PDA

View Full Version : Αρωτηξις περι...γρηγοραδας των P2p προγραμματωνε...



Vstrommer71
18/11/2006, 22:17
Προς κατεβαζοντες....
Τωρα τελευταια παρατηρω οτι τα Ρ2Ρ προγραμματακια μου(Limewire,Torrents) κυριολεκτικα σερνονται ωσαν χελωνες(κατι αστεια 2-3Kb/sec).Ξερει κανεις τιποτις επι του θεματος?Αρχισε και η Otenet κολπα????

kalant
18/11/2006, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Προς κατεβαζοντες....
Τωρα τελευταια παρατηρω οτι τα Ρ2Ρ προγραμματακια μου(Limewire,Torrents) κυριολεκτικα σερνονται ωσαν χελωνες(κατι αστεια 2-3Kb/sec).Ξερει κανεις τιποτις επι του θεματος?Αρχισε και η Otenet κολπα????

κι εμενα πεφτει καμια φορα στα 5-10kb/sec αλλα μετα κατεβαζει πιο γρηγορα, γενικα εχει διακυμανσεις η ταχυτητα που κατεβαζει...

ειναι κολληματα της γραμμης μαλλον...

συνηθως αν κλεισω την συνδεση και την ξαναρχισω κατεβαζει πιο γρηγορα...

παιζει ρολο και η τοποθεσια απο οπου κατεβαινει κατι...

εχω dsl 768...

Vstrommer71
18/11/2006, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
κι εμενα πεφτει καμια φορα στα 5-10kb/sec αλλα μετα κατεβαζει πιο γρηγορα, γενικα εχει διακυμανσεις η ταχυτητα που κατεβαζει...

ειναι κολληματα της γραμμης μαλλον...

συνηθως αν κλεισω την συνδεση και την ξαναρχισω κατεβαζει πιο γρηγορα...

παιζει ρολο και η τοποθεσια απο οπου κατεβαινει κατι...

εχω dsl 768...
Ποσο σου δινουν οτι τρεχει η γραμμη σου τα speedtests?

kalant
18/11/2006, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Ποσο σου δινουν οτι τρεχει η γραμμη σου τα speedtests?

αυτο δεν το ξερω, πως το βλεπω?

Vstrommer71
18/11/2006, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
αυτο δεν το ξερω, πως το βλεπω?
Googlαρε το ''ADSL speedtest" και διαλεξε καποιο τεστ για να το κανεις και να δεις ποσο τρεχει η γραμμη σου.Εμενα μετα βιας πιανει το 62% απο τα 768Kbps.Οποτε...χαλια:yuck:

o_gavros
18/11/2006, 22:56
το DC++ το έχεις δοκιμάσει?

X_NR750
18/11/2006, 22:57
Bitcomet :eek:

Vstrommer71
18/11/2006, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
το DC++ το έχεις δοκιμάσει?
Το ειχα αλλα παλι καποια στιγμη κι αυτο σερνοτανε και πηγα στο Limewire μεχρι να αρχισει κι αυτο τα κολπα.Ασε που δεν εχω μεγαλο share για να γεμισω 10gb...

Vstrommer71
18/11/2006, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Bitcomet :eek:
Θα το δω....

kalant
18/11/2006, 23:04
644kbps μου εβγαλε ενα τεστ που εκανα?

αυτο ειναι το λινκ

http://www.sunrise.ch/privatkunden/iminternetsurfen/adsl/adsl_speedometer.htm

vangelis 64
19/11/2006, 03:25
Πράγματι,το limewire σέρνεται.Αν και έδωσα και 15 ευρώ να πάρω το pro,το μόνο καλό που είδα,ήταν στα δύο πρώτα κατεβάσματα που έτρεχε με 70 περίπου και μετά...... πάπαλα.
Ασε που κολλάει κιόλας και μού σπάει τα νεύρα.

Τώρα έχω το e mule ,το οποίο τα πάει μια χαρά.Αρκεί να ρυθμιστεί σωστά και να διαλέξεις πολλές πηγές γι αυτό που πρόκειται να κατεβάσεις.

Γενικά,όσο περισσότερα πράγματα κατεβάζεις,τόσο μεγαλύτερες ταχύτητες πετυχαίνεις.
Προσωπικά΄έχω πετύχει αρκετές κατοστάρες με την 1024 που έχω.

alex14
19/11/2006, 05:15
Ειμαστε τελικα πολυ πισω στο internet (και οχι μονο).

Εδω που ειμαι τωρα (Κορεα) κατεβαζω με το limewire με 800+ kb/sec.
Στην Ελλαδα με 1024 δεν εχω δει πανω απο 110-115.

Θυμαμαι πριν 2-3 χρονια συζηταγα με κατι γνωστους απο Hong Kong σχετικα με το internet και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο απο αυτα που μου λεγανε. Απλως απιστευτα για τα Ελληνικα δεδομενα.


:wave2:

X_NR750
19/11/2006, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ειμαστε τελικα πολυ πισω στο internet (και οχι μονο).

Εδω που ειμαι τωρα (Κορεα) κατεβαζω με το limewire με 800+ kb/sec.
Στην Ελλαδα με 1024 δεν εχω δει πανω απο 110-115.

Θυμαμαι πριν 2-3 χρονια συζηταγα με κατι γνωστους απο Hong Kong σχετικα με το internet και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο απο αυτα που μου λεγανε. Απλως απιστευτα για τα Ελληνικα δεδομενα.


:wave2:

Κατεβαζες απο καποιο πανεπιστημιο μαλλον:wave2:

X_NR750
19/11/2006, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Θα το δω....

Με το Bitcomet δεν χρειαζεται να κανεις share αρχεια απο τον δισκο σου

απλα δινεις απο αυτα που κατεβαζεις:wave2:

για να βρω torrents χρησιμοποιω το The pirate bay (www.thepiratebay.com) εσεις?

GIXXERAKIAS
19/11/2006, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
644kbps μου εβγαλε ενα τεστ που εκανα?

αυτο ειναι το λινκ

http://www.sunrise.ch/privatkunden/iminternetsurfen/adsl/adsl_speedometer.htm :( :( :( Ρε μας κοροιδευουνε μηπως ???Εχω την connx στα 1024 και στο τεστ μου εδσε ενω ειχα κλεισει ολα τα παραθυρα 475kbps τι στα διαλα την πληρωνω τοτε μαμω το μ@υνι που τους πεταγε!!!Το γελιο ειναι οτι στο δικο του κουτακι στο task bar εδινε 980kbps την στιγμη που το τεστερ μου εδωσε το 475αρι.:evil: :evil:

kalant
19/11/2006, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:( :( :( Ρε μας κοροιδευουνε μηπως ???Εχω την connx στα 1024 και στο τεστ μου εδσε ενω ειχα κλεισει ολα τα παραθυρα 475kbps τι στα διαλα την πληρωνω τοτε μαμω το μ@υνι που τους πεταγε!!!Το γελιο ειναι οτι στο δικο του κουτακι στο task bar εδινε 980kbps την στιγμη που το τεστερ μου εδωσε το 475αρι.:evil: :evil:

σοβαρα μιλας τωρα?

εχει προβλημα η γραμμη σου ρε φιλε, παρτους τηλεφωνο και χ@σ@ τους...

εγω ολα τα τεστ που εκανα με την 768αρα μου μου εδειξαν απο 644 και πανω και με παραθυρα ανοιχτα κιολας...

kalant
19/11/2006, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πράγματι,το limewire σέρνεται.Αν και έδωσα και 15 ευρώ να πάρω το pro,το μόνο καλό που είδα,ήταν στα δύο πρώτα κατεβάσματα που έτρεχε με 70 περίπου και μετά...... πάπαλα.
Ασε που κολλάει κιόλας και μού σπάει τα νεύρα.

Τώρα έχω το e mule ,το οποίο τα πάει μια χαρά.Αρκεί να ρυθμιστεί σωστά και να διαλέξεις πολλές πηγές γι αυτό που πρόκειται να κατεβάσεις.

Γενικά,όσο περισσότερα πράγματα κατεβάζεις,τόσο μεγαλύτερες ταχύτητες πετυχαίνεις.
Προσωπικά΄έχω πετύχει αρκετές κατοστάρες με την 1024 που έχω.

εγω στο Limewire μετην 768 γραμμη κατεβαζω συνηθως με καμια 50αρα kb, εχω δει και 75, μπορει και παραπανω, παντως κατω απο 30 δεν εχει πεσει ποτε...

babishondakias
19/11/2006, 10:26
Παιδια παντος και μενα το limewire σερναιτε στην κιριολεξια. Στην αρχη ξεκιναει γρηγορα και πεφτει μεχρι και 2 kbps:eyepop: .Ελεος δηλαδη. Και στο τεστ που εκανα εχω ταχυτιτα 631 kbps ενο εχο την γραμμη με τα 1024.
Ερωτησή
Υπαρχουν αλλα προγραματα παρομοια με το limewire???
:wave2:

Georg_
19/11/2006, 10:54
Εγώ έχω το e-mule και πολλές φορές ενώ ξεκινάει το download μετά απο λίγη ώρα σταματάει και πρέπει να ανοίγω και να κλείνω συνέχεια το πρόγραμμα για να ξαναρχίσει το download.Επίσης η ταχύτητα έχει μεγάλες αυξομειώσεις ! Επ' ευκαιρίας θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις θέλει το emule για να πηγαίνει καλά και ποιοί είναι καλοί και γρήγοροι servers. Εμένα όποτε μπαίνω μου γράφει στην καταγραφή γεγονότων αυτό : "Προσοχή - Your 4662 port is not reachable. Please review your network config" . Ξέρει κανείς τι είναι αυτό;;

hidefnick
19/11/2006, 11:04
Πριν λίγο κατέβασα τους driver της Pinnacle (420mb) και μόνο προς το τέλος έπεσε η ταχύτητα στο 170-180 Πριν ήταν 215-230. Συνολικός χρόνος 35 λεπτά.

Πάντα, μα πάντα, έχει σημασία η ώρα που μπαίνεις. Το DC πρωί κατεβάζει με τρελές ταχύτητες. Έχω δει και 130. Το απόγευμα και το βράδυ σέρνεται. Ενοποιείται σε Ελληνικό hub.

(Το τεστ το Ελβετών μου έδειξε την πρώτη φορά 1061 και την δεύτερη, στο καπάκι, 1653 και έχω 2048)

hidefnick
19/11/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
"Προσοχή - Your 4662 port is not reachable. Please review your network config" . Ξέρει κανείς τι είναι αυτό;;

Δεν το έχω δουλέψει ποτέ, αλλά το μήνυμα μάλλον έχει να κάνει με το port forwarding το router σου. Πρέπει να μπεις στον router και να ξεκλειδώσεις το συγκεκριμένο port για χρήση στο mule.

Sabre
19/11/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Εγώ έχω το e-mule και πολλές φορές ενώ ξεκινάει το download μετά απο λίγη ώρα σταματάει και πρέπει να ανοίγω και να κλείνω συνέχεια το πρόγραμμα για να ξαναρχίσει το download.Επίσης η ταχύτητα έχει μεγάλες αυξομειώσεις ! Επ' ευκαιρίας θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις θέλει το emule για να πηγαίνει καλά και ποιοί είναι καλοί και γρήγοροι servers. Εμένα όποτε μπαίνω μου γράφει στην καταγραφή γεγονότων αυτό : "Προσοχή - Your 4662 port is not reachable. Please review your network config" . Ξέρει κανείς τι είναι αυτό;;

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=30535

ξεχάστε και Limewire κλπ κλπ αφού πέφτει τρελό ts (traffic shaping) και για αυτόν τον λόγο το μουλάρι έχει επιλογή για απόκρυψη των δεδομένων που διακινεί.



:winka:

SPORAKIAS
19/11/2006, 17:51
Downstream 432.3 Kbps ( = 0.4 Mbps )
Upstream 107.4 Kbps ( = 0.1 Mbps )

εμενα αυτα εβγαλε εδω http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp

εχω vivodi 512 ;)

jasper
19/11/2006, 18:07
φίλε μου μάλλον στο adslgr.com θα βρεις περισσότερς λεπτομέρειες για τα προβλήματα με τις εταιρείες. Πάντως με την παπαριά του traffic shaping de θα ξεμπλέξουμε εύκολα. Και να κρυπτογραφήσεις τα δεδομένα σου, αυτοί καταλαβαίνουν από την καμπύλη της κυκλοφορίας σου αν πρόκειται για p2p kai to πετσοκόβουν. Εγω με κρυπτογραφημένο μtorrent πιάνω κάτω από 10kbps!!!!!!! (HOL) Μόνο η Forthnet νομίζω έχει κρατήσει πιο ανεκτική στάση αλλα δεν ξέρω για πόσο.

Όσο για τις συγκρίσεις με έξω.... Αφήστε τις καλύτερα, όταν οι άλλοι αγοραζαν κέντρα με dsl o οτε αγόραζε isdn γιατί τέτοια έφτιαχνε τότε ο εθνικός προμηθευτής. Μην τα βλέπετε όμως όλα μαύρα. Στο Μπαγκλα Ντες η ADSL των 50 (πενήντα) kbps έχει 500 δολάρια το μήνα (δεν ξέρω αν ο πρωθυπουργός τους παίρνει τόσα!!!). :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εξαρτάται από την οπτική γωνία. Αχάριστοι!!!!!!

ktm640lc4
20/11/2006, 08:50
Καλημερα.

Γιατι δεν κατεβαζεις απο torrent?? Δεν ξερω αν ειναι P2P αλλα ειναι καλυτερα νομιζω.

Sabre
20/11/2006, 09:33
Α) Μπείτε adslgr forum που είναι για τέτοια θέματα για να μην πρήζουμε τους λοιπούς εδώ μέσα
Β) Η κάθε εφαρμογή (απο το Limewire μέχρι το τάδε Torrent) στο help tab αναφέρει ποιά "πόρτα" θα κάνουμε forward για να λειτουργεί κανονικά.Είτε απο το Router η απο το firewall
Γ) Αυτή την περίοδο υπάρχει γενική αναμπουμπούλα με τα dslams και το bandwith μην απελπίζεστε! Σετάρετε σωστά την κάθε εφαρμογή και μετά μιλήστε με τους τεχνικούς του provider για λύση (πχ είχα τρελό ping και "κόκκινο" latency σε online εφαρμογή και μετά απο traceroute test φάνηκε πρόβλημα στην γραμμή του (Π)ΟΤΕ - όπου και φτιάχτηκε)

Καλημέρες

:wave2:

Vstrommer71
20/11/2006, 11:19
Παρακολουθουμε το forum adsl αλλα συζηταμε κι εδω μεσα να δουμε αν εχουν κι αλλοι το ιδιο προβλημα.Μια χαρα ειναι το thread,γιατι οι αλλοι ειναι καλυτεροι που εχουν τα προβατα?:lol: