PDA

View Full Version : Γιατί δεν έχει φώτα???



filipp0s
20/11/2006, 08:54
Πείτε μου ρε παιδιά γιατί η "εθνική οδός" Κορίνθου-Πατρών δεν έχει καθόλου φώτα;
Εχω περάσει πάμπολλες φορές (δεν είναι η πρώτη φορά που μου γεννιέται η συγκεκριμένη απορία) και κάθε φορά αγανακτώ. Μα είναι δυνατόν;
Είναι δυνατόν εθνική οδός και μάλιστα κύρια, που οι μισοί και παραπάνω που ζούν στην Αθήνα έχουν καταγωγή απο την Πελοπόνησο να μην έχει ούτε μία λάμπα;
Και να μη μιλήσουμε για το οδόστρωμα ή τις στροφές που είναι από τις πιο επικίνδυνες...
Γιατί πληρώνουμε διόδια;;;

Εκανα μια ωραία εκδρομούλα διακοφτό-καλάβρυτα-αίγιο, πέρασα μαμάτα και στο γυρισμό ξενέρωσα!!! Πήγα σπίτι και ήμουν κομμάτια για μια απόσταση 170 χλμ...

ktm640lc4
20/11/2006, 08:57
Γιατι εχει πουθενα αλλου φωτα?

Και για χαλκιδα που παω συνεχεια εγω δεν εχει φωτα σχεδον πουθενα. εκτος απο τον σειριο και λιγο πιο κατω, μετα πληρες σκοταδι.

Διοδια πληρωνεις για να φτιαξει βιλλα ο εκαστοτε...............μα τι αποριες εχεις και εσυ.:lol:

Tigas
20/11/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
Πείτε μου ρε παιδιά γιατί η "εθνική οδός" Κορίνθου-Πατρών δεν έχει καθόλου φώτα;
Εχω περάσει πάμπολλες φορές (δεν είναι η πρώτη φορά που μου γεννιέται η συγκεκριμένη απορία) και κάθε φορά αγανακτώ. Μα είναι δυνατόν;
Είναι δυνατόν εθνική οδός και μάλιστα κύρια, που οι μισοί και παραπάνω που ζούν στην Αθήνα έχουν καταγωγή απο την Πελοπόνησο να μην έχει ούτε μία λάμπα;
Και να μη μιλήσουμε για το οδόστρωμα ή τις στροφές που είναι από τις πιο επικίνδυνες...
Γιατί πληρώνουμε διόδια;;;

Εκανα μια ωραία εκδρομούλα διακοφτό-καλάβρυτα-αίγιο, πέρασα μαμάτα και στο γυρισμό ξενέρωσα!!! Πήγα σπίτι και ήμουν κομμάτια για μια απόσταση 170 χλμ...

Για την άσφαλτο που έχω κάνει πολλές φορές είναι πολύ καλή εκτός απο 1 κομμάτι 2-3km μαζεμένων νομίζω μετά την παράκαμψή για Καλάβρυτά.

Βέβαια γίνονται πολλά δυστυχήματα για το λόγω ότι βλέπουν καλή άσφαλτο πηγαίνουν τέρμα γκάζι πάρα πολλοί και βέβαια δεν υπάρχει νησίδα στη μέση και βγαίνουν και στο αντίθετο και για αυτό το λόγω υπάρχουν και πολλές μετωπικές .

Απο πέρσι έχει ανακοινωθεί ότι ο δρόμος θα γίνει πιο πλατύς και θα εναρμονιστεί όσο μπορεί με το ΄΄σωστά΄΄ φτιαγμένο μέρος της ΕΟ Αθηνών Κορίνθου.

Τέλος άλλη φορά εάν ξαναπάς Καλάβρυτα τη ΝΕΟ να την πάρεις μέχρι το Ξυλόκαστρο, μετά απο παλια εθνική η διαδρομή είναι πανέμορφη δίπλα απο την θάλασσα. :wave2:

filipp0s
20/11/2006, 09:06
Η διαφορά είναι οτί η Κορίνθου-Πατρών έχει μόνο ΔΥΟ λωρίδες και αυτό την καθιστά ακόμα πιο επικινδυνη από τις άλλες...κι όσο για την απορία μου το είπα απλά: Κάθε φορά που περνάω αγανακτώ! Η ερώτηση για τα λεφτά των διοδίων είναι καθαρά ρητορική...

ktm640lc4
20/11/2006, 09:16
Μην ανησυχεις και η βιλλα ρητορικη ειναι...:lol:

FZMAN
20/11/2006, 12:06
Δυστυχώς το μόνο που μπορώ να πω είναι....... ΑΙΣΧΟΣ!!:confused:

cbr1100xx
20/11/2006, 17:07
Απο του πιο <<κακους>> δρομους που εχουμε.
Αν αναγκαστικα πρεπει να τον περασω τρεμει η ψυχη μου.
Τον αποφευγω οταν ειναι για βολτα.

Respect
20/11/2006, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Για την άσφαλτο που έχω κάνει πολλές φορές είναι πολύ καλή εκτός απο 1 κομμάτι 2-3km μαζεμένων νομίζω μετά την παράκαμψή για Καλάβρυτά.

Βέβαια γίνονται πολλά δυστυχήματα για το λόγω ότι βλέπουν καλή άσφαλτο πηγαίνουν τέρμα γκάζι πάρα πολλοί και βέβαια δεν υπάρχει νησίδα στη μέση και βγαίνουν και στο αντίθετο και για αυτό το λόγω υπάρχουν και πολλές μετωπικές .

Απο πέρσι έχει ανακοινωθεί ότι ο δρόμος θα γίνει πιο πλατύς και θα εναρμονιστεί όσο μπορεί με το ΄΄σωστά΄΄ φτιαγμένο μέρος της ΕΟ Αθηνών Κορίνθου.

Τέλος άλλη φορά εάν ξαναπάς Καλάβρυτα τη ΝΕΟ να την πάρεις μέχρι το Ξυλόκαστρο, μετά απο παλια εθνική η διαδρομή είναι πανέμορφη δίπλα απο την θάλασσα. :wave2: Τι λες;; Που την είδες τη καλή την άσφαλτο; Διότι εγώ που κινούμε καμια 15αριά χρόνια πάνω-κάτω δε μπόρεσα να την εντοπίσω.. Όσο για τις λάμπες και τα φώτα που δεν υπάρχουν.. είναι λόγο του ό,τι τα διόδια Πατρών - Κορίνθου, είναι ακριβότερα απ'όλα τα υπόλοιπα και δε πρέπει να χαθεί το μυστήριο!!! :a027:

Υ.Γ. Τα ατυχήματα δε γίνονται για το λόγο που λες αλλά διότι υπάρχουν πολλές στενές στροφές με κάκιστη ποιότητα ασφάλτου (θα το καταλάβεις πολύ καλύτερα στο βρεγμένο) χωρίς ορατότητα με άποιρα σαμάρια, λακούβες και ανάποδες κλίσεις + το ανύπαρκτο διάζωμα που αναφέρεις.. και..και... :a024:

zireous
20/11/2006, 20:02
Είναι σαφές ότι οι ιθύνοντες πασχίζουν να μειώσουν την υπογεννητικότητα... :wacko:

Για σκέψου το. Φώτα πουθενά, χάλια δρόμοι... είναι σαφές το κόλπο.
Ποντάρουν στο γεγονός ότι εκεί που περνάς με τη κοπελιά και κόβεις μη σου βγεί και καμιά αρκούδα (λέμε τώρα) από τα σκοτάδια, θα τσιμπήσει αυτή καθότι ρομαντική ψυχή και θα σε παρασύρει σε κοντινό παράδρομο για να διαιωνίσεις το σπάνιο είδος (κουλομάριους κάγκουρους ουχί ξεκράνωτους).


Η κλασσική συμβουλή:

Σκουφάκι.
:rotflmao:

odt
21/11/2006, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Μην ανησυχεις και η βιλλα ρητορικη ειναι...:lol:

Α....για να σου πω, λίγα με τη βίλα μου....:rotflmao:

Tigas
21/11/2006, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Τι λες;; Που την είδες τη καλή την άσφαλτο; Διότι εγώ που κινούμε καμια 15αριά χρόνια πάνω-κάτω δε μπόρεσα να την εντοπίσω..


Το ότι φοβάσαι εσύ αυτό το δρόμο απο άποψη ασφάλτου δέν πάει να πεί ότι δέν έχει καλή άσφαλτο για εμένα ή για τον οποιονδήποτε άλλο εδώ μέσα, μήν είσαι απόλυτος+ειρωνικός :wave2:

Respect
21/11/2006, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Το ότι φοβάσαι εσύ αυτό το δρόμο απο άποψη ασφάλτου δέν πάει να πεί ότι δέν έχει καλή άσφαλτο για εμένα ή για τον οποιονδήποτε άλλο εδώ μέσα, μήν είσαι απόλυτος+ειρωνικός :wave2: Φιλικά :a07: και καθόλου ειρωνικά :a05: θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς την αποψή σου (και αν είναι βρεγμένο 2 φορές) για τον Πατρών-Κορίνθου όταν θα τον διασχίσεις ξανά.- :a024: