PDA

View Full Version : Πρώτη μέρα εφαρμογής ελεγχόμενης στάθμευσης...



Nik0s
20/11/2006, 14:46
... και το κέντρο είναι από το πρωί γεμάτο θέσεις !

Απ'οτι είδα, η δημοτική αστυνομία έχει ξαμοληθεί στους δρόμους και μοιράζει κλήσεις.

Για να δούμε, τις μηχανές, πού ακριβώς θα τις βάζουμε... ??

Cpt. Haddock
20/11/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
τις μηχανές, πού ακριβώς θα τις βάζουμε... ??

με προκαλείς τώρα... :lol: :rotflmao: :lol:



για να δούμε πως θα τσουλήσει το μέτρο

:sick: :look:

latris mixanis
20/11/2006, 14:53
Στις χθεσινές εφημερίδες είχε και ένα ενημερωτικό για το νεο μετρο. Αλλά δεν το διάβασα ακόμα:blush:

Νίκο μου, πρόσεχε λίγο βρε παιδί μου τον τρόπο που εκφράζεσαι....:lol:

Trickster
20/11/2006, 15:10
Από ειδήσεις άκουσα πως εφόσων το παρκάρισμα έχει συνυπολογιστεί σε αυτά που πληρώνουμε σε τέλη κυκολοφορίας κάθε χρόνο, η χρήση του μέτρου είναι παράνομη και ο Σκανδαλίδης σκοπεύει να το παρουσιάσει στο Ευρωπαικό δικαστήριο..

όλα αυτά αφού αναλάβουν οι νέοι δήμαρχοι και αντιπολιτευόμενοι δήμαρχοι.. είδωμεν..

Trickster
20/11/2006, 15:11
Αν ισχύσει αυτό τότε θα απαγορευτεί και για το Μαρούσι που τηρείται εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον.. :a015: :a015:

Nik0s
20/11/2006, 15:11
Εγώ δεν είπα τίποτα, όποιος έχει τη μύγα όμως... να τη φέρει πίσω ! :D

Πέρα από την πλάκα, δεν ξέρω αν είναι επειδή ο κόσμος φοβήθηκε, ή επειδή οι μόνιμοι κάτοικοι (όπως εγώ) δεν έχουν προμηθευτεί ακόμα το κατάλληλο σήμα (όπως εγώ :D ), επιτέλους φαίνεται οτι θα μπορώ να πάρω το αυτοκίνητο και γυρνώντας να κάνω λιγότερο από 1-2 ώρες για να βρω θέση....

Ταξιδευτής
20/11/2006, 17:04
Διαβασα στην εφημεριδα οτι το μετρο της ελεγχομενης σταθμευσης εχει ΗΔΗ κριθει αντισυνταγματικο απο το Διοικητικο Εφετειο, διοτι η επιβολη τελων σε κοινοχρηστους χωρους (που ΕΙΝΑΙ οι δρομοι της πολης) παραβιαζει το Αρθρο 5 του Συνταγματος, που διασφαλιζει την ελευθερια συμμετοχης στην οικονομικη και κοινωνικη ζωη.

Βασικο προβλημα του μετρου ειναι η μη συμμορφοση προς τη νομολογια που θεωρει ανεπιτρεπτη την επιβολη τελων σταθμευσης σε δρομους διοτι ειναι κοινοχρηστοι, επιτρεποντας την μονο σε οσους χωρους σταθμευσης εχουν κατασκευαστει ειδικα για αυτο τον σκοπο απο τις αρμοδιες δημοτικες αρχες.

Αποφαση του Διοικητικου Εφετειου Αθηνων κρινει οτι το κρατος (Δημοσιο και Δημος) οφειλουν να καταβαλλουν αποζημιωση για οποιαδηποτε βλαβη προκαλει σε τριτους, επειδη θεσπισε και εφαρμοσε αντισυνταγματικες κυρωσεις!! :D

Επισης να γνωριζετε οτι οταν τον ελεγχο σταθμευσης τον εχουν αναλαβει ιδιωτικες εταιριες τοτε τυχον κλησεις τους δεν εχουν καμια νομιμοτητα, διοτι ετσι παραβιαζονται οι συνταγματικες αρχες της λαικης κυριαρχιας και της διακρισης των εξουσιων, μιας και αρμοδιοτητες αστυνομικης φυσης (οπως οι κλησεις για σταθμευση) ανηκουν στον "σκληρο πυρηνα" των κρατικων εξουσιων και ειναι αδυνατη η μεταβιβαση τους σε ιδιωτες.


ΚΟΙΝΩΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ! :D :nono:

zzr2005
20/11/2006, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Αν ισχύσει αυτό τότε θα απαγορευτεί και για το Μαρούσι που τηρείται εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον.. :a015: :a015:

έχουν προσφύγει στο δικαστήριο για να ακυρώσουν κ εκεί το μέτρο..λογικά θα δικαιωθούν όπως κ για το Δήμο Αθηναίων...μην πληρώνεις κ ανέμενε αν εχεις κλήση

kakofonixx
20/11/2006, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Για να δούμε, τις μηχανές, πού ακριβώς θα τις βάζουμε... ??

[κουτακης mode]Μηχανες??
Κυκλοφορουν και μηχανες στο δρομο?[/κουτακης mode]
:a029:

skous
20/11/2006, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Διαβασα στην εφημεριδα οτι το μετρο της ελεγχομενης σταθμευσης εχει ΗΔΗ κριθει αντισυνταγματικο απο το Διοικητικο Εφετειο, διοτι η επιβολη τελων σε κοινοχρηστους χωρους (που ΕΙΝΑΙ οι δρομοι της πολης) παραβιαζει το Αρθρο 5 του Συνταγματος, που διασφαλιζει την ελευθερια συμμετοχης στην οικονομικη και κοινωνικη ζωη.

Βασικο προβλημα του μετρου ειναι η μη συμμορφοση προς τη νομολογια που θεωρει ανεπιτρεπτη την επιβολη τελων σταθμευσης σε δρομους διοτι ειναι κοινοχρηστοι, επιτρεποντας την μονο σε οσους χωρους σταθμευσης εχουν κατασκευαστει ειδικα για αυτο τον σκοπο απο τις αρμοδιες δημοτικες αρχες.

Αποφαση του Διοικητικου Εφετειου Αθηνων κρινει οτι το κρατος (Δημοσιο και Δημος) οφειλουν να καταβαλλουν αποζημιωση για οποιαδηποτε βλαβη προκαλει σε τριτους, επειδη θεσπισε και εφαρμοσε αντισυνταγματικες κυρωσεις!! :D

Επισης να γνωριζετε οτι οταν τον ελεγχο σταθμευσης τον εχουν αναλαβει ιδιωτικες εταιριες τοτε τυχον κλησεις τους δεν εχουν καμια νομιμοτητα, διοτι ετσι παραβιαζονται οι συνταγματικες αρχες της λαικης κυριαρχιας και της διακρισης των εξουσιων, μιας και αρμοδιοτητες αστυνομικης φυσης (οπως οι κλησεις για σταθμευση) ανηκουν στον "σκληρο πυρηνα" των κρατικων εξουσιων και ειναι αδυνατη η μεταβιβαση τους σε ιδιωτες.


ΚΟΙΝΩΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ! :D :nono:


masta... kai otan er8ei i klisi ti kaneis????

VANDA
21/11/2006, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Εγώ δεν είπα τίποτα, όποιος έχει τη μύγα όμως... να τη φέρει πίσω ! :D

Πέρα από την πλάκα, δεν ξέρω αν είναι επειδή ο κόσμος φοβήθηκε, ή επειδή οι μόνιμοι κάτοικοι (όπως εγώ) δεν έχουν προμηθευτεί ακόμα το κατάλληλο σήμα (όπως εγώ :D ), επιτέλους φαίνεται οτι θα μπορώ να πάρω το αυτοκίνητο και γυρνώντας να κάνω λιγότερο από 1-2 ώρες για να βρω θέση....

Εχεις τυπώσει και εσύ μηνυματάκι "είμαι κάτοικος ζώνης 2 και έχω καταθέσει τα χαρτιά μου....."?? Εχω μια... συνέδερφο εδώ με ένα τέτοιο χαρτί... :D :winka:

Nik0s
21/11/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Εχεις τυπώσει και εσύ μηνυματάκι "είμαι κάτοικος ζώνης 2 και έχω καταθέσει τα χαρτιά μου....."?? Εχω μια... συνέδερφο εδώ με ένα τέτοιο χαρτί... :D :winka:


Για δες σύμπτωση.... :lol: :lol: :lol:


Ναι, αλλά σήμερα κατέθεσα τα χαρτιά μου :winka:

rsp
21/11/2006, 09:59
Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα εγω σημερα βρηκα να παρκαρω αμεσως στη δουλεια μου! :smokin:




εδω που τα λεμε και χτες βρηκα και προχτες!!:smokin: :smokin:

cityfly
21/11/2006, 10:23
νομίζω ότι στις μηχανές επιτρέπεται δωρεάν η στάθμευση στις άσπρες γραμμές

cityfly
21/11/2006, 11:21
βρέθηκε η αιτία των πολλών θέσεων

αντιγράφω από τα σημερινά νέα


Η ασυνεννοησία που επικράτησε τις τελευταίες μέρες ανάμεσα στον Δήμο Αθηναίων και στους ιδιοκτήτες περιπτέρων είχε ως αποτέλεσμα να παρατηρηθούν σημαντικές ελλείψεις στις κάρτες χρέωσης που προορίζονταν για τους επισκέπτες οδηγούς. Ο κόσμος πήγαινε από περίπτερο σε περίπτερο για να προμηθευτεί είτε τις ξυστές κάρτες είτε τις κάρτες που χρησιμοποιούνται μέσω κινητού τηλεφώνου αλλά δεν έβρισκε πουθενά.

Οι ελάχιστες κάρτες που είχαν διατεθεί εξαντλήθηκαν πολύ γρήγορα. Έτσι πολλοί οδηγοί που βρέθηκαν χθες το πρωί στο κέντρο για να τακτοποιήσουν κάποια δουλειά, αναγκάζονταν σε ορισμένες περιπτώσεις να αφήσουν το αυτοκίνητό τους στις διαγραμμισμένες θέσεις κινδυνεύοντας να εισπράξουν κλήση από τη Δημοτική Αστυνομία για παράνομο παρκάρισμα. Άλλοι πάλι απέφευγαν να παρκάρουν με αποτέλεσμα δεκάδες θέσεις, η μία πίσω από την άλλη, να παραμένουν κενές.


όλο το άρθρο (http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18696&m=N14&aa=1)

anf125
21/11/2006, 22:15
Ένα καλό πάντως της ελεγχόμενης στάθμευσης είναι ότι (όπου έχει επιβληθεί) έχει σταματήσει η γάγγραινα του διπλοπαρκαρίσματος, με αποτέλεσμα οι δρόμοι να φαίνονται... πλατύτεροι!;)

KaTaNaS
21/11/2006, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα εγω σημερα βρηκα να παρκαρω αμεσως στη δουλεια μου! :smokin:
εδω που τα λεμε και χτες βρηκα και προχτες!!:smokin: :smokin:

που παρκαρεις Πανουργια ειπαμε;

αναμεσα στις δυο ελίες, δίπλα απο την βάνα του δικτύού;

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ραλι ραιντ ρεεεεεεεεεεεεεεε :smokin:

rsp
22/11/2006, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
που παρκαρεις Πανουργια ειπαμε;

αναμεσα στις δυο ελίες, δίπλα απο την βάνα του δικτύού;

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ραλι ραιντ ρεεεεεεεεεεεεεεε :smokin:

Αστα Σταυρακο σημερα δυσκολευτηκα!!:lol: :lol:

βρηκα κοπαδι μπροστα μου και καθυστερησα!!:lol: :lol: :lol:














Σιγα σιγα Σταυρακο με τα ραλι ραιντ να γινουμε καλα πρωτα!!:winka:

latris mixanis
27/11/2006, 11:12
Ελεγχόμενη στάθμευση... (http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=75523180)

villy
27/11/2006, 11:58
Σαββάτο βράδυ κανονίζω ποτάκι στου ψυρρή. Κατεβαίνω από το σπίτι, ψιχάλα. :mad:
Αναγκάζομαι και παίρνω το αμάξι, το ξέρω μαγάλη :a31:.

Ψάχνω να παρκάρω στα στενάκια και ξαφνικά βρίσκω μία θέση! Μπροστά πινακίδα: Πάρκιν μόνο για μόνιμους κατοίκους! Ώπα λέω, τι παζει εδω;

Κατεβαίνω, πάω στο μπροστινό αμάξι είχε καρτα στο παρμπρίζ! Στο πιο μπροστά κι εκείνο είχε!
Πάω στο πίσω και τί να δω; :confused: :confused: :confused:

3 κλήσεις στερεωμένες στο γυαλοκαθαριστήρα του για παράνομο παρκάρισμα από την δημοτική αστυνομία! :hypnotize :hypnotize :hypnotize

(Πρώτο ΣΟΚ)

Λέω μπα, τέτοια ώρα ποιος έρχεται να γράψει για παρκάρισμα! Πάω να δώ τι ώρα έγραψαν τον φουκαρά:


1η κλήση: Παρασκευή 24-11-06 ώρα 10:23

2η κλήση: Παρασκευή 24-11-06 ώρα 14:12

3η κλήση: Παρασκευή 24-11-06 ώρα 23:27 :eyepop: :eyepop: :eyepop:

(Δεύτερο ΣΟΚ)


Δεν έχουν τον θεό τους!!!
Ποιος μπορεί πλέον να μας πείσει ότι το μέτρο δεν είναι πλήρως εισπρακτικό;

Μ@λ@κες :mad:


Φυσικά εξαφανίστηκα!:sick:

Nostra
27/11/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Λέω μπα, τέτοια ώρα ποιος έρχεται να γράψει για παρκάρισμα! Πάω να δώ τι ώρα έγραψαν τον φουκαρά:


1η κλήση: Παρασκευή 24-11-06 ώρα 10:23

2η κλήση: Παρασκευή 24-11-06 ώρα 14:12

3η κλήση: Παρασκευή 24-11-06 ώρα 23:27 :eyepop: :eyepop: :eyepop:

(Δεύτερο ΣΟΚ)


Δεν έχουν τον θεό τους!!!
Ποιος μπορεί πλέον να μας πείσει ότι το μέτρο δεν είναι πλήρως εισπρακτικό;


Οσες κλήσεις και να "φάει" την ίδια μέρα στο ίδιο σημείο.... μία είναι η παράβαση, μία πληρώνει...






Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Φυσικά εξαφανίστηκα!:sick:

Ο Κόπερφιλντ είσαι? :lol: :lol: :lol:

villy
27/11/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Οσες κλήσεις και να "φάει" την ίδια μέρα στο ίδιο σημείο.... μία είναι η παράβαση, μία πληρώνει...





Αυτό δεν το ξέρω!

Αν δεν το ήξερε κι αυτός, μπορεί να πάει και από συγκοπή...:uplate:

bored
27/11/2006, 12:07
παίζει να έχουνε σκεφτεί τίποτα κουλό του στυλ "ήσουν παραπάνω απο τάδε ώρες παρκαρισμένος εκεί, οπότε δεν παίζει να μας πεις κάτι όπως <<για 2 λεπτά είχα παρκάρει!>>"

Μια απορία έχω, σίγουρα η λύση της είναι πολύ εύκολη, όμως εμένα δε μου έχει περάσει από το μυαλό: :confused: αν κάποιος μου ξηλώσει την κλήση από το τζάμι, τί θα γίνει;;

Cpt. Haddock
27/11/2006, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
Μια απορία έχω, σίγουρα η λύση της είναι πολύ εύκολη, όμως εμένα δε μου έχει περάσει από το μυαλό: :confused: αν κάποιος μου ξηλώσει την κλήση από το τζάμι, τί θα γίνει;;

υπάρχει αντίγραφο και έρχεται ταχυδρομικώς το "μπουγιουρντί"

:wacko:

bored
27/11/2006, 12:34
όπως το φανταζόμουν.

χμ.. .. ..

SF
27/11/2006, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Διαβασα στην εφημεριδα οτι το μετρο της ελεγχομενης σταθμευσης εχει ΗΔΗ κριθει αντισυνταγματικο απο το Διοικητικο Εφετειο, διοτι η επιβολη τελων σε κοινοχρηστους χωρους (που ΕΙΝΑΙ οι δρομοι της πολης) παραβιαζει το Αρθρο 5 του Συνταγματος, που διασφαλιζει την ελευθερια συμμετοχης στην οικονομικη και κοινωνικη ζωη.

Βασικο προβλημα του μετρου ειναι η μη συμμορφοση προς τη νομολογια που θεωρει ανεπιτρεπτη την επιβολη τελων σταθμευσης σε δρομους διοτι ειναι κοινοχρηστοι, επιτρεποντας την μονο σε οσους χωρους σταθμευσης εχουν κατασκευαστει ειδικα για αυτο τον σκοπο απο τις αρμοδιες δημοτικες αρχες.

Αποφαση του Διοικητικου Εφετειου Αθηνων κρινει οτι το κρατος (Δημοσιο και Δημος) οφειλουν να καταβαλλουν αποζημιωση για οποιαδηποτε βλαβη προκαλει σε τριτους, επειδη θεσπισε και εφαρμοσε αντισυνταγματικες κυρωσεις!! :D

Επισης να γνωριζετε οτι οταν τον ελεγχο σταθμευσης τον εχουν αναλαβει ιδιωτικες εταιριες τοτε τυχον κλησεις τους δεν εχουν καμια νομιμοτητα, διοτι ετσι παραβιαζονται οι συνταγματικες αρχες της λαικης κυριαρχιας και της διακρισης των εξουσιων, μιας και αρμοδιοτητες αστυνομικης φυσης (οπως οι κλησεις για σταθμευση) ανηκουν στον "σκληρο πυρηνα" των κρατικων εξουσιων και ειναι αδυνατη η μεταβιβαση τους σε ιδιωτες.


ΚΟΙΝΩΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ! :D :nono:



KOINΩΣ.......... ΤΡΑΓΙΚΟ!

Ακριβώς αυτά έγιναν και με το πρηγούμενο μεγαλεπίβολο σχέδιο ελεγχόμενης στάθμευσης. Στο τέλος κρίθηκε παράνομο κλπ κλπ κλπ.

Αυτό με τους ΜΟΝΟΛΙΘΟΥΣ αν θυμάστε, οι οποίοι μάλιστα ακόμα είναι παραπεταμένοι στα πεζοδρόμια.

Μνημεία που θυμίζουν τη μαλακία που δέρνει πάσης λογής και κατηγορίας δημάρχους, υπουργούς και παρατρεχάμενους.

Άντε να δούμε τι θα γίνει και τώρα...