησα αλλου?
Με παρακολουθεις?

:lol: :lol:

stradas
17/11/2006, 17:46
Ρε παιδια, ο καθενας εχει το δικαιωμα να γραφεις οτι θελει, αυτο σημαινει ελευθερια λογου. Μην προσπαθουμε να λογοκρινουμε και τα forum. Εξαλλου ο καθενας κρινεται για τα γραφομενα του.
Στο κατω κατω ο ανθρωπος δεν μπηκε στο θεμα "καρινα για multistrada" να γραψει για το πολυτεχνειο...
Και πρωτα απο ολα ειμαστε ανθρωποι και κοινωνικα οντα και μετα μοτοσυκλετιστες.

Φιλικα...

stradas
17/11/2006, 17:47
.

Resistman
17/11/2006, 17:47
Υπαρχει καποιος κανονας του φορουμ που λεει κατι σχετικο;


Αν ναι διαγραψτε με τωρα οχι αυριο. ΤΩΡΑ.


και χαρηκα για τη γνωριμια

loukasfilm
17/11/2006, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
να σου πω κάτι ρε αγορίνα....

ειλικρινά και με όλη την καλή διάθεση

Έχεις γραφτεί σε ένα φόρουμ που έχει σαν κύριο θέμα τις μηχανές και τα "συν αυτώ"

εξ' όσων θυμάμαι (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) δεν πρέπει να έχεις ποστάρει ουτε ΜΙΑ φορα κάτι σχετικό με μηχανές... όπως θα έχεις δει όλοι γράφουμε για πολιτικά θέματα, για ιστορία κλπ αλλα ΚΥΡΙΩΣ γράφουμε για μηχανές... εδώ δεν είναι πολιτικό φόρουμ, δεν ξέρω σε πόσα fora γράφεις αλλα εδώ είσαι λίγο off topic...

σκέψου το λίγο...

:wave2: :wave2: :wave2:

Ρε κάπταιν, τώρα τι ακριβώς κάνουμε? Δηλαδή ξεχωρίζουμε την ήρα από το στάρι? (όπως με διόρθωσες παλιότερα και είχες δίκιο?)

Σε πολιτικές συζητήσεις παρεμβαίνει και απαντάει. Δεν μπήκε στην διαμάχη μεταξύ V-strom και Transalp, να πει ότι επειδή το Transalp είναι παλιάς σχεδίασης, φταίνε οι μπάτσοι.

Και μηχανάκι να μην έχει, για ποιο λόγο να μην μπαίνει και να λέει την γνώμη του?

Δηλαδή εμείς οι μοτοσυκλετιστές είμαστε "άλλοι" από την κοινωνία? Είμαστε ελίτ? ή είμαστε σε μια γυάλα?

Για ξανασκέψου το λίγο...... πάντα φιλικά.


:beer:

loukasfilm
17/11/2006, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Ρε παιδια, ο καθενας εχει το δικαιωμα να γραφεις οτι θελει, αυτο σημαινει ελευθερια λογου. Μην προσπαθουμε να λογοκρινουμε και τα forum. Εξαλλου ο καθενας κρινεται για τα γραφομενα του.
Στο κατω κατω ο ανθρωπος δεν μπηκε στο θεμα "καρινα για multistrada" να γραψει για το πολυτεχνειο...
Και πρωτα απο ολα ειμαστε ανθρωποι και κοινωνικα οντα και μετα μοτοσυκλετιστες.

Φιλικα...



Ρε Στραντα με πρόλαβες γαμώτο.
:beer:

rsp
17/11/2006, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Ρε κάπταιν, τώρα τι ακριβώς κάνουμε? Δηλαδή ξεχωρίζουμε την ήρα από το στάρι? (όπως με διόρθωσες παλιότερα και είχες δίκιο?)

Σε πολιτικές συζητήσεις παρεμβαίνει και απαντάει. Δεν μπήκε στην διαμάχη μεταξύ V-strom και Transalp, να πει ότι επειδή το Transalp είναι παλιάς σχεδίασης, φταίνε οι μπάτσοι.

Και μηχανάκι να μην έχει, για ποιο λόγο να μην μπαίνει και να λέει την γνώμη του?

Δηλαδή εμείς οι μοτοσυκλετιστές είμαστε "άλλοι" από την κοινωνία? Είμαστε ελίτ? ή είμαστε σε μια γυάλα?

Για ξανασκέψου το λίγο...... πάντα φιλικά.


:beer:

Να μου επιτρεψεις να πω οτι ειναι το συνεχομενο εντονο υφος και μονο σε πολιτικες κουβεντες που ενοχλει και πιθανολογο (χωρις να λεω οτι ειναι σωστο) οτι ενοχλει και το ακραιο των αποψεων!!

Resistman
17/11/2006, 17:55
Νομιζα οτι μπορω να γραφω ελευθερα σ αυτο το φορουμ.

Αν οχι, το σεβομαι απολυτα και θ αποχωρησω.


Περιμενω απλα να μου το επιβεβαιωσετε, με το να μου πειτε το τι ισχυει. Αν επισης κανετε ψηφοφορια και βγει μια συνισταμενη που λεει οτι δεν χωραω εδω και σας την χαλαω, παλι να μου το πειτε και θα το σεβαστω απολυτα.

stradas
17/11/2006, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Ρε Στραντα με πρόλαβες γαμώτο.
:beer:

Τα μεγαλα πνευματα, συναντωνται...:lol: :beer:

loukasfilm
17/11/2006, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Να μου επιτρεψεις να πω οτι ειναι το συνεχομενο εντονο υφος και μονο σε πολιτικες κουβεντες που ενοχλει και πιθανολογο (χωρις να λεω οτι ειναι σωστο) οτι ενοχλει και το ακραιο των αποψεων!!

Το συνεχόμενο έντονο ύφος του resistman ενοχλεί? Από όσο έχω διαβάσει εδώ, πολύς κόσμος μιλάει έντονα, και μην σου πω ότι βρίζει κιόλας.

Σχετικά με τις απόψεις, το επιχείρημα είναι πραγματικά φτωχό, και δεν νομίζω ότι ταιριάζει σε σκεπτόμενους ανθρώπους.

Αν το τραβήξω παραπέρα, να διώξουμε και όλους τους κάγκουρες, γιατί χαλάνε την εικόνα μας,
τους παλιοBMWδάκηδες, (ακούς caesarsk?:lol: ), και οποιονδήποτε δεν συμφωνεί.

Πιστεύω ότι ήταν μια άτυχη στιγμή και να μείνει εδώ.
:beer:

loukasfilm
17/11/2006, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Νομιζα οτι μπορω να γραφω ελευθερα σ αυτο το φορουμ.

Αν οχι, το σεβομαι απολυτα και θ αποχωρησω.


Περιμενω απλα να μου το επιβεβαιωσετε, με το να μου πειτε το τι ισχυει. Αν επισης κανετε ψηφοφορια και βγει μια συνισταμενη που λεει οτι δεν χωραω εδω και σας την χαλαω, παλι να μου το πειτε και θα το σεβαστω απολυτα.


Όπα resistman, και βέβαια γράφουμε ελεύθερα. Τώρα τα υπόλοιπα τα αντιπαρέρχομαι (χωρίς να τα επιστρέφω, ακούς idi?:lol: ).

Resistman
17/11/2006, 18:13
Ρε loukas τι σου ειπα και χαλστηκες; Σοβαρα ρωτω, δεν εγραψα κατι για να την πω σε καποιον

Παρεξηγησες κατι; Πες το μου και θα το λυσουμε, ειλικρινα.

loukasfilm
17/11/2006, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Ρε loukas τι σου ειπα και χαλστηκες; Σοβαρα ρωτω, δεν εγραψα κατι για να την πω σε καποιον

Παρεξηγησες κατι; Πες το μου και θα το λυσουμε, ειλικρινα.


Δεν χαλάστηκα με τίποτα resistman. Ίσα ίσα που χαίρομαι που λέμε και γράφουμε τα πάντα. Απλά μην πέσεις στην παγίδα και αρχίσεις να βάλεις κατά παντός :)

:beer:

zireous
17/11/2006, 18:16
Εγώ ψιλοζαπάροντας είδα πριν λίγο το "ματς" στον άλφα, είμαι κάπου 300 χιλιόμετρα μακριά και δεν πολυζορίζομαι που και φέτος δεν πήγα. Οι μόνοι που κερδίζουν από τέτοιου είδους εμπόριο τρόμου είναι οι πολιτικοί -άντε και τα μέσα.

Τέτοιες μέρες θυμάμαι ότι η ουσία είναι ότι κάποιοι φοιτητές τα βάλανε με τη δικτατορία και αφού αρκετοί πέθαναν και γίνανε και άλλα πράγματα η χούντα έπεσε. Θυμάμαι όμως και όταν εγώ πήγαινα στη πορεία του Πολυτεχνείου, γιατί πήγαινα, τι ένιωθα και γιατί αηδίασα στο τέλος και σταμάτησα να πηγαίνω.


Για παράδειγμα, το ογδόντα τόσο, αφού πέρασε η "κόκκινη" μεριά της πορείας, όταν οι μαύρες σημαίες πλησίαζαν την αμερικάνικη πρεσβεία, και λέγοντας σε ένα κολλητό "κοίτα να δεις που την ίδια στιγμή που θα ρίξουν οι μεατζήδες τις πέτρες προς τους μπάτσους, την ίδια στιγμή ακριβώς θα αρχίσουν τα δακρυγόνα και θα μας σπρώξουν στα στενά", μετά από δύο στιγμές αυτό ακριβώς έγινε. Για αυτούς που δεν το κατάλαβαν, την ίδια στιγμή που οι πέτρες ήταν ένα μέτρο πάνω από τα κεφάλια αυτών που τις έριξαν, άρχισαν τα δακρυγόνα να πέφτουνε.

Ενώ τρέχαμε στο γνωστό στενάκι κάποιοι θερμόαιμοι σπάγανε καθρέφτες κλπ (ή ότι βρίσκανε, με κομμάτια από ξύλα που όλως τυχαίως βρεθήκανε σε ανοιχτή οικοδομή στο δρόμο της πορείας).

Κάποιοι συνεχίσανε τρέχοντας, ενώ άλλοι εγκλωβίστηκαν και αναγκάστηκαν να μπούν σε γειτονικές πολυκατοικίες -σε τρεις συγκεκριμένα, και επειδή πέρασα και από τις τρεις μέσω ταρατσών, σε όλες ανοίγαν τις πόρτες οι νοικάρηδες και αφού φώναζαν στα παιδιά να μπουν μέσα τα κρύβανε μέχρι να φύγουν οι μπάτσοι. Στη τελευταία που έκατσα αρκετά, οι άνθρωποι μέχρι και ψιλά θέλανε να μας δώσουν για το λεωφορείο... Μετά άκουσα ότι τα ίδια γίνανε και στις άλλες.

Η ουσία είναι ότι στη συγκεκριμένη πορεία το μπουλούκι που έτρεχε πανικόβλητο, δεν είχε ούτε δολοφονικές τάσεις (παρά τα ξύλα), ούτε σπάσανε τα πάντα (με ελάχιστες εξαιρέσεις, σε τέτοιες πορείες πάντα υπήρχαν κάποιοι με αρκετά θολωμένο μυαλό ώστε να γουστάρουν μόνο να σπάνε τα πάντα), το μόνο που είχε ήταν μια ψευδαίσθηση ότι κάποιοι βλέποντας τη πορεία θα συμμερίζονταν την άποψη ότι ενός άλλου είδους δικτατορία ήταν (και είναι) σε ισχύ.

Αναρχικός; Μόνο στο μυαλό μου ίσως. Στη πραγματικότητα, καί τους νόμους τηρώ, καί τις αρχές φροντίζω να μη προκαλώ (τόσο ώστε να μη ξυπνάω συχνά πίσω από κάγκελα δηλαδή), καί δε με πολυενδιαφέρει πια γιατί προτιμάνε κάποιοι να μην έχουν παιδεία, υγεία, ευημερία και ισονομία για όλους κλπ, αλλά να ψηφίζουνε καραγκιόζηδες για να μονιμοποιηθεί ο γιόκας τους σε μια δουλειά του κώλου.


Η ελευθεροτυπία είχε γράψει τότε ότι οι "αναρχικοί" είχαν μπει με τη βία στα διαμερισματα των "τρομοκρατημένων" ενοίκων, πράγμα που φυσικά δεν ήταν αλήθεια. Τότε σταμάτησα να διαβάζω εφημερίδες.

hidefnick
17/11/2006, 18:17
Επειδή σήμερα είμαι ξανθιά. Γιατί δεν ενώνετε τα 2 Threadakia να παρακολουθούμε και εμείς οι υπόλοιποι με ένα refresh.

Resistman
17/11/2006, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Δεν χαλάστηκα με τίποτα resistman. Ίσα ίσα που χαίρομαι που λέμε και γράφουμε τα πάντα. Απλά μην πέσεις στην παγίδα και αρχίσεις να βάλεις κατά παντός :)

:beer:

οκ. Ειπα και εγω....


Παντως ακομα περιμενω καποιος να μου πει τι ισχυει. Περιμενω και θα ηθελα απαντηση σας παρακαλω. Ειναι ζητημα προσωπικης ηθικης και δεν θα το παζαρεψω.

Resistman
17/11/2006, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Εγώ ψιλοζαπάροντας είδα πριν λίγο το "ματς" στον άλφα, είμαι κάπου 300 χιλιόμετρα μακριά και δεν πολυζορίζομαι που και φέτος δεν πήγα. Οι μόνοι που κερδίζουν από τέτοιου είδους εμπόριο τρόμου είναι οι πολιτικοί -άντε και τα μέσα.

Τέτοιες μέρες θυμάμαι ότι η ουσία είναι ότι κάποιοι φοιτητές τα βάλανε με τη δικτατορία και αφού αρκετοί πέθαναν και γίνανε και άλλα πράγματα η χούντα έπεσε. Θυμάμαι όμως και όταν εγώ πήγαινα στη πορεία του Πολυτεχνείου, γιατί πήγαινα, τι ένιωθα και γιατί αηδίασα στο τέλος και σταμάτησα να πηγαίνω.


Για παράδειγμα, το ογδόντα τόσο, αφού πέρασε η "κόκκινη" μεριά της πορείας, όταν οι μαύρες σημαίες πλησίαζαν την αμερικάνικη πρεσβεία, και λέγοντας σε ένα κολλητό "κοίτα να δεις που την ίδια στιγμή που θα ρίξουν οι μεατζήδες τις πέτρες προς τους μπάτσους, την ίδια στιγμή ακριβώς θα αρχίσουν τα δακρυγόνα και θα μας σπρώξουν στα στενά", μετά από δύο στιγμές αυτό ακριβώς έγινε. Για αυτούς που δεν το κατάλαβαν, την ίδια στιγμή που οι πέτρες ήταν ένα μέτρο πάνω από τα κεφάλια αυτών που τις έριξαν, άρχισαν τα δακρυγόνα να πέφτουνε.

Ενώ τρέχαμε στο γνωστό στενάκι κάποιοι θερμόαιμοι σπάγανε καθρέφτες κλπ (ή ότι βρίσκανε, με κομμάτια από ξύλα που όλως τυχαίως βρεθήκανε σε ανοιχτή οικοδομή στο δρόμο της πορείας).

Κάποιοι συνεχίσανε τρέχοντας, ενώ άλλοι εγκλωβίστηκαν και αναγκάστηκαν να μπούν σε γειτονικές πολυκατοικίες -σε τρεις συγκεκριμένα, και επειδή πέρασα και από τις τρεις μέσω ταρατσών, σε όλες ανοίγαν τις πόρτες οι νοικάρηδες και αφού φώναζαν στα παιδιά να μπουν μέσα τα κρύβανε μέχρι να φύγουν οι μπάτσοι. Στη τελευταία που έκατσα αρκετά, οι άνθρωποι μέχρι και ψιλά θέλανε να μας δώσουν για το λεωφορείο... Μετά άκουσα ότι τα ίδια γίνανε και στις άλλες.

Η ουσία είναι ότι στη συγκεκριμένη πορεία το μπουλούκι που έτρεχε πανικόβλητο, δεν είχε ούτε δολοφονικές τάσεις (παρά τα ξύλα), ούτε σπάσανε τα πάντα (με ελάχιστες εξαιρέσεις, σε τέτοιες πορείες πάντα υπήρχαν κάποιοι με αρκετά θολωμένο μυαλό ώστε να γουστάρουν μόνο να σπάνε τα πάντα), το μόνο που είχε ήταν μια ψευδαίσθηση ότι κάποιοι βλέποντας τη πορεία θα συμμερίζονταν την άποψη ότι ενός άλλου είδους δικτατορία ήταν (και είναι) σε ισχύ.

Αναρχικός; Μόνο στο μυαλό μου ίσως. Στη πραγματικότητα, καί τους νόμους τηρώ, καί τις αρχές φροντίζω να μη προκαλώ (τόσο ώστε να μη ξυπνάω συχνά πίσω από κάγκελα δηλαδή), καί δε με πολυενδιαφέρει πια γιατί προτιμάνε κάποιοι να μην έχουν παιδεία, υγεία, ευημερία και ισονομία για όλους κλπ, αλλά να ψηφίζουνε καραγκιόζηδες για να μονιμοποιηθεί ο γιόκας τους σε μια δουλειά του κώλου.


Η ελευθεροτυπία είχε γράψει τότε ότι οι "αναρχικοί" είχαν μπει με τη βία στα διαμερισματα των "τρομοκρατημένων" ενοίκων, πράγμα που φυσικά δεν ήταν αλήθεια. Τότε σταμάτησα να διαβάζω εφημερίδες.


σωστα, πολυ σωστα

( και καλα εκανες και εκοψες την ελευθεροτυπια):winka:

alximistis
17/11/2006, 18:47
Επειδή δεν θέλω να με βγάλουν αντιδημοκράτη φασίστα κλπ. επιθυμώ να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Και μετά βαράτε!
Είπα για το φόρουμ και τον resistman για ότι γράφει με βάση έναν και μόνο έναν λόγο.
Είμαι υπέρ όλων των συζητήσεων και υπέρ του να ακούγονται όλες μα όλες οι απόψεις.
Μέσα σε αυτό το πλαίσιο δεκτοί και οι διαξιφισμοί και οι διαμάχες.
Απλώς λέω ότι δεν μου αρέσει να μην γράφει κάποιος τίποτε άλλο παρά μόνο να παίρνει μέρος σε συγκεκριμένα και μόνο συγκεκριμένα ποστ.
Και ακόμη περισσότερο με έναν πολύ συγκεκριμένο τρόπο.
Αυτό δεν σημαλινει ότι δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να μιλά ελεύθερα απλώς λέω ότι εμένα δεν με ευχαριστεί αυτό.

h_m_akis
17/11/2006, 18:50
δεν ξερω αν εχετε δει ποτε ματαδες να κλωτσανε μηχανακια και να τα ριχνουν κατω και στα καπακια να συλλαμβανουν κοσμο -εκτος του black block εννοειται- και να τους τα φορτωνουν -μαζι και με πολλα αλλα-:sick:

ουτε και αν καποιοι εχετε παρεβρεθει σε πορεια -παλι εκτος του black block- μαζι με 2-3 εγκυους διπλα που ηθελαν απλα να διαδηλωσουν μαζι με τοσο αλλο κοσμο και ξαφνικα να σκαει η διμηρια απο στενακι καθετο στην βασιλισης και να διαλυει-γ@μ@ει τα πλυθη με τα δακρυγονα της (που παρεπιπτωντος ειναι απαγορευμενες χημικες ουσιες ακρως καρκινογονες χρισιμοποιηθεντες και στο βιετναμ μεταξυ αλλων.....του κεντρου των αθηνων δλδ)

ή αν εχετε ακουσει συζητηση ματαδων πριν απο πορεια να λενε οτι και σημερα θα περασουνε γαμω!!!



δεν εγκρινω πραξεις, αλλωστε δεν πηγαινω σε πορειες...not any more:winka:

απλα δικαιολογω τον -μη αν θελετε- "γνωστο-αγνωστο" που εκεινη τη στιγμη θα τα παρει κρανειο και θα αρχισει να αμολαει πετρες και να ψαχνει απεγνωσμενα σαλαμακια!

...α και κατι αλλο που πολυς κοσμος βλεπω οτι μπερδευει και καλο θα ηταν να ξεκαθαριζε. αναρχικος ΔΕΝ σημαινει χουλιγκαν:mad:

h_m_akis
17/11/2006, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Επειδή δεν θέλω να με βγάλουν αντιδημοκράτη φασίστα κλπ. επιθυμώ να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Και μετά βαράτε!
Είπα για το φόρουμ και τον resistman για ότι γράφει με βάση έναν και μόνο έναν λόγο.
Είμαι υπέρ όλων των συζητήσεων και υπέρ του να ακούγονται όλες μα όλες οι απόψεις.
Μέσα σε αυτό το πλαίσιο δεκτοί και οι διαξιφισμοί και οι διαμάχες.
Απλώς λέω ότι δεν μου αρέσει να μην γράφει κάποιος τίποτε άλλο παρά μόνο να παίρνει μέρος σε συγκεκριμένα και μόνο συγκεκριμένα ποστ.
Και ακόμη περισσότερο με έναν πολύ συγκεκριμένο τρόπο.
Αυτό δεν σημαλινει ότι δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να μιλά ελεύθερα απλώς λέω ότι εμένα δεν με ευχαριστεί αυτό.




δυστηχως η ελευθερια του λογου δεν ειναι ευχαριστη για ολους:( :sad:

hidefnick
17/11/2006, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
...α και κατι αλλο που πολυς κοσμος βλεπω οτι μπερδευει και καλο θα ηταν να ξεκαθαριζε. αναρχικος ΔΕΝ σημαινει χουλιγκαν:mad:

Για όρισε μας τι βασική διαφοροποίηση?

Η μήπως και οι 2 δεν προσπαθούν να "ξεχαρμανιάσουν" από τα αδιέξοδα του σήμερα. Η μήπως και οι 2 δεν "γράφουν" τους πάντες και κάνουν ότι θέλουν, καταστρέφοντας και βεβηλώνοντας ότι βρουν στο πέρασμά τους. Η μήπως αυτό δεν είναι ο λόγος που κατηγορούν τους "φασίστες".

Όσο για τους ματατζήδες, έχω γνωρίσει 2-3 πραγματικά αναρχικούς που η ανάγκη της ζωής τους έσπρωξε εκεί. Από κει και πέρα, όταν 4-5 μέρες την βδομάδα βγαίνεις από το σπίτι σου, για να πας να αντιμετωπίσεις καυλωμένους για τσαμπουκάδες, ε μπαίνεις σε ένα τριπάκι, θες-δεν θες. (Μόλις φλάσαρα με τους επαναστατημένους δασκάλους, που όταν τους είπαν να μειώσουν τις διακοπές των "ιερών" γιορτών μας, θυμήθηκαν την ξεκούραση των μαθητών - γκολ και ξύλο ρε)

Επίσης, αναφορικά με το προηγούμενο post, δεν είναι η ελευθερία του λόγου που ενοχλεί, είναι η κατάχρησή της. Αλλιώς δικαιολογούμε την ύπαρξη της κάθε Τατιάννας και της κάθε Λαμπίρη, και την προσφορά τους στον διανοητικό εξευτελισμό αυτής της ταλαιπωρημένης χώρας.

loukasfilm
17/11/2006, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Για όρισε μας τι βασική διαφοροποίηση?

Η μήπως και οι 2 δεν προσπαθούν να "ξεχαρμανιάσουν" από τα αδιέξοδα του σήμερα. Η μήπως και οι 2 δεν "γράφουν" τους πάντες και κάνουν ότι θέλουν, καταστρέφοντας και βεβηλώνοντας ότι βρουν στο πέρασμά τους. Η μήπως αυτό δεν είναι ο λόγος που κατηγορούν τους "φασίστες".

Όσο για τους ματατζήδες, έχω γνωρίσει 2-3 πραγματικά αναρχικούς που η ανάγκη της ζωής τους έσπρωξε εκεί. Από κει και πέρα, όταν 4-5 μέρες την βδομάδα βγαίνεις από το σπίτι σου, για να πας να αντιμετωπίσεις καυλωμένους για τσαμπουκάδες, ε μπαίνεις σε ένα τριπάκι, θες-δεν θες. (Μόλις φλάσαρα με τους επαναστατημένους δασκάλους, που όταν τους είπαν να μειώσουν τις διακοπές των "ιερών" γιορτών μας, θυμήθηκαν την ξεκούραση των μαθητών - γκολ και ξύλο ρε)

Επίσης, αναφορικά με το προηγούμενο post, δεν είναι η ελευθερία του λόγου που ενοχλεί, είναι η κατάχρησή της. Αλλιώς δικαιολογούμε την ύπαρξη της κάθε Τατιάννας και της κάθε Λαμπίρη, και την προσφορά τους στον διανοητικό εξευτελισμό αυτής της ταλαιπωρημένης χώρας.

Βρε Δικτυωμένε, η τατιάνα και η κάθε λαμπίρη, δεν έχουν σχέση με την ελευθερία του λόγου, ή την καταχρησή της. Με την κατάχρηση της νοημοσύνης μας έχουν.

hidefnick
17/11/2006, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Βρε Δικτυωμένε, η τατιάνα και η κάθε λαμπίρη, δεν έχουν σχέση με την ελευθερία του λόγου, ή την καταχρησή της. Με την κατάχρηση της νοημοσύνης μας έχουν.

Στηριζόμενες στην "ελευθερία" λόγου που έχουμε όμως.

h_m_akis
17/11/2006, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Για όρισε μας τι βασική διαφοροποίηση?




κατ'αρχην δεν ειμαι αναρχικος.

δευτερον η αναρχια ειναι ιδεα φιλε μου... και δεν εχει σχεση καμια με ξυλο και φθορες.:nono:





οσον αφορα τους ματαδες σε καλο σου!!! :lol: ξεκαρδιστικα!!! μην ακουω χαζομαρεεεεεεεεεες
η αναγκη της ζωης και μαλακιες:nono: πολυ ξανθοπουλο μου θυμιζει! υπαρχουν αρκετες χιλιαδες επαγγελματα και ασχολιες που δεν χρειαζετε κιολας εξετασεις για να σε παρουνε:winka:

ή μηπως να τους λυπηθουμε κι απο πανω επιδη οι ιδιοι διαλεξαν να βγαινουν 4-5 μερες την βδομαδα και να δινουν ξυλο?


καταχρηση στην ελευθερια του λογου???:confused: :confused: :confused:
μονο την χυδαιοτητα μπορεις να κατηγορησεις αλλιως τι???
γιατι,πως,ποτε και που ειπε καποιος κατι???:nono:

hidefnick
17/11/2006, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
κατ'αρχην δεν ειμαι αναρχικος.

δευτερον η αναρχια ειναι ιδεα φιλε μου... και δεν εχει σχεση καμια με ξυλο και φθορες.:nono:
οσον αφορα τους ματαδες σε καλο σου!!! :lol: ξεκαρδιστικα!!! μην ακουω χαζομαρεεεεεεεεεες
η αναγκη της ζωης και μαλακιες:nono: πολυ ξανθοπουλο μου θυμιζει! υπαρχουν αρκετες χιλιαδες επαγγελματα και ασχολιες που δεν χρειαζετε κιολας εξετασεις για να σε παρουνε:winka:

ή μηπως να τους λυπηθουμε κι απο πανω επιδη οι ιδιοι διαλεξαν να βγαινουν 4-5 μερες την βδομαδα και να δινουν ξυλο?

καταχρηση στην ελευθερια του λογου???:confused: :confused: :confused:
μονο την χυδαιοτητα μπορεις να κατηγορησεις αλλιως τι???
γιατι,πως,ποτε και που ειπε καποιος κατι???:nono:

Από κάτω προς τα πάνω: Οταν θα αρχίσουν οι Τατιάννες, με την ευρεία αποδοχή που έχουν, τα πολιτικά σχόλια, πάμε για μπυρίτσες να συζητήσουμε.

Αγαπητέ, δεν έχουν όλοι επιλογή στην επαγγελματική τους ζωή. Κάποιοι καταφεύγουν όπου μπορούν για να ταίσουν τα παιδία τους. (Αν όλοι οι εργαζόμενοι στον Περισσό ψήφιζαν ΚΚΕ, θα ήταν δεύτερο κόμμα) Επίσης για ρίξε κάποιο επάγγελμα που σε παίρνουν εύκολα και σου δίνουν ένα αξιοπρεπή μισθό, γιατί ψάχνουν αρκετά παιδιά από το Forum μας. Η μήπως οι συνδικαλιστές των μπάτσων είναι φασιστοσυνδικαλιστές.

Το τι είναι η αναρχία το γνωρίζω. (Πήγα και βολτούλα στη Χριστιανία) Το γιατί οι αναρχικοί αυτής της χώρας δεν βγήκαν ποτέ να διαχωρίσουν εαυτούς από τους γνωστούς-αγνώστους μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις?

kostisthegreek
17/11/2006, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
.
δευτερον η αναρχια ειναι ιδεα φιλε μου... και δεν εχει σχεση καμια με ξυλο και φθορες.:nono:



Τους βαφτίζουν οι πολιτικάντηδες και οι υποστηριχτές τους όλους "αναρχικούς" για να προστατέψουν το σύστημα και το πολίτευμά τους.

h_m_akis
17/11/2006, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Το γιατί οι αναρχικοί αυτής της χώρας δεν βγήκαν ποτέ να διαχωρίσουν εαυτούς από τους γνωστούς-αγνώστους μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις?




nope. πιτσιρικας νομιζα πως ειμαι αναρχικος, μεγαλωνοντας διαχωρισα την θεση μου απο τους γνωστους-αγνωστους και την ειδα ιδεαλιστης...πλεον δεν συμετεχω πουθενα ωριμασα στη σκεψη και δεν ειμαι αναρχικος.

οριστε λοιπον ενας που διαχωρισε τη θεση του. δεν μπορω να μιλησω για κανεναν αλλο αν και γνωριζω καποιους που αισθανθηκαν παρομοια με μενα.

δεν νομιζω πως το ματατζηλικι ειναι η εσχατη λυση... ορεξη να υπαρχει και απο δουλειες χιλιαδες...και πιο αξιοπρεπεις και οικονομικα συμφερουσες

δεν ασχολουμαι με καμια τατιανα και ουτε προκειται...αν καποιοι-ες (χαμηλου μορφοτικου επιπεδου και παιδιας) το κανουν ειναι αξιοι-ες της μοιρας τους...



σωστος ο κωστης:wave2:

kostisthegreek
17/11/2006, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
nope. πιτσιρικας νομιζα πως ειμαι αναρχικος, μεγαλωνοντας διαχωρισα την θεση μου απο τους γνωστους-αγνωστους και την ειδα ιδεαλιστης...πλεον δεν συμετεχω πουθενα ωριμασα στη σκεψη και δεν ειμαι αναρχικος.

οριστε λοιπον ενας που διαχωρισε τη θεση του. δεν μπορω να μιλησω για κανεναν αλλο αν και γνωριζω καποιους που αισθανθηκαν παρομοια με μενα.



...και συνεχίζουν να αισθάνονται...και να το δείχνουν όποτε και όπως μπορούν...και να απέχουν κι από τις εκλογές...

:wave2:

Resistman
17/11/2006, 22:00
υπαρχουν και αλλοι :winka: ( και ας μην ειναι αναρχικοι )


Ζητημα δεν ειναι η τραπεζα( και τα συναφη) γιατι κακως εληφθη αυτο ως μηνυμα. Ζητημα ειναι ανθρωποι που αηδιασαν με προσωπα και καταστασεις του "χωρου", να μπουν αυτοι μπροστα μαζι με αλλους, ν αναλυσουν, ν αμφισβητησουν, να οργανωσουν και να βρουν τροπο να διαχεουν τα πιστευω τους στην κοινωνια, οργανωνοντας τον κοσμο, με στοχο και προοπτικη κατι αλλο...

Υπαρχουν καποιοι οι οποιοι οργανωνουν στους χωρους τους απιστευτες συζητησεις και εκδηλωσεις, πολυ κατατοπιστικες για το τι συμβαινει σημερα. Και σημερα το μπλοκ τους, χωρις να προκαλεσει ( επεσε ενα μπουκαλι κοκα κολα και ενα νερου), δεχτηκε ωμη-δολοφονικη-προσχεδιασμενη βια. Το ειδατε καθαρα. Βγαλτε τα συμπερασματα σας. Οποιος αντιδρα και θα εχει αλλη αποψη στη δημοκρατικη ελλαδα, θα υφισταται οσα ειδαμε και αλλα τοσα.

idi
18/11/2006, 10:27
προς θεου μη μου διώξετε το Resisttman :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


οι ιστοριες με αστυνομική βια οπως τις περιγράφετε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

έρχομαι και εγω σε επαφη με αστυνομικους σας πολιτης και δεν ειμαι και το καλυτερο παιδι... και σε διαβεβαιώ οτι αν εισαι τυπικός και νομιμος ...τυπικος ειναι και ο αστυνομικός μαζι σου!

απλα τα πραγματα. χαμογελα στο "οργανο" και δες πως θα αντιδρασει!

τα αλλα περι "εγγυων" κτλ ειναι ράδιο αρβύλα οι αστυνομικοι ειναι ανθρωποι οπως και εμεις. 2 φιλους εχω αστυνομικους και οι δυο γαμω τα παιδια

τον ενα τον ξερω απο παιδι και στην εφηβια μαζι βριζαμε τους "μπατσους" στο γηπεδο! τωρα ειναι αστυνομικος και ειναι ο ιδιος που ηξερα παντα απλα τωρα εκτελει διαταγες και ΠΟΤΕ δε τα βαζει με ανθρωπους που δε του κανουν κακο... γιατι αλλωστε?

τυποι σαν αυτους που αναφέρουν "αστυνομική βια" ειναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΊ και οπως λεει ο λαος "πηγαίνουν γυρεύοντας" και ειναι λογικο να τις φανε ...

biglebowski
18/11/2006, 11:55
Δεν υπαρχουν ιστοριες με αστυνομικη βια οπως περιγραφονται παραπανω?
Ε,οχι ρε παιδια,μη τρελλαθουμε τωρα,υπαρχουν ανθρωποι που διαβαζουν και εχουν τραβηξει βασανιστηρια που δεν τα φτανει ο νους σας απ'αυτους τους υπανθρωπους.
Δε θελω να καταθεσω την εμπειρια μου καθ'οτι δε νομιζω οτι ενδιαφερει και κανεναν,το μονο που θελω να πω ειναι οτι εγω προσωπικα γνωρισα την κολαση σε ηλικια 21 χρονων μεσα στα μπουντρουμια της ασφαλειας θεσ/νικης χωρις να φταιω σε τιποτα (αν θελετε το πιστευετε) επειδη ετυχε να περναω απ'το λαθος σημειο τη λαθος στιγμη εχοντας περιεργη εμφανιση για εκεινη την εποχη.
Παρακληση λοιπον σε ολους τους φιλους να μη γενικευουν και να μη βγαζουν συμπερασματα πανω σε θεματα τα οποια δεν πολυκατεχουν..

nestormaxno
18/11/2006, 12:42
Δεν ξέρω γιατί αλλά νιώθω την ανάγκη να γράψω (και δεν γράφω μόνο σε σχετικές σελίδες).
Η βία δεν είναι a priori καλή ή κακή. Οι συνθήκες και η επιλογή του χρόνου χρήσης της την καθιστούν τέτοια. π.χ. Ο Κολοκοτρώνης έκανε 3 μέρες σφαγές στην Τρίπολη, όταν έπεσε στα χέρια των Ελλήνων. Οι Τούρκοι τα ίδια στην Πόλη. Τί όμως διαβάζεται στα βιβλία?
Αυτό που θέλω να πω (και ίσως να μην μπορώ να το εκφράσω) είναι οτι οποιαδήποτε κοινωνική - πολιτική αλλαγή συνοδεύεται απο βια δίκαιη (αν υπάρχει τέτοια) ή άδικη. Η βια είναι η μαμή της Ιστορίας και αυτό δεν αλλάζει... Αν κάποιος διαφωνεί πλήρως με το σημερινό πολιτικό σύστημα καταφεύγει στη βία με σκοπό να το ανατρέψει (είτε είναι φασίστας, είτε αναρχικός είτε δεν ξέρω και εγω τι). Οποιαδήποτε άλλη μορφή αντίστασης πρέπει να θεωρείται ρεφορμιστική.
Πάντως για να μην διαστρεβλώνουμε την ιστορία, παραθέτω μεγάλες εξεγέρσεις που συμμετείχαν αναρχικοί :
Παρισινή Κομμούνα
Σικάγο 1876 (Γι' αυτό γιορτάζεται η εργατική πρωτομαγιά, εκτέλεσαν 7-8 αναρχικούς συνδικαλιστές ως υπαίτιους για επεισόδια, οι οποίοι μαζί με το εργατικό κίνημα ζητούσαν 8ωρο),
1918 Η ουκρανία για, περίπου, 2 χρόνια ελέγχεται απο ένοπλους αναρχικούς. Κολλεκτιβισμός, αυτοδιαχείρηση και ελεύθερα σοβιέτ, έως να κατατροπωθούν απο τον κόκκινο στρατό του Λένιν και του Τρότσκυ.
Ισπανία 1936. Η Βαρκελώνη, η Σαραγόσα και άλλα μεγάλα αστικά κέντρα ελέγχονται απο αναρχοσυνδικαλιστές. Η αναρχική θεωρία στην πράξη. Ηττώνται απο το κοινό σχεδόν μέτωπο Φράνκο - κομμουνιστών. Η CNT (Συνομοσπονδία εργασίας) και η FAI (αναρχική Ιβηρική ομοσπονδία) έχουν στις τάξεις τους 5 000 000 εργαζόμενους (Ναι, είναι αλήθεια).
Ουγγαρία '56. Εργατικά συμβούλια, πολιτοφυλακή, κ.α. Η ιστορία με τον κόκκινο στρατό επαναλαμβάνεται...
Γαλλία, Μάης '68. Οι αναρχικοί (και όχι μόνο...) συμμετέχουν στην άγρια απεργία. στις 10 Μάη συγκρούονται 200. 000 άτομα με την αστυνομία για περισσότερες απο 18 ώρες...
Ζαπατίστας - σήμερα. Εφαρμογή αρκετών ελευθεριακών ιδεών στο πρόγραμμά τους.

Όλα τα παραπάνω πιστεύω οτι δείχνουν ξεκάθαρα οτι οι αναρχικοί δεν είναι ούτε τυχοδιώκτες, ούτε θέλουν να ξεχαρμανιάσουν και άλλα παρόμοια.
Αν η πρακτική τους λειτουργεί, ας το κρίνει ο καθένας ατομικά, αναγνωρίζοντας πως η ιστορία γράφεται απο τους νικητές.

Πολύς ντόρος για τους νεκρούς του Πολυτεχνείου. Ας αναφέρω μερικούς νεκρούς αντιεξουσιαστές της μεταπολίτευσης :

Τσιρώνης
Κασσίμης
Τσουτσουβής
Καλτετζάς
Μαρίνος
Πρέκκας
Τεμπερεκίδης
κ.α.

Αλήθεια ρε Cpt. και αυτοί όργανα του κράτους ήταν για να φοβίζουν τον κόσμο ώστε να μην συμμετέχει σε διαδηλώσεις? Αστεία πράγματα...

Ένα σύνθημα που με εκφράζει πλήρως λέει :
"εσείς μιλάτε για βιτρίνες, εμείς μιλάμε για ζωές"

Ελπίζω να μην κούρασα (αλλά και να μην προκάλεσα)...

alximistis
18/11/2006, 13:39
ΣΑΦΩΣ και υπάρχουν περιπτώσεις αστυνομικής βίας!!!
Εννοείται! Κι αυτοί που το αρνούνται εθελοτυφλούν.
Αλλά δεν είναι τόσες πολλές οι περιπτώσεις όσες ακούγονται και δεν είναι πάντα τόσο ξεκάθαρες όσο παρουσιάζονται.
Οι περισσότερες περιπτώσεις είναι εκτός Αθηνών και μάλιστα σε συγκεκριμένες περιοχές της χώρας.
Αυτό εξηγεί πολλά.
Είναι διαφορετικά στην επαρχία παιδιά κακά τα ψέμματα.
Επίσης είναι γνωστό ότι στους αστυνομικούς παίζει πολύ μεγάλο ρόλο πως τους αντιμετωπίζεις.
Αυτό που τους τρελλαίνει (όπως και τους στρατιωτικούς) είναι η ειρωνεία και ο σαρκασμός. οπότε υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που αν τους μιλήσει ςέτσι τα παίρνουν πολύ άγρια και πέφτουν από ψιλές έως χοντρές.
Πάντως σε γενικές γραμμές οι περιπτώσεις πραγματικής αστυνομικής βίας είναι σχετικά λίγες.

dirtbird
18/11/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


τυποι σαν αυτους που αναφέρουν "αστυνομική βια" ειναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΊ και οπως λεει ο λαος "πηγαίνουν γυρεύοντας" και ειναι λογικο να τις φανε ...

Τώρα πλάκα κάνεις.

Κι εγώ ξέρω καλούς μπάτσους.
Και καλούς ταρίφες.

ΑΛΛΑ η πλειοψηφία και των 2 'κλάδων' είναι για τον Grande Punto.

:smokin: :confused:

Resistman
18/11/2006, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nestormaxno
Δεν ξέρω γιατί αλλά νιώθω την ανάγκη να γράψω (και δεν γράφω μόνο σε σχετικές σελίδες).
Η βία δεν είναι a priori καλή ή κακή. Οι συνθήκες και η επιλογή του χρόνου χρήσης της την καθιστούν τέτοια. π.χ. Ο Κολοκοτρώνης έκανε 3 μέρες σφαγές στην Τρίπολη, όταν έπεσε στα χέρια των Ελλήνων. Οι Τούρκοι τα ίδια στην Πόλη. Τί όμως διαβάζεται στα βιβλία?
Αυτό που θέλω να πω (και ίσως να μην μπορώ να το εκφράσω) είναι οτι οποιαδήποτε κοινωνική - πολιτική αλλαγή συνοδεύεται απο βια δίκαιη (αν υπάρχει τέτοια) ή άδικη. Η βια είναι η μαμή της Ιστορίας και αυτό δεν αλλάζει... Αν κάποιος διαφωνεί πλήρως με το σημερινό πολιτικό σύστημα καταφεύγει στη βία με σκοπό να το ανατρέψει (είτε είναι φασίστας, είτε αναρχικός είτε δεν ξέρω και εγω τι). Οποιαδήποτε άλλη μορφή αντίστασης πρέπει να θεωρείται ρεφορμιστική.
Πάντως για να μην διαστρεβλώνουμε την ιστορία, παραθέτω μεγάλες εξεγέρσεις που συμμετείχαν αναρχικοί :
Παρισινή Κομμούνα
Σικάγο 1876 (Γι' αυτό γιορτάζεται η εργατική πρωτομαγιά, εκτέλεσαν 7-8 αναρχικούς συνδικαλιστές ως υπαίτιους για επεισόδια, οι οποίοι μαζί με το εργατικό κίνημα ζητούσαν 8ωρο),
1918 Η ουκρανία για, περίπου, 2 χρόνια ελέγχεται απο ένοπλους αναρχικούς. Κολλεκτιβισμός, αυτοδιαχείρηση και ελεύθερα σοβιέτ, έως να κατατροπωθούν απο τον κόκκινο στρατό του Λένιν και του Τρότσκυ.
Ισπανία 1936. Η Βαρκελώνη, η Σαραγόσα και άλλα μεγάλα αστικά κέντρα ελέγχονται απο αναρχοσυνδικαλιστές. Η αναρχική θεωρία στην πράξη. Ηττώνται απο το κοινό σχεδόν μέτωπο Φράνκο - κομμουνιστών. Η CNT (Συνομοσπονδία εργασίας) και η FAI (αναρχική Ιβηρική ομοσπονδία) έχουν στις τάξεις τους 5 000 000 εργαζόμενους (Ναι, είναι αλήθεια).
Ουγγαρία '56. Εργατικά συμβούλια, πολιτοφυλακή, κ.α. Η ιστορία με τον κόκκινο στρατό επαναλαμβάνεται...
Γαλλία, Μάης '68. Οι αναρχικοί (και όχι μόνο...) συμμετέχουν στην άγρια απεργία. στις 10 Μάη συγκρούονται 200. 000 άτομα με την αστυνομία για περισσότερες απο 18 ώρες...
Ζαπατίστας - σήμερα. Εφαρμογή αρκετών ελευθεριακών ιδεών στο πρόγραμμά τους.

Όλα τα παραπάνω πιστεύω οτι δείχνουν ξεκάθαρα οτι οι αναρχικοί δεν είναι ούτε τυχοδιώκτες, ούτε θέλουν να ξεχαρμανιάσουν και άλλα παρόμοια.
Αν η πρακτική τους λειτουργεί, ας το κρίνει ο καθένας ατομικά, αναγνωρίζοντας πως η ιστορία γράφεται απο τους νικητές.

Πολύς ντόρος για τους νεκρούς του Πολυτεχνείου. Ας αναφέρω μερικούς νεκρούς αντιεξουσιαστές της μεταπολίτευσης :

Τσιρώνης
Κασσίμης
Τσουτσουβής
Καλτετζάς
Μαρίνος
Πρέκκας
Τεμπερεκίδης
κ.α.

Αλήθεια ρε Cpt. και αυτοί όργανα του κράτους ήταν για να φοβίζουν τον κόσμο ώστε να μην συμμετέχει σε διαδηλώσεις? Αστεία πράγματα...

Ένα σύνθημα που με εκφράζει πλήρως λέει :
"εσείς μιλάτε για βιτρίνες, εμείς μιλάμε για ζωές"

Ελπίζω να μην κούρασα (αλλά και να μην προκάλεσα)...


Τωρα πολλοι θα πιστεψουν οτι ειμαστε γνωστοι και τα χουμε πει και αλλου εμεις...

Μεγαλε, δεν ξερω ποιος εισαι τι κανεις, δεν μ ενδιαφερει, αλλα κατεχεις πολλα και μονο γι αυτο σε σεβομαι. Και αλλη μια φορα, δηλωνοντας οτι δεν ανηκω σ αυτο τον χωρο, νοιωθω πολυ ομορφα που εγραψες αυτα που εγραψες, ετσι, επειδη νομιζουν οτι η ιστορια γραφεται με εκλογες ή υποκριτικες καταθεσεις στεφανων...

Δεν εχω κανενα μισος με καποιον απο εδω περα. Οποιοι συνεχιζουν να προκαλουν, τρωγονται με τα ρουχα τους απλα..

Απαντηση δεν πηρα, για το αν επιτρεπεται να γραφω. Παρακαλω ακομη μια φορα να ξερω τι ισχυει.

Ευχαριστω

idi
18/11/2006, 23:26
χαχαχα συνεχιστε

αλλο μελος του Moto.gr που περασε τη μιση ζωη του στα μπουντρουμια της αστνομιας υπαρχει να μας πει την ιστορια του χαχαχαχαχα να τις εχουμε μαζεμενες χαα
χχα
α

χαχα
αχα
χα
χαχ
αχ
αχ
αχ
α
α


χα
χ
α

εχετε πλακα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao::rotflmao: :rotflmao:

να κανουμε μια ταινια "τα μπουντρούμια και η μοτοσυκλέτα" χαχαααχ
αχαχαχαα
χαα
αχχα
α

αχαχα
αχα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

χαχαα
χ
αχ
α
αχα
χα
α
χα
αχα
α
α
:lol: :lol: :bawl: :bawl: :lol:

Cpt. Haddock
19/11/2006, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Υπαρχει καποιος κανονας του φορουμ που λεει κατι σχετικο;
Αν ναι διαγραψτε με τωρα οχι αυριο. ΤΩΡΑ.
και χαρηκα για τη γνωριμια



Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
οκ. Ειπα και εγω....
Παντως ακομα περιμενω καποιος να μου πει τι ισχυει. Περιμενω και θα ηθελα απαντηση σας παρακαλω. Ειναι ζητημα προσωπικης ηθικης και δεν θα το παζαρεψω.


Resistman (και lukasfilm)...

Νομίζω οτι μίλησα πολύ ξεκάθαρα, πολύ ευγενικά, πολύ άμεσα και ΔΕΝ έθεσα θέμα λογοκρισίας...

Απλά πως θα σου (σας) φαινόταν αν γραφόμουν σε ένα λογοτεχνικό φόρουμ και μίλαγα ΜΟΝΟ για μηχανές;

Την καραμέλα περι ελευθερίας λόγου έχω βαρεθεί να την ακούω.. Μίλησα για κάτι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετο...και αφορά μόνο τον resistman

Επαναλαμβάνω λοιπόν: Εδώ (μας αρέσει ή οχι) είναι μοτοσυκλετιστικό φόρουμ... Όλοι γράφουμε ΚΑΙ για άλα θέματα αλλά κατα βάση εδώ μιλάμε για μηχανές, αν θέλουμε να μιλάμε για πολιτική υπάρχουν ένα σωρό φόρα.

ΠΙστεύω αυτή τη φορά να έγινα κατανοητός μια και πιστεύω οτι τα ελληνικά μου είναι αρκούντως καλά. Δεν με απασχολούν οι αποψεις του resistman (άσχετα αν πιστεύω οτι είναι λάθος) όσο το γεγονός οτι δε θυμάμαι να μίλησε ποτέ για μηχανές...στην τελική είναι θεμιτό να θες να εκφράσεις τις απόψεις σου απλά εδώ είναι ο "λάθος" χώρος. Εγώβ έχω γραφτεί και σε άλλα φόρα ανάλογα με τα ενδιαφέροντά μου.

Νομίζω είναι απλά αυτά που λέω.

Και σε περίπτωση που αναρωτιέται κανείς αν υπάρχουν κανόνες εδώ, ναι υπάρχουν, είναι sticky, μπείτε στον κόπο να τους διαβάσετε.


:wave2: :wave2:

zireous
19/11/2006, 00:36
idi, δεν χρειάζεται να προσπαθείς να είσαι περισσότερο μαλάκας από ότι μπορείς, μπας είσαι μοντεράτορας και νομίζεις ότι είσαι υπεράνω κριτικής;

:D

idi
19/11/2006, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
idi, δεν χρειάζεται να προσπαθείς να είσαι περισσότερο μαλάκας από ότι μπορείς, μπας είσαι μοντεράτορας και νομίζεις ότι είσαι υπεράνω κριτικής;

:D

κριτικη κανε ελευθερα απλα μη περιμένεις να σε παρω στα σοβαρα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
19/11/2006, 18:09
ΕΓΩ ΜΑΓΚΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΤΠΤ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΓΕΝΙΚΕΣ.

ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ idi ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΡΕ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΕΣΥ ΤΟ ΓΑΜΗΣΕΣ ΚΑΙ ΨΟΦΗΣΕ ΡΕ ΦΙΛΕ...
ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΛΙΓΟ...ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΣΙΤΩΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΤΥ ΣΟΥ.ΞΕΚΟΛΑ !

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΝΑ ΔΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΥΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΘΡΕΝΤΑΚΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.

ΑΥΤΑ

:wave2:

Nostra
19/11/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΝΑ ΔΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΥΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΘΡΕΝΤΑΚΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.
:wave2:

τι να "ξυριστεί" το thread ρε Γιώργο? Πλάκα μΕ κάνεις?

Εδώ συνέστησε ο Cpt. στον Resistman να χαλαρώσει λίγο τις επαναστάσεις του εδώ μέσα και πέσανε όλες οι δημοκρατικές δυνάμεις του netiquette να τον φάνε...

Προβλέπω νέο κύκλο θεματό-αντιπαραθέσεων εντός της εβδομάδας...


:wave2: :wave2:

ΥΓ: Τέσπα, θα τα πούμε αύριο το βράδυ... once again...

TROOPER
19/11/2006, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
τι να "ξυριστεί" το thread ρε Γιώργο? Πλάκα μΕ κάνεις?

Εδώ συνέστησε ο Cpt. στον Resistman να χαλαρώσει λίγο τις επαναστάσεις του εδώ μέσα και πέσανε όλες οι δημοκρατικές δυνάμεις του netiquette να τον φάνε...

Προβλέπω νέο κύκλο θεματό-αντιπαραθέσεων εντός της εβδομάδας...


:wave2: :wave2:

ΥΓ: Τέσπα, θα τα πούμε αύριο το βράδυ... once again...

με συγχωρεις τασο αλλα αν ζητας την αποψη μου και χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο κανενος ο resistman εχει ρωτησει 3 φορες αν επιτρεπεται να συνεχισει να γραφει και κανενας μοντ δε βγηκε υπευθυνα να πει οτι <<οχι δε σου επιτρεπουμε να γραφεις>>.αντιθετως δινονται διφορουμενες απαντησεις.αν ειναι ετσι να με συγχωρησετε αλλα θα επρεπε να σταματησει να γραφει πολυς κοσμος (που δεν εχουν μηχανη η δε μιλανε για αυτη).

ερωτηση:γιατι δεν ενοχλουνε ολοι οσοι γραφουνε στις διαμαχες και ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ με θεματα ολυμπιακο-παναθηναικο-αεκ-παοκ κλπ ???

idi
20/11/2006, 00:07
βαρέθηκα :wave2:

Maira
21/11/2006, 13:57
Μιλήσατε για φασίστες, για αναρχικούς, για πολιτικούς, για κανάλια, για διαδηλωτές και φασαρίες! Πήγε η συζήτηση στα γενικά και άλλα πολλά!

Κοντέψατε να τσακωθήτε για πολιτικές και φορουμιστικές απόψεις.

Κι όμως το θέμα δεν ήταν η 17 Νοέμβρη. Ο τίτλος μπορεί, αλλά όχι το θέμα! Δεν ήταν οι πορείες, το ξύλος και οι αναρχίες. Δεν ήταν οι καταθέσεις στεφανιών και ποιός είναι ποιος. Το Thread αυτό είχε μπει κάποτε στους προβληματισμούς.

Η ερώτηση ήταν κατα πώς η αστυνομική δύναμη προκαλεί την αντίδραση του κόσμου τελικά, στις μέρες μας. Υπήρχαν πολύ λίγες απαντήσεις (μετρημένες στα δάχτιλα του ενός χεριού) που αναφέρονταν σ΄αυτό!

Θα ήθελα να είναι το τελευταίο post αυτό και να μην συνεχιστεί η διαμάχη για θέματα που τελικά ανέρχονται σε πολιτικό επίπεδο!

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθικαν με το θέμα πάντως!!!!

:blush:

kostisthegreek
21/11/2006, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous


Αναρχικός; Μόνο στο μυαλό μου ίσως. Στη πραγματικότητα, καί τους νόμους τηρώ, καί τις αρχές φροντίζω να μη προκαλώ (τόσο ώστε να μη ξυπνάω συχνά πίσω από κάγκελα δηλαδή), καί δε με πολυενδιαφέρει πια γιατί προτιμάνε κάποιοι να μην έχουν παιδεία, υγεία, ευημερία και ισονομία για όλους κλπ, αλλά να ψηφίζουνε καραγκιόζηδες για να μονιμοποιηθεί ο γιόκας τους σε μια δουλειά του κώλου.





:beer: :wave2: