PDA

View Full Version : ποιηματάκι... δια τους πάσης ορδής ροπαλοφόρους...



Uriah Heep
20/11/2006, 08:11
Τον Ιούνιο του ΄68 είχαν επεκταθεί πλέον και στην Ιταλία τα γεγονότα του Παρισινού Μάη και η η ατμόσφαιρα ήταν εκρηκτική με βίαιες συγκρούσεις φοιτητών και αστυνομικών.

Ο αριστερός σκηνοθέτης, συγγραφέας, ποιητής και κοσμοφιλόσοφος Πιέρ Πάολο Παζολίνι μετά από μιά αντιεξουσιαστική σύγκρουση έγραψε ένα ποίημα που το απηύθυνε στους προοδευτικούς φοιτητές το οποίο όμως ήταν υπέρ των αστυνομικών και δημοσιεύτηκε στο παγκόσμιας φήμης περιοδικό "L' Espresso". Προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων στη πλειοψηφία των Ιταλών αποκαλώντας τον "stronzo" και ρωτώντας τον "πως μπόρεσες?"

Σε πρόχειρη μετάφραση
"...όταν χθες στην Βάλε Τζούλια/
πιαστήκατε στα χέρια με τους αστυνομικούς/
εγώ ήμουν με το μέρος των αστυνομικών/
γιατί οι αστυνομικοί είναι τα φτωχόπαιδα/
Προέρχονται από τις περιφέριες των πόλεων και της υπαίθρου/
κι έχουν κι αυτοί την δική σας ηλικία/
εκεί γύρω στα είκοσι/
Είναι φανερό ότι όλοι μας είμαστε εναντίον ενός θεσμού/
σαν αυτού της αστυνόμευσης,/
αλλά εξοργιστείτε καλύτερα εναντίον των αρχηγών των αρχών/
Όμως οι νεαροί αστυνομικοί, εναντίον των οποίων επιτεθήκατε/
με την αντιεξουσιαστική υπεροψία σας-εσείς οι γιοί των μπαμπάδων σας/
ανήκουν σε μία άλλη κοινωνική τάξη/
Έτσι χθες στην Βάλε Τζούλια είχαμε άλλο ένα επεισόδιο της πάλης των τάξεων/
κι εσείς φίλοι μου, αν και με τη μεριά της λογικής, ανήκατε στους πλούσιους/
ενώ οι αστυνομικοί, που ήταν με τη μεριά της αδικίας, ήταν φτωχοί..."

(η Βάλε Τζούλια είναι περιοχή της Ρώμης)

Το ποίημα θεωρήθηκε , δικαίως, ανορθόδοξο για την αριστερή ιδεολογία της εποχής...
Ο Παζολίνι ποτέ δεν "πούλησε" τα "πιστεύω" του, αντιπροσώπευε πάντα την αντιεξουσιαστική πάλη από την πλευρά της αριστερής διανόησης...

...με μία διαφορά: ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΔΙ@ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ!

Το ποιηματάκι δεν προσφέρεται από τον υπογράφοντα για διαμάχη ούτε αποτελεί απόπειρα πολιτικής καθοδήγησης του λουτροκαμπινέ...Προσφέρεται σαν λιθαράκι, μαζί με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη παρόμοια σκέψη, στο "χτίσιμο" της ορθής κρίσης για τα πράγματα.


:beer: :beer: :beer:

crs-k
20/11/2006, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Τον Ιούνιο του ΄68 είχαν επεκταθεί πλέον και στην Ιταλία τα γεγονότα του Παρισινού Μάη και η η ατμόσφαιρα ήταν εκρηκτική με βίαιες συγκρούσεις φοιτητών και αστυνομικών.

..........................................................

Το ποιηματάκι δεν προσφέρεται από τον υπογράφοντα για διαμάχη ούτε αποτελεί απόπειρα πολιτικής καθοδήγησης του λουτροκαμπινέ...Προσφέρεται σαν λιθαράκι, μαζί με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη παρόμοια σκέψη, στο "χτίσιμο" της ορθής κρίσης για τα πράγματα.

:beer: :beer: :beer:


Αν και παντα η πρωτη μου αντιμετωπιση προς τους "αστυνομικους" ειναι ακριβως αυτη, δεν μπορω (τοοοσα χρονια πια) να μην διαπιστωσω, οτι στην Ελλαδα υπαρχει καποια "αλλοτριωση" να το πω(?), "πλυση εγκεφαλου" να το πω(?), που εχει σαν αποτελεσμα, τα φτωχα αυτα παιδια του λαου να γινονται "Βασιλικοτεροι του Βασιλεως" ... :(

Προσφατο παραδειγμα ΚΑΙ στασης (ως προς την αντιμετωπιση) αλλα ΚΑΙ (κυριως) νοοτροπιας ως προς την απαντηση-δικαιολογια (μας εχουν για εντελως ΗΛΙΘΙΟΥΣ), ειναι το θεμα με τον φοιτητη στην Θεσσαλονικη, που αφου το "κοπανησε" το παρκαρισμενο σκουτερακι, μετα τον πλακωσε και στις κλωτσες μια παρακειμενη ζαρντινιερα ... :sick:

Uriah Heep
20/11/2006, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Προσφατο παραδειγμα ΚΑΙ στασης (ως προς την αντιμετωπιση) αλλα ΚΑΙ (κυριως) νοοτροπιας ως προς την απαντηση-δικαιολογια (μας εχουν για εντελως ΗΛΙΘΙΟΥΣ), ειναι το θεμα με τον φοιτητη στην Θεσσαλονικη, που αφου το "κοπανησε" το παρκαρισμενο σκουτερακι, μετα τον πλακωσε και στις κλωτσες μια παρακειμενη ζαρντινιερα ... :sick:

Ίσως κάποιοι να "χειρίστηκαν" τόσο επιδέξια την κατάσταση που για άλλη μία φορά στρέψαν το μίσος στους μεροκαματιάρηδες της συμφοράς και αυτή τη στιγμή κρατάνε τις βρωμοκοιλάρες τους από τα γέλια...

:sick:

crs-k
20/11/2006, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Ίσως κάποιοι να "χειρίστηκαν" τόσο επιδέξια την κατάσταση που για άλλη μία φορά στρέψαν το μίσος στους μεροκαματιάρηδες της συμφοράς και αυτή τη στιγμή κρατάνε τις βρωμοκοιλάρες τους από τα γέλια...

:sick:


Ετσι ειναι, αλλα το "κακο" στην υποθεση ειναι οτι "κραταει χρονια αυτη η κολωνια" ... :mad:

rsp
20/11/2006, 09:42
Θα ξανα πω οτι μια ιστορια εχει πολλες πλευρες αλλα την "ΑΛΗΘΙΝΗ" την αποκαλυπτουν μονο οι δημοσιογραφοι....Ελεος πια παρουσιαζουν ολα τα πραγματα οπως γουσταρουν...

crs-k
20/11/2006, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Θα ξανα πω οτι μια ιστορια εχει πολλες πλευρες αλλα την "ΑΛΗΘΙΝΗ" την αποκαλυπτουν μονο οι δημοσιογραφοι....Ελεος πια παρουσιαζουν ολα τα πραγματα οπως γουσταρουν...


Δεν χρειαζεται κανενας δημοσιογραφος να "αποκαλυψει" κατι, οταν υπαρχει ΕΙΚΟΝΑ (ΚΑΙ ΗΧΟΣ) ... :winka:

rsp
20/11/2006, 09:50
Στην θεωρια συμφωνω αλλα!! Και δεν μιλαω για το συγκεκριμενο γεγονος απλα θα το παρω σαν παραδειγμα..Ξερουμε τι εκανε ο πιτσιρικας 2 λεπτα πριν την αρχη του βιντεο? Ξερουμε τι ειχε παρει ο πιτσιρικας για να φτιαχτει ζορικος πριν τη πορεια?Ξερουμε αν ηταν απο αυτους τους συλλαμβανουν και σε 20 λεπτα ξανα πετανε πετρες και καδρονια?

Απλα λεω οτι τα καναλια δειχνουν ετσι τα πραγματα ωστε να βγαλουν το μεγαλο ρεπορταζ!!!
Στο συγκεκριμενο δεν ξερω αν εγινε αυτο απλα με εχει κουρασει η παραπλανηση των ΜΜΕ! Θυμιθητε πριν λιγα χρονια που εσπασαν τα τσογλανακια 3-4 καμερες και ξαφνηκα ολα τα καναλια ηταν υπερ των αστυνομικων!

Cpt. Haddock
20/11/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν χρειαζεται κανενας δημοσιογραφος να "αποκαλυψει" κατι, οταν υπαρχει ΕΙΚΟΝΑ (ΚΑΙ ΗΧΟΣ) ... :winka:

Σίγουρα... αλλά πολλές φορές αποκαλύπτει μόνο συγκεκριμένη εικόνα και ήχο (δεν αναφέρομαι στο εν λόγω περιστατικό αλλά σε άλλα που έχω διαπιστώσει ιδίοις όμμασι... )

:wave2:

Γενικώς ο Παζολίνι είπε απλά το αυτονοήτο: Δεν είναι οι χαμηλόμισθοι/χαμηλόβαθμοι και (εν πολλοίς) αμόρφωτοι μπάτσοι οι πραγματικοί αντίπαλοι

οι τελευταίοι (οι πραγματικοί αντίπαλοι), όπως σωστά γράφει ο Βασίλης "κρατάνε τις βρωμοκοιλάρες τους από τα γέλια..."


:sad: :sick:

rsp
20/11/2006, 09:51
Και Χρηστο συγνωμη αλλα αν ηταν λεμε τωρα ο πιτσιρικας που βγηκε και εκαψε την σημαια μπροστα στο κοσμο τοτε μακαρι να των λιωνανε!

crs-k
20/11/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Στην θεωρια συμφωνω αλλα!! Και δεν μιλαω για το συγκεκριμενο γεγονος απλα θα το παρω σαν παραδειγμα..Ξερουμε τι εκανε ο πιτσιρικας 2 λεπτα πριν την αρχη του βιντεο? Ξερουμε τι ειχε παρει ο πιτσιρικας για να φτιαχτει ζορικος πριν τη πορεια?Ξερουμε αν ηταν απο αυτους τους συλλαμβανουν και σε 20 λεπτα ξανα πετανε πετρες και καδρονια?

Απλα λεω οτι τα καναλια δειχνουν ετσι τα πραγματα ωστε να βγαλουν το μεγαλο ρεπορταζ!!!
Στο συγκεκριμενο δεν ξερω αν εγινε αυτο απλα με εχει κουρασει η παραπλανηση των ΜΜΕ! Θυμιθητε πριν λιγα χρονια που εσπασαν τα τσογλανακια 3-4 καμερες και ξαφνηκα ολα τα καναλια ηταν υπερ των αστυνομικων!


Παμε λιγο απ' την αρχη ...

Υπαρχουν τρεις διακριτες "εξουσιες" σε μια ευνομουμενη χωρα.

1. Η Νομοθετικη, ειναι αυτη που φτιαχνει τους Νομους (Βουλη).

2. Η Δικαστικη, ειναι αυτη που εφαρμοζει τους νομους και "τιμωρει" τους παραβατες (Δικαστηρια).

3. Η Εκτελεστικη, που ειναι αυτη που αναλαμβανει να "εκτελει" τις αποφασεις της Δικαστικης, ή να φερνει ενωπιον της, πιθανους (μεχρι να αποδειχτει) "παραβατες" (Αστυνομια).


Οταν ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ απο αυτες τις ΔΙΑΚΡΙΤΕΣ εξουσιες ανακατευτουν, τοτε παμε σε αααλλα "πολιτευματα" ... :winka:


Ο συγκεκριμενος μπορει να ηταν ο Πασσαρης!
Η Εκτελεστικη λοιπον εξουσια το ΜΟΝΟ που πρεπει να κανει ειναι να τον φερει ενωπιον της Δικαιοσυνης και ΟΧΙ να τον "καταδικασει" και "τιμωρησει" επι τοπου!

Αυτο ισχυει για ΚΑΘΕ περιπτωση.

ronin1
20/11/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Παμε λιγο απ' την αρχη ...

Υπαρχουν τρεις διακριτες "εξουσιες" σε μια ευνομουμενη χωρα.

1. Η Νομοθετικη, ειναι αυτη που φτιαχνει τους Νομους (Βουλη).

2. Η Δικαστικη, ειναι αυτη που εφαρμοζει τους νομους και "τιμωρει" τους παραβατες (Δικαστηρια).

3. Η Εκτελεστικη, που ειναι αυτη που αναλαμβανει να "εκτελει" τις αποφασεις της Δικαστικης, ή να φερνει ενωπιον της, πιθανους (μεχρι να αποδειχτει) "παραβατες" (Αστυνομια).


Οταν ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ απο αυτες τις ΔΙΑΚΡΙΤΕΣ εξουσιες ανακατευτουν, τοτε παμε σε αααλλα "πολιτευματα" ... :winka:


Ο συγκεκριμενος μπορει να ηταν ο Πασσαρης!
Η Εκτελεστικη λοιπον εξουσια το ΜΟΝΟ που πρεπει να κανει ειναι να τον φερει ενωπιον της Δικαιοσυνης και ΟΧΙ να τον "καταδικασει" και "τιμωρησει" επι τοπου!

Αυτο ισχυει για ΚΑΘΕ περιπτωση.


συμφωνω ...κ αλλο να του περασουν χειροπεδες κ να του τριξουν λιγο τα δοντια, κ αλλο να τον δεσουν κ να τον χορτασουν ξυλο, οχι ρε παιδια οτι κ να εκανε δικαιουται μεταχειριση, στο κατω κατω δε σκοτωσε δε βιασε ...εκει ναι, να δωσω κ γω μαζι..

rsp
20/11/2006, 10:08
Χρηστο, ωρες ωρες εισαι @#%^$%#!! Μη μου λες πραγματα που ξερω, αλλα τι να κανω που δεν ειμαι ρομποτ! Για αρχη δεν απαντας απλα σχολιαζεις το τελευταιο μου σχολιο που πραγματικα τι να κανουμε μετα απο ενα σημειο δεν μπορω να εχω την ψυχραιμια να σεβαστω νομους και αρχες! Αλλα για τα ΜΜΕ δεν μου απαντας! Ναι δικιο εχεις και οι δικαστικες αρχες ειναι αυτες που τιμωρουν αλλα καπου μπαινει και ο ανθρωπινος πάραγοντας! Και προσεξε οτι ειπα οτι εγω σαν ανθρωπος θα ηθελα να των λιωσουν αλλα σαν οργανο της ταξης ναι θα επρεπε να γινει απλα η συλληψη! (ας του εριχναν και λιγες ψιλες..)

:beer: :beer: :wave2:

rsp
20/11/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
συμφωνω ...κ αλλο να του περασουν χειροπεδες κ να του τριξουν λιγο τα δοντια, κ αλλο να τον δεσουν κ να τον χορτασουν ξυλο, οχι ρε παιδια οτι κ να εκανε δικαιουται μεταχειριση, στο κατω κατω δε σκοτωσε δε βιασε ...εκει ναι, να δωσω κ γω μαζι..

Ο διαχωρισμος απο ποιον θα γινει?
Δηλαδη αν εμενα με ποναει πιο πολυ το μαγαζι μου που το καψανε, πυ δεν θα εχω λεφτα να ταισω την οικογενεια μου γιατι οποτε γινετε πορεια μου σπανε το μαγαζι μου και θελω να τους δειρουν?

crs-k
20/11/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
........................
εκει ναι, να δωσω κ γω μαζι..


ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ !!! :mad: :nono:

alximistis
20/11/2006, 10:41
Τα πράγματα δεν είναι ποτέ μονόπλευρα. Πάντα υπάρχει και η άλλη ή οι άλλες απόψεις.
Στο συγκεκριμένο περιστατικό εγώ διαπιστώνω ένα πράγμα:
Ότι οι αστυνομικοί... ξέφυγαν!
Κανένας μα κανένας δεν θα έλεγε το παραμικρό δεν θα ενοχλούνταν αν τον έπιαναν και του χώναν και μερικές. Κανείς δεν θα έλεγε το οτιδήποτε!
Όμως ήταν τόσο έντονη η βιαιότητα που αυτή προκάλεσε.
RSP έχεις δίκιο που λες ότι ανθρώπινος παράγοντας μπαίνει μέσα σε αυτές τις ιστορίες. Και κάλλιστα μπορεί αυτός ο πιτσιρικάς να είναι ένα τσογλάνι που πριν πετούσε πέτρες και προκαλούσε. Δεν λέω όχι.
Αλλά είναι άλλο πράγμα το χτυπάω κάποιον κι άλλο τον σακατεύω!
Η εικόνα δεν κατέγραψε τον ξυλοδαρμό ενός νεαρού. Εκεί χαλάει το πράγμα. Καταγράφει μία ιδιαίτερη βιαιότητα παράλογη κατ εμέ και να σου πω και κάτι.... κατά την προσωπική μου άποψη δεν ταιριάζει με το αδίκημα! Δηλαδή αν είχαν έναν βιαστή μπροστά τους... τι θα τον έκαναν;;;
Κι από πλευράς λογικής αλλά και... στρατηγικής δεν θα ήταν πολύ καλύτερο αν τον τσιμπούσαν τον πέταγαν κάτω του χώναν και 2-3 με τα κλομπ και μετά στην κλούβα;
Και πόσο άσχημο φάνηκε που ήταν παρών αξιωματικός μπροστά;;;

rsp
20/11/2006, 10:44
Δεν διαφωνουμε πουθενα!!!












αλλα εχω βασιμες υποψιες οτι με παρακολουθεις...

:lol: :lol:

alximistis
20/11/2006, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Δεν διαφωνουμε πουθενα!!!












αλλα εχω βασιμες υποψιες οτι με παρακολουθεις...

:lol: :lol:


Η τίμια και αγωνιζόμενη Αριστερά ουδέποτε υιοθέτησε πρακτικές άλλων γνωστών εξουσιών και των μηχανισμών τους...

SPORAKIAS
20/11/2006, 10:48
ΑΛΗΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΗΤΕΙΑ...(μπορει το παληκαρι να ηταν αθωο...αλλα και σε κουκουλοφορο να το κανανε αλητεια ειναι..:mad: )


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν χρειαζεται κανενας δημοσιογραφος να "αποκαλυψει" κατι, οταν υπαρχει ΕΙΚΟΝΑ (ΚΑΙ ΗΧΟΣ) ... :winka:

+10000

και 8 επιτιμοι καθηγητες της ανωτερας σχολης...

idi
20/11/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Και Χρηστο συγνωμη αλλα αν ηταν λεμε τωρα ο πιτσιρικας που βγηκε και εκαψε την σημαια μπροστα στο κοσμο τοτε μακαρι να των λιωνανε!

+1

ειναι η ιδια σημαία που με δακρια στα ματια οι Ηρωες του Πολύτεχνου περήφανα ανέμιζαν τραγουδωντας τον Εθνικο μας Υμνο ... τοτε ...

τωρα αυτα τα μαλακιστήρια ομως τη καινε

ευγε νεεοι προοδευτικοαναρχικοαντιεξουσιαστες!

καψτε ολες τις Ελληνικες σημαιες !!! το Moto.gr σας επικροτει για αυτη τη μεγαλη προσφορα σας στην Ελλαδα και στον Ελληνα

Vstrommer71
20/11/2006, 11:13
Η ΕΛ.ΑΣ για ακομα μια φορα εκανε το θαυμα της και πηρε τον νομο στα χερια της!Μονο που οι εκλεκτοι ασφαλιτες δεν ειχαν αντιληφθει οτι τους βλεπανε καμερες!Α ρε ατιμη τεχνολογια,ουτε μια κλωτσια δεν μπορουν να δωσουν τα...οργανα της ταξεως χωρις να τους παρουνε χαμπαρι:lol:
Αν μη τι αλλο οι μεθοδοι των ασφαλιτων ειναι μοντερνες και αποτελεσματικες.Και βλεπω οτι πολλοι συμφωνειτε οποτε..ευγε
@rsp Ρε συμπατριωτη και τη σημαια να εκαψε(αν και χλωμο το βλεπω) υπαρχει κανας νομος που λεει οτι τον βαραμε κλωτσιες και μπουνιες δεμενο με χειροπεδες πισθαγκωνα?Αμα ειναι ετσι να δωσουμε δικιο στα χουλογκανια που πλακωνονται για ενα πανο:mad:

Cpt. Haddock
20/11/2006, 11:18
απλά να υπενθυμίσω..


Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Το ποιηματάκι δεν προσφέρεται από τον υπογράφοντα για διαμάχη ούτε αποτελεί απόπειρα πολιτικής καθοδήγησης του λουτροκαμπινέ...Προσφέρεται σαν λιθαράκι, μαζί με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη παρόμοια σκέψη, στο "χτίσιμο" της ορθής κρίσης για τα πράγματα.

:wave2:

alximistis
20/11/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
+1

ειναι η ιδια σημαία που με δακρια στα ματια οι Ηρωες του Πολύτεχνου περήφανα ανέμιζαν τραγουδωντας τον Εθνικο μας Υμνο ... τοτε ...

τωρα αυτα τα μαλακιστήρια ομως τη καινε

ευγε νεεοι προοδευτικοαναρχικοαντιεξουσιαστες!

καψτε ολες τις Ελληνικες σημαιες !!! το Moto.gr σας επικροτει για αυτη τη μεγαλη προσφορα σας στην Ελλαδα και στον Ελληνα


Μα...εσύ δεν έλεγες ότι είναι ψέμματα κι ότι δεν υπάρχουν νεκροί μέσα στο χώρο του Πολυτεχνείου;
Ή κάνω λάθος;;;
Τώρα αυτοί που δεν πέθαναν έγιναν ήρωες που περήφανα ανέμιζαν την σημαία μας και τραγουδούσαν τον εθνικό μας ύμνο;;;
Αυτό ξέρεις πως λέγεται ε;;;

Τρικυμία εν κρανίω...

Zid
20/11/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
+1

ειναι η ιδια σημαία που με δακρια στα ματια οι Ηρωες του Πολύτεχνου περήφανα ανέμιζαν τραγουδωντας τον Εθνικο μας Υμνο ... τοτε ...

τωρα αυτα τα μαλακιστήρια ομως τη καινε

ευγε νεεοι προοδευτικοαναρχικοαντιεξουσιαστες!

καψτε ολες τις Ελληνικες σημαιες !!! το Moto.gr σας επικροτει για αυτη τη μεγαλη προσφορα σας στην Ελλαδα και στον Ελληνα

Ρε idi μ αυτά που λες είναι σαν ακούω τη γιαγιά μου και τον παπού μου όταν βλέπουν Eυαγγελάτο ,
Πρώτα απ΄όλα ποιός σου είπε ότι αυτός που έκαψε την σημαία ανήκει σε κάποιο χώρο ... ή οργάνωση??Γνωρίζεις προσωπικά κάποιον από αυτούς και έχεις άποψη??
Πιστεύεις πως αυτόι που προκαλούν τις φθορές σε αμάξια και κλέβουν και καταστρέφουν ότι βρούν ,είναι αναρχικοί ή δε ξέρω τι???
Έτσι κάναν στο μεσαίωνα με τις γυναίκες και τους επιστήμονες ... όποια γυναίκα πάταγε πόδι ή όποιος έκανε κάποια ανακάλυψη και προσπαθούσε να ανατρέψει το κατεστημένο ,μάγισσα την αποκαλούσαν.. ή τον αφορίζαν....

Αυτοί που είναι στα γήπεδα και τα κάνουν λαμπόγυαλο κάθε αγωνιστική αναρχικοί είναι????

950dim
20/11/2006, 11:31
Nα ρωτησω;
Εισαι απλος πολιτης,καθεσαι στο καναπε σου,βλεπεις ¨Ειδησεις¨,σαπιζουν 6-7 οργανα καποιον στο ξυλο,εχει ερθει κι η πιτσα σου...υπαρχουν οι εξης εκδοχες να πεις:

α)Κριμα το φοιτητη,πηγε να πει τη γνωμη του και τον δειρανε,κρατουσε και μια πετρουλα που βρηκε στο στεφανι με τα λουλουδια,ενταξει ειχε και μια τσαντα με μολοτωφ,απαπα,κατω οι αστυνομοκρατια...
Πως λεγεσαι;
Φιλελευθερος;Δημοκρατης;Αγωνιστης;
β)Το τσογλανι,εσπασε το μαγαζακι του ανθρωπου,εκαψε και 5 ΙΧ,και λιγες εφαγε...
Πως λεγεσαι;
Χουντικος;φασιστας;Κομουνιστης;
γ)Στα α.....ιδια μου,ευτυχως δεν ειχα παρκαρει εκει κοντα...
Πως λεγεσαι;
Αδιαφορος;Δημ.Υπαλ/λος;

Πολλες φορες καποιες απομονωμενες εικονες δημιουργουν εντελως λανθασμενες αποψεις!
Τη μια χρονια βγαινουν και φωναζουν οι δημοσιοκαφροι,τα παιδια μας,η χουντα της αστυνομιας κ.α και την αλλη που καινε της σημαιες,που ειναι η αστυνομια κ.α...
Λοιπον κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας αλλα μαλλον φαινομαστε...
Δε μπορω την ωρα που σπαω οτι βρω,καιω επισης οτι βρω,σημαιες,αυτ/τα,μαγαζια,γραφω στα α....ιδια μου τα παντα,μολις με τσιμπησουν να θυμαμαι ασυλα,νομους,δικαιωματα και να απαιτω να με χτυπανε με σατεν γκλομπ...

Και μη πεις κανεις για Εφαρμοσμενη Δημοκρατια...

Zid
20/11/2006, 11:42
Χμμμ ο crs-k με κάλυψε.... με τα λεγομενά του...

Τώρα για την κατάχρηση εξουσίας δε το συζητώ , ελπίζω μόνο να μη σας τύχει στους ίδιους ...
:(

SPORAKIAS
20/11/2006, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Nα ρωτησω;
Εισαι απλος πολιτης,καθεσαι στο καναπε σου,βλεπεις ¨Ειδησεις¨,σαπιζουν 6-7 οργανα καποιον στο ξυλο,εχει ερθει κι η πιτσα σου...υπαρχουν οι εξης εκδοχες να πεις:

α)Κριμα το φοιτητη,πηγε να πει τη γνωμη του και τον δειρανε,κρατουσε και μια πετρουλα που βρηκε στο στεφανι με τα λουλουδια,ενταξει ειχε και μια τσαντα με μολοτωφ,απαπα,κατω οι αστυνομοκρατια...
Πως λεγεσαι;
Φιλελευθερος;Δημοκρατης;Αγωνιστης;
β)Το τσογλανι,εσπασε το μαγαζακι του ανθρωπου,εκαψε και 5 ΙΧ,και λιγες εφαγε...
Πως λεγεσαι;
Χουντικος;φασιστας;Κομουνιστης;
γ)Στα α.....ιδια μου,ευτυχως δεν ειχα παρκαρει εκει κοντα...
Πως λεγεσαι;
Αδιαφορος;Δημ.Υπαλ/λος;

Πολλες φορες καποιες απομονωμενες εικονες δημιουργουν εντελως λανθασμενες αποψεις!
Τη μια χρονια βγαινουν και φωναζουν οι δημοσιοκαφροι,τα παιδια μας,η χουντα της αστυνομιας κ.α και την αλλη που καινε της σημαιες,που ειναι η αστυνομια κ.α...
Λοιπον κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας αλλα μαλλον φαινομαστε...
Δε μπορω την ωρα που σπαω οτι βρω,καιω επισης οτι βρω,σημαιες,αυτ/τα,μαγαζια,γραφω στα α....ιδια μου τα παντα,μολις με τσιμπησουν να θυμαμαι ασυλα,νομους,δικαιωματα και να απαιτω να με χτυπανε με σατεν γκλομπ...

Και μη πεις κανεις για Εφαρμοσμενη Δημοκρατια...

+10000000000

μαζι σου...

εχω γραψει και εγω για ακραια μετρα.....αλλα με το συγκεκριμενο περιστατικο αηδιασα..(οπως και με ενα πιο παλιο....παλι στο πολυτεχνειο που ειχαν πιασει το πιτσιρικα και τον βαραγαν στα γεννητικα οργανα...:nono: :yuck: :mad: )

ειδες... για το ντου των μπατσων που κανανε την ημερα της πορειας και διαλυσαν το μπλοκ των κουκουλοφορων σε 5λεπτα ..δεν ειπα τπτ....

αμα θελουν τελειωνουν τη καθε μαλακια του καθε μαλακισμενου σε χρονο...dt...και χωρις πολλα..πολλα....

αλλα το κακο ειναι οτι ουτε αυτη (η εξουσια) θελει να τα εξαλειψει...και καμια φορα τα προκαλουν..:mad:

dez
20/11/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
+1

ειναι η ιδια σημαία που με δακρια στα ματια οι Ηρωες του Πολύτεχνου περήφανα ανέμιζαν τραγουδωντας τον Εθνικο μας Υμνο ... τοτε ...

τωρα αυτα τα μαλακιστήρια ομως τη καινε

ευγε νεεοι προοδευτικοαναρχικοαντιεξουσιαστες!

καψτε ολες τις Ελληνικες σημαιες !!! το Moto.gr σας επικροτει για αυτη τη μεγαλη προσφορα σας στην Ελλαδα και στον Ελληνα

idi :nono: , πως καταδεχεσαι και συμμετεχεις σ ενα thread που αναφερεται σ ενα ποιημα/αποψη (με την οποια ισως και να συμφωνεις :eyepop: ) ενος "βρωμογκεουλα κομμουνιστη" (ασε που ειχε κι ιδιαιτερη συμπαθεια στα μικρα αγορακια...)?

:rolleyes: :lol:

rsp
20/11/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71

@rsp Ρε συμπατριωτη και τη σημαια να εκαψε(αν και χλωμο το βλεπω) υπαρχει κανας νομος που λεει οτι τον βαραμε κλωτσιες και μπουνιες δεμενο με χειροπεδες πισθαγκωνα?Αμα ειναι ετσι να δωσουμε δικιο στα χουλογκανια που πλακωνονται για ενα πανο:mad:

Προσεξε αν θελεις καλυτερα το κειμενο μου και θα δεις οτι δεν δικαιολογω την πραξη της βιας απο τους ασυνομικους, ουτε υπαρχει νομος (μαλλον θα επρεπε!!) αλλα λεω οτι σαν Πανουργιας θα του εσπαγα το κεφαλι, οπως και εχω κανει καποτε που ασχολιομουν με αυτες τις χαμενες ψυχες. Δεν δεχομαι το καψιμο της σημαιας μας, απλα! Και οσο αφορα τη σταση των αστυνομικων απλα πηρα σαν παραδειγμα το συγκεκριμενο λεγοντας ποσες φορες μας παραπλανουν τα ΜΜΕ! Οχι οτι εγινε στο συγκεκριμενο αλλα σε παρεμφερει!

rsp
20/11/2006, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Η τίμια και αγωνιζόμενη Αριστερά ουδέποτε υιοθέτησε πρακτικές άλλων γνωστών εξουσιών και των μηχανισμών τους...

Αριστερα? Αγωνιζομενη?

ποτε?
τοτε?

:beer: :wave2:

sniper
20/11/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
......
@rsp Ρε συμπατριωτη και τη σημαια να εκαψε(αν και χλωμο το βλεπω) υπαρχει κανας νομος που λεει οτι τον βαραμε κλωτσιες και μπουνιες δεμενο με χειροπεδες πισθαγκωνα?Αμα ειναι ετσι να δωσουμε δικιο στα χουλογκανια που πλακωνονται για ενα πανο:mad:


Για την σημαία που έκαψε, έχουν βασανιστεί και πεθάνει αρκετές χιλιάδες κόσμος....

Η σημαία αυτή δεν είναι ένα απλό πανί αλλά συμβολίζει ΕΜΑΣ! την χώρα μας, την οικογένειά μας...

Το κάψιμο και η βεβήλωση των συμβόλων είναι ποινικό αδίκημα και μάλιστα βαρύ. Αν εσάς σας αρέσει να σας γελειοποιούν ότι ΕΣΕΙΣ θεωρείτε ιερό τότε τι καθόμαστε και συζητάμε;

Ας έρθουν σπίτι σας, να σας πουνε ότι γαμιέστε όλοι εκεί μέσα, να σας το σπάσουν και καθίστε να το συζητήσετε με τα "παιδιά".... κεράστε τους και γλυκάκι....

ρε δεν γαμιόμαστε , το συζητάμε κιόλας

:smokin:

crs-k
20/11/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Για την σημαία που έκαψε, έχουν βασανιστεί και πεθάνει αρκετές χιλιάδες κόσμος....

Η σημαία αυτή δεν είναι ένα απλό πανί αλλά συμβολίζει ΕΜΑΣ! την χώρα μας, την οικογένειά μας...

Το κάψιμο και η βεβήλωση των συμβόλων είναι ποινικό αδίκημα και μάλιστα βαρύ. Αν εσάς σας αρέσει να σας γελειοποιούν ότι ΕΣΕΙΣ θεωρείτε ιερό τότε τι καθόμαστε και συζητάμε;

Ας έρθουν σπίτι σας, να σας πουνε ότι γαμιέστε όλοι εκεί μέσα, να σας το σπάσουν και καθίστε να το συζητήσετε με τα "παιδιά".... κεράστε τους και γλυκάκι....

ρε δεν γαμιόμαστε , το συζητάμε κιόλας

:smokin:


Εσυ ρε Νικε τωρα αυτο καταλαβες? :confused:

Ειπε κανεις (εστω και εμμεσα) "μπραβο" σε οποιον καιει την σημαια, ή κανει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο "παρανομο"? :look:


ΜΗΝ την "γυριζετε" την κουβεντα και μαλιστα "εντεχνα" ... :D

Για την "δουλεια" της Αστυνομιας (Εκτελεστικης Εξουσιας) μιλαγαμε και με ποιον τροπο καταφερνουν ΠΑΝΤΑ "καποιοι" να "μεταστρεφουν" τα "φτωχοπαιδα" του ποιηματος, απο "Αστυνομικους" σε "Μπατσους" (αν με καταλαβαινεις) ... :smilea:

idi
20/11/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Μα...εσύ δεν έλεγες ότι είναι ψέμματα κι ότι δεν υπάρχουν νεκροί μέσα στο χώρο του Πολυτεχνείου;
Ή κάνω λάθος;;;


πινεις τιποτα? ειπα εγω κατι τετοιο? δεν ημουν εκει και δε ξερω!

οσο για το αλλο που ειπες αποφασισα να μην ξαναπαντησω σε κανεναν

sniper
20/11/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εσυ ρε Νικε τωρα αυτο καταλαβες? :confused:

Ειπε κανεις (εστω και εμμεσα) "μπραβο" σε οποιον καιει την σημαια, ή κανει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο "παρανομο"? :look:


ΜΗΝ την "γυριζετε" την κουβεντα και μαλιστα "εντεχνα" ... :D

Για την "δουλεια" της Αστυνομιας (Εκτελεστικης Εξουσιας) μιλαγαμε και με ποιον τροπο καταφερνουν ΠΑΝΤΑ "καποιοι" να "μεταστρεφουν" τα "φτωχοπαιδα" του ποιηματος, απο "Αστυνομικους" σε "Μπατσους" (αν με καταλαβαινεις) ... :smilea:

αντιπαρέρχομαι τα εισαγωγικά στο γυρίζετε και στο έντεχνα... οι ποιοι δλδ?

Χρήστε τα έχουμε ξαναπεί.... όλοι αυτοί είναι στην μισθοδοσία κάποιων...

Τι να λέμε τώρα.... καθίστε και δείτε τηλεόραση να "μορφωθείτε".... πλακώνονται οι αστυνομικοί με τα παιδιά.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ρε πάτε καλά; 15 διμοιρίες των ΜΑΤ και δεν μπορουν να κάνουν καλά 50-100 παιδάκια; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κάτι άλλο είναι....

:smokin:

950dim
20/11/2006, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Για την σημαία που έκαψε, έχουν βασανιστεί και πεθάνει αρκετές χιλιάδες κόσμος....

Η σημαία αυτή δεν είναι ένα απλό πανί αλλά συμβολίζει ΕΜΑΣ! την χώρα μας, την οικογένειά μας...

Το κάψιμο και η βεβήλωση των συμβόλων είναι ποινικό αδίκημα και μάλιστα βαρύ. Αν εσάς σας αρέσει να σας γελειοποιούν ότι ΕΣΕΙΣ θεωρείτε ιερό τότε τι καθόμαστε και συζητάμε;

Ας έρθουν σπίτι σας, να σας πουνε ότι γαμιέστε όλοι εκεί μέσα, να σας το σπάσουν και καθίστε να το συζητήσετε με τα "παιδιά".... κεράστε τους και γλυκάκι....

ρε δεν γαμιόμαστε , το συζητάμε κιόλας

:smokin:

ΟΟΟΟχι,φιλε μου,τι ειναι αυτα που λες;
Θελεις να χαρακτηριστεις Εθνικοφρων,Υπερπατριωτης,Χουντικος;;;;;;
Τι λες τωρα;
Δε σπαει το αμαξακι σου ο μαστουρωμενος μαλακας ετσι...εχει λογο...διαδηλωνει για το ¨Πολυτεχνειο¨πρεπει να το σεβαστεις αυτο...ποιος εισαι εσυ κι εγω που θα διακοψουμε την ¨εκφραση των πολιτικων πεποιθησεων του¨!
Δημοκρατια φιλε μου μη το ξεχνας...

Δε θελω να ειναι ο αστυνομικος πανω απο το κεφαλι μου με το γκλομπ...
αλλα οχι και να τα σπανε επειδη το ειπε ο Μπαμπης ο σουγιας,η θελουν καποιοι για προπαγανδα/αποπροσανατολισμο...

Uriah Heep
20/11/2006, 12:29
Ο Παζολίνι σαν έμπειρος σκηνοθέτης "έβλεπε" με άλλο μάτι την αριστοτεχνική υλοποίηση του σεναρίου, όπου δύο πλευρές που παλεύουν απλά για μια απλή και αξιοπρεπή ζωή και δεν έχουν να χωρίσουν ΤΙΠΟΤΑ, σκοτώνονται, αλληλοσπιλώνονται και γενικά με τον τρόπο τους, εξυπηρετούν μέσω του εντεταλμένου σεναριογράφου τον ΠΑΡΑΓΩΓΟ του έργου, με τον οποίο όμως ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΝΑ "ΧΩΡΙΣΟΥΝ" ΠΟΛΛΑ!!!

Επειδή εξετράπη η συζήτηση στην πλευρά που ΘΕΛΕΙ ο παραγωγός του έργου και χωρίς να το αντιλαμβάνεστε γίνατε κομπάρσοι στην ΟΠΕΡΑ ΜΠΟΥΦΑ που πλασάρουν τα διάφορα μέσα του...

...κάντε μιά προσπάθεια να ξαναγυρίσει στο φόρουμ ο "Paragogos" της Ρόδου (υπόσχομαι να γίνει της π@υτ@νας) μπας και ξεφύγουμε έστω κι έτσι απ΄την παράνοια που πάνε να μας επιβάλλουν.

:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
20/11/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Ο Παζολίνι σαν έμπειρος σκηνοθέτης "έβλεπε" με άλλο μάτι την αριστοτεχνική υλοποίηση του σεναρίου, όπου δύο πλευρές που παλεύουν απλά για μια απλή και αξιοπρεπή ζωή και δεν έχουν να χωρίσουν ΤΙΠΟΤΑ, σκοτώνονται, αλληλοσπιλώνονται και γενικά με τον τρόπο τους, εξυπηρετούν μέσω του εντεταλμένου σεναριογράφου τον ΠΑΡΑΓΩΓΟ του έργου, με τον οποίο όμως ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΝΑ "ΧΩΡΙΣΟΥΝ" ΠΟΛΛΑ!!!

Επειδή εξετράπη η συζήτηση στην πλευρά που ΘΕΛΕΙ ο παραγωγός του έργου και χωρίς να το αντιλαμβάνεστε γίνατε κομπάρσοι στην ΟΠΕΡΑ ΜΠΟΥΦΑ που πλασάρουν τα διάφορα μέσα του...

...κάντε μιά προσπάθεια να ξαναγυρίσει στο φόρουμ ο "Paragogos" της Ρόδου (υπόσχομαι να γίνει της π@υτ@νας) μπας και ξεφύγουμε έστω κι έτσι απ΄την παράνοια που πάνε να μας επιβάλλουν.

:beer: :beer: :beer:

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!

:beer: :beer: :beer:

dez
20/11/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
αντιπαρέρχομαι τα εισαγωγικά στο γυρίζετε και στο έντεχνα... οι ποιοι δλδ?

Χρήστε τα έχουμε ξαναπεί.... όλοι αυτοί είναι στην μισθοδοσία κάποιων...

Τι να λέμε τώρα.... καθίστε και δείτε τηλεόραση να "μορφωθείτε".... πλακώνονται οι αστυνομικοί με τα παιδιά.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ρε πάτε καλά; 15 διμοιρίες των ΜΑΤ και δεν μπορουν να κάνουν καλά 50-100 παιδάκια; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κάτι άλλο είναι....

:smokin:
τι σχεση εχει τωρα το παραπανω με την προηγουμενη τοποθετηση σου (περι πανιων, συμβολων και κερασμενων γλυκων)? Μαλλον καμια.
Αποφασισε κι εσυ λοιπον!
x-files και black helicopters?
ή
"ζητω η ελλαδα, ζητω! (κι ενα δακρυ κυλησε)" ?

alximistis
20/11/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Αριστερα? Αγωνιζομενη?

ποτε?
τοτε?

:beer: :wave2:


ΠΑΝΤΑ!!! Μα πάντα!!! Δηλαδή... σχεδόν πάντα... προσωπικά εξαιρώ ένα διάστημα αλλά άλλο θέμα αυτό.
Αυτό πάντως είναι το πρόβλημα σας (η αγωνιζόμενηξ Αριστερά)... το ξέρετε το γνωρίζετε... και αισθάνεστε άσχημα... τι να κάνουμε όμως;;; Η αλήθεια είναι!

alximistis
20/11/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
πινεις τιποτα? ειπα εγω κατι τετοιο? δεν ημουν εκει και δε ξερω!

οσο για το αλλο που ειπες αποφασισα να μην ξαναπαντησω σε κανεναν


ΛΑΘΟΣ μου!!!
Η Εύη το είχε γράψει και μπερδεύτηκα... νόμιζα ότι εσύ το είχες πει... σας μπέρδεψα γι' αυτό...

Nostra
20/11/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
ΠΑΝΤΑ!!! Μα πάντα!!! Δηλαδή... σχεδόν πάντα... προσωπικά εξαιρώ ένα διάστημα αλλά άλλο θέμα αυτό.
Αυτό πάντως είναι το πρόβλημα σας (η αγωνιζόμενηξ Αριστερά)... το ξέρετε το γνωρίζετε... και αισθάνεστε άσχημα... τι να κάνουμε όμως;;; Η αλήθεια είναι!


επειδή εν τη ρήμει του λόγου σου αρχίζεις και τα χάνεις... να σε ρωτήσω κάτι εγώ αγωνιζόμενε αριστεριστή της κακιάς ώρας και μπιφτεκάκια της ώρας?

πρώτη μέρα στην καινούρια δουλειά και ασχολείσαι με περσινά ξινά σταφύλια?

που νομίζεις ότι πήγες? πάλι στην ΕΡΤ? στρώσου αχαΐρευτεεεεεε....

:D :wave2: :wave2:




Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
ΛΑΘΟΣ μου!!!
Η Εύη το είχε γράψει και μπερδεύτηκα... νόμιζα ότι εσύ το είχες πει... σας μπέρδεψα γι' αυτό...

ναι , η αλήθεια είναι ότι μοιάζουν λίγο... :alien: όπως λέμε πράσινο και κόκκινο φανάρι....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

alximistis
20/11/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
επειδή εν τη ρήμει του λόγου σου αρχίζεις και τα χάνεις... να σε ρωτήσω κάτι εγώ αγωνιζόμενε αριστεριστή της κακιάς ώρας και μπιφτεκάκια της ώρας?

πρώτη μέρα στην καινούρια δουλειά και ασχολείσαι με περσινά ξινά σταφύλια?

που νομίζεις ότι πήγες? πάλι στην ΕΡΤ? στρώσου αχαΐρευτεεεεεε....

:D :wave2: :wave2:


ΟΧΙ καλέ μου φίλε... στην Τράφικ!
Και να λείπουν οι ειρωνείες ε...


ναι , η αλήθεια είναι ότι μοιάζουν λίγο... :alien: όπως λέμε πράσινο και κόκκινο φανάρι....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Γυροσκοπικό μη γυροσκοπικό...

dirtbird
20/11/2006, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
πινεις τιποτα? ειπα εγω κατι τετοιο? δεν ημουν εκει και δε ξερω!



Σε κάποια θρησκεία (πέραν της ΑΕΚ) πιστεύεις?

TROOPER
20/11/2006, 14:11
ανοιξα το θρεντακι 20 φορες για να γραψω...μετα το μετανιωνα και ακομα δεν ειμαι σιγουρος αν το οτι γραφω εχει νοημα η οχι...

εχω την αισθηση οτι βρισκομαστε θεατες σε μια παρασταση που εχει τελειωσει πριν καν αρχισει και εμεις ψαχνουμε με την ταξιθετρια τις θεσεις μας !!!!!!!!!!!!

τελικα το να ειναι κανεις ακραιος τοσο απο τη μια οσο και απο την αλλη πλευρα ειναι πολυ ευκολο.το δυσκολο ειναι ποιος μπορει να κρατησει μια σταση μεσα απο την αμφισβητηση προς την ιδια του τη σταση.
σε απλα ελληνικα...μπαινετε στη θεση του ΑΛΛΟΥ???

διαβαστε ξανα και ξανα το ποιημα που ο uriah εχει ποσταρει και σκεφτειτε λιγο πριν ανοιξετε το στομα σας και αρχισετε να λετε οτι σας ερθει στο κεφαλι.

φιλικα τοσο προς εχθρομπατσους οσο και προς φιλομπατσους.

idi
20/11/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σε κάποια θρησκεία (πέραν της ΑΕΚ) πιστεύεις?

Δεν εχω όρεξη πλεον να απάντησω σε οτιδήποτε δε με ενδιαφέρει η αποψη σας και δε με ενδιαφέρει να αποδείξω σε εσας την ορθότητα της δικης μου γιατι εκπέμπω σε διαφορετικό μήκος κύματος απο πολλούς άλλους εδω μεσα, που ΚΑΙ ακραίων αποψεων ειναι ... ΚΑΙ εχουν και τη ταση να μου προσάπτουν χαρακτηρισμούς προσβλητικούς και να με κατηγορούν για οτι τους καπνίσει... συμφωνα με τα προσωπικά κόμπλεξ και αποθαμένα τους και εχουν την ταση να διαστρεβλώνουν οσα λεω με ψευδή και ανακρίβειες.

Με λιγα λογια δε με ενδιαφέρει να συμμετέχω σε καμιά συζήτηση... σιγα! πειτε τα μονοι σας
:wave2:

dirtbird
20/11/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Δεν εχω όρεξη πλεον να απάντησω σε οτιδήποτε δε με ενδιαφέρει η αποψη σας και δε με ενδιαφέρει να αποδείξω σε εσας την ορθότητα της δικης μου γιατι εκπέμπω σε διαφορετικό μήκος κύματος απο πολλούς άλλους εδω μεσα, που ΚΑΙ ακραίων αποψεων ειναι ... ΚΑΙ εχουν και τη ταση να μου προσάπτουν χαρακτηρισμούς προσβλητικούς και να με κατηγορούν για οτι τους καπνίσει... συμφωνα με τα προσωπικά κόμπλεξ και αποθαμένα τους και εχουν την ταση να διαστρεβλώνουν οσα λεω με ψευδή και ανακρίβειες.

Με λιγα λογια δε με ενδιαφέρει να συμμετέχω σε καμιά συζήτηση... σιγα! πειτε τα μονοι σας
:wave2:

Όπως νομίζεις αν κaι δεν πιστεύω ότι αναφέρεσαι σε μένα παραπάνω.

Η ερώτηση (που πιστεύω ότι κατάλαβες που το πήγαινα) ήταν παράδειγμα σχετικά με το ότι και για την Χ θρησκεία που πιθανόν πιστεύεις, δεν ήσουν παρών όταν συνέβησαν διάφορα γεγονότα αλλά τα πιστεύεις.

Από το πολυτεχνείο υπάρχουν πολλά ντοκουμέντα -σε αντίθεση με τις θρησκείες- που μπορούν να σε βοηθήσουν να έχεις πιο πλήρη άποψη χωρίς να είναι αναγκαίο να 'είσαι εκεί'.

Nothing more, nothing less....
:wave2:

idi
20/11/2006, 15:37
Η απαντηση μου ηταν γενική δεν αναφερόμουν σε εσενα προσωπικά

Πιστεύω σε αξιες και ιδανικά ανωτέρα απο οσα μπορει να σεβαστεί καποιος που καιει μια ελληνικη σημαία ή καποιος που εχει αυτοσκοπό στη ζωη του να καταστρεφει αντι να δημιουργει, οπως και επισης απο καποιον που πιστευει στη ουτοπία!

Στο θεμα της θρήσκας ειμαι υπερ του σεβασμου όλων των "ιερών και των οσιων" (των "δικων μας" ή "των άλλων"... δεν εχει σημασία) αλλα δεν ειμαι αυτο που λεμε "καλος χριστιανός" ισως για το λογο που αναφερεις παραπανω.

αυτα αντιο no hard feelings:wave2:

biglebowski
20/11/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Δεν εχω όρεξη πλεον να απάντησω σε οτιδήποτε δε με ενδιαφέρει η αποψη σας και δε με ενδιαφέρει να αποδείξω σε εσας την ορθότητα της δικης μου γιατι εκπέμπω σε διαφορετικό μήκος κύματος απο πολλούς άλλους εδω μεσα, που ΚΑΙ ακραίων αποψεων ειναι ... ΚΑΙ εχουν και τη ταση να μου προσάπτουν χαρακτηρισμούς προσβλητικούς και να με κατηγορούν για οτι τους καπνίσει... συμφωνα με τα προσωπικά κόμπλεξ και αποθαμένα τους και εχουν την ταση να διαστρεβλώνουν οσα λεω με ψευδή και ανακρίβειες.

Με λιγα λογια δε με ενδιαφέρει να συμμετέχω σε καμιά συζήτηση... σιγα! πειτε τα μονοι σας
:
wave2:

Ενω εσυ δεν προσαπτεις ποτε χαρακτηρισμους,δε κατηγορεις ποτε κανενα χωρις να τον γνωριζεις...
Καλα ρε,πας καλα?
Απορω με την μνημη σου ρε συ,τι σκατα,για ντιπ ξενερωτος χαλια ειναι!
Μιλας για κομπλεξ αλλονων αντι να κατσεις να αρχειοθετησεις τα δικα σου,κι'αν δε μπορεις μονος σου δωσε σ'ενα παιδι γυμνασιου να διαβασει μερικα απ'τα 134561735487 ποσταρισματα σου να σου φτιαξει μια λιστα!
Α ρε παντογνωστη,γκουρου της μοτοσυκλετας και οχι μονο,πατριωτακι της πλακας,που συγκεντρωνεις τις σκορπιες ημιγνωσεις σου και τις αναγεις σε δογματα ωστε να απαντας επι παντος επισθητου,ξεκολα ρεεεεε,ανοιξ'τα λιγο τα ρημαδια μπας και ξεστραβωθεις-υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα με αποψη και προσωπικοτητα,μαθε τπτ απ'αυτους αντι να γραφεις 23876487 παπαριες ημερισιως...

idi
20/11/2006, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
Ενω εσυ δεν προσαπτεις ποτε χαρακτηρισμους,δε κατηγορεις ποτε κανενα χωρις να τον γνωριζεις...
Καλα ρε,πας καλα?
Απορω με την μνημη σου ρε συ,τι σκατα,για ντιπ ξενερωτος χαλια ειναι!
Μιλας για κομπλεξ αλλονων αντι να κατσεις να αρχειοθετησεις τα δικα σου,κι'αν δε μπορεις μονος σου δωσε σ'ενα παιδι γυμνασιου να διαβασει μερικα απ'τα 134561735487 ποσταρισματα σου να σου φτιαξει μια λιστα!
Α ρε παντογνωστη,γκουρου της μοτοσυκλετας και οχι μονο,πατριωτακι της πλακας,που συγκεντρωνεις τις σκορπιες ημιγνωσεις σου και τις αναγεις σε δογματα ωστε να απαντας επι παντος επισθητου,ξεκολα ρεεεεε,ανοιξ'τα λιγο τα ρημαδια μπας και ξεστραβωθεις-υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα με αποψη και προσωπικοτητα,μαθε τπτ απ'αυτους αντι να γραφεις 23876487 παπαριες ημερισιως...

απο ποτε εχεις να γαμησεις ρε? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

γκιοζη

Cpt. Haddock
20/11/2006, 16:24
:a15:

να ξανα(ματα)υπενθυμίσω

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Το ποιηματάκι δεν προσφέρεται από τον υπογράφοντα για διαμάχη ούτε αποτελεί απόπειρα πολιτικής καθοδήγησης του λουτροκαμπινέ...Προσφέρεται σαν λιθαράκι, μαζί με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη παρόμοια σκέψη, στο "χτίσιμο" της ορθής κρίσης για τα πράγματα.
--------------------------------------------------------------------------------



είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να μην βλέπετε παντού εχθρούς;

:rolleyes: :sad:

crs-k
20/11/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a15:

να ξανα(ματα)υπενθυμίσω

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Το ποιηματάκι δεν προσφέρεται από τον υπογράφοντα για διαμάχη ούτε αποτελεί απόπειρα πολιτικής καθοδήγησης του λουτροκαμπινέ...Προσφέρεται σαν λιθαράκι, μαζί με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη παρόμοια σκέψη, στο "χτίσιμο" της ορθής κρίσης για τα πράγματα.
--------------------------------------------------------------------------------



είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να μην βλέπετε παντού εχθρούς;

:rolleyes: :sad:





Προβληματιστειτε, μας ελεγαν ... Ξαναπροβληματιστειτε μας ελεγαν ... :rolleyes: :sick:


:lol: :rotflmao: :lol:

biglebowski
20/11/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
απο ποτε εχεις να γαμησεις ρε? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

γκιοζη
:yuck: :yuck: :yuck:

Χανεις ακομα μια ευκαιρια να συνειδητοποιησεις οτι εισαι ηλιθιος...
no future....

SPORAKIAS
20/11/2006, 17:31
ηθελα να πω και κατι τελευταιο...

για να μην τα ριχνουμε ολα στους μπατσους(να ξερετε δεν ειμαι και πολυ fan τους)...αλλα να λεμε τα συκα-συκα..και τη σκαφη--σκαφη.....(παιζουν και αυτοι με τη ζωη τους --μη το ξεχνατε)

τετοια περιστατικα μου θυμζουν το θυμο το δικο μου με τους καραγκιοζηδες-δολοφονους στους δρομους...

θελω να τους πιασω και να τους σπασω στο ξυλο...γιατι ομως..?...γιατι ξερω οτι υπαρχει ατιμωρισια...:mad:

ετσι και αυτοι..(οχι ολοι--πολλοι κοπανανε για πλακα ή και γιατι το γουσταρουν)...με το να κανουν μονο τη συλληψη ξερουν οτι θα τον πανε μεσα (οχι το συγκεκριμενο παληκαρι-γενικως) και την αλλη μερα θα ειναι εξω με αναστολη και σε ενα μηνα θα τους πεταει μολοτοφ και πετρες...

και παλι το ιδιο μετα απο ενα μηνα...μεσα το βραδυ ...εξω το πρωι...

και αυτοι καποια στιγμη σου λενε....αααα...γ@μησου ....μπ@υρδελοδικαιοσυνη

τωρα θα δεις...παρε και αυτη...παρε και την αλλη...

επειδη θα μου απαντησει (παντα καλοπροαιρετα ο alximistis ;) :wave2: --οπως εκανε οταν ελεγα οτι πλακωνομαι με τους δολοφονους -οδηγους).......

λαθος..μεγαλο(θα συμφωνησουμε)...αλλα...δεν μου ειχες βρει μια λυση...

να το αφησουμε ετσι...πηγαινε και στη θεση του μπατσου...στη δικια μου δεν ξερω αν εχεις μπει(να εχει παει να σε σκοτωσει ο δολοφονος -οδηγος )...αλλα αν εχεις μπει..δεν ξερω πως καθεσαι ετσι ηρεμος και λες .....εεε.και τι να κανουμε...?!?!?!

ετσι αυτοι που φταινε για εμενα ειναι οι απο πανω...:mad:

και την ανακοινωση που χλευαζουμε που εβγαλε η αστυνομια.... οι ασφαλιτες την βγαλανε..? οχι..τα μ@υν@π@ν@ τα απο επανω...οι δοιηκησεις..:yuck: :mad:

VANDA
20/11/2006, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Δεν εχω όρεξη πλεον να απάντησω σε οτιδήποτε δε με ενδιαφέρει η αποψη σας και δε με ενδιαφέρει να αποδείξω σε εσας την ορθότητα της δικης μου γιατι εκπέμπω σε διαφορετικό μήκος κύματος απο πολλούς άλλους εδω μεσα, που ΚΑΙ ακραίων αποψεων ειναι ... ΚΑΙ εχουν και τη ταση να μου προσάπτουν χαρακτηρισμούς προσβλητικούς και να με κατηγορούν για οτι τους καπνίσει... συμφωνα με τα προσωπικά κόμπλεξ και αποθαμένα τους και εχουν την ταση να διαστρεβλώνουν οσα λεω με ψευδή και ανακρίβειες.

Με λιγα λογια δε με ενδιαφέρει να συμμετέχω σε καμιά συζήτηση... σιγα! πειτε τα μονοι σας



Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αποφασισα να μην ξαναπαντησω σε κανεναν


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αυτα αντιο no hard feelings

Από πότε ξεκινάει η περιβόητη μη-συμμετοχή? Η μήπως έχει αρχίσει προ πολλού όπως κι εγώ ΔΕΝ ποστάρω αυτή τη στιγμή σ' αυτό το thread?

stavrogin
20/11/2006, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Τον Ιούνιο του ΄68 ....
Σε πρόχειρη μετάφραση
"...όταν χθες στην Βάλε Τζούλια/
πιαστήκατε στα χέρια με τους αστυνομικούς/
εγώ ήμουν με το μέρος των αστυνομικών/
γιατί οι αστυνομικοί είναι τα φτωχόπαιδα/
Προέρχονται από τις περιφέριες των πόλεων και της υπαίθρου/
κι έχουν κι αυτοί την δική σας ηλικία/
εκεί γύρω στα είκοσι/
Είναι φανερό ότι όλοι μας είμαστε εναντίον ενός θεσμού/
σαν αυτού της αστυνόμευσης,/
αλλά εξοργιστείτε καλύτερα εναντίον των αρχηγών των αρχών/
Όμως οι νεαροί αστυνομικοί, εναντίον των οποίων επιτεθήκατε/
με την αντιεξουσιαστική υπεροψία σας-εσείς οι γιοί των μπαμπάδων σας/
ανήκουν σε μία άλλη κοινωνική τάξη/
Έτσι χθες στην Βάλε Τζούλια είχαμε άλλο ένα επεισόδιο της πάλης των τάξεων/
κι εσείς φίλοι μου, αν και με τη μεριά της λογικής, ανήκατε στους πλούσιους/
ενώ οι αστυνομικοί, που ήταν με τη μεριά της αδικίας, ήταν φτωχοί..."

(η Βάλε Τζούλια είναι περιοχή της Ρώμης)

Το ποίημα θεωρήθηκε...
Ο Παζολίνι ποτέ δεν "πούλησε" τα "πιστεύω" του...

...με μία διαφορά: ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΔΙ@ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ!

...


:beer: :beer: :beer:

Πραγματικα αυτο ηταν ενα παραδοξο.Τον Παρισινο Μαη και τον Ιουνη της Ιταλιας τον προκαλεσαν φοιτητες αστικης καταγωγης οπως κι εγω ξερω.Ενω οι Μπατσοι ηταν οι φτωχομπινεδες.Ο Παζολινι καυτηριασε την εξεγερση οτι δεν ειναι λαικης βασης αλλα αστικης.Τωρα βεβαια καποιες κακιες γλωσσες λενε οτι ως κομουνιστης που ηταν υοθετησε τη σταση του κομματος του.
Ανεκαθεν τα ΚΚ της ευρωπης ηταν αντιθετα και δυσπιστα ,σε εξεγερσεις που δεν διοργανωνονταν απο τα ιδια,ποσο μαλλον αν εχουν και αστικη προελευση.
Νομιζω οτι το αποτελεσμα δεν δικαιωνει το ΚΚΙ και τον Παζολινι.
Υπηρξε μια επαναστατικη εκρηκτικη διαδικασια σε ολη την ευρωπη απο το 68 εως το75-80(ας πουμε) εστω και απο παιδια αστων που γεννησε ολες αυτες τις ομαδες ενοπλης αντικρατικης παλης
(δεν ειμαι σε θεση να τις κρινω,αλλοι καιροι αλλοι ανθρωποι).
Αλλα σχεδον παντα οι αστοι εκαναν τις επαναστασεις .Ο σημερινος κομανταντε Μαρκος ειναι αστος.Ο Τσε Γκεβαρα και ο Καστρο το ιδιο.Ο Βελουχιωτης παιδι πλουσιων γαιοκτημονων(οχι αστος αλλα τουλαχιστο μορφωμενος)Οι φουκαραδες δεν εξεγειρωντε.Το πολυ πολυ στελεχωνουν τα αντιπαλα μερη.

Τελος να πω οτι η Ιταλια εχει μια πρωτια.Οι ερυθρες ταξιαρχιες ,των οποιων τα κεφαλια ηταν αστοι,ηταν η μαζικωτερη επαναστατικη οργανωση με 300.000 μελη.Η Αριστερα στην Ιταλια ηταν ευρητατη και σιγουρα δεν ηταν παιξε γελασε.

EVI
20/11/2006, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a15:



είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να μην βλέπετε παντού εχθρούς;

:rolleyes: :sad:

Nαι τους ειναι πολυ δυσκολο να πουνε την γνωμη τους η να διαφωνήσουν χωρις να προσβαλουν και να ειρωνευτούν (και μιας και μιλαμε για φασιστες τοσο καιρο οι μεγαλυτεροι φασιστες ειναι aytoi που δεν σεβωντε την γνωμη του αλλου και προσπαθουν να του επιβαλλουν την δικια τους που ολοι ειναι μαλακες εκτος απο αυτους χο χο χο)


ασε που οποιος πει κατι ειναι αυτο και τελος και αν πεις κατι αντιθετο πρεπει να καεις στην πυρα γιατι δεν συμφωνουν μαζι σου και αρχιζουν καυστικα σχολια και ΝΟΜΙΖΟΥΝ σε χτυπουν με το γαντι αλλα δεν κανουν τιποτα αλλο απο το να διαβαζεις και να γελας η να αδιαφορεις

ολοι αυτοι που χαρακτηριζουν ο ενας τον αλλον ΧΩΡΙς να τον γνωριζουν
που το παιζουν καποιοι και μιλανε πισω απο πλατες αλλονων

ενω εχεις ραμματα για την γουνα τους και δε μιλας αλλα εκει να σε ζορίζουν να βγαλεις τον χειροτερο εαυτο σου

ασε ρε καπτεν εσυ τα λες αλλα ποιος ακουει?


ΠΟΥ Ο CPT ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥς ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΕΤΕ ΟΥΤΕ ΒΡΙΖΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΑΠΑΝΤΑ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΙΑ ΠΗΓΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!

zephyr1
20/11/2006, 23:22
:a014:

Τι ωραιο ποστ.
Τι ηθελε να πει ο ποητης,τι καταλαβε ο καθενας μας ,τι θα πουμε ακομα εδω μεσα ειναι και αυτο ενα θεμα.

Το βιντεο δεν το ειδα………ειδα ομως πριν 2-3 μερες……δεν θυμαμαι ,στης ειδησεις εναν δασκαλο που το ονομα του μπλεχτηκε κατα λαθος σε μια ληστεια.
Τον προφυλακισαν,εκατσε μεσα 17μηνες,μετα απ΄συτον τον καιρο αθωωθηκε,του βγαλαν αποζημιωση 9 ευρω την μερα για τον χρονο που εμεινε μεσα,του δωσαν τελικα 4 ευρω την ημερα,και στο τελος του πηρε η εφορια και 400 ευρω για εισοδημα λεει που ειχε απο ελευθερο επαγγελμα,κατα τον καιρο που ηταν φυλακη.
Αυτο που πειραξε περισσοτερο τον δασκαλο δεν ηταν οτι εκατσε σαν αθωως 17 μηνες τζαμπα,οτι ξευτιλιστηκε,και οτι αλλο μπορεις να παθεις 17μηνες στην φυλακη.

Αλλα οτι οταν εφυγε, ο υιος του ηταν 2 χρονων,……….και τωρα στο σπιτι ρωταει συνεχεια την μητερα του ποιος ειναι αυτος ο κυριος.

Αυτη ειναι η Ελλαδα μας κυριοι και κυριες.

Και οσο για την σημαιουλα μας,που με τοσο σθενος και οργη πολυ υπερασπιζονται,να πω μονο οτι το καθε παιδακι που την εκαψε(αν την εκαψε), σας πειραξε.
Το οτι μας την καινε καθημερηνα οι ανθρωποι που επιλεξαμε να μας κυβερνουν,δεν σας πειραζει.
Ε μολις την ξεσκισουν και πεταξουν τα κομματια της σαν κομφετη πανω απ΄τα κεφαλια μας,απλα εμεις ας παραμεινουμε εκει να γλενταμε το χορο της μιζερια μας.

rsp
20/11/2006, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:a014:

Τι ωραιο ποστ.
Τι ηθελε να πει ο ποητης,τι καταλαβε ο καθενας μας ,τι θα πουμε ακομα εδω μεσα ειναι και αυτο ενα θεμα.

Το βιντεο δεν το ειδα………ειδα ομως πριν 2-3 μερες……δεν θυμαμαι ,στης ειδησεις εναν δασκαλο που το ονομα του μπλεχτηκε κατα λαθος σε μια ληστεια.
Τον προφυλακισαν,εκατσε μεσα 17μηνες,μετα απ΄συτον τον καιρο αθωωθηκε,του βγαλαν αποζημιωση 9 ευρω την μερα για τον χρονο που εμεινε μεσα,του δωσαν τελικα 4 ευρω την ημερα,και στο τελος του πηρε η εφορια και 400 ευρω για εισοδημα λεει που ειχε απο ελευθερο επαγγελμα,κατα τον καιρο που ηταν φυλακη.
Αυτο που πειραξε περισσοτερο τον δασκαλο δεν ηταν οτι εκατσε σαν αθωως 17 μηνες τζαμπα,οτι ξευτιλιστηκε,και οτι αλλο μπορεις να παθεις 17μηνες στην φυλακη.

Αλλα οτι οταν εφυγε, ο υιος του ηταν 2 χρονων,……….και τωρα στο σπιτι ρωταει συνεχεια την μητερα του ποιος ειναι αυτος ο κυριος.

Αυτη ειναι η Ελλαδα μας κυριοι και κυριες.

Και οσο για την σημαιουλα μας,που με τοσο σθενος και οργη πολυ υπερασπιζονται,να πω μονο οτι το καθε παιδακι που την εκαψε(αν την εκαψε), σας πειραξε.
Το οτι μας την καινε καθημερηνα οι ανθρωποι που επιλεξαμε να μας κυβερνουν,δεν σας πειραζει.
Ε μολις την ξεσκισουν και πεταξουν τα κομματια της σαν κομφετη πανω απ΄τα κεφαλια μας,απλα εμεις ας παραμεινουμε εκει να γλενταμε το χορο της μιζερια μας.

Μην μπλεκουμε αλλο αυτο το τοπικ!! Οπως ειπε και ο crs-k αλλο η δικαστικη αρχη (που κρινει τωρα) και αλλο η αστυνομια!!! Μην μπουμε και σε αυτο το θεμα τωρα!!

Και οσο αφορα τη σημαια μας, δεν τιθετε θεμα αν καηκε αφου ηταν σε ολα τα ΜΜΕ, οπως δεν εχει σημασια αν ηταν το συγκεκριμενο τσογλανακι που την εκαψε! Ειναι η ωμη πραξη του να καις ενα συμβολο που αλλοι πεθαναν για αυτο

Θα ξανα παραπεμψω στην υπογραφη μου

Vstrommer71
21/11/2006, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ειναι η ωμη πραξη του να καις ενα συμβολο που αλλοι πεθαναν για αυτο

Να ξαναρωτησω αφελως για αυτο...
Και για την ημισεληνο σκοτωθηκαν πολλοι...
Και για τον δικεφαλο αετο,τον δαφνοστεφανωμενο εφηβο και το τριφυλλι πεθαναν(και σακατευτηκαν επισης) πολλοι...
Για ΟΛΑ τα γ@μημενα θρησκευτικα,πολιτικα,ιδεολογικα συμβολα ,τα οποια καπηλευτηκαν οι εχοντες δυναμη,σκοτωθηκαν εκατομμυρια....
Να πουμε ΟΚ?Μπορουμε να σκοτωσουμε στο ξυλο,ή ακομα και να σκοτωσουμε και κανονικα,για αυτα τα φοβερα και τρομερα και ανεπαναληπτα συμβολα αν καποιος τα πειραξει?ΕΛΕΟΣ

rsp
21/11/2006, 00:11
Ακριβως ΕΛΕΟΣ
με τους εσκεμενα λαθος παραληλισμους....

idi
21/11/2006, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71

Για ΟΛΑ τα γ@μημενα θρησκευτικα,πολιτικα,ιδεολογικα συμβολα ,τα οποια καπηλευτηκαν οι εχοντες δυναμη,σκοτωθηκαν εκατομμυρια....


"γ@μημενο συμβολο"ειναι η σημαία μας? ή ο σταυρός?

τέτοιοι χαρακτηρισμοι σε εθνικα συμβολα με προσβαλουν!

(ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ να ειμαι μελος σε φορουμ που υπαρχουν τέτοιες δημοσιεύσεις)


70094

TROOPER
21/11/2006, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
"γ@μημενο συμβολο"ειναι η σημαία μας? ή ο σταυρός?

τέτοιοι χαρακτηρισμοι σε εθνικα συμβολα με προσβαλουν!

(ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ να ειμαι μελος σε φορουμ που υπαρχουν τέτοιες δημοσιεύσεις)

καλα φυγε απο το φορουμ τοτε:lol:

Vstrommer71
21/11/2006, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
"γ@μημενο συμβολο"ειναι η σημαία μας? ή ο σταυρός?

τέτοιοι χαρακτηρισμοι σε εθνικα συμβολα με προσβαλουν!

(ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ να ειμαι μελος σε φορουμ που υπαρχουν τέτοιες δημοσιεύσεις)
Αν ο Σολωμου ο συγχωρεμενος λεγοταν Σουλεϊμαν ταδε και ανεβαινε στην σημαια σου και προσπαθουσε να την κατεβασει κι εσυ φιλε ειχες οπλο τι θα εκανες?Ειμαι σιγουρος!

idi
21/11/2006, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αν ο Σολωμου ο συγχωρεμενος λεγοταν Σουλεϊμαν ταδε και ανεβαινε στην σημαια σου και προσπαθουσε να την κατεβασει κι εσυ φιλε ειχες οπλο τι θα εκανες?Ειμαι σιγουρος!

στα κατεχόμενα απο τους >Έλληνες εδαφη λεμε ε?????????

Ε ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΛΕΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΙΑ ΕΛΕΟΣ!!!

:( :( :(

TROOPER
21/11/2006, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
στα κατεχόμενα απο τους >Έλληνες εδαφη λεμε ε?????????

Ε ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΛΕΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΙΑ ΕΛΕΟΣ!!!

:( :( :(

αν δε το χεις καταλαβει εδω και 33 χρονια τα εδαφη αυτα δεν ειναι ελληνικα γιωργηηηηηηηηηηηηη


και να σε πω και κατι.....κανενας απο αυτους που κυβερνησανε δε καταφερε εδω και 33 χρονια να κανει κατι γιαυτο.
εκ του αποτελεσματος λοιπον συναγεται το συμπερασμα οτι ο τουρκος εχει και πιο βαρια αρχιδια απο μας...και πιστα στη παλαι ποτε πρωτευουσα του βυζαντιου....

και επειδη τοσες μερες σου λεω χαλαρωσε και δε καταλαβαινεις καλε και ηθικε idi, ευυπολυπτε ελληνα πολιτη....ξεκινα να δεινεις και εσυ κανα φραγκο σε κανα διοδιο μπας και φτιαξουμε κανα δρομο στην ελλαδα που απεμεινε!!!!!!!!!!!!

ΜΕ ΣΚΑΣΕΣ ΠΑΠΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!!

idi
21/11/2006, 01:03
:sick: :sick: :sick: :sick:

Vstrommer71
21/11/2006, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
στα κατεχόμενα απο τους >Έλληνες εδαφη λεμε ε?????????

Ε ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΛΕΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΙΑ ΕΛΕΟΣ!!!

:( :( :( Και η Κυπρος Ελληνικη δεν ειναι?Καμμια 40 αρια χρονια με ενα μικρο διαλειμμα της ταξης των...1000 ετων(που ηταν Ενετο-Τουρκο-Αγγλικη!)
Τωρα που το σκεφτομαι νομιζω οτι πρεπει να παμε να απελευθερωσουμε και τα εδαφη της Βακτριανης που κατεκτησε ο Μ.Αλεξανδρος.Δεν μου φαινεται κακη ιδεα γιατρε μου!:uplate:

Resistman
21/11/2006, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Τον Ιούνιο του ΄68 είχαν επεκταθεί πλέον και στην Ιταλία τα γεγονότα του Παρισινού Μάη και η η ατμόσφαιρα ήταν εκρηκτική με βίαιες συγκρούσεις φοιτητών και αστυνομικών.

Ο αριστερός σκηνοθέτης, συγγραφέας, ποιητής και κοσμοφιλόσοφος Πιέρ Πάολο Παζολίνι μετά από μιά αντιεξουσιαστική σύγκρουση έγραψε ένα ποίημα που το απηύθυνε στους προοδευτικούς φοιτητές το οποίο όμως ήταν υπέρ των αστυνομικών και δημοσιεύτηκε στο παγκόσμιας φήμης περιοδικό "L' Espresso". Προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων στη πλειοψηφία των Ιταλών αποκαλώντας τον "stronzo" και ρωτώντας τον "πως μπόρεσες?"

Σε πρόχειρη μετάφραση
"...όταν χθες στην Βάλε Τζούλια/
πιαστήκατε στα χέρια με τους αστυνομικούς/
εγώ ήμουν με το μέρος των αστυνομικών/
γιατί οι αστυνομικοί είναι τα φτωχόπαιδα/
Προέρχονται από τις περιφέριες των πόλεων και της υπαίθρου/
κι έχουν κι αυτοί την δική σας ηλικία/
εκεί γύρω στα είκοσι/
Είναι φανερό ότι όλοι μας είμαστε εναντίον ενός θεσμού/
σαν αυτού της αστυνόμευσης,/
αλλά εξοργιστείτε καλύτερα εναντίον των αρχηγών των αρχών/
Όμως οι νεαροί αστυνομικοί, εναντίον των οποίων επιτεθήκατε/
με την αντιεξουσιαστική υπεροψία σας-εσείς οι γιοί των μπαμπάδων σας/
ανήκουν σε μία άλλη κοινωνική τάξη/
Έτσι χθες στην Βάλε Τζούλια είχαμε άλλο ένα επεισόδιο της πάλης των τάξεων/
κι εσείς φίλοι μου, αν και με τη μεριά της λογικής, ανήκατε στους πλούσιους/
ενώ οι αστυνομικοί, που ήταν με τη μεριά της αδικίας, ήταν φτωχοί..."

(η Βάλε Τζούλια είναι περιοχή της Ρώμης)

Το ποίημα θεωρήθηκε , δικαίως, ανορθόδοξο για την αριστερή ιδεολογία της εποχής...
Ο Παζολίνι ποτέ δεν "πούλησε" τα "πιστεύω" του, αντιπροσώπευε πάντα την αντιεξουσιαστική πάλη από την πλευρά της αριστερής διανόησης...

...με μία διαφορά: ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΔΙ@ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ!

Το ποιηματάκι δεν προσφέρεται από τον υπογράφοντα για διαμάχη ούτε αποτελεί απόπειρα πολιτικής καθοδήγησης του λουτροκαμπινέ...Προσφέρεται σαν λιθαράκι, μαζί με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη παρόμοια σκέψη, στο "χτίσιμο" της ορθής κρίσης για τα πράγματα.


:beer: :beer: :beer:



Υπεροχο και ευστοχο αυτο που βρηκες!!Ομολογω δεν ειχα ακουσει κατι..Αν και γι αυτα που λεει ο Παζολινι μπορει να "ευθυνεται¨ εμμεσως το ΚΚΙ, παρα ταυτα δεχομαι να το σχολιασω για πολλους λογους.



Στην σημερινη κοινωνια του θεαματος, της ετερονομιας και της σιωπης, ολοι ψαχνουμε να ειμαστε οι φιλησυχοι και οι "ενταξει".

Καποιοι πηγαν στην Αμαρυνθο πχ να διαδηλωσουν εναντια στον ρατσισμο και τον σεξισμο και βρεθηκαν κατι ντοπιοι """αντρακλες"""" να πεταξουν τουβλα, να ριξουν ξυλο και να επιτεθουν και σε γυναικα δημοσιογραφο...Οποιος ανδρισμος, οποια γενναιοτης...Η κοινωνια δεν μιλα γι αυτο, το θεωρει φυσιολογικο( ;;; ). Βρεθηκαν καποιοι αστυνομικοι οι οποιοι σχεδον προστατεψαν τα "φρικουλα" ( ετσι δεν μας λενε; ) απο τους αλητες. Τι να σκεφτω;




Σκεψεις..σκεψεις...και παλι σκεψεις....το ποιημα κατ αρχην, θα με εβρισκε αντιθετο σε σημειο χλευασμου. Ομως καπου βλεπω λογο να ξαναδω τι συμβαινει..

Υπαρχει κατι δεδομενο: μας κυβερνανε κατι ανθρωπακια που αν επεφτε πεινα, θα "εκαιγαν" τη σημαια, τα ιερα, τα οσια, την ιστορια μας για να σωσουν το κωλαρακι τους..Θα ξεπουλαγαν τα παντα για να ειναι αυτοι καλα και ολοι οι αλλοι να πανε να γα...νε.

Επισης τωρα που εχουν την εξουσια, δυσκολεονται λεει να μονιμοποιησουν αυτους που επι χρονια τους μαζευαν τα σκουπιδια, τους σκουπιζαν, τους εκαναν δουλειες..

ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ, μου ειχε πει ενας σοφος ανθρωπος...


Αυτοι λοιπον, οι κρατουντες, εχουν στη δουλεψη τους και τους φυλακες τους, την προστασια τους..Τους δινουν και απο 900ευρα, κατεβαινουν οι "φυλακες" στο δρομο και οποιον αντιδρα για τη φτωχεια, την καταπιεση και αλλα τινα, τον σαπιζουν στο ξυλο, τον φυλακιζουν, τον κανουν να καταλαβει τι σημαινει δημοκρατια..

Ποσα οι φυλακες; 900 περιπου
Ποσα οι αλλοι; Μια απ τα ιδια περιπου ( διαφορες των 50 και 100 ευρω ειναι αμελητεες για την κουβεντα μας νομιζω)


ΔΗΛΑΔΗ, πεινα οι μεν, πεινα και οι δε....



ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ;;; Εδω ξεκινανε τα ομορφα.

Η αστυνομια ειναι μερος του κρατικου μηχανισμου;
Η αστυνομια πεινα;
Η αστυνομια καταστελλει; Ποιους;
Η αστυνομια τελικα με ποιανου το μερος ειναι;
Η αστυνομια εχει "σπιτι" της, την Ρηγιλλης;
Η αστυνομια τι ρολο εχει;
Η αστυνομια ποιον προστατευει απο ποιον;
Η αστυνομια εκτελει εντολες; Αν αυτος που τις δινει εντολες εχει συμφεροντα ή ειναι αδιστακτος;
Η αστυνομια εχει ορια; Ποιος την ελεγχει; Οι εσωτερικες ΕΔΕ;
Η αστυνομια λεει ψεματα, συκοφαντει, χυδαιολογει, σπιλωνει, δολοφονεις, προφυλακιζει, κατασκευαζει ενοχους;


Ερωτηματα πολλα. Δεν εχουν ολα απαντηση, τουλαχιστον ηλεκτρονικη, γιατι οι εποχες ειναι περιεργες...

Μια μικρη διαπιστωση και μαλλον οχι απολυτη: η αστυνομια εχει αναλαβει την προστασια των συμφεροντων που μας κρατουν "απο κατω", οποια και αν ειναι αυτα. Πηρε τη θεση της στις κοινωνικες συγκρουσεις και ειναι απεναντι απ την κοινωνια ( αφου χτυπησαν μεχρι και συναδελφους τους..). Διαλεξε το μετεριζι της.

Και αυτο γιατι το λεω: εχει ταυτιστει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ "ΡΟΛΟ" ΤΗΣ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΟΡΙΣΕΙ ΩΣ ΔΙΑΚΡΙΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ.

Η αστυνομια τιμωρει; Βεβαιωτατα κα μαλιστα με τροπο απαισιο. Μαζευονται κατι χτισμενοι σε αποθηκες και γραφεια και μιμουνται τον "Θεοχαρη". Ωπα...Απο και ως που δικαστικη εξουσια;;;;;;;;;;;;;;; Ας μην αναφερω την αποψη ποινικολογων για το συγκεκριμενο θεμα γιατι θα γινει χαμος [ και οι περισοοτεροι ποινικολογοι δεν ειναι και ιδιαιτερα "προοδευτικοι" ( να χεσω τη λεξη ) ανθρωποι]

Οποτε, κατανοητη η φτωχεια,
κατανοητη η ανεχεια
κατανοητη η ανεργια ( ετσι και ετσι )
κατανοητη η ολη τους ασχημη κατασταση.............................ΑΛΛΑ

Ειναι τοσο τρελα αντιφατικη, αντιδραστικη, αντικοινωνικη, σεξιστικη πολλες φορες ( και το χω ζησει με τα ματια μου αυτο ) η σταση τους, που παρακαλανε να τους λυπηθουμε -σημερα ο Μπαλασκας- γιατι λεει εχουν γινει ο αποδιοπομπαιος τραγος. Μωρε σοβαρα;;;; Και αυτοι ποιον στον διαολο υπηρετουνε; Τον λαο;

Τον λαο που φυλακιζουν, χτυπανε, φτυνουν, προβοκαρουν, δολοφονουν, καταστελλουν, παρακολουθουν, περιοριζουν, λοιδορουν, γεμιζουν χημικα και καρκινο;;;;;;;;;;;;;;;

Θα τους λυπομουν αν εκαναν κατι αλλο στην ζωη τους και πεινουσαν. Και θα ημουνα μαζι τους στο δρομο. Δυστυχως επελεξαν τον ρολο τους. Ας σκεφτουμε και εμεις με ποιανου το μερος ειμαστε...

Και κατι για την ιστορια...Παλια, στην επαρχια ιδιως, οι ανθρωποι φυγαδευαν ή εκρυβαν στα σπιτια τους, τους κατατρεγμενους απ την εξουσια..Ετσι για να δουμε και απο ενα αλλο πρισμα το που εχουμε φτασει

Cpt. Haddock
21/11/2006, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αλλα σχεδον παντα οι αστοι εκαναν τις επαναστασεις .

Όχι σχεδόν.

ΠΑΝΤΑ!

Αν μιλάμε για πραγματικές επαναστάσεις και όχι μεμονωμένες εξεγέρσεις χωρικών ενάντια σε φεουδάρχες.

Δεν υπήρξε (και ούτε θα υπάρξει) επανάσταση που να μην καθοδηγηθεί απο αστούς. Ευτυχώς εν πολλοίς.


:wave2:

zephyr1
21/11/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Για την σημαία που έκαψε, έχουν βασανιστεί και πεθάνει αρκετές χιλιάδες κόσμος....

Η σημαία αυτή δεν είναι ένα απλό πανί αλλά συμβολίζει ΕΜΑΣ! την χώρα μας, την οικογένειά μας...

Ρε τι ωραια που ειναι η χωρα μας.


Το κάψιμο και η βεβήλωση των συμβόλων είναι ποινικό αδίκημα και μάλιστα βαρύ. Αν εσάς σας αρέσει να σας γελειοποιούν ότι ΕΣΕΙΣ θεωρείτε ιερό τότε τι καθόμαστε και συζητάμε;

Εγω γιατι νομιζω οτι αυτο γινεται καθημερινα απο τους πολιτικους μας?:confused:


Ας έρθουν σπίτι σας, να σας πουνε ότι γαμιέστε όλοι εκεί μέσα, να σας το σπάσουν και καθίστε να το συζητήσετε με τα "παιδιά".... κεράστε τους και γλυκάκι....
Δεν ειναι αναγκη να ρθουν σπιτι μας,δεν θελει κοπο,θελει τροπο.


ρε δεν γαμιόμαστε , το συζητάμε κιόλας

:smokin:

Μονο αυτο μας εμεινε.:sad:

stavrogin
21/11/2006, 14:52
Νταξι το 14χρονο ειναι λιγο δυσκολο να κατανοησει τη σημασια της σημαιας,την αντικειμενικη,αν υπαρχει τετοια ή την υποκειμενικη,(δηλ ειτε ιερη,ειτε αδιαφορη δηλ. απλο πανι).
Το οτι ειναι μικρο και δε ξερει σημαινει για τους ενδιαφερωμενους επιεικια.
Αν παλι η πραξη του εχει το κυρος των νιατων του ,αυτης της ιδιαιτερης αισθησης των πιτσιρικαδων που πιστευουν οτι αντιλαμβανονται τον κοσμο, και τον αποριπτουν,τοτε τι μπορει κανεις να πει;

Στην τελικη η σημαια μας ειναι πραγματι πολυ ωραια και αν εξαιρεσεις το σταυρο (συμβολο θρησκευτικο) Το υπολοιπο λεει: Ελευθερια ή θανατος. Καθαρο και απολυτο.

Θανατος σημαινει αφανισμος.
Ε και ο πιτσιρικας αφανισε τη σημαια,λογικο και καθαρο.
Καποιοι που την υπερασπιστηκαν σε πολεμους κυνηγησαν τη σημασια της.Την ελευθερια (οπως την αντιληφτηκαν στη συνειδηση τους η το φυσικο θανατο τους.)Ο πιτσιρικας αποφανθηκε για το σημερα,και το σημερα γι εκεινον ειναι ελευθερια που βρωμαει σα ψοφημι.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καμια συγκρουση.Ολοι συμφωνουν σημειολογικα.

Μου θυμιζει η συζητηση την εικονομαχια στο βυζαντιο.Αλλο το πανι και αλλο η σημασια του.Το πανι θα φθαρει με το χρονο.Δε νομιζω οτι μπορουμε να θυμωσουμε με το χρονο γι αυτο ,χωρις να φανουμε ανοητοι.Η σημασια βεβαια εχει αλλες αντοχεςκαι δεν ανερειτε απο το καψιμο.

hornet
21/11/2006, 19:30
μου αρεσει που εχουμε κατσει εδω μια μεγαλη ηλεκτρονικη παρεα και προσπαθουμε με λογο (σε μερικες περιπτωσεις επικοδομητικο) να βγαλουμε μια ακρη για τα τεκτενομενα αυτης της ερμης χωρας και προσπαθουμε να εξηγησουμε γιατι ενα παιδακι εκαψε μια σημαια,γιατι ο αστυνομικος τουλουμιασε καποιον στο ξυλο,γιατι οι καιροι ειναι περιεργοι.

Ισως ολοι μας να εχουμε δικιο που αντιδρουμε σε ολα αυτα που γινονται γυρω μας

Οι φοιτητες το εκαναν τοτε γιατι υπηρχε η αναγκαιοτητα η βουληση και αφουγκραζονταν την κοινωνια που ειχε προβλημα
Η τοτε αρχη ηταν αδυσωπητη

Σημερα στους νεους μας (μιλαω 16-22) κυριαρχει το playstation και τα χιλια μυρια παιχνιδια επιθετικοτητας και το κυριοτερο ολων οτι δεν τιμωρηθει κανεις οτι και να κανει το πολυ πολυ να κανει load απο το προηγουμενο σημειο

Για ποια πολιτικη μιλαμε για ποια κουλτουρα...την κουλτουρα της αγελαδας του γρηγορη ισως αλλα οχι καποιου αλλου σημερα ο κουλτουριαρης θεωρειται γραφικος για πολλους βρεθηκε νεος τροπος κουλτουρας η αορατη κουλτουρα αφηστε που η εννοια κουλτουρα εχει παρεξηγηθει τι σημαινει
-μηπως ειναι αυτοι οι τυποι που πανε κινηματογραφο φασμπιντερ ας πουμε μετα βγαινουν μιλανε κανα 3ωρο για την σκηνη που ο πρωταγωνιστης αφησε το ποτηρι στο πρεβαζι και τι κοινωνικα μυνηματα αφησε αυτη η κινηση και την αλλη μερα πανε στο γραφειο η στην επιχειρηση τους και κανουν συμφωνιες πως θα βγαλουν περισσοτερα λεφτα και πως θα ριξουν τους εργαζομενους τους στα λεφτα μπα δεν νομιζω να μιλαμε για αυτους αυτοι ειναι αλλοι!!

ειχα δει γνωστους που καποτε στο πολυτεχνειο τα εκαναν σμπαραλια-αναρχικοι μεχρι το κοκαλο αλλα ενεκα του θεου ,του χρηματος και της επιβιωσης μετα απο λιγο καιρο τους ειδα συνοδους σε χρηματοαποστολη(!!!!!!!!!!!!) και τους κοιταγα με το στομα ανοιχτο...και με κοιταγαν με νοημα σαν να μου ελεγαν τι περιμενες εγω θα εμενα απεξω...διοτι ενας ειναι ο απαλοτριωτης το χρημα αμα το εχεις ολες οι πορτες ειναι ανοιχτες και κανεις οτι θελεις και τους κανεις οτι θελεις


Αμαρυνθος...... 2 χρονια τωρα κυκλοφορανε τα videakia στα κινητα με πιπες απο πιτσιρικες και ομαδικες παρτουζες κλπ κλπ η αμαρυνθος μας μαρανε!!!
Απλα γινεται ενα μπαμ τρεχουν οι δημοσιογραφοι γιατι εχει ψωμι (χρημα) κανουν ενα πανικο και μετα ολα λαδι αφηστε που το θεμα αμαρυνθου εχει και ρατσιστικες προεκτασεις

και μετα καθομαστε και προβληματιζομαστε γιατι αμα προβληματιζεσαι θεωρειται οτι εισαι ενεργος σε δρωμενα δεν εισαι ενα αβουλο ον...ναι να προβληματιζεσαι αλλα με αιτια οχι απλα για να προβληματιζεσαι για να σε βλεπουν οι αλλοι και να λενε -πσσσσ ειναι προβληματισμενος


εχουμε αφησει την τηλεοραση να μπει στα σπιτια μας και μας αλλαζει τα πετρελαια βγαινουν στις ειδησεις και λενε ας πουμε αυριο θα βρεξει και δεν βγαινει κανεις εξω δεν κοιταει κανεις το παραθυρο του εαν εχει ηλιο (παραβολη ειναι αυτο δεν ειναι κυριολεκτικο),υπαρχουν και καποιοι που εχουν πεταξει την τηλεοραση απο το παραθυρο αλλα αφενως ειναι αμεληταια ποσοτητα και αφετερου εχουν επιρροες απο αλλα μεσα

Γιναμε ολοι μας υπερκαταναλωτες και ολοι θελουμε μια θεση κατω απο τον καταλωτικο ηλιο και εχουμε ολοι μας απο κατω την φωλια μας γεματη χρεη αλλα ειμαστε cool δεν τρεχει τιποτα θα παρουμε την νεα τηλεοραση που ψηνει και καφε και ολα θα πανε καλα...νεος τροπος να εισαι κλειδωμενος και να μην μιλας ...αφου χρωστας σε οποιον εχει τσεπη που να μιλησεις μετα σε ποιον και γιατι.

Ειμαστε υπαιτιοι για οτι μας συμβαινει και δεν πρεπει να γυρναμε το κεφαλι μας αλλου.

Παρτε παραδειγμα εδω μεσα αυτες οι συζητησεις μπαινουν μονο οταν ειναι ο καιρος τους και σπανια αλλες φορες!Αφορμης δοθεισης..... πολυ μου αρεσει αυτη η κουβεντα!!!


ευτυχειτε!

SPORAKIAS
21/11/2006, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
μου αρεσει που εχουμε κατσει εδω μια μεγαλη ηλεκτρονικη παρεα και προσπαθουμε με λογο (σε μερικες περιπτωσεις επικοδομητικο) να βγαλουμε μια ακρη για τα τεκτενομενα αυτης της ερμης χωρας και προσπαθουμε να εξηγησουμε γιατι ενα παιδακι εκαψε μια σημαια,γιατι ο αστυνομικος τουλουμιασε καποιον στο ξυλο,γιατι οι καιροι ειναι περιεργοι.

Ισως ολοι μας να εχουμε δικιο που αντιδρουμε σε ολα αυτα που γινονται γυρω μας

Οι φοιτητες το εκαναν τοτε γιατι υπηρχε η αναγκαιοτητα η βουληση και αφουγκραζονταν την κοινωνια που ειχε προβλημα
Η τοτε αρχη ηταν αδυσωπητη

Σημερα στους νεους μας (μιλαω 16-22) κυριαρχει το playstation και τα χιλια μυρια παιχνιδια επιθετικοτητας και το κυριοτερο ολων οτι δεν τιμωρηθει κανεις οτι και να κανει το πολυ πολυ να κανει load απο το προηγουμενο σημειο

Για ποια πολιτικη μιλαμε για ποια κουλτουρα...την κουλτουρα της αγελαδας του γρηγορη ισως αλλα οχι καποιου αλλου σημερα ο κουλτουριαρης θεωρειται γραφικος για πολλους βρεθηκε νεος τροπος κουλτουρας η αορατη κουλτουρα αφηστε που η εννοια κουλτουρα εχει παρεξηγηθει τι σημαινει
-μηπως ειναι αυτοι οι τυποι που πανε κινηματογραφο φασμπιντερ ας πουμε μετα βγαινουν μιλανε κανα 3ωρο για την σκηνη που ο πρωταγωνιστης αφησε το ποτηρι στο πρεβαζι και τι κοινωνικα μυνηματα αφησε αυτη η κινηση και την αλλη μερα πανε στο γραφειο η στην επιχειρηση τους και κανουν συμφωνιες πως θα βγαλουν περισσοτερα λεφτα και πως θα ριξουν τους εργαζομενους τους στα λεφτα μπα δεν νομιζω να μιλαμε για αυτους αυτοι ειναι αλλοι!!

ειχα δει γνωστους που καποτε στο πολυτεχνειο τα εκαναν σμπαραλια-αναρχικοι μεχρι το κοκαλο αλλα ενεκα του θεου ,του χρηματος και της επιβιωσης μετα απο λιγο καιρο τους ειδα συνοδους σε χρηματοαποστολη(!!!!!!!!!!!!) και τους κοιταγα με το στομα ανοιχτο...και με κοιταγαν με νοημα σαν να μου ελεγαν τι περιμενες εγω θα εμενα απεξω...διοτι ενας ειναι ο απαλοτριωτης το χρημα αμα το εχεις ολες οι πορτες ειναι ανοιχτες και κανεις οτι θελεις και τους κανεις οτι θελεις


Αμαρυνθος...... 2 χρονια τωρα κυκλοφορανε τα videakia στα κινητα με πιπες απο πιτσιρικες και ομαδικες παρτουζες κλπ κλπ η αμαρυνθος μας μαρανε!!!
Απλα γινεται ενα μπαμ τρεχουν οι δημοσιογραφοι γιατι εχει ψωμι (χρημα) κανουν ενα πανικο και μετα ολα λαδι αφηστε που το θεμα αμαρυνθου εχει και ρατσιστικες προεκτασεις

και μετα καθομαστε και προβληματιζομαστε γιατι αμα προβληματιζεσαι θεωρειται οτι εισαι ενεργος σε δρωμενα δεν εισαι ενα αβουλο ον...ναι να προβληματιζεσαι αλλα με αιτια οχι απλα για να προβληματιζεσαι για να σε βλεπουν οι αλλοι και να λενε -πσσσσ ειναι προβληματισμενος


εχουμε αφησει την τηλεοραση να μπει στα σπιτια μας και μας αλλαζει τα πετρελαια βγαινουν στις ειδησεις και λενε ας πουμε αυριο θα βρεξει και δεν βγαινει κανεις εξω δεν κοιταει κανεις το παραθυρο του εαν εχει ηλιο (παραβολη ειναι αυτο δεν ειναι κυριολεκτικο),υπαρχουν και καποιοι που εχουν πεταξει την τηλεοραση απο το παραθυρο αλλα αφενως ειναι αμεληταια ποσοτητα και αφετερου εχουν επιρροες απο αλλα μεσα

Γιναμε ολοι μας υπερκαταναλωτες και ολοι θελουμε μια θεση κατω απο τον καταλωτικο ηλιο και εχουμε ολοι μας απο κατω την φωλια μας γεματη χρεη αλλα ειμαστε cool δεν τρεχει τιποτα θα παρουμε την νεα τηλεοραση που ψηνει και καφε και ολα θα πανε καλα...νεος τροπος να εισαι κλειδωμενος και να μην μιλας ...αφου χρωστας σε οποιον εχει τσεπη που να μιλησεις μετα σε ποιον και γιατι.

Ειμαστε υπαιτιοι για οτι μας συμβαινει και δεν πρεπει να γυρναμε το κεφαλι μας αλλου.

Παρτε παραδειγμα εδω μεσα αυτες οι συζητησεις μπαινουν μονο οταν ειναι ο καιρος τους και σπανια αλλες φορες!Αφορμης δοθεισης..... πολυ μου αρεσει αυτη η κουβεντα!!!


ευτυχειτε!

αν και ημουν απο αυτους που γραψανε εδω μεσα....

+100000000

sniper
21/11/2006, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
........

ευτυχειτε!

Εύγε νέε μου.....

:smokin:

Uriah Heep
22/11/2006, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Το ποιηματάκι δεν προσφέρεται από τον υπογράφοντα για διαμάχη ούτε αποτελεί απόπειρα πολιτικής καθοδήγησης του λουτροκαμπινέ...Προσφέρεται σαν λιθαράκι, μαζί με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη παρόμοια σκέψη, στο "χτίσιμο" της ορθής κρίσης για τα πράγματα.

Aίρω τον παραπάνω περιορισμό.

Ο χώρος διατίθεται για συζητήσεις soft παπαρολογίας, δεξιώσεις γραφείων συνοικεσίων, συνέδρια μη κερδοσκοπικών επιχειρήσεων, τυχερά παιχνίδια κλπ κλπ


Ο χώρος ΔΕΝ φυλάσσεται.
Εισέρχεστε με δική σας ευθύνη...

:beer: :beer: :beer:

hornet
22/11/2006, 08:22
μαλλον δεν με καταλαβες αλλα δεν πειραζει next time

crs-k
22/11/2006, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
μαλλον δεν με καταλαβες αλλα δεν πειραζει next time


Μαλλον ειναι γενικοτερη η αναφορα του ... :rolleyes:

Uriah Heep
22/11/2006, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
1) μηπως ειναι αυτοι οι τυποι που πανε κινηματογραφο φασμπιντερ ας πουμε μετα βγαινουν μιλανε κανα 3ωρο για την σκηνη που ο πρωταγωνιστης αφησε το ποτηρι στο πρεβαζι και τι κοινωνικα μυνηματα αφησε αυτη η κινηση και την αλλη μερα πανε στο γραφειο η στην επιχειρηση τους και κανουν συμφωνιες πως θα βγαλουν περισσοτερα λεφτα και πως θα ριξουν τους εργαζομενους τους στα λεφτα μπα δεν νομιζω να μιλαμε για αυτους αυτοι ειναι αλλοι!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


2) Παρτε παραδειγμα εδω μεσα αυτες οι συζητησεις μπαινουν μονο οταν ειναι ο καιρος τους και σπανια αλλες φορες!Αφορμης δοθεισης..... πολυ μου αρεσει αυτη η κουβεντα!!!


ευτυχειτε!


1) Πού να δεις και κάτι ρεμπεσκέδες που ασχολούνται με τον Παζολίνι...
...και δεν πάνε καν στη δουλειά τους!


2) Μα, τα γεγονότα, οι συζητήσεις, οι πορείες, το ξύλο, οι τραυματισμοί, τα ρόπαλα, τα τηλεοπτικά παράθυρα κλπ έχουν τέτοια ΣΥΝΕΠΕΙΑ στη επανάληψη...
... που ξεπερνούν σε προβλεψιμότητα μέχρι και τα σενάρια του κλασσικού παληού Τούρκικου κινηματογράφου!


Του χρόνου θα "πασαλείψω" λίγο Φασμπίντερ μπας και ξαναδώσω λίγο "couleur intellectuelle" στο φόρουμ!

:beer: :beer: :beer:

hornet
22/11/2006, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μαλλον ειναι γενικοτερη η αναφορα του ... :rolleyes:

μπορει ....ειναι η αμεσοτητα του μεσου που σε κανει να παρεξηγεις

dez
22/11/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Του χρόνου θα "πασαλείψω" λίγο Φασμπίντερ μπας και ξαναδώσω λίγο "couleur intellectuelle" στο φόρουμ!
:beer: :beer: :beer:
αντε, να χω κι εγω καπου (επιτελους) να πω οτι εχω δει ταινιες του vertov :lol:

Uriah Heep
22/11/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
αντε, να χω κι εγω καπου (επιτελους) να πω οτι εχω δει ταινιες του vertov :lol:

Λοιπόν, έχουμε και λέμε

είσαι 95 χρονών*, οδηγείς ΚΤΜ Lc4 640 sm και θέλεις να δεις ταινίες του Dziga Vertov!!!

Φοβερός! Είσαι ο ήρωάς μου! Πρέπει να σε γνωρίσω οπωσδήποτε!

*κατά δήλωσή σου στο προφίλ σου


:beer: :beer: :beer:

Nostra
22/11/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
είσαι 95 χρονών*, οδηγείς ΚΤΜ Lc4 640 sm και θέλεις να δεις ταινίες του Dziga Vertov!!!

ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση... πρέπει να βρεις άλλον υπέργηρο κατιμά...

ο συγκεκριμένος είπε ότι έχει ήδη δει ταινίες του Vertov, δεν είπε ότι θέλει να δει...

δυστυχώς δε μπορείτε να κάνετε παρέα...


σε κάθε σκηνή της ταινίας θα σου λέει τι έχει συμβεί μετά και θα σου χαλάει την αγωνία της πλοκής....

άσε που θα ξέρει ήδη το τέλος.... και αν μαλώσετε θα στο πει για να σε ξενερώσει...


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

Uriah Heep
22/11/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
[B]ο συγκεκριμένος είπε ότι έχει ήδη δει ταινίες του Vertov, δεν είπε ότι θέλει να δει...
δυστυχώς δε μπορείτε να κάνετε παρέα... /B]

Σωστή η παρατήρηση!

Γίνεται όμως ακόμη πιό ενδιαφέρων ο τύπος!

95χρονος που επισκέπτεται θρεντ για ρόπαλα και όχι για μασέλλες, έβλεπε Vertov πιθανόν την δεκαετία ΄20, ΄30 κλπ (μιάς και είναι της φουρνιάς του) και "συγκοινωνεί" με KTM lc4 640 sm!!!

dez στείλε γρήγορα διεύθυνση Γηροκομείου...

:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
22/11/2006, 12:49
για να το συνεχίσουμε.... :evil:

Παραθέτω 2 κείμενα που διάβασα στην "Καθημερινή", 2 "διαφορετικές" απόψεις αλλά με πολλά κοινά και με πολλά που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα αλλά κανένας δεν τα αναφέρει (γ@μημένο πολιτικό κόστος)


Α. Παντελής Μπουκάλας

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_55_22/11/2006_206087

Προβοκάτσιες και κουκούλες
Tου Παντελη Μπουκαλα

Οτι τις διαδηλώσεις τις «ποικίλλουν» με την παρουσία τους μυστικοί της Ασφάλειας είναι κοινό μυστικό. Και δεν παίζουν το παλιό παιχνίδι του «εισοδισμού» μόνο στις ανοιχτές συγκεντρώσεις, αλλά πού και πού, από υπερβάλλοντα ζήλο ή υπερβολική εμπιστοσύνη στην κατασκοπευτική τους ικανότητα, τρυπώνουν και σε κλειστές συσκέψεις συνδικαλιστών, όπως είχε γίνει κάνα χρόνο πριν. Από την περασμένη εβδομάδα διαθέτουμε πλέον και βιντεοσκοπημένη την παρουσία και τη δράση τους, κι έτσι κανείς πολιτικός ή αστυνομικός προϊστάμενός τους δεν θα μπορεί του λοιπού να αρνείται το καταγεγραμμένο.

Απλό το πρώτο ερώτημα: Αν πέντε «κουκουλωμένοι» αστυνομικοί δέρνουν με τέτοιο μένος έναν άνθρωπο μπροστά σε δέκα τουλάχιστον αυτόπτες μάρτυρες (πανεπιστημιακούς στην πλειονότητά τους), αλλά και μπροστά στις κάμερες, πόσο πιο «ελευθερωμένοι» δρουν εν κρυπτώ, όταν κανείς δεν τους βλέπει και κανένα μηχάνημα δεν καταγράφει τα ανδραγαθήματά τους; Ως προς αυτό, οι εικασίες περιττεύουν. Υπάρχουν πολλές δημόσιες καταγγελίες και καταθέσεις (Ελλήνων αλλά και ξένων, μεταναστών) για άγρια «περιποίηση» – μόνο που υπάρχουν και ισάριθμες ένορκες διοικητικές καταθέσεις που είτε ξέμειναν στου δρόμου τα μισά είτε απάλλαξαν τους καταγγελθέντες.

Ερώτημα δεύτερο, επίσης απλό: Οταν δεν απομονώνουν μακρυμάλληδες για να τους «σωφρονίσουν», ποιαν άλλη δουλειά διεκπεραιώνουν οι «μυστικοί» στις διαδηλώσεις; Ποιος άλλος ρόλος τούς ανατίθεται ώστε να αποδείξουν ότι το «φρόνημά τους έχει αναταχθεί», όπως είναι ο ρητός στόχος του κ. Βύρωνα Πολύδωρα; Εδώ οι υποθέσεις επιτρέπονται, και οι υποψίες επίσης. Μπορεί δηλαδή κανείς να σκεφτεί ότι υπό την προστατευτική περιβολή τους (μαύρα ρούχα, μαύρο σκουφί ή κουκούλα), οι καλοί αυτοί άνθρωποι πετούν πού και πού καμιά βρισιά ή και καμιά πέτρα εναντίον των «κανονικών» αστυνομικών, των ένστολων, λειτουργώντας προβοκατόρικα σαν πυροδότες επεισοδίων, τόσο χρήσιμων και για το κράτος και για την τηλεόραση. Κι αν αυτή η πυροδοτική τους συμβολή δεν επαρκεί, ε, τότε ενδέχεται να βάλουν φωτιά σε κάναν κάδο απορριμμάτων, για να δημιουργηθεί ατμόσφαιρα ανταρσίας και να γράψει καλύτερα η εικόνα στο γυαλί. Μα γίνονται τέτοια πράγματα, θα αναρωτηθεί κάποιος. Φυσικά και δεν γίνονται. Είδαμε μήπως ποτέ μισή ντουζίνα λεβέντες να δέρνουν έναν αιμόφυρτο μπροστά σε μάρτυρες και μπροστά σε κάμερες; Οχι, δεν είδαμε.

Οσο για το πώς συνεννοούνται οι μυστικοί αστυνομικοί με τους φανερούς συναδέλφους τους για να μην αλληλοδαρούν, η λύση είναι απλή: Λένε το σύνθημά και το παρασύνθημά τους στα λατινικά και καθαρίζουν.

Cpt. Haddock
22/11/2006, 12:50
Β. Αλέξης Παπαχελάς

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_109_22/11/2006_206174

Οταν ο ανεγκέφαλος συναντά τον άμυαλο
Του Aλεξη Παπαχελα

Η ιστορία έχει ένα παράξενο τρόπο να κινείται που μοιάζει λίγο με εκκρεμές, πρέπει να πάει από το ένα άκρο στο άλλο για να ισορροπήσει κάπου στη μέση. Το πρόβλημα με τη μεταπολιτευτική ελληνική ιστορία είναι ότι το εκκρεμές μένει πάρα πάρα πολλά χρόνια στα άκρα και χρειάζεται πολύς χρόνος για να φθάσει στο πασιφανές μέσο.

Μετά το 1974, περάσαμε μία φάση που λίγο ώς πολύ αποφασίσαμε ως χώρα ότι μπορούσαμε να ζήσουμε χωρίς υπηρεσίες ασφαλείας. Τα βιώματα των διώξεων του ’50, ο Μανιαδάκης, ο Μπάμπαλης έπρεπε να εξορκισθούν από μια δικαιολογημένα ανυπόμονη κοινωνία. Η ΚΥΠ, η ασφάλεια, η αστυνομία έγιναν λέξεις κακόφημες. Ο νεαρός διαδηλωτής, με το θράσος της εποχής, μπορούσε να σπρώξει και να βρίσει έναν αστυφύλακα χωρίς να φοβάται τίποτα γιατί το δίκιο θα ήταν πάντα με τον διαδηλωτή. Η Ελλάδα απέκτησε παγκόσμιες πρωτοτυπίες, όπως τους πράκτορες-συνδικαλιστές της ΚΥΠ.

Φτάσαμε σε μία κοινωνία που αποδεχόταν λίγο–πολύ ότι προτιμούσε να έχει... λίγη τρομοκρατία παρά να ρισκάρει την αναβίωση ενός κράτους βίας. Σήμερα που το πολιτικό εκκρεμές έχει πάει από την άλλη πλευρά έχουμε ένα επικίνδυνο φαινόμενο. Νέα παιδιά, που μπήκαν στην αστυνομία χωρίς ιστορικές μνήμες, «βράζουν» κυριολεκτικά όταν βλέπουν κάποιους να δέρνουν συναδέλφους τους ή να τους αφοπλίζουν και να τους εξευτελίζουν. Ακούγοντας τον υπουργό τους να τους εκθειάζει, αναθαρρούν και ορισμένοι θεωρούν ότι μπορούν να πάρουν τα πράγματα στα χέρια τους. Ετσι πιστεύουν ότι θα ξαναποκτήσουν τη χαμένη αυτοπεποίθηση της αστυνομίας χωρίς να καταλαβαίνουν πως θα την πάνε 50 χρόνια πίσω με άθλια συμβάντα όπως αυτό της Θεσσαλονίκης.

Βεβαίως και ήλθε η ώρα να απαντήσουμε σε ορισμένα θεμελιώδη ερωτήματα. Χρειαζόμαστε αστυνομία και μυστικές υπηρεσίες; Μπορεί όποιος θέλει να δέρνει όποιον θέλει ή να αφοπλίζει αστυνομικό στο κέντρο της Αθήνας; Μπορεί να βάλεις χειροπέδες σε κάποιον ακολουθώντας το σαβουάρ βιβρ και μόνο; Το παιδί με το κράνος και το καδρόνι μπορεί να θεωρείται αθώος τουρίστας σε χώρο διαδήλωσης, σαν πηγαίνει σε ματς κατς; Μπορεί να μην κάνεις τίποτα για την τρομοκρατία φοβούμενος ένα παραπολιτικό εφημερίδας;

Το εκκρεμές πρέπει να βρεθεί πάλι στο αυτονόητο μέσο, σε μια αστυνομία που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα αλλά δεν διώκεται αν κάποιος σπρώξει κάποιον για να τον συλλάβει... Αν όμως συμβούν μερικές ακόμη απαράδεκτες ακρότητες, αν δεν μπει χαλινάρι στους νέους αστυνομικούς που θέλουν να πάρουν το αίμα τους πίσω, θα έχουμε άσχημες περιπέτειες. Οταν συναντηθεί ο άμυαλος αντιεξουσιαστής, που έχει μάθει ότι δεν υπάρχουν όρια στη συμπεριφορά του, με τον ανεγκέφαλο θερμόαιμο αστυφύλακα θα έχουμε ένα νεκρό, που άσχετα από το αν θα έχει μαζί του πιστόλι, καδρόνια ή βόμβες, θα γίνει ήρωας σε μια εποχή που η χώρα δεν το χρειάζεται γιατί άλλα είναι τα σοβαρά της προβλήματα.

dukeandthecity
22/11/2006, 13:01
με πλησιασε ο εν φωτο κυριος στην πλ. ναυαρινου και με παρακαλεσε για ενα ευρώ.

"σκονταψα σε μια ζαρντινιερα και σε ενα μηχανακι" μου λέει. :eek: :eek: :eek:


70189

loukasfilm
22/11/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση... πρέπει να βρεις άλλον υπέργηρο κατιμά...

ο συγκεκριμένος είπε ότι έχει ήδη δει ταινίες του Vertov, δεν είπε ότι θέλει να δει...

δυστυχώς δε μπορείτε να κάνετε παρέα...


σε κάθε σκηνή της ταινίας θα σου λέει τι έχει συμβεί μετά και θα σου χαλάει την αγωνία της πλοκής....

άσε που θα ξέρει ήδη το τέλος.... και αν μαλώσετε θα στο πει για να σε ξενερώσει...


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:


Να σε βάλω να δείς ταινία του Vertov, και μετά από 15 λεπτά, να μου πείς αν θυμάσαι το τέλος.
:lol:

Nostra
22/11/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
"σκονταψα σε μια ζαρντινιερα και σε ενα μηχανακι" μου λέει. :eek: :eek: :eek:

με τέτοια μυαλά που να δει κάποιος τη ζαρντινιέρα και το μηχανάκι...

όποιος έχει μάτια βλέπει...


δε φαντάζομαι να έδωσες σε κανέναν, ευρώ...?



ΥΓ: καιρό λέω τώρα ότι έχει παραγίνει το κακό στην πλατεία ναυαρίνου με τα παρκαρισμένα πάνω στα πεζοδρόμια και τις γλάστρες από τα καταστήματα....

Cpt. Haddock
22/11/2006, 13:51
Και απο το site της "Ελευθεροτυπίας"

(η επισήμανση δικιά μου)

Να πέσουν οι μάσκες


Να μην το παραβλέψουμε μέσα στον σάλο, που δικαιολογημένα δημιουργήθηκε: Οι μπάτσοι της Θεσσαλονίκης, που κακοποίησαν άγρια και τραυμάτισαν τον Κύπριο φοιτητή, είναι, κατά την αψευδή τηλεοπτική εικόνα, και κουκουλοφόροι -απλώς, τη συγκεκριμένη στιγμή είχαν σηκώσει τις κουκούλες μετατρέποντάς τις σε σκουφιά.

Κουκουλοφόρος κι αυτός που έκαψε την ελληνική σημαία, καθώς κι ο άλλος, που άνετα γονάτισε, σημάδεψε και πυροβόλησε με το πιστόλι των φωτοβολίδων. Πώς το ξέρουμε ότι δεν ήταν κι αυτοί μπάτσοι, σε μια αδιανόητη «διατεταγμένη υπηρεσία» να προκαλούν τις συγκρούσεις;

Ενας τρόπος υπάρχει να το μάθουμε -μια για πάντα: Οι πιο ζωηροί διαδηλωτές (αναρχικοί, αντιεξουσιαστές- όπως κι αν αυτοαποκαλούνται) να μη χρησιμοποιούν ποτέ κουκούλες. Να πέσουν δηλ. οι μάσκες. Να μείνουν κουκουλοφόροι μόνον οι προβοκάτορες μπάτσοι.

Από την άλλη πλευρά, ο κ. Β. Πολύδωρας, αν μετέχει σε δημοκρατική κυβέρνηση, οφείλει να δώσει εντολή, ώστε μόνον ένστολοι αστυνομικοί, με εμφανή τα διακριτικά τους, να αντιμετωπίζουν εφεξής τους διαδηλωτές.

Διαφάνεια, λοιπόν, και στο πεζοδρόμιο. Κουκουλοφόροι και μπάτσοι τραβεστί είναι άνθρωποι του σκότους, με ύποπτο κι επικίνδυνο ρόλο, που δεν μπορεί να έχει καμία σχέση με τη δημοκρατία και τη νομιμότητα.



Γ.Β.

melissos28
22/11/2006, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Aίρω τον παραπάνω περιορισμό.

Ο χώρος διατίθεται για συζητήσεις soft παπαρολογίας, δεξιώσεις γραφείων συνοικεσίων, συνέδρια μη κερδοσκοπικών επιχειρήσεων, τυχερά παιχνίδια κλπ κλπ


Ο χώρος ΔΕΝ φυλάσσεται.
Εισέρχεστε με δική σας ευθύνη...

:beer: :beer: :beer:

oikopedo sou einai o xoros?:eyepop:

Nostra
22/11/2006, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από melissos28
oikopedo sou einai o xoros?:eyepop:

ο χορός? ο καλαματιανός ? ή του μηχανικού?

rsp
22/11/2006, 18:12
Μπραβο Ηλια που μεσα σε ολη τη σαβουρα που εχει μαζευτει εδω μεσα, εβαλες και καποια ωραια αρθρα!

Uriah Heep
23/11/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από melissos28
oikopedo sou einai o xoros?:eyepop:


Προσπαθώ να "στήσω" μια αυθαίρετη ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗΣ...


:beer: :beer: :beer:

Resistman
23/11/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και απο το site της "Ελευθεροτυπίας"

(η επισήμανση δικιά μου)

Να πέσουν οι μάσκες


Να μην το παραβλέψουμε μέσα στον σάλο, που δικαιολογημένα δημιουργήθηκε: Οι μπάτσοι της Θεσσαλονίκης, που κακοποίησαν άγρια και τραυμάτισαν τον Κύπριο φοιτητή, είναι, κατά την αψευδή τηλεοπτική εικόνα, και κουκουλοφόροι -απλώς, τη συγκεκριμένη στιγμή είχαν σηκώσει τις κουκούλες μετατρέποντάς τις σε σκουφιά.

Κουκουλοφόρος κι αυτός που έκαψε την ελληνική σημαία, καθώς κι ο άλλος, που άνετα γονάτισε, σημάδεψε και πυροβόλησε με το πιστόλι των φωτοβολίδων. Πώς το ξέρουμε ότι δεν ήταν κι αυτοί μπάτσοι, σε μια αδιανόητη «διατεταγμένη υπηρεσία» να προκαλούν τις συγκρούσεις;

Ενας τρόπος υπάρχει να το μάθουμε -μια για πάντα: Οι πιο ζωηροί διαδηλωτές (αναρχικοί, αντιεξουσιαστές- όπως κι αν αυτοαποκαλούνται) να μη χρησιμοποιούν ποτέ κουκούλες. Να πέσουν δηλ. οι μάσκες. Να μείνουν κουκουλοφόροι μόνον οι προβοκάτορες μπάτσοι.

Από την άλλη πλευρά, ο κ. Β. Πολύδωρας, αν μετέχει σε δημοκρατική κυβέρνηση, οφείλει να δώσει εντολή, ώστε μόνον ένστολοι αστυνομικοί, με εμφανή τα διακριτικά τους, να αντιμετωπίζουν εφεξής τους διαδηλωτές.

Διαφάνεια, λοιπόν, και στο πεζοδρόμιο. Κουκουλοφόροι και μπάτσοι τραβεστί είναι άνθρωποι του σκότους, με ύποπτο κι επικίνδυνο ρόλο, που δεν μπορεί να έχει καμία σχέση με τη δημοκρατία και τη νομιμότητα.



Γ.Β.



cpt καλα εκανες και το εβαλες.



Οσο γι αυτα που γραφει η Ελευθεροτυπια να υποθεσουμε οτι:

ζει εκτος πραγματικοτητας;

"ξεχνα" ευκολα τις υποκλοπες;

τα βρηκε με καποιον της κυβερνησης ή ετοιμαζει κατι;


Δηλαδη θα κανουμε διαχωρισμο διαδηλωτων; Ωπα....Νεα κολπα!!Και αν εμενα με "καλυπτει" σε μια πορεια το πανο της ΑΚ και σε αλλη κατεβω με καποιον αλλο στο δρομο, τι θα γινει; Στην πρωτη δεν θα φορεσω κουκουλα για να δηλωσω "αθωος" και στην αλλη θα εχω τη "δυνατοτητα" να φοραω; Μαλλον ειναι επικινδυνο και λαθος αυτο.



Κατι δευτερο: τις καμερες τις σκεφτηκε η αγαπητη Ελευθεροτυπια, εναντιον των οποιων εκανε τοσο αγωνα; Καμερες σταθερες, φορητες, ορατες και μη....Τις δηλωσεις Μπαλασκα περι- διαδηλωσακηδων που συμμετεχουν συνεχως σε πορειες και τους ξερουμε απ τις φωτογραφιες( !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) τους - τις ξεχνα και αυτες η Ελευθεροτυπια;



Απλοικα σκεφτεται η αγαπητη μας εφημεριδα. Αυτη που οταν πρωτοξεκινησε υπερασπιζοταν αναρχικους, αριστερους, αυτονομους κτλ..με αρθρα που σπαγαν κοκκαλα για την αστυνομοκρατια και τα καταλοιπα της δικτατοριας, τωρα εφτασε να μας λεει να βγαλουν οι αντιεξουσιαστες τις κουκουλες εμμεσως για να αποδεικνυουν την νομιμοφροσυνη τους. Ντροπη της.

Ασχολειται λοιπον με το τι κανουν οι αντιεξουσιαστες, υποδεικνυοντας τους τροπους αυτοαθωωσης, μπαινοντας στο βρωμικο παιχνιδι να τους θεωρει εκ των προτερων υποπτους ή ενοχους!!! Ε...αφου φορας μαντιλι, καπελο, κρανος, κουκουλα, τι στο διαολο, κατι θα ετοιμαζεις....Κανε κατι κυριε αναρχικε για να μας αποδειξεις την αθωωτητα σου.....ΣΑΠΙΛΑ....

( απλα να υπενθυμισω οτι ενα μαντηλι, ενα κρανος κτλ κτλ βουτηγμενα σε malox, ειναι η αμυνα ενος διαδηλωτη στη χημικη επιθεση που δεχεται με καρκινογονα οπως εχουμε πει)

Αυτη που τοσο κοπτονταν οταν τα εβαλε με τον Τριανταφυλλοπυλο για το τεκμηριο αθωωτητας, τωρα τοσο ευκολα ποινικοποιει το μαντηλι ή το οποιοδηποτε καλυμα του προσωπου, οταν η ιδια γνωριζει οτι δορυφοροι και καμερες αξιας 70.000 ευρω εκαστη εχουν στηθει για να παρακολουθησουν την πορεια, να καταγραψουν προσωπα, να συμπληρωσουν τους ανοιχτους φακελους...Δηλαδη μας λεει οτι ο προβλημα ειναι οι διαδηλωτες και οχι ο καπιταλισμος και τα τσιρακια του-για να το παω λιγο μακρυα-.


:yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

Cpt. Haddock
23/11/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
cpt καλα εκανες και το εβαλες.

.............

Εγώ μπορεί να έκανα καλά, αλλά εσύ κάπου το έχασες αυτό που θέλει να πει...

Να επισημάνω μόνο οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ αναρχικοί (όσοι έχουν μείνει) πάντα διαδηλώνουν ακάλυπτοι γιατί δεν έχουν να φοβηθούν/κρύψουν τίποτε

Όσοι "διαδηλώνουν" με κράνη και κουκούλες ποιοί είναι;
(για μένα μαλάκες και κότες)



:wave2: :wave2:

Resistman
23/11/2006, 16:24
CPT στη γειτονια σου, σε μια μικρη πολη ολοι σε ξερουν και δεν εχεις να κρυψεις τιποτα. Εγω μεταξυ μας, παλι δεν εχω να κρυψω κατι.

Αλλα, υπαρχουν δυο ζητηματα σοβαρα. Το ενα ειναι η αυτοενοχοποιηση και τα φοβικα συνδρομα "ολων αυτων", που εχουν δημιουργηθει μετα απο ασχημες περιπετειες, ξυλο, συλληψεις και φακελωμα.

το 2ο ειναι το οτι απ την αλλη πλευρα ξερουν καλα ποιους επιβλεπουν...Οσοι υπογραφουν με τα ονοματα τους σε εντυπα, οσοι βγαινουν σε καταστασεις περιεργες στο δρομο και εμπλεκονται, χωρις να κρυβονται, το κανουν ξεροντας οτι κινδυνευουν( περιπτωση ανθρωπου που εγραφε στη Βαβυλωνια και παρακολουθουσαν το κινητο του, καθως και συντροφου του) ή οτι εχουν πλατες και θα τη βγαλουν καθαρη..και το δευτερο ειναι δικοπο μαχαιρι.


Καταλαβαινω το ποιντ το δικο σου και εχεις δικιο. Η σκοπια σου απ οσο δειχνεις ειναι εκεινη ενος ανθρωπου που δεχεται να συζητησει, να κανει πλακα, να αστειευτει με αλλους με τους οποιους ενδεχομενως διαφωνει αλλα τους σεβεται και σε σεβονται και δεν τους αντιμετωπιζεις εχθρικα. Η σκοπια αυτη για μενα ειναι υγιης. Η σταση των ανθρωπων που υπηρετουν την "ταξη και την ησυχια" δεν ειναι αυτη. Εναι πολυ διαφορετικη και επιθετικη. Περιμενουν "λαθη", στηνουν παγιδες για να μπουζουριασουν κοσμο...

Και το κρανος υπαρχει περα απ τη μηχανη για να προσταστευει το κεφαλι απο πετρες που πετουν αστυνομικοι ( νομικη περυσι) και απο φωτο "καλοθελητων"..

Και κατι αλλο: οι αντιεξουσιαστες εν γενει, δεν φορουν παντα κουκουλες κτλ σε πορειες. Αυτο ειναι χοντροοοοοο ψεμα.


:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
23/11/2006, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
το 2ο ειναι το οτι απ την αλλη πλευρα ξερουν καλα ποιους επιβλεπουν...

Ωραίααααα. Τοτε ΤΙ χρειάζονται οι κουκούλες;




Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Η σταση των ανθρωπων που υπηρετουν την "ταξη και την ησυχια" δεν ειναι αυτη. Εναι πολυ διαφορετικη και επιθετικη. Περιμενουν "λαθη", στηνουν παγιδες για να μπουζουριασουν κοσμο...

Αν δεις το πως γράφεις γενικά, έτσι ειναι και η δική σου στάση, αλλά απο την άλλη όχθη. Εγώ απλα κοιτάω και τις δύο πλευρές και με ενδιαφέρει η λύση και όχι η αντιπαλότητα που συντηρείται και απο τους δύο
(όπως έχω ξαναγράψει το σύστημα είναι αυτοτροφοδοτούμενο)

Εκεί διαφέρουμε και όχι στην αντίληψή μας για τον κόσμο


Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Και κατι αλλο: οι αντιεξουσιαστες εν γενει, δεν φορουν παντα κουκουλες κτλ σε πορειες.

Ε, αυτό λέω (εγώ και ο αρθρογράφος) καμάρι μου. Ας βγάλουν τις κουκούλες αυτοί που τις φορούν για να δούμε ΠΟΙΟΙ είναι και να τους ξεμπροστιάσουμε

:beer: :beer: :beer:

OldMan
23/11/2006, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ας βγάλουν τις κουκούλες αυτοί που τις φορούν για να δούμε ΠΟΙΟΙ είναι και να τους ξεμπροστιάσουμε

Παρεκλίνομεν εις ατραπούς αίτινες δύνανται να δημιουργήσουν εσφαλμένας εντυπώσεις ...!!! :smokin:

Cpt. Haddock
23/11/2006, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Παρεκλίνομεν εις ατραπούς αίτινες δύνανται να δημιουργήσουν εσφαλμένας εντυπώσεις ...!!! :smokin:

Ουδόλως...

Η χώρα διήρχετο κρίσιν και οδηγείτο προς τον κουμουνιστικόν κρημνόν (sic)

:smokin:

kalesin
23/11/2006, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock



Ας βγάλουν τις κουκούλες αυτοί που τις φορούν για να δούμε ΠΟΙΟΙ είναι και να τους ξεμπροστιάσουμε

:beer: :beer: :beer:


- Γιατί ν' αρχίσει μονομιάς αυτή η ανησυχία
κ' η σύγχυσις. (Τα πρόσωπα τι σοβαρά που εγίναν).
Γιατί αδειάζουν γρήγορα οι δρόμοι κ' η πλατέες,
κι όλοι γυρνούν στα σπίτια τους πολύ συλλογισμένοι;

Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

__ Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.

tai
24/11/2006, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
- Γιατί ν' αρχίσει μονομιάς αυτή η ανησυχία
κ' η σύγχυσις. (Τα πρόσωπα τι σοβαρά που εγίναν).
Γιατί αδειάζουν γρήγορα οι δρόμοι κ' η πλατέες,
κι όλοι γυρνούν στα σπίτια τους πολύ συλλογισμένοι;

Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

__ Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
:a46: :a46: :a46:
:a23: :a23: