PDA

View Full Version : Τι προτείνετε για κουκούλα ?



edie
20/11/2006, 19:57
Τι προτείνετε για κουκούλα ?:wave2:

Από το πρακτικερ με 25ε είναι χάλια.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31351

Από το λιντλ με 12ε πολύ καλη αλλα που να την βρούμε τώρα όταν έβρεχε κουκούλες κρατούσα ομπρελά.


Από το μοτομαρκετ η basic line είναι καλή?:confused:
το E είναι καλό το μέγεθος για vstrom ?

μην μου πείτε ότι δεν έχει σημασία το μέγεθος αλλα το πώς το χρησιμοποιείς ........
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sadengr
23/11/2006, 14:14
Δεν ποσταρω για να προτεινω καποια μαρκα αλλα για να επιβεβαιωσω τη σαβουρα που πουλαει το "πρακτικομαγαζο" με τα 25 ε.

Δεν εχει επενδυση, ειναι ενα σκετο ναυλον (το αν ειναι αδιαβροχο οπως γραφει απ'εξω, το συζηταμε...) το οποιο μου κρατησε κατι λιγοτερο απο 11 μηνες, τωρα εχει σκιστει σε 100 μεριες σα χαρτι ξεραμενο, και οι παπαρουφες οταν τους την πηγα μου λενε οτι δεν καλυπτεται απο εγγυηση...

Αησιχτιρ και αυτοι και οι κινεζοι που τους προμηθευουν, υποβαθμιζουν την ποιοτητα και μας κοροιδευουν, μακρια.

PortisHead
23/11/2006, 14:23
Γιατι ρε παιδιά...εγω πήρα μια OXFORD απο το PRAKTIKER 19 euro....και ειναι αψογη.

Ασωτος
23/11/2006, 19:34
Στο Praktiker έχει δύο τύπους : της OXFORD και της AUTOMANIA ή κάπως έτσι.

Προτίμησα την πρώτη, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 20-25 ?. Σκεπάζει όλη τη μηχανή μέχρι κάτω, δεν έχει σκιστεί πουθενά, είναι αδιάβροχη, και αφού την έχω κοντά δύο χρόνια, για τα λεφτά της είμαι ευχαριστημένος .

Respect
23/11/2006, 20:16
Εγώ έχω αυτή με την επένδυση πάντως και δεν.. :nono: :a06:

PortisHead
24/11/2006, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ασωτος
Στο Praktiker έχει δύο τύπους : της OXFORD και της AUTOMANIA ή κάπως έτσι.

Προτίμησα την πρώτη, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 20-25 ?. Σκεπάζει όλη τη μηχανή μέχρι κάτω, δεν έχει σκιστεί πουθενά, είναι αδιάβροχη, και αφού την έχω κοντά δύο χρόνια, για τα λεφτά της είμαι ευχαριστημένος .

+100000
Κι εγω οταν την πρωτοείδα τόσο λεπτή..ελεγα σε 1 βδομάδα θα εχει σκιστεί.
Ακομα ειναι jet....μονο που δεν ειναι και τοοοσο αδιαβροχη.

Innersense
24/11/2006, 10:32
Ρε παιδιά έχει βρεί κανείς κουκούλα που να καλύπτε το V-Strom μέχρι κάτω κάτω τις ζάντες;

Έχω μια που καλύπτε μέχρι την κάτω πλευρά του δισκόφρενου με αποτέλεσμα να παραμένουν νερά συνέχεις στις ζάντες (ειδικά στην μπροστινή).

Υπάρχει τίποτα;

edie
27/11/2006, 17:18
κοκουλες στα λιντλ λιγο κοντη στο βστρομ τρεξτε να προλαβετε!!!!! :winka:

polis
10/01/2007, 17:52
file mou kalispera ego protino koykoyla BIONDI or MotoCubo polis kalis piotitas kai se poli prositi timi . tha tis bris sto katastima POLITANOS thessaloniki tel: 2310707388 2310774644
kane mia erotisi kai sigoura tha se eksipiretisoyn.:p

HORNET600F
10/01/2007, 20:10
Και η δική μου απο praktiker είναι, με "βελούδο " εσωτερικά, πλήρως αδιάβροχη και με καθημερινή χρήση τα τελευταία 4 χρόνια no problem. Μάρκα TNF.

gyftomancer
05/06/2010, 14:35
Αντι να ρωτησω απο ποιο ή ποια να διαλεξω (ο καθενας σας εχει τη γνωμη του) θα θελα να με βοηθησετε στο τί πρεπει να προσεξω στην αγορα μιας κουκουλας. Δλδ τι ειναι αυτα για τα οποια πρεπει να κοιταξω οταν την αγοραζω.

πχ:
Αδιαβροχη?...
Να ειναι "μαλακη-χνουδωτη" απο μεσα ωστε να μην γρατζουνα?
Να εχει πλαστικο απο μεσα; Γινεται το πλαστικο να γρατζουνισει την μηχανη;..
Χοντρη/λεπτη?
Σχετικα με τον ηλιο να μην περνα στην μηχανη και (ψιλο)χαλα το χρωμα;
Να δενει απο κατω με λαστιχο;
Να φτανει μεχρι κατω στον δρομο για να μην περνα νερο ουτε στις ζαντες; (βεβαια δεν θα μαζευει πολλα βρωμονερα εκει; )
κλπ...

Να σημειωσω εδω οτι εχω μια honda shadow 750. Ειναι 2,5 μετρα. Ειναι μεν χαμηλη αλλα προς το παρον εχω και εναν μικρο ανεμοθωρακα. ΚΑι την δενω με αλυσιδα σε καγκελο απ την μπροστινη ζαντα χαμηλα.

benny
05/06/2010, 15:32
για ριξε και εδω μια ματια
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=86376&highlight=%EA%EF%F5%EA%EF%F5%EB%E1

G/S
11/06/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Ρε παιδιά έχει βρεί κανείς κουκούλα που να καλύπτε το V-Strom μέχρι κάτω κάτω τις ζάντες;

Έχω μια που καλύπτε μέχρι την κάτω πλευρά του δισκόφρενου με αποτέλεσμα να παραμένουν νερά συνέχεις στις ζάντες (ειδικά στην μπροστινή).

Υπάρχει τίποτα;

Nομίζω οτι αν πάρeiς από τό praktiker της oxford τηνΧL σίγουρα θα κάνει μέχρι κάτω στό V-STROM.

G/S
11/06/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ασωτος
Στο Praktiker έχει δύο τύπους : της OXFORD και της AUTOMANIA ή κάπως έτσι.

Προτίμησα την πρώτη, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 20-25 ?. Σκεπάζει όλη τη μηχανή μέχρι κάτω, δεν έχει σκιστεί πουθενά, είναι αδιάβροχη, και αφού την έχω κοντά δύο χρόνια, για τα λεφτά της είμαι ευχαριστημένος .


Συμφωνώ απόλυτα , καί εγώ προτίμησα αυτήν και ενα χρόνο τώρα δέν έχει πάθει τίποτα , απλά να ξέρεις οτι δέν είναι 100% αδιάβροχη , αλλά κάνει την δουλειά της μιά χαρά σε σχέση με το κόστος αγοράς .

gyftomancer
11/09/2010, 16:04
τις κουκουλες πως τις πλενεται; πχ αν κυλιστουν στα βρωμονερα λογω αερα και βροχης ή αν απλα εχουν γεμισει σκονη οικοδομης (μερικες φορες και απο μεσα)?

Πλυντηριο ρουχων;...

Lioulios
11/09/2010, 16:13
Αυτή από λιντλ σκέφτομαι και εγώ να τη ρίξω στο Πλυντηριο ρουχων . Το έχει κάνει κανείς ;;;

Νομίζω ότι χαλαρά στους 30 βαθμούς δεν θα έχει θέμα .

2 χρόνια την έχω .Πολύ καλή .

p@nos
11/09/2010, 16:19
η κουκουλα τι να παθει...τωρα το πλυντηριο δε ξερω αν θα εχει θεμα με τα χωματα...

Lioulios
11/09/2010, 16:23
Πάνο αυτό λέω και εγώ . Τι να πάθει ν ; ... Θα τη βάλω . Τώρα για τα χώματα , καλό θα είναι να μπει σε μία λεκάνη με νερό γα αρχή να μουλιάσει και να φύγουν τα χοντρά .

Εχετλαίος
11/09/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
...τωρα το πλυντηριο δε ξερω αν θα εχει θεμα με τα χωματα...

Kαι τα γράσσα από την αλυσίδα! Προσοχή! Πλύνε την στο πλυντήριο καμιάς θειάς σου που δεν πολυχρησιμοποιεί ώστε και πο*τάνα να γίνει ο κάδος από μέσα να μην τα πάρει πρέφα και σε ξεχέσει.
:wave2:

Αμφίσημος
11/09/2010, 17:09
Πάνω στην ώρα. Ξεκινήσανε οι βροχούλες και για όσους αφήνουν τις κυρίες τους όξω ή σε ανοικτό garage το ζήτημα είναι μείζον.
Να πω τη εξυπνάδα μου κι εγω μιας και η κουκούλα που έχω υποτίθεται πως είναι αδιάβροχη αλλά εντάξει τώρα...Αν,λέω αν περάσω πριν την κουκούλα ενα καλό ναυλον και καπάκι την κουκούλα για εξτρα προστασία και σταθεροποίηση δεν θα γίνει δουλειά;
Την σκουριά δεν την αντέχω με τίποτα...

Εχετλαίος
11/09/2010, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
...Αν,λέω αν περάσω πριν την κουκούλα ενα καλό ναυλον και καπάκι την κουκούλα για εξτρα προστασία και σταθεροποίηση δεν θα γίνει δουλειά;
Την σκουριά δεν την αντέχω με τίποτα...

Eκεί να δεις σκουριά καθότι θα παγιδεύεις τη θερμότητα της μηχανής από κάτω, θα υγροποιείται και θα κάθεται στα μέταλα. Εκτός και αν την αφήνεις να κρυώνει πριν την σκεπάσεις...

Lioulios
11/09/2010, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Πάνω στην ώρα. Ξεκινήσανε οι βροχούλες και για όσους αφήνουν τις κυρίες τους όξω ή σε ανοικτό garage το ζήτημα είναι μείζον.
Να πω τη εξυπνάδα μου κι εγω μιας και η κουκούλα που έχω υποτίθεται πως είναι αδιάβροχη αλλά εντάξει τώρα...Αν,λέω αν περάσω πριν την κουκούλα ενα καλό ναυλον και καπάκι την κουκούλα για εξτρα προστασία και σταθεροποίηση δεν θα γίνει δουλειά;
Την σκουριά δεν την αντέχω με τίποτα...


Αν δεν την ξεσκεπάσεις μετά σε σύντομο χρονικό διάστημα ...Θα έχεις φτιάξει ένα μικρό θερμοκήπιο.
Μετά να δεις τι θα δεις .

Lioulios
11/09/2010, 17:22
Εχετλαίε με πρόλβες στο τσακ :winka:

Αλλά νομίζω πως θα το πάθει κανείς και ας την αφήσει να κρυώσει . Το νάυλον είναι νάυλον και μετά με τις υγρασίες .....

:yuck:

p@nos
12/09/2010, 11:02
παντως ρε παιδια σκοπος της κουκουλας ειανι να τρωει ολη τη βρωμα ακαι να μην παει στη μηχανη, οχι να ειναι καθαρη:lol:

αμα θελετε να την καθαρισετε παντως, μπορειτε καθως την εχετε πανω στη μηχανη να την βρεξετε, μετα να παρετε μια σκουπα απο αυτες που εχουμε για το σπιτι με τις μαλακες τριχες, να της ριξετε σαπουνι πιατων(στη σκουπα) και να τριψετε την κουκουλα...θα καθαρισει πολυ γρηγορα...με τον ιδιο τροπο πλενω και τη μηχανη εγω παντως...

gyftomancer
29/09/2010, 01:33
Φιλε p@nos αμα ειναι πολυ βρωμικη (εχω και οικοδομη διπλα μου) δυσκολευομαι να την πιασω να την χρησιμοποησω. Το θεμα ειναι οτι αμα βρωμιζει και απο μεσα λογο σκονης και χωματος τοτε σιγουρα κανει κακο και στη μηχανη μου. Παντως αποφασισα για λεκανιτσα και ζεστο νερο. Αντε κ κανα απορυπαντικο.

Ομως ακομα να αποφασισω τι να παρω. Πολυ ακριβη δε θελω γιατι παιζει να μου την κλεψουν.

Ακουω διαφορα σχετικα με την υγρασια.
Καλα οι μηχανες για να μην σκουριαζουν στη βροχη δε φτιαχτικαν? Μηπως εννοειτε ρε παιδια να αφησεις κουκουλωμενη τη μηχανη για μεγαλο διαστημα? Αν πχ μερα παρα μερα καποιος παιρνει την μηχανη του, παιζει να υπαρχει προβλημα αν η μηχανη-κουκουλα δεν αεριζεται καλα και βρισκομαστε σε περιοδους βροχοπτωσεων? Ειδικα αμα την αφηνουμε να κρυωσει και την σκεπαζουμε μετα παλι παιζει κυνδινος σκουριας; Βεβαια μερικοι δεν μπορουν να το κανουν αυτο. Οποτε αν μετα απο μια βολτα την κουκουλωσω να μην βραχει αλλα την επομενη μερα βγαλω την κουκουλα δεν ειναι αρκετο αυτο;! (Και ειδικα αμα η κουκουλα δεν ειναι σφηχτα και πολυ χαμηλα στερεωμενη)

Σχετικα με τις αδιαβροχες.
Με ενδιαφερει παρα πολυ να μην περνα νερακι και λεκιαζει την μηχανη. Ειδικα αμα ειναι φρεσκοπλημενη. Μηπως αυτο αποφευγεται με κουκουλες που ναι μονοκοματες; Δλδ χωρις ραφες? Αυτες μηπως οντως ειναι αδιαβροχες κουκουλες?
Του Praktiker η oxford αν δεν κανω λαθος εχει ραφες ψηλα σωστα; Αρα περνα νερο.. Η automania?
Ξερτε για την colori? (ειναι σε προσφορα στα 40κατι ευρω τωρα).
Επισης εχω ακουσει και για motomarcket κατι χωρις ραφες.

Επισης σχετικα με την τσοχα/βελουδο απο μεσα κλπ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ γρατζουνιες στη μηχανη μου οποτε αμα ξερετε πειτε τα παντα! Υποτειθεται αυτο ειναι για μερες με αερα για να μην γδερνει η κουκουλα την μηχανη (ή η σκονη μεσα απ την κουκουλα)? Και παλι δεν μιλαω για περιπτωσεις που αφηνεις σκεπασμενη τη μηχανη πολυ καιρο! Ή μηπως και απο νυχτα σε μερα μπορει ο αερας να κανει τη ζημεια του; Ειδικα αμα δεν εχει καλο λαστιχο η κουκουλα ή ειναι ελαφρα στερεωμενη. Δεν με νοιζει να φτανει μεχρι κατω κατω αλλα ενα λαστιχακι καλο θα ταν.
Αληθεια, αυτη του praktiker εχει λαστιχο?

aanas
12/10/2010, 16:34
Μήνυμα ημιδιαφημιστικό:

Θα υπήρχε ενδιαφέρον για τέτοιες κουκούλες στα 300 περίπου ευρώ;
Είναι αδιάβροχες ενώ αναπνέουν εξαιρετικά, δε γρατσουνάνε και αντέχουν χρόνια στο ύπαιθρο. Σχεδιάστηκαν για προστατεύουν ανεμόπτερα και ελαφρά αεροπλάνα.

http://www.jaxida.de/en/

kyko
12/10/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από aanas
Μήνυμα ημιδιαφημιστικό:

Θα υπήρχε ενδιαφέρον για τέτοιες κουκούλες στα 300 περίπου ευρώ;
Είναι αδιάβροχες ενώ αναπνέουν εξαιρετικά, δε γρατσουνάνε και αντέχουν χρόνια στο ύπαιθρο. Σχεδιάστηκαν για προστατεύουν ανεμόπτερα και ελαφρά αεροπλάνα.

http://www.jaxida.de/en/

αν τις εκανες δωρο φυσικα κ θα υπηρχε!!!

:smilea: :bigcry: :lol:

argy_kap
12/10/2010, 16:44
300?

aanas
13/10/2010, 08:37
Ειναι λιγο ακριβα ε;

kyko
13/10/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από aanas
Ειναι λιγο ακριβα ε;

λιιιιιγο....οχι πολυ....μην φανταστεις....
οσο παταει ο ελεφαντας :bigcry: :lol: :bigcry:

ktman710
18/10/2010, 04:45
παιδια εγω πηρα μια απο εδω και ειναι κορυφαια και σε ποιοτητα και αδιαβροχοποιηση-προστασια και εφαρμοζει τελεια. Α ερχεται κ σε διαφορα χρωματα. Ειναι λιγο ακριβη αλλα αξιζε τα χρηματα της!
link (http://www.towequipe.co.uk/categorylist/bike-covers/)