PDA

View Full Version : ΕΝΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ



cbr1100xx
19/11/2006, 18:23
Σάββατο απόγευμα γυρνώντας από την δουλειά μου στο υψος της μεσογείων στον αριθμό 271 και στο ρεύμα προς Αγία Παρασκευή ξαφνικά βλέπω 2 άτομα να πετάγονται στον αέρα και αμέσως φωτιά
Χωρίς να είμαι σίγουρος ένα αυτοκίνητο παραβίασε το κόκκινο και βρήκε στην μεσογείων με αποτέλεσμα την σύγκρουση.
Αμέσως δεξιά και τρέχω για βοήθεια το ένα παλικάρι να σφαδάζει από τον πόνο περίπου 7 μετρά μακριά από το σημείο συγκρούσεις και γεμάτος αίματα στο πρωσοπο και μια κοπελιά καμιά 15αρια μετρά μακριά ακίνητοι
Αμέσως πετάγεται ένας υπάλληλος από το βενζινάδικο με πυροσβεστήρα και σβήνει την φωτιά στην μότο.
Από την σφοδρότητα της σύγκρουσης το αυτοκίνητο γύρισε κατά 180 μοίρες τον βρήκε στην πίσω ρόδα αφρεναριστος.
Τα παιδιά τελείως απροστάτευτα γάμο το φελέκι μου.
Σε δυο λεπτά ηρθέ το Ε.Κ.Α.Β και από ότι είπε ο νοσοκόμος είναι μάλλον καλά τουλάχιστον χωρίς σπασίματα και ότι θα τον πήγαιναν για εξετάσεις.
Αυγό που με έκανε να θέλω να χώσω μπουνιές ήταν ο οδηγός του αυτοκινήτου ειδοποίησε μια κοπελιά που ορθέ αμέσως και επειδή ήμουν κοντά τι νομίζεται ότι είπε?
Αχ τι έπαθε το αμαξάκι μου ενώ δυο άνθρωποι ήταν ξάπλα στον δρόμο και ο ένας μες στα αίματα..
ΑΝΤΕ Γ………………….ΟΥ Κ……………………ΛΑ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο Μ……………….ΑΣ ΣΟΥ.
ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΙ και τα παιδιά στην μότο ΕΛΕΟΣ
ΦΟΡΑΤΕ ΤΟ ΓΑ…………….ΝΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ.
Πάμε και στο δεύτερο τώρα.
Στην Γ.Α.Δ.Α. απε έξω το μεσημέρι της Κυριακής σφοδρή συγκρούσει με 2 παπάκια και ένα μεga skouter φτάνω λίγα λεπτά μετά ο δρόμος γεμάτος κομμάτια λάστιχα και ζάντες!!!
Ένα παλικάρι μες στα αίματα αλλά όρθιος και ζαλισμένος , λίγο πιο κάτω μια μεγάλης ηλικίας γυναικά η οδηγός του σκούτερ μάλλον είχε περάσει τον μεγάλο ποταμό και το λέω αυτό γιατί η γωνιά που έκανε το κεφάλι της σε σχέση με το σώμα ήταν τελείως αφύσικη και ήταν με κλειστά τα ματιά , ο άλλος οδηγός δεν είχε πάθει τίποτα.
Εύχομαι να κάνω λάθος για την γυναικά.
Μαντέψατε?? Κανένας δεν φορούσε κράνος , καλά για γάντια μπουφάν μπότες είναι στην σφαίρα της ουτοπίας
ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΦΟΡΕΣΕΤΕ ΚΡΑΝΟΣ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑ…..ΚΕΣ

ΕΛΕΟΣ

Ωραίο σαβατοκυρικο ήταν αυτό
Η φωτο είναι από το πρώτο ατύχημα


69959

SPORAKIAS
19/11/2006, 18:26
γ@μ@τ@....:( ....


καθολου μυαλο ρε π@υστη μου...:mad: ..

fantacid
19/11/2006, 19:43
ρε παιδια σε περιπτωση που δεις 2-3 χυμενους αναβατες κατω απο ατυχημα κ εισαι ο πρωτος που θα βρειθει στο σημειο,τι κανεις?

ειδοποιεις εκαβ-ατυνομια κ παρακαλας να ερθουν γρηγορα?

ronin1
19/11/2006, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ρε παιδια σε περιπτωση που δεις 2-3 χυμενους αναβατες κατω απο ατυχημα κ εισαι ο πρωτος που θα βρειθει στο σημειο,τι κανεις?

ειδοποιεις εκαβ-ατυνομια κ παρακαλας να ερθουν γρηγορα?


nai, k prospatheis na kratiseis tin psyxraimia sou k na kathysyxazeis toys traymaties, na toys tonwneis ithika...

ase mi sou soy tyxh, malakia megali...

Trickster
19/11/2006, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
nai, k prospatheis na kratiseis tin psyxraimia sou k na kathysyxazeis toys traymaties, na toys tonwneis ithika...

ase mi sou soy tyxh, malakia megali...

Ρε παιδιά ποτέ δεν αναρωτήθηκα το ίδιο παρά μόνο όταν έτυχε να παρευρεθώ σε τροχαίο. Δεν ήταν με μηχανές, ήταν ένα αμάξι που παρέσυρε μια κοπελίτσα πεζή στην λεωφ. Χασιάς το Σάββατο πρωί.. Αφού το παρέσυρε το κορίτσι αντί να το καθήσουμε κάτω, ένας την πήρε αγκαλιά και την έβαλε σε αμάξι για να την πάει σε νοσοκομείο. Αν και το κορίτσι είχε τις αισθήσεις της και κούναγε χέρια κανονικά αν είχε χτυπήσει πίσω το ότι την βάλαν σε αμάξι μπορεί να της έκανε μεγαλύτερη ζημιά..

μ@μ@κία μου.. έπρεπε να επιμείνω να μήν την κουνήσουν.. Ελπίζω να είναι καλά η κοπελίτσα, ήταν φοβερό το θέαμα.:sad: :sad:

GeoGlx
19/11/2006, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
...Σάββατο απόγευμα γυρνώντας από την δουλειά μου στο υψος της μεσογείων στον αριθμό 271


Επίσης πάνω στην Μεσογείων το απόγευμα του Σαββάτου, (δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο)
Ένα μεγάλο scooter, Κ μια κόκκινη παλιά bmw!

cbr1100xx
19/11/2006, 20:53
Οχι μαλλον δεν ειναι το ιδιο.
Ποτε προλαβαινουν στην μεσογειον και αναπτυσουν ταχυτητα δεν καταλαβαινω
800 φαναρια εχει ρε που.........η μου.

GeoGlx
19/11/2006, 21:28
Άστα να πάνε!

fantacid
19/11/2006, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Ρε παιδιά ποτέ δεν αναρωτήθηκα το ίδιο παρά μόνο όταν έτυχε να παρευρεθώ σε τροχαίο. Δεν ήταν με μηχανές, ήταν ένα αμάξι που παρέσυρε μια κοπελίτσα πεζή στην λεωφ. Χασιάς το Σάββατο πρωί.. Αφού το παρέσυρε το κορίτσι αντί να το καθήσουμε κάτω, ένας την πήρε αγκαλιά και την έβαλε σε αμάξι για να την πάει σε νοσοκομείο. Αν και το κορίτσι είχε τις αισθήσεις της και κούναγε χέρια κανονικά αν είχε χτυπήσει πίσω το ότι την βάλαν σε αμάξι μπορεί να της έκανε μεγαλύτερη ζημιά..

μ@μ@κία μου.. έπρεπε να επιμείνω να μήν την κουνήσουν.. Ελπίζω να είναι καλά η κοπελίτσα, ήταν φοβερό το θέαμα.:sad: :sad:

τελικα δεν ξερω αν ισχυει το οτι δε πρεπει να κουνησεις τους τραυματιες κ να περιμενεις το εκαβ.

οταν ειχα φαει μια καλη σουπα πριν χρονια ολοι επεμεναν να μη με κουνησουν κ να περιμενουμε το ασθενοφορο.
ερχεται λοιπον, βγαινει ο τραυματιοφορεας μου λεει εισαι καλα?
του λεω ναι.
με τραβαει απο το χερι με σηκωνει οπως να ναι κ μου λεει ξαπλα στο φορειο!!!

κ εχουν μεινει ολοι :eyepop: :eyepop: !!!

zephyr1
19/11/2006, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeoGlx
Επίσης πάνω στην Μεσογείων το απόγευμα του Σαββάτου, (δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο)
Ένα μεγάλο scooter, Κ μια κόκκινη παλιά bmw!

Αυτο το ειδα,την κοκκινη bmw,αλλα scooter πουθενα μονο πολλα πλαστικα κομματια.
Ηταν δυνατο στουκο απ'οτι καταλαβα.
Πιο κατω και εγω πηγα να την παθω,αμαξι που βγηκε απο στενο δεξια μου ,εγω τερμα αριστερα και κατευθειαν αναβει φλας αριστερα και ερχεται και μπαινει μπροστα μου,πλακωνομε στα φρενα και ταυτοχρονα αναβω φωτα για να μου δωσει λιγο χωρο να μην πεσω πανω της.
Δεν καταλαβαινε τπτ,στο τσακ φρεναρω,και μας πιανει κοκκινο φαναρι ,παω διπλα της και η κλασικη ατακα πλεον ,συγνωμη δεν σε ειδα.

Ναι ρε ζοντοβολο απ΄την στιγμη ομως που ημουν ακριβως πισω σου και παλευα να φρεναρω γιατι δεν κανεις λιγο δεξια να περασω,λιγο χωρο ρε γαμωτο.

Αλλα να μου πεις ειχε την οδηγικη ικανοτητα ν'αντιληφθει αυτο το απλο πραγμα?
Και βεβαια οχι,οποτε τι να λεμε,ο καθενας ας κανει τα κουμαντα του.:mad:

GeoGlx
19/11/2006, 22:17
Γενικά οι οδηγοί το απόγευμα του Σάββατου, ήταν "κάπως"!!

(Λες κ κάθε μέρα δεν βλέπουμε τα διάφορα!)

SUPERMARIO
19/11/2006, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Ρε παιδιά ποτέ δεν αναρωτήθηκα το ίδιο παρά μόνο όταν έτυχε να παρευρεθώ σε τροχαίο. Δεν ήταν με μηχανές, ήταν ένα αμάξι που παρέσυρε μια κοπελίτσα πεζή στην λεωφ. Χασιάς το Σάββατο πρωί.. Αφού το παρέσυρε το κορίτσι αντί να το καθήσουμε κάτω, ένας την πήρε αγκαλιά και την έβαλε σε αμάξι για να την πάει σε νοσοκομείο. Αν και το κορίτσι είχε τις αισθήσεις της και κούναγε χέρια κανονικά αν είχε χτυπήσει πίσω το ότι την βάλαν σε αμάξι μπορεί να της έκανε μεγαλύτερη ζημιά..

μ@μ@κία μου.. έπρεπε να επιμείνω να μήν την κουνήσουν.. Ελπίζω να είναι καλά η κοπελίτσα, ήταν φοβερό το θέαμα.:sad: :sad:












δεν τους μετακινουμε λεμε...και ειδικα αν δεν ξερουμε λεμε:nono:


αν και μετα απο πολλα ''αν'' χρειαστει να μεταφερουμε το θυμα δεν του αλλαζουμε θεση απ' οτι ειναι.
ενας πιανει κατω απο τις μασχαλες , ο αλλος κατω απο την μεση και ο τελευταιος τα ποδια.στην χειροτερη περιπτωση να ειναι τρεις λεμε.
αν υπαρχει κοσμος, ενας πιανει κατω απο μια μασχαλη, αλλος κατω απο την μεση και δυο τα ποδια.πεντε το συνολο.
δεν τραβαμε, δεν ισιωνουμε τιποτα( αα!!! κοιτα το ποδι του, κατσε να το φτιαξω λιγο).
γρηγορες κινησεις..1...2...3...παμε.ολοι μαζι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.
ολα αυτα μετα απο πολλα ''αν'' πρεπει να μεταφερθει και υπαρχει σοβαρος λογος.

Ταξιδευτής
20/11/2006, 11:58
Τι να πω.... Για ΑΛΛΗ μια φορα νευρα, θυμος, το γαμωτο που με πνιγει για ολο αυτο το ΧΑΟΣ....
Διαβαζω τετοια θεματα και καταλαβαινω πλεον....
Καταλαβαινω οτι οδηγοντας στην κωλοπολη που λεγεται Αθηνα κολυμπαμε πλεον σε ενα απυθμενο βουρκο Ασχετοσυνης, Ηλιθιοτητας, Ανευθυνοτητας, Ανικανοτητας και Μαζικης Αποβλακωσης...

Οταν καμενοι και ανικανοι "εξεταστες" μοιραζουν τα διπλωματα οδηγησης με το κιλο σε παντελως ανοητους και ανικανους να ελεγξουν το οχημα που καλουνται να οδηγησουν, ειτε ειναι μηχανη ειτε αυτοκινητο ειτε νταλικα, τι να πω...
Οταν απο οδηγικη παιδεια ειμαστε 5,000 χρονια πισω και απο τους Νεατερνταλ, σε μια χωρα που βασιλευει η "μαγκεια", η "σφηνα" (κοιταχτε ρεεεε τι @@δατη οδηγΑΡΑ ειμαι και ολοι τρωνε τη σκονη μου!!!), οπου προτεραιοτητα εχει ο "ετσι ΓΟΥΣΤΑΡΩ", οπου αχαρακτηριστα ατομακια ΚΑΝΟΥΝ την λαλακια, ΧΤΥΠΑΝΕ ανθρωπους, και απο πανω λενε πωωωω παει το αμαξακι μου ενω κατω κειτωνται αιμοφυρτοι ανθρωποι τι να πω;

Εχθες στην επιστροφη απο την βολτα στην Επιδαυρο το ΖΩΟ με την porsche cayenne turbo οδηγουσε στο αντιθετο ρευμα προσπερνοντας ΔΕΚΑΔΕΣ αυτοκινητα που πηγαιναν στην ουρα, παιζοντας μας φωτα να ...εξαφανιστουμε απο μπροστα του (πηγαιναμε επανω στην μεσαια διαχωριστικη προσεκτικα) και καθε φορα που ερχοταν καποιος στο αντιθετο ρευμα, χωνοταν με το ΑΝΤΕ ΜΑΜΗΣΟΥ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ αναμεσα στα αυτοκινητα στο ρευμα του, και μετα παλι τα ιδια! :mad: :mad: Τι να πω; Θα ειμαι κακος αν του ευχηθω ΟΛΟΨΥΧΑ να βρεθει συντομα σε τρυφερο τετατετ με τριαξονικη TIR νταλικα και να ΜΗΝ ανοιξει ο αεροσακος;

Οδηγοι μηχανων (δεν διαχωριζω αν ειναι SS η παπι) χωρις ΚΑΝ κρανος, οδηγοι αυτοκινητων που αγνοουν STOP και κοκκινα φαναρια -που ΟΛΩΣ τυχαιως ειναι αυτοι που το παιζουν γΛηγοροι γενικοτερα και ξεσκιζονται στις χαροντικες σφηνες κλπ κλπ, για εμενα δεν πρεπει να οδηγουν.

Πειτε με κακο, αλλα εχω παψει να λυπαμαι για ΤΕΤΟΙΕΣ καταστασεις...
Βλεπω η διαβαζω για ατυχηματα οπως τα πιο πανω και αληθινα ΔΕΝ λυπαμαι. Δεν φοραγες κρανος ρε μεγαλε και τωρα τα μυαλα σου ειναι στην ασφαλτο; ΚΑΛΑ να παθεις. Δεν φοραγες ζωνη μωρη/μωρε χαμουρα/η ΚΑΙ παραβιαζεις και κοκκινο και στουκαρεις; ΚΑΛΑ να παθεις!
Ετσι. Να αδειαζουν οι δρομοι σιγα σιγα απο τους καφρους... :mad: :mad: :mad:

Αλλα ξερω οτι δεν ειναι λυση αυτη... Γιατι αυριο απο το κοκκινο που θα παραβιασει η παραπανω εν λογω "οδηγαρα" να την πληρωσω εγω η καποιος φιλος μου απο εδω πχ....

Αλλα ελαχιστοποιω τις πιθανοτητες για κατι τετοιο οδηγοντας σαν κοτα στην πολη και αφου ανοιξει το φαναρι σε πρασινο παντα περιμενω μερικα δευτερολεπτα για να ξεκινησω...

Η μια και μονη λυση ειναι η οδηγικη παιδεια στις ΝΕΕΣ γενιες... Οι παλιοτερες ειναι ηδη χαμενες δυστυχως... Προσοχη αδελφια εκει εξω.....

mumbler
20/11/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
δεν τους μετακινουμε λεμε...και ειδικα αν δεν ξερουμε λεμε:nono:


αν και μετα απο πολλα ''αν'' χρειαστει να μεταφερουμε το θυμα δεν του αλλαζουμε θεση απ' οτι ειναι.
ενας πιανει κατω απο τις μασχαλες , ο αλλος κατω απο την μεση και ο τελευταιος τα ποδια.στην χειροτερη περιπτωση να ειναι τρεις λεμε.
αν υπαρχει κοσμος, ενας πιανει κατω απο μια μασχαλη, αλλος κατω απο την μεση και δυο τα ποδια.πεντε το συνολο.
δεν τραβαμε, δεν ισιωνουμε τιποτα( αα!!! κοιτα το ποδι του, κατσε να το φτιαξω λιγο).
γρηγορες κινησεις..1...2...3...παμε.ολοι μαζι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.
ολα αυτα μετα απο πολλα ''αν'' πρεπει να μεταφερθει και υπαρχει σοβαρος λογος.

+1000.Με τη μόνη διαφορά ότι πάντα σταθεροποιούμε και τον αυχένα για να ακινητοποιήσουμε το κεφάλι.

melenia
20/11/2006, 12:15
Η λογική λέει πως όταν δεν είσαι σίγουρος για το τι μπορεί να έχει πάθει ο τραυματίας
δεν τον μετακινείς καθόλου και ειδικά αν δεν ξέρεις πως να τον πιάσεις.Ακόμα κι ας μην
έχει χτυπήσει κεφάλι ή αυχένα αν έχει σπασει πλευρά και τον μετακινήσεις άτσαλα υπάρχει
κίνδυνος κάποιο πλευρό να τρυπήσει πνεύμονα.....Είναι λίγο περίπλοκο το θέμα όσο κι αν
έχουμε την καλή διάθεση να βοηθήσουμε!
Κάποια φορά φεύγοντας απ'το σπιτι με μια φίλη και πηγαίνοντας με τα πόδια στη σχολή
βρεθήκαμε σ'ένα δρόμο που είχε λαϊκή.Γίναμε μάρτυρες σ'έναν γερό καυγά,που έπεσε πολύ
ξύλο,οι εμπλεκόμενοι ήταν και πιωμένοι.Ο ένας έπεσε βαριά χτυπημένος κάτω, είχε αρπάξει
αρκετές στο στήθος και στα πλευρά. Με τη φίλη μου πήγαμε κοντά να βοηθήσουμε (είχαμε
πρόσφατο και το μάθημα πρώτων βοηθειών που κάναμε στη σχολή). Το πρώτο που είπαμε
ήταν να μην τον μετακινήσουν και καλέσαμε το 166. Κάποιοι πήγαν να τον σηκώσουν άτσαλα
και να τον βάλουν να κάτσει σε καρέκλα. Εμείς επιμείναμε να μην σηκωθεί. Τότε πετάχτηκε
κάποιος με άγριες διαθέσεις εναντίον μας και είπε: ".....εμένα είναι φίλος μου και θα κάνω ότι
γουστάρω..... ήρθαν τα γκομενάκια ( +άλλα κοσμιτικά που ούτε λέγονται ούτε γράφονται...)"
Λογομαχήσαμε κι έτυχε να περνάει ένας οδοντίατρος που τον έβαλε στη θέση του. Όταν ήρθε
το ΕΚΑΒ είπε οτι ήταν σημαντικο που δεν τον μετακινήσαμε γιατί είχε σπασει πλευρά κοντά
στους πνεύμονες ...!και θα μπορούσε με την μετακίνηση να τρυπήσουν!
Καλό???

latris mixanis
20/11/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ρε παιδια σε περιπτωση που δεις 2-3 χυμενους αναβατες κατω απο ατυχημα κ εισαι ο πρωτος που θα βρειθει στο σημειο,τι κανεις?

ειδοποιεις εκαβ-ατυνομια κ παρακαλας να ερθουν γρηγορα?

1. προσπαθούμε να προστατεύσουμε τους τραμαυτίες από τα διερχόμενα οχήματα
2. αν γνωρίζούμε κοιτάμε να δούμε αν έχουν τις αισθήσεις τους και αν τον τονίζω αν ξέρουμε δίνουμε τις πρώτες βοήθειες όπου χρειάζεται
3.καλούμε το 166/100 κλπ και λέμε τι έχει συμβεί
4. δεν αφήνουμε κανέναν να τους πειράξει-μετακινήσει εκτός και είναι γιατρός κλπ
5. Η μετακίνηση ενός ατόμου γίνεται πάντα με πάνω από 3 άτομα και οπωσδήποτε ο ένας θα κρατήσει σταθερό το κεφάλι
6.αν επιχειρήσουμε να δώσουμε τις πρώτες βοήθειες κοιτάμε και την δική μας ασφάλεια(ξέρω ακούγεται κάπως αλλά είναι σημαντικό και αυτό επίσης)

Μεγάλη προσοχή παιδιά εκεί έξω.

Υ.Γ Για αυτό το λόγο και μόνο, καλό είναι να ξέρουμε όλοι από πρώτες βοήθειες:winka:

LIBYKOS
20/11/2006, 13:09
Είδες τα σεμινάρια;;:winka:

Πρέπει όλοι μα όλοι να παρακολουθήσουν τα σεμινάρια των πρώτων βοηθειών!!!!!!

H.A.Balafoutre
20/11/2006, 14:42
Κρίμα και πάλι κρίμα για όλα τα ατυχήματα.

Όσο για την μετακίνηση των τραυματισμένων και την μετακίνησή τους συμφωνώ πως πρέπει πρώτα να βεβαιωθούμε για την κίνηση γύρω μας. Πολύ βασικό. Μην πάμε για καλό και γίνουν και χειρότερα τα πράγματα.

Και μια και μου έχει τύχει μπροστά στα μάτια μου ατύχημα με μηχανή, μόνον αν ξέρεις μετακινείς τον τραυματία, όποιος δηλαδή έχει ευθύνη να κάνει κάτι τέτοιο οπότε θα έχει και ανάλογη γνώση λόγω δουλειάς, διότι μετά ο γιατρός μπορεί πολύ εύκολα να δόσει ευθύνες για παραπέρα τραυματισμό και τρέχα γύρευε.

Προσέχουμε την κίνηση και τηλεφωνούμε 166 ή 100 και μετά προσπαθούμε να δούμε αν έχει τις αισθήσεις του ο τραυματίας χωρίς να αγγίζουμε τον τραυματία. Αν μπορέσει και σηκωθεί μόνος του ΟΚ, αλλά δεν τον πειράζουμε. Και κάτι τελευταίο. Δεν βγάζουμε το κράνος του μετά από τράκο.

Πάντως γενικά έχουν γίνει πολλοί οι οδηγοί και αναλογικά έχουν αυξηθεί και οι πιθανότητες να βρεθούμε σε ατύχημα. Αλλά δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον αγαπητό που είπε πως κυκλοφορούν καμμένοι στους δρόμους. Πραγματικά δεν μπαίνουν στον κόπο κάποιοι να σκεφτούν τις συνέποιες των ενεργειών τους μέσα σε ένα σύνολο. Αυτό είναι το χειρότερο από όλα και δυστηχώς ανάγεται σε πολλές δραστηριότητες στη ζωή γενικά ως συμπεριφορά.

Ως αναβάτες μοτοσικλετιστών οφείλουμε να είμαστε συνέχεια, μα συνέχεια 110% έτοιμοι και προσεκτικοί για τα πάντα. Δεν πρέπει να χαλαρώνουμε ποτέ μα ποτέ. Πρέπει να είμαστε πάντα μα πάντα μπροστά από όλους τους άλλους οδηγούς σε οδηγική συμπεριφορά, "μέτρημα" των κινήσεων των άλλων, σε αντιδράσεις. Αυτό είναι το τίμημα και τιμή να είσαι υγειής μοτοσικλετιστής.

hidefnick
20/11/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ρε παιδια σε περιπτωση που δεις 2-3 χυμενους αναβατες κατω απο ατυχημα κ εισαι ο πρωτος που θα βρειθει στο σημειο,τι κανεις?

ειδοποιεις εκαβ-ατυνομια κ παρακαλας να ερθουν γρηγορα?


Ελα ντε.
Στα μαθήματα του ΕΕΣ μαζευτήκαμε THREE AND THE CUCCOS. Κατανοώ ότι δεν μπορούμε όλοι, αλλά 10-12 άτομα από όλη την Αθήνα???????


Πάντως πρώτα φροντίζουμε να μην κινδυνεύουμε ΕΜΕΙΣ.

SUPERMARIO
20/11/2006, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumbler
+1000.Με τη μόνη διαφορά ότι πάντα σταθεροποιούμε και τον αυχένα για να ακινητοποιήσουμε το κεφάλι.













φιλε μου εχεις απολυτο δικαιο.το σπουδαιοτερο δεν ειπα.
ο αυχενας και το κεφαλι παντα σταθερα.

μπραβο ρε ''mumbler'':a013:



με αφορμη κατι που ειπε και η ''latris'' κοιταμε πρωτα και την δικη μας ασφαλεια.οπως π.χ πριν κανουμε οτιδηποτε φοραμε και κανενα γαντι.
δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλα μεσα στο βαλιτσακι της μηχανης μου, υπαρχει ΠΑΝΤΑ φαρμακειο με ολα τα καλουδια (ακομα και γαντια).:a09:

zephyr1
20/11/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Πραγματικά δεν μπαίνουν στον κόπο κάποιοι να σκεφτούν τις συνέποιες των ενεργειών τους μέσα σε ένα σύνολο. Αυτό είναι το χειρότερο από όλα και δυστηχώς ανάγεται σε πολλές δραστηριότητες στη ζωή γενικά ως συμπεριφορά.

Ως αναβάτες μοτοσικλετιστών οφείλουμε να είμαστε συνέχεια, μα συνέχεια 110% έτοιμοι και προσεκτικοί για τα πάντα. Δεν πρέπει να χαλαρώνουμε ποτέ μα ποτέ. Πρέπει να είμαστε πάντα μα πάντα μπροστά από όλους τους άλλους οδηγούς σε οδηγική συμπεριφορά, "μέτρημα" των κινήσεων των άλλων, σε αντιδράσεις. Αυτό είναι το τίμημα και τιμή να είσαι υγειής μοτοσικλετιστής.


:a013: :a23: :a012:

fantacid
21/11/2006, 01:05
σε περιπτωση πυρκαϊας που πρεπει να απομακρυνθουν οι πεσωντες αμεσα,τι γινετε????

SUPERMARIO
21/11/2006, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σε περιπτωση πυρκαϊας που πρεπει να απομακρυνθουν οι πεσωντες αμεσα,τι γινετε????








ολα τα παραπανω.χαμενος ειναι που ειναι τον βουτας και ο θεος μαζι του.

latris mixanis
21/11/2006, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σε περιπτωση πυρκαϊας που πρεπει να απομακρυνθουν οι πεσωντες αμεσα,τι γινετε????

παρακαλάς κάποιο αμάξι να έχει πυσροσβεστήρα ώστε να τη σβήσεις άμεσα ή όλα τα παραπάνω γρήγορα και με ασφάλεια :sick:

mats8282
21/11/2006, 04:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σε περιπτωση πυρκαϊας που πρεπει να απομακρυνθουν οι πεσωντες αμεσα,τι γινετε????


Δεν τους αφηνεις να καουνε παντως :nono:

fantacid
21/11/2006, 15:56
χεσε ψηλα.....

κακομοιρηδες μη τη τυχον κ σαβουρδιαστητε μπροστα μου κ δεν ξερω τι να κανω!!!!!



εχει κανεις ιδεα για μαθηματα πρωτων βοηθειων στη σαλονικα???