PDA

View Full Version : CBF600SA Service 12.000klm. Walkthrough...



Nostra
17/11/2006, 15:02
Μετά από καθυστέρηση ενός μήνα... (το ξέχασα)
Στο παρόν Thread θα ποστάρω φωτό και διαδικασία από το service των 12.000 χλμ. του CBF μου....
παρακαλώ μέχρι να γράψω ότι δεν έχω άλλες φωτό ή άλλα να πω να μην ποστάρει κανείς (Ντουζλαμάν included) τίποτα ....
ευχαριστώ....


Εργασίες


Αλλαγή φίλτρο λαδιού
Αλλαγή λαδιών
Αλλαγή φίλτρο Αέρα
Λίπανση ντίζας Συμπλέκτη
Αλλαγή μπροστινών τακακών (όχι λόγω service... ήθελαν όντως)
Αλλαγή Μπουζί
Ρύθμιση Καρμπυρατέρ
Γενικός έλεγχος μηχανής (διάφορα σημεία)


* Σημείωση: το service έγινε στις 15/10/2006... Οι φωτογραφίες έχουν επάνω λάθος ημερομηνία επειδή ξέχασα να ρυθμίσω την ημερομηνία στην φωτογραφική μου.... :D


Επειδή συνεχίζετε τις καλώς εννοούμενες παρεμβολές... έχετε λίγο υπομονή...
* Σημείωση Νο 2 : Οι μηχανολογικές μου γνώσεις είναι από ανύπαρκτες εώς παραπληροφορητικές.
την ώρα του service μου έλεγαν διάφορα τα παιδιά στο συνεργείο αλλά αφενός δε τα θυμάμαι γιατί έχει περάσει κι ένας μήνας και αφετέρου ήταν αρκετές οι πληροφορίες για να τις συγκρατήσω όλες. Οπότε μπορεί ενδεχομένως να γράψω και καμιά μπαρούφα... Θα διορθωθεί μετά από διευκρινίσεις... .:D

OldMan
17/11/2006, 15:03
Το ήξερα ότι μ'αγαπάς ...!!! :blush:

Nostra
17/11/2006, 15:04
1o βήμα εξαγωγή λαδιών

Αλλαγή λαδιών... Castrol GPS (μετά από ~8000 χλμ.)

Είχαν πολύ καλή υφή...

Τι έμαθα: Η Castrol παρέχει στην Ελλάδα τη δυνατότητα να στείλετε (μέσω του συνεργείου σας) τα εξαχθέντα λάδια για χημική ανάλυση για να δείτε την φθορά που είχαν στην ποιότητά τους μετά τη χρήση τους. Επίσης σε περίπτωση που υπάρχουν βάσιμες υποψίες ότι τα λάδια για τον οποιοδήποτε λόγο έχουν δημιουργήσει πρόβλημα στον κινητήρα και φανεί από την χημική ανάλυση, αποζημιώνει η Castrol την ζημιά!


69850

OldMan
17/11/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Η Castrol παρέχει στην Ελλάδα τη δυνατότητα να στείλετε (μέσω του συνεργείου σας) τα εξαχθέντα λάδια για χημική ανάλυση για να δείτε την φθορά που είχαν στην ποιότητά τους μετά τη χρήση τους. Επίσης σε περίπτωση που υπάρχουν βάσιμες υποψίες ότι τα λάδια για τον οποιοδήποτε λόγο έχουν δημιουργήσει πρόβλημα στον κινητήρα και φανεί από την χημική ανάλυση, αποζημιώνει η Castrol την ζημιά!

Τι 'πες τώρα ρε φιλαράκι ...??? :eyepop:

Nostra
17/11/2006, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι 'πες τώρα ρε φιλαράκι ...??? :eyepop:

ρωτάς με ειλικρίνεια ή με ειρωνεία? :confused: :confused:

makis206
17/11/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρωτάς με ειλικρίνεια ή με ειρωνεία? :confused: :confused:

Τελικά σπαμμάρουμε ναι η ου ;:rotflmao:

Άντε ρε και περιμένουμε τις φωτό μερικοί μερικοί !

Όσο για τον Όλντμαν κάτι μου λέει οτι ψήνεται για CBF.:evil:

:rotflmao: :rotflmao:

OldMan
17/11/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Στο παρόν Thread θα ποστάρω φωτό και διαδικασία από το service των 12.000 χλμ. του CBF μου....

Τώρα ποιος ξύνεται ??? :D

Ούτε εγχείριση ανοιχτής καρδιάς με παρεμβατική τηλεμετρία να έκανες ...!!! :a31:

Nostra
17/11/2006, 15:12
Αφού στεγνώσουν τα λάδια του κινητήρα, ακολουθεί εξαγωγή του παλιού φίλτρου λαδιού (made in japan)...

Εδώ θέλει λίγη προσοχή καθώς παρά την αναμονή της ροής του λαδιού από την τάπα στο κάτω μέρος της μηχανής... το φίλτρο δεν αδειάζει τελείως από το λάδι που περιέχει.

Κατά την εξαγωγή των λαδιών βέβαια δόθηκε κλίση στη μηχανή τόσο αριστερά και δεξιά με τη βοήθεια του κεντρικού σταντ αλλά και προς τα πίσω καθώς στο κεντρικό σταντ η μηχανή "πατάει" μπροστά.

Οπότε όταν ξεβιδώνεται το φίλτρο (με εργαλείο) θα τρέξει λάδι γύρω στα 150 ml χοντρικά. Φροντίζουμε να έχουμε βάλει από κάτω το λεκανάκι των λαδιών για να μη λερώσουμε. Παρόλ' αυτά λάδι θα τρέξει επάνω στους λαιμούς των εξατμίσεων. Θυμόμαστε να τους σκουπίσουμε όσο καλύτερα γίνεται...


69851

OldMan
17/11/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρωτάς με ειλικρίνεια ή με ειρωνεία? :confused: :confused:

Με ειρωνική ειλικρίνεια !!

(και όχι με ειλικρινή ειρωνία ...)

OldMan
17/11/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Αφού στεγνώσουν τα λάδια του κινητήρα, ακολουθεί εξαγωγή του παλιού φίλτρου λαδιού (made in japan)...

Αυτό το χέρι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έβγαλε το φίλτρο λαδιού ...!!!

(δεν είναι σπαμ, είναι corrective action στην παραπληροφόρηση...) :D

Nostra
17/11/2006, 15:15
και τοποθέτηση του νέου φίλτρου λαδιού Honda (made in france)

Επειδή πρόλαβε να αναφερθεί το θέμα... :D :D :D

Μαλακίες που ειπώνονται για την αλλαγή φίλτρο λαδιού

1. Γεμίζουμε το φίλτρο με λάδι και προσπαθούμε να το βιδώσουμε γεμάτο. Επειδή το λάδι υπό ΚΣ δεν έχει μαγνητικές ιδιότητες για να μείνει μέσα στο φίλτρο (όταν οριζοντιώνουμε το φίλτρο) κάνουμε ένα συνεργείο πουτ@ν@.

2. Γεμίζουμε το φίλτρο με λάδι και μετά το αδειάζουμε και μετά το τοποθετούμε...

3. Βάζουμε το φίλτρο όπως το βγάζουμε από το κουτί...

Η πραγματικότητα...

Με το δάκτυλο λαδώνουμε το o-ring στο χείλος του φίλτρου. Κατόπιν το σφίγγουμε όσο πάει με το χέρι, χωρίς εργαλεία. Με την πρώτη λειτουργία του κινητήρα το φίλτρο θα γεμίσει λάδι. Γι 'αυτό άλλωστε θα κάνει και κάποια ώρα (δεύτερα) να σβήσει το λαμπάκι του λαδιού.

Αφού λειτουργήσει ο κινητήρας για λίγο. Σβήνουμε και συμπληρώνουμε αυτά τα 200-300ml που γέμισαν το φίλτρο.



69852

Nostra
17/11/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτό το χέρι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έβγαλε το φίλτρο λαδιού ...!!!

(δεν είναι σπαμ, είναι corrective action στην παραπληροφόρηση...) :D

βρε παπάροβιτς το χέρι αυτό είναι το δικό μου αφού σκουπίστηκε το φίλτρο από τον μηχανικό....


ΠΠωωωωωωωωωωωωωωωω... μπλέξαμεεεεεεεεε.....

κοίτε ένα μπούστη που αγαπήσαμε ρε.... :mad: :mad: :mad:

dirtbird
17/11/2006, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Αφού στεγνώσουν τα λάδια του κινητήρα, ακολουθεί εξαγωγή του παλιού φίλτρου λαδιού (made in japan)...

Κάτι μΕ λέει ότι το νέο φίλτρο θα είναι made in france ;) :D

edit: φτου δεν τον πρόλαβα *ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ*

Nostra
17/11/2006, 15:18
Ξεβίδωμα οι πάνω και πίσω βίδες των πλαϊνών πλαστικών και της σέλας του οδηγού και λύσιμο/βγάλσιμο του καλύμματος του ντεποζίτου...


69853

dirtbird
17/11/2006, 15:19
Το φίλτρο έτσι στεγνό το βάλατε? :mad: :rolleyes: :winka:

OldMan
17/11/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
κοίτε ένα μπούστη που αγαπήσαμε ρε.... :mad: :mad: :mad:

Έχεις διαβάσει το "Ο έρως είναι τυφλός" του Μπορίς Βιάν ??? :blush:

(εκείνο που πηδιόταν όλοι ασύστολα μέσα στην ομίχλη, ντεεε...)

Nostra
17/11/2006, 15:25
Το ρεζερβουάρ στο μπροστινό του μέρος είναι θηλυκωτό (:rolleyes: ) στον σκελετό. Ξεβιδώνονται στο πίσω μέρος δυο βίδες κάτω από τη σέλα και ανασηκώνεται το ρεζερβουάρ προσέχοντας τα πλαστικά (αν δεν έχουν ήδη βγει). Βγάζουμε τα σωληνάκια που οδηγούν στο καρμπυρατέρ... και στο πάτωμα...

(ο μαλάκας πριν πάω για service είχα φουλάρει το ρεζερβουάρ και ήταν ασήκωτο... προσέξτε το αυτό)


69854

Nostra
17/11/2006, 15:30
Η μηχανή μισόγυμνη λοιπόν... πάμε για αλλαγή φίλτρου αέρα...


69856

Nostra
17/11/2006, 15:31
και που είναι το φίλτρο οέο?

εκεί πίσω από το καφεμαύρο πλαστικό στο αριστερό μέρος της μηχανής... :D


69858

Nostra
17/11/2006, 15:35
Ξεβιδώνεται λοιπόν το εν λόγω κάλυμμα του φίλτρου. Μία βίδα είναι...


69859

Nostra
17/11/2006, 15:38
Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφία του παλιού φίλτρου (κόλλησε η φωτογραφική λόγω μπαταρίας ΓΜΤ). :sad: :sad:

Τέσπα Φίλτρο αέρα K&N. Καινούριο... και μπαίνει ως έχει, είναι ήδη λιπασμένο.

Λέει η K&N αν σας φανεί στεγνό τότε μπορείτε να το λιπάνετε με το σπρέυ λίπανσης της Κ&Ν.


69863

Nostra
17/11/2006, 15:57
Ακριβώς όπως κράταγε το φίλτρο ο μηχανικός το τοποθέτησε μέσα στο φιλτροκούτι ή παπάς ή δεξαμενή αέρα.

Τα τοιχώματα του φιλτροκυτίου (πριν μπει το φίλτρο) καθαρίστηκε με ένα πανί από την μάκα.

Το καπάκι του φιλτροκουτιού ξαναβιδώνεται αφού καθαριστεί και σε αυτό το εσωτερικό του μέρος για λόγους τάξης.


69865

OldMan
17/11/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Τα τοιχώματα του φιλτροκυτίου (πριν μπει το φίλτρο) καθαρίστηκε με ένα πανί από την μάκα.

Αν δεν μπήκε και έτερον ράκος στην εισαγωγή, ώστε τα "καθαρισθέντα" να μην περάσουν παραμέσα, δέξου την αμέριστη συμπάθειά μου προς τους κυλίνδρους σου !!! :wave2:

Nostra
17/11/2006, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν δεν μπήκε και έτερον ράκος στην εισαγωγή, ώστε τα "καθαρισθέντα" να μην περάσουν παραμέσα, δέξου την αμέριστη συμπάθειά μου προς τους κυλίνδρους σου !!! :wave2:

Προς διευκρίνιση Αντουάν.... δεν θυμάμαι αυτή τη λεπτομέρεια...

Προφανώς κάτι τέτοιο θα κάνανε αλλά είπαμε είμαι λίγο ανήξερος... :D

dirtbird
17/11/2006, 16:13
Τα φίλτρο λαδιού ΣΤΕΝΟ μπήκε? :smokin:

Το φιλτρόκουτο ΣΤΕΓΝΟ εσφραγίσθη? :confused:

Nostra
17/11/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα φίλτρο λαδιού ΣΤΕΝΟ μπήκε? :smokin:

η αλήθεια είναι ότι μας δυσκόλεψε λίγο αλλά το ανοίξαμε για να χωρέσει... :lol: :lol: :lol: :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το φιλτρόκουτο ΣΤΕΓΝΟ εσφραγίσθη? :confused:

πάλι αδιάβαστο με πιάνεις... προς υπενθύμιση/διευκρίνιση κι αυτό... :D :D :wave2:

Nostra
17/11/2006, 16:19
Συνεχίζουμε με αλλαγή μπροστινών τακακιών...

Προφανώς η αλλαγή ΔΕΝ αποτελεί μέρος του στάνταρντ service αλλά χρειαζόντουσαν αλλαγή τι να κάμνομεν?

Ξεβιδώνεται το λοιπόν αυτή εκεί η βιδίτσα για να ελευθερωθούν τα παλιά τακάκια...


69869

alex14
17/11/2006, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
και τοποθέτηση του νέου φίλτρου λαδιού Honda (made in france)

.
.
.
Η πραγματικότητα...

Με το δάκτυλο λαδώνουμε το o-ring στο χείλος του φίλτρου. Κατόπιν το σφίγγουμε όσο πάει με το χέρι, χωρίς εργαλεία.

Σιγουρα ? :sick:

Ο Κουταλιανος το εσφιξε ?

:wave2:

Nostra
17/11/2006, 16:22
Τα παλιά λοιπόν τακάκια εν σειρά και ανά πλευρά...


69870

Nostra
17/11/2006, 16:34
Μετά το service κατάφερα να τραβήξω σε κάπως καλή ανάλυση μια φωτό με την ανόμοια φθορά των τακακιών. όπως βλέπετε προς τις άκρες τους είναι πιο φαγωμένα από ότι στο κέντρο τους.

Τα μπροστινά τακάκια αλλάχτηκαν στο service των 12.000 χλμ. Πολλά χλμ. θα μου πείτε και όντως.

Τη μηχανή την πήρα με 3.700 χλμ. και στα 7500χλμ χρειάστηκε να αλλάξω τα πίσω. Προφανώς ο προηγούμενος χρησιμοποιούσε μόνο το πίσω φρένο. τέσπα...


69871

Nostra
17/11/2006, 16:55
αναμείνατε συνέχεια...


έπεσε δουλειά...

ελπίζω να μην χτύπησε πολύ.... :lol: :lol: :lol:

makis206
18/11/2006, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Ξεβιδώνεται λοιπόν το εν λόγω κάλυμμα του φίλτρου. Μία βίδα είναι...

Τρεις !:D :D :D



:lol: :wave2:

lampros_fazer
18/11/2006, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Τα μπροστινά τακάκια αλλάχτηκαν στο service των 12.000 χλμ. Πολλά χλμ. θα μου πείτε και όντως.
Eγώ (το fazer δλδ :lol: ) είμαι στα 19.000 χλμ και ακόμα έχω μπροστινά..! (και φρενάρω σχεδόν μόνο με το μπροστά-θα αλλαχτούν στα 20)

Πρέπει να του έβγαλες λίγο την πίστη του μηχανικού..:lol: :lol:

dirtbird
18/11/2006, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Μετά το service κατάφερα να τραβήξω σε κάπως καλή ανάλυση μια φωτό με την ανόμοια φθορά των τακακιών. όπως βλέπετε προς τις άκρες τους είναι πιο φαγωμένα από ότι στο κέντρο τους.

Τα μπροστινά τακάκια αλλάχτηκαν στο service των 12.000 χλμ. Πολλά χλμ. θα μου πείτε και όντως.

Τη μηχανή την πήρα με 3.700 χλμ. και στα 7500χλμ χρειάστηκε να αλλάξω τα πίσω. Προφανώς ο προηγούμενος χρησιμοποιούσε μόνο το πίσω φρένο. τέσπα...


Kαι .......... η κρίσιμη ερώτηση:


TA TAKAKIA, ΣΤΕΓΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ?

OldMan
20/11/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
TA TAKAKIA, ΣΤΕΓΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ?

Γιατί, περίμενες να βάλουν γράσο χαλκού ?? :confused:

Thoreevos
20/11/2006, 12:23
γιατί τα αλλάζετε ρε, καινούρια τακάκια :confused: :confused:

εγώ όταν άλλαξα τα πίσω δεν είχαν καθόλου 'ψωμί', με τα σίδερα φρέναρα.. ( :eyepop: :a06: :a31: )

ε ρε γμτ κανένας δεν έχει την αίσθηση της οικονομίας πια...

dirtbird
20/11/2006, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί, περίμενες να βάλουν γράσο χαλκού ?? :confused:

Keep reading (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31445) ;)

timman
05/09/2011, 00:00
Μιας και υπήρχε το τόπικ είπα να μην ανοίξω καινούργιο.
Είμαι στις 11k και ετοιμάζομαι ψυχολογικά για το service των 12K, μετά από τη κρυάδα που έφαγα στις 6Κ από το Πατρινό επίσημο. 100€ ρε π@@στη μου για μια αλλαγή λαδιων και χωρις φίλτρο παρακαλώ….
Το παλικάρι που ανέλαβε με προειδοποίησε ότι στο service των 12K θα φάμε ώρα μιας και έχει και αλλαγή μπουζί και και και… (σα να μου έλεγε…αδερφέ έλα με καφεδάκι, παντελόνι ελαφρύ και χωρίς εσώρουχο….)
:eyepop:
Μιας και πιάνουν λίγο τα χέρια μου θα το κάνω μόνος μου το servise κιας έχω ακόμα 10 μήνες εγγύηση.
Τελικά χρειάζεται αλλαγή των μπουζί? Το βιβλιαράκι λέει στις 18K και γω δεν έχω παρατηρήσει να έχει πέσει καθόλου σε απόδοση ή να έχει ανεβεί η κατανάλωση.
Εσείς πότε τα αλλάξατε?

sovaros_user
05/09/2011, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από timman
Μιας και υπήρχε το τόπικ είπα να μην ανοίξω καινούργιο.
Είμαι στις 11k και ετοιμάζομαι ψυχολογικά για το service των 12K, μετά από τη κρυάδα που έφαγα στις 6Κ από το Πατρινό επίσημο. 100€ ρε π@@στη μου για μια αλλαγή λαδιων και χωρις φίλτρο παρακαλώ….
Το παλικάρι που ανέλαβε με προειδοποίησε ότι στο service των 12K θα φάμε ώρα μιας και έχει και αλλαγή μπουζί και και και… (σα να μου έλεγε…αδερφέ έλα με καφεδάκι, παντελόνι ελαφρύ και χωρίς εσώρουχο….)
:eyepop:
Μιας και πιάνουν λίγο τα χέρια μου θα το κάνω μόνος μου το servise κιας έχω ακόμα 10 μήνες εγγύηση.
Τελικά χρειάζεται αλλαγή των μπουζί? Το βιβλιαράκι λέει στις 18K και γω δεν έχω παρατηρήσει να έχει πέσει καθόλου σε απόδοση ή να έχει ανεβεί η κατανάλωση.
Εσείς πότε τα αλλάξατε?

Παρατα τα σερβις, ετσι κ αλλιως αν θα χρειαστεις την εγγυηση θα ειναι για τιποτα ψιλοπραγματα...

Μπουζι πρωτη φορα αλλαξα στις 24 εγω, τοσο λεει κ μεσα νομιζω, στις 12 απλως τσεκαρισμα κ καθαρισμα αν δεν κανω λαθος.