PDA

View Full Version : Aprilia Sxv 4.5



SXV
20/11/2006, 15:48
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ SXV 4.5.
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?
ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ?

DUKASII
20/11/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SXV
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ SXV 4.5.
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?
ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ? παρε το 550 και ΒΓΑΛΕ ΚΟΦΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ!!!!!!!!


δε σου λέω τιποτα αλλο....

:evil: :evil:

XTMPAM
20/11/2006, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
παρε το 550 και ΒΓΑΛΕ ΚΟΦΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ!!!!!!!!


δε σου λέω τιποτα αλλο....

:evil: :evil:

Μη του πεις Σπυρο!:p

Α πες του οτι αν βγαλει τουσ κοφτες χανει την εγγυηση!:D

SXV
20/11/2006, 16:25
XAXA...KAΛΟ...ΝΑΙ , ΡΩΤΑΩ Κ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ...
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ!
ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ?

STOYBI
20/11/2006, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SXV
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ SXV 4.5.
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?
ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ?

Ωραιο ειναι !!!! Αν βγαλεις την μοστρα κατα αλλα προσπαθει να μοιασει στον αρχηγο !!!!

:rolleyes:

XTMPAM ... Φωτια στα παντζακια μας !!:rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer:



:wave2:

STOYBI
20/11/2006, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SXV
XAXA...KAΛΟ...ΝΑΙ , ΡΩΤΑΩ Κ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ...
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ!
ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ?

Πολλα !!! Σχετικα με τον ανταγωνισμο ... Παρα πολλα !!!

:sick:

SXV
20/11/2006, 16:31
ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ....
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ 9.500.
ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ?
ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ TOP???

DUKASII
20/11/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Πολλα !!! Σχετικα με τον ανταγωνισμο ... Παρα πολλα !!!

:sick: Δε ξέρω για το 450...αλλα το 550 ειμαι σιγουρος..

οτι ανταγωνισμο ΔΕΝ εχει...

SXV
20/11/2006, 16:33
ΠΟΙΟ????

XTMPAM
20/11/2006, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Δε ξέρω για το 450...αλλα το 550 ειμαι σιγουρος..

οτι ανταγωνισμο ΔΕΝ εχει...

εχει και προβληματα.....καρφωνει κατι βαλβιδες φεριπειν.....(καλα το γραψα ολντι?):D

DUKASII
20/11/2006, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
εχει και προβληματα.....καρφωνει κατι βαλβιδες φεριπειν.....(καλα το γραψα ολντι?):D και κατι κωλαράκια απο κτμ 640 μαυρο κοκκινο σμ ΚΑΡΦΩΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΟΜΩΣ...ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.

STOYBI
20/11/2006, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SXV
ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ....
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ 9.500.
ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ?
ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ TOP???

Το εχc 450 γιατι ειναι δοκιμασμενο και οχι σε πειραματικο σταδιο οπως το Απριλια !!!

Για ποια εκδοση μιλας ?? Για χωματινο η μοταντ ?? :confused:

SXV
20/11/2006, 16:38
ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΑΥΤΟ...;)
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ...

XTMPAM
20/11/2006, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Το εχc 450 γιατι ειναι δοκιμασμενο και οχι σε πειραματικο σταδιο οπως το Απριλια !!!

Για ποια εκδοση μιλας ?? Για χωματινο η μοταντ ?? :confused:

Σιγα μην ειναι και μονταζ!!!!:p :D :rotflmao: :lol: :a38:

SXV
20/11/2006, 16:39
ΓΙΑ ΜΟΤΑΡ ΜΙΛΑΩ ΦΥΣΙΚΑ
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ

XTMPAM
20/11/2006, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
και κατι κωλαράκια απο κτμ 640 μαυρο κοκκινο σμ ΚΑΡΦΩΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΟΜΩΣ...ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.

Πες του να κατουρησει λιγο......Τι να το κανεις ρε Σπυρε αν ειναι Καθε Τριτη Μαστορα???:rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
20/11/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
Πες του να κατουρησει λιγο......Τι να το κανεις ρε Σπυρε αν ειναι Καθε Τριτη Μαστορα???:rotflmao: :rotflmao: ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ ΧΑ ΑΧ ΑΧ
ΑΧ
ΑΧ
ΑΧ
ΑΧΑΧ
ΑΧ
ΑΧ
ΑΧΑΧ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΙ ΕΣΥ...

STOYBI
20/11/2006, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SXV
ΓΙΑ ΜΟΤΑΡ ΜΙΛΑΩ ΦΥΣΙΚΑ
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ

Για το ΚΤΜ μιλαω !!!

Σου ειπα εναν λογο αρκετο που δεν θα επαιρνα το Απριλια !!!

Για τις εκδοσεις μοταντ ας απαντησει καποιος αλλος !!!

Αφου ηξερες την τιμη γιατι μας ρωταγες ???




:wave2:

SXV
20/11/2006, 16:47
ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΣΙΓΟΥΡΟ
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ...
ΜΗΠΩΣ ΗΞΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ

STOYBI
20/11/2006, 17:10
SXV Πολλυ περισσοτερες πληροφοριες για το μηχανακι ,θα βρεις εδω !!!

http://www.off-road.gr/article811.html

:wave2:

SXV
20/11/2006, 17:13
THANX.
ΠΑΝΤΩΣ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ FORUMS ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΓΑΝΕ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ....:( :( :(

mumbler
21/11/2006, 11:31
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SXV
ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ.

Tέλειο είναι αν το θές για πίστα.
:D

merkouris
22/11/2006, 13:03
πηγα και το ειδα και γω,το μηχανακι δεν παιζεται απο γκαζι και απο εμφανιση και απο στριψιμο,οταν ρωτησα για σερβις ξερετε τι μου παν οτι η απριλια λεει στις 90 ωρες αν θυμαμαι καλα αλλαγη εμβολων και ελατηριων:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: φυσικα ενας τυπασ που το ειχε στις τοσες ωρες δεν ηθαλαν αλλαγη.αμα εχεις τα φραγκα παντως δε το συζυτιμαμε,παρτο και λιωστω

MIKE_16V
22/11/2006, 13:23
ktm 660 smc μια ολοσωμη, "κεφαλη" εκεντροφορος, φιλτροχοανη, ρυθμιση, και γεια σας:wave2:

dodos_1
22/11/2006, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Πολλα !!! Σχετικα με τον ανταγωνισμο ... Παρα πολλα !!!

:sick:

συγνωμη αλλα για ποιον ανταγωνισμο μιλας;ολα τα μοντελα της ιδιας κατηγοριας παιζουν απο 9000 ως 9500.επισης 9500€ εχει το 550.

dodos_1
22/11/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
ktm 660 smc μια ολοσωμη, "κεφαλη" εκεντροφορος, φιλτροχοανη, ρυθμιση, και γεια σας:wave2:

σωστος για αυτο που λες αλλα αυτο το μηχανακι εχει ενα μεγαλο μειονεκτημα που απωθει πολλους(και εμενα) να το αγορασουν. επρεπε να ειχε μιζα.

MIKE_16V
22/11/2006, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
σωστος για αυτο που λες αλλα αυτο το μηχανακι εχει ενα μεγαλο μειονεκτημα που απωθει πολλους(και εμενα) να το αγορασουν. επρεπε να ειχε μιζα.


Περνει ευκολα μπροστα οποτε η μιζα δεν ειναι και τοσο απαραιτητη...βαρος ειναι:smokin:

SXV
22/11/2006, 14:51
ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ...
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ Κ ΝΑ ΤΟ ΛΙΩΣΕΙΣ!
ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΜΩΣ???ΣΥΜΦΕΡΕΙ???
ΕΚΕΙ ΚΟΛΛΑΩ ΕΓΩ....ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΟ!

SXV
22/11/2006, 14:53
ΔΕΝ ΛΕΩ....ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΣ Κ ΣΕ ΠΙΣΤΑ!!!
ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ Κ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ...ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ....

MIKE_16V
22/11/2006, 15:00
Και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος....δεν γινετε.

Περνεις καθαροαιμο μηχανακι και του πινεις το αιμα στην πολη....θα βαρεθεις να το πληρωνεις.

Περνεις "πολιτικο" μοταρντ, που τα κανει και τα 2 με υποχωρησεις.

Αλλιως εχεις μια παπια...περνεις και το τουμπανο...και το εχεις για "ειδικες" περιπτωσεις:D

DUKASII
22/11/2006, 15:51
ΔΥΝΑΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ...(ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ..ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΠΙΣΤΕΣ ΚΑΡΤ..)
ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΤΜ 560 SMR.
MONO ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ ΟΜΩΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΔΡΟΜΟ.
ΛΈΩ ΚΤΜ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ..ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ..

ΤΟ ΑΠΡΙΛΙΑ..ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ..ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.

ΑΝ ΠΑΛΙ ΘΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΑ 07 ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΟ SX-F505 TO KTM..OΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ..:D

ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΜ ΦΥΣΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΧ.

αμα θες μηχανακι και για τα 2..δρόμο και πιστα...καπου θα πρεπει να κάνεις συμβιβασμούς.
το καλυτερο για πιστα και για δρόμο μαζί πιστευω οτι είναι το 450 το smr της Xoυσβαρνα.

δε ξέρω μεν τι λεει απο αξιοπιστία.

mumbler
22/11/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

αμα θες μηχανακι και για τα 2..δρόμο και πιστα...καπου θα πρεπει να κάνεις συμβιβασμούς.
το καλυτερο για πιστα και για δρόμο μαζί πιστευω οτι είναι το 450 το smr της Xoυσβαρνα.

δε ξέρω μεν τι λεει απο αξιοπιστία. [/B]

Επειδή ήμουν κάτοχος του Husky 450 '04,έχω να πώ οτι είναι όντως μια πολύ καλή
επιλογή.Το μοτόρι όταν το έδωσα είχε πάνω απο 16.000 χλμ,με χρήση στο δρόμο
και ελάχιστα στη πίστα.Δέν ζητούσε ΤΙΠΟΤΑ μόνο τα λαδάκια του κάθε 1500 χλμ.
Βέβαια δεν έβγαινα στη Κηφισίας να δώ που κοφτιάζει η 6η.Είναι μηχανάκια εξειδικευμένα
που χρειάζονται αρκετή κ@υλα για να το έχεις και για καθυμερινή χρήση.:cool:

ktm lc4 620
30/11/2006, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SXV
ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ...
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ Κ ΝΑ ΤΟ ΛΙΩΣΕΙΣ!
ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΜΩΣ???ΣΥΜΦΕΡΕΙ???
ΕΚΕΙ ΚΟΛΛΑΩ ΕΓΩ....ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΟ! AN EXEIS TA FRAGA NA TOY KANEIS SERVICE KATHE TRIS K LIGO K DEN THES NA BAZIS DIPLO ATOMA!!!TOTE PARTO EINAI POLI KAYLA!!!!!!!

byron
06/12/2006, 14:43
Με την ευκαιρία του service που έκανα στο Tuono σήμερα το πρωί, έκανα μια 15λεπτη βόλτα ένα 550 που είχε το κατάστημα.
Το μοτέρ ήταν ανοιχτό (70 hp). Η εμπειρία μου σε ¨χωμάτινες¨μοτοσυκλέττες δεν είναι μεγάλη, αν και έχω οδηγήσει ΜΧ μοτοσυκλέττες στο παρελθόν. ΔΕΝ έχω οδηγήσει ΚΤΜ ή VOR ή Husaberg, επομένως δεν μπορώ να συγκρίνω τι κάνει και τι όχι το SXV σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Λοιπόν....
Καταρχήν είναι χαμηλό, ελαφρύ και ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟ. Η σέλλα πρέπει να είναι λίγο πιο φαρδιά από πακέτο τσιγάρα... Το μοτερ μπέρδευε λίγο στις χαμηλές (ήθελε άλλο χάρτη απ΄ότι είπαν). Μετά τις 5.000 το μηχανάκι είναι απίστευτο!!!
Με 3η σηκωνόταν μόνο του, ενώ με ελάχιστο τράβηγμα τιμονιού σήκωνες μπροστινό τροχό με 4η !!
Τα γλυστρήματα του πίσω τροχού ήταν ελεγχόμενα, ενω σε μια δυο φάσεις σήκωνε ταυτόχρονα και μπροστινό τροχό.
Ο τρόπος λειτουργίας του κινητήρα μου θύμισε πάρα πολύ δίχρονο μοτέρ, αλλά με την γραμμική απόδοση ενός τετράχρονου. Ανέβαζε στροφές πάρα πολύ γρήγορα (το shift lighter στις 10.000 άναβε για πλάκα) ενώ είδα πανεύκολα 150χλμ ανοίγοντας λίγο την 5η.
Δεν μπορώ να κάνω σχόλιο για τις αναρτήσεις, καθώς η μικρή βόλτα δεν βοήθησε. Η μπροστινή Braking μαργαρίτα των 320 mm ήταν υπέρ αρκετή για την μοτοσυκλέττα. Στην γυαλισμένη άσφαλτο βέβαια θέλει πολύ προσοχή, αλλά σε ένα κομμάτι με καλή άσφαλτο που την δοκίμασα, σταμάταγε το SXV ακαριαία. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Μου έδωσε την εντύπωση ότι χρειαζόταν την μισή απόσταση για να σταματήσει από ότι το Tuono.

Μετά την βόλτα καταλαβαίνω και τον λόγο που η Aprilia κόβει την εγγύηση όταν ανοίξεις το μοτέρ.
Είναι ένα καθαρά αγωνιστικό μηχανάκι που μπορεί να κυκλοφορήσει στον δρόμο. Στον δρομο βέβαια χαραμίζεται κατά την δική μου γνώμη, καθώς θέλεις δεν θέλεις θα πρέπει να μάθεις πάντες και σούζες για να το κινείς με στροφές λίγο πάνω απ΄το ρελαντί. Μέσα σε μια πιστα φαντάζομαι ότι πρέπει να προσφέρει απίστευτη διασκέδαση για αγωνιζόμενους και μη.

Σίγουρα στα λεφτά που βγαίνει είναι ακριβό, αλλά μην ξεχνάμε ότι φτιάχτηκε κυρίως για αγώνες, ενώ και ο ανταγωνισμός του κάπου εκεί πρέπει να βγαίνει και να ζητάει (χρήματα και συντήρηση).
Απόλυτο σαν αίσθηση, αλλά να πώ την αλήθεια το γούσταρα πολύ. Τελευταία φορά που διασκέδασα τόσο με μοτοσυκλέττα ήταν με ένα YZ 250....


:winka:

SPC
27/12/2007, 15:18
to sxv einai yperano olon ton sm, me ta apo pola sm mixanakia pou eixa pistevo oti einai makran to kalhtero sm me diafora se gazi ,stisimo,omorfia to mixanaki xonete stois strofes apistefta ,exo ena 450 kai eimai polh ikanopioimenos to exo ena xrono kai den mou exei bgalei kamia zimia to ladaki tou kathe 500/400 xlm analoga poso to kinigas kai kalh diaskedash!!!!to 450 bgazei troxo 55 aloga kai to 550 65.to 450 einai gia pista kai to 550 gia bolta alla oxi makrini px xalkida kai ta loipa.