PDA

View Full Version : Γενικό chat για CBF-250



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11

giorgos_o
30/10/2009, 17:49
Εχω φερει το CBFaki στην πρωτευουσα κ πραγματικα μεχρι τωρα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο!
Ηθελα να ρωτησω δυο πραγματακια..εχω κανει 11500 km, στα ποσα μου προτεινετε να αλλαξω πρωτη φορα λαστιχα; Γνωριζετε οι πιο εμπειροι του forum καποιο συγκεκριμενο μαγαζι να παω εκει;
Και ενα δευτερο: επειδη αρχιζει κ βρεχει ψιλοσυχνα, εχετε να προτεινετε εξοπλισμο αδιαβροχα κ μαζαζι να τα προμηθευτω;;
ευχαριστω..!!

brazileiros
30/10/2009, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_o
Εχω φερει το CBFaki στην πρωτευουσα κ πραγματικα μεχρι τωρα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο!
Ηθελα να ρωτησω δυο πραγματακια..εχω κανει 11500 km, στα ποσα μου προτεινετε να αλλαξω πρωτη φορα λαστιχα; Γνωριζετε οι πιο εμπειροι του forum καποιο συγκεκριμενο μαγαζι να παω εκει;
Και ενα δευτερο: επειδη αρχιζει κ βρεχει ψιλοσυχνα, εχετε να προτεινετε εξοπλισμο αδιαβροχα κ μαζαζι να τα προμηθευτω;;
ευχαριστω..!! basika ego allazo lastixa kathe dio xronia giati oso kai axrhsimopoihta na einai kaigetai h goma toys kai den grabonoun sosta sti mesh tou lastixoy.tora ama den theleis na ta allazeis me ta xronia einai synarthsh me ta xiliometra poy kaneis kai poso fagomeno einai to pelma sto pisino lastixo se bathos me ta avlakia.oso afora gia magazi sti mixalakopoyloy sto dexi mas xeri kateythinomenoi pros katexaki exei arketa magazia na dialexeis oti soy aresei

giorgos_o
31/10/2009, 16:00
ποσα χιλιομετρα κανεις περιπου στα δυο χρονια;
ποσο θαμου κοστισουν περιπου τα λαστιχα;;

brazileiros
02/11/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_o
ποσα χιλιομετρα κανεις περιπου στα δυο χρονια;
ποσο θαμου κοστισουν περιπου τα λαστιχα;; peripoy 12000xlm.ta lastixa ta exo vrei sta magazia apo 130 mexri 175e

Capdi
16/01/2010, 21:34
Παιδια καλησπερα και συγχαρητηρια για το φορουμ!!
Ενδιαφερομαι να παρω και γω cbf250..Εχω κολλησει με αυτο το μηχανακι...
Αυτα που θα ηθελα να ρωτησω ειναι τα εξεις:
Ξερετε καποιο μαγαζι-αντιπροσωπεια που να πουλαει cbf καινουργια ή σχεδον καινουργια?

Θελω να το παρω οπως καταλαβαινεται με οσο γινεται πιο λιγα χιλιομετρα...
Γενικα τα φοβαμαι πολυ τα μεταχειρισμενα αλλα με τα λεφτα που διαθετω και με τη μηχανη που θελω να παρω δε μπορω να κανω αλλιως...
Η αλλη λυση ειναι να παρω καινουργιο παπι αλλα προσπαθω να την αποφυγω..

basdel
05/02/2010, 10:38
Έχω βρει μεταχειρισμένο στα 1.000,00? από συνεργείο (έχει χτυπημένο τεπόζιτο, όργανα, λιγο εξάτμιση), κατά άλλα φαίνεται καλούτσικο (από παίσιμο, είπε). Το οδήγησα (με δύο άτομα) δεν κατάλαβα κάτι δυσάρεστο. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού με "συγχάρηκε" που βρήκα εύκολα την νεκρά. Τι λέτε, αξίζει σαν αγορά σε αυτή την τιμή;

toyar
05/02/2010, 13:32
Χρονολογία; χιλιόμετρα; είναι ίσιο;

basdel
05/02/2010, 21:49
18.000 χλμ και έτος 2007

toyar
06/02/2010, 07:30
Πρέπει να βεβαιωθείς ότι δεν έχει στραβώσει από το πέσιμο και να κάνεις έναν προυπολογισμό επισκευής με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Τότε θα καταλάβεις αν αξίζει. Σε άριστη κατάσταση θα το βρείς περίπου 2500

basdel
11/02/2010, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Πρέπει να βεβαιωθείς ότι δεν έχει στραβώσει από το πέσιμο και να κάνεις έναν προυπολογισμό επισκευής με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Τότε θα καταλάβεις αν αξίζει. Σε άριστη κατάσταση θα το βρείς περίπου 2500
Τελικά το πήρα το εργαλείο και φαίνεται αρκετά καλό. Δύο ερωτήσεις; Η μηχανή έχει άλλο κλειδί για την μηχανή και άλλο για τεπόζιτο & σέλλα (ίδιο εμφανισιακά αλλά δεν ταιριάζουν). Έτσι είναι και στα δικά σας ;
και δεύτερο, θέλω να βάλω σχάρα για μπαγκαζιέρα. Ξέρετε που και με τι κόστος;

Sapadak
11/02/2010, 18:26
Ena kleidi gia oles tis kleidaries exei

Mpagaziera des stis fwtos ton cbf

Toy foraw mia 35 litri tis kappa

Mazi me ti basi-ti piatra kai ti balitsa kostos prin 4,5 xronia 120 an thimame kala

Motomarket

toyar
11/02/2010, 18:33
Σχάρα ελληνικής κατασκευής 35 ευρώ στο μοναστηράκι 45 στη μιχαλακοπούλου πήρα προχθές

johnpan
11/02/2010, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από basdel
Έχω βρει μεταχειρισμένο στα 1.000,00? από συνεργείο (έχει χτυπημένο τεπόζιτο, όργανα, λιγο εξάτμιση), κατά άλλα φαίνεται καλούτσικο (από παίσιμο, είπε). Το οδήγησα (με δύο άτομα) δεν κατάλαβα κάτι δυσάρεστο. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού με "συγχάρηκε" που βρήκα εύκολα την νεκρά. Τι λέτε, αξίζει σαν αγορά σε αυτή την τιμή;

Φίλε εμένα κάτι δε μου αρέσει. Αν είσαι πρωτάρης μην το πάρεις. Σε "συγχάρηκε" για ποιο λόγο? Του 2007 δεν είχαν πρόβλημα με τη νεκρά. Υπόπτα όλα αυτά. Μηπως απλώς προσπαθεί να σε κερδίσει? Δε βάζεις άλλα 500 να πάρεις ένα καλύτερο από ιδιώτη? Και το ντεπόζιτο είναι αλλαγμένο, γι'αυτό δεν ταιριάζουν τα κλειδιά. Νομίζω ήταν μεγάλη η ζημιά.

johnpan
11/02/2010, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Φίλε εμένα κάτι δε μου αρέσει. Αν είσαι πρωτάρης μην το πάρεις. Σε "συγχάρηκε" για ποιο λόγο? Του 2007 δεν είχαν πρόβλημα με τη νεκρά. Υπόπτα όλα αυτά. Μηπως απλώς προσπαθεί να σε κερδίσει? Δε βάζεις άλλα 500 να πάρεις ένα καλύτερο από ιδιώτη? Και το ντεπόζιτο είναι αλλαγμένο, γι'αυτό δεν ταιριάζουν τα κλειδιά. Νομίζω ήταν μεγάλη η ζημιά.

Ακυρο φίλε, τώρα είδα πως το πήρες, καλοτάξιδο εύχομαι, μακάρι να σου βγει σε καλό:beer: :beer: :beer:

johnpan
11/02/2010, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Σχάρα ελληνικής κατασκευής 35 ευρώ στο μοναστηράκι 45 στη μιχαλακοπούλου πήρα προχθές
πολύ σωστά, και έχει και χειρολαβές αν δεν κάνω λάθος. Η δικιά μου είχε.

basdel
12/02/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
πολύ σωστά, και έχει και χειρολαβές αν δεν κάνω λάθος. Η δικιά μου είχε.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς στο μοναστηράκι πουλάνε τη σχάρα στα 35,00?; Προφανώς η σχάρα μπαίνει καταργώντας τη δική του βάση με τις χειρολαβές; (το αναφέρω επειδή η δική του μεταλική χειρολαβή έχει στην εσωτερική της πλευρά και την υποδοχή για να κουμπώνει η σέλα-άρα πρέπει και η σχάρα να έχει αντίστοιχες υποδοχές).

basdel
12/02/2010, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Φίλε εμένα κάτι δε μου αρέσει. Αν είσαι πρωτάρης μην το πάρεις. Σε "συγχάρηκε" για ποιο λόγο? Του 2007 δεν είχαν πρόβλημα με τη νεκρά. Υπόπτα όλα αυτά. Μηπως απλώς προσπαθεί να σε κερδίσει? Δε βάζεις άλλα 500 να πάρεις ένα καλύτερο από ιδιώτη? Και το ντεπόζιτο είναι αλλαγμένο, γι'αυτό δεν ταιριάζουν τα κλειδιά. Νομίζω ήταν μεγάλη η ζημιά.
Έχω την εντύπωση ότι έχει αλλαχτεί η κλειδαριά (και όχι τεπόζιτο & κλειδαριά κράνους-σέλλας αφού το δεύτερο κλειδί ταιριάζει στα δύο τελευταία και όχι στην κλειδαριά τιμονιού), γιατί ο πωλητής μου είπε ότι αλλάχτηκαν τα όργανα (και προφανώς και η κλειδαριά!). Πάντως το μηχανάκι οδηγικά είναι πολύ καλό - και είμαι έμπειρος από μηχανές (τα τελευταία 20 χρόνια είχα τρεις μηχανές εντούρο honda xl125, honda ax-1, susuki frewind). Για την πόλη που την θέλω φαίνεται πανεύκολη και λειτουργική.

toyar
12/02/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από basdel
Μήπως μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς στο μοναστηράκι πουλάνε τη σχάρα στα 35,00?; Προφανώς η σχάρα μπαίνει καταργώντας τη δική του βάση με τις χειρολαβές; (το αναφέρω επειδή η δική του μεταλική χειρολαβή έχει στην εσωτερική της πλευρά και την υποδοχή για να κουμπώνει η σέλα-άρα πρέπει και η σχάρα να έχει αντίστοιχες υποδοχές).

Εχεις πμ

craven21gr
24/03/2010, 19:33
παίδες να ρωτήσω κάτι γίνεται να αλλάξω το ταμπούρο πίσω με δισκόφρενο ?????

corey
16/04/2010, 18:53
Καλησπέρα....
σκεφτομαι κ μαλλον θα πάρω μηχανή για λόγους οικονομίας κ χιλιομέτρων...
συνοπτικά... ειμαι 1,98εκ κανω καθημερινά μονο για την δουλεια 50χλ σε δρομο ταχειας κυκλοφορειας, κ μετα απο ψάξιμο αποφάσισα για το cbf 250 ή για το ybr 250. ειναι καλή επιλογή για την περίπτωση μου?
για το ύψος?
άκουσα ότι η κατανάλωση είναι κοντά στα 3,5λ/100χλ. ισχύει?
βρήκα μεταχειρισμένο cbf αρκετά φτηνό αλλα με 32.000χλ? αξίζει να το πάρω? τι να προσέξω?
προτευον λόγος ειναι η κατανάλωση καθώς το αυτοκίνητο με έχει γονατίσει.

ευχαριστώ προκαταβολικά

toyar
16/04/2010, 19:26
Εχω το cbf.
Και τα δυο που λες είναι μικρά για το ύψος σου και σχετικά αδύναμα για τη χρήση που περιγράφεις
Αυτό που βρήκες έχει πολλά χλμ και με εντατική χρήση δεν θα σου κρατήσει πολύ ακόμα. Σε οποιαδήποτε αγορά μεταχειρισμένου συμβουλέψου μάστορα και υπολόγισε και τα αναλώσιμα που θα χρειαστείς (λάστιχα, φρένα, αλυσογράναζα)
Από κατανάλωση με 16 λτ τεπόζιτο κάνεις 350-400 χλμ

corey
17/04/2010, 01:38
οποτε για το υψος μου λες να μην το δοκιμάσω καθόλου?
επειδη γενικα απο μηχανές δεν ξερώ καθόλου... πως αναλογούς τα 100.000χλ αυτοκινητου σε μια μηχανή (σε 50.000χλ π.χ.)?
αυτος μου ειπε μολις το εβγαλε απο σερβις κ τα λαστιχα αντεχουν γυρω 7000χλ ακομα...


*επειδη μενω θεσσαλονικη, κ αυτο ειναι αθήνα, ξέρετε ποσο κοστίζει φορτοτική με οσε??

toyar
17/04/2010, 07:14
Έτσι κι αλλιώς ότι κι αν πάρεις θα το καβαλήσεις πρώτα και θα δεις αν ταιριάζει στο ύψος σου.
Τα χλμ είναι σχετικά αλλά μικρό μονοκύλινδρο με 30000 δύσκολα θα βγάλει άλλα τόσα ειδικά με εντατικούς ρυθμούς. Κάπου άκουσα ότι ο οσε δεν φορτώνει μηχανές πια

Σήφης
17/04/2010, 10:53
Δηλαδή ρε παιδιά ο κινητήρας του cbf250 για πόσα χλμ, κατά τη γνώμη σας, αντέχει;

Φτάνει τα 100.000 ή λιγότερα;

toyar
17/04/2010, 12:32
Και ναι και όχι. Εξαρτάται από χρήση και συντήρηση. Αν τα κάνεις σε 10 χρόνια χωρίς ταρζανιές και με τα σέρβις του μπορεί και να αντέξει έστω και αν στο τέλος σέρνεται. Αν τα κάνεις με ρυθμό delivery μάλλον όχι.

Valantis_Strom
26/05/2010, 21:10
την παρασκευη θα κανω ενα ταξιδακι με cbf περιπου 110 χιλ πηγαινε και αλλα τοσα το ελα..(το ελα μετα απο 2 μερες) χρειαζεται να κοιταξω τα λαδια τις μηχανης? πρωτου ξεκινησω? οταν φτασω?? (σεβρις εκανε πριν περιπου 600χιλ) επισης χρειαζεται να κανω καποιον αλλο ελεγχο??
Ευχαριστω..

Sapadak
27/05/2010, 00:46
Δες μονο τις πιεσεις των ελαστικων να ειναι σωστες.

Τα λαδια δεν ειναι κακο να τα κοιτας πχ μια φορα καθε εβδομαδα. Δεν ειναι κατι χρονοβορο ;)

Valantis_Strom
27/05/2010, 08:51
οσο για τις πιεσεις.. 33 μπροστα και 36 πισω??? τοσο μου ειχε πει ο μηχανικος μου..
Ευχαριστω..

Sapadak
27/05/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Valantis_Strom
οσο για τις πιεσεις.. 33 μπροστα και 36 πισω??? τοσο μου ειχε πει ο μηχανικος μου..
Ευχαριστω..

Δε θυμαμε απεξω

Ριξε μια ματια πανω στο προστατευτικο τις αλυσιδας.

Εκει γραφει ποσο πρεπει (αν εισαι μονος ή αν εισαι διπλος)

Valantis_Strom
27/05/2010, 09:06
ααα οκ θα το κοιταξω.. αλλα το πισω λαστιχο ειναι λιγο μεγαλυτερο απο οτι πρεπει και πρεπει να παιρνει 36 απο οτι μου ειπε ο μηχανικος... ακομη να βαλω λιπαντικο στην αλυσιδα πρωτου ξεκινησω??

Sapadak
27/05/2010, 09:15
Δεν ειναι στανταρ οτι το πισω περνει παραπανω απο το μπροστα λογω μεγεθους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Τεσπα δες τ λεει το ταμπελακι σου και ακολουθησε το.


Καλο ειναι να γρασαρεις ΟΧΙ αμεσως πριν ξεκινησεις, αλλα μια μερα πριν πχ για να εχει κολλησει πανω για να μη στο πεταξει.

ledz
30/05/2010, 22:05
Για να σας βαλω φωτιες στα πορτοφολια... (http://www.akrapovic.com/motorcycle-exhaust/products/honda/model/cb-300r-2009-2010/)

Σιγουρα θα μπαινει με μοντιφα...... :evil:

tasosrap
11/06/2010, 07:13
Καλησπερα σε ολους!Μολις συμπληρωσα 12,000χλμ και πρεπει να κανω σερβις.Λαδια και μπουζι θα τα αλλαξω μονος μου μιας και εχει τελειωσει η εγγυηση.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν χρειαζεται οντως ρυθμιση βαλβιδων.Σε ενα yamaha xt και σε ενα honda hornet που εχουν φιλοι μου, ρυθμιση βαλβιδων κανουν καθε 30,000.Μηπως ειναι νωρις λοιπον για ρυθμιση βαλβιδων στο cbf;
Ευχαριστω...

ledz
11/06/2010, 10:57
Τα μονοκυλινδρα θελουν πιο συχνα. Καθε 12.000 ριχτου εναν ελεγχο. Να λες που δεν ειναι τιποτα πιο αγριο να θελει ελεγχο καθε 2.500 χμ

johnpan
11/06/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tasosrap
Καλησπερα σε ολους!Μολις συμπληρωσα 12,000χλμ και πρεπει να κανω σερβις.Λαδια και μπουζι θα τα αλλαξω μονος μου μιας και εχει τελειωσει η εγγυηση.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν χρειαζεται οντως ρυθμιση βαλβιδων.Σε ενα yamaha xt και σε ενα honda hornet που εχουν φιλοι μου, ρυθμιση βαλβιδων κανουν καθε 30,000.Μηπως ειναι νωρις λοιπον για ρυθμιση βαλβιδων στο cbf;
Ευχαριστω...

Φίλε μου το cbf θέλει μια ρύθμιση συνήθως στην αρχή σχετικά νωρίς γιατί του κλείνουν οι βαλβίδες, και μετά πάλι στις 40.000.... Αν πιάνουν τα χέρια σου είναι πολύ ευκολο να μετρήσεις με ένα φιλεράκι αν χρειάζονται ρύθμιση, αλλά αν χρειάζεται το κλείνεις και το πας σε μηχανικό... Οχι σε επίσημο, γιατί σε τέτοια "άσπαστα" μηχανάκια δεν τις ρυθμίζουν ποτέ. Θα με θυμηθείς :beer:

giannis113
11/06/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan


απο το 2005 ποσταρεις σε αυτο το θεμα ε;

απλα μου εκανε εντυπωση :D

johnpan
11/06/2010, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
απο το 2005 ποσταρεις σε αυτο το θεμα ε;

απλα μου εκανε εντυπωση :D

δεν έχω πια το μηχανάκι αυτό αλλά γιατι να μη βοηθαω σε θεματα που εχω συναντήσει? :beer:

kakakis
22/06/2010, 11:38
Καλησπέρα

Ψάχνω για αγορά μεταχειρησμένου CBF 250 κατ προτήμηση μοντέλο μετά το 2006

προτείνετε κάτι αν εχετε υπ¨΄οψιν σας ή κάποιο μαγαζί με αξιόπιστα

bill.k
22/06/2010, 18:43
Ρίξε μια ματιά στις αγγελίες...:winka:

bubo
26/06/2010, 12:13
Παιδιά καλησπέρα. Νέος στο forum και κάτοχος cbf 250! Έχει κανείς ιδέα την ποσότητα fork oil που πρέπει να έχει το πιρούνι μας?

toyar
26/06/2010, 17:27
Αντιγράφω από το manual:
296+_2,5ml ή 145mm η στάθμη κάτω από το χείλος της μπότας

bubo
26/06/2010, 20:28
Thanks φίλε, κατάφερα να βρω ένα ισπανικό service manual και το βρήκα και γω. Όλα κομπλέ, το μόνταρα, μου φαίνεται λίγο σκληρό αλλά ελπίζω να το συνηθίσω. Σ' ευχαριστώ και πάλι!

toyar
27/06/2010, 07:19
Το ίδιο manual έχω κι εγώ. Αγγλικό δεν υπάρχει:wave2:

bubo
04/07/2010, 19:16
Καλησπέρα, μια βοήθεια! Επειδή έχω μια διαφωνία, ο έλεγχος της στάθμης λαδιών πρέπει να γίνεται

1)όντας η μηχανή στο πλαινό σταντ και

2)βάζοντας τον δείκτη στην οπή αλλά χωρίς να τον βιδώσουμε?

Valantis_K
04/07/2010, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από bubo
Καλησπέρα, μια βοήθεια! Επειδή έχω μια διαφωνία, ο έλεγχος της στάθμης λαδιών πρέπει να γίνεται

1)όντας η μηχανή στο πλαινό σταντ και

2)βάζοντας τον δείκτη στην οπή αλλά χωρίς να τον βιδώσουμε?

βαλε μπροστα την μηχανη για κανενα 5λεπτο και ασ' την να δουλεψει ρελαντι.. μετα σβησε τη μηχανη και φερε την
1) σε ορθια θεση σε επιπεδο εδαφος
μετα ξεβιδωσε την ταπα σκουπισε την και ξαναβαλε την στην οπη
2) χωρις να την βιδωσεις
και τελειωσες..

:wave2: :wave2:

bubo
05/07/2010, 05:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Valantis_K
βαλε μπροστα την μηχανη για κανενα 5λεπτο και ασ' την να δουλεψει ρελαντι.. μετα σβησε τη μηχανη και φερε την
1) σε ορθια θεση σε επιπεδο εδαφος
μετα ξεβιδωσε την ταπα σκουπισε την και ξαναβαλε την στην οπη
2) χωρις να την βιδωσεις
και τελειωσες..

:wave2: :wave2:

Σε όρθια θέση εννοείς ότι είναι η θέση της μηχανής όταν αυτή κινείται και όχι στο πλαϊνό σταντ. Το τονίζω γιατί όπως καταλαβαίνεις η διαφορά είναι μεγάλη.

Valantis_K
06/07/2010, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από bubo
Σε όρθια θέση εννοείς ότι είναι η θέση της μηχανής όταν αυτή κινείται και όχι στο πλαϊνό σταντ. Το τονίζω γιατί όπως καταλαβαίνεις η διαφορά είναι μεγάλη.

εεε ναι.... δηλαδη εδαφος και μηχανη να σχηματιζουν γωνια 90 μοιρες(ορθη).. και κοιτα να ειναι επιπεδο το εδαφος.. οχι σε καμια ανηφορα ή κατηφορα...

:wave2: :wave2:

bubo
07/07/2010, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Valantis_K
εεε ναι.... δηλαδη εδαφος και μηχανη να σχηματιζουν γωνια 90 μοιρες(ορθη).. και κοιτα να ειναι επιπεδο το εδαφος.. οχι σε καμια ανηφορα ή κατηφορα...

:wave2: :wave2:

Thanks φίλε!

C-LF
09/07/2010, 03:14
Το cbf δεν εχει τιποτα κοφτη στα κοκκινα?Γιατι στο δικο μου καθε φορα που παει να εντεκαρισει δεν συμβαινει τιποτα...:confused:

toyar
09/07/2010, 04:16
Δεν έχει κόφτη
Άλλωστε γιατί να εντεκαρίσει;
:p

bubo
15/07/2010, 07:50
Παίδες, για μοντέλο του 2004, τι λάδι προτείνετε? 10-30, 10-40 ή 20-50? Το πρώτο σχεδόν δεν το υπολογίζω και για το δεύτερο για ταξίδι στην Ερμιόνη δύο άτομα δεν φάνηκε να έχει κατέβει η στάθμη του!

Sapadak
15/07/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bubo
Παίδες, για μοντέλο του 2004, τι λάδι προτείνετε? 10-30, 10-40 ή 20-50? Το πρώτο σχεδόν δεν το υπολογίζω και για το δεύτερο για ταξίδι στην Ερμιόνη δύο άτομα δεν φάνηκε να έχει κατέβει η στάθμη του!

Δεν εχει να κανει με το μοντελο το λαδι.

Γενικα το 10-40 αν θυμαμε καλα το προτεινει και η χοντα

Ριξε μια ματια στο βιβλιαρακι που πηρες με τη μηχανη μαζι
:wave2:

johnpan
15/07/2010, 09:05
10-40 λεει η χοντα
15-50 είναι επίσης καλό για αερόψυκτα

toyar
15/07/2010, 13:52
Τέτοια εποχή και αν το μοτέρ έχει αρκετά χλμ(2004) θα πρότεινα 50αράκι:winka:

bubo
16/07/2010, 04:02
Τη μηχανή την πήρα μεταχειρισμένη. Ένα manual που κατέβασα έλεγε για 10-30 ή 10-40 ανάλογα με τη μέση θερμοκρασία. Μετά όμως που γενικά ήθελα να ψάξω τη μηχανή λίγο παραπάνω κατέβασα ένα άλλο workshop manual ισπανικό για το CBX 250, που είναι η ονομασία του CBF μας στην Αμερική, έλεγε για 20-50. Μάλιστα το manual αυτό αναφερόταν σε μοντέλα από 2006 και μετά, γι' αυτό το λόγο ανέφερα το μοντέλο!

spurosk
16/07/2010, 13:53
παιδια εγω του βαζω 10w-40 που λεει το manual....

Valantis_K
21/07/2010, 18:23
ηθελα να ρωτησω.. εσας σε τι ταχυτητα αρχιζει να δονητε το τιμονι??
εννοω με 6 ταχυτητα..
:wave2: :beer: :beer:

johnpan
21/07/2010, 19:29
to timoni DEN prepei na doneitai pote. Koita3e to einai epikindyno:wave2:

Sapadak
22/07/2010, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Valantis_K
ηθελα να ρωτησω.. εσας σε τι ταχυτητα αρχιζει να δονητε το τιμονι??
εννοω με 6 ταχυτητα..
:wave2: :beer: :beer:

Απο λάστιχα πως πας?

Valantis_K
22/07/2010, 06:58
τα λαστιχα ειναι καινουρια και φουσκωμενα...
εννοω οτι απο τα 90-100 το τιμονι αρχιζει και δονητε.. και οσο αυξανεις ταχυτητα τοσο αυξανεται και η δονηση.. τι παιζει να φταιει και να συμβανει αυτο?

Valantis_K
22/07/2010, 18:14
τελικα το πηγα συνεργειο και μου αλλαξε το ρουλεμαν στο μπροστα τροχο και ολα οκ...
:wave2:

dimitrisag
22/07/2010, 19:22
Παίδες να ρωτήσω κάτι. Πόσο θα μου πάρει περίπου σε ευρά να αλλάξω δίσκους αμπραγιάζ στο cbfάκι;

koulemberg
12/10/2010, 13:42
Συμφορουμίτες καλησπερα!
Νεο μελος σχετικα στο φορουμ καθως αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα, οπως επισης και νεος κατοχος ενος honda cbf 250.
Να πω καταρχην το ποσο ευχαριστημενος ειμαι απο τις πρωτεσ βολτες μου μαζι της αλλα και να εκφρασω μια μικρη απορια...Προχτες, καθως παω να φυγω απ τη δουλεια, σχεδον 500 μετρα αφοτου εχω ξεκινησει παω να βαλω απο 2α σε 3η και καθως αφηνω το συμπλεκτη και ανοιγω το γκαζι η μηχανη απλα μαρσαρε σαν να μην ειχε κουμπωσει η ταχυτητα. Κανω εκει κατι αλχημειες μεχρι να καταλαβω τι εχει γινει και μεχρι να μου τελειωσει εντελως η φορα και σταματησω. Εν τω μεταξυ ακουγα και ενα παραξενο ηχο απο την αλυσιδα... Σταματαω εντελως και βλεπω οτι ειχε ελαφρα βγει η αλυσιδα απο τη θεση της... Βεβαια καταλαβα εκεινη την ωρα οτι με το χερι ετσι απλα δε μπαινει, (οπως στα ποδηλατα...) και επρεπε να βρω κλειδια τα οποια και δεν ειχα πανω μου για να καταφερω να την ξαναβαλω...Εν τελει τα καταφερα...
Να ρωτησω ρε παιδια, σας εχει τυχει ποτε ετσι στα ξαφνικα αυτο? Που λετε να ωφειλεται? Μηπως ηταν χαλαρη η κατι τετοιο????

johnpan
26/10/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulemberg
Συμφορουμίτες καλησπερα!
Νεο μελος σχετικα στο φορουμ καθως αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα, οπως επισης και νεος κατοχος ενος honda cbf 250.
Να πω καταρχην το ποσο ευχαριστημενος ειμαι απο τις πρωτεσ βολτες μου μαζι της αλλα και να εκφρασω μια μικρη απορια...Προχτες, καθως παω να φυγω απ τη δουλεια, σχεδον 500 μετρα αφοτου εχω ξεκινησει παω να βαλω απο 2α σε 3η και καθως αφηνω το συμπλεκτη και ανοιγω το γκαζι η μηχανη απλα μαρσαρε σαν να μην ειχε κουμπωσει η ταχυτητα. Κανω εκει κατι αλχημειες μεχρι να καταλαβω τι εχει γινει και μεχρι να μου τελειωσει εντελως η φορα και σταματησω. Εν τω μεταξυ ακουγα και ενα παραξενο ηχο απο την αλυσιδα... Σταματαω εντελως και βλεπω οτι ειχε ελαφρα βγει η αλυσιδα απο τη θεση της... Βεβαια καταλαβα εκεινη την ωρα οτι με το χερι ετσι απλα δε μπαινει, (οπως στα ποδηλατα...) και επρεπε να βρω κλειδια τα οποια και δεν ειχα πανω μου για να καταφερω να την ξαναβαλω...Εν τελει τα καταφερα...
Να ρωτησω ρε παιδια, σας εχει τυχει ποτε ετσι στα ξαφνικα αυτο? Που λετε να ωφειλεται? Μηπως ηταν χαλαρη η κατι τετοιο????

είσαι πολύ τυχερός που δε χτύπησες και δεν έγινε ζημιά στη μηχανή. Θες επιγόντως τέντωμα. Μην το αμελήσεις, είναι πολύ επικύνδυνο.

johnpan
26/10/2010, 17:57
http://www.youtube.com/watch?v=kE49WIZf2zM

έφτιαξα ένα μικρό βιντεάκι για το τι μπορεί να κάνει ένα 250... Υπάρχουν κι άλλα στο account μου. :beer: :beer: :beer:

koulemberg
26/10/2010, 18:04
Οχι οχι ενταξει...Την εβαλα κατω, την επλυνα, τη λαδωσα, την τεντωσα κιολας και ειναι μια χαρα πλεον...Ευτυχως να λες που πηγαινα με 20km!!!
Παντως ακομα τη μαθαινω τη μηχανη και εχω πολλα να μαθω πανω της, καθωτι την πηρα με σκοπο να μαθω να οδηγαω.. Μεχρι σημερα μονο παπακι οδηγουσα οποτε για να παω στη κατηγορια που θελω θεωρησα σκοπιμο να περασω απο κατι ενδιαμεσο...
Τωρα θελω να του αλλαξω λαστιχα γιατι απο αυτα της μαμας του δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος. Εχουν ηδη κανει αλλωστε 13000 κμ οποτε ισως ειναι και η ωρα τους ουτως η αλλως. Οποιος εχει καμια αποψη για λαστιχα ας παραθεσει καμια γνωμη...
Ευχαριστω...!!

johnpan
26/10/2010, 18:16
έκανες πολύ καλά, με αυτό το μηχανάκι μπορείς να μάθεις τα πάντα για ασφάλτινη οδήγηση. Για λάστιχα στο βιντεάκι έχω κάποια Dunlop με τριγωνική κορώνα, τρελό κράτημα, καμία σχέση με της μάνας του. :beer:

koulemberg
26/10/2010, 18:18
Ειναι αυτα τα dunlop που συζητουνται εδω στο forum για το μηχανακι αυτο? Δε θυμαμαι ακριβως πως λεγονται...Αν ειναι αυτα θυμασαι αν στη βροχη ηταν καλα?

johnpan
26/10/2010, 18:23
πολύ καλά, το μισό βιντεάκι ήταν υπό βροχή :wave2:

koulemberg
26/10/2010, 18:29
Ωραιος...Τοτε μαλλον με βλεπω για αυτα...Εχεις υπ'οψη κανενα καλο μαγαζι στην Αθηνα που να μπορω να εμπιστευτω, καθωτι λιγο ασχετουλης επι του θεματος...? (Σε εχω ταραξει ε??? Τωρα που σε βρηκα..;) Επισης μηπως τυχαινει να ξερεις τιμούλα???

koulemberg
26/10/2010, 18:35
Μηπως θυμασαι πως λεγονται? Σε πρηζω το ξερω αλλα δεν εχει απαντησει κανενας αλλος βρε παληκαρε και γι αυτο σε εχω παρει μονοτερμα...

johnpan
26/10/2010, 18:40
den 3erw, 8a rwthsw na sou pw, den to exw pia to mhxanaki

kyri@kos
30/07/2011, 10:46
Καλημέρα..

Θα ήθελα να ρωτήσω μια ερώτηση που είναι περισσότερο πιο γενική..

Έχω και γω ένα cbf 250 που πήρα πριν λίγο καιρό.
Το γκάζι του είναι λίγο σκληρό, μήπως υπάρχει τρόπος να το μαλακώσω?
Ξεβιδώνοντας κάποια βίδα ας πούμε?
Δλδ όταν πχ ήμουν στην εθν. οδό και το κρατούσα σταθερό, πιάστηκε τ χέρι μου..
Είναι μήπως θέμα συνήθειας ή υπάρχει κάποια ρύθμιση???

Ευχαριστώ.

bubo
30/07/2011, 11:27
Να σου ευχηθώ καλοτάξιδη! Θα τη χαρείς πολύ!
Μήπως θέλει λάδωμα? Γενικά εγώ που την έχω 16 μήνες δεν το θεωρώ σκληρό. Ένα λάδωμα πάντως σίγουρα δεν θα του κάνει κακό!

spurosk
13/08/2011, 14:45
γεια σας cbfakides.
Για να μαζευομαστε παλι. .

johnpan
17/08/2011, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyri@kos
Καλημέρα..

Θα ήθελα να ρωτήσω μια ερώτηση που είναι περισσότερο πιο γενική..

Έχω και γω ένα cbf 250 που πήρα πριν λίγο καιρό.
Το γκάζι του είναι λίγο σκληρό, μήπως υπάρχει τρόπος να το μαλακώσω?
Ξεβιδώνοντας κάποια βίδα ας πούμε?
Δλδ όταν πχ ήμουν στην εθν. οδό και το κρατούσα σταθερό, πιάστηκε τ χέρι μου..
Είναι μήπως θέμα συνήθειας ή υπάρχει κάποια ρύθμιση???

Ευχαριστώ.

1. Εχει καλή επαναφορά όταν το αφήνεις? Ακούγεται 'τακ' όταν κλείνει?
2. Ανεβάζει στροφές αμέσως όταν αρχίσεις να το ανοίγεις? χωρίς νεκρή διαδρομή?

Αν απαντάς και στα δύο 'ναι' τότε δε θέλει ούτε βίδωμα ούτε ξεβίδωμα καμία βίδα.

kyri@kos
17/08/2011, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
1. Εχει καλή επαναφορά όταν το αφήνεις? Ακούγεται 'τακ' όταν κλείνει?
2. Ανεβάζει στροφές αμέσως όταν αρχίσεις να το ανοίγεις? χωρίς νεκρή διαδρομή?

Αν απαντάς και στα δύο 'ναι' τότε δε θέλει ούτε βίδωμα ούτε ξεβίδωμα καμία βίδα.
1.έχει καλή επαναφορά. Το τακ εννοείς όταν σβήνω την μηχανή?
2.ναι ανεβάζει στροφές μετά απο περιπου 1 εκατοστο που πιστευω ειναι λογικό.
Πάντως τωρα που το οδήγησα το έχω συνηθίσει...

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Το cbfάκι μου ακόμη και τώρα σε ζεστές μέρες θέλει το τσοκ για να πάρει μπρος.
Είναι λογικό αυτό?ή κάτι δν πάει καλά?

johnpan
17/08/2011, 21:03
λεω το τακ οταν αφησεις αποτομα το γκαζι να κλεισει μονο του. μπορεις να το ακουσεις καλυτερα με σβυστη μηχανη. σημαινει οτι τιποτα δεν φρεναρει τη ντιζα.

το θεμα με το τσοκ το εχουν πολλα cbf250. αν το πηρες μεταχειρα μπορεις να του κανεις εναν ελεγχο στις βαλβιδες. λογικα θα εχει κλεισει η βαλβιδα εισαγωγης. παντως δεν ειναι κατι σοβαρο.

kyri@kos
17/08/2011, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
λεω το τακ οταν αφησεις αποτομα το γκαζι να κλεισει μονο του. μπορεις να το ακουσεις καλυτερα με σβυστη μηχανη. σημαινει οτι τιποτα δεν φρεναρει τη ντιζα.

το θεμα με το τσοκ το εχουν πολλα cbf250. αν το πηρες μεταχειρα μπορεις να του κανεις εναν ελεγχο στις βαλβιδες. λογικα θα εχει κλεισει η βαλβιδα εισαγωγης. παντως δεν ειναι κατι σοβαρο.

Ναι μεταχειρισμένο το πήρα..Πάντα θέλει τσοκ αλλα αν ζεσταθεί δν το χρειάζεται...
Το τακ το κάνει... Δηλαδή θα έπρεπε να πάιρνει χωρις τσοκ έτσι??? Γιατί μου έχει κάνει εντύπωση...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

dimitrisag
19/08/2011, 17:23
Πάντως εγώ που το έχω ένα χρόνο το μηχανάκι το θέμα με το τσοκ δεν είναι τίποτα. Απλά όταν το βάζεις μπροστά να παίζεις το γκάζι για λίγο και μετά είσαι οκ. Και έχω ακούσει και από άλλους κατόχους πως κάποια μοντέλα έχουν ένα θέμα με τις πρώτες στροφές... Αλλά δεν είναι τίποτα!;)

kyri@kos
21/08/2011, 00:12
Παιδιά τις τελευταίες 2 μέρες παίρνει χωρις καθόλου τσοκ.
Απλά κρατάω λίγο περισοτερο την μίζα(δλδ 1 δευτερολεπτο περιπου). Μπορεί λοιπόν να ήταν και ιδέα μου. Τέσπα, καινούριος είμαι στις μηχανές εξού και οι χαζές απορίες που μου προκείπτουν..

Τώρα κάτι άλλο, νομίζω πως η διαδρομή του συμπλέκτη είναι πολύ μικρή δηλαδή η απόσταση απ την ώρα που αρχίζει η αποσύμπλεξη μέχρι πχ να σβήσει το μηχανάκι είναι πάρα πολύ μικρή.
Αυτό μπορεί να αλλάξει? Είδα στο manual για τα βιδάκια που έχει να σφίξω ή να ξεσφίξω αλλά νομίζω αφορούν το που θα αρχίζει η αποσύμπλεξη και όχι το πόσο μεγάλη θα είναι η διαδρομή..

Ευχαριστώ..

johnpan
21/08/2011, 20:11
μην κρατάς περισσότερο τη μίζα. 1 sec είναι οκ αλλά όχι περισσότερο.

Το δεύτερο δεν το εξηγείς σωστά. Οταν πατάς συμπλέκτη, το μοτέρ αποσυμπλέκει. Πες το με δικά σου λόγια γιατι δεν καταλαβα τιποτα

kyri@kos
22/08/2011, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
μην κρατάς περισσότερο τη μίζα. 1 sec είναι οκ αλλά όχι περισσότερο.

Το δεύτερο δεν το εξηγείς σωστά. Οταν πατάς συμπλέκτη, το μοτέρ αποσυμπλέκει. Πες το με δικά σου λόγια γιατι δεν καταλαβα τιποτα

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Αυτό που λέω είναι ότι η μανέτα του συμπλέκτη απ τη στιγμή που θα αρχίσει να δίνει κίνηση στην αλυσίδα μέχρι να τελειώσει η αποσύμπλεξη έχει πολυ μικρή διαδρομή. Κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα να σβήνει εύκολα η μηχανή στο ξεκίνημα... Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

johnpan
22/08/2011, 19:57
katalaba ti les alla to les la8os. Otan h maneta tou symplekth einai eleu8erh den exei teleiwsei h aposympleksh alla h sympleksh. To moter brisketai se aposympleksh otan kratas th maneta tou symplekth. Tespa, auto to ry8mizei h bida panw sth maneta. Pai3e afoba kai 8a deis pou se boleuei. An dyskoleuesai na bgaleis nekra shmainei oti isws exeis poly clutch drag dhladh den aposymplekei entelws otan trabas th maneta. Sto allo akro ths ry8mishs, 8a blepeis oti aposymplekei me elaxisth piesh sth maneta opote mporei akoma kai entelws eleu8erh na patinarei. Kapou anamesa se auta ta akra einai h idanikh 8esh. :wave2:

kyri@kos
23/08/2011, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
katalaba ti les alla to les la8os. Otan h maneta tou symplekth einai eleu8erh den exei teleiwsei h aposympleksh alla h sympleksh. To moter brisketai se aposympleksh otan kratas th maneta tou symplekth. Tespa, auto to ry8mizei h bida panw sth maneta. Pai3e afoba kai 8a deis pou se boleuei. An dyskoleuesai na bgaleis nekra shmainei oti isws exeis poly clutch drag dhladh den aposymplekei entelws otan trabas th maneta. Sto allo akro ths ry8mishs, 8a blepeis oti aposymplekei me elaxisth piesh sth maneta opote mporei akoma kai entelws eleu8erh na patinarei. Kapou anamesa se auta ta akra einai h idanikh 8esh. :wave2:

Αχα!!!! Οκ!!! Σε ευχαριστω πάρα πολύ!! Θα το δοκιμάσω όταν βρω χρόνο και θα ποστάρω!! Ευχαριστώ και πάλι!!!

kyri@kos
27/08/2011, 02:44
Το πείραξα λίγο...και είδα αλλαγή! Επίσης μπαίνουν και πιο εύκολα οι ταχύτητες τώρα...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ασχετο??

Το σταντ βρίσκεται ακριβως κάτω απ το αριστερό μαρσπιέ? Δηλαδή για να το βρώ πρέπει να ανεβάσω το μαρσπιε ή μόνο σε μένα συμβαίνει αυτό??

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας!

johnpan
27/08/2011, 12:39
πίσω από το μασιπιέ προεξέχει ένα τριγωνικό σιδεράκι... μάντεψε:wave2:

kyri@kos
28/08/2011, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
πίσω από το μασιπιέ προεξέχει ένα τριγωνικό σιδεράκι... μάντεψε:wave2:

Ναι.. Αυτο το τριγωνικό σιδεράκι βρίσκεται κατω απ το αριστερο μαρσπιε στο δικό μου...

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει καμια φωτό, να δω αν είναι ίδιο???

axar
03/07/2012, 11:38
Καλημέρα σας,

Είμαι καινούργιος στο forum και στον χώρο των 2 τροχών. Για την ακρίβεια μέχρι και πριν 8 χρόνια οδηγούσα κατα χρονολογική σειρά παπακι yamaha 90cc και HONDA STEED 400 cc. Για πολλούς και διάφορους λόγους κατέληξα ότι πρέπει να αγοράσω cbf 250. Ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα 2004 εως 2008 εκτός απο τις μαύρες ζάντες που έχουν τα μοντέλα του 2007; Με την νεκρά διορφώθηκε το πρόβλημα στα τελευταία μοντέλα ή όχι; Γιατί αν δεν υπάρχουν διαφορές θα κοιτάξω να πάρω το μηχανάκι με τα λιγότερα (πραγματικά;) χιλιόμετρα και ας είναι χρονολογικά πιο παλιό. Τι λέτε;

toyar
03/07/2012, 12:29
εχω το μοντελο του 07
οι διαφορες με τα πριν εναι εμφανισιακες και ελαχιστες, τα μηχανακια ειναι ιδια
στο δικο μου το προβλημα με τη νεκρα βελτιωνεται με καλα λαδια και σωστα ρυθμισμενη αλυσιδα
η σκεψη σου ειναι σωστη, παρε οτι βρεις σε καλυτερη κατασταση:beer:

axar
03/07/2012, 12:41
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είμαι απο νησί, οπότε το ψάξιμο θα μου πάρει λίγο χρόνο αλλά πιστεύω ότι θα βρω τα κατάλληλο.

johnpan
03/07/2012, 13:08
Καλημέρα σας,

Είμαι καινούργιος στο forum και στον χώρο των 2 τροχών. Για την ακρίβεια μέχρι και πριν 8 χρόνια οδηγούσα κατα χρονολογική σειρά παπακι yamaha 90cc και HONDA STEED 400 cc. Για πολλούς και διάφορους λόγους κατέληξα ότι πρέπει να αγοράσω cbf 250. Ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα 2004 εως 2008 εκτός απο τις μαύρες ζάντες που έχουν τα μοντέλα του 2007; Με την νεκρά διορφώθηκε το πρόβλημα στα τελευταία μοντέλα ή όχι; Γιατί αν δεν υπάρχουν διαφορές θα κοιτάξω να πάρω το μηχανάκι με τα λιγότερα (πραγματικά;) χιλιόμετρα και ας είναι χρονολογικά πιο παλιό. Τι λέτε;

Όπως σου είπαν τα παιδιά σχεδόν μηδέν διαφορές, το πρόβλημα με τη νεκρά δεν εξαφανίστηκε αλλά δεν το λες και πρόβλημα, είναι απλά ιδιοτροπία. Οι περισσότεροι μάστορες βάζουν motul5100 που πρέπει να είναι το χειρότερο λάδι για το σασμάν των cbf και transalp από προσωπική εμπειρία. Αν βάλεις ένα καλύτερο λάδι θα μαλακώσει σημαντικά. Belray δουλεύει πολύ ωραία αλλά είναι λίγο δυσεύρετο.

Φαντάζομαι έχεις κάνει test ride το μηχανάκι. Αν όχι κάντο γιατί μάλλον θα σου φανεί ψόφιο. Καλές βόλτες

todoros78
22/08/2012, 06:47
Καλημέρα παίδες...σήμερα πάω κι εγώ να κλείσω την 1η μου μηχανή (αν και 35 χρονών)!!!!ελπίζω να την αγαπήσω όπως την αγαπάτε όλοι εδώ μέσα (αν και είμαι ήδη ενθουσιασμένος) και ελπίζω να κρατήσει τόσο η μηχανή όσο για να μάθει και ο γιός μου (αν και είναι 11 μηνών ακόμα...) :))))))

Sapadak
22/08/2012, 09:07
Καλημέρα παίδες...σήμερα πάω κι εγώ να κλείσω την 1η μου μηχανή (αν και 35 χρονών)!!!!ελπίζω να την αγαπήσω όπως την αγαπάτε όλοι εδώ μέσα (αν και είμαι ήδη ενθουσιασμένος) και ελπίζω να κρατήσει τόσο η μηχανή όσο για να μάθει και ο γιός μου (αν και είναι 11 μηνών ακόμα...) :))))))

Μετα απο 7 γεματα χρονια, καμια 30κ χιλιομετρα, δεν εχω κανενα παραπονο

Θα(Να) το χαρεις φιλε

todoros78
22/08/2012, 09:35
και έχω και πρώτη ερώτηση....αν και έχω διαβάσει πολλά στο φόρουμ εδώ...είμαι μπερδεμένος σχετικά με το κράνος (τουλάχιστον,γιατί θα είναι και η πρώτη αγορά εξοπλισμου...μπουφάν και γάντια σύντομα,αλλά αργότερα) τελικά με δεδομένο ότι θα το χρησιμοποιώ για μέσα στην πόλη και βαριά να πετάγομαι και Λάρισα ή έστω ανατολικό Πήλιο (μένω Βόλο) τι κράνος να πάρω??? προφανώς από fiberglass αλλά από κει και πέρα???

johnpan
22/08/2012, 19:42
Κράνος όσο καλύτερο μπορεί η τσέπη σου. Οπωσδήποτε όχι λιγότερα από 150. Καλές κ φτηνές μάρκες ενδεικτικά: uvex, agv, vemar, kbc, lazer

Επίσης μπουφάν και γάντια μαζί με κράνος, όχι αργότερα. Αργότερα είναι μποτάκια και ίσως παντελόνι. Τα τρία πρώτα είναι τα ελάχιστα

todoros78
22/08/2012, 21:10
τελικά πληρώνοντας την μηχανή μου έδωσαν ένα LS2 DREAM για κράνος και ένα μπουφάν 4 εποχών(νομίζω POKAL CONDURA)στα 250 € εξτρά και με καλύτερη τιμή κοντά στα 100 € φθηνότερα...και τα 2 είχαν από 150 €...η αλήθεια είναι ότι η όλη φάση έγινε γρήγορα (δίπλωμα,αγορά μηχανής) και δεν πρόλαβα να κοιτάξω για καλύτερο κράνος τώρα με την αγορά της μηχανής και επειδή αύριο θα την πάρω,δεν υπάρχει περίπτωση να την οδηγήσω χωρίς κράνος και μπουφάν (ούτε για τσιγάρα - που δεν καπνίζω)οπότε και τα τσίμπησα και αυτά...τώρα για κράνος θα μαζέψω πολλές γνώμες όταν γυρίσω στην δουλειά μου (τυχερός αδειούχος) και μάλλον θα ψάξω στην διεθνή αγορά για κάτι καλύτερο....ευχαριστώ πάντως

Υ.Γ. κάποιο site εξωτερικού για καλές αγορές για την μηχανή και για μένα????

Sapadak
22/08/2012, 21:18
τελικά πληρώνοντας την μηχανή μου έδωσαν ένα LS2 DREAM για κράνος και ένα μπουφάν 4 εποχών(νομίζω POKAL CONDURA)στα 250 € εξτρά και με καλύτερη τιμή κοντά στα 100 € φθηνότερα...και τα 2 είχαν από 150 €...η αλήθεια είναι ότι η όλη φάση έγινε γρήγορα (δίπλωμα,αγορά μηχανής) και δεν πρόλαβα να κοιτάξω για καλύτερο κράνος τώρα με την αγορά της μηχανής και επειδή αύριο θα την πάρω,δεν υπάρχει περίπτωση να την οδηγήσω χωρίς κράνος και μπουφάν (ούτε για τσιγάρα - που δεν καπνίζω)οπότε και τα τσίμπησα και αυτά...τώρα για κράνος θα μαζέψω πολλές γνώμες όταν γυρίσω στην δουλειά μου (τυχερός αδειούχος) και μάλλον θα ψάξω στην διεθνή αγορά για κάτι καλύτερο....ευχαριστώ πάντως

Υ.Γ. κάποιο site εξωτερικού για καλές αγορές για την μηχανή και για μένα????

για σενα κοιτα στο fc-moto.de

Για τη μηχανη τι θελεις ακριβως??
Κοιτα το ebay.co.uk αν και τα περισσότερα θα τα βρεις εδω σε καλες τιμες (ζελατινα-διπλο σταντ-τανκ καβερ κτλ)

todoros78
23/08/2012, 10:03
κράνος μου έδωσαν ένα LS2-dream F384.3 με μπουφάν Pokal cordura-all weather στα 250 € (από 300+) ε και στον ενθουσιασμό μου απάνω τα πήρα...μάλλον μου έπισαε τα οπίσθια,αλλά δε θα το κάνω και θέμα,το πολύ πολύ ψάχνω για καλύτερο κράνος..
το διπλό σταντ το έχω σκεφτεί,αλλά που θα μου χρησιμεύσει (στο να στήσω την μηχανή σε επικληνές έδαφος ας πούμε??) μπορώ να το βάλω και μόνος μου??και επίσης σκέφτομαι και το gear indicator που έχω μπανίσει εδώ και μου κέντρισε το ενδιαφέρον (σαν εντελώς άσχετος με μηχανές....)

johnpan
23/08/2012, 10:29
Μην πετάς τα χρήματά σου, διπλό σταντ σε μηχανάκι 140 κιλών? gear indicator? σκοπός είναι να μάθεις σωστά τώρα που ξεκινάς. θα το καταλαβαίνεις αν το μηχανάκι θέλει μία πάνω ή μία κάτω, απολύτως άχρηστα τέτοια τσουμπλέκια