PDA

View Full Version : Multistrada 100DS, τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα...



thePrince
20/11/2006, 12:57
...και γιατί να το κάνουμε θέμα θα πεις, και θα σου απαντήσω πως είναι η πρώτη μηχανή που αγοράω καινούργια, ας το συζητήσουμε βρε αδερφέ!

Στο θέμα μας λοιπόν. Μετά από 1000 χιλιόμετρα έχω μερικά σχόλια και μερικές απορίες:

- Είναι προφανές πλέον γιατί το 1000s DS είναι τόσο ακριβότερο... Κάθε 2 βδομάδες σκαλίζω τις αναρτήσεις και ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κάποιες ρυθμίσεις για περισσότερη "άνεση". Δεν προσπαθώ να το κάνω ...Varadero, αλλά νομίζω πως οι αρχικές ρυθμίσεις είναι για χρήση σε πίστα. Καλό είναι και χρήσιμο να γνωρίζεις τι σκατά πατάει ο τροχός αλλά να μην μετράς και τα πετραδάκια... Ακόμα σκαλίζω πάντως.
- Ο "μάστορας" μου είπε να τρυπήσω το καπάκι της καμπάνας, αφού, λέει, κυκλοφορώ πολύ στο κέντρο της Αθήνας θα κάψω δίσκους πολύ γρήγορα. Εγώ προτίμησα να εφαρμόσω την πατέντα που διάβασα στο multistrada.net: Αφαιρείς την τσιμούχα του καπακιού κρατώντας τους αποστάτες - έτσι το καπάκι "κάθεται" 2-3 χιλιοστά μακριά από το κάρτερ με αποτέλεσμα... να σε κοιτάνε περίεργα στα φανάρια. Άραγε εκτός από θόρυβο κερδίζω και τίποτα (λιγότερη θερμοκρασία; φεύγει το "γρέζι"; )
- Σήμερα άκουσα τρίξιμο από τα τακάκια μπροστά, δεν πρόλαβα να τσεκάρω το πρωϊ αλλά θεωρώ απίθανο να τα έχω λειώσει σε 1000 χιλιόμετρα, μήπως τα τακάκια είναι του κώλου; Θα τα βγάλω να τα ξύσω λίγο αλλά αν αποφασίσω να τα αλλάξω τι να βάλω; Μαμά; Κάτι άλλο;
- Θέλω να αλλάξω θέση στο τιμόνι (να το φέρω λίγο πίσω) αλλά, πριν αρχίσω να ξεβιδώνω, τα καβαλέτα των χειριστηρίων έχουν συγκεκριμένη θέση (τσουτσούνι / τρύπα στο τιμόνι);
- Η σέλα με κουράζει λίγο, μάλλον γέρασα... Έχει κανείς εμπειρία από την comfort? Να επενδύσω; 'Η να πάω γυμναστήριο;

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από τη μηχανή. Εκτός από τα παραπάνω (μικρο-θεματάκια) δεν έχω αντιμετωπίσει τίποτα άλλο. Το μοτεράκι είναι φιλικό, η οδήγηση είναι εύκολη, οι διαστάσεις συμμαζεμένες, οι μανούβρες εύκολες, οι ρεπρίζ απολαυστικές, οι σφήνες και τα παντιλίκια (με προσοχή πάντα) σε καθημερινή βάση, το κιβώτιο "έστρωσε" (επιτέλους βρίσκω νεκρά), η κατανάλωση όμως είναι λίγο αυξημένη (λόγω πόλης φαντάζομαι) ενώ ο δείκτης της βενζίνης είναι... από άλλο μηχανάκι και... βρίσκω συνέχει κουτσουλιές ρε γαμώτο - τι διάολο - όπου και να παρκάρω, 1 φορά την εβδομάδα πρέπει να ξεσκατίζω...

GST
20/11/2006, 13:56
στις αναρτησεις βαλε τις μαμα και μετα αφερεσε απο μπρος 2-3 κλικ απο την επαναφορα ....
στο πισω επαναφορα το ιδιο 2-3 κλικ πιο κατω και προφορτηση μια γραμμη πανω(προς το μαλακο) απο το στανταρ....συμπιεση μην πειραζεις καθολου ...καπου εκει παιζω εγω αλλα ειμαι 75 κιλα ...οποτε μην το δενεις και κομπο οτι θα σου κανουν...αν δεν ξερεις να ρυθμιζεις ..που δεν ειναι κακο ουτε θα σε πει κανενας ασχετο πηγαινε σε καποιον που ξερει γιατι δεν παιζουν με αυτα τα θεματα ...ειναι θεμα δικια σου ασφαλειας ...

επειδη φανταζομε πιος μαστορας στο ειπε ...δουλευει αυτο που λες αλλα χαλας το καπακι ...κανε οτι λενε στο νετ ...ουσιαστικα για να φευγουν τα νερα ειναι και να περνει λιγο αερα ..καλο ειναι που και που να βγαζεις το καπακι και να τους φυσας με κομπρεσερ για να φευγουν οι σκονες ...επισης μια καλη μαγκια ειναι ...να βγαλεις ολους τους δισκους και να τους ψεκασεις ελαφρα με ενα αντισκοριακο αλλα ακομα ειναι νωρις για τα χλμ που εχεις..

τα τακακια μπροστα ειναι μια χαρα ..μαλλον δεν τα εστρωσες σωστα γιαυτο τριζουν ...οτι αλλο βαλεις θα τριζει πολυ παραπανω ...

το τιμονι (αν καταλαβα καλα δεν εχεις το s )νομιζω δεν εχει οδηγους ...μονο το φατμπαρ εχει ..αλλα δεν περνω και ορκο ..

η κομφορτ ειναι πολυ καλη αν και στα μοντελα 05 και μετα η μαμα ειναι κοντα στην ανεση της κομφορτ ...η κομφορτ βγηκε για να καλυψει τις σκληρες σελλες των 03 04

η διαφορα του σ με το απλο ειναι τα ολινς και το φατμπαρ τιποτα αλλο ...οι αναρτησεις του μαμα ειναι αρκετα καλες και καλυπτουν τις επιδοσεις της μηχανης ..

thePrince
20/11/2006, 14:13
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα επαναφέρω τις αναρτήσεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και θα δοκιμάσω τις προτάσεις σου και βλέπουμε. Για τα τακάκια δεν ξέρω, μπορεί να είναι τυχαίο. Τέλος για την σέλα... ή θα αλλάξω θέση οδήγησης (η θέση των χειριστηρίων προφανώς παίζει μεγάλο ρόλο) ή θα αλλάξω δουλειά - η εργασία στο πισι με έχει κάνει μαλ(θ)ακό φαίνεται!

stradas
21/11/2006, 18:34
Το τιμονι δυστυχως εχει οδηγους στα χειριστηρια, αν θελεις να αλλαξεις τιμονι προτιμησε το κιτ του εργοστασιου (περιπου € 300) αλλα αξιζει γιατι ειναι σχεδιασμενο για το μηχανακι. Εγω εβαλα εμποριου (εμπορας ducati εξουσιοδοτημενος :βαλτο ταιριαζει ακριβως, αποτελεσμα: @ρχιδι@ ταιριαζει ακριβως...) και μετα καταλαβα οτι αξιζει η διαφορα των χρηματων.
Καπακι συμπλεκτη να βαλεις καλυτερα καινουργιο, πρωτον ακους τον ξηροκαμπανο, δευτερον καθαριζουν οι δισκοι και πεφτει η θερμοκρασια λειτουργιας. Με € 120 βρισκεις απο internet και με αλλα τοσα βαζεις και ανοδιωμενο pressure plate και "κλεινεις" απο συμπλεκτη!
Για τις αναρτησεις, ξεκινα απο ρυθμισεις sag και μετα τα υπολοιπα με ψαξιμο. Αν δεν ξερεις ή βαριεσαι να ασχοληθεις, πληρωσε ενα μαστορα να στις σεταρει συμφωνα με τα δικα σου δεδομενα. Οι showa που εχουμε ειναι παρα πολυ καλες και ακουνε στις ρυθμισεις. Αν γινει καλη δουλεια ειναι η μερα με την νυχτα...
Για την σελα αξιζει η επενδυση, τουλαχιστον στα '04 σαν το δικο μου. Για τα πιο καινουργια δεν ξερω.
Αλλα εφοσον δεν παραπονιεσαι για τον συμπλεκτη, ολα θα πανε καλα...:lol: :beer: :beer: :beer:

thePrince
22/11/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Αλλα εφοσον δεν παραπονιεσαι για τον συμπλεκτη, ολα θα πανε καλα...:lol: :beer: :beer: :beer:
Φαντάζομαι θα αναφέρεσαι στην "αντρική" μανέτα; ή στον λεβιέ που θέλει "αποφασιστικές" κινήσεις για να αλλάξεις ταχύτητα; Την μανέτα την συνήθισα -αφού κάποια στιγμή είπα να βγάλω βόλτα το Canyon που έχω να σαπίζει στο γκαράζ και νόμιζα πως είχε σπάσει η ντίζα- όσο για τον λεβιέ, τον κατέβασα λίγο και φόρεσα μπότες, έτσι αλλάζω ταχύτητες χωρίς κλωτσιές, μόνο κάνα-δυό αλλάγες έχω χάσει, όπως διάβασα κάπου εδώ μέσα, με χάδια δεν αλλάζεις ταχύτητες στο Ducati...

Σχετικά με την καμπάνα και μην έχοντας εμπειρία από ξηροκάμπανο... αν βάλω ανοιχτό καπάκι και δεν αλλάξω τίποτα άλλο, θα αρχίσουν να σκουριάζουν διάφορα (πλάκα πίεσης / ελατήρια / βίδες) ;

stradas
22/11/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Φαντάζομαι θα αναφέρεσαι στην "αντρική" μανέτα; ή στον λεβιέ που θέλει "αποφασιστικές" κινήσεις για να αλλάξεις ταχύτητα;
...........
Σχετικά με την καμπάνα και μην έχοντας εμπειρία από ξηροκάμπανο... αν βάλω ανοιχτό καπάκι και δεν αλλάξω τίποτα άλλο, θα αρχίσουν να σκουριάζουν διάφορα (πλάκα πίεσης / ελατήρια / βίδες) ;

Anaferomai ston antriko symplekth...:rotflmao:

Me anoixto kapaki tha skouriazoun ta elathria sigoura, mporei kai oi vides. H plaka den skouriazei men, alla den einai kai oraia. Vale mia anodiomenh !!!

dodos_1
22/11/2006, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Φαντάζομαι θα αναφέρεσαι στην "αντρική" μανέτα; ή στον λεβιέ που θέλει "αποφασιστικές" κινήσεις για να αλλάξεις ταχύτητα; Την μανέτα την συνήθισα -αφού κάποια στιγμή είπα να βγάλω βόλτα το Canyon που έχω να σαπίζει στο γκαράζ και νόμιζα πως είχε σπάσει η ντίζα- όσο για τον λεβιέ, τον κατέβασα λίγο και φόρεσα μπότες, έτσι αλλάζω ταχύτητες χωρίς κλωτσιές, μόνο κάνα-δυό αλλάγες έχω χάσει, όπως διάβασα κάπου εδώ μέσα, με χάδια δεν αλλάζεις ταχύτητες στο Ducati...

Σχετικά με την καμπάνα και μην έχοντας εμπειρία από ξηροκάμπανο... αν βάλω ανοιχτό καπάκι και δεν αλλάξω τίποτα άλλο, θα αρχίσουν να σκουριάζουν διάφορα (πλάκα πίεσης / ελατήρια / βίδες) ;

ειναι πλεον γνωστο οτι τα ιταλικα εχουν αντρικα σασμαν.:lol: :lol: :lol:

GST
23/11/2006, 07:43
με ανοιχτο καπακι θα σου σκουριασουν τα ελατηρια σε μια βδομαδα ...οι βιδες ομως οχι ...στο νετ δινουν ανοξειδωτα ελατηρια σε πολυ χαμηλη τιμη .....το μονο προβλημα που ειχα εγω με το μισο καπακι ηταν οτι ολα μου τα παντελονια απεκτησαν ξεφτια στο δεξι μπατζακι!!:sick: :lol: :rotflmao:

thePrince
08/01/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
στις αναρτησεις βαλε τις μαμα και μετα αφερεσε απο μπρος 2-3 κλικ απο την επαναφορα ....
στο πισω επαναφορα το ιδιο 2-3 κλικ πιο κατω και προφορτηση μια γραμμη πανω(προς το μαλακο) απο το στανταρ....συμπιεση μην πειραζεις καθολου ...καπου εκει παιζω εγω αλλα ειμαι 75 κιλα ...οποτε μην το δενεις και κομπο οτι θα σου κανουν...αν δεν ξερεις να ρυθμιζεις ..που δεν ειναι κακο ουτε θα σε πει κανενας ασχετο πηγαινε σε καποιον που ξερει γιατι δεν παιζουν με αυτα τα θεματα ...ειναι θεμα δικια σου ασφαλειας ...

Μόλις χθες με αξιώθηκα να ασχοληθώ με τις ρυθμίσεις που μου πρότεινες και βρήκα την υγειά μου! Να'σαι καλά φίλε μου που μου άνοιξες τα στραβά μου! Εγώ είχα ακολουθήσει άλλο δρόμο - είχα κάνει πιο γρήγορη την συμπίεση και πιο αργή την επαναφορά - οι ρυθμίσεις σου όμως τελικά δουλεύουν καλύτερα. Γηράσκω αεί διδασκόμενος...

thePrince
08/06/2007, 13:08
Φωτό (http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=12086&pos=0&uid=)

Συμπλήρωσα αισίως τα πρώτα μου 3000 χιλιόμετρα! Καιρός ήταν. Τα πιο αργά 3000 χιλιόμετρα της ζωής μου... Έχω αφήσει το πολυόργανο να μετράει από το 0 και τα στατιστικά έχουν ενδιαφέρον. 21 χλμ/ώρα μέση ωριαία ταχύτητα! 13,7 χλμ/λίτρο κατανάλωση, έκαψα 218,8 λίτρα βενζίνη. Ουδέν σχόλιο!

Άλλαξα και το τιμόνι. Μετά από 3 τιμόνια βρήκα επιτέλους ένα που να μου ταιριάζει. Φωτό (http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=12086&pos=4)

Είναι το Renthal fatbar, Street Fighter, 814-01-TT. Αγοράστηκε από B&C Express (http://www.bandcexpress.co.uk/). Είναι λίγο πιο στενό από το εργαστασιακό και μαζί με τους μετατροπείς της Rizoma (http://www.carpimoto.com/product/Lang_EN/Chan_X/Prod_22225.htm) έρχεται λιιίγο πιο ψηλά. Για να κουμπώσω τα χειριστήρια έπρεπε φυσικά να λιμάρω τα «πινάκια» που έχουν - κανένα πρόβλημα. Μπόρεσα επιτέλους να τα φέρω όλα στις θέσεις που με βολεύουν. Φωτό. (http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=12086&pos=2)

Φυσικά άλλαξα γκριπ και αντίβαρα. Τα γκριπ της Rizoma έχουν ευτυχώς λίγο μεγαλύτερη διάμετρο - ότι πρέπει για τις χερούκλες μου - είναι και λίγο πιο στενά. Τα αντίβαρα όμως είναι μάλλον διακοσμητικά παρά χρήσιμα αλλά δεν πειράζει - έτσι κι αλλιώς το τιμόνι αποσβένει σχεδόν όλους τους κραδασμούς. Φωτό. (http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=12086&pos=3)

Τώρα περιμένω επιτέλους εκείνη τη ρημάδα την άδεια να πάρω τους δρόμους. Πέρασα δύσκολο χειμώνα (και η μηχανή το ίδιο φαντάζομαι) και έπηξα στη δουλειά και στις κοινωνικές υποχρεώσεις. Κατά τα μέσα του Ιουλίου θα βρίσκομαι πιθανότατα στην Έδεσσα και στα γύρω μέρη. Τα λέμε.

stradas
08/06/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Φωτό (http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=12086&pos=0&uid=)

.............
.

Πολυ ωραια!!! ;)

Για πε και καμια τιμη...:winka:

thePrince
08/06/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Πολυ ωραια!!! ;)

Για πε και καμια τιμη...:winka:
Κάτσε πρώτα.

Τιμόνι: 113 ? με την τότε ισοτιμία τις λίρας.
Adapters: Χμμμ, περίπου 90 ?, δεν ξέρω ακριβώς, αγοράστηκαν από Carpimoto μαζί με τιμόνι που δεν με βόλεψε τελικά, μέσω ντόπιου που ίσως να μου τον έπιασε λίγο στα 170 ?.
Αντίβαρα - Γκριπ: Περίπου 110 ?, αγοράστηκαν απευθείας από Carpimoto μαζί με ένα άλλο τιμόνι που επίσης δεν μου έκανε - γι' αυτό είπα μετά από 3 τιμόνια...

Σύνολο για τα εξαρτήματα που τελικά χρησιμοποίησα: 313 ?.

stradas
08/06/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Κάτσε πρώτα.

Τιμόνι: 113 ? με την τότε ισοτιμία τις λίρας.
Adapters: Χμμμ, περίπου 90 ?, δεν ξέρω ακριβώς, αγοράστηκαν από Carpimoto μαζί με τιμόνι που δεν με βόλεψε τελικά, μέσω ντόπιου που ίσως να μου τον έπιασε λίγο στα 170 ?.
Αντίβαρα - Γκριπ: Περίπου 110 ?, αγοράστηκαν απευθείας από Carpimoto μαζί με ένα άλλο τιμόνι που επίσης δεν μου έκανε - γι' αυτό είπα μετά από 3 τιμόνια...

Σύνολο για τα εξαρτήματα που τελικά χρησιμοποίησα: 313 ?.

Ενταξει ειναι οι τιμες, σχετικα...

Παω φουλ για γκριπ!!!

Τα τιμονια που δεν σου εκατσασν, τα εχεις ακομα;

thePrince
08/06/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Ενταξει ειναι οι τιμες, σχετικα...

Παω φουλ για γκριπ!!!

Τα τιμονια που δεν σου εκατσασν, τα εχεις ακομα;
Αμέ, εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40452) και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39389).

GST
08/06/2007, 15:12
απου τοσο στοιχηζει περιπου και το μαμα απο το ς με τα καβαλετα ...πριν ερθει ειχα ψαχτει και εγω για αφτερμαρκετ αλλα τα περισσοτερα ηταν κοντα και δεν χωρουσαν τα χειριστηρια ευκολα χωρις να στραβωνουν οι καθρεφτες...παντως πολυ ωραιο το αποτελεσμα...:beer: