PDA

View Full Version : off για κοντούς



kkaragiannis
21/11/2006, 16:24
Καλησπέρα σε όλους,

πρόκειται να δώσω το kle500 του 99 που έχω για να αγοράσω μία μεγάλη οn - off.

Σκέφτομαι ότι σε κάποια αντιπροσωπία θα μου την πάρουν σε εξεφτελιστική τιμή και είναι κρίμα γιατι είναι σε άριστη κατάσταση.

σκέφτομαι λοιπόν μιας και έχουν οι γονείς μου ένα εξοχικό σε περιοχή ταμαμ για enduro να την ανταλλάξω με ένα καθαρά χωμάτινο μηχανάκι (ούτε πινακίδες ουτε φώτα ουτε ασφαλειες ουτε τίποτα) και να δοκιμάσω την τύχη μου σε αυτό το είδος.

Αλλά παίδες είμαι κοντός. 1.69.
Μια φορά ανεβηκα σε ένα xr και δεν την πάλευα καθόλου.

Εχετε να προτείνεται κάποιο μηχανάκι που μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση να κοστίζει γυρω στα 1500-2000€ και να κάνει για έναν κοντό αρχάριο?

kkaragiannis
21/11/2006, 16:33
Μια διευκρίνηση,

λέγοντας κοντό μηχανάκι αναφέρομαι στο ύψος της σέλας του το οποίο δεν θα ήθελα να υπερβαινει κατά πολύ τουλάχιστον τους 85 πόντους.

Αν δεν κανω λαθος το kle έχει 85 οπότε μέχρι 87-88 παλεύεται αλλά γα παραπάνω θα πρέπει να φορώ τακούνια και όπως λέει το ανεκδοτο "έχεις δει πολλούς να τρέχουν με τα τακούνια?"

mumbler
21/11/2006, 16:42
Μη μασάς και ο Carmichael μισό μέτρο είναι και το πάει τάπες.
Το ύψος της σέλας αλλάζει κόψιμο-αφαίρεση αφρώδους υλικού.:wave2:

kostisthegreek
21/11/2006, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumbler

Το ύψος της σέλας αλλάζει κόψιμο-αφαίρεση αφρώδους υλικού.:wave2:

Η διαφορά θα είναι ελάχιστη.

kostisthegreek
21/11/2006, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis


Εχετε να προτείνεται κάποιο μηχανάκι που μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση να κοστίζει γυρω στα 1500-2000€ και να κάνει για έναν κοντό αρχάριο?

Δεν είναι καθαρά χωμάτινα αλλά κάνουν για την περίπτωσή σου:

ΧΤ200 - 250 (είναι παλιά μοντέλα)

ΧL250 (κι αυτό παλιό κι ένα λίγο πιο νεότερο με άλλο όνομα που δεν το θυμάμαι τώρα)

DT125 (υπάρχει και καινούριο αλλά όσο πιο παλιό τόσο πιο κοντό)

:wave2:

fantacid
21/11/2006, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis
Μια διευκρίνηση,

λέγοντας κοντό μηχανάκι αναφέρομαι στο ύψος της σέλας του το οποίο δεν θα ήθελα να υπερβαινει κατά πολύ τουλάχιστον τους 85 πόντους.

Αν δεν κανω λαθος το kle έχει 85 οπότε μέχρι 87-88 παλεύεται αλλά γα παραπάνω θα πρέπει να φορώ τακούνια και όπως λέει το ανεκδοτο "έχεις δει πολλούς να τρέχουν με τα τακούνια?"

κι'ομως τα τακουνια ειναι που κανουν τη διαφορα στο χωμα!!!
κ αν τα συνδιασεις με ενα καλο καλσον.......ποιος σε πιανει!!

νομιζω οτι οι περισσοτερες αναρτησεις ειναι ρυθμιζομενες αρα δεν ειναι δυσκολο να το φερεις στα μετρα σου.

kostisthegreek
21/11/2006, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid

νομιζω οτι οι περισσοτερες αναρτησεις ειναι ρυθμιζομενες αρα δεν ειναι δυσκολο να το φερεις στα μετρα σου.


Και να έχει η ανάρτηση ρύθμιση για το ύψος (πράγμα σπάνιο) η διαφορά είναι ελάχιστη.

675
21/11/2006, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis
Αλλά παίδες είμαι κοντός. 1.69.
Μια φορά ανεβηκα σε ένα xr και δεν την πάλευα καθόλου.



εγω να δεις οταν ανεβηκα σε απριλια sxv(το πιο ομορφο μηχανακι αυτης της κατηγοριας με συντριπτικη διαφορα για το γουστο μου)
αλλα ουτε γω την παλευα...παταγα κατω με το ενα ποδι και το μισο κωλο εξω:lol: :bigcry:

join the club και γω 1.66 ειμαι...αλλα εχω ακουσει οτι ο pedrossa(ασχετο αλλα σχετικο)
ειναι 1.58 οποτε υπαρχουν και χειροτερα...

παντως εγω γουσταρω πολυ το sxv κι ας με δουλευουν στα φαναρια:wave2: :lol:


70160

vassilis88
21/11/2006, 23:27
καλα κ γω που ειμαι 180+ στο sxv με τις μυτες ακουμπουσα κατω κ με τα δυο ποδια.δυσκολευομουνα να το αφησω στο σταντ μονος μου!

675
21/11/2006, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
καλα κ γω που ειμαι 180+ στο sxv με τις μυτες ακουμπουσα κατω κ με τα δυο ποδια.δυσκολευομουνα να το αφησω στο σταντ μονος μου!

πες μου ομως δεν ειναι κουκλι το ατιμο???:smokin: :wave2:

α!

ξερει κανεις ιπποδυναμη και τιμη??:confused:

dodos_1
22/11/2006, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
πες μου ομως δεν ειναι κουκλι το ατιμο???:smokin: :wave2:

α!

ξερει κανεις ιπποδυναμη και τιμη??:confused:

43 με κοφτες 72 χωρις κοφτες.το 550 9500€.:wave2:

kostisthegreek
22/11/2006, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr

αλλα ουτε γω την παλευα...παταγα κατω με το ενα ποδι και το μισο κωλο εξω:lol: :bigcry:

παντως εγω γουσταρω πολυ το sxv κι ας με δουλευουν στα φαναρια:wave2: :lol:


Για καθημερινή χρήση θα είναι πολύ κουραστικό το μηχανάκι. Βέβαια εσύ είσαι πιτσιρικάς και δεν θα το καταλάβεις τόσο πολύ αλλά φαντάσου να το οδηγήσεις πτώμα στην κούραση και θα καταλάβεις.

675
22/11/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Για καθημερινή χρήση θα είναι πολύ κουραστικό το μηχανάκι. Βέβαια εσύ είσαι πιτσιρικάς και δεν θα το καταλάβεις τόσο πολύ αλλά φαντάσου να το οδηγήσεις πτώμα στην κούραση και θα καταλάβεις.

οχι ρε συ εχεις δικιο ειναι τρελο πακετο...
για 5 μετρα μου εδωσε ενας το yz και βγηκα nock-out:lol: