PDA

View Full Version : Γενικό chat για CBF-250



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11]

todoros78
23/08/2012, 11:38
για το διπλό σταντ με λίγα λόγια μου λες ότι δεν αξίζει...το άλλο το ξέρω ότι είναι πεταμένα λεφτά,αλλά μου φάνηκε να έχει χαβαλέ...ήδη στην πρώτη μου σωστή βόλτα - χωρίς τα διακριτικά της σχολής οδηγών και τον εκπαιδευτή πίσω μου - (μόλις την παρέλαβα!!!!) κατάλαβα αρκετά πολλά για το γκάζι και τον συμπλέκτη πως παίζει σ'αυτή την μηχανή...ανυπομονώ να την ξανακαβαλήσω :)))))

Sapadak
23/08/2012, 11:42
για το διπλό σταντ με λίγα λόγια μου λες ότι δεν αξίζει...το άλλο το ξέρω ότι είναι πεταμένα λεφτά,αλλά μου φάνηκε να έχει χαβαλέ...ήδη στην πρώτη μου σωστή βόλτα - χωρίς τα διακριτικά της σχολής οδηγών και τον εκπαιδευτή πίσω μου - (μόλις την παρέλαβα!!!!) κατάλαβα αρκετά πολλά για το γκάζι και τον συμπλέκτη πως παίζει σ'αυτή την μηχανή...ανυπομονώ να την ξανακαβαλήσω :)))))


Για μενα αξιζει το κόπο το διπλο σταντ.
Βοηθαει πολυ στη λιπανση της αλυσιδας, αν πεις να καταπιαστεις να κανεις καμια δουλιτσα μονος σου στο μοτο, ειναι ΠΟΛΥ ευκολοτερο με το να ειναι στο πλάγιο σταντ.
Επισης αν χρειαζεσε βαλιτσακι κοιτας προς Kappa μερια και το μέγεθος αναλογα τι σΕ βολευει (33λιτρα, 46λιτρα κτλ)

todoros78
23/08/2012, 11:53
δεν είναι κούκλα????

todoros78
30/08/2012, 20:13
καλησπέρα σας..έχω ερώτηση-απορία-προβληματισμό....σήμερα καθώς επέστρεφα από την δουλειά μου και ήνουν στον περιφερειακό (Βόλου) με 80 χλμ κατάλαβα πως η μηχανή κάπως κλωτσούσε....και το καταλάβαινα όλο και πιο έντονα (σε απόσταση 3-4 χλμ...)
ενστικτωδώς (από το αμάξι) πάτησα τον συμπλέκτη και το τράνταγμα σταμάτησε,αλλά μετά από λίγα μέτρα η μηχανή έσβησε (εν κινήσει!!!!!!) και ευτυχώς το κατάλαβα,έκανα δεξιά και σταμάτησα. από το πρωί το ντεπόζιτο μου έδειχνε σε σημεία 2 γραμμές και τις υπόλοιπες μια και να αναβοσβήνει (το σπίτι με το εργοστάσιο που δουλεύει έχουν απόσταση κοντά στα 10 χλμ). οκ μετά έβαλα την ρεζέρβα,έβαλα και βενζίνη και όλα καλά....και ρωτάω...αν δεν πατούσα τον συμπλέκτη στο αρχικό τράνταγμα θα έσβηνε η μηχανή ενώ ήμουν εν κινήσει???και τι θα γινόταν τότε με τα 80 χλμ που είχα (αν και μείωνα τότε)...και 2η ερώτηση, είναι δυνατόν η μια γραμμή να μου βγάζει 15-20 χλμ???δηλαδή μόλις αναβοσβήνει η τελευταία γραμμή να πάω για βενζίνη????

Συγνώμη για το μέγεθος,αλλά οι απορίες είναι απορίες...και εμπειρίες!!!ευχαριστώ

Sapadak
30/08/2012, 21:38
καλησπέρα σας..έχω ερώτηση-απορία-προβληματισμό....σήμερα καθώς επέστρεφα από την δουλειά μου και ήνουν στον περιφερειακό (Βόλου) με 80 χλμ κατάλαβα πως η μηχανή κάπως κλωτσούσε....και το καταλάβαινα όλο και πιο έντονα (σε απόσταση 3-4 χλμ...)
ενστικτωδώς (από το αμάξι) πάτησα τον συμπλέκτη και το τράνταγμα σταμάτησε,αλλά μετά από λίγα μέτρα η μηχανή έσβησε (εν κινήσει!!!!!!) και ευτυχώς το κατάλαβα,έκανα δεξιά και σταμάτησα. από το πρωί το ντεπόζιτο μου έδειχνε σε σημεία 2 γραμμές και τις υπόλοιπες μια και να αναβοσβήνει (το σπίτι με το εργοστάσιο που δουλεύει έχουν απόσταση κοντά στα 10 χλμ). οκ μετά έβαλα την ρεζέρβα,έβαλα και βενζίνη και όλα καλά....και ρωτάω...αν δεν πατούσα τον συμπλέκτη στο αρχικό τράνταγμα θα έσβηνε η μηχανή ενώ ήμουν εν κινήσει???και τι θα γινόταν τότε με τα 80 χλμ που είχα (αν και μείωνα τότε)...και 2η ερώτηση, είναι δυνατόν η μια γραμμή να μου βγάζει 15-20 χλμ???δηλαδή μόλις αναβοσβήνει η τελευταία γραμμή να πάω για βενζίνη????

Συγνώμη για το μέγεθος,αλλά οι απορίες είναι απορίες...και εμπειρίες!!!ευχαριστώ

Εξαρτατε αν ησουν σε ανηφορικό/κατηφορικό κομματι, και επισης ο δεικτης δεν ειναι αναλογικος (φανταζομαι το καταλαβες ηδη αυτο.
Αν δε πατουσες συμπλεκτη δε θα γινοταν κατι θα συνεχιζε το "βηξιμο" και μετα θα ακουγες ενα "μπουυυυυυυυυυ) θα ανοιγες γκαζι και δεν θα γινόταν τίποτα

mats8282
13/09/2012, 10:52
Κανά συνεργείο της προκοπής να πηγαίνω το CBFάκι μου ξέρουμε;

Κατά προτίμηση από Αμπελόκηπους και πάνω,αν είναι και κοντά στο Μαρούσι ακόμα καλύτερα...

bilbodemetrios
17/12/2012, 18:20
Ψάχνω μεταχειρισμένη κεφαλή βαλβίδων, το μοντέλο είναι του 2007, αν και νομίζω ότι δεν έχει σημασία. Οτιδήποτε βοηθητικό π.χ κάποιο link είναι καλοδεχούμενο.

spirosmiz
11/04/2013, 19:46
Καλησπερα... Σκευτομαι να αγορασω ενα cbf250 αφου πρωτα βγαλω το διπλωμα Α1 (ειμαι 18 χρονων). Ξερω οτι με τον προηγουμενο κανονισμο με το Α1 μπορουσες να οδηγησεις μια τετοια μηχανη. Με τα σημερινα δεδομενα μηπως ξερει κανενας αν ειναι νομιμο το CBF?

Sapadak
11/04/2013, 20:36
Καλησπερα... Σκευτομαι να αγορασω ενα cbf250 αφου πρωτα βγαλω το διπλωμα Α1 (ειμαι 18 χρονων). Ξερω οτι με τον προηγουμενο κανονισμο με το Α1 μπορουσες να οδηγησεις μια τετοια μηχανη. Με τα σημερινα δεδομενα μηπως ξερει κανενας αν ειναι νομιμο το CBF?

Δεν θα εισαι νομιμος

tas89
15/04/2013, 17:20
Παίδες καλησπέρα... Έχω ένα cbf 250 του 2008 και πρόσφατα άρχισα να ακούω ένα μικρό ανεπαίσθητο μεταλλικό ήχο από το μοτέρ, μόνο όμως όταν είναι ζεστό... Αφού άλλαξα τεντωτήρα καδένας, ο μάστορας μου είπε εντέλει να αλλάξω λάδι γιατί κατά πάσα πιθανότητα είναι οι βαλβίδες που δεν λιπαίνονται τόσο καλά... Τι άποψη έχετε εσείς?

toyar
15/04/2013, 17:47
συνηθως ο τεντωτηρας αδυνατιζει και ακουγεται λιγο η καδενα
ποσα χλμ εχεις; μπορει να εχει μια σχετικη φθορα και η καδενα και οι γλυστρες της
ποσο πηρες τον τεντωτηρα;
λαδι βαζεις 10W40 ετσι;

tas89
15/04/2013, 18:10
συνηθως ο τεντωτηρας αδυνατιζει και ακουγεται λιγο η καδενα
ποσα χλμ εχεις; μπορει να εχει μια σχετικη φθορα και η καδενα και οι γλυστρες της
ποσο πηρες τον τεντωτηρα;
λαδι βαζεις 10W40 ετσι;

Έχω 30000 χιλ., τον τεντωτήρα τον έβαλα 40ε. Βάζω το 10w40 castrol actevo... Λες με το πιο χοντρό να μην ακούγεται...? Το περίεργο όμως όπως μου είπε και ο μάστορας είναι οτί ακούγεται μόνο όταν είναι ζεστό και όχι κρύο... Για αυτό υποψιάζομαι το λάδι...

toyar
15/04/2013, 18:33
μπορει ο θορυβος να ειναι και απο την καμπανα αλλα τα χλμ που εχεις ειναι αρκετα οποτε θα ελεγα να μην αγχωνεσαι οσο ο ηχος παραμενει ανεπαισθητος οπως λες
τωρα που ζεσταινει ο καιρος μπορεις να δοκιμασεις ενα παχυτερο λαδακι
επειδη με ενδιαφερει.......45 ευρω εχω βρει τεντωτηρα γνησιο μονο το ανταλλακτικο, οταν λες τον εβαλες με 40 τι ακριβως εννοεις;

tas89
15/04/2013, 18:44
40ε και μάλιστα τον αυθεντικό, γιατί είδα το σακουλάκι... Πάντως σε φιλική τιμή, γιατί εργατικά πλήρωσα 10ε... Ήταν γνωστός ο μάστορας...

toyar
15/04/2013, 19:31
οκ ευχαριστω
εγω εχω 17000χλμ και ακουγεται καμμια φορα κρυο οποτε σκεφτομαι να τον αλλαξω καποια στιγμη

axmakaros
04/07/2013, 16:49
γενικα τα cbf 125 κ 250 βγαζουν προβληματα? ακουγετε οτι υπαρχει ενα θεμα με την νεκρα οταν εισαι σταματημενος ισχυει? κατι σερβις του ποσο στοιχιζουν?(π.χ.λαδακια φιλτρο λαδιου και τακακια). ευχαριστω!

toyar
04/07/2013, 17:27
για το 250........
18000χλμ χωρις προβλημα, μετα δεν ξερω
το σασμαν δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα συνηθιζεται
συντηρηση ελαχιστα παραπανω απο παπι

manolis1980
09/07/2013, 12:01
Για το θέμα με τον μεταλλικό θόρυβο που ανέφερε ο tas89, ακούγεται από τον τεντωτήρα και μετά από κάποια χλμ. θέλει αλλαγή, αν ο θόρυβος συνεχίζεται θέλει αλλαγή και η καδένα γιατί έχει χαλαρώσει αρκετά και ο τεντωτήρας δεν μπορεί να μαζέψει τα μπόσικα. Ήμουν κάτοχος CBF 250 και το είχα για 67000 χλμ. Είχα κάνει αλλαγή τεντωτήρα κοντά στις 40000 χλμ. και κατά τις 55000 χλμ. άρχισε να ακούγεται πάλι που σήμαινε ότι είχε πλέον αρκετά χαλαρώσει η καδένα και ήθελε αλλαγή. Βέβαια μου ακούγεται κάπως παράξενο να μην το κατάλαβε ο μάστορας σου γιατί εννοείτε πως η καδένα ακούγεται όταν ζεσταθούν τα μέταλλα λόγο της διαστολής. Τέλος πάντων εγώ τον τεντωτήρα τον είχα αγοράσει 45 ευρώ μόνο το εξάρτημα.

vaspiou
28/08/2013, 15:17
παιδια καλησπερα,

κανενα συνεργειο για το cbf 250 κοντα σε Αμπελοκηπους - Γκυζη κεντρο εχουμε? κατι να μου προτινετε??

thnx

LAMBIS
18/09/2013, 19:04
Παιδιά καλησπερα κι απο μενα.. σκεφτομαι να αγορασω το πρωτο μου δικυκλο (δεν εχω μεγαλη οδηγικη εμπειρια περα απο τη cb400 της σχολης (αποκτηση διπλωματος τον περασμενο Δεκεμβρη) και μια-μιαμιση εβδομαδα ενοικιασης ενος xmax) και σκεφτομουν λογω περισσοτερης χρησης του εντος πολης, το cbf250.. καμμια γνωμη πανω σ'αυτο; κατι που θα επρεπε να προσεξω για το συγκεκριμενο μηχανακι (προβληματα σαν μοντελο κλπ); και αν γνωριζουμε χοντρικα τι τιμη θα πρεπει να θεωρω σαν καλη για μοντελο 06-07..
Ευχαριστω

Homo Sapiens
22/09/2013, 00:58
Χαίρετε κυριοι.. Πριν απο κανα 7μηνο αγόρασα μεταχειρισμένη την cbf μου και είπα να δώσω το παρών. Έχω ψάξει αρκετά να βρώ τη λύση διαβαζοντας τα φορουμ για τις cbf αλλά πελάγωσα. Μιλάω για το ζήτημα των χαμηλών στροφών του κινητήρα όταν δεν έχει "ζεσταθεί", που έχει σαν αποτέλεσμα να σβήνει, αν δεν ανοίξω πρώτα το τσόκ για μισό/ένα λεπτό (χειμώνα-καλοκαίρι). Υπάρχει κάποιος που έχει βρεί τη λύση; Ρωτάω επειδή όχι απλά δεν μου περισσεύουν λεφτά για πειραματισμούς στο τι φταίει, αλλά ούτε καν τα διαθέτω, όντας φοιτητής. Τα πιο πιθανά σενάρια απο αυτά που άκουσα εντοπίζονται στις βαλβίδες και τα καπελώτα (οχι οτι ξέρω τι είναι αυτά).Άν είναι πράγματι εκεί πόσα θα χρειαστούν για να διορθωθεί;
Ευχαριστώ προκαταβολικά, αλλά και για όλα όσα έμαθα διαβάζοντας τα προηγούμενα.

jasper
09/12/2013, 20:30
Χαίρετε κυριοι.. Πριν απο κανα 7μηνο αγόρασα μεταχειρισμένη την cbf μου και είπα να δώσω το παρών. Έχω ψάξει αρκετά να βρώ τη λύση διαβαζοντας τα φορουμ για τις cbf αλλά πελάγωσα. Μιλάω για το ζήτημα των χαμηλών στροφών του κινητήρα όταν δεν έχει "ζεσταθεί", που έχει σαν αποτέλεσμα να σβήνει, αν δεν ανοίξω πρώτα το τσόκ για μισό/ένα λεπτό (χειμώνα-καλοκαίρι). Υπάρχει κάποιος που έχει βρεί τη λύση; Ρωτάω επειδή όχι απλά δεν μου περισσεύουν λεφτά για πειραματισμούς στο τι φταίει, αλλά ούτε καν τα διαθέτω, όντας φοιτητής. Τα πιο πιθανά σενάρια απο αυτά που άκουσα εντοπίζονται στις βαλβίδες και τα καπελώτα (οχι οτι ξέρω τι είναι αυτά).Άν είναι πράγματι εκεί πόσα θα χρειαστούν για να διορθωθεί;
Ευχαριστώ προκαταβολικά, αλλά και για όλα όσα έμαθα διαβάζοντας τα προηγούμενα.

Καλησπέρα,
αν είναι αρκετό το μισό - ένα λεπτό, ίσως αρκεί να αλλάξεις τη σειρά που κάνεις κάποια πράγματα. (Ξεκλείδωμα μηχανής, κράνος κλπ). Στη δικιά μου που θέλει περισσότερο χρόνο βάζω μπροστά και φεύγω κατευθείαν προσέχοντας να μην ανεβάσω πάνω από 4-5.000 στροφές. Σε δύο τετράγωνα έχει ζεστάνει αρκετά ώστε να κρατάει ρελαντί. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό, σου λέω τι κάνω εγώ.

oraiakoimomeni
29/04/2014, 15:49
Καλησπερα! Σκεφτομαι να αγορασω μια cbf 250 αλλα στα λεφτα μου βρισκω λιγα πραγματα. Ενα υποψηφιο προς αγορα που ειδα απο κοντα ηταν εμφανισιακα ολα ενταξει, με βιβλιο σερβις ενημερωμενο, αλλα εχει 80000 χιλιομετρα. Τι λετε? αξιζει η αγορα του ή σε 40000 χλμ θα τα τιναξει?

toyar
29/04/2014, 16:10
οχι δεν αξιζει
εχει περασει την ωφελιμη ζωη του
με λιγα λεφτα παραπανω πας σε κατι λιγοτερο χρησιμοποιημενο
προτιμησε το τελευταιο μοντελο με τις μαυρες ζαντες και κατω απο 40000χλμ

oraiakoimomeni
29/04/2014, 21:17
οχι δεν αξιζει
εχει περασει την ωφελιμη ζωη του
με λιγα λεφτα παραπανω πας σε κατι λιγοτερο χρησιμοποιημενο
προτιμησε το τελευταιο μοντελο με τις μαυρες ζαντες και κατω απο 40000χλμ

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Ποια η διαφορα αυτου με τις μαυρες ζαντες? Οσο για τα χιλιομετρα, αν το δει ενας μηχανικος θα μπορει να εκτιμησει αν τα χιλιομετρα ειναι γυρισμενα?Γιατι πουλιουνται και κατι μηχανες 8 χρονων με 25000 χλμ και μου φαινεται υποπτο το νουμερο.

Sapadak
29/04/2014, 21:34
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Ποια η διαφορα αυτου με τις μαυρες ζαντες? Οσο για τα χιλιομετρα, αν το δει ενας μηχανικος θα μπορει να εκτιμησει αν τα χιλιομετρα ειναι γυρισμενα?Γιατι πουλιουνται και κατι μηχανες 8 χρονων με 25000 χλμ και μου φαινεται υποπτο το νουμερο.

25500-26000 exei to diko mou kai einai 2005

toyar
30/04/2014, 05:58
υπαρχουν δυο <<μοντελα>>
2004-2005 με ασημι ζαντες και 2006-2007 με μαυρες
μηχανικα ειναι ιδια αλλαζουν μονο λιγο τα πλαστικα τους
τα πρωτα ειχαν κατι προβληματακια με την ευρεση νεκρας, τα δευτερα βελτιωθηκαν χωρις να λυθει τελειως
για να να μην σου λενε οτι θελουν σηκωνεις τη σελα και απο κατω υπαρχει ταμπελακι με νουμερο που τελειωνει σε 4 5 6 κλπ οποτε απο εκει βλεπεις τι μοντελο ειναι
κοιτα μονο σε ιδιωτες μην παρεις με πανω απο 40000χλμ και μην δωσεις πανω απο 2000
τσεκαρε οπωσδηποτε την κατασταση των αναλωσιμων: αλυσογραναζα,λαστιχα, ρουλεμαν τιμονιου αυτα ειναι 300 ευρω ακομα
21000 εχω και ειναι μαιος του 07

oraiakoimomeni
30/04/2014, 16:10
Ευχαριστω πολυ... Θα το παω να το δουν και σε ενα εξουσιοδοτημενο γιατι εγψ δεν ξερω πολλα.Θα μαθω ομως! Λογικα εκεινοι θα μου πουν αν αξιζει ή οχι η αγορα του, σωστα? Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!

nikoshalandrini
01/10/2014, 00:18
Γεια σας κ απο μενα..νεος στο φόρουμ κ νεος στον κοσμο των διτροχων οπότε θα ηθελα τα φωτα σας...εχω εδω κ εναμιση χρονο το sym symphony 150cc το οποιο το αγορασα μεταχειρισμενο...ειχα κάποια θεματακια αλλα σε γενικές γραμμές εμεινα αρκετα ευχαριστημενος...στο μυαλο μου ομως το τελευταίο καιρό τριγυρναει η ιδεα να το αλλαξω για κτ μεγαλυτερο ωστε να μπορω να κυκλοφορω στη πολη εξισου ανετα αλλα κ να μπορω να βγω κ λιγο προς τα εξω...και να που εμαθα από εναν συμπαίκτη μου(μπάσκετ) πως πουλαει το χοντα cbf250 1200 ευρώ (ισως ριξω κ λιγο ακόμα τη τιμη).μοντέλο 2005 με 56000χλμ. ..εμφανισιακα ειναι άψογο κυριολεκτικά! Το βλέπω συνεχεια καθως έρχεται με αυτο προπονηση πραγμα που σημαινει πως δυσκολο να εχει θεμα η μηχανη...εχω γνωστο μηχανικο ο οποιος θα το τσεκαρει πριν το παρω αν το αποφασισω...θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για το αν αξιζει να το παρω εφόσον παρω το οκ απο τον μηχανικο...λεφτα για καινούριο δεν υπάρχουν κ ούτε θέλω να μπλεξω με δοσεις. ..Ευχαριστώ!

toyar
01/10/2014, 06:09
αν το βλεπεις καλο απεξω και σε βεβαιωσει μηχανικος οτι ειναι οκ μεσα η τιμη ειναι πολυ καλη
απλα να τσεκαρεις-υπολογισεις τι αναλωσιμα θα χρειαστει αμεσα με την αγορα (σερβις, λαστιχα, φρενα)

notakos600
01/10/2014, 07:43
Αν είναι από άνθρωπο που τον ξέρεις καλά αγόρασέ το χωρίς δεύτερη σκέψη.
Έχει φθηνό service και είναι καλό μηχανάκι.

Eversman
01/10/2014, 08:19
Πολύ καλή μοτοσυκλέτα και όχι μόνο ώς entry level. Με κλειστά μάτια,εφόσον όπως είπαν και τα παιδιά είναι καλοσυντηρημένη.
Καλά και πολλά χιλιόμετρα να έχεις :)

nikoshalandrini
02/10/2014, 00:15
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!το παιδι το ξερω δυο χρόνια μεσα απο την ομαδα όχι οτι βγαινουμε κ για καφε αλλα μιλαμε πολυ στις προπονήσεις και ειναι πολυ καλος χαρακτήρας κ ηπιων τονων....δεν εχει ισως πολυ σημασια αλλα απο τη συμπεριφορά ενος ανθρωπου προς αλλους καταλαβαινεις ισως κ πως συμπεριφερεται κ στη μηχανη τ...κοιταζω ολους τους παράγοντες (υπερβολικός το ξερω)! Δεν τον εχω ρωτησει απο τωρα πολλες λεπτομέρειες γιατη μηχανη επειδή η αγορα αν γινει θα γινει σε ενα μηνα που θα βγάλει δίπλωμα για να παρει μεγαλύτερη μηχανή. ..τα λάστιχα πάντως ειναι σχετικα καινουρια..τωρα για σερβις κ φρενα δε ξέρω αλλα κ να χρειαστει κτ νορμαλ χαλαλι του..μιυ αρεσει πολυ σαν μηχανη... σαν μοντέλο κ χιλιόμετρα λετε πως δεν εχει θεμα και πως εχει ακομη ψωμια δλδ?

nikoshalandrini
08/10/2014, 22:28
Γεια σας και παλι παιδες! Σημερα πηγα με τον φιλο μου να δει τη μηχανη ο μηχανικος και ειχαμε θετικα σχολια..πολυ προσεγμενη χρηση και οτι αξιζει με χιλια να το αγοράσω. ..ο ιδιος μετα θα αναλάβει και τη μηχανη για τη συντηρηση...μου ειπε καλο ειναι να του βαζω 15-50 λαδι κ να τα αλλαζω καθε 3000χλμ...καθε 6000 λαδια κ φιλτρο λαδιου κ παει λεγοντας...το μονο πιυ μου πε ειναι πως η μηχανη πατιναρει, πραγμα το οποιοδεν ειναι κτ ανησυχητικο κ πως μπορει να διορθωθει αλλαζοντας κτ δισκάκια νομιζω.. δε τα θυμάμαι ολα απο οσα μου πε...επισης μου πε να παρω σπρει για την αλυσιδα κ να την γρασαρω καθε 300-400χλμ...δε ξερω ποια ειναι η γνωμη σας...με το καλο η αγορα και υστερα ολα θα μπουν σε μια σειρα! Σορρυ αν σας κούρασα αλλα ειμαι αρχαριος με τις μηχανές κ σμρ θεωρω πως πηρα αρκετες πληροφορίες κ θελω τις γνωμες κ απο μέλη του φόρουμ που επισης εχουν χοντα cbf...επισης καλο ειναι πως ο μηχανικός ειχε το ιδιο μοντέλο παλιότερα!

toyar
09/10/2014, 06:05
με το καλο να το παρεις λοιπον......
κι οταν το καβαλησεις και εχεις αποριες εδω ειμαστε:beer:

notakos600
09/10/2014, 15:36
Γεια σας και παλι παιδες! Σημερα πηγα με τον φιλο μου να δει τη μηχανη ο μηχανικος και ειχαμε θετικα σχολια..πολυ προσεγμενη χρηση και οτι αξιζει με χιλια να το αγοράσω. ..ο ιδιος μετα θα αναλάβει και τη μηχανη για τη συντηρηση...μου ειπε καλο ειναι να του βαζω 15-50 λαδι κ να τα αλλαζω καθε 3000χλμ...καθε 6000 λαδια κ φιλτρο λαδιου κ παει λεγοντας...το μονο πιυ μου πε ειναι πως η μηχανη πατιναρει, πραγμα το οποιοδεν ειναι κτ ανησυχητικο κ πως μπορει να διορθωθει αλλαζοντας κτ δισκάκια νομιζω.. δε τα θυμάμαι ολα απο οσα μου πε...επισης μου πε να παρω σπρει για την αλυσιδα κ να την γρασαρω καθε 300-400χλμ...δε ξερω ποια ειναι η γνωμη σας...με το καλο η αγορα και υστερα ολα θα μπουν σε μια σειρα! Σορρυ αν σας κούρασα αλλα ειμαι αρχαριος με τις μηχανές κ σμρ θεωρω πως πηρα αρκετες πληροφορίες κ θελω τις γνωμες κ απο μέλη του φόρουμ που επισης εχουν χοντα cbf...επισης καλο ειναι πως ο μηχανικός ειχε το ιδιο μοντέλο παλιότερα!

Τα δισκάκια αλλάζονται για πλάκα, νεκρά βρίσκεις εύκολα ή όχι;
Το λέω γιατί είχαν ένα θέμα τα συγκεκριμένα στην εύρεση νεκράς που δυστυχώς δεν διορθωνόταν.

nikoshalandrini
09/10/2014, 17:32
Το γνωστο θεμα με τη νεκρα όντως υπαρχει αλλα δεν το θεωρώ προβλημα...θεμα συνηθειας ειναι πιστεύω. ..

toyar
11/05/2015, 19:32
μηπως βρισκεται σε κανεναν κανενα καρμπυρατερ για ανταλλακτικα;

ΙΠΠΕΑΣ
02/12/2015, 04:33
γενικα τα cbf 125 κ 250 βγαζουν προβληματα? ακουγετε οτι υπαρχει ενα θεμα με την νεκρα οταν εισαι σταματημενος ισχυει? κατι σερβις του ποσο στοιχιζουν?(π.χ.λαδακια φιλτρο λαδιου και τακακια). ευχαριστω!
Ήταν ένα από τα θέματα που με απασχολούσαν(2007) για ένα περίπου χρόνο όταν σκεφτόμουν να αγοράσω αυτή τη μηχανούλα(250) για μετακινήσεις μέσα στην πόλη. Από συζητήσεις που είχα κάνει και εδώ και με κατόχους του συγκεκριμένου μοντέλου, είχα καταλήξει σε ένα συμπερασμα.
Για λόγους κόστους, ειδικά στα μικρά μοντέλα, κάποιες παρτίδες μερών του κινητήρα γίνονταν σε παραρτήματα εργοστασίων της Honda(ή συνεργατών τους) που ήταν σε τρίτες και τέταρτες χώρες.Το εξάρτημα που υποπτευόμασταν ότι είναι 'ύποπτο' είναι η καμπάνα του συμπλέκτη. Απο εκεί κατά πάσα πιθανότητα πηγάζει το γνωστό κουσούρι ... "Δεν μπορώ να βρω την νεκρά στο φανάρι για να αφήσω την τιμημένη την μανέτα".
Επαναλαμβάνω όλες οι καμπάνες για τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα δεν φτιάχνονταν από τις ίδιες γραμμές παραγωγής και έτσι αν πέσει αυτή η μοτοσυκλέτα στα χέρια σας μπορεί να είναι το πρόβλημα εμφανές , μπορεί και να μην είναι.

Σε συζητήσεις της ίδια περιόδου κάποιοι συνιστούσαν όταν σταματάς στο φανάρι να βάζεις πρώτα μία άλλη ταχύτητα να αφήνεις λίγο τη μανέτα για να κάνει πως φεύγει το μηχανάκι και μετά να την ξαναπατάς τέρμα για να προσπαθήσεις να βρεις νεκρά.

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος βρει άλλη καμπάνα ή τελοσπάντων κάποιο εξάρτημα κοντά στην καμπάνα που δημιουργεί το 'κουσούρι', ποιος θα σου εγγυηθεί εκ των προτέρων ότι το νέο εξάρτημα δεν προέρχεται και αυτό από τις 'προβληματικές' παρτίδες ;

Κλείνοντας , λέω ότι εγώ δεν αγόρασα την συγκεκριμένη μηχανή ποτέ γιατί λόγω πρωπικών/οικογενειακών συγκυριών ήρθαν τα πάντα τούμπα.

selito
03/08/2016, 20:32
Καλησπέρα παιδιά!
Σχετικά νέος στο forum Γιώργος το όνομα μου (διαβάζω κυρίως και δεν γράφω), και ελπίζω σύντομα νέος και στην παρέα των 250.

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας.

Έψαχνα ένα μηχανάκι που θα του κάνω χρήση παπιού, αλλά να μην είναι παπί και να κάνω και μικρά ταξιδάκια..

Τα γκάζια δεν με νοιαζουν και τόσο, προέχει η ασφάλεια και η οικονομία τόσο στην κατανάλωση όσο και στην συντήρηση, το budget μου είναι σχετικά μικρό (1.400-1.500) και κατέληξα λοιπόν στο cbf250.

Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με το συγκεκριμένο μοντέλο; Κόστος συντήρησης, κατανάλωση, αξιοπιστία;

Ευχαριατώ πολύ για τον χρόνο σας :)

toyar
03/08/2016, 21:55
-κοστος συντηρησης αστειο λιγο πανω απο παπι
μπουζι 10
λαδια 15
φ.λαδιου 6
βαλβιδες σπανια
λαστιχα 140
αλυσιδογραναζα 80

καταναλωση ευκολα πανω απο 400χλμ με 16 λτ τεποζιτο

αξιοπιστια πολυ καλη αν ο προηγουμενος το προσεχε και αν δεν εχει απειρα χλμ

selito
03/08/2016, 22:55
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Έχω ψηθεί αρκετά τον τελευταίο καιρό και πιστεύω πως θα το πάρω τελικά.

Θα συνεχίσω λίγο ακόμα το ψάξιμο και μέχρι αρχές Σεπτέμβρη ελπίζω να μπω και επίσημα στο section των cbf-άδων :)

nikoshalandrini
24/08/2016, 02:41
τελικα τι εκανες selito, το αγορασες?

ΝικόλαςXL
21/10/2016, 20:09
Τελικά τι εγιναν οι CBεφάδες?

τα πούλησαν όλα ? αναβαθμίστηκαν ? Τσαμπα διάβαζα 2 μερες 70 σελίδες? :D

toyar
21/10/2016, 20:16
παρων.....
σιγα μην το δωσω
μεγαλο παπι λεμε:smokin:

Jerry-cbf
20/11/2016, 00:58
χαιρετω την παρεα! Μολις αγορασα μεταχειρισμενη Cbf 250 του 06 και εχω ενα θέμα με το ρολόι και με το μετρητη ταξιδιου. Το πρωι όταν ξεκιναω την μηχανη και τα δυο μου εχουν γινει reset! Ξερει κανεις ποιο ειναι το προβλημα?

toyar
20/11/2016, 06:43
αυτο το κανει οταν ειναι πεσμενη η μπαταρια
τη στιγμη που μιζαρεις κανει μεγαλη πτωση τασης και χανει τις ενδειξεις
εχε το νου σου για αλλαγη μπαταριας

Jerry-cbf
22/11/2016, 21:58
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καμια μπαταρια που να αξιζει τα λεφτα της? Κατι ακομη μετα απο την διαδρομη μου και οταν την εχω 'ανοιξει' οταν μου ειναι ακινητη τα rpm φτανουν στις 2500 ειναι φυσιολογικο?

notakos600
23/11/2016, 07:45
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καμια μπαταρια που να αξιζει τα λεφτα της? Κατι ακομη μετα απο την διαδρομη μου και οταν την εχω 'ανοιξει' οταν μου ειναι ακινητη τα rpm φτανουν στις 2500 ειναι φυσιολογικο?

tps...

toyar
23/11/2016, 14:19
ειναι με καρμπυρατερ
οχι δεν ειναι φυσιολογικο κοιτα τις ντιζες του γκαζιου

leo1964
24/11/2016, 08:57
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις μπαταρίες Varta
Για τις υψηλές στροφές κοιτάς ντίζες,όπως ήδη σου πρότειναν και το ρελαντί από το καρμπυρατέρ

harris_x
07/02/2017, 09:16
έχω αλλάξει τα led στο καντράν και τα έχω κάνει λευκά.
Τα led είναι 11 στο σύνολο.
κάτω από τη φώτο υπάρχουν και οι οδηγίες αλλαγής τους.

Το παραπάνω μεταφέρθηκε σε ξεχωριστό νήμα για να μη χαθεί ;)

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=152044

toyar
30/09/2017, 12:37
καιρος για αλλαγη ελαστικων..............
θα ηθελα εντυπωσεις απο το ιδιο η αντιστοιχα μηχανακια για διαφορα λαστιχα
τωρα φοραει michelin street τα οποια ηταν καλα για δυο χρονια το πολυ
μετα απο 15000χλμ εχουν ελαχιστη φθορα στο πελμα οποτε στο δικο μου ματι φαινονται σκληρα
στα δυο δρονια εγιναν ξυλινα οποτε θα ηθελα να δοκιμασω κατι αλλο
οτι μαλακοτερο υπαρχει.....
:beer:

Sapadak
30/09/2017, 13:13
καιρος για αλλαγη ελαστικων..............
θα ηθελα εντυπωσεις απο το ιδιο η αντιστοιχα μηχανακια για διαφορα λαστιχα
τωρα φοραει michelin street τα οποια ηταν καλα για δυο χρονια το πολυ
μετα απο 15000χλμ εχουν ελαχιστη φθορα στο πελμα οποτε στο δικο μου ματι φαινονται σκληρα
στα δυο δρονια εγιναν ξυλινα οποτε θα ηθελα να δοκιμασω κατι αλλο
οτι μαλακοτερο υπαρχει.....
:beer:

Δεν ξέρω αν ειναι οτι μαλακότερο υπάρχει, αλλά το pilo sporty μεταμόρφωσε τη μηχανη

Alexinhogr
22/03/2018, 07:24
Καλημέρα παιδιά, σκέφτομαι να πάρω cbf250 μεταχειρισμένο, πήρα τηλ σε δυο αγγελίες και τα δυο έχουν κανει αλλαγή πιστονιού κ έχουν 70.000, η αλλαγή τους έγινε περιπου στα 60.000, είναι λογικό αυτό ;

ΝικόλαςXL
28/11/2018, 21:08
To ίδιο σκέφτομαι κ εγώ .

Αλλά κοιτώντας τις αγγελίες κ συγκρίνοντας οτι βλέπω , αρχίζω να πιστεύω οτι πάνω απο τα μισά έχουν πέσει,
αφου λείπουν αυτοκόλητα αρα είναι εν μέρει η ολοκληρα βαμμένα,
οι εξατμίσεις έχουν τα κλασικά βαθουλώματα,
Και κάτι πάιζει με τα μοντέλα .
Τελικά το 250 έβγαινε μέχρι το 2006, η το 2008 η όχι?
Επειδή βρήκα κ μοντέλο του 2010.

Grafton 505
28/11/2018, 21:43
Έβγαινε από το 2004 μέχρι το 2012.

https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CBF250

toyar
28/11/2018, 22:17
τα τελευταια κομματια που ηρθαν στην Ελλαδα ειναι του 2006
η χρονολογια κατασκευης γραφεται σε αυτοκολλητο στον σκελετο κατω απο τη σελα

Grafton 505
29/11/2018, 16:37
Μετά το 2006, δεν αγόρασε κανείς καινούργιο ; Περίεργο με φαίνεται.

toyar
29/11/2018, 18:03
αφου καταργηθηκε και δεν εφερε το καινουριο

Grafton 505
29/11/2018, 19:29
Α, είχε δύο εκδώσεις. Οκ.

ΝικόλαςXL
20/12/2018, 17:20
Ακόμα το σκέφτομαι ....:hmm:

Μικρό μου κάθεται γμτ! μετα το 600 στο 250 θα μου έρθει κάπως .... να πηγαίνει δικάβαλο? :hmm:

Μήπως να το πάρω ΚΑΙ αυτό ? έχει χωρο το πάρκιγκ, πολύ πολύ πουλάω το αμάξι κ παίρνω ενα μικρότερο.:hmm:

toyar
20/12/2018, 18:13
Απο το 600 θα σου ερθει πολυ καπως και ειδικα δικαβαλο.....
Για μεγαλο παπι παντως ειναι αστερι

Sapadak
20/12/2018, 18:16
Ακόμα το σκέφτομαι ....:hmm:

Μικρό μου κάθεται γμτ! μετα το 600 στο 250 θα μου έρθει κάπως .... να πηγαίνει δικάβαλο? :hmm:

Μήπως να το πάρω ΚΑΙ αυτό ? έχει χωρο το πάρκιγκ, πολύ πολύ πουλάω το αμάξι κ παίρνω ενα μικρότερο.:hmm:

Τι εννοείς να πηγαίνει δικάβαλο?

Μια χαρά πάει δικάβαλο, και σε πόλη με πολύ ανηφόρα.

ΝικόλαςXL
25/12/2018, 16:08
Οπως το είπες , ενα μεγάλο παπί.

Αυτός είναι κ ο ένας λόγος που το σκέφτομαι, η χαμηλή σε κόστος συντήρηση, ενας κύλινδρος αρα έχουμε κάποιους κραδασμούς παραπάνω, αλλά κ ένα μπουζί, οχι ψυγεία αρα όχι ψυκτικά υγρά , 1.5 λτ λάδι ,χωρίς πολλά κουστουμια αρα κ λιγότερο αγχος, φθηνότερα ανταλλακτικά κ αναλώσιμα και
ένας δεύτερος το βάρος , αφού ένα θέμα με το αριστερό ποδάρι με αναγκάζει να ζορίζομαι με το 600αρι, κανονικά θα έπρεπε να την ψάχνω για σκούτερ αλλά ούτε να το σκέφτομαι, δεν μπορώ να με φανταστώ δίχως τεπόζιτο ανάμεσα στα πόδια.

Ομως κακά τα ψέματα οι απαιτήσεις θα πρέπει να μειωθούν , δεν ξέρω σε τι ποσοστό αλλά θα πρέπει να ξεχάσω την ροπάκλα που απο τα 40 μεχρι τα 160 πάει με 6η κ δικάβαλο μάλιστα.

Θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι συχνές αλλαγές ταχυτήτων κ σε σχετικά ψηλές στροφές αν θέλω να κινούμαι με αξιοπρέπεια.
Βέβαια απο ότι βλέπω σε βιντεο στο γιουτιουμπ δεν έχει θέμα να στροφάρει σε ψηλές στροφές.

Θα δούμε .... με το νέο έτος οι αποφάσεις κ ανάλογα σε τι κατάσταση και τιμές θα τα βρίσκω.

toyar
25/12/2018, 16:13
δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα σε μονοκυλινδρο 250 και τετρακυλινδρο 600
αν θες κατι ελαφρυ ευκινητο απροβληματιστο οικονομικο οκ αλλα μην μπαινεις σε συγκρισεις

ΝικόλαςXL
28/12/2018, 20:11
Δεν κάνω συγκρίσεις , ξερω τι έχω κ σε τι πάω (αν πάω) .

Είναι διαφορετικά πράματα ετσι η αλλιώς.

Το μόνο ίσως που μου τη δίνει στο 250 είναι η ηλικία του, τα πολλά χιλιόμετρα το ότι δύσκολα βρίσκεις α΄χέρι , κ οτι ισως ο προηγούμενος να είχε απαιτήσεις απο αυτό κ το πήγαινε στα όριά του.
Διαβάζω εδώ μέσα κ για κάτι καμπάνες κ δεν μου αρέσει να μπλέξω.

Απο την άλλη τι άλλες επιλογές έχω για κάτι φθηνό κ αξιόπιστο σε αυτά τα κυβικά?

paraligo
30/03/2020, 20:56
Συγνώμη που σάς ξυπνάω απο τον λήθαργο..........
Είμαι νέος κάτοχος cbf και ψάχνω διπλό σταντ
Παίζει κανένα;

toyar
12/02/2022, 12:43
για οποιον μπορει να φανει χρησιμο....
τον τελευταιο καιρο και γυρω στις 70000χλμ το μοτερ ειχε αγριο δουλεμα σε σχεση με κραδασμους
παρατηρησα οτι πατωντας τον λεβιε των ταχυτητων κατω με δυναμη οι κραδασμοι εσβηναν
σημερα εκατσα και τσεκαρα ολες τις βασεις του μοτερ οι οποιες τελικα ειχαν ξεσφιξει
σφιχθηκαν με ροποκλειδο βασει manual αλλα με εκπληξη ανακαλυψα οτι η πανω βαση που πιανει σε σκελετο και κεφαλη λειπει τελειως
σε αναζητηση στα ανταλλακτικα ειδα οτι επισης δεν εμφανιζεται
αναφερω τη διαδικασια γιατι στα τακτικα service δεν τη ζηταει ρητα