PDA

View Full Version : θελω μια γνωμη για μερικες αποψεις μου..



675
21/11/2006, 13:07
μεταφερω μια απαντηση μου σ ενα θεμα σε αλλη κατηγορια....
θα ηθελα να σχολιασεται αυτα που γραφω...αδικο εχω?:rolleyes:



"Αρχικά δημιουργήθηκε από giokal
koita prwswpika den exw.enas filos mou sta 18.5 pire k5 1000 kai mou eipe pws kalitera itan na epairne prwta 600 gia na mathei na strivei kai ta sxetika an kai twra mia xara ta pei me to 1000"
.
.
.
v

κοιταξε φιλε μου εγω δεν το αμφισβητω πως ο φιλος σου πηρε κ5 απ τα 18.5, με γεια του με χαρα του και να σου πω και γω την αληθεια μου? αν ειχα τα λεφτα και δεν ειχα και προβλημα κι απο γονεις θα παιρνα 600αρι-1000αρι οτι θες και δεσμοσεντιτσι θα παιρνα αμα λαει

και αυτο γιατι δεν πιστευω πως για να εχεις 1000αρα απαραιτητη προυποθεση ειναι να την πηγαινεις και σαν 1000αρα...στους δρομους ουτε το 400αρι δε μπορεις ή δεν πρεπει να το πηγαινεις σαν 400αρι...ποσο μαλλον τη χιλιαρα...ολα ειναι θεμα γουσταροματος και ταβλας...ακουω μερικες φορες να κραζουν αυτους που εχουν χιλιαρια και να τους λενε οτι πανε σαν κοτες...ελεος εχω ν απαντησω...

βεβαια υπαρχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ...
εσυ, εγω, ο αλλος, ο φιλος, ο θειος, ο οποιοσδηποτε μπορει να εχει μια ταβλα μεσα του αυτη ομως δεν σημαινει πως ειναι απαραιτητα η σωστη...
με αλλα λογια εσυ κι εγω μπορει να γουσταρουμε 1000αρες απ τα 18 μας αλλα δεν ειναι μονο οτι δεν θα δεν θα ειμαστε σε θεση να τις παμε αλλα ακομα και να ειμασταν οδηγαρες δε θα ηταν σωστο να εχουμε τοσα αλογα απο κατω μας και τοση ταβλα απο πανω μας...

ξερω ξερω θα μ πεις μα εγω θα προσεχω μα εγω δεν θα τρεχω ...μα..μα..μα..

μ@λ@κιες λεω εγω τις ιδιες ελεγα πριν 1 χρονο μεχρι που καβαλησα μηχανακια και ξυπνησε ο καγκουρας μεσα μου...
πουθενα δεν ειναι ασφαλες να ανοιγεις το γκαζι αλλα καλω θα ηταν να το κανεις εκει με την περισσοτερη δυνατη ασφαλεια εφοσον ειναι αναποφευκτω...

φιλικα ηλιας

idi
21/11/2006, 13:20
600... 1000... ho gives a fuck!

το 70-80% ειναι ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ και το υπολοιπο η μηχανη αν θες να στρίψεις

και τα δυο ΔΕ θα τα πας γΛηγορα στις στροφες μεχρι να μαθεις (πραγμα ΔΥΣΚΟΛΟ θελει εξάσκηση-χλμ-εμπειρία-διάβασμα και μαθήματα αν θες σωστα)





:wave2:

zilmer
21/11/2006, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
600... 1000... ho gives a fuck!

το 70-80% ειναι ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ και το υπολοιπο η μηχανη αν θες να στρίψεις

και τα δυο ΔΕ θα τα πας γΛηγορα στις στροφες μεχρι να μαθεις (πραγμα ΔΥΣΚΟΛΟ θελει εξάσκηση-χλμ-εμπειρία-διάβασμα και μαθήματα αν θες σωστα)





:wave2:
+1000

675
22/11/2006, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
600... 1000... ho gives a fuck!

το 70-80% ειναι ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ και το υπολοιπο η μηχανη αν θες να στρίψεις

και τα δυο ΔΕ θα τα πας γΛηγορα στις στροφες μεχρι να μαθεις (πραγμα ΔΥΣΚΟΛΟ θελει εξάσκηση-χλμ-εμπειρία-διάβασμα και μαθήματα αν θες σωστα)





:wave2:

μα γιατι επικεντρωνεστε ομως τοσο πολυ στο να πηγαινετε γληγορα?:confused:

και γιατι σονι και καλα πρεπει οποιος παιρνει χιλιαρι να το πηγαινει σαν χιλιαρι??:sick:

vassilis88
22/11/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
μα γιατι επικεντρωνεστε ομως τοσο πολυ στο να πηγαινετε γληγορα?:confused:

και γιατι σονι και καλα πρεπει οποιος παιρνει χιλιαρι να το πηγαινει σαν χιλιαρι??:sick:

στην πιστα τι θα κανεις,δεν θα πας γρηγορα?πρεπει να πας γρηγορα,δεν ειναι για βολτα η πιστα!κ οποιος δν θελει να πηγαινει γρηγορα να μην παιρνει ss κ να μην πηγαινει πιστα!ποιος ο λογος να χει καποιος 1000 η 600 η οτιδηποτε αμα δν το πηγαινει οπως πρεπει?

idi
22/11/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
μα γιατι επικεντρωνεστε ομως τοσο πολυ στο να πηγαινετε γληγορα?:confused:

και γιατι σονι και καλα πρεπει οποιος παιρνει χιλιαρι να το πηγαινει σαν χιλιαρι??:sick:

θα πάρεις τοτε ενα άβολο, σκληρο, απόλυτο, δύστροπο, ακριβό σε αγορά και συντήρηση μηχανάκι...

που το μονο που κανει τέλεια ειναι να πηγαίνει και να στριβει και να φρεναρει ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.......

ΓΙΑΤΙ??? αν σκοπεύεις να πας αργα?????

:confused: :confused: :confused: :confused:

MIKE_16V
22/11/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
θα πάρεις τοτε ενα άβολο, σκληρο, απόλυτο, δύστροπο, ακριβό σε αγορά και συντήρηση μηχανάκι...

που το μονο που κανει τέλεια ειναι να πηγαίνει και να στριβει και να φρεναρει ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.......

ΓΙΑΤΙ??? αν σκοπεύεις να πας αργα?????

:confused: :confused: :confused: :confused:


Γιατι οταν θα με ρωτανε τι μηχανακι εχω θα λεω 1000 και οταν θα πηγαινω για καφε ολοι θα με κοιτανε και θα λενε κοιτα το τουμπανο το 1000:winka:

sniper
22/11/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
μα γιατι επικεντρωνεστε ομως τοσο πολυ στο να πηγαινετε γληγορα?:confused:

και γιατι σονι και καλα πρεπει οποιος παιρνει χιλιαρι να το πηγαινει σαν χιλιαρι??:sick:

Για τον ίδιο λόγο που δεν θας πάς πίστα με ένα παπί.....

Κάθε πράγμα έχει την χρήση του....

@idi: +1

sniper
22/11/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Γιατι οταν θα με ρωτανε τι μηχανακι εχω θα λεω 1000 και οταν θα πηγαινω για καφε ολοι θα με κοιτανε και θα λενε κοιτα το τουμπανο το 1000:winka:


Δεν πιάσαμε το θέμα καφετέρεια.... (ακόμα)

:smokin:

675
22/11/2006, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
θα πάρεις τοτε ενα άβολο, σκληρο, απόλυτο, δύστροπο, ακριβό σε αγορά και συντήρηση μηχανάκι...

που το μονο που κανει τέλεια ειναι να πηγαίνει και να στριβει και να φρεναρει ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.......

ΓΙΑΤΙ??? αν σκοπεύεις να πας αργα?????

:confused: :confused: :confused: :confused:

αβολο?:hypnotize

:ZZZ:

πρεπει να μαι πολυ βιτσιοζος για να βολευομαι τοτε...:lol:

X_NR750
22/11/2006, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
θα πάρεις τοτε ενα άβολο, σκληρο, απόλυτο, δύστροπο, ακριβό σε αγορά και συντήρηση μηχανάκι...

που το μονο που κανει τέλεια ειναι να πηγαίνει και να στριβει και να φρεναρει ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.......

ΓΙΑΤΙ??? αν σκοπεύεις να πας αργα?????

:confused: :confused: :confused: :confused:



+10000000

675
22/11/2006, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν πιάσαμε το θέμα καφετέρεια.... (ακόμα)

:smokin:

το θεμα καφετερια για μενα ειναι το λιγοτερο...
το περισσοτερο ειναι το ανοιγμα γκαζιου που δεν μπορει να σου προσφερει καμια αλλη μηχανη...

και δεν ειναι κι οτι καλυτερο να το χρησιμοποιεις στους δρομους της πολης...:wave2:

και δεν εχω δει προσωπικα κανα χχ1100 στην εθνικη οδο να πηγαινει με 140...αλλα στη πολη ολοι τα πηγαινε οπως ειναι ΛΟΓΙΚΟ σαν κοτες...;)

X_NR750
22/11/2006, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
το θεμα καφετερια για μενα ειναι το λιγοτερο...
το περισσοτερο ειναι το ανοιγμα γκαζιου που δεν μπορει να σου προσφερει καμια αλλη μηχανη...

και δεν ειναι κι οτι καλυτερο να το χρησιμοποιεις στους δρομους της πολης...:wave2:

και δεν εχω δει προσωπικα κανα χχ1100 στην εθνικη οδο να πηγαινει με 140...αλλα στη πολη ολοι τα πηγαινε οπως ειναι ΛΟΓΙΚΟ σαν κοτες...;)

Μεγας μυθος τα ss ειναι δυνατα μονο στην υψηλη κλιμακα των στροφων

στις χαμηλο μεσσαιες αστα

675
22/11/2006, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Μεγας μυθος τα ss ειναι δυνατα μονο στην υψηλη κλιμακα των στροφων

στις χαμηλο μεσσαιες αστα

κοιτα να δεις επειδη εχω οδηγησει για πολυ λιγο τζιεςεξαρ 600 αλλα τιποτε αλλο σε ςς....
εμενα μια χαρα μου φανηκε πολυ κ@υλωτικο και ανετο κι ας το πηγαινα με 3000 στροφες καθως και δεν ηταν δικο μ και δεν εχω και καμια εμπειρια στην οδηγηση, κι ας παραπηγαινα δηλαδη σαν κοτα ηταν το κατι αλλο σαν αισθηση...

X_NR750
22/11/2006, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
κοιτα να δεις επειδη εχω οδηγησει για πολυ λιγο τζιεςεξαρ 600 αλλα τιποτε αλλο σε ςς....
εμενα μια χαρα μου φανηκε πολυ κ@υλωτικο και ανετο κι ας το πηγαινα με 3000 στροφες καθως και δεν ηταν δικο μ και δεν εχω και καμια εμπειρια στην οδηγηση, κι ας παραπηγαινα δηλαδη σαν κοτα ηταν το κατι αλλο σαν αισθηση...

Μαλλον εννοεις την αισθηση στιβαροτητας και σιγουριας που ενοιωθες ναι οκ

αν οδηγησεις ενα οποιοδηποτε ss 600 και ενα οποιοδηποτε all arounder 600 (που εχει αρκετα λιγοτερα αλογα απο το ss) αυτο που θα διαπιστωσεις ειναι

το ss για να παει γρηγορα και να φανει η δυναμη του πρεπει να του τα χωσεις δηλαδη να το φτασεις ψηλα σε στροφες οπου και θα ξυριζει

αντιθετα το ταπεινο all arounder θα διαπιστωσεις οτι στις χαμηλομεσσαιες ειναι ποιο γρηγορο και προθυμο αλλα οταν το παιχνιδι παει στις ψηλες στροφες αρχιζει να κρεμαει

με λιγα λογια τα ss σχεδιασμενα για πιστα που ειναι το φυσικο τους περιβαλλον ενω τα υπολοιπα sport μηχανακια για τον δρομο οπου ειναι και καλυτερα

675
22/11/2006, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Μαλλον εννοεις την αισθηση στιβαροτητας και σιγουριας που ενοιωθες ναι οκ

αν οδηγησεις ενα οποιοδηποτε ss 600 και ενα οποιοδηποτε all arounder 600 (που εχει αρκετα λιγοτερα αλογα απο το ss) αυτο που θα διαπιστωσεις ειναι

το ss για να παει γρηγορα και να φανει η δυναμη του πρεπει να του τα χωσεις δηλαδη να το φτασεις ψηλα σε στροφες οπου και θα ξυριζει

αντιθετα το ταπεινο all arounder θα διαπιστωσεις οτι στις χαμηλομεσσαιες ειναι ποιο γρηγορο και προθυμο αλλα οταν το παιχνιδι παει στις ψηλες στροφες αρχιζει να κρεμαει

με λιγα λογια τα ss σχεδιασμενα για πιστα που ειναι το φυσικο τους περιβαλλον ενω τα υπολοιπα sport μηχανακια για τον δρομο οπου ειναι και καλυτερα

+φωνο μαζι σου 100%

αλλα την αισθηση της στιβαροτητας οπως ειπες δεν θα τη ξεχασω...!!:p

X_NR750
22/11/2006, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
+φωνο μαζι σου 100%

αλλα την αισθηση της στιβαροτητας οπως ειπες δεν θα τη ξεχασω...!!:p

Ελα ρε εισαι Streetas Ok:wave2:

και εμενα μου αρεσουν τα ss αν ομως βεβαια τα παρεις βολτα για μεγαλες αποστασεις η συμβιωσεις μαζι τους για μεγαλο διαστημα για μενα δεν λενε

προτιμω κατι σαν το δικο μου βεβαια σεβαστο οτι γουσταρει ο καθενας ετσι

675
22/11/2006, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ελα ρε εισαι Streetas Ok:wave2:

και εμενα μου αρεσουν τα ss αν ομως βεβαια τα παρεις βολτα για μεγαλες αποστασεις η συμβιωσεις μαζι τους για μεγαλο διαστημα για μενα δεν λενε

προτιμω κατι σαν το δικο μου βεβαια σεβαστο οτι γουσταρει ο καθενας ετσι

βιεφαρ ε?

ε ρ γ α λ ε ι ο μεγαλε.... ή τουλαχιστον ετσι φαινετε απ τις φωτο..χεχε:lol:

X_NR750
22/11/2006, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
βιεφαρ ε?

ε ρ γ α λ ε ι ο μεγαλε.... ή τουλαχιστον ετσι φαινετε απ τις φωτο..χεχε:lol:

Και το Ζ750 και το Fazer και το Hornet και το Gsr αυτα και πολλα αλλα δεν θα σε κανουν να γαμωσταυρισεις οπως ενα ss οταν σου περασει η αρχικη καυλα

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ v2 επισης ,πολυ γαμ..τοι κινητηρες

για το shmerino fazer βεβαια ισχυουν αυτα που ειπα για τους κινητηρες των ss αλλα σε μικροτερο βαθμο

θυμισου τα αυτα που σου λεω οταν αγοραζεις ωστε να επιλεξεις συνειδητα κατι και οχι απο μυθους η υποθεσεις

οσο για την Βεφα δεν ειναι κουκλα μονο στις φωτο

ΔΕΣ ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19644)

675
22/11/2006, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Και το Ζ750 και το Fazer και το Hornet και το Gsr αυτα και πολλα αλλα δεν θα σε κανουν να γαμωσταυρισεις οπως ενα ss οταν σου περασει η αρχικη καυλα

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ v2 επισης ,πολυ γαμ..τοι κινητηρες

για το shmerino fazer βεβαια ισχυουν αυτα που ειπα για τους κινητηρες των ss αλλα σε μικροτερο βαθμο

θυμισου τα αυτα που σου λεω οταν αγοραζεις ωστε να επιλεξεις συνειδητα κατι και οχι απο μυθους η υποθεσεις

οσο για την Βεφα δεν ειναι κουκλα μονο στις φωτο

ΔΕΣ ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19644)

το μονο που εχω βιωσει απ αυτο το μηχανακι ειναι ο απιστευτα γ@μηστερος ηχος του:p

X_NR750
22/11/2006, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
το μονο που εχω βιωσει απ αυτο το μηχανακι ειναι ο απιστευτα γ@μηστερος ηχος του:p

Που να ακουσεις οταν μπαινει το vtec

χυμαει μπροστα σαν αλογο που εχει αφηνιασει και παραλληλα ακους κατι που ειναι σαν V2 και τετρακιλυνδρος μαζι να ουρλιαζει θυμωμενος, δεν πιστευεις οτι αυτο ειναι το υπακουο και μαλακο Vfr που ηξερες στις χαμηλες σαλ

675
22/11/2006, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Που να ακουσεις οταν μπαινει το vtec

χυμαει μπροστα σαν αλογο που εχει αφηνιασει και παραλληλα ακους κατι που ειναι σαν V2 και τετρακιλυνδρος μαζι να ουρλιαζει θυμωμενος, δεν πιστευεις οτι αυτο ειναι το υπακουο και μαλακο Vfr που ηξερες στις χαμηλες σαλ

το φανταζομαι...
κατεβασα και κατι βιντεο αστα:eyepop: :wave2:

Dexter
23/11/2006, 04:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Που να ακουσεις οταν μπαινει το vtec

χυμαει μπροστα σαν αλογο που εχει αφηνιασει και παραλληλα ακους κατι που ειναι σαν V2 και τετρακιλυνδρος μαζι να ουρλιαζει θυμωμενος, δεν πιστευεις οτι αυτο ειναι το υπακουο και μαλακο Vfr που ηξερες στις χαμηλες σαλ


..και ολα αυτα γιατι κουβαλα την τεχνογνωσια απο το ενα , το μοναδικο , το κοσμημα του μοτοσυκλετισμου.....

















































....(αυτο με τις 32 βαλβιδες λεω)....




























...εξελιχθηκε σε φιλοHondaικο thread τελικα....

Uriah Heep
23/11/2006, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Που να ακουσεις οταν μπαινει το vtec χυμαει μπροστα σαν αλογο που εχει αφηνιασει και παραλληλα ακους κατι που ειναι σαν V2 και τετρακιλυνδρος μαζι να ουρλιαζει θυμωμενος...


Κάτι τέτοια έλεγε κι ο "paragogos" και χάθηκε στα τάρταρα...




:beer: :beer: :beer:

Ταξιδευτής
23/11/2006, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Κάτι τέτοια έλεγε κι ο "paragogos" και χάθηκε στα τάρταρα...




:beer: :beer: :beer:


:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :bawl: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
600... 1000... ho gives a fuck!

το 70-80% ειναι ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ και το υπολοιπο η μηχανη αν θες να στρίψεις

και τα δυο ΔΕ θα τα πας γΛηγορα στις στροφες μεχρι να μαθεις (πραγμα ΔΥΣΚΟΛΟ θελει εξάσκηση-χλμ-εμπειρία-διάβασμα και μαθήματα αν θες σωστα)

:wave2:

Παντως σοβαρα τωρα, ο ντIDIς εχει απολυτο δικιο! Ο αναβατης ειναι το Α και το Ω επανω στην μηχανη. Ηλια, πρεπει να προσεξεις τον διαχωρισμο που επισημαινουν τα παιδια εδω: το "πηγαινω γρηγορα" δεν αφορα την ευθεια αλλα τις στροφες. Γιατι; Μα γιατι στην ευθεια και ενας πιθηκος παει γρηγορα. Η ικανοτητα του αναβατη (αλλα και η απολαυση της μηχανης) φαινεται στις στροφες. Στο πως θα μπεις, γωνια εισοδου, ανοιγμα γκαζιου, τοποθετηση σωματος κλπ κλπ...

Οδηγωντας το GSXR 600 για λιγο και μεχρι 3000 στροφες ειλικρινα δεν μπορεις να δεις απολυτως τιποτα για την μηχανη. Ουτε το κορυφαιο αλλα ακραιο/πισταδικο στησιμο της, ουτε οτι χαμηλα ειναι ψοφιο ενω ψηλα ραβει (δεν εχεις και μετρο συγκρισης).
Οταν ομως δωσεις για διπλωμα οδηγησης και οδηγησεις το Kawasaki Er5 που εχουν οι περισσοτεροι δασκαλοι και δεις το δικυλινδρο τι γλυκεια ροπη εχει απο τις 2000 στροφες θα καταλαβεις....

Τα SS δεν ειναι χρηστικα μηχανακια... Εχουν φτιαχτει με ενα σκοπο: να πηγαινουν γρηγορα. Μπορει να λες οτι βολευεσαι τωρα, αλλα ειναι επειδη εισαι μικρος και δεχεσαι να κανεις παραχωρησεις. Μετα απο λιγα χρονια ομως δεν θα εχεις καμια ορεξη να φιλας τα κλιπον καθε πρωι για να πας στη δουλεια σου....

X_NR750
23/11/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Κάτι τέτοια έλεγε κι ο "paragogos" και χάθηκε στα τάρταρα...




:beer: :beer: :beer:

Εγω δεν ακυρωνω αλλες μηχανες
η καθεμια εχει την χαρη της

με ταυτιζεις με τον προαγωγο οχι ρε συ:beer: :beer: :beer:

Uriah Heep
23/11/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
με ταυτιζεις με τον προαγωγο οχι ρε συ:beer: :beer: :beer:


Απλά, ενώ ετοιμαζόμουν να "γράψω" ένα requiem εις μνήμην του "paragogos" για την συμπλήρωση ένα μήνα από την αναπάντεχη εξαφάνισή του, εκείνη την αποφράδα ημέρα της 23/10/06, σοκαρίστηκα με την περιγραφή σου, που μου ξαναθύμησε ΕΚΕΙΝΟΝ...

Μετά και από την επιμονή του προσωπικού μου αστρολόγου Ιμπραήμ Χότζα να με αποτρέψει από το εγχείρημα, βεβαιώνοντάς με ότι πρόκειται για "σημάδι" του "paragogos" αποφάσισα να τα παρατήσω... :rolleyes:

:beer: :beer: :beer:

675
23/11/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής





Οδηγωντας το GSXR 600 για λιγο και μεχρι 3000 στροφες ειλικρινα δεν μπορεις να δεις απολυτως τιποτα για την μηχανη. Ουτε το κορυφαιο αλλα ακραιο/πισταδικο στησιμο της, ουτε οτι χαμηλα ειναι ψοφιο ενω ψηλα ραβει (δεν εχεις και μετρο συγκρισης).
Οταν ομως δωσεις για διπλωμα οδηγησης και οδηγησεις το Kawasaki Er5 που εχουν οι περισσοτεροι δασκαλοι και δεις το δικυλινδρο τι γλυκεια ροπη εχει απο τις 2000 στροφες θα καταλαβεις....

Τα SS δεν ειναι χρηστικα μηχανακια... Εχουν φτιαχτει με ενα σκοπο: να πηγαινουν γρηγορα. Μπορει να λες οτι βολευεσαι τωρα, αλλα ειναι επειδη εισαι μικρος και δεχεσαι να κανεις παραχωρησεις. Μετα απο λιγα χρονια ομως δεν θα εχεις καμια ορεξη να φιλας τα κλιπον καθε πρωι για να πας στη δουλεια σου....

εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες ρε συ σιγουρα αλλο στη φαση που ειμαι τωρα και αλλο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και μετα απο εμπειρια ετων οδηγησης...

παντος μεχρι τωρα σε καθημερινη βαση , με ολοκληρωμενη αποψη για το μηχανακι οδηγω του φιλου μου το mz125er για το οποιο μπορω να σου μιλησω για ολη την εκταση των στροφων του καθως η ταπα του ερχεται στα 130:lol:...

στι gsxr επειδη μου ειχε μπει το σκατο στη καλτσα μη κανω καμια ζημια λογω απειριας τη πηγαινα σα στρογγυλοφαναρο παπι... :p
οποτε μονο τα πολυ κουφια της ειδα και τον φοβερο μπασο ηχο της οταν κρατος ανοιχτο το γκαζι στη χαμηλοτερη θεση με τριτη στο κιβωτιο...καταλαβαινεις τωρα για τι πολυστροφια μιλαμε:rotflmao: :winka:


70293