PDA

View Full Version : Γενικό chat για CBF-250



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11

johnpan
07/07/2006, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Ιππεα μην παρεις CBF. Υπαρχει στα ιδια λεφτα Suzuki GS 500 ολοκαινουργιο!

όλοι τα ίδια τους λέμε και κανείς δεν ακούει! Αυτό δεν έχει ξαναγίνει, μέσα στο φόρουμ ενός μοντέλου τους λέμε να πάρουν άλλο! Αυτό θα πει ευθύτητα !!:beer:

oulas
07/07/2006, 13:54
Την χρονικη στιγμη που αγορασαμε οι περισσοτεροι το cbf ηταν πολη καλη αγορα για τα 4000 euro του. Τωρα ομως τα δεδομενα αλλαξαν, μπηκε στην μεση το Fazer 250, το οποιο δεν το γνωριζω, δεν ειμαι σιγουρος αν ηρθε ελλαδα, αλλα το Suzuki GS 500, einai ειναι εξερετικη αγορα για τα 4000 euro ολοκαινουργιο.

Μην περνετε παιδια CBF 250! Ελεος! Suzuki GS 500!


Κινητήρας 4χρονος, 2κύλινδρος, αερόψυκτος, 2ΕΕΚ

Κυβισμός 487 κ. εκ.

Διάμετρος Χ Διαδρομή 74 x 56,6 χιλ.

Ιπποδύναμη 48 ίπποι / 9.000 σ.α.λ.

Ροπή 4,1 kgr / 7.500 σ.α.λ.

Εκκίνηση Μίζα

Χωρητικότητα ρεζερβουάρ 20 λίτρα

Ταχύτητες 6

Μετάδοση Αλυσίδα

Μεταξόνιο 1.405 χιλ.

Βάρος
174 κιλά

Αναρτήσεις (Εμπρός/Πίσω)
Τηλεσκοπικό / LINK TYPE

Φρένα (Εμπρός/Πίσω)

Δίσκος / δίσκος

Ελαστικά (Εμπρός/Πίσω)

110/70 ZR17 - 130/70 ZR17


54422

gerodim
29/07/2006, 08:20
Κυρίες και Κύριοι:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΣΤΙΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Όλα ξεκίνησαν το προχτεσινό βράδυ... Είμουνα με τον packo μια βόλτα, εγώ μπροστά με το cbf και αυτός απο πίσω με τη ducati του... ώσπου σε μια δεξιά φουρκέτα με βλέπει να πλαγιάζω και να γλιστράω... να γλιστράω .... να γλιστράω .... να κοντεύω να πέσω... να γλιστράω. Το πως το πάλεψα ούτε εγώ δεν το ξέρω. Και έτσι.. Γεφυρόπετρα πέλεκυς μάχης BT-45(σε ελεύθερη μετάφραση bridgestone battlax BT-45) . Τα μπουρδέλα κρατάνε πολύ... πάρα πολύ...180€ και τα δύο με τοποθέτηση ευθυγράμμιση, ζυγοστάθμιση κ.τ.λ.. Πάντως το λάστιχο βεντουζώνει στο δρόμο. Θα κάνω και ένα δοκιμασικό αντοχής σήμερα και αύριο (πάω μέχρι Λουτρά Αιδηψού και πίσω) να δω πως πάνε και μετά απο ώρα. Η συνέχεια περί αντοχής στο css 9/9/06...

oulas
29/07/2006, 17:15
Αμα ειναι καλα και αντεχουν τις καγκουριες σου θα βαλω και εγω τετοια σε λιγο.

gerodim
31/07/2006, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Αμα ειναι καλα και αντεχουν τις καγκουριες σου θα βαλω και εγω τετοια σε λιγο.
:lol: :rotflmao: :lol:
Φαίνεται να τις αντέχουν!

gerodim
31/07/2006, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Αμα ειναι καλα και αντεχουν τις καγκουριες σου θα βαλω και εγω τετοια σε λιγο.

Τελικά όπως αποδείχθηκε πριν λίγο δεν κρατάνε καθόλου καλά στα ΛΑΔΙΑ :mad:

oulas
31/07/2006, 15:17
Ti egine ise kala? Xtipises? sta ladia tpt den kratai distixos!

gerodim
31/07/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Ti egine ise kala? Xtipises? sta ladia tpt den kratai distixos!

Λίγο στο δεξί γόνατο χτύπησα... Κατα τα άλλα καλά. Η μηχανή έπαθε μία μικρή γρατσουνιά στο μεταλλικό κομάτι μπροστά από το ντεπόζιτο, κατα τα άλλα τίποτα... Μου χάλασε και το παντελόνι. Το μπουφάν ευτυχώς μετά από 2 ώρες καθάρισε... (πάντως μιλάμε για πολύ λαδί... δεν ξέρω που μπορεί να βρέθηκε..)

Τεσπα, όλα καλά...:wave2:

Indian
04/08/2006, 04:22
Exw kanei 18.000 xlm kai kleinw ton Septemvri 2 xronia pou exw tin mixani.
Exw na paratirisw ta eksis :
- Exw ena psiloprovlima me tin 'nekra' alla den exw dwsei kai poly simasia.
- Mou exei kopei i ntiza tou sumplekti kai den tin evriska san antallaktiko para mono ston koutsoumpo stin Mixalakopoulou.(18 eurw eixe)
- Prin apo ligo kairo stamatise na douleuei kai to konter kai elpizw na einai mono i ntiza.
- Exw paratirisei na kanei ligo parapanw thoruvo o kinitiras ton teleutaio kairo alla den mporw na katalavw apo pou...
- Otan peftw se lakouva exw tin entipwsi oti oi mprostines anartiseis termatizoun kai akouw ena kopanima apo ta organa.Auto mou eipan oti prepei na einai ta ladia apo tis anartiseis pou theloun allagh.
- Ta plastika tou einai gia ton loutso...Piga na bgalw to plaino plastiko, auto me tin sita kai to koumpwma emeine mesa.
- Stamatimenos se 1 fanari gurnaei ena palikari kai mou leei, "Vlepw oti sou exei xasei ladia apo to moter" kai koitaksa kai eida kati ladia stin kefali.

KAI META SOU LENE PARE HONDA = EGGYHSH...

Kata ta alla mia xara. Apo allages ta flasakia allaksa (evala kati Shark), ena autokollito sto tepozito.

Pros to paron auta, an thimithw kati allo tha to grapsw.
Pantws etoimazomai tera gia to service kai upopsiazomai oti tha mou piasoun ton kwlo...

gerodim
04/08/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Indian


KAI META SOU LENE PARE HONDA = EGGYHSH...
[/B]

+1

Και εγώ έτσι την πάτησα και πήρα Honda... Λες να υπάρχει συνωμωσία και αυτοί που το λένε να παίρνουν ποσοστά???

Πάντως μετά από 10.000 χλμ και 7 μήνες τη μηχανή δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα εκτός των:

-Νεκρά- Κιβώτιο κολλάει κάποιες φορές σε 1η-2α
-Συντονισμός στις 7000 σ.α.λ.
-Πρόβλημα στα πρώτα χλμ με το μπροστινό δισκόφρενο
-Μια συγκόληση της εξάτμισης που ξεκόλλησε

(Δεν θυμάμαι κάτι άλλο)

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ Γ@ΜΩ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΜΟΥ: ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ?

oulas
04/08/2006, 15:02
Παρα πολλα,

Φαντασου δεν εκλεισε ακομα χρονος, τι προκειτε να ακολουθησει μετα...

Και εγω τα ιδια και χειροτερα..

pavlarian
06/08/2006, 09:08
File Gerodim, sta posa xlm allakses lastixa?

paidia takakia pisw sta posa allazoume?

Sapadak
06/08/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlarian

File Gerodim, sta posa xlm allakses lastixa?

paidia takakia pisw sta posa allazoume?


Οχι τακακια αλλα σιαγονες ή φερμουιτ.

Εξαρτατε απο τη χρηση που κανεις του ποδοφρενου αλλα θα σου δωσει να το καταλαβεις.
Οταν αρχισει και ΔΕΝ πιανει,, τοτε το ρυθμιζεις(μαζευεις) λιγο για να πιανει.
Σε καποια στιγμη που και δεν θα πιανει και δεν θα επιδεχετε αλλο "μαζεμα" τοτε εισαι για αλλαγη

gerodim
06/08/2006, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlarian
File Gerodim, sta posa xlm allakses lastixa?

paidia takakia pisw sta posa allazoume?

Στα 8.500 με μία φορά σκίσιμο στα Μέγαρα...
:beer:

paramedic
06/08/2006, 22:02
Καλησπέρα σε όλους!Αν και παρακολουθώ το φορουμ πάρα πολυ καιρό και είχα ξαναγράψει παλια με άλλο nick(kalamaris) κάποια δυσάρεστα γεγονότα με ενάγκασαν απέχω απο πολλά και να μην έχω ξαναγράψει. Τώρα που έιμαι καλύτερα(και επιτέλους ο υπολογιστής μου δεν τρώει φλας να μη με αφήνει να γράφω μυνήματα)ελπίζω να καταφέρω να μπώ και εγω στην μεγάλη παρέα του moto και πιο συγκεκρίμένα σε αυτήν των καταπληκτικών μηχανών μας!!Καλώς με βρήκατε παιδια!!:rotflmao:

oulas
07/08/2006, 01:56
Καλως μας ξαναρθες!:wave2:

pavlarian
07/08/2006, 08:38
Παίδες όταν πατάω το πίσω σε κάποιες φάσεις μπορεί να σφυρίξει λίγο. Δεν το κάνει συνέχεια και όχι καθ' όλη τη διάρκεια της πέδησης.
Λέτε να πάω να το δω? έχω 14800χλμ

φχαριστώ

gerodim
07/08/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlarian
Παίδες όταν πατάω το πίσω σε κάποιες φάσεις μπορεί να σφυρίξει λίγο. Δεν το κάνει συνέχεια και όχι καθ' όλη τη διάρκεια της πέδησης.
Λέτε να πάω να το δω? έχω 14800χλμ

φχαριστώ

Εμένα σφυράει μόνο μετά από πλύσιμο

oulas
07/08/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlarian
Παίδες όταν πατάω το πίσω σε κάποιες φάσεις μπορεί να σφυρίξει λίγο. Δεν το κάνει συνέχεια και όχι καθ' όλη τη διάρκεια της πέδησης.
Λέτε να πάω να το δω? έχω 14800χλμ

φχαριστώ

Ριξε μια ματια αν εχουν τελειωσει οι σιαγονες απο το ταμπουρο, αν και δεν νομιζω γιατι εγω εχω 17000 και ακομα ειμαι μια χαρα.

Υπαρχουν δυο πολυ μικρα βελακια και ευκολα τσεκαρετε με το ματι. Το ενα πανω στην ζαντα στο ταμπουρο και το αλλο πανω στον ρεγουλατορο του φρενου. Αν πατοντας το πισω φρενο, και εχοντας το πατημενο και κρατημενο, στο τελος της διαδρομης του, δεις οτι το βελακι του ρεγουλατορου φτασει στο βελακι της ζαντας το οποιο ειναι σταθερο σημαδι, τοτε θελεις αλλαγει σιαγονες και δικαιολογημενα σφυραει. Αν εχεις φτασει σε αυτο το σημειο πας και τα αλλαζεις αμεσα, γιατι αν φας το ταμπουρο την γαμησες μετα!

pavlarian
07/08/2006, 13:08
Φχαριστώ Ούλα, θα ρίξω βλέφαρο.

PCMan
08/08/2006, 03:38
Γειά σας είμαι νέος στο forum.
Θέλω να αγοράσω το cbf 250 μεταχειρισμένο. Σε τι τιμες κυμαίνεται περίπου?
Αν γίνεται να είναι και κοντά στον νομό Κοζάνης ακόμα καλύτερα.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :)

gerodim
08/08/2006, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από PCMan
Γειά σας είμαι νέος στο forum.
Θέλω να αγοράσω το cbf 250 μεταχειρισμένο. Σε τι τιμες κυμαίνεται περίπου?
Αν γίνεται να είναι και κοντά στον νομό Κοζάνης ακόμα καλύτερα.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :)

Ανάλογα τα χλμ και την κατάσταση...
Γενικά με γύρω στο δεκάρικο χιλιάδες χιλιόμετρα να το υπολογίζεις ανάμεσα 2.600 και 2.900 ανάλογα και από τα υπόλοιπα...
:beer:

Λεωνίδας
08/08/2006, 10:46
Εγώ έχω αρχίσει να σκέφτομαι να το δώσω πάντως :rolleyes:
Όχι γιατί έχει βγάλει κάτι (από τους τυχερούς είμαι) αλλά για μεγαλύτερο.
Αλλά το λυπάμαι το καημένο, 7 μηνών είναι :look:

Indian
08/08/2006, 14:38
Molis paratirisa oti o thoryvos pou akouga apo tin eksatmisi mou einai mia sugkolisi apo katw pou mou exei ksekollisei kai emena...
Swsti paratirisi, molis to diavasa piga kai evela to xeri mou apo katw kai eniwsa aera na bgainei apo mia mikri trypa...

E L E O S ! ! ! !

E L E O S ! ! ! ! E L E O S ! ! ! !

Na zisei i Honda me ta panakriva antallaktika kai ta "aksiopista mixanakia".

YAMAHA sou erxomai kai pali...

PCMan
12/08/2006, 00:36
Γιατί το πουλάτε όλοι?
Σας βγάζει κάποιο πρόβλημα?

Αν θελήσω να πάρω κάποιο και είστε σε απομακρυσμένη απο μένα περιοχή, πως γινεται να το πάρω?
Με μεταφορική? Ποσο θα κοστίσει?

oulas
12/08/2006, 00:55
Φιλε μου ολα μα ολα σχεδον τα cbf250, εχουν καποια συγκεκριμενα προβληματα. Δεν προκειτε βεβαια να μεινεις στο δρομο, αλλα ειναι λιγο ψιλοσπαστικα. Διαβεσε εδω μεσα, τα χουμε αναλυση και αναφερει χιλιαδες φορες.

Λεωνίδας
12/08/2006, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από PCMan
Γιατί το πουλάτε όλοι?
Σας βγάζει κάποιο πρόβλημα?
Αν ψάξεις λίγο για τα CBF, θα δεις ότι κάποια (αρκετά) βγάζουν πρόβλημα στο κιβώτιο (δε βρίσκεις νεκρά, πολύ σκληρό) και κάποια (λίγα) έχουν σβησίματα.
Επίσης ακούγεται ένας συντονισμός στις 6500rpm σε όλους σχεδόν αλλά δεν έχουμε καταλήξει αν είναι πρόβλημα ή αν το κάνουν όλα τα μονοκύλινδρα :rolleyes:
Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι μόνο το κιβώτιο είναι πρόβλημα (δεν έχει αξιωθεί ο oulas να έρθει στις συναντήσεις μας για να ακούσω πόσο "συντονίζει" στις 6500, αλλά όλοι οι άλλοι - Alexander, Nrgman, latris mixanis και εγώ - δε νομίζω να γκρινιάζουμε γι'αυτό). Το κιβώτιο το φτιάχνει με αλλαγή καμπάνας μέσα στην εγγύηση οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο (αν κάποιος τα μασήσει πας σε άλλο).


Αρχικά δημιουργήθηκε από PCMan
Αν θελήσω να πάρω κάποιο και είστε σε απομακρυσμένη απο μένα περιοχή, πως γινεται να το πάρω?
Με μεταφορική? Ποσο θα κοστίσει? Εδώ δεν ξέρω... υποθέτω με μεταφορική, αλλά είναι και τα διαδικαστικά (υπουργείο μεταφορών κλπ) :wave2:

johnpan
12/08/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από PCMan


Αν θελήσω να πάρω κάποιο και είστε σε απομακρυσμένη απο μένα περιοχή, πως γινεται να το πάρω?



Πες μας που μενεις. Ολο και καποιος κοντα σου θα πουλαει ενα cbf250!

:beer:

ledz
12/08/2006, 16:58
CBF 2 5-0 Προσεχως σε αιθουσα της περιοχης σας!

Θα περασω για πρωτη φορα απ'το Λελεαρ μεθαυριο. Ποιοι αξιοτιμοι cbfαδες θα με καλοσορισουν; (θεωρειται συναντηση; / το γραφω σε λαθος θρεντ;) See you soon :beer:

Λεωνίδας
12/08/2006, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Θα περασω για πρωτη φορα απ'το Λελεαρ μεθαυριο. Ποιοι αξιοτιμοι cbfαδες θα με καλοσορισουν; (θεωρειται συναντηση; / το γραφω σε λαθος θρεντ;) See you soon :beer: παραμονή 15αύγουστου; δε νομίζω να γίνει η μάζωξη... δεν ξέρω κιόλας :rolleyes:

PCMan
12/08/2006, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Πες μας που μενεις. Ολο και καποιος κοντα σου θα πουλαει ενα cbf250!

:beer:
Απο Πτολεμαϊδα είμαι. Και Κοζάνη να είναι και λίγο πιό μακρυά να είναι δεν με πειράζει. Απλά να μην είναι τεράστια αποσταση.


Φευγω για διακοπές και θα απαντήσω την επόμενη βδομάδα

gerodim
13/08/2006, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από PCMan
Γιατί το πουλάτε όλοι?
Σας βγάζει κάποιο πρόβλημα?

Αν θελήσω να πάρω κάποιο και είστε σε απομακρυσμένη απο μένα περιοχή, πως γινεται να το πάρω?
Με μεταφορική? Ποσο θα κοστίσει?

Να μη σου πω ότι θα στα φέρουμε οδηγώντας και τα 4 να διαλέξεις~
:p

Πάντως πέρα από την πλάκα με λυμένο το πρόβλημα με τις ταχύτητες (το κανόνισα πρόσφατα με το συνεργείο - θα μου αλλάξουνε καμπάνα - τελικά αυτή είναι η επίσημη λύση της honda απλά πολλοί συνεργιατζήδες γκρινιάζουνε) δεν παρουσιάζει γενικά κάτι σοβαρό....

jasper
13/08/2006, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim

Πάντως πέρα από την πλάκα με λυμένο το πρόβλημα με τις ταχύτητες δεν παρουσιάζει γενικά κάτι σοβαρό....

Και γω νομίζω ότι το έχουμε καταθάψει . Ο λόγος που οι περισσότεροι θέλουμε (και γω, και γω!!) να το ξεφορτωθούμε είναι οι 20HP. Αλλά αυτό είναι γνωστό εκ των προτέρων, δεν είναι βλάβη.
Εμένα με τα χιλιόμετρα (9500km) έχει ηρεμήσει και ο κινητήρας στις 6500 στροφές και δεν έχω κανένα ιδιαίτερο παράπονο. Το κιβώτιο μου είναι μαλακό, η νεκρά βρίσκεται πολύ ευκολότερα από πολλές μηχανές με τα διπλά λεφτά, το ρελαντί είναι άψογο χειμώνα καλοκαίρι. Ο ήχος της μηχανής είναι σωστός, τίποτα δεν γρατζουνάει, δεν παίζει, δε φυσάει, δε σφυράει, δεν κοπανάει (γιατί ακούμε κάτι πανάκριβα να κάνουν σαν κατσαρόλες όταν η after market εξάτμιση δεν καλύπτει τα πάντα - στο ρελαντί δηλαδή και αν..). Ίσως είμαι από τους τυχερούς, ίσως να είναι ότι γράφουμε στο forum μόνο για να πούμε τον καημό μας.

Αν υπάρχουν και άλλοι χωρίς προβλήματα (πλέον) ας γράψουν καμιά κουβέντα. Δε μπορεί να είμαι ο μόνος.:bigcry: :bawl:

Λεωνίδας
13/08/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasper
Αν υπάρχουν και άλλοι χωρίς προβλήματα (πλέον) ας γράψουν καμιά κουβέντα. Δε μπορεί να είμαι ο μόνος.:bigcry: :bawl: Ε και 'γω δεν μπορώ να πω ότι έχω προβλήματα... μόνο που οι 20hp είναι κάπως λίγοι για τα *γκουχ* κιλά μου :rolleyes:

Indian
14/08/2006, 16:39
Telika piga gia service se eksousiodotimeno kai mou ton epiasan ton kwlo.
Kat'arxin ksexaste ta eksousioodotimena giati i egguisi kaluptei mono an sou kaei kanena moter,kamia mpiela kai sou kaiei tipota ladia...
Opote mia sumvouli : Agoraste ta antallaktika kai na ta pate se ena gnwsto sas mixaniko na sas ta allaksei.

Loipon mou allaksan ta eksis...

- Ladia Castrol 27 € (Pithanon kanena tiganolado tha mou evale...Egw ta motul 15-50 imisunthetika ta pairnw 17€)

- Filtro ladiou 5.75 €

- Filtro aeros 32.95 €

- Mpouzi 8.33 €

- Flantza kefalis 12.95 €

- Kapelwta kefalis 15 € (Mou allakse 2 kai kala oti eixan provlima...)

- Frena pisw 22.43 €

- Frena mprosta 30 €(Mou eipe oti epeidi eixan 102€ mou evale kati Daytona me 30€ kai kala...Egw pira stin Honda kai rwtisa kai mou eipan oti exoun 40,50€)

- Ntiza konter 17.27 €

- O-ring 7.31 € (Den kserw ti akrivws einai auto...)

- Ergasia 70.32 €

SYNOLO : 249.31 EURO mono !!!

To service auto einai stin Bouliagmenis ekei pou itan tou Baksevani to service alla exei allaksei autos pou to exei.
Opoios to paei gia service as kanei ena kopo na mou pei poso tou pige to koustoumaki.

Ksexasa na anaferw oti oi mprostines mou anartiseis theloun allagi elatiria kai ladia giati exoun malakwsei polu kai mou eipe oti einai kamia 80ara euro + lastixa pou theloun allagi kai einai kamia 200ara akoma...
Kalo xeimwna !

oulas
14/08/2006, 16:44
Τα συλληπητηρια μου στην τσεπη σου. Σε εσκισε.

Εγω εχω 17.000 και ουτε τακακια ουτε το ταμπουρο θελουν αλλαγμα. Ειναι στην μεση της ζης τους. Μπας και σου αφησε τα ιδια φρενα παλι?

Alchimistis
13/09/2006, 02:12
Tελικα το πρόβλημα με την καμπάνα λύθηκε!
Μου αλλαξε λαδια,καμπάνα,δισκους,ελατήρια νομίζω και ντίζα...
Ολα μες την εγγύηση εργατικα 30 ευρω...
Το μηχανακι επιτέλους ευχαριστιέμαι να το οδηγώ:D

villy
13/09/2006, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Tελικα το πρόβλημα με την καμπάνα λύθηκε!
Μου αλλαξε λαδια,καμπάνα,δισκους,ελατήρια νομίζω και ντίζα...
Ολα μες την εγγύηση εργατικα 30 ευρω...
Το μηχανακι επιτέλους ευχαριστιέμαι να το οδηγώ:D

Μπράβο Μεγάλε! :beer:

θέλω να το πάω κι εγώ για αλλαγή καμπάνας στο service των 6000 γιατί ούτε κι εμένα με ευχαριστεί η οδήγηση του τώρα. Προσπαθώ να κατεβάσω ταχύτητες καθώς σταματάω στο φανάρι, εν κινήση, γιατί αν σταματήσω και μετά πάω να κατεβάσω 50% πιθανότητες έχω να μην κατεβαίνουν.

Μπορείς να μου στείλεις σε πμ το συνεργείο που το πήγες γιατί μου φαίνεται και καλή η τιμή που σου έκανε! :wave2: :wave2: :wave2:

Ευχαριστώ!

Λεωνίδας
13/09/2006, 08:21
Γιατί πμ ρε παιδιά :confused: :confused: :confused:

villy
13/09/2006, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Γιατί πμ ρε παιδιά :confused: :confused: :confused:

Να σου πω, εγώ πολύ ευχαρίστως θα το έγραφα φόρα παρτίδα αλλά του είπα σε pm γιατί με όλη αυτή την ιστορία που έχει προκύψει τελευταία (διαφήμιση-δυσφήμιση-να μην γράφουμε τα κακά των συνεργείων-τα καλά ας τα γράφουμε κλπ) δεν θέλω να μπλέξει ο άνθρωπος σε αντιμαχίες.

ΥΓ.: Ας βρουν επιτέλους ένα δικηγόρο οι mods ή ο admin ή όποιος τέλος πάντων να λήξει το θέμα!

:wave2: :wave2: :wave2:

Λεωνίδας
13/09/2006, 08:37
Στη δυσφήμιση μπορεί να κινηθεί ο θιγόμενος, στη "διαφήμιση" τι;
Νομίζω έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και δεν υπάρχει πρόβλημα να γράφουμε τα συνεργεία από τα οποία είμαστε ικανοποιημένοι

oulas
13/09/2006, 09:35
Θελψ και εγω να μαθω. Στειλε μουπμ αν δεν μπορεις να το πεις.

ΙΠΠΕΑΣ
13/09/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Tελικα το πρόβλημα με την καμπάνα λύθηκε!
Μου αλλαξε λαδια,καμπάνα,δισκους,ελατήρια νομίζω και ντίζα...
Ολα μες την εγγύηση εργατικα 30 ευρω...
Το μηχανακι επιτέλους ευχαριστιέμαι να το οδηγώ:D

Φίλε αν μπορείς πληροφόρησε μας και για τα άλλα συμπτώματα.

1. Έχεις δει να σου σβήνει η μηχανή ξαφνικά, χωρίς να υπάρχει λόγος;

2. Τα κρύα πρωϊνά του χειμώνα έχεις προβλήματα μέχρι να πάρει μπρος ;

3. Ακούς ένα έντονο ήχο από το κινητήρα στις 6500 περίπου στροφές ;

Λεωνίδας
13/09/2006, 12:37
ΙΠΠΕΑ αυτά τα προβλήματα τα έχουν ελάχιστα CBF250...
Όλα έχουν σκληρό / ασαφές κιβώτιο, σε κάποια το πρόβλημα δεν είναι τόσο έντονο, σε κάποια είναι.
νομίζω όσα πουλήθηκαν το 2004 είναι πιο "ύποπτα" για τα προβλήματα που ρωτάς :wave2:

paramedic
13/09/2006, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Φίλε αν μπορείς πληροφόρησε μας και για τα άλλα συμπτώματα.

1. Έχεις δει να σου σβήνει η μηχανή ξαφνικά, χωρίς να υπάρχει λόγος;

2. Τα κρύα πρωϊνά του χειμώνα έχεις προβλήματα μέχρι να πάρει μπρος ;

3. Ακούς ένα έντονο ήχο από το κινητήρα στις 6500 περίπου στροφές ;

Αυτά τα προβλήματα δε τα κάνουν όλα τα CBF φίλε μου. Εγώ τα μόνα πορβληματα που έχω είναι το κλασικό προβλημα με την νεκρά που όταν κάνω το service των 6000 θα το φτιάξω ελπίζω και το άλλο έιναι ένας μικροσυντονισμός στις 6500 στροφές που δεν είναι και τόσο πρόβλημα. Ανεβάζω ή κατεβάζω λίγο στροφές και εξαφανίζεται αμέσως.
Το μηχανάκι είναι πολύ καλό πιστευω για να μάθεις (που γι'αυτο το πήραμε όλοι σχεδόν πιστευω και όταν μάθουμε κάποια πράγματα θα το δωσουμε να παρουμε κάτι καλύτερο). 'Ηδη οι παλαιότεροι κάτοχοι ψάχνουν για αλλαγή γιατι πήραν αυτό που ήθελαν απο την μηχανή. Εγώ πάντως του δινω ένα χρόνο ζωής ακόμα μαζί μου και μετά πάμε για άλλα παιδες(αχ Hornetακι περίμενε να μάθω να στρίβω και να φρενάρω καλύτερα και μετά θα κάνουμε πολλά μαζί...μέχρι και sex...ώχ παραφέρθηκα νομίζω)

Alchimistis
13/09/2006, 23:53
Τζέκος Πρίντεζης
Λ.Σαλαμίνος 203 Κερατσίνι,Πειραίας
21040 06 598

Παρτε τηλ. πρωτα
Πειτε απο τον Μανωλη με το Cbf 250;)

villy
14/09/2006, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Τζέκος Πρίντεζης
Λ.Σαλαμίνος 203 Κερατσίνι,Πειραίας
21040 06 598

Παρτε τηλ. πρωτα
Πειτε απο τον Μανωλη με το Cbf 250;)


Eυχαριστούμε!!!

(...αν και μου πέφτει λίγο μακρυα...θα δούμε!)

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ΙΠΠΕΑΣ
18/09/2006, 15:25
Συζήτησα πριν από λίγο σε φανάρι, με κάποιο συνοδοιπόρο που οδηγούσε CBF250 2006 ! :D

Τον ρωτούσα λίγο δυνατά μιας και μας χώριζε ένα μικρό ΙΧ αν έχει το μοντέλο 2006. Αυτό είμουν σχεδόν σίγουρος ότι ίσχυε, καθώς τα φέρινγκ ήταν λίγο διαφορετικά από αυτά που θυμόμουν από τις φωτογραφίες του 2004. Αφού με πληροφόρησε ότι πράγματι είναι το καινούργιο μοντέλο, του έκανα την ερώτηση:

- Έχεις κανένα πρόβλημα με την εύρεση νεκράς ;
- "Όχι ιδιαίτερα !! " μου απάντησε.

Επίσης μου είπε ότι το είχε μερικές μέρες μόνο και ότι δεν μπορεί ακόμα να εκφράσει αναλυτικότερα τη γνώμη του γιατί δεν το έχει στρώσει.

Τον ρώτησα αν μπαίνει στο δίκτυο. Μου απάντησε πως μπαίνει !!

Αν βέβαια άκουσε την προτροπή μου να μπει στο moto.gr(για να δει απόψεις για το μοντέλο του), τότε ίσως τις επόμενες μέρες έχουμε νέα του. :a01:

:a13:

alexisvas
27/09/2006, 08:26
Καλημέρα σε ολους
γραφτηκα στο φορουμ μονο και μόνο για να σας ρωτησω 2 πραγματακια.
1) πηγα χθες σε ενα συνοικιακο συνεργειο για ν' αλλαξω λαδια και ο τυπος μου ειπε να τα αλλαζω καθε 5-6000χλμ!! Μου ειπε συγκεκριμένα " φιλε δεν ειναι αγωνιστικο, τη δουλεια σου κανεις". Ηξερα οτι πρεπει να τα αλλαζω καθε 2000χλμ. Μαλιστα κοιταξε και ενα εγγραφο της HONDA...
2) Εδω και 2 μερες τρεμει ολο το μηχανακι !!! Ξερετε, αυτος ο μικρος συντονισμος στις ταχυτητες, στο ποδοφρενο και η μικροδονηση μεταφερεται και στο τιμονι. Ολα αυτα οταν χαμηλωνω ταχυτητα. Εχετε καμια ιδεα???
Παντως, παρολο που ειμαι νεος οδηγος και εχω κανει με το cbf μολις 11000χλμ, παρακαλαω καθε μερα να ανεβει κατηγορια το διπλωμα μου και να παρω το cbf600s... 1 χρονος 5 μηνεσ και 2 μερες ακόμα....

jasper
27/09/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexisvas

2) Εδω και 2 μερες τρεμει ολο το μηχανακι !!! Ξερετε, αυτος ο μικρος συντονισμος στις ταχυτητες, στο ποδοφρενο και η μικροδονηση μεταφερεται και στο τιμονι. Ολα αυτα οταν χαμηλωνω ταχυτητα. Εχετε καμια ιδεα???
Παντως, παρολο που ειμαι νεος οδηγος και εχω κανει με το cbf μολις 11000χλμ, παρακαλαω καθε μερα να ανεβει κατηγορια το διπλωμα μου και να παρω το cbf600s... 1 χρονος 5 μηνεσ και 2 μερες ακόμα....

Εμένα στα 10.500km άρχισαν να μου χτυπάν οι βαλβίδες (όχι απλά να ακούγονται). Το πήγα για το ετήσιο service και αφού τις ρύθμισαν και άλλαξαν καπελότα σε τρεις, δεν ακούγεται ούτε συντονίζεται τίποτα τώρα. Απλά μου φαίνεται λίγο πιο φιμωμένο.

Λεωνίδας
27/09/2006, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexisvas
Καλημέρα σε ολους
γραφτηκα στο φορουμ μονο και μόνο για να σας ρωτησω 2 πραγματακια.
1) πηγα χθες σε ενα συνοικιακο συνεργειο για ν' αλλαξω λαδια και ο τυπος μου ειπε να τα αλλαζω καθε 5-6000χλμ!! Μου ειπε συγκεκριμένα " φιλε δεν ειναι αγωνιστικο, τη δουλεια σου κανεις". Ηξερα οτι πρεπει να τα αλλαζω καθε 2000χλμ. Μαλιστα κοιταξε και ενα εγγραφο της HONDA...
Το manual το είδες;
Κάθε 6000 λέει. Τώρα αν το ταλαιπωρείς συνέχεια στην κίνηση ή σε εθνική (τελικές) ίσως να χρειάζεται πιο συχνά, αλλά δε νομίζω. Έλεγχε μόνος σου τη στάθμη ε :wave2:

kostisthegreek
27/09/2006, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexisvas
Καλημέρα σε ολους
γραφτηκα στο φορουμ μονο και μόνο για να σας ρωτησω 2 πραγματακια.
1) πηγα χθες σε ενα συνοικιακο συνεργειο για ν' αλλαξω λαδια και ο τυπος μου ειπε να τα αλλαζω καθε 5-6000χλμ!! Μου ειπε συγκεκριμένα " φιλε δεν ειναι αγωνιστικο, τη δουλεια σου κανεις". Ηξερα οτι πρεπει να τα αλλαζω καθε 2000χλμ. Μαλιστα κοιταξε και ενα εγγραφο της HONDA...



Οχι πάνω από 4000 χλμ τα λάδια. Το συνιστούν πολλοί μηχανικοί και παλιοί οδηγοί. Στο κάτω κάτω δεν είναι και καμιά τρομερή επιβάρυνση κι έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Και πάντα αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής ή άλλα αντίστοιχα.

Nrgman
28/09/2006, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Το manual το είδες;
Κάθε 6000 λέει. Τώρα αν το ταλαιπωρείς συνέχεια στην κίνηση ή σε εθνική (τελικές) ίσως να χρειάζεται πιο συχνά, αλλά δε νομίζω. Έλεγχε μόνος σου τη στάθμη ε :wave2:

Το manual λέει κάθε 12000 . Εμείς τα αλλάζουμε κάθε 6000 για ασφάλεια.

npat
01/10/2006, 20:30
Πριν δυο μέρες (την παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου) παρέλαβα το καινούριο CBF-ακι μου. Ένα CBF-250, μοντέλο 2006, χρώματος μπλέ. Μια και είχε και γαμώ τους καιρούς το ΣΚ είπα να κάνω κανα δυο μικρές βολτούλες να το στρώσω κιόλας. Ετσι χαλαρά, καμιά 500αριά χιλιομετράκια εδώ γύρω (στην Αττική). Φυσικά έτσι για να έχω να δείχνω στα εγγόνια μου τράβηξα και μερικές φωτογραφίες (http://efault.net/npat/photos/cbf250-20060928/index.html). Η επισυναπτόμενη είναι μιά απ' αυτές. Μπορείτε να δείτε κι' άλλες στο παραπάνω link...


63744

villy
02/10/2006, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat



Καλώς ήρθες στη παρέα μας! Καλοτάξιδο!

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
02/10/2006, 09:20
Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες :a23: :a25: :a23:

Καλοτάξιδη. :wave2:

npat
02/10/2006, 14:27
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια παιδιά. Ελπίζω να σας άρεσαν οι φωτογραφίες και πιστεύω να κάνω αρκετά καλά χιλιόμετρα με το CBF-ακι μου, όπως και εσείς με τα δικά σας... Άντε να τα πούμε και σε καμια βόλτα.

Alchimistis
08/10/2006, 03:21
Kαλα μας δουλεύεται πως κάνεται σούζες με το cbf?Δεν σηκώνεται με τπτ

gerodim
08/10/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Kαλα μας δουλεύεται πως κάνεται σούζες με το cbf?Δεν σηκώνεται με τπτ

Θα ρθεις Δέλεαρ?


;)

DISEASER82
08/10/2006, 14:10
Πήγαινε www.youtube.com βάλε να ψάξει για cbf videaki και δές πώς σηκώνετε σούζα ένα cbf!

villy
09/10/2006, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Kαλα μας δουλεύεται πως κάνεται σούζες με το cbf?Δεν σηκώνεται με τπτ

Δες και τις φώτο των CBF 250 που έχω βάλει εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13735&perpage=15&pagenumber=15)

:wave2: :wave2: :wave2:

το πως γίνεται όμως θα σε γελάσω... :winka:

Nrgman
09/10/2006, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Θα ρθεις Δέλεαρ?


;)

Θα γίνουν σεμινάρια σούζας σήμερα?

gerodim
09/10/2006, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Θα γίνουν σεμινάρια σούζας σήμερα?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
19:00-20:00 Μαθήματα σούζας
20:00 - 20:15 Διάλλειμα
20:15-21:00 Μαθήματα έντο
21:00-21:30 βραδυνό φαγητό
21:30-22:30 Παντιλίκια, κωλίες και λοιπές καγκουρίστικες τεχνικές...

Λεωνίδας
09/10/2006, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
19:00-20:00 Μαθήματα σούζας
20:00 - 20:15 Διάλλειμα
20:15-21:00 Μαθήματα έντο
21:00-21:30 βραδυνό φαγητό
21:30-22:30 Παντιλίκια, κωλίες και λοιπές καγκουρίστικες τεχνικές... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nrgman
09/10/2006, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim

21:00-21:30 βραδυνό φαγητό


Μήπως να το κάνουμε ελαφρύ δείπνο για να μην βαρύνουμε μετά.

niewbe
09/10/2006, 10:10
Καλημέρα
Έχω ένα 125άρι παπί και σκέφτομαι να το αλλάξω για ένα 250άρι για λίγο περισσότερη δύναμη και ασφάλεια. Αξίζει αυτή η αλλαγή; Κάνω γύρω στα 1000 χλμ το μήνα και σχεδόν όλα Εθνική οδό για δουλειά. Δεν έχω σκοπό να κάνω ταξίδια πάνω από 300 χιλ. γιατί παραπάνω θεωρώ ότι τα 250 θα κουράσουν. Η σκέψη μου είναι να κάνω το βήμα προς μηχανή με το μικρότερο μοντέλο που υπάρχει αυτή τη στιγμή (cbf) ή να πάω προς scooter μεριά που έχεις περισσότερες επιλογές και μέχρι 34 άλογα που είναι το A1 δίπλωμα μου. Ερώτησεις λοιπόν:
1) τα φρένα του cbf (Δ/Τ) πως συγκρίνονται με αυτά ενός καλού παπιού (Δ/Δ) και ενός scooter σαν το sportcity 250ie με (2Δ/Δ);
2) τα λάστιχα που φοράει το cbf θέλουν άλλαγμα με το που βγεις από την αντιπροσωπεία; Κάνουν καλή δουλειά στη βροχή; Να υπολογίσω στο κόστος αγοράς και ένα καινούριο ζευγάρι ελαστικά;
3) σταθερότητα στο δρόμο με ~100-120 σε σχέση με ένα παπί. Ναι με ένα παπί πάς 110 αλλά δε νιώθεις και τόσο ασφαλής συν ότι σου έχει πάρει τα αυτιά η εξάτμιση. Έχει μεγάλη σημασία για μένα να είναι ξεκούραστο το μηχανάκι και να "μη τα δίνει όλα" για cruise speed.
4) Κατανάλωση. Το καταλαβαίνω ότι θα είναι μεγαλύτερη αλλά πόσο; Ένα 125άρι παπί συνεχώς στο όριο του κάνει κοντά 35 χιλ/1 λ. Και εδώ έρχεται μια "χαζή" ερώτηση. Το cbf είναι λίγο παλαιότερης τεχνολογίας από τα beverly/sportcity 250ie με 2 βαλβίδες και καρμπυρατέρ αντί για 4v και ie. Λογικά η κατανάλωση του θα είναι μεγαλύτερη από το παπί (λόγω 125 extra cc) αλλά και μεγαλύτερη από scooter. Τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να το βοηθάνε το 20-30 κιλά που έχει λιγότερα
5) και τελευταίο η τιμή. Το cbf το έχω βρει γύρω στα 3650 από μαγαζί στη γειτονιά μου. Κάπου εκεί παίζει; θα το βρω και πιο φθηνά; Στα ίδια περίπου χρήματα είναι και το sportcity με το beverly ~400?+.
Αν έχει κάνει κανείς τις παραπάνω συγκρίσεις και έχει όρεξη ας απαντήσει
Ευχαριστώ

Λεωνίδας
09/10/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από niewbe
Καλημέρα
Έχω ένα 125άρι παπί και σκέφτομαι να το αλλάξω για ένα 250άρι για λίγο περισσότερη δύναμη και ασφάλεια. Αξίζει αυτή η αλλαγή; Κάνω γύρω στα 1000 χλμ το μήνα και σχεδόν όλα Εθνική οδό για δουλειά. Δεν έχω σκοπό να κάνω ταξίδια πάνω από 300 χιλ. γιατί παραπάνω θεωρώ ότι τα 250 θα κουράσουν. Η σκέψη μου είναι να κάνω το βήμα προς μηχανή με το μικρότερο μοντέλο που υπάρχει αυτή τη στιγμή (cbf) ή να πάω προς scooter μεριά που έχεις περισσότερες επιλογές και μέχρι 34 άλογα που είναι το A1 δίπλωμα μου. Ερώτησεις λοιπόν:
1) τα φρένα του cbf (Δ/Τ) πως συγκρίνονται με αυτά ενός καλού παπιού (Δ/Δ) και ενός scooter σαν το sportcity 250ie με (2Δ/Δ);
2) τα λάστιχα που φοράει το cbf θέλουν άλλαγμα με το που βγεις από την αντιπροσωπεία; Κάνουν καλή δουλειά στη βροχή; Να υπολογίσω στο κόστος αγοράς και ένα καινούριο ζευγάρι ελαστικά;
3) σταθερότητα στο δρόμο με ~100-120 σε σχέση με ένα παπί. Ναι με ένα παπί πάς 110 αλλά δε νιώθεις και τόσο ασφαλής συν ότι σου έχει πάρει τα αυτιά η εξάτμιση. Έχει μεγάλη σημασία για μένα να είναι ξεκούραστο το μηχανάκι και να "μη τα δίνει όλα" για cruise speed.
4) Κατανάλωση. Το καταλαβαίνω ότι θα είναι μεγαλύτερη αλλά πόσο; Ένα 125άρι παπί συνεχώς στο όριο του κάνει κοντά 35 χιλ/1 λ. Και εδώ έρχεται μια "χαζή" ερώτηση. Το cbf είναι λίγο παλαιότερης τεχνολογίας από τα beverly/sportcity 250ie με 2 βαλβίδες και καρμπυρατέρ αντί για 4v και ie. Λογικά η κατανάλωση του θα είναι μεγαλύτερη από το παπί (λόγω 125 extra cc) αλλά και μεγαλύτερη από scooter. Τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να το βοηθάνε το 20-30 κιλά που έχει λιγότερα
5) και τελευταίο η τιμή. Το cbf το έχω βρει γύρω στα 3650 από μαγαζί στη γειτονιά μου. Κάπου εκεί παίζει; θα το βρω και πιο φθηνά; Στα ίδια περίπου χρήματα είναι και το sportcity με το beverly ~400?+.
Αν έχει κάνει κανείς τις παραπάνω συγκρίσεις και έχει όρεξη ας απαντήσει
Ευχαριστώ

Καλημέρα,

να σου απαντήσω σε ότι νομίζω ότι μπορώ να απαντήσω :)

Κατ'αρχήν και'γω από παπί 100cc ανέβηκα σε CBF250.
3) 110-120 χαω πας πολύ άνετα, και 130 άνετα πας δηλαδή... μετά αρχίζει να ζορίζεται (ανάλογα και με το βάρος σου)
4) Υπολογίζω ότι μου βγάζει λίγο πάνω από 20 χιλ/1 λ., ανάλογα και με τον τρόπο οδήγησης και το βάρος σου πάντα. Βέβαια αν είναι όλες οι διαδρομές σου Ε.Ο. δεν ξέρω ...
5) Αρχές του έτους τόσο το έβρισκα και εγώ, δε νομίζω να το βρεις φτηνότερα... εννοείται χωρίς συναγερμό και αξεσουάρ

Σχετικά με τα ταξίδια, έχουμε κάνει και ημερήσια γύρω στα 400 χλμ χωρίς ιδιαίτερη κούραση - επαρχιακό δίκτυο όμως.

Ελπίζω να βοήθησα, θα σου απαντήσουν και άλλοι σίγουρα :wave2:

villy
09/10/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από niewbe
Καλημέρα
Έχω ένα 125άρι παπί και σκέφτομαι να το αλλάξω για ένα 250άρι για λίγο περισσότερη δύναμη και ασφάλεια. Αξίζει αυτή η αλλαγή; Κάνω γύρω στα 1000 χλμ το μήνα και σχεδόν όλα Εθνική οδό για δουλειά. Δεν έχω σκοπό να κάνω ταξίδια πάνω από 300 χιλ. γιατί παραπάνω θεωρώ ότι τα 250 θα κουράσουν. Η σκέψη μου είναι να κάνω το βήμα προς μηχανή με το μικρότερο μοντέλο που υπάρχει αυτή τη στιγμή (cbf) ή να πάω προς scooter μεριά που έχεις περισσότερες επιλογές και μέχρι 34 άλογα που είναι το A1 δίπλωμα μου. Ερώτησεις λοιπόν:
1) τα φρένα του cbf (Δ/Τ) πως συγκρίνονται με αυτά ενός καλού παπιού (Δ/Δ) και ενός scooter σαν το sportcity 250ie με (2Δ/Δ);
2) τα λάστιχα που φοράει το cbf θέλουν άλλαγμα με το που βγεις από την αντιπροσωπεία; Κάνουν καλή δουλειά στη βροχή; Να υπολογίσω στο κόστος αγοράς και ένα καινούριο ζευγάρι ελαστικά;
3) σταθερότητα στο δρόμο με ~100-120 σε σχέση με ένα παπί. Ναι με ένα παπί πάς 110 αλλά δε νιώθεις και τόσο ασφαλής συν ότι σου έχει πάρει τα αυτιά η εξάτμιση. Έχει μεγάλη σημασία για μένα να είναι ξεκούραστο το μηχανάκι και να "μη τα δίνει όλα" για cruise speed.
4) Κατανάλωση. Το καταλαβαίνω ότι θα είναι μεγαλύτερη αλλά πόσο; Ένα 125άρι παπί συνεχώς στο όριο του κάνει κοντά 35 χιλ/1 λ. Και εδώ έρχεται μια "χαζή" ερώτηση. Το cbf είναι λίγο παλαιότερης τεχνολογίας από τα beverly/sportcity 250ie με 2 βαλβίδες και καρμπυρατέρ αντί για 4v και ie. Λογικά η κατανάλωση του θα είναι μεγαλύτερη από το παπί (λόγω 125 extra cc) αλλά και μεγαλύτερη από scooter. Τώρα που το σκέφτομαι μπορεί να το βοηθάνε το 20-30 κιλά που έχει λιγότερα
5) και τελευταίο η τιμή. Το cbf το έχω βρει γύρω στα 3650 από μαγαζί στη γειτονιά μου. Κάπου εκεί παίζει; θα το βρω και πιο φθηνά; Στα ίδια περίπου χρήματα είναι και το sportcity με το beverly ~400?+.
Αν έχει κάνει κανείς τις παραπάνω συγκρίσεις και έχει όρεξη ας απαντήσει
Ευχαριστώ



Εγώ από kaze-r 110cc πήρα το CBF-250


2. Τα λάστιχα είναι μιά χαρά! Φυσικά υπάρχουν και καλύτερα αλλά δεν σε προβληματίζουν.

3. Πολύ καλή σταθερότητα με 110-120. Τα 130-140 τα βγάζεις δύσκολα αλλά δεν είναι κουραστικά. Δεν συγκρίνεται με παπί! Τραβάει πάρα πολύ μέχρι τα 120, οδηγική συμπεριφορά μηχανής!

4. Κατανάλωση περίπου 21-22χλμ/λίτρο αλλά μεγάλη αυτονομία (ντεπόζιτο 16 λίτρων)!

:wave2: :wave2: :wave2:

niewbe
09/10/2006, 11:32
Λεωνίδα και villy
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα / αυριο θα κάνω και την τελευταία έρευνα αγοράς όσον αφορά την τιμή, να δω και πόσα θα πάρει (αν πάρει) την πάπια (Kristar 3500xil), αν είναι του 2006 ή του έχει ξεμείνει κάνα κομμάτι και θέλει να το σπρώξει σε μένα και να δω τι μπαγκαζιέρα μπορώ να "στριμώξω" σε αυτή την τιμή.

Λεωνίδας
09/10/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Έχω ξενερώσει απο την αντιμετώπιση σ'αυτο το φορουμ οπότε χλωμό το βλέπω για Δέλεαρ...
Παρόλα αυτα αν κάποιος γουστάρει ας ποστάρει πως σηκώνεται το μπροστινό... o gerodim ξέρει σίγουρα :rolleyes:
όσο για το Δέλεαρ έλα εσύ και τους έχουμε :evil:

oulas
09/10/2006, 12:15
Φιλε και τα 150 σταθεροτατα τα παει οταν τα πιασει σε κανα γκρεμο, δεν εχει προβλημα. Εχει αυτονομια μεγαλη και σε βγαζει 300 χλμ ταξιδι χωρις ανεφοδιασμο. Κοιτα να παρεις μοντελο 2006 μονο και μονο γιατι τα προηγουμενα ειχαν καποια προβληματα με τις ταχητητες. Το Scooter το μονο που θα σου προσφερει ειναι προστασιο απο τα νερα αρκετη περρισοτερη, τιποτε αλλο ομως!

Alchimistis
17/10/2006, 00:38
To σηκωσα το μαμημενο το μπροστινο!

gerodim
17/10/2006, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
To σηκωσα το μαμημενο το μπροστινο!
:a25: :a30: :a25: :a30::a25:
:a54: :a54: :a54: :a54:

Kenai
17/10/2006, 07:42
pes mas ta ola afou to thes....kai emeis goustaroume!!!

Alchimistis
17/10/2006, 22:28
Ηταν Γ@ματα ΕΚΡΗΞΗ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗΣ!!!!!
Οταν συνειδητοποιείς οτι σηκώνεται το μπροστινό τρελένεσαι θες κι αλλο κι αλλο κι αλλο!!!!!
Αρε Cbfaki...αντέχει η κουφαλιτσα

babishondakias
17/10/2006, 23:04
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ CBF 250. ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΠΩΣ ΠΑΕΙ¨. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΩΒΛΗΜΑΤΑ. ΚΑΤΑ ΠΩΣΟ ΗΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ. :lol:

johnpan
18/10/2006, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από babishondakias
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ CBF 250. ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΠΩΣ ΠΑΕΙ¨. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΩΒΛΗΜΑΤΑ. ΚΑΤΑ ΠΩΣΟ ΗΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ. :lol:

Σε παρακαλώ να γράφεις με μικρά γιατί είναι ΣΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ !

DISEASER82
19/10/2006, 13:29
Εγω το αγόρασα τον ιούλιο και το έχω 3 μήνες τώρα δεν έχει παρουσιάσει απολύτως κανένα πρόβλημα!!

Stavrakas
23/10/2006, 20:41
Παιδιά εγώ το μηχανάκι το πήρα τον Μάϊο, αυτό πραγματικά που μου έσπασε τα νεύρα και μου τα σπάει ακόμα είναι η εκκίνηση το πρωί, και όταν το αφήνεις αρκετή ώρα σβηστό κατά την διάρκεια της ημέρας, ειδικά τώρα που ψιλοχειμωνιάζει δεν παίζεται.

Πάντως με το κιβώτιο αντιμετωπίζω ένα ψιλοπροβληματάκι αλλά όχι τπτ σπουδαίο.

Για αναβάθμιση απο το σκούτερ το 70άρι που είχα ήταν μια χαρά, μέχρι και την Ιτέα πήγα το καλοκαίρι! Αλλά έλα τώρα που το βαρέθηκα και μου φαίνεται σαν παπί.

Εχω μετανιώσει που δεν πήρα παραπάνω κυβισμό. και να πεις ότι δεν μου το λέγανε ότι θα το βαρεθώ!

Αλλά να βλέπουμε και τα καλά του, η χρήση για την πόλη μέσα είναι πολύ καλή.

johnpan
07/11/2006, 15:12
Ρε αδέρφια δεν πούλαγε ένας από σας μια εξάτμιση cbf250 μαμά? Ξέρετε τίποτα? Η δική μου έχει γρατσουνιές που δυστυχώς έχουν σκουριάσει, και αν θέλω να τη δώσω σε μια αξιοπρεπή τιμή πρέπει να αλλάξω εξάτμιση..:bigcry:

Με του που θα βγω από το στρατό παραγγέλνω το επόμενο, οπότε καλό είναι να έχει φύγει η μηχανή.


68581

paramedic
07/11/2006, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DISEASER82
Ξερεις κανεις ποσο περιπου κοστιζει το service στα 6000 και 12000 για το cbfaki mas γιατι κοντευω για τα 6000 σε κανενα μηνα και αναρωτιεμαι!!??............
Την πέμπτη έκανα το service στα 6000 και μου πήρανε 37? μόνο. Στο περιστερι στην Agio motors. Α ρώτησα και για την καμπάνα και μου έλεγε οτι δεν έχουν καμμία οδηγία απο τον Σαρακάκη για αλλαγή. Έκανε τον Κινέζο γενικότερα. Πάντως μου είπε οτι κάτι έσφιξε στην καμπάνα μέσα και μπαίνει καλύτερα η νεκρά. Πάντως με βλέπω να πηγαίνω σε άλλο να την αλλάξω.

Λεωνίδας
08/11/2006, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Την πέμπτη έκανα το service στα 6000 και μου πήρανε 37? μόνο. :cry: :cry: :cry: :cry:

PCMan
09/11/2006, 03:17
Γιατί δεν κάνετε μόνοι σας τα service και δίνετε τζάμπα λευτά?

villy
09/11/2006, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από PCMan
Γιατί δεν κάνετε μόνοι σας τα service και δίνετε τζάμπα λευτά?



Γιατί θα χάσεις την εγγύηση και δε λέει :winka: .

Αν μετά σου παρουσιαστεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα, την πάτησες!

:wave2:

johnpan
09/11/2006, 12:56
Ναι γιατί με την εγγύηση σώθηκες!! Εδώ ανάκληση έχουμε και δε μας τα αλλάζουν!!!

Το τελευταίο σέρβις λάδια + φίλτρο το έκανα μόνος μου. :wave2:

PCMan
09/11/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Γιατί θα χάσεις την εγγύηση και δε λέει :winka: .

Αν μετά σου παρουσιαστεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα, την πάτησες!

:wave2:

Ναι μωρέ. δηλαδή αν αλλάξεις λάδια και ένα μπουζί μόνος σου θα το καταλάβει ο άλλος, θα μυρίσει τα νύχια του.

15-20€ να πληρώσεις το πολύ για λάδια και μπουζί. Τι άλλο θέλει?

villy
09/11/2006, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από PCMan
Ναι μωρέ. δηλαδή αν αλλάξεις λάδια και ένα μπουζί μόνος σου θα το καταλάβει ο άλλος, θα μυρίσει τα νύχια του.

15-20€ να πληρώσεις το πολύ για λάδια και μπουζί. Τι άλλο θέλει?


Δεν είπα ότι είναι δύσκολο, ούτε αν θα το καταλάβει ή όχι! Όμως για να ισχύει η εγγύηση από την αντιπροσωπεία θα πρέπει το βιβλιαράκι του Service να συμπληρώνεται στα προκαθορισμένα χρονικά διαστήματα από εξουσιοδοτημένο συνεργείο! Κι αυτό δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Είναι τυπικό το θέμα.

Αργότερα φυσικά θα κανω τα περισσότερα μόνος μου, όπως τα έκανα και με το παπί μου :winka:

Εγώ την τρίτη το πάω για Service στα 6000χλμ, στο Παπαγεωργίου. Ήδη το είδε ο μηχανικός όταν έκλεισα το ραντεβού το πήγε βόλτα και μου είπε ότι είναι οκ. Είχα αμφιβολία για την καδένα και τις ταχύτητες αλλά μου είπε ότι το δικό μου είναι μια χαρά και ότι έχει τραβήξει τα χίλια μύρια με πολλά άλλα CBF250.

Δεν είχα ποτέ προβλήματα ούτε με την μπαταρία, ούτε με το ρελαντί και πολύ σπάνια συντονίζεται. Εγώ πίστευα ότι αν σταματήσεις στο φανάρι με 4η, 5η ταχύτητα χωρίς να κατεβάζεις πιο πρίν, θα μπορείς να κατεβάσεις σταματημένος μέχρι πρώτη. Μου είπε όμως ότι αυτό δεν γίνεται γιατί ο κινητήρας δεν έχει μεγάλη δύναμη να γυρίζει τους δίσκους στο ρελαντί, και ότι είναι συνηθισμένο αυτό και σε πολύ μεγαλύτερες μηχανές. :confused:

Πάντως είναι αλήθεια ότι την νεκρά την βρίσκω εύκολα και οι ταχύτητες μπαίνουν και βγαίνουν μια χαρά (αρκεί να κινούμαι έστω και ελάχιστα). Είναι και θέμα συνήθειας νομίζω.

Δεν ξέρω τι πιστεύετε εσείς...

DISEASER82
10/11/2006, 11:23
Εγω δεν έχω κανένα προβλημα εκτος του οτι ο συμπλέκτης μου απομονώνει πολύ ψηλά παρόλο που τον έχω κατεβάσει αρκετά..ώρες ώρες είναι σπαστικό

stavro
18/11/2006, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ναι και εγώ όταν το είδα μου άρεσε πολύ. Γι' αυτό τελικά το αποφάσισα, αντί για το μαύρο που σκεφτόμουν αρχικά. Σωστός και ο oulas για τις ζάντες! Δεν το είχα σκεφτεί

kai ego skeftomoun na paro xroma mauro tora pou eida to mple skeftomai poio na paro
eseis ti lete re paidia

oulas
18/11/2006, 10:41
Μπλε, οταν το αγορασα δεν εβγαινε στην ελλαδα.

stavro
18/11/2006, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Μπλε, οταν το αγορασα δεν εβγαινε στην ελλαδα.

apo pote einai diathesimo to mple stin ellada
kai pou mporo na to do ??
se dio magazia pou piga stin kalirois sto mpaxtzevani eixe mauro xroma kai sto faliro eixe to asimi

ξερετε μηπως που μπορο να το δω το συγκεκριμενο αυτο το χρωμα

beniamin
24/11/2006, 12:17
καλημερα.τι εξατμιση(τελικο) να βαλω στο cbfακι?για πειτε?:rotflmao: :a08:

johnpan
24/11/2006, 16:39
o kenai πρεπει να ξέρει...

villy
28/11/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από beniamin
καλημερα.τι εξατμιση(τελικο) να βαλω στο cbfακι?για πειτε?:rotflmao: :a08:


Απ'ότι έχω δει στις μεγάλες και γνωστές μάρκες (akrapovich, arrow, leo vince, κλπ, κλπ) δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ :sad:

Το μόνο που ξέρω είναι για χειροποίητες εδώ (http://www.springdragon.gr/street.htm).

Θέλω κι εγώ να βάλω πιο ελεύθερη αλλά δεν το αποφασίζω ακόμη... Δεν μου αρκεί η αλλαγή του ήχου, θέλω και μικρή βελτίωση σε ιπποδύναμη, που δεν υπάρχει ακόμη κάτι επίσημο.

:wave2: :wave2: :wave2:

SnakeMJK
28/11/2006, 16:36
endiaferome k ego gia mikro-ftiaksimo tou cbf250...

exo psaksei gia filtro, alla den exo vrei tpt.... tora an mou pei kapoios akrivos tis diastaseis mporoume na to psaksoume alliws.... me tpt handmade fasi....
eksatmisoni, 8elo kati na min exei poli vavoura....
karmpirater posa fragka paei?

afta skeftome mono vasika...

johnpan
28/11/2006, 17:03
Δεν ξέρω πώς είναι η σωστή σειρά βελτίωσης. Τη φαντάζομαι κάπως έτσι:

Εξάτμιση - Φίλτρο

Καρμπυρατέρ

Εκκεντροφόρος - Ελαφρύτερο πιστόνι (εκτός αν παίρνει ρεκτιφιέ οπότε πρώτα ρεκτιφιέ, νέο πιστόνι και μετά πιο άγριος εκκεντροφόρος)

Σε πιο χοντρή φάση αλλάζει κανείς όλο το σετ πιστόνι - μπιέλα - στρόφαλος με ελαφρύτερα, και πολύ ακριβότερα! Ετσι το μοτέρ θα έχει μικρότερες αδράνειες μάζας και θα στροφάρει πιο γρήγορα, α και λογικά θα ανεβάσει και στροφές, οπότε νέο κοντέρ.

Ξαναλέω τα γράφω εδώ και όχι στα τεχνικά γιατί εδώ μπορούμε να λέμε μ@λ@κίες ελεύθερα!
:beer: :beer:

675
28/11/2006, 17:06
50 σελιδες:eek: :eek: :eek:

villy
29/11/2006, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
50 σελιδες:eek:



:a27: :a26: :a11: :a015: :a016: :a52: :a27: :lol: :rotflmao:


Βάλε να εμφανίζονται 40 post / σελίδα και ως δια μαγείας θα γίνουν 19 οι σελίδες :eek: :eek: :eek: :winka:

villy
29/11/2006, 07:23
Τα πιο απλά που μπορούμε να κάνουμε είναι αλλαγή φίλτρου και εξάτμισης!

:cry: Δυστυχώς δεν έχω βρεί τίποτα από τα δύο :cry:.

Σε πρώτη φάση αυτά θα ήθελα να αλλάξω.


Όσον αφορά τις εξατμήσεις έχω βρεί φοβερές για το μηχανάκι μας, δυστυχώς είναι στη βραζιλία και δεν ξέρω Βραζιλιάνικα :cry:

Εδώ (http://www.roncar.com.br/br/videos.php) είναι το site. Roncar λέγεται η εταιρία και Coyote οι εξατμήσεις. Δυστυχώς κάποια link δεν δουλεύουν. Πριν λίγο καιρό δούλευαν.

(Το CBF 250 κυκλοφορεί στη Βραζιλία πολλά χρόνια με το όνομα CBX 250 Twister)

Έχει φοβερά βίντεο να κατεβάσετε για να ακούσετε ήχο! Είναι πανέμορφες!

Πολλά βίντεο έχει και στο www.youtube.com

Εδώ (http://www.autoz.com.br/shopping/loja/Busca.asp?busca=Roncar+Coyote+cbx+250&Origem=1) μπορείτε να βρείτε και τιμές σε Real Βραζιλίας (1 Ευρό=2,87 Real Br.)


Εμένα μου αρέσει αυτή (http://www.autoz.com.br/shopping/loja/Detalhes/Default.asp?ProdutoID=5446&ItemID=1) :eek:

Alchimistis
03/12/2006, 15:27
Πρίν απο μερικές μέρες αποχωρίστηκα το γκρινιάρικο Cbfaki μου...
το μηχανάκι μπορεί να ειχε τα στραβά του αλλα με εβγαλε παλικάρι όπου κι αν πήγα σε οτι κι αν έκανα...
Καλη συνέχεια στους κατόχους και καλές βόλτες
δεν το περίμενα οτι θα μου λείψει