PDA

View Full Version : aaparadekto



orizontas
18/11/2006, 19:05
το καλοκαιρι πηγα στο γνωστο μου συνεργειο ( 15 χρονια τωρα παω εκει ακομη και για το πατινι μου )

λεω λοιπον του ..... ας τον ονομασουμε μητσο τυχαιο ονομα διοτι δεν ξερω γιατι γινανε τα παρακατω.........

Μητσε θελω ενα σερωισ για τον dom γενικο και τα παντα ... αλυσιδεα γραναζια δισκους φιλτρο λαδιου αμορτισερ λαστιχα .....

βαλβιδες μπαταρια ....

τες πα . επειδη ξεφευγε ο λογαριασμος αφησα τα αμορτησερ για του χρονου ..

ολα καλα ολα ωραια ..

ξεκινω για κυθηρα σεπτεμβρη και βλεπω οτι σταζει λαδακι απο το καπακι του φιλτρου λαδιου ..

λεω δεν εχει σφιξει καλα κανα αλενοβιδα το κοιτω αθηνα οταν γυρισω

το κοιταξα σημερα που ειπα να αλλαξω και λαδια .

αδιαζω λαδια παλια ξεβιδωνο καπακι .... και το ενα αυτακι απο το καπακι που μπαινει η βιδα ηταν σπασμενο

κοιτω το φιλτρο και βλεπω ..... φιλτρο modenas ..... το λαστιχο απο το καπακι κομενο .....


και ρωτω ....

για τι ρε μιτσε δε μου ειπεσ για το καπακι που εσπασε και αντε δεν το εσπασεσ εσυ εσπασε απο τουμπα που δεν εφαγα

γιατι ρε μητσο δεν μου εβαλες οριτζιναλ φιλτρο ...

γιατι ρε μητσο δεν πηρεσ καινουργια λαστιχο ακαπακιου ...

αφου ειπαμε στα πληρωσα ....

α αλλαξα και καρβουνακια μιζασ και το τονισα θελω χοντα καρβουνακια .....οχι απο σεσουαρ ...

και μου κανει κατι τρελα η μιζα παλι ...

προσ το παρον δεν λεω τιποτε στον μητσο αλλα αν ανακαληψω οτι εχει κανει πατεντα και στην μιζα ....

και πες μου ρε παπαρα ξερεις γιωργο εχω κανει πατεντεςλογο του οτι αυγουστο ειναι κλειστα η οτι ετσι γουσταρα αφου σου εχω εμπιστοσηνη τοσα χρονια .....


ααληθεια δισκους θα μου εχει αλλαξει???

και πληρωσα και 800 ευρα ...


ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ :yuck: :mad: :mad: :sad:

island
18/11/2006, 19:11
Το κακό με τα περισσότερα συνεργεία είναι ότι:

Πας σε ένα συνεργείο όπου ο μάστορας έμαθε την δουλεία όταν δούλευε βοηθός σε έναν άλλο μάστορα ο οποίος ….

….. έμαθε την δουλειά όταν δούλευε βοηθός σε έναν άλλο μάστορα ο οποίος ….>

….. έμαθε την δουλειά όταν δούλευε βοηθός σε έναν άλλο μάστορα ο οποίος ….>

….. έμαθε την δουλειά όταν δούλευε βοηθός σε έναν άλλο μάστορα ο οποίος ….>

….. έμαθε την δουλειά όταν δούλευε βοηθός σε έναν άλλο μάστορα ο οποίος ….>

Έβγαλε την κατωτάτη σχολή του ΟΑΕΔ με 5 λίτρα λάδι παρθένο από το χωριό

(και συγνώμη σε όσα μέλη κάνουν αυτή την δουλειά ας θεωρήσουμε ότι εκείνοι είναι οι "σωστοί" του επαγγέλματος)

orizontas
18/11/2006, 19:13
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑ ΛΑΔΙΑ ΝΕΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΤΟΥ ΣΚΕΛΕΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΚΑΡΑΖ ... ΣΦΟΥΓΚΑΡΙΖΑ ΜΙΑ ΩΡΑ .....

ΑΑΥΡΙΟ ΘΑ ΒΑΛΩ ΞΑΝΑ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ... ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΛΑΔΙΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΒΙΔΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΩΡΑ ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ

ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ???

ΑΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΟΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ .....

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ......

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΕΤΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΑΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ...

:wave2: :look:

kalant
18/11/2006, 19:13
δεν ειναι να εμπιστευεσαι κανεναν πια...

ουτε τον αδερφο σου (που λεει ο λογος)...

:smokin:

orizontas
18/11/2006, 19:18
ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 2006

ΚΑΝΑ ΤΕΡΑΣ CBR ZZR ZX FZ KAI ALLA ZZZ RRR KLP TELEYTAIAS TEXNOLOGIAS

TI KANETE ME AYTA RE PAIDIA

POY DEN MPOREI KANEIS SXEDON NA BALEI XERI OYTE GIA MIKROEPISKEYOYLA

AENAS LOGOS POY DE PERNV KATI NEOTERO APO 2000 EINAI AYTOS ....

X_NR750
18/11/2006, 19:29
Φιλε Οριζοντα πριν κανουμε service την μηχανη

1) Διαβαζουμε το manual για να δουμε τι λεει ο κατασκευαστης οτι πρεπει να ελεγχθει ,αλλαχτει στα συγκεκριμενα χιλιομετρα που εχουμε διανυσει η τον χρονο που εχει παρελθει

2 Φροντιζουμε να μαθουμε βασικα πραγματακια για τα μηχανολογικα (διαβαζουμε και λιγο στο φορουμ στα τεχνικα)

3) Για τα προκαθορισμενα service παιρνουμε τιμες τηλεφωνικα απο αλλα εξουσιοδοτημενα συνεργεια

3) ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ SERVICE ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΑΣ

4) Ρωταμε γνωστους,φιλους και στο φορουμ σχετικα με προβληματα που αντιμετωπιζουμε και δεν δεχομαστε ευκολα την διαγνωση που κανει το καθε μαστορι


:wave2:

orizontas
18/11/2006, 19:39
συμφωνω καπως διαφονω καπως ...

το ναειμαι ομως την στιγμη που την κοιταζει παρων ...... δεν συμφωνο ...

αν καποιος θελει να σου κανει την στραβη ... την κανει και μπρωστα στα ματια σου ....
οπως και ο καθενας στην δουλεια του ....

το να πιστευεις οτι ο αλλος ειναι οκ .... ειναι ρισκο .. το ξερω .

αλλα δεν δεχομαι ( δεχομουν ) οτι πας να σου κανει καποιοσ δουλεια χωρις να τον εμπιστευεσαι ... ηθικα ενοω οτι θα τα κανει αυτα ....

το αν δεν ξερει ...... ειναι αλλη υποθεση

το να σου βαλει ομως καινουργια ανταλλακτικα και οχι μεταχειρισμενα εφοσον το εχεις ζητησει αυτο ειναι θεμα ηθους και επαγγελματισμου ...

εγω οταν μου ερχετε μια δουλεια που δεν την εχω ξανακανει λεω στον πελατη δεν το ξερω το αντικειμενο αλλα θα το προσπαθησω θα ενημερωθω και θα ενημερωσω και σενα ..
αλλα παντα θα κανω την δουλεια μου με ολουσ τουσ κανονισμουσ και με οτι μου ζητησεισ ..
μπερδευτικα τωρα .... σκατα......


αστα χεστα ...

fantacid
18/11/2006, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750

3) ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ SERVICE ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΑΣ


το εχεις κανει πολλες φορες???

X_NR750
18/11/2006, 23:11
Παντα

zireous
19/11/2006, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Φιλε Οριζοντα πριν κανουμε service την μηχανη

1) Διαβαζουμε το manual για να δουμε τι λεει ο κατασκευαστης οτι πρεπει να ελεγχθει ,αλλαχτει στα συγκεκριμενα χιλιομετρα που εχουμε διανυσει η τον χρονο που εχει παρελθει

2 Φροντιζουμε να μαθουμε βασικα πραγματακια για τα μηχανολογικα (διαβαζουμε και λιγο στο φορουμ στα τεχνικα)

3) Για τα προκαθορισμενα service παιρνουμε τιμες τηλεφωνικα απο αλλα εξουσιοδοτημενα συνεργεια

3) ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ SERVICE ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΑΣ

4) Ρωταμε γνωστους,φιλους και στο φορουμ σχετικα με προβληματα που αντιμετωπιζουμε και δεν δεχομαστε ευκολα την διαγνωση που κανει το καθε μαστορι


:wave2:

Συμφωνώ απόλυτα.
Μετά από τρεις μηχανές μου που προσπάθησαν κατά καιρούς να καταστρέψουν "μηχανικοί" του πώλου, έβαλα και εγώ μυαλό.

FZMAN
19/11/2006, 05:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
το εχεις κανει πολλες φορες???
Πάντα όταν πηγαίνω για service την μηχανή μου είμαι κι εγώ εκεί και παρακολουθώ.

X_NR750
19/11/2006, 07:20
Και να πω και κατι αλλο επειδη θα γειωσω τον εξουσιοδοτημενο για ενα παληκαρακι που γνωρισα και μου εχει κανει πολυ εντυπωση ο επαγγελματισμος του

θα αρχισω να δινω κανα δεκαρικακι η εικοσαρικακι στον μαστορα (εκτος απο το κοστος του Service που θα παει στον μαγαζατορα) ετσι γιατι θελω να δουλευει πανω της χωρις να το νοιωθει αγκαρια

orizontas
19/11/2006, 11:53
telika την εφτιαξα σημερα ...

πηγα να κανω την πρωτη βολτα _ ειχα κανονισειθ και βολτουλα -

και μετα τα πρωτα 500 μετρα ποταμι το λαδι ...

:eek:

λες και ειχε κοψει φλεβα κανεις και .....

ξανα στην υπογα και εντελως τυχαια ειχα μια συμβουλη απο το μπαρπμα θαναση (υδραυλικος)

που με ειδε να σφουγκαριζω την ασφαλτο απο τα λαδια με αμμο βουρτες κλπ ..

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΕΠΑΦΗ Η ΦΛΑΝΤΖΑ ??

ΤΕΦΛΟΝ ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΠΟΥ ΘΥΛΗΚΟΝΕΙ ΚΑΙ ... ΟΚ ..:beer: :beer:


ΑΥΡΙΟ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ... ΜΕ ΤΟΝ ΜΗΤΣΟ ..

ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΩ ΔΙΚΙΟ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΠΡΟΣΤΑ .... ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ....

:uplate: :wave2:

ΕΧΑΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ ΑΛΛΑ .....ΟΥΔΕΝ ΚΑΚΟ Α-ΜΥΓΕΣ ΚΑΛΟΥ....:lol:

ΣΟΡΡΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΣΗΜΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ....

:beer: