PDA

View Full Version : Γενικό chat για CBF-250



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11

jasper
23/10/2005, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Jasper, αν πεταει λαδια, πρεπει να πας το φτιαξεις. Εγω που το σπασα με 10.000 rpm, και 153χλμω, σε κατηφορα μεγαλη, δεν εβγαλε απο πουθενα λαδια. Εχεις προβλημα!

Το πρόβλημά μου είναι να πεισθεί η γυναίκα μου ότι τα 10.000? του TDM δεν είναι πολλά :D :D . Το Honda απλά ζορίζεται από την πολύ συμπίεση και δακρύζει από 2-3 τσιμούχες - φλάντζες.:p

ΙΠΠΕΑΣ
23/10/2005, 20:01
Ναι αλλά γιατί ; Εγώ δεν έχω ακούσει κανούργια μηχανάκια να χάνουν λάδια

johnpan
24/10/2005, 09:04
Trez, οτιδήποτε τελείωνει σε παν, όπως πίταΠαν , μοτοΠαν, πιτερΠαν, έχω πνευματικά δικαιώματα και πρέπει να πληρώνεις για να το αναφέρεις, οπότε να προτιμάς το τζονΠαν που είναι δωρεάν!!


Και ρε φίλε Jasper, θα πας να δώσεις 10.000 για TDM ????! Το ανύπαρκτο μηχανάκι? Που ούτε στρίβει ούτε ταξιδεύει ούτε χώμα πατάει, ουτε για πόλη κάνει? Ρε σκέψου το καλά ε?:eyepop:

Και πούστε, καλή εβδομάδα ρε!:beer:

jasper
24/10/2005, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan

Και ρε φίλε Jasper, θα πας να δώσεις 10.000 για TDM ????! Το ανύπαρκτο μηχανάκι? Που ούτε στρίβει ούτε ταξιδεύει ούτε χώμα πατάει, ουτε για πόλη κάνει? Ρε σκέψου το καλά ε?:eyepop:



Δύο φίλοι μου που το έχουν δεν μπορώ να πω ότι συμφωνούν μαζί σου.
Μπορεί να ισχύουν όσα γράφεις αλλά συγκρινόμενο με άλλο μηχανάκι κάθε φορά. Αν στο χώμα το συγκρίνεις με KTM, στο δρόμο με BMW R1200, στην πόλη με το cbfάκι, στο στρίψιμο με κανένα δίχρονο 50αρι scooter, εντάξει μειονεκτεί. Τέλος πάντων, το thread δεν έχει θέμα το TDM οπότε ας μην το τραβήξουμε. Ούτε και είμαι ειδικός TDMολόγος. 2-3 βόλτες το έχω κάνει. :beer:

johnpan
24/10/2005, 09:55
συγγνώμη αν σε πήρα από τα μούτρα φίλε μου! Αν σου αρέσει εγώ πάσο. Το θέμα του θρεντ είναι γενικό οπότε μη το φοβάσαι.

εγώ το tdm το συγκρίνω με τα 10.000 και με μηχανές κοντά σε αυτά τα λευτά ή και αρκετά λιγότερα....

Anyway, grab a beer:beer:

jasper
24/10/2005, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
συγγνώμη αν σε πήρα από τα μούτρα φίλε μου! Αν σου αρέσει εγώ πάσο. Το θέμα του θρεντ είναι γενικό οπότε μη το φοβάσαι.

εγώ το tdm το συγκρίνω με τα 10.000 και με μηχανές κοντά σε αυτά τα λευτά ή και αρκετά λιγότερα....

Anyway, grab a beer:beer:

οχι ρε φίλε, καμία σχέση. Οι γνώμες είναι για να ακούγονται και καλά κάνεις και λές τη δική σου. Όποιος θέλει να μην κριτικάρεται η γνώμη του μπορεί να τη λέει στον τοίχο του μετά από την προσευχή του.:) :)

johnpan
24/10/2005, 11:27
α ρε μπίλι έπαιζε να έρθω αν δε πήγαινα Πάτρα, αλλά με στραβό τιμόνι, ούτε Πάτρα θα πάω... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=212632#post212632

BILLY FILTH
27/10/2005, 20:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
[B]έμαθε κανείς περισσότερα για το νέο cbf και πού βρήκε τα παραπάνω άλογα?

αυτά βρήκα για το νέο cbf 250


26992

oulas
27/10/2005, 20:34
Για Γελια ειναι. ουτε ενα ιππο παραπανω δεν εχει το νεο μοντελο!:rotflmao: :rotflmao:

BILLY FILTH
28/10/2005, 23:17
μπορείτε όλοι μαζί να αρχίσετε να γελάτε. Η μαλακία που έκανε η μηχανή οφείλεται σε μένα. Είτε το πιστεύετε είτε όχι έχω βάλει εδώ και κανά μήνα ένα πανάκι κάτω από τη σέλα για περιπτώσεις που είναι βρεγμένη η σέλα ή που με έχει χέσει κανά πουλί. Εχθές που το πήρα για να καθαρίσω κάτι νερά φαίνεται δεν το έβαλα καλά στη θέση του με αποτέλεσμα να το τραβάνε σιγά σιγά οι αεραγωγοί που είναι κάτω από τη σέλα και να μου κάνει αυτή τη μαλακία. Αφού συνηδειτοποίησα μετά από πολύ σκέψη τη μαλακία που είχε παιχτεί πήγα μια βόλτα και τώρα όλα ο.κ.Πιστεύω πως δικαιωματικά το βραβείο μαλακίας για το έτος 2005 πρέπει να απονεμηθεί σε μένα.

johnpan
29/10/2005, 01:52
Να το πάρεις, σου αξίζει!! :beer: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε πάντα κοιτάμε τι βάζουμε κοντά στο φίλτρο αέρα για να μη το ρουφήξει! Το πανάκι το βάζουμε βαθιά στην ουρά πίσω από τα εργαλεία. :sun:

oulas
29/10/2005, 08:45
Το πανάκι το βάζουμε βαθιά στην ουρά πίσω από τα εργαλεία.

Το πανακι το βαζουμεστην ωραιοτατη μας μπακαζιερα, οπου βαζουμε το κρανακι μας την αλυσιδιτσα μας, το φαγητο για την δουλεια, τα εργαλεια μας και ειμαστε ΚΥΡΙΟΙ!

jasper
29/10/2005, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Το πανακι το βαζουμεστην ωραιοτατη μας μπακαζιερα, οπου βαζουμε το κρανακι μας την αλυσιδιτσα μας, το φαγητο για την δουλεια, τα εργαλεια μας και ειμαστε ΚΥΡΙΟΙ!

Πέστα ρε oulas. Συμφωνώ απολύτως για τη μπαγκαζιέρα. Τα πλεονεκτήματά της εξανεμίζουν την ατσουμπαλοσύνη της.

johnpan
29/10/2005, 16:50
οκ αλλά εγώ μίλησα για το ποια είναι η σωστή θέση ΚΑΤΩ από τη σέλα. Εκτός αν όλοι όσοι κουβαλάμε πανάκι πρέπει να πάρουμε μπαγκαζιέρα:lol: :lol: :lol:

oulas
29/10/2005, 22:36
Μην περνετε, ειναι καλυτερα να κουβαλατε τα πραγματα, στο χερι, στο τιμονι(γρατζουνιες τεποζιτο) να εχετε το μηχανακι για διακοσμητικο! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κατα βαθος θα βαζατε μπακαζιερα, γιατι ειδη εχετε απηβδηση που δεν μπορειτε να μετακινηθειτε ανετα, και κουβαλατε συνεχεια, αλλα φοβαστε τι θα πει ο καθε καγκουρας για την ομορφια της μηχανης σας, και την γκομενα που δεν θα μπορει να αναιβει ευκολα πανω στην μηχανη!:lol: :lol: :lol:

jasper
29/10/2005, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
......, και την γκομενα που δεν θα μπορει να αναιβει ευκολα πανω στην μηχανη!:lol: :lol: :lol:

Θίγεις ένα μεγάλο κεφάλαιο oulas! Κατά τη γνώμη μου αν η γκόμενα δεν είναι από την εθνική ομάδα της ρυθμικής ή της ενόργανης, ο σωστός τρόπος είναι πατώντας με δύναμη στο ένα πατάκι και περνώντας το άλλο πόδι πάνω από τη σέλα και όχι από τη σχάρα. Ο μόνος κίνδυνος είναι να χαζεύoyme και να μην κρατάμε κόντρα στην πλευρά που ξεκινά την ανάβαση οπότε η μηχανή μας παίρνει από κάτω.:a4:

johnpan
30/10/2005, 00:50
ναι ούλα βέβαια είναι γνωστό τοις πάσοι πως όποιοι δεν έχουν μπαγκαζιέρα σαν εσένα είναι βλάκες...

που γρατσουνάνε το μηχανάκι τους

που το έχουν για διακοσμιτικό

που τους απασχολεί τη γνώμη έχουν οι κάγκουρες...

Πολύ εύκολα το πάμε στις διαμάχες αν πούμε και οι υπόλοιπου που δεν έχουμε μπαγκαζιέρα διάφορα όμορφα πράγματα για αυτούς που έχουν.... αλλά άσε γιατί εγώ θα τρέχω πάλι να τα μεταφέρω...

Δύσκολο να πούμε ότι το αν έχεις μπαγκαζιέρα ή όχι δεν είναι σωστό ή λάθος αλλά απλά γούστα του καθένα... :wave2:

Μεγαλώστε ρε. Χιούμορ το λέτε αυτό?:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

oulas
30/10/2005, 08:38
ναι ούλα βέβαια είναι γνωστό τοις πάσοι πως όποιοι δεν έχουν μπαγκαζιέρα σαν εσένα είναι βλάκες...

Αυτα μονος σου τα λες, και μονος σου παρεξηγιεσαι! :rotflmao: :rotflmao:

Rezeguet
30/10/2005, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
Πιστεύω πως δικαιωματικά το βραβείο μαλακίας για το έτος 2005 πρέπει να απονεμηθεί σε μένα.

pare


27116

BILLY FILTH
30/10/2005, 13:02
φίλε rezeguet είναι η μόνη φορά που δε θα τα πάρω με μια κίνησή σου ή με κάτι που είπες είτε σε μένα είτε σε κάποιον άλλο. Απλά να ξέρεις ότι κάποιοι παίρνουν αυτό το βραβείο για ένα χρόνο και άλλοι το κουβαλάν μαζί τους κάθε μέρα (σε παραπέμπω στο καφενείο των φιλάθλων και την κλασσική ατάκα του Γεωργίου).

oulas
30/10/2005, 14:52
Απλά να ξέρεις ότι κάποιοι παίρνουν αυτό το βραβείο για ένα χρόνο και άλλοι το κουβαλάν μαζί τους κάθε μέρα

:a013:

johnpan
30/10/2005, 22:21
να ηρεμήσουν τα πνεύματα έχουμε γίνει όλοι μπίλιες και ο περίγελος του φόρουμ. Συνεχίστε με π.μ.:wave2:

oulas
30/10/2005, 23:18
να ηρεμήσουν τα πνεύματα έχουμε γίνει όλοι μπίλιες και ο περίγελος του φόρουμ

Ναι, εχετε ξαναδει αλλη κατηγορια να τσακονεται τοσο πολυ ματαξυ των μελων της:hypnotize

johnpan
01/11/2005, 22:01
Για να αλλαξουμε θέμα

Σήμερα ήμουν για καφέ με ένα φίλο που δουλεύει σε γνωστο μοτοπεριοδικό. Του λέω με τι ήρθες σήμερα? Μου λέει αδιάφορα "με αυτό το καινούριο το ER" !!!! :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Το είδα και από κοντά σε μαύρο... Οπως είπε και κάποιος γνωστός.... "ΔΕ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ"!!:bigcry: :bigcry:

oulas
01/11/2005, 22:39
Εσυ που το δες απο κοντα σου αρεσε;

Alexander
02/11/2005, 09:33
Σήμερα πέρασε από δίπλα μου ένα 250 με aftermarket εξάτμιση. Πιο ανοιχτή η μπούκα και αρκετά διαφορετικός ο θόρυβος.

johnpan
02/11/2005, 13:35
Ο Χειλάκης όταν έλεγε "Δεν περιγράφω άλλο" γιατί από τη συγκίνηση και την κ@υλα δε μπορούσε να μιλήσει, του άρεσε που πήραμε το ευρωπαϊκό ή όχι? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε τρελλάθηκα λέμεεεε

oulas
25/11/2005, 08:23
Συμφωνα με την εκτιμηση μου εμενα δεν μου τρωει πανω απο 40 ευρο για 800χλμ. Αν παρεις μηχανη 600 θα καιει οπως αυτοκινητο. Αυτα ειναι ηδη γνωστα.

oulas
25/11/2005, 08:27
Η εκτιμιση μου για Ερ 5 θα ειναι σαν να εχεις ενα μιψρα 1100cc Σιγουρα!

Επειδη εισαι φτωχομπινες (Με την καλη ενοια) και θες το μηχανακι για την πολη μην πας και παρεις κανα 600αρι.

ΜΑχ 500cc. Παλαια οι εταιρειες εβγαζαν 300 και 400. Τωρα τα εχουν κανει τελειως μπουρδελο!

pavlarian
25/11/2005, 10:11
Ναι ρε παιδια, με 10 ευρώ ξεπερνώ τα 200 χλμ χαλαρά στην πόλη, άρα τα 800 άνετα κάτω από 40.
Τελικά το έχει πάρει κανείς σε κόκκινο? Δεν το έχω δει πέρα από το δικό μου....

oulas
25/11/2005, 11:00
Εγω τοσο καιρο μια φορα ειδα ενα κοκκινο στον δρομο. Απο τοτε τπτ. Πολλα ασημενια και μετα μαυρα.

johnpan
25/11/2005, 11:20
Για την αερόψυξη ξεκολάτε πια...

.. Ακούστε...

ο αερόψυκτος κινητήρας ΔΕΝ είναι ένας υγρόψυκτος χωρίς το ψυγείο, ώστε να ανυσυχούμε μην πάθει τίποτα.

Είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άλλος κινητήρας, άλλη δομή, άλλα μέταλλα, ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟΣ για να ψύχεται από τη ροή του αέρα. Δεν είναι συμβιβασμός, είναι απλά ΑΛΛΟΣ ΤΥΠΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.

Στο Dakar τρέχουν και με αερόψυκτα, ο Ορφανός κέρδισε με XR 400. Ξέρετε τη ζέστη έχει στην έρημο? Φτάνει και πάνω από 50 βαθμούς. Και το XR-400 πήγαινε 130-140 σταθερά στα ανοιχτά κομμάτια. Ο Ορφανός ο ίδιος μου το είπε για όσους αμφιβάλλουν. Και τον ρώτησα και για το μοτέρ, δεν ανοίχτηκε καθόλου όλο το 15νθήμερο στο Dakar.

Τα αερόψυκτα τα έφτιαξαν για να μην έχουν την ανάγκη του νερού, ειδικά στην έρημο που λείπει....

Για το ταξίδι, είτε έχετε αερόψυκτο είτε υδρόψυκτο είτε 1κύλινδρο - 2κύλινδρο - 3κύλινδρο - 4κύλινδρο μπορεί να πάθει κάτι αν το πηγαίνετε ΤΕΛΙΚΗ για πολλή ώρα. Απλά είναι πιο πιθανό να γίνει αυτό στα 140 παρά στα 340!

Αυτή είναι η διαφορά στα κυβικά 250-500. Ο Ιππέας γράφει ότι θα πηγαίνει με 90 και αιχμές στα 130, που το 250 το κάνει υπεράνετα.-

oulas
25/11/2005, 13:04
ο αερόψυκτος κινητήρας ΔΕΝ είναι ένας υγρόψυκτος χωρίς το ψυγείο, ώστε να ανυσυχούμε μην πάθει τίποτα.

Πεστα Αγ Γιαννη μου!

Ετσι ακριβως ειναι με τα αεροψυκτα.
Ψυχοντε με την ροη του αερα, ειτε ειναι ζεστος ειτε ειναι κρυος

Το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι να ειναι η μηχανη ακινητη για πολυ ωρα και να δουλευει. Δηλαδη πρεπει να εισαι παπαρας για να της κανεις ζημια.

Πχ να την εχεις βαλει μπροστα, να σε φωναξει ο γειτονας να μηλησετε για 5 λεπτα, και εσυ να πας για καψε καμια ωρα!

Βρε Ιππεα το σκυλοπαπο σου αεροψυκτο δεν ειναι ρε;
Επαθε ποτε τπτ;

Ισα ισα που τα υγροψυκτα ειναι πιο επικυνδυνα. Αν πχ σου παρει ενα κολαρω, η δεν γινεται η κυκλοφορια του ψυκτικου υγρου, δεν εχεις χρονο πανω απο 5 λεπτα.

Δηλαδη αν δεν προσεχεις το δεικτη θερμοκρασιας, και εχεις προβλημα, και αυτος ανεβενει, θα βρεθεις ξαφνικα με το πιστονι στο χερι!


Οχι τπτ το επαθα ο ιδιος με το προηγουμενο μηχανακι, χειμωνας και με κρυο κιολας, επειδη ειχε χαλασει ενα γραναζι, που δεινει κινηση στην αντλια, για να κυκλοφορει το ψυκτικο υγρο. Κοιταω θερμοκρασια οπως οδηγουσα, στα κοκκινα στον θεο, και ειχα ξεκινηση πριν 10 λεπτα απο το σπιτι.

Κανω πουλες απο αριστερη λγριδα προς μεσαια για να το σταματησω, και δεν προλαβαινω, γκουπ γκουπ γκου, σβησιμο κολισε, ο κινητηρας!

Και φαντασου εμεινα χειμωνα στη εθνικη οδο, βραδι, και εριχνε και χιονονερο!

Γι αυτο και μετα πηρα Χονδα, Μονοκυλινδρο, αεροψυκτο, ταμπουρακι(του αλλαζεις τα ναλωσιμα του, πολυ πιο σπανια με σχεσει το δισκοφρενο), 1 μπουζακι, καρμπς.

Υπαρχει πιο απλη κατρασκευη για την χρηξση της πολης και μερικα ταξιδακια που θελουμε. Πηγαινε ρε συ και κανε ενα test drive!

ΙΠΠΕΑΣ
25/11/2005, 14:41
Καλύφθηκα από τις απαντήσεις σας και εφόσον θα πηγαίνω ταξιδάκι με 100-110 χωρίς να ζορίζεται ιδιαίτερα. Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν και πολύ. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η κατανάλωση γιατί δεν θέλω να καταντήσω δοσατζής σαν μερικούς μερικούς που πριν πάρουν το μισθό στο χέρι έχει φύγει από εδώ και από εκεί χωρίς να το καταλάβουν.

Αν αποφασίσω τελικά να μην παρω σε 1-2 χρόνια αυτό το μηχανάκι και πάρω κανένα άλλο θα είναι είτε γιατί ξαναβγήκαν καινούργια 400άρια στη πιάτσα είτε γιατί αποφάσισα ότι αυτοκίνητο δεν πρόκειται να πάρω λόγω των οικονομικών μου.

Α και ναι είμαι φτωχός, εγώ και 2 στους 5 Έλληνες :sad:

Ρε κουφάλες κατασκευαστές βγάλτε ξανά τα 400άρια στους δρόμους να πάρει και ο φτωχός κόσμος μηχανές :sad: Ένα λίτρο βενζίνη έχει φτάσει όσο ένα σακουλάκι ηρωΐνη πως να συντηρήσουμε μεγάλες μηχανές ; Εκτός και αν ανακαλύψατε κανένα κινητήρα που καίει νερό.

ΙΠΠΕΑΣ
25/11/2005, 16:50
Έχει κατεβάσει κανένας τη μηχανή του σε χώμα;

Δεν εννοώ να κάνει κάποιος εντουριές σε βράχια απλά να κάνει μία απόσταση 5-6 χιλιομέτρων με 20-40 χ.α.ω σε χώμα και χαλίκι, από αυτά που βλέπουμε στα νησιά μας, όταν βγούμε από το κεντρικό δρόμο για να βρούμε μία καλή και ήσυχη παραλία.

Επίσης ας πει κάποιος αν ξέρει κάποια μηχανή που υπάρχει καινούργια στην αγορά με τα χαρακτηριστικά του CBF 250 που να έχει περισσότερο το χαρακτήρα on - off με λίγο πιο εντουράτα λάστιχα (Με κοντό αλλά μεγάλο νύχι για άσφαλτο και χώμα). Κάτι ας πούμε σαν το serrow με πιο ασφάλτινα ελλαστικά :rolleyes: .

Το λέω αυτό γιατί από τη μία είναι καλό να έχεις μηχανή δρόμου, από την άλλη βγαίνεις κάτι τέτοιες μέρες στο δρόμο και βλέπεις κάτι λακούβες :eyepop:

Έχουν κάνει οι χείμαροι στην άσφαλτο κάτι τάφρους και λες ακόμα και αν μπω μέσα με Africa δεν είναι σίγουρος ότι θα βγω χωρίς να πέσω και χωρίς να διαλύσω τη μηχανή :sick:

Μακριά από λίμνες νερού της βροχής. Δεν ξέρετε τι έχει απο κάτω :cry: :cry:

oulas
25/11/2005, 17:06
Την εχω παει σε χωματοδρομο κανονικμο στην Β Ευβοια, για καμια 10 χλμ, πετρες κοτρονια, πευκοβελονες, χωμα, χαλικι και οτι γουσταρεις. Πηγαινα απο 10 μεχρι 25 χλμ, και με μεγαλη δυσκολια, αλλα ημουν και δικαβαλος. 1-2 μονο στο κιβωτιο, τα λαστιχα γλιστρανε πολυ, πηγα να πεσω και 2 φορες, αλλα μηλαμε για δρομο που μονο Africa, και ΚΤΜ πανε, αντε και κανα transalp.

Δεν ειναι για χωματοδεομο εξοχης. Για την πολη, τους χωματοδρομους, και τις λακουβες που εχει η Αθηνα τα καταφερνει ανετα χωρις κινδυνο.

oulas
25/11/2005, 17:10
Δεν εννοώ να κάνει κάποιος εντουριές σε βράχια απλά να κάνει μία απόσταση 5-6 χιλιομέτρων με 20-40 χ.α.ω σε χώμα και χαλίκι, από αυτά που βλέπουμε στα νησιά μας, όταν βγούμε από το κεντρικό δρόμο για να βρούμε μία καλή και ήσυχη παραλία

Παει και σε τετοιο δρομο ανετα σχετικα, αρκει να ξερεις τα ορια της μηχανης και να πηγαινεις χαλαρα και σιγα.

BILLY FILTH
30/11/2005, 11:30
παίδες δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ μετά από 6.000 klm και με τρία καλά ταξιδάκια έχω αρχίσει και γουστάρω το motori που καβαλάω όλο και περισσότερο. Σίγουρα κάποιες φορές θα γούσταρα κάτι μεγαλύτερο αλλά όχι σε σημείο να θέλω να το αλλάξω οπωσδήποτε. Συμπέρασμα όσο περνάει ο καιρός το γουστάρω και περισσότερο γιατί το μαθαίνω και καλύτερα και μέχρι να φτάσω στα όριά του δε θα πάρω άλλο.:)

johnpan
30/11/2005, 12:21
έισαι σε καλή φάση μπίλι και χαίρομαι για σενα.

Μην ξεχνάς να έχεις πάντα σωστή πίεση στα λάστιχα, ειδικά όταν έχεις ορέξεις για γρήγορο ρυθμό.:beer:

johnpan
31/12/2005, 02:39
Καλή χρονιά ρε Δημητράκη! Και ευχές σε όλα τα παιδιά! Πάντα όρθιοι ρε παιδιά!:beer:

ΙΠΠΕΑΣ
31/12/2005, 07:08
Καλή χρονιά και απο μένα :beer:

BILLY FILTH
31/12/2005, 13:02
καλή χρονιά και καλά χιλιόμετρα σε όλους

Alexander
31/12/2005, 16:40
Καλή χρονιά σε όλους τους "μικρούς" !!!

:beer: :winka: :beer:

ledz
31/12/2005, 21:11
Καλη χρονια και απο μενα!!
Αλλος ενας με ψβφ, ερμ cbf 250 εδω.
Προς στιγμη Αθηνα, αλλα ζω Πατρα.

Αντε, καλα km σ'ολους!!!:beer: :beer: :beer:

johnpan
01/01/2006, 02:05
Καλή χρονιά αδέρφια, και πάντα όλοι όρθιοι, υγειείς και χαρούμενοι!

Φίλε ledz καλωσήλθες, :beer: και εγώ τα ίδια, για λίγα χρόνια Αθήνα, και σε λίγους μήνες Πάτρα.


Αντε να τα πούμε και από κοντά ρε παιδιά! Φέτος ίσως τα καταφέρουμε! Εναν ολόκληρο χρόνο έχω μπροστά μου!!! Φιλούμπεεεες:beer: :beer:

ThM
04/01/2006, 13:40
Καλή χρονιά κι από μένα

latris mixanis
19/01/2006, 08:42
Να ρωτήσω κάτι ....έχει παρατηρήσει στη πλάκα του δισκόφρενου αν έχει πιάσει σκουριά;;; :hypnotize :hypnotize

Alexander
19/01/2006, 12:07
Μιλάς για όλη την επιφάνεια της πλάκας;
Δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο, σε όλα τα οχήματα γίνεται όταν τα ψιλοπαρατάς. Πολύ συχνά συναντάται σε αυτοκίνητα.

Άντε πάρτην καμιά βόλτα, στο πρώτο φρενάρισμα που θα κάνεις θα τριφτεί η σκουριά και θα ξαναλάμψει η πλάκα...

gerodim
26/01/2006, 08:59
Πάντως προς θεού μην αρχίσεις μόνος σου να την ξύνεις ή να της βάλεις κανένα spray κατά της σκουριάς

latris mixanis
31/01/2006, 21:29
Μια ερώτηση ,στις πόσες στροφές είναι το ρελαντί σας όταν ζεσταθεί;;
Εμένα είναι στις 2000

pelargos1
01/02/2006, 09:15
1500-1600.(αυτα ειναι.Λακωνικοτατες απαντησεις):D

Alexander
01/02/2006, 09:22
1500 rpm περίπου...

SnakeMJK
01/02/2006, 10:05
Όπως είπαν και οι παραπάνω... Ξεκινάει (κρύο) στα 1000-1100 και καταλήγει 1500 σε νορμάλ ζέσταμα, αν το σκίζω μπορεί να ανέβει κ λίιιγο πιο πάνω (ποτέ πάνω από 1600).

Λεωνίδας
01/02/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Όπως είπαν και οι παραπάνω... Ξεκινάει (κρύο) στα 1000-1100 και καταλήγει 1500 σε νορμάλ ζέσταμα, αν το σκίζω μπορεί να ανέβει κ λίιιγο πιο πάνω (ποτέ πάνω από 1600).

Ακριβώς τα ίδια και εγώ. Μάλλον πρέπει να κατεβάσεις λίγο το ρελαντί :confused:

oulas
01/02/2006, 10:49
Εμένα είναι στις 2000

Ouaou,θα το καψεις βρε! Χαμηλωσε το. Απο 1400-1500 πρεπει να δουλευει!

johnpan
02/02/2006, 10:43
Εγώ δεν το έχω κολλημένο, θα τους λέω ότι χαλάει από τον καιρό και σκορπάει, αλλά μέχρι τώρα δε μου έχουν πει τίποτα στα μπλόκα.

latris mixanis
02/02/2006, 12:40
Το ρελαντί πρέπει να μου το ανέβασαν στο service όταν τους είπα ότι σβήνει :mad: :mad:

Καλύτερα στο Β'σημείο που δείχνεις τα τέλη κυκλοφορίας.

Λεωνίδας
02/02/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Το ρελαντί πρέπει να μου το ανέβασαν στο service όταν τους είπα ότι σβήνει :mad: :mad:

Ε κατέβασέ το, λέει στο manual πώς γίνεται :) Ή πήγαινέ το στο συνεργείο "Δέλεαρ" έχει πολλούς μηχανικούς :beer:

gerodim
09/02/2006, 10:20
Λοιπόν παιδιά, σκέφτομαι να δοκιμάσω το cbfακι σε λίγο πιό δύσκολες συνθήκες...
Βάσικά σκέφτομαι σε 3 βδομάδες να πάω αυθημερόν Πάτρα και πίσω (εκεί θα κάτσω κάνα 2ωρο) και μιας και έχω φάει στη μάπα το αμάξι στην εθνική (ανεβοκατεβαίνω έβρο 4-5 φορές το χρόνο) λέω τώρα που είναι πιό κοντινή η απόσταση να το δοκιμάσω με τη μηχανή... Καμιά άποψη/γνώμη/εμπειρία?

johnpan
09/02/2006, 11:14
να προτιμήσεις να μη φυσάει εκείνη τη μέρα γιατί ο αέρας είναι δύσκολος για αρχή.
Να κάνεις τουλάχιστο μία στάση στο πήγαινε και τουλάχιστο δύο στο έλα. Να μην πας πάνω από 130 στην Πατρών - Κορίνθου, είναι επικύνδυνη ''εθνική''. Επίσης μετά το Κιάτο αρχίζουν τα μπλόκα με ραντάρ. Αν έχει κρύο να φορέσεις ένα λαιμό, κάνει μεγάλει διαφορά. Εννοείται τζάκετ και γάντια. Να τεντώσεις / γρασάρεις αλυσίδα πριν φύγεις. Να μην πηγαίνεις συνέχεια με τσίτα γκάζι, δηλαδή όχι 20 λεπτά σερί με 130 θα πίνει λάδια... Αυτά για την ώρα

Alexander
09/02/2006, 13:54
Καλή τύχη και η παναγιά μαζί σου !!! :lol:

Πέρα από την πλάκα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το CBFάκι. Μάλλον εσύ θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο.

:wave2:

oulas
12/02/2006, 02:36
Μην κανεις ταξιδι σε καμια περιπτωσει χωρις foul εξοπλισμο, να ειναι καλος καιρος, δηλαδη λιακαδα, να μην φυσαει και να μην βρεχει. Μην πας πανω απο 100 σε κανενα σημειο. Πρωτη φορα σε εθνικη με μηχανη, θελει εξεραιτικη προσοχη!!!



Ειδικα στην Κορινθου Πατρων. Α μην σε πιασει με τιποτα νυχτα. Το μηχανακι σου δεν θα εχει προβλημα, εσυ μπορει να εχεις πρωτη φορα, 400 χιλιομετρα συνεχομενα!!

Alexander
25/02/2006, 09:43
Καλημέρα, πώς πάνε τα μοτόρια παίδες;

Έχετε δει βελτίωση της κατανάλωσης με τον καιρό;

Με ένα ντεπόζιτο έβγαλα 393χλμ τώρα που τον τελευταίο καιρό το πήγαινα χαλαρά !!! 60χλμ παραπάνω από το μέγιστο (333) που είχα δει όταν την έστρωνα !!!
Και αυτές οι τιμές χωρίς τη ρεζέρβα...

ΙΠΠΕΑΣ
26/02/2006, 04:09
1) Το CBF250 στις πόσσες στροφές πάει με 110 χλμ/ω ;

2) Για να μην καίει πολύ και να μην πιέζεται και το μοτέρ(με ενδεχόμενο "τσίμπημα λαδιού") στις πόσες στροφές το δουλεύετε;

3) Στα φανάρια τα αυτοκίνητα τα 'Πατάτε'; Μόνο για τα κουτιά ενδιαφέρομαι, για τα μηχανάκια δεν μου καίγεται καρφί ακόμα και αν είναι vespaki lead. :rotflmao:

gerodim
26/02/2006, 16:00
Σχετικά με την κατανάλωση.. Έχω κάνει 2000 χλμ. και όσο πάει και μειώνεται. Τη μηχανή την πατάω... Ξεκίνησα από 270 χλμ χωρίς ρεζέρβα και κοντεύω τα 290 τώρα....

Alexander
27/02/2006, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
1) Το CBF250 στις πόσσες στροφές πάει με 110 χλμ/ω ;

2) Για να μην καίει πολύ και να μην πιέζεται και το μοτέρ(με ενδεχόμενο "τσίμπημα λαδιού") στις πόσες στροφές το δουλεύετε;

3) Στα φανάρια τα αυτοκίνητα τα 'Πατάτε'; Μόνο για τα κουτιά ενδιαφέρομαι, για τα μηχανάκια δεν μου καίγεται καρφί ακόμα και αν είναι vespaki lead. :rotflmao:
1) Ρε γμτ δεν θυμάμαι ακριβώς... γύρω στις 8 περίπου με 6η...

2) Μέχρι 8 περίπου το πάω εγώ για χαλαρές βόλτες... πιο πάνω το λυπάμαι... εκτός κι αν θέλω να του πιω το αίμα...

3) Ρε φίλε μας προσβάλεις τώρα... εντάξει δεν έχουμε hornet αλλά ούτε και 50άρι scooter...

:lol:

ΙΠΠΕΑΣ
27/02/2006, 12:37
Ρε φίλε μας προσβάλεις τώρα... εντάξει δεν έχουμε hornet αλλά ούτε και 50άρι scooter...

:lol:

Ναι είμουν λίγο υπερβολικός :D

Θυμάμαι πάντως ότι με το NX που είχα αρκετές φορές τα κουτιά μου "ρίχνανε" κανονικά. Μάλλον θα ήταν για το λόγο ότι το λυπόμουν να το ζορίζω γιατί ο προηγούμενος το είχε παραμελημένο και του είχε κανει ζημιά.

jasper
28/02/2006, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
1) Το CBF250 στις πόσσες στροφές πάει με 110 χλμ/ω ;

2) Για να μην καίει πολύ και να μην πιέζεται και το μοτέρ(με ενδεχόμενο "τσίμπημα λαδιού") στις πόσες στροφές το δουλεύετε;

3) Στα φανάρια τα αυτοκίνητα τα 'Πατάτε'; Μόνο για τα κουτιά ενδιαφέρομαι, για τα μηχανάκια δεν μου καίγεται καρφί ακόμα και αν είναι vespaki lead. :rotflmao:

1. Στις 1000 στροφές ανά λεπτό έχουμε 4,7 - 7,0 - 9,8 - 12,1 - 14,2 - 16,1km/h ανάλογα με την ταχύτητα που έχεις στο κιβώτιο. Έτσι τα 110km/h με 6η θέλουν 6900στροφές ενώ με 5η 7700 στροφές. Όλα αυτά με την προϋποθεση ότι δεν έχει πέσει γρανάζωμα.

2. Το δουλεύω συνήθως μέχρι τις 7000 στροφές. Παραπάνω αν έχω δρόμο ανοιχτό μπροστά.

3. Εξαρτάται τα αυτοκίνητα. Τα 1400άρια άνετα. Στα 1600 κυβικά αρχίζουμε λίγο να δυσκολευόμαστε.

Πάντως το άγχος μήπως ο από πίσω περάσει από πάνω σου δε θα το έχεις, γιαυτό και μάλλον σιγότερα θα πηγαίνεις. Δε θα έχεις να αποδείξεις σε κανένα τίποτα. Όλες οι ΒΜW, ta TDM, ta Varadero ακόμη και τα Fazer σέρνονται μέσα στην πόλη ακριβώς για αυτό. Όταν έχεις 3 δευτερόλεπτα 0-100 όλα είναι απλά.

Αλήθεια ξέρει κανείς το 0-100 (έστω ανεπίσημο) του CBF250;

Alexander
01/03/2006, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasper
1. Στις 1000 στροφές ανά λεπτό έχουμε 4,7 - 7,0 - 9,8 - 12,1 - 14,2 - 16,1km/h ανάλογα με την ταχύτητα που έχεις στο κιβώτιο. Έτσι τα 110km/h με 6η θέλουν 6900στροφές ενώ με 5η 7700 στροφές. Όλα αυτά με την προϋποθεση ότι δεν έχει πέσει γρανάζωμα.
Το παρατήρησα χθες, τα 110 τα πιάνει με 6η και 7500στροφές.

johnpan
01/03/2006, 09:49
σωστά, και τα 120 στις 8000. Γενικά μέχρι τα 120 έχει 10χλμ κάθε 500 στροφές.:beer:

ΙΠΠΕΑΣ
01/03/2006, 18:35
Έχει δοκιμάσει κανείς να το γραναζώσει για τελικές ταχύτητες ;

Αν ναι, τι διαφορές είδε ;

Alexander
02/03/2006, 13:22
Αν κατάλαβα καλά μιλάς για άλλο γρανάζι για να ανεβάσεις την τελική;

Την 6η δεν την τερματίζει. Οπότε δεν παίζει αυτό που λες...

gerodim
10/03/2006, 14:28
Λέω κάποια στιγμή να αλλάξω κάνα δυό πράματα στο cbfακι μου. Πρώτα πρώτα θέλω να βάλω άλλες μανέτες γιατί έχω κοντά δάχτυλα και δε με βολεύουν και πολύ αυτές. και κάποια στιγμή αν έχω λεφτά για πέταμα και βρω κάτι που να μου αρέσει θέλω να του αλλάξω και καθρέφτες. Αυτοί που έχει μου φαίνονται λίγο κάπως (εμφανισιακά πάντα, αλλιώς μια χαρά λειτουργικοί είναι)

latris mixanis
10/03/2006, 15:08
Σήμερα θα περάσω απο το service να το δουν για την ασφάλεια που καίει.
Για να δω τι θα ακούσω...

ΙΠΠΕΑΣ
12/03/2006, 17:49
Ξέρει κάποιος πως λένε στα αγγλικά τη ζελατίνα που βάζουμε μπροστά για τον αέρα, για να μην μας κουνάει στο ταξίδι ;

Alexander
12/03/2006, 19:33
Windshield παρπρίζ; :confused: :lol:

latris mixanis
17/03/2006, 14:51
Τελικά δεν μου έκαναν τίποτα στο συνεργείο και πρέπει να πάω στον Ηλεκτρολόγο να το δει :(

Alexander
17/03/2006, 20:24
Καλά ξεμπερδέματα ρε Λενάκι !!! :sick:

Alexander
27/03/2006, 10:37
Τι χαμπάρια παίδες;

"Πετάχτηκα" Stork χθες και έκανα 250 περίπου χλμ με τέρμα γκάζι για να δοκιμάσω και να ξεκαπνίσω το CBFάκι. Βράχος το εργαλείο. Ούτε τρεμοπαίγματα στο ρελαντί μετά το ζόρισμα ούτε τίποτα, 1500rpm σταθερό.
Στο γυρισμό έδειξε 160 και κάτι το κοντέρ για μερικά δευτερόλεπτα αλλά είχε λίγη κίνηση στο δρόμο και δεν κοίταξα τις στροφές, γύρω στις 10500 με 11000 πρέπει να ήταν πάντως αν κρίνω από τον ήχο που άκουγα...

johnpan
27/03/2006, 11:09
κι εμένα πρόσφατα στην κατηφόρα στα διόδια Ελευσίνας έδειξε 162 και θα πήγαινε κι άλλο αλλά φοβήθηκα μη σπάσει καμια βελόνα και το έκλεισα...

oulas
29/03/2006, 02:58
κι εμένα πρόσφατα στην κατηφόρα στα διόδια Ελευσίνας έδειξε 162 και θα πήγαινε κι άλλο αλλά φοβήθηκα μη σπάσει καμια βελόνα και το έκλεισα...

:eyepop: εγω εχω δει στο ιδιο σημειο στιγμιαια 153, αλλα πολυ καιρο πριν. Τωρα που εχει ανοιξει το μοτερ και εχω φτασει τα 11.500 θελω νβα δω ποσο παει στο ιδιο σημειο. Αναμενουμε λοιπον ταξιδακι για να διαπιστωσουμε...

Επιση εχω 11.500 και τα λαστιχα μου ειναι σε καλη ακομα κατασταση. Πιστευω να φτασω μεχρι τις 18.00 - 20.000 και μετα πεταμα!

Sapadak
06/04/2006, 07:19
Καλημερα,

Ερωτηση:

Οταν ειναι κρυα η μηχανη προφανως βαζετε μπρος με το τσοκ τραβηγμενο.

Ποση ωρα πρεπει να το δουλεψετε με το τσοκ ανοικτο ετσι ωστε να "κραταει" ρελαντι μονο του?

Και κατι ακομα εχετε προσεξει οτι οταν το τσοκ ειναι τραβηγμενο αν κουνησουμε το τιμονι δεξια αριστερα οτι παιζουν οι στροφες?

Λεωνίδας
06/04/2006, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Καλημερα,

Ερωτηση:

Οταν ειναι κρυα η μηχανη προφανως βαζετε μπρος με το τσοκ τραβηγμενο.
Προφανώς :)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ποση ωρα πρεπει να το δουλεψετε με το τσοκ ανοικτο ετσι ωστε να "κραταει" ρελαντι μονο του?
Στα μεγάλα κρύα μπορεί να ήθελε και πάνω από 5', τώρα 1-2' νομίζω


Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Και κατι ακομα εχετε προσεξει οτι οταν το τσοκ ειναι τραβηγμενο αν κουνησουμε το τιμονι δεξια αριστερα οτι παιζουν οι στροφες?
Δεν το έχω κουνήσει ποτέ, θα το δοκιμάσω :confused:

johnpan
06/04/2006, 09:02
κοίτα στα cbf, υπάρχουν topics για το ρελαντί και πώς βάζουμε μπροστά! ;) ;)

Alexander
06/04/2006, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
παίδες χαίρομαι που είστε όλοι καλά.
εγώ έχω μπλέξει με τον ελληνικό στρατό αλλά στις 13 του μήνα ξεκινάει η άδειά μου.
εύχομαι κατεβαίνοντας (μιας και είμαι Μυτιλήνη) να τα πούμε.
έχω 3 εβδομάδες να οδηγήσω γαμώτο.
Γεια σου ρε Μπιλ !!! Βάστα γερά και φύλα μας από τους οχτρούς !!! :lol:
Όταν έρθεις Αθήνα γράψε κανένα post για καμιά βόλτα...
:beer:

Kalamaris
19/04/2006, 17:12
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum!Επιτέλους καταφέρνω να γράψω και εγω ρε παιδιά!!Μισό χρόνο προσπαθώ να γράψω και όλο δε με άφηνε το σύστημα! Να φανταστείετε κατάφερα και αγόρασα το CBFάκι και δεν έιχα σε ποιόν να το πώ να μοιραστώ την χαρά μου!!!
πάντως όπως είχε πει και ένα μέλος πιο παλια είναι μαγάλη η χαρά!!
Έχω κάνει 400 χιλ προς το παρόν και η αίσθηση έιναι απερίγραπτη!
Ειδικά άν έιχες παπί που δεν έβλεπες την ώρα να το ξεφορτωθείς γιατί έιχε χιλιαδυο προβλήματα η χαρά είναι ακόμα πιο μεγάλη!:wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :p :p :p :p

Λεωνίδας
19/04/2006, 21:23
Καλώς μας ήρθες Kalamaris! :D
Με γεια και το μηχανάκι, να το χαρείς, πολλά όρθια χιλιόμετρα εύχομαι.
Μήπως δεν ήταν Honda το παπί :confused:

Nrgman
19/04/2006, 21:28
Φίλε καλορίζικο, καλοτάξιδο και πάντα όρθιος!!!

Κανόνισε να ερχεσαι σε καμιά βολτα για γινόμστε όλο και πιο λίγοι.
:wave2: :wave2: :wave2:

Kalamaris
19/04/2006, 22:34
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Όταν το στρώσω με το καλό(αλήθεια 6000 στροφές καλά είναι που το πάω?-πάω καθε μέρα απο αττική οδό στην ελευσίνα στο νοσοκομείο που δουλεύω)είμαι μέσα για βόλτες.Kymco spike 125r είχα και μέσα σε ένα χρόνο (9000χιλ) έκαψε 2 φορές φλάντζα, άλλαξα 2 φορές πιστόνι,έσπασε η μπιέλα,το κομβίο, γενικά άλλαξα όλη την μηχανή.Α και έιχα σπασίματα σε όλα τα πλαστικά χωρίς να έχει πέσει ούτε μια φορά.Μάλιστα το μπροστινό φλάς έφυγε μια μέρα απο την θέση του και κρεμόταν και νόμιζα οτι ξεβιδώθηκε αλλά έιχε σπάσει η βάση!!!

oulas
20/04/2006, 01:44
και έιχα σπασίματα σε όλα τα πλαστικά χωρίς να έχει πέσει ούτε μια φορά

Ποσα κιλα εισαι;


Μεγεια και προσοχη!

Alexander
20/04/2006, 08:53
Καλώς ήρθες φίλε Kalamaris στην παρέα μας !
Καλορίζικη η καλή σου ! Τί χρώμα την πήρες;
Βάλε καμιά φωτό να γουστάρουμε ! :winka:

:beer:

Kalamaris
20/04/2006, 12:19
Μακάρι να φταίγανε τα κιλά φίλε ούλα.Δε θα το ανέφερα καν.Το μαγαζι που το πήρα "ξέχασε" να βάλει τις μισές βίδες πανω στο μηχανάκι και εγώ άπειρος τότε ούτε που είχα κοιτάξει τίποτε.Και άλλα πολλα!!Η μανέτα του γκαζιού πχ πήγαινε πανω κατω.Τεσπα τα ξεχναω όλα τωρα αφου το πουλησα και πήρα το CBF. Ασημί το πήρα.Θα το βγάλω φωτό με το κινητο που βγάζει καλές και θα το βάλω.
Πριν 3 μήνες είχα δει μαυρο CBF με δίχρωμη σέλα(γκρι-μαυρο)και φαινόταν σα να έχει μονόσελο αλλά το πιο σημαντικό είχε ζελατίνα ο τύπος φιμέ πολύ μαμάτη(σαν αυτή που έβαλε το ΜΟΤΟ στο ER6 αν έχετε υπόψιν σας).Πάλευα να βάλω μπρος το παπί μου(μου είχαν κλεισει το μπουζί στο σερβις:a31:) και δεν ρώτησα που το βρήκε.Μήπως έχετε δει κατι παρόμοιο?

oulas
21/04/2006, 11:52
Ante apo edo kai pera na pane ola kala sto kainourgio sou mixanaki.

Tip:

Kitaxe omos gia ta gnosta problimata pou bgazoun arketa cbf, me tin kampana kai tin diskolia stis taxitites, idika sto na balis nekra, kai ston polaplasiasti.

Auta ta dio ta alazi i honda dorean, se periptosi pou exis problima.

Kalamaris
21/04/2006, 18:01
Τα γνωριζα απο εσάς τα προβλήματα και ήμούν υποψιασμένος όταν την πήρα.Είχα κάποια προβλήματα στα πρώτα χιλιόμετρα να βρώ τη νεκρά αλλά τώρα την βρίσκω πολύ πιο έυκολα.Έχω ένα θείο που οδηγεί χρόνια μηχανές και μου είπε απο την αρχή οτι έχω πολύ έυκολο κιβώτιο κιόλας οπότε ήταν η απειρία μου πιστεύω και η συνήθεια απο τα παπιά. Ο πολλαπλασιαστής κανένα πρόβλημα αν και εγώ έχω αριθμό πλαισίου με τα προβληματικά που έιχες βρεί oula.Δεν ξέρω πιο μετά θα δούμε.
Μια ερώτηση εχω παιδιά: Λέω στα 500 χιλιόμετρα να αλλάξω λάδια μόνος και να μην περιμένω τα 1000 στο σερβις.Να το κάνω?Παλιός μοτοσυκλετιστης στην δουλειά μου είπε οτι είναι οτι καλύτερο για καινούργια μηχανή.

Nrgman
21/04/2006, 18:39
Απο οτι ξέρω , και διορθώστε με αν κάνω λάθος , τα πρωτα λάδια τα αλλάζεις οταν τυπικα ολοκρηρωθεί η διαδικασία του στρωσίματος για να φυγουν μαζι με την αλλαγη και τα άλλα 'κατάλοιπα' απο το στρώσιμο του κινητήρα.

Αν ισχύουν τα παραπάνω τότε καλήτερα να αλλάξεις στα 1000 ή και στα 500 και στα 1000 αν τα χιλιόμετρα που δίνει ο κατασκευαστής για το στρώσιμο της μηχανή σου είναι 1000.

Παιδιά αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε . :wave2: :wave2: :wave2:

oulas
27/04/2006, 04:42
Ανουσιο να αλλαξεις στα 500. Μια χαρα ειναι τα 1000. Δεν παθενει τπτ το μηχανακι μας!

Nrgman
13/05/2006, 11:27
Το service τον 6000 στοίχισε γύρο στα 40 Ε .

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τις ταχύτητες δεν πρόκειτε να αλλάξουν καμπάνα. (Εδω και να έχεις πρόβλημα πάλι τους δύσκολους κάνουν)

Λάτσιχα κάθε 2 χρόνια καλά είναι εκτός αν το έχεις κάνει τετράγωνο το λάστιχο. 85 Ε το πίσω.

johnpan
23/05/2006, 02:32
παιδιά άσχετο, τις φωτογραφίες μου τις είδατε που ανέβασα στο "φωτο cbf250"? Είναι από περιοχη κοντά στο σπίτι μου.:wave2:

Λεωνίδας
23/05/2006, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
παιδιά άσχετο, τις φωτογραφίες μου τις είδατε που ανέβασα στο "φωτο cbf250"? Είναι από περιοχη κοντά στο σπίτι μου.:wave2: Το καημένο το CBFάκι ... θα σκουριάσει ολόκληρο στη θάλασσα που το 'χεις :cry:

oulas
06/07/2006, 23:10
Ιππεα μην παρεις CBF. Υπαρχει στα ιδια λεφτα Suzuki GS 500 ολοκαινουργιο!