PDA

View Full Version : Γενικό chat για CBF-250



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11

C-LF
14/09/2008, 18:19
Γεια στην παρεα!
Εχω και εγω το cbf το 250 κανα χρονο τωρα,επιδη ομως θα χρειαστει να το αφησω οπου να ναι λογω στρατιωτικων υποχρεωσεων,μηπως ξερει να μου πει καποιος ποσο χρονο μπορει να μινει ακινητο χωρις να δημιουργισει προβλημα στην μπαταρια η καπου αλλου?Επισης οσον αφορα το λαδι ποτε πανω κατω θελει αλαγη σε περιπτωση που δε γινουν τα χιλιομετρα?
Ευχαριστω

paschalis
14/09/2008, 18:32
καλως τον!!

λοιπον για να μην μου τα χωσει ο Jimskeet2002 παλι :p κανε οτι ακριβως λεει το manual
και θα εισαι οκ
αποσυνδεουμε δηλαδη μπαταρια και αδειαζουμε βενζινη
για τα λαδια αλλαγη στους 6 μηνες αν δεν φτασουμε τα χιλιομετρα.αυτα:beer:

C-LF
14/09/2008, 18:52
Ευχαριστω paschalis!
Θα κοιταξω στο manual...

ale3andro
14/09/2008, 18:58
Κανένα link για το manual υπάρχει?

C-LF
15/09/2008, 19:12
Μια απορια ακομα...
Το τσεκ που κανει πριν παρει μπρος,ελενγχει τιποτα?
π.χ αν δεν εχει λαδι θα φανει πουθενα?

paschalis
15/09/2008, 19:26
μπα τιποτε δε τσεκαρει.ουτε λαδια θα σου δειξει αεροψυκτο ειναι:wave2: για τα λαδια ο παραδοσιακος τροπος

C-LF
15/09/2008, 19:50
Καταλαβα
Ευχαριστω και παλι pascalis.

C-LF
18/09/2008, 17:00
Στον πρωτο ελεγχο των βαλβιδων η φλαντζα του καπακιου θελει αλαγη η παραμενει η ιδια?

C-LF
18/09/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από C-LF
Στον πρωτο ελεγχο των βαλβιδων η φλαντζα του καπακιου θελει αλαγη η παραμενει η ιδια?

Κανεις?

ledz
18/09/2008, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από C-LF
Στον πρωτο ελεγχο των βαλβιδων η φλαντζα του καπακιου θελει αλαγη η παραμενει η ιδια?

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα μου φαινεται οτι παραμενει η ιδια (η λαστιχενια που φαινεται απ το πλαϊ). Αυτο που θα ηθελα να σου επισημανω ειναι: ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΩΝ στον ελεγχο/ρυθμιση και αν δε ξερεις πως γινεται ο ελεγχος, φερε μαζι σου καποιον που ξερει (ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΜΕΝΑ :alien: ). Καλυτερα να κερασεις ενα φιλο σου μπυρες, παρα να αγοραζεις καινουριες βαλβιδες, επειδη ο "μηχανικος τις ελεγξε" - και σου καηκαν αργοτερα μυστηριοδως.

Κι αν το αντεχει η τσεπη σου θα προτεινα να το πηγαινεις καθε 6000 χμ για ελεγχο (λογω μονοκυλινδρου)...

edit: στην αριστερη βαλβιδα εξαγωγης δεν ειναι σκουρο το σημειο λογω σκιας...


142036

paschalis
18/09/2008, 20:56
μαλλον παραμενει η ιδια εφοσον ειναι σε καλη κατασταση

πραγματι τι κακο αυτο με τα συνεργεια ρε παιδια πρεπει να φυλας σκοπια να βλεπεις τι σου αλλαζουν κ να χιλιοεπιμενεις για κατι που εσυ ξερεις οτι πρεπει να γινει κ αυτοι να σου λενε βλακειες γιατι βαριουνται και απαντησεις του στυλ η honda αυτο προτεινει (λες κ η honda οδηγει την μηχανη) κ μπλα μπλα....αν εκαναν τοση δουλεια οσο μιλουσαν δεν θα ειχαμε προβληματα:mad:

C-LF
19/09/2008, 01:45
.

ledz
19/09/2008, 01:49
Δε πειραζει, ας τσαντιστει ο μαστορας. Να απαιτησεις να κατσεις παρων και οχι σε καμμια "αιθουσα αναμονης". Εχουν παρει πολυ θαρρος μερικοι απατεωνες και καιρος ειναι να τους κοπει! :mad:

C-LF
19/09/2008, 02:05

kritikos VIP
14/10/2008, 23:57
Geia vre magkes!!!Pws pane ta cbfakia sas?to diko mou oxi kai toso kala.to psilotrakara kai mou zhtane polla kata thn apopsh mou.Thelw omws kai th dikh sas gnwmh gia na kserw kati parapanw....

johnpan
15/10/2008, 10:15
πολλά σου ζητάνε :smokin:

kritikos VIP
15/10/2008, 13:17
geia sou johnpan..eimai neo melos cbfakias....eixa ena atyxhma me th mhxanh,den exei pollh zhmia alla pistevw oti mou zhtane polla...an mporouses na mou proteineis kati h estw na mou peis ean einai eksopragmatikes oi times pou mou zhtane... euxaristw ek twn prwterwn!

ΝΑΙΑΣ
25/10/2008, 18:08
Παρακαλω αν γνωριζει κανεις εξουσιοδοτημενο συνεργειο ΧΟΝΤΑ για το πρωτο service των 6000 χλμ και για περιοχες Κορυδαλλου,Μοσχατου,Αλιμου η κοντα σε αυτες.Εκει που πηγα για τα πρωτα 1500 χλμ δεν εμεινα ευχαριστημενος,γιατι ενω εδω και αρκετα χλμ εχει μια δυσκολια με τις ταχυτητες [μπερδεμα στις επιλογες και ιδιως στην νεκρα],οταν περασα και το ειπα,πηρα απαντηση οτι θα φταινε τα λαδια του σασμαν και θα βαλουμε πιο ψιλα στο επομενο service.Ευχαριστω.

johnpan
25/10/2008, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΝΑΙΑΣ
Εκει που πηγα για τα πρωτα 1500 χλμ δεν εμεινα ευχαριστημενος,γιατι ενω εδω και αρκετα χλμ εχει μια δυσκολια με τις ταχυτητες [μπερδεμα στις επιλογες και ιδιως στην νεκρα],οταν περασα και το ειπα,πηρα απαντηση οτι θα φταινε τα λαδια του σασμαν και θα βαλουμε πιο ψιλα στο επομενο service.Ευχαριστω.

Δεν είναι το ιξώδες, είναι η μάρκα. Με τα μοτούλ το σασμάν σκληραίνει υπερβολικά στο cbf αλλα και γενικά σε όλα τα Χόντα από όσο ξέρω. Δοκίμασε aral. Εμένα με έσωσε. Στα εξουσ. θα σου βάλουν agip γιατί έχουν "συμφωνία" μην το ψάχνεις, βάλε aral ή __*__ που τα βρίσκεις σε πράκτικερ και καρφούρ αντίστοιχα, δουλεύουν καλά στα χόντα.

*όταν το θυμηθώ θα το γράψω:beer:

apav
25/10/2008, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
βάλε aral ή __*__ που τα βρίσκεις σε πράκτικερ και καρφούρ αντίστοιχα, δουλεύουν καλά στα χόντα.

Bel Ray :winka:

paschalis
25/10/2008, 20:55
και μενα στο αρχικο των 1000 agip μου βαλανε κ ηταν πολυ οκ!:sick: βεβαια δεν ειχα ποτε προβληματα με τις ταχυτητες ουτε με νεκρα.στο τελευταιο εβαλα repsol λιγο ακριβα αλλα
αξιζουν

johnpan
25/10/2008, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Bel Ray :winka: :a19: :a19: :a19:

RideFree
09/11/2008, 02:46
Παιδια την πλαγιαζετε/πλαγιαζατε καθόλου? Πόσο πάει? Φοβάμαι μην είναι αρκετά λεπτά τα λάστιχα και μαζέψω τίποτα... :D

Galvatron
09/11/2008, 11:52
Εγω προσωπικα εχω γυρω στα 2-3 εκατοστα στο πελμα των ελαστικων που δεν εχουν πατιθει στις ακρες.Αλλα πιστευω πως με λιγη εξασκηση πατιεται ολο.Ορεξη να εχεις....

johnpan
09/11/2008, 12:10
Μη φοβάστε, διαβάστε το άρθρο του bladerunner "απόλυτος έλεγχος γκαζιού" και αρχίστε να δοκιμάζετε / μαθαίνετε το γυροσκοπικό σε καλούς δρόμους που να ξέρετε. Το μηχανάκι στρίβει πολύ γλυκά και πλαγιάζει πολύ. Τα λάστιχα του δεν είναι λεπτά είναι όσο πρέπει για αυτό το μηχανάκι. Αλλοι τα έχουν πατήσει όλα, εγώ όχι, είχε μείνει 2-3 εκατοστά. Καλύτερα ακόμα αν βάλετε καινούρια λάστιχα με καλύτερη πρόσφυση. Δείτε ένα μικρό δικό μου δείγμα του τι μπορεί να κάνει το cbf 250. http://www.youtube.com/watch?v=fL21vXsp0BY :beer:

ΝΑΙΑΣ
09/11/2008, 16:52
Στο τελος του Κηφισσου τη στροφη προς Παραλιακη - Γλυφαδα,ανετα με 65-70 Κμ.Σε αυτα το μηχανακι δεν εχει προβληματα οπως και στην καταναλωση αλλου ειναι κουδουνιστρα.

paschalis
10/11/2008, 10:39
πλαγιαστε το δεν καταλαβαινει τιποτα οντως στριβει πολυ καλα αλλα προσοχη γιατι τα λαστιχα ειναι ψιλομαπα

SnakeMJK
10/11/2008, 11:26
Με τα μαμά λάστιχα μην το λιώσετε στο πλάγιασμα... Είναι όντως πολύ μάπα! Όταν αλλάξετε θα είναι τα πάντα πιο εύκολα :)

Galvatron
10/11/2008, 14:21
Εννοειται πως τα μαμα λαστιχα ειναι μαπα.Εγω με το που το πηρα τα αλλαξα στα 3000χμ.Δεν την παλευα αλλο....
Με το που στρωθηκε το μηχανακι κ το πιεζα λιγο παραπανω τα λαστιχα παντα μλ@$#%νταν...
τα battlax με αφησαν αφωνο.Αψογα...
Τα sport demon οχι κ τοσο....

oulas
14/11/2008, 10:41
Ta mama lastixa ine gia na vgaloun polla xiliometra me kanonikes sinthikes odigisis.
Exalou to mixani den ine kana street figther. An thelete ali xrisi, epivalode alla elastika. Ego pou ixa vali Sport deamon, itan ena click kalitera.

paschalis
14/11/2008, 11:17
οντως αντεχουν πολλα χλμ απλα κανουν 30 λεπτα να ζεσταθουν:p (λεμε τωρα)!!!
οχι αληθεια κανουν αρκετη ωρα να ζεσταθουν.
απλα με αλλαγη ελαστικων το μηχανακι ψιλομεταμορφωνεται σαφως καλυτερα φρενα στριψιμο το τιμονι το νιωθεις καλυτερα κτλπ...

RideFree
24/11/2008, 14:23
Τώρα με το νιντζάκι και αφού σταμάτησε και η κυκλοφορία των cbf250, άντε να το πουλήσεις.. έχει ρωτήσει κανείς να δει τί παίζει από τιμές για να το πουλήσει σε μαγαζί? Ενδεικτικά, χιλιόμετρα/τιμή, να ξέρουμε πόσο τα παίρνουν.

paschalis
24/11/2008, 14:41
εγω το εδωσα 2300 ,9500χλμ ειχε:( και δεν ειχε ουτε γρατζουνια
σε μαγαζια το επαιρναν απο 1800-2000 το πολυ αλλα περισσοτερο για ανταλλαγη εννοειται!!!
το νιτζακι τα σαρωσε ολα ,αλλα αλλο στυλ μηχανης ρε συ το kawa και αλλο το cbf.
το ενα πιο ανετο κατα την αποψη μου πιο all around ,το νιτζα βεβαια σε επιδοσεις δεν το συζηταμε και ψεκαστο και πολλα αλλα +

SnakeMJK
24/11/2008, 14:58
Το δικό μου με 23.000χλμ και 3 ετών επειδή βιαζόμουν να το δώσω, έφυγε σε αντιπροσωπεία για 1600 ευρώ :cry: Αλλά γενικά είχα ακούσει και για χιλιάρικο σκέτο... Με ανταλλαγή φυσικά :p

Σε ιδιώτη υπολογίζεις με λίγο υπομονή κανά 500άρικο πάνω από αυτό που θα σου πουν στην αντιπροσωπεία.

Sapper
01/12/2008, 18:20
Γεια σας παιδιά μπορώ να πω με χαρά ότι ανήκω στο club εδώ και μερικές μέρες. Το κουφό είναι ότι δεν την έχω καβαλήσει ακόμα για βόλτα γτ όταν ήρθε στην αντιπροσωπεία η μηχανή ενώ μου λέει ο αντιπρόσωπος "έτοιμη είναι πάρε την φύγε" ο αφέντης μου ( father ή αλλιώς ο sponsor )είπε "ΤΣΟΥ" αν δεν βγουν οι πινακίδες ktl και έπρεπε μετά να φύγω για Ηράκλειο (σχολή) και ενώ η μηχανή είναι έτοιμη εγώ έκατσα σα ΖΩΟ στο Ηράκλειο γτ έγραφα java αλλά Παρασκευή πρωί είμαι Ρέθυμνο ο κόσμος να χαλάσει!!!!! Τί πρέπει να προσέξω στα πρώτα χιλιόμετρα γτ είμαι ιδιαίτερα αγχωμένος με το στρώσιμο της μηχανής;;;

oulas
01/12/2008, 19:03
Να μην κανεις γρηγορες εκκινισης, οι στροφες να αναιβενουν αργα, οταν ο δεικτης παει στις 4000 με 5500 στροφες να αλαζεις ταχυτητα. Μην φρεναρεις αποτομα, μαλακα να στωσουν τα φρενα. Μην αφηνεις το μηχανακι για ζεσταμα ακινιτο. Το βαζεις μπροστα και μετα απο 10 δευτερα ξεκινας, και πας με τον τροπο που ειπαμε. Ετσι ζεστενετε καλυτερα.

Αυτα για 1000 με 2000 χλμ.

Sapper
01/12/2008, 19:07
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!

johnpan
01/12/2008, 20:49
να αποφεύγεις τις μεγάλες ανηφόρες και να μην αφήνεις κρεμασμένο το μοτέρ υπό φορτίο, δηλαδή αν ανέβεις ανηφόρα μην το κάνεις με 2000 σαλ, καλύτερα με 5000. Το σκορτάρισμα σκοτώνει το άστρωτο μοτέρ. Και σιγά σιγά να το ανοίγεις, πλέον είναι σχεδόν στρωμένα τα μηχανάκια. Σταδιακά, αλλά υπολόγισε στα 1000 χλμ να το φτάσεις 100 χαω. Καλη αρχή. Πρόσεχε τα καινούρια λάστιχα γλυστράνε φριχτά. :beer:

TassosK
02/12/2008, 20:37
hello εδω και 2 πρπ μερες οδηγαω κ γω 1 cbfακι( η 1η μου μηχανη :D )

Σήφης
02/12/2008, 22:41
Μάγκες κι εγώ είμαι στον 5ο μήνα με τη μηχανή.
Προσοχή γιατί τις τελευταίες μέρες γίνεται χαμός με θανατηφόρα, τα μάτια σας 1000!

Sapper
03/12/2008, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
hello εδω και 2 πρπ μερες οδηγαω κ γω 1 cbfακι( η 1η μου μηχανη :D )

Ωραίος!!! Εμένα είναι η πρώτη μου μηχανή με συμπλέκτη καθώς μέχρι τώρα οδηγώ ένα honda astrea supra (ΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΑΩ ΡΕΘΥΜΝΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΚΡΡΡ) το οποίο με έχει αφήσει πλήρως ευχαριστημένο από την αντοχή του καθώς από τότε που το πήραμε ( από τα πρώτα στην Ελλάδα και το πρώτο που ήρθε στο Ρέθυμνο) έχουμε αλλάξει μόνο ότι έχει σπάσει από το ένα τρακάρισμα που του έχει κάνει ο αδερφός μου και τα service του κανονικά. Επίσης τραβάει τις απίστευτες δικαβαλιές καθώς το innova του πατέρα μου δεν με ανεβάζει σε κάτι ανηφόρες και το supra με ανεβάζει δικαβαλιά. Και δεν ψήνωμαι να το δώσω. Μόνο κακό ότι τρίζει...

TassosK
21/12/2008, 10:42
ξενερα παντως ο 1ας κυλινδρος

soultz
30/12/2008, 20:08
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Έχω διαβάσει ένα σωρό πράγματα αποσα έχουν γραφτεί CBF 250. Σκέφτομαι να το αγοράσω. Προτείνετε να επιμείνω στο να βρώ την facelifted έκδοση? Η πέρα απο τις μικρές αισθητικές αλλαγές δεν υπάρχει ουσία? Απο ποτε(έτος) και μετά λύθηκαν τα περισσότερα προβλήματα? Με ένα test drive θα αντιληφθώ τις κλασσικές βλάβες?

TassosK
30/12/2008, 20:33
καινουριο αποτι μουπαν θαρθει απο την ανοιξη εγω το πηρα ελαφρως μεταχειρισμενο του περασμενου αυγουστου. μερικες φορες κολλαει η νεκρα στην αλλαγη η κ το αναποδο αλλα στα φαναρια δεν εχω προβλημα

επισης στα πολλα κρυα δυσκολευεται να παρει μπρος

soultz
30/12/2008, 21:30
Δεν μιλάω για καινούργιο. Και εγώ μεταχειρισμένο ψάχνω. Απλώς αν δεν κάνω λάθος το 06 και μετά είναι λίγο διαφορετικό. Με τσοκ κτλ δεν ξεπερνιέται η δυσκολία?

SnakeMJK
31/12/2008, 09:05
εγώ από την άλλη δεν θα το πρότεινα προς αγορά το cbf... αλλού....

ένας πρώην κάτοχος...

soultz
31/12/2008, 10:31
Για χρήση κυρίως εντός πόλης και πού και πού καμια εκδρομούλα δεν είναι ιδανική επιλογή? Είναι τα προβλήματα τόσο σοβαρά? Γιατί δεν το προτείνεις? Τι θα αντιπρότειινες ? YBR? Ninja? Απλά θέλω να καταλάβω αν το λές λόγω δύναμης ή εξ'αιτίας των θεμάτων με τις ταχύτητες κτλ

SnakeMJK
31/12/2008, 10:45
με το θέμα της ταχύτητας βασικά
και αξία μεταπώλησης... το καλοκαίρι έκαναν αμάν να το ξεφορτωθώ και όλοι έλεγαν για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

κατα τ'άλλα ήταν ένα πολύ καλοστημένο μηχανάκι... μεγάλο σχολείο, καλούτσικο γκάζι για εντός πόλης, μηδέν κατανάλωση, μια χαρά.

εγώ θα κοίταζα για ybr, ίδια είναι πάνω κάτω...

paschalis
31/12/2008, 16:06
καταρχην καλη χρονια να εχουμε παιδες:beer: για την ερωτηση σου τωρα αν σε βολεψει το kawasaki χτυπα αυτο καλυτερα απο θεμα επιδοσεων τουλαχιστον ειναι πολυ ανωτερο.
απο τα αλλα δυο αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι το yamaha ειναι ψεκαστο το honda σε ολα τα αλλα ειναι καλυτερο τα εχω οδηγησει και τα 2 και σε εμφανιση παλι το honda μου αρεσει περισσοτερο.εγω παντως δεν ειχα προβλημνα στην μεταπωληση το εδωσα πριν 2 μηνες και ακομα μου το ζητανε

soultz
01/01/2009, 17:12
Καλή χρονιά σε όλους.Δεν με πειράζουν τόσο οι επιδόσεις. Φαντάζομαι οτι με 22 άλογα πολύ γρήγορα θα το συνηθίσω και θα μου φαίνεται σχετικά αργό. Θέλω να είναι σχετικά αξιόπιστο και καλό στο δρόμο. Το προτιμώ απο το YBR εμφανισιακά σίγουρα και είναι και πιο εύκολο να βρω cbf μεταχειρισμένο όπως το θέλω. Θέλω μικρό κόστος συντήρησης και κατα βάση κίνηση σε πόλη. Να ψάχνω CBF μετά του 06 λέτε? Να έχει τις σχεδιαστικές αλλαγές και όποιες άλλες έρχονται μαζί? 22 άλογα άρχισε να είναι μετα την αλλαγή την σχεδιαστική?

paschalis
01/01/2009, 17:43
κοιτα σαν μηχανη το νιτζακι ειναι μακραν καλυτερο και απο τα 2
απλα πχ εγω παλι το cbf θα επαιρνα γιατι δεν με βολευει το στυλ οδηγησης του νιτζα αλλα αν σε βολευει το νοτζακι χτυπα το αν πασ για το cbf ο6 καλυτερα η διαφορα στα αλογακια ειναι περιπου 1 απο 04 σε 06

Σήφης
09/01/2009, 08:57
Είναι δυνατόν να έχει αρχίσει να σκουριάζει η αλυσίδα στη μηχανή μέσα σε 6 μήνες;

Την έχω καθαρίσει μια φορά αλλά τη λιπαίνω μια φορά το μήνα.

jasper
09/01/2009, 09:08
Αν λιπαίνεται τόσο συχνά αποκλείεται να σκουριάζει. Μήπως δεν είναι σκουριά, απλά σε ξεγελά το χρώμα;

Σήφης
09/01/2009, 10:14
Έχει το χρώμα της σκουριάς αλλά ψιλοφεύγει αν την τρίψω.

Λεωνίδας
09/01/2009, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Είναι δυνατόν να έχει αρχίσει να σκουριάζει η αλυσίδα στη μηχανή μέσα σε 6 μήνες;

Την έχω καθαρίσει μια φορά αλλά τη λιπαίνω μια φορά το μήνα. μήπως παρκάρεις στα ρηχά (της θάλασσας) :confused:
:lol: :lol:
δε νομίζω να είναι δυνατόν .. πρώτη φορά το ακούω!

RideFree
15/01/2009, 13:18
Παιδιά έχω πάρει κάτι φλασάκια και θέλω να προσπαθήσω να βάλω μόνος μου, έχουν ένα κίτρινο και ένα μαύρο καλώδιο, το μαύρο είναι το ουδέτερο?

dimdil
15/01/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Είναι δυνατόν να έχει αρχίσει να σκουριάζει η αλυσίδα ..........

μια και μιλαμε για αλυσιδα, και η δικια μου παει για......βρουβες :sad:
ακουσα ενα φιλαρακι να λεει οτι δεν αξιζει γι αυτη τη μηχανη αλυσιδα με ο-rings:eyepop:
ο ιδιος εβαλε στη δικη του απλη προσφατα:eyepop:
εχει καθολου δικιο??? τι λετε??
αξιζει η διαφορα τιμης μια τετοια επιλογη??

SnakeMJK
15/01/2009, 15:26
Εμένα πάντως άντεξε άνετα μέχρι τα 19.000χλμ χωρίς να την έχω λαδώσει σχεδόν ποτέ :p

paschalis
15/01/2009, 15:41
ειναι ενα θεματακι η αλυσιδα οντως καθε φορα που πηγαινα service λαδια και λοιπα ηθελε τεντωμα και την λαδωνα συχνα.κατα τα αλλα προβλημα δεν εβγαλε απλα θελει ελεχγο συχνα.
για την ερωτηση τωρα ξερω γω ρε παιδες γενικα πιστευω οτι αν κατι βαζει ο κατασκευαστης κατι παραπανω ξερει αλλα γενικα εγω δεν ειμαι των μετατροπων.απο κει και περα δικη σου αποφαση ειναι

paschalis
15/01/2009, 15:48
για τα φλασακια δεν ξερω να σου πω αν τα περασεις μονο σου μεγαλη προσοχη στο καπακι του φαναριου εχει περιεργο κουμπωμα και μπορει να σπασει εγω την επαθα(60 ευρω το μαμα καπακι!!!)και αν ξεβιδωσεις εντελως τισ βιδες απο το καπακι πεφτουν μεσα και πρεπει να το ανοιξεις αναγκαστικα γιαυτο παντο σε κανα ηλεκτρολογο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

dimdil
15/01/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Εμένα πάντως άντεξε άνετα μέχρι τα 19.000χλμ χωρίς να την έχω λαδώσει σχεδόν ποτέ :p

και γω εκει ειμαι (19000):wacko:
πρεπει ν αλλαξω μαλλον απλα δεν ξερω αν πρεπει να επιμεινω στο ο-ring:sick:

johnpan
15/01/2009, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από RideFree
Παιδιά έχω πάρει κάτι φλασάκια και θέλω να προσπαθήσω να βάλω μόνος μου, έχουν ένα κίτρινο και ένα μαύρο καλώδιο, το μαύρο είναι το ουδέτερο?

Αν δεν είναι LED θα δουλέψει όπως και να το βάλεις

soultz
18/01/2009, 09:47
Μια ακόμα ερώτηση παρότι γενικά πήρα τις απαντήσεις μου!! Το CBF 250 του 06 που έχει τα παραπάνω αλογα είναι αυτό που φέρει και τις αισθητικές αλλαγές σωστά?

dimdil
18/01/2009, 17:31
παραπανω αλογα??
ποτε εγινε αυτο ρε παιδια και δεν το καταλαβαμε??
:eyepop: :eyepop:
μαλλον μονο τα δυο πισω ποδια του αλογου πηρε
:rotflmao: :rotflmao:

Nrgman
18/01/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
παραπανω αλογα??
ποτε εγινε αυτο ρε παιδια και δεν το καταλαβαμε??
:eyepop: :eyepop:
μαλλον μονο τα δυο πισω ποδια του αλογου πηρε
:rotflmao: :rotflmao:


Για την ακρίβη 1/2 άλογο παραπάνω .:wave2:

soultz
19/01/2009, 00:02
Δηλαδη να μην σπαταληθώ να βρώ απαραίτητα το ανανεωμένο σαν μεταχειρισμένο....

Nrgman
19/01/2009, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από soultz
Δηλαδη να μην σπαταληθώ να βρώ απαραίτητα το ανανεωμένο σαν μεταχειρισμένο....

Ίσως να μην έχει καπια "μαμά" προβληματάκια που είχε του 2004. Αν και μπορείς να ζήσεις ανετα με αυτα.

Sapper
19/01/2009, 01:28
Να σας πω ρε παιδιά δεν έχω παρατηρήσει τπτ προβλήματα μέχρι τώρα.....και την νεκρά την βρίσκω άνετα. Όσο για τα άλογα είναι μια χαρά και για πόλη και για εθνικό εκτός και αν θες να πηγαίνεις με ταχύτητες πολύ άνω των 120km/h.(Βέβαια το λέω εγώ που οδηγούσα supra 100cc πριν...δε μου αρέσει η τρελή ταχύτητα σαν ιδέα ούτε την βίωσα ποτέ με το 100ρακι...)

johnpan
19/01/2009, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapper
Να σας πω ρε παιδιά δεν έχω παρατηρήσει τπτ προβλήματα μέχρι τώρα.....και την νεκρά την βρίσκω άνετα.

κι ούτε θα παρατηρήσεις. Αφού δε σου το έκανε από την αρχή είσαι οκ

Sapper
19/01/2009, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
κι ούτε θα παρατηρήσεις. Αφού δε σου το έκανε από την αρχή είσαι οκ
Ωραία χαίρομαι ιδιαίτερα.

jasper
19/01/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
και γω εκει ειμαι (19000):wacko:
πρεπει ν αλλαξω μαλλον απλα δεν ξερω αν πρεπει να επιμεινω στο ο-ring:sick:

Εγώ έχω 18000 κμ και δεν την έχω τεντώσει ποτέ ενώ είναι σε άριστη κατάσταση η αλυσίδα. Βέβαια μια φορά κάθε 2-3 μήνες την γρασσάρω με σπρέι και μια - δύο φορές με ένα πανί τη σκούπισα χωρίς να τη βγάλω.
Μήπως αφήνετε πολύ απότομα το συμπλέκτη ρε παιδιά; σούζες, παντιλίκια κλπ :D

dimdil
19/01/2009, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasper
.........Μήπως αφήνετε πολύ απότομα το συμπλέκτη ρε παιδιά; σούζες, παντιλίκια κλπ :D

:rotflmao: :bawl: :bawl: :lol: :lol:
ναι δεν προλαβαινουμε τα παντιλικια και τις σουζες

απο κακη συντηρηση μαλλον τα επαιξε---κανει αρκετο θορυβο στο ρολαρισμα---ο μαστορας (εξουσιοδοτημενος)μου ειπε να την αλλαξω σε 2 -3 χιλιαδες χλμ..
επισης μου ειπε οτι το bell ray που χρησιμοποιω δεν την λiπαινει καλα και γινεται στοκος:eyepop: αντε βγαλε ακρη--αλλοι το θεωρουν τελειο:eyepop:

pilotos_xtreme
19/01/2009, 17:49
καραμηχανο...

kafros22
23/01/2009, 19:40
Παιδιά το cbf με έβγαλε άσπρο πρόσωπο.
Σήμερα πήγα και έκλεισα το fazer 600 s2 (καμία σχέση)
αλλά αυτό το μηχανάκι θα μου μείνει αξέχαστο.
Τα πέρασε όλα και παντού μου στάθηκε. (μέχρι σπαστό Πάτρα το πήγα).
Σας χαιρετώ!!!

johnpan
23/01/2009, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kafros22
(μέχρι σπαστό Πάτρα το πήγα).


Επίσης! Το χάρηκα κάργα το μοτόρι! Να ΄ναι καλά! Και έστριψα και εντουράδα έκανα και ταξίδεψα... κομπλέ:beer:

bourasnik
28/01/2009, 14:36
Γεια χαρά παιδιά και καλές διαδρομές.
Έχω εδω και 3 χρόνια την CBF-250 και έχω δυο απορίες:
1. Για το γνωστό πρόβλημα με τη δυσκολία να βρούμε νεκρά (και γενικότερα το σκληρό κιβώτιο) ποιά είναι η λύση (για όσους αλλάξανε κάτι και είδανε διαφορά). Σίγουρα με την αλλαγή λαδιών κάτι γίνεται αλλά σύντομα ερχόμασται στα ίδια. Ποιά λύση λοιπόν δόθηκε σε εσάς και ποσο στοίχησε? Αν θέλετε μου γράφετε και που κάνατε τις επισκευές.
2. Αναρωτιέμαι πότε πρέπει να ρυθμίσω βαλβίδες. Το βιβλιαράκι συντήρησης αναφέρει μόνο έλεγχο (πως γίνεται άραγε, απλά ακούγωντας το μηχανάκι ή μετρώντας κάτι). Σε ένα συνεργείο που ρώτησα μου είπε πως έπρεπε να έχω κάνει ήδη (3 χρόνια-20.000 χλμ). Τελικά πότε κάνουμε ρύθμιση (ή αν δεν έχουμε πρόβλημα δεν κάνουμε?). Το λέω γιατί στο παλιό μου μηχανάκι (ΑΧ-1) μετλα την ρύθμιση δεν είδα καμμία διαφορά. Λοιπόν σας ακούω και για τα δυο θέματα.

dimdil
28/01/2009, 16:59
βαλβιδες
στα 12000 λεει το βιβλιαρακι:

εγω που το συζητουσα με το μηχανικο μου μου ειπε πως επειδη ειναι μαλακα σχετικα τα μεταλλα παιζει να χρειαζοντε και καθε 6000 αναλογα τη χρηση----:winka:
τωρα αν το κανει για τα φραγκα δεν ξερω να σσου πω:smokin:

τωρα για τη νεκρα
εγω εχω το 6/2006 μοντελο και δεν ειχα ποτε ιδιαιτερο θεμα
καποιες φορες ελαχιστες οταν κατεβαζω μαζεμενα απο 6η σε φαναρι μπορει να ψιλοκολησει λιγο
σ αυτην την περιπτωση οπως ειμαι σταματημενος με συμπλεκτη τον αφηνω σιγα σιγα σαν να θελω να ξεκινησω και ακουγεται μεσα που αλλαζει (χωρις χρηση λεβιε) μετα ειναι ολλα καλα
δεν ξερω αν με πιανεις:winka:

dimdil
28/01/2009, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kafros22
Παιδιά το cbf με έβγαλε άσπρο πρόσωπο.
Σήμερα πήγα και έκλεισα το fazer 600 s2 (καμία σχέση)
αλλά αυτό το μηχανάκι θα μου μείνει αξέχαστο.
Τα πέρασε όλα και παντού μου στάθηκε. (μέχρι σπαστό Πάτρα το πήγα).
Σας χαιρετώ!!!


φιλε επειδη ειμαι ετοιμος για κατι αλλο κι εγω πες μου αν θες ποσο στην πηρανε σε μαγαζι ---αν την εδωσες ανταλλαγη δηλαδη---να παρω μια κρυαδα

η αν ξερει καποιος αλλος παιδες
:beer:

kafros22
28/01/2009, 18:22
ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2007 ΜΕ 16000 ΧΛΜ 2.400 ?

giannis-21
28/01/2009, 18:42
παιδες καμια εξατμιση παιζει ????? δεν μου αρεσει καθολου αυτη που φοραει...:cry:

Sapper
28/01/2009, 18:50
Να σου πω δεν ξέρω αλλά οι σβούροι εδώ στο Ρέθυμνο και ένας ψαγμένος φίλος μου είπανε να βάλω Dragon για δες εδώ -> http://www.springdragon.gr/ λένε ότι πάνω απο 300άρικο δε παίζει να κοστίσει και αλλάζει τελείως θόρυβο κτλ... και είναι και ελληνικής κατασκευής! αν είσαι Αθήνα τσέκαρε το μαγαζί διεύθυνση είναι στο site και πες και τιμές κτλ...

dimdil
28/01/2009, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kafros22
ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2007 ΜΕ 16000 ΧΛΜ 2.400 ?

ευχαριστω φιλε---καλο το ακουω
:beer:

giannis-21
28/01/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapper
Να σου πω δεν ξέρω αλλά οι σβούροι εδώ στο Ρέθυμνο και ένας ψαγμένος φίλος μου είπανε να βάλω Dragon για δες εδώ -> http://www.springdragon.gr/ λένε ότι πάνω απο 300άρικο δε παίζει να κοστίσει και αλλάζει τελείως θόρυβο κτλ... και είναι και ελληνικής κατασκευής! αν είσαι Αθήνα τσέκαρε το μαγαζί διεύθυνση είναι στο site και πες και τιμές κτλ...

την εχω δει αυτη..ελεγα μηπως υπηρχε καμια αλλη πιο γνωστη :D

dimdil
28/01/2009, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis-21
παιδες καμια εξατμιση παιζει ????? δεν μου αρεσει καθολου αυτη που φοραει...:cry:

ρε φιλαρακι δε νομιζω να αξιζει τα φραγκα---μαζεψε καλυτερα για την επομενη κουκλα--
απ την αλλη γουστα ειναι αυτα
:beer:

Sapper
28/01/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis-21
την εχω δει αυτη..ελεγα μηπως υπηρχε καμια αλλη πιο γνωστη :D
Νομίζω ο Kenai έχει βάλει ακράπα αλλά με πατέντα.

giannis-21
28/01/2009, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapper
Νομίζω ο Kenai έχει βάλει ακράπα αλλά με πατέντα.

μπορεισ να μαθεις καμια πληροφορια? πχ ποσο βγηκε αν ηταν καλη κλπ? επισης καθος καθαριζα το φιλτρο αερα ειδα οτι απο κατο υπαρχει ενα σολινακι και μαζι μεαυτο ειδα αρκετα λαδια..ξερει κανεισ τι παιζει?:confused:

dimdil
05/02/2009, 10:47
εκει που πηγαινα μαραθωνος το πρωι ξαφνικα κοιταω το κοντερ και βλεπω το δειχτη στο 0 --καθως το προσεξα ειδα οτι ουτε τα χιλιομετρα στο οδομετρο αλλαζαν
το τεστ το κανει μολις πας να βαλεις μπρος

υπαρχει κατι που μπορω να τσεκαρω η παω για ντιζα κοντερ?
ξερει κανεις τιμες??

ledz
05/02/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
υπαρχει κατι που μπορω να τσεκαρω?

Τσεκαρε μην εχει λασκαρει η βιδα κοντα στον αξονα που κραταει τη ντιζα του κοντερ, ενα σταβροκατσαβιδο θελει.

livbiker
15/02/2009, 04:23
Γεια σας φίλοι και καλές βόλτες!
Έχω ένα cbf250 αγορασμένο (καινούργιο) τον 4ο/2007.
Παρακολουθώ το forum πολύ καιρό αλλά μόλις τώρα αποφάσισα να γράψω και ‘γώ τα δικά μου.
Το μηχανάκι έχει κάνει μόνο 6.000 χλμ (εντός – εκτός πόλης) και σίγουρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.
-Για το προβληματάκι με την εύρεση νεκράς μπορώ να πω ότι δεν με έχει απασχολήσει και τόσο πολύ. Πάντως το σίγουρο είναι ότι τα Agip 10w-40 και αλλαγή κάθε 3.000 χλμ βοηθάνε πολύ. Ίσως βέβαια το δικό μου απλά να μην έχει τόσο έντονο το πρόβλημα, αλλά πάντως και από προσωπική εμπειρία και από φίλους που κατά καιρούς είχαν XL250 (πολύ παλιά πήγα) μέχρι XR250 και παρόμοια όλοι μου έλεγαν ότι με την εύρεση νεκράς μια δυσχέρεια πάντα υπήρχε.
-Για το πότε θα γίνει ρύθμιση βαλβίδων, φίλε bourasnik, δεν πρέπει να ανησυχείς και πολύ, αρκεί να έχεις καλό μάστορα, οπότε αυτός θα σου πει πότε και αν χρειάζεται! Καλά είναι πάντως κάθε 12.000 χλμ.
-Έχουν τοποθετηθεί και κάποια αξεσουάρ…

an.lapat
17/02/2009, 08:47
Ρε παιδιά καταρχήν ξέρετε καμιά καλή εξατμισούλα να βάλω στο cbf ?

Και δεύτερον έχω πιάσει το πολύ 130 τελική με το μηχανάκι μου αλλά βέβαια δεν έχω πάει σε καμία μεγάλη κατηφόρα....Τα 147 που λέτε ότι πιάσατε στις πόσες στροφές τα πιάσατε και πως?

an.lapat
17/02/2009, 08:50
Επίσης το μηχανάκι έχει κάνει 14000 χιλιόμετρα και δεν το έχω πάει να του ρυθμίσουν τις βαλβίδες ...πρέπει να το πάω?Πώς καταλαβαίνω ότι θέλουν ρύθμισμα?

SnakeMJK
17/02/2009, 09:23
Νομίζω στα 12 χιλιάδες θέλουν ρύθμισμα...

Όσο για τις στροφές που έχει στην τελική, πιάνει κατά πολύ τα κόκκινα! Δεν θυμάμαι ακριβώς νούμερα, τα χα γράψει στο αντίστοιχο thread.

livbiker
17/02/2009, 11:43
Εξατμισούλα ειδικά για το μηχανάκι βγάζει η Springdragon με κάτι παραπάνω από 200€. Στο site τους www.springdragon.gr έχει και τηλέφωνο για παραπάνω πληροφορίες. Για κάποια άλλη (χωρίς πατέντα) δεν ξέρω. Αν κάποιος ξέρει ας μας το πει!
Τελική σε ίσωμα μέχρι 134 - 135 στο κοντερ. Παραπάνω έχω δει μέχρι 142 - 143 σε κατηφόρα με το στροφόμετρο στο όριο για να μπει στα κόκκινα. Το θέμα είναι ότι μπορεί να ταξιδεύει συνεχώς με 100 - 120 για ώρες, μάλιστα με αυτές τις ταχύτητες έχω κάνει δύο φορές και 150 χιλ απόσταση δικάβαλο και κατακαλόκαιρο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Βαλβίδες, είπαμε, όπως λέει και το manual καλό είναι κάθε 12.000 χιλ.
Τα ξαναλέμε σύντομα...

an.lapat
17/02/2009, 12:13
Ευχαριστώ φίλε μου...

livbiker
21/02/2009, 01:05
Ελπίζω φίλε an.lapat να μην σε στεναχώρησα σχετικά με την τελική που έχω δει στο δικό μου.
Πρέπει να ξέρεις ότι τα 134 - 135 τα είδα μόνο μία δύο φορές με ιδανικές συνθήκες.
Τέτοιες συνθήκες όμως σπάνια βρίσκεις γιαυτό και το συνηθισμένο είναι και το δικό μου, να κολλάει στα 130 και να μην ανεβαίνει με τίποτα!

livbiker
21/02/2009, 01:09
Να γκρινιάξω και λίγο (μην με παρεξηγείτε το κάνω με καλό σκοπό) σε μερικούς συνάδελφους cbfάκηδες!
Άνοιξη 2008 και οδηγώ μια «μεγάλη» μηχανή στον περιφερειακό μιας επαρχιακής πόλης.
Πλησιάζοντας μια διασταύρωση, λίγο πιο μπροστά στο ρεύμα μου κινούνται 1 – 2 αυτοκίνητα ενώ άλλα 2 – 3 από το αντίθετο ρεύμα περιμένουν να στρίψουν αριστερά, περνώντας δηλαδή από το δικό μου ρεύμα.
Ξαφνικά και λίγο πριν τη διασταύρωση, ενώ εγώ έχω κόψει στα 70, με προσπερνάνε δύο νεαροί με γκρί cbf 250 που πήγαιναν «αέρα», δηλαδή με 100 – 110.
Η ταχύτητα αυτή, για την συγκεκριμένη κατάσταση, ήταν υπερβολική και επικίνδυνη.
Δεν έχει νόημα να πεις ότι γύρισα 10 λεπτά νωρίτερα στην Αθήνα από την βόλτα μου ή ότι «κατάπια» έναν τετρακύλινδρο στο δρόμο!
Νόημα έχει να οδηγείς με ασφάλεια και ανάλογα με τις συνθήκες. Έ … όταν αυτές το επιτρέπουν ή όταν βρεις κανά ωραίο στροφιλίκι να διασκεδάσεις κιόλας …

Nrgman
21/02/2009, 03:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από livbiker
Να γκρινιάξω και λίγο (μην με παρεξηγείτε το κάνω με καλό σκοπό) σε μερικούς συνάδελφους cbfάκηδες!
Άνοιξη 2008 και οδηγώ μια «μεγάλη» μηχανή στον περιφερειακό μιας επαρχιακής πόλης.
Πλησιάζοντας μια διασταύρωση, λίγο πιο μπροστά στο ρεύμα μου κινούνται 1 – 2 αυτοκίνητα ενώ άλλα 2 – 3 από το αντίθετο ρεύμα περιμένουν να στρίψουν αριστερά, περνώντας δηλαδή από το δικό μου ρεύμα.
Ξαφνικά και λίγο πριν τη διασταύρωση, ενώ εγώ έχω κόψει στα 70, με προσπερνάνε δύο νεαροί με γκρί cbf 250 που πήγαιναν «αέρα», δηλαδή με 100 – 110.
Η ταχύτητα αυτή, για την συγκεκριμένη κατάσταση, ήταν υπερβολική και επικίνδυνη.
Δεν έχει νόημα να πεις ότι γύρισα 10 λεπτά νωρίτερα στην Αθήνα από την βόλτα μου ή ότι «κατάπια» έναν τετρακύλινδρο στο δρόμο!
Νόημα έχει να οδηγείς με ασφάλεια και ανάλογα με τις συνθήκες. Έ … όταν αυτές το επιτρέπουν ή όταν βρεις κανά ωραίο στροφιλίκι να διασκεδάσεις κιόλας …

Η ταχύτητα αυτή θα ήταν υπερβολική για αυτη την κατάσταση οδηγώντας και μια "μεγάλη" μηχανή.

Στην βλακεία που γίνεται φταίει ο οδηγός και όχι η μηχανή.

johnpan
21/02/2009, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από livbiker
ή όταν βρεις κανά ωραίο στροφιλίκι να διασκεδάσεις κιόλας

το έχω πει 1000 φορές, έχετε πολύ καλό σχολείο μηχανάκι για να μάθετε να στρίβετε...

http://www.youtube.com/watch?v=fL21vXsp0BY


:beer: :beer:

teo_gr
21/02/2009, 23:13
Παίδες διάβασα όλα τα προηγούμενα ποστς και αισθάνομαι πολύ κουρασμένος μετά απο τόσες ώρες στο φόρουμ οπότε μπαίνω στο ψητό απευθείας.

-Δεν είμαι ΟΥΤΕ ΚΑΝ νέος οδηγός (είμαι στη διαδικασία μαθημάτων οδήγησης)

-Χρειάζομαι μια μηχανή για τις μετακινήσεις μου εντός πόλης (αντε το πολύ και καμιά χαλκιδική το καλοκαίρι)

-Δεν έχω ιδέα απο μηχανικά σε οτι αφορά μοτοσυκλέτες

-Είμαι 24 χρονών χωρίς προηγούμενη εμπειρία στο καβάλημα (παρθένος δλδ .. :P )

Πιστεύω οτι τα 250cc μου είναι αρκετά , θα μου κάνουν την δουλειά και θα τα γουστάρω κι όλας. Και επειδή παπιά και σκούτερ δε τα σκέφτομαι καν , είπα για street .
Έφτασα στο κλασικό όπως φαίνεται δίλλημα ........ CBF250 ή YBR250 ;;;;;;
Ξέρω ότι λογικά θα μου πείτε για Honda , μιας που εδώ ειναι το sub forum του CBF αλλά είπα να ρωτησώ . Εμφανισιακά μπορώ να πω οτι μου αρέσουν και τα 2.

Μια δεύτερη ερώτηση : Καινούργιο ή μεταχειρισμένο ;
Μήπως το καινούργιο είναι αμαρτία μιας και μπορεί να του βγάλω τα μάτια απο την απειρία μου;
Μήπως το μεταχειρισμένο έχει κάποιο πρόβλημα που δε μπορώ να αντιληφθώ και με πιάσουν κότσο;

Τρίτη και φαρμακερή ερώτηση ! Με πέρνει για κάτι παραπάνω (πχ CBF600) ή θα με κλαίει η μάνα μου ;

Σας παρακαλώ ρε μάγκες βοηθήστε γιατί με βλέπω να λιώνω στα αστικά μέχρι να αποφασίσω απο μόνος μου...

pilotos_xtreme
21/02/2009, 23:25
ξεκινα με cbf250 και μετα πας στο 600. μεγαλο σχολειο . οτι πρεπει για αυτα που λες οτι το θες.
αλλα μην ακους εμας. εσενα ακου κ διαλεξε αυτο που πραγματικα θες.
οτι κ να παρεις, προσοχη κ καλος εξοπλισμος φιλαρακι.