PDA

View Full Version : Vfr ΚΑΙ "ΣΧΕΣΗ" ΜΕ ΚΟΡΗ ΒΕΝΖΙΝΑ?



FIRE-ZX-GSXR
22/11/2006, 01:25
ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΟΧΑΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ ΕΝΑ FAZER 600 ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ VFR 2003 ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΔΥΟ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ...

ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΣΑΣ?
ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ?ΠΕΡΙΠΟΥ...
ΤΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΕΧΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΗΣ?

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ "ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΥΣ" ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ "ΑΚΟΥΣΩ" ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!

vstromgr
22/11/2006, 08:08
σε 5.893κμ ηπιας σχετικά οδήγησης 70% εκτός 30% μέσα στην πόλη ήπιε 454 λιτρα
δηλαδη 7,7λτ/100κμ.

παίζει ρόλο πόσο ζωηρός είσαι με το δεξί χέρι (εννοω με το γκάζι όχι με το πουλί σου αν κ μερικες φορές αυτά συνδιάζονται)
..αυτονομία πολύ μικρη για touring
απο 200km αν το κάνεις πατίνι έως 300km+ αν φυσάει από πίσω και έχεις φαρδυ μπουφάν

γενικά πολύ καλο "μηχανάκι" σαν σύνολο, νομίζω εγώ, κ το προτείνω αν μπορεις να το βρεις με abs ακόμη καλύτερα..προχτες σε μια λεία κατηφόρα πετάχτηκε bmw από πουθενα και αφού πήγε η ψυχή μου στην πλάτη σταμάτησα στα 10cm . Ετσι έκανα αποσβεση το χτρα έξοδο των abs.

καλή απόφαση

X_NR750
22/11/2006, 15:35
Κοιτα εγω αγορασα προσφατα καινουργια 7ος 2006

Η καταναλωση ειναι περιπου οπως τα λεει ο φιλος παραπανω
κατω απο 6200σαλ ειναι νορμαλ οταν μπει το vtec πινει αρκετα αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι και 800αρι ετσι



περα απο το vtec δεν εχει καποιο αλλο τρελο συστημα, οποτε τα service ειναι οπως σε ολες τις αλλες μηχανες

απο οτι διαβασα για την ρυθμιση των βαλβιδων vtec χρειαζεται ειδικο εργαλειο οποτε σιγουρα εξουσιοδοτημενος αν και ο πρωτος ελεγχος ειναι περιπου στα 24000χλμ και γενικως οι βαλβιδες vtec εχουν μεγαλυτερες ανοχες και ανθεκτικοτητα απο τις απλες

γενικως ειναι hitech αλλα δεν υπαρχουν πραγματα που δεν θα βρεις σε αλλες απλα εδω ειναι μαζεμενα

εγω παω σε εξουσιοδοτημενο Honda


Η μηχανη ειναι αψογη δεν εχω παραπονο απο τιποτα πανω της,γλυκια και υπακουη
μπορεις την μια μερα να κανεις μεγαλο ταξιδι ανετα και την αλλη να ξυνεις μαρσπιε σε πιστα τηρουμενων των αναλογιων παντα

λιγο βαρια ειναι 213κιλα με ABS χωρις υγρα,βενζινη και ο συμπλεκτης λιιιγο βαρυς αν και υδραυλικος


εν κατακλειδι νομιζω πως ειναι πολυ καλη αγορα ,με τα λεφτα που κανει ενα 600αρι ss παιρνεις ροπατο,ποιοτικο,απροβληματιστο,γλυκο 800αρι V4 που τα κανει ολα ευκολα εκτος απο πολη

ασε που ειναι και πανεμορφη και διαχρονικη, δες το παλιο μοντελο και θα καταλαβεις τι εννοω


οτι αλλο θες εδω ειμαστε

Υγ σε τι χιλιομετρα και τιμη το βρηκες?

:wave2:

X_NR750
22/11/2006, 15:37
Μα δεν ειναι απο τις ποιο ομορφες μηχανες γενικως


70197

FIRE-ZX-GSXR
22/11/2006, 17:31
ΠΩ ΠΩ ΤΟΥ 2006 ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΟ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΑΓΛΥΦΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΡΛΙΑ

ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕ 30000 ΧΙΛ 2003 ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ ΜΕ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ BAGSTER 7000 ΕΥΡΩ!

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ...

ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ TEST RIDE ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙΣ ΗΔΗ ΒΟΛΤΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ "ΓΕΝΕΟΔΩΡΗ" ΜΗΧΑΝΗ!

ΓΚΑΖΙ + ΑΝΕΣΗ + ΕΜΦΑΝΙΣΗ + ΗΧΟ + ΕΓΓΥΗΣΗ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!

ruyjin
22/11/2006, 17:41
φιλε κατ αρχην θα την παρεις στο σωστο χρωμα
γιατι εχουμε πηξει εδω μεσα σε γκρι και κοκκινα :lol:

black is beautifull λεμε!!!!

αν ειναι και με ABS ακομα καλυτερα
οσο για σερβις θα σου πω σε 4-5 μηνες που θα παω
αλλα εχω ξεκινησει και το σκεφτομαι απο τωρα
και για τα χρηματα και για την ιδιαιτεροτητα του κινητηρα

οσο για καταναλωση
αν το δουλευεις κατω απο τις 6800 που μπαινει το VTEC ειναι ok
αν γλυκαθεις τοτε καταπινει, λογικο ειναι

καλες αγορες
και θα τα ξαναπουμε

:wave2:

X_NR750
22/11/2006, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από FIRE-ZX-GSXR
ΠΩ ΠΩ ΤΟΥ 2006 ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΟ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΑΓΛΥΦΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΡΛΙΑ

ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕ 30000 ΧΙΛ 2003 ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ ΜΕ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ BAGSTER 7000 ΕΥΡΩ!

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ...

ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ TEST RIDE ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙΣ ΗΔΗ ΒΟΛΤΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ "ΓΕΝΕΟΔΩΡΗ" ΜΗΧΑΝΗ!

ΓΚΑΖΙ + ΑΝΕΣΗ + ΕΜΦΑΝΙΣΗ + ΗΧΟ + ΕΓΓΥΗΣΗ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!

Lava red baby :a32: :a07: :a03: :a8:

zolotas
22/11/2006, 22:36
γνωμη μου ειναι οτι το μηχανακι θα δουλευει πανω απο τις 7000 στροφες ......οποτε κανε τα κουμαντα σου ....

αν ειναι να δουλευει παρακατω παιρνεις και το μετρο η λεωφορειο :lol:

X_NR750
22/11/2006, 22:54
Ελα ρε 6η και 6000 στροφες πρεπει να εχει 150-160 χλμ/ωρα λιγα ειναι για ταξιδι?

τωρα αν θες να καγκουρεψεις πλερωνεις

ετσι ειναι σ'αυτην την ριμαδα την ζωη τιποτα δεν ειναι τελειο

εγω και τωρα να επαιρνα μηχανη παλι Βεφα θα επαιρνα ειναι ΚΑΥΛΑ το ατιμο

gregorgeous89
29/11/2006, 00:09
Σταματίστε ρε:mad: Θα μπω σε κανένα μαγαζι για να πάρω μία...άντε δήξτε λήγη ευεσθισία.
...α ναι...και απαγορεύεται να αγοράσει άλος vfr μέχρη να πάρω εγώ:nono:
Αυτό ισχίει για όλη την Ελλάδα και θα σας ειδωποιείσω για την λήξη της απαγόρευσης:a56:
Καληνύχτα σας...

X_NR750
29/11/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Σταματίστε ρε:mad: Θα μπω σε κανένα μαγαζι για να πάρω μία...άντε δήξτε λήγη ευεσθισία.
...α ναι...και απαγορεύεται να αγοράσει άλος vfr μέχρη να πάρω εγώ:nono:
Αυτό ισχίει για όλη την Ελλάδα και θα σας ειδωποιείσω για την λήξη της απαγόρευσης:a56:
Καληνύχτα σας...

Εεεεεεε να πω κατι?

και το Μπινελι(κι) που βλεπεις τουλαχιστον εμφανισιακα και σαν τεχνικα χαρακτηριστικα πολυ καλο φαινεται :wave2:

Acanthor
26/04/2007, 11:52
Καλημέραααα!

Επειδή τελευταία ψάχνω κι εγώ VFR, (είμαι στην πρίζα αρκετό καιρό...), ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να πάρει κανείς το μοντέλο του '03 με 30.000χλμ.

Αν όντως ισχύει το "μεγάλο" σέρβις στα 50.000χλμ μάλλον αξίζει απ'ό,τι καταλαβαίνω.

Αλλά αξίζει να δώσει κανείς TDM '04 με 47500χλμ για VFR '03 με 30.000χλμ (και χρηματική διαφορά εννοείται...)? ? ?

gregorgeous89
26/04/2007, 12:26
αξίζει πιστεύω γιατί παίρνεις μια μηχανή αναβαθμισμένη σε όλους τους τομείς.Βέβαια εάν είσαι ευχαριστημένος με το tdm τι το σκέφτεσαι? Εάν από την άλλη θες να το αλλάξεις, το vfr μου φαίνεται σαν λογική εξέλιξη :wave2:

ruyjin
26/04/2007, 12:53
φίλε οδήγησε το και μετα αποφασισε
το vfr ειναι πιο σκυφτο απο το tdm και μπορει να ξεβολευτεις


γενικοτερα παντως αν εισαι ευχαριστημενος με ενα μηχανακι δεν αξιζει να δινεις παραπανω λεφτα για να το αλλαξεις

οδηγησε το και μετα θα ξερεις αν αξιζουν τα παραπανω λεφτα

:wave2:

Acanthor
26/04/2007, 14:08
Μάλλον δε διευκρύνισα ότι το μηχανάκι το έχω οδηγήσει 2-3 φορές και για το μόνο που ειμαι σίγουρος είναι ότι θα το πάρω. Απλά ψάχνω την κατάλληλη ευκαιρία!

Η ερώτησή μου εστιάζεται στο αν τα 30.000χλμ θεωρούνται πολλά για ένα VFR και τί θα πρέπει να περιμένω μέχρι το σέρβις των 50.000χλμ. (Εκτός από τα βασικά, λάδια, φίλτρο, τακάκια, λάστιχα).
Με λίγα λόγια είναι αξιόλογο deal το VFR '03 30000klm - TDM '04 47500klm?

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!;)

sotokan
26/04/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acanthor
Μάλλον δε διευκρύνισα ότι το μηχανάκι το έχω οδηγήσει 2-3 φορές και για το μόνο που ειμαι σίγουρος είναι ότι θα το πάρω. Απλά ψάχνω την κατάλληλη ευκαιρία!

Η ερώτησή μου εστιάζεται στο αν τα 30.000χλμ θεωρούνται πολλά για ένα VFR και τί θα πρέπει να περιμένω μέχρι το σέρβις των 50.000χλμ. (Εκτός από τα βασικά, λάδια, φίλτρο, τακάκια, λάστιχα).
ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ

Με λίγα λόγια είναι αξιόλογο deal το VFR '03 30000klm - TDM '04 47500klm?
DEAL DEAL DEAL DEAL :winka:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!;)


ΧΡΏΜΑ ????

Άντε να προλάβεις και την πανελλήνια ψηλέ :beer: :beer: :beer:

Acanthor
26/04/2007, 15:10
ΧΡΏΜΑ ????


ΜΑΥΡΟ!!!



Άντε να προλάβεις και την πανελλήνια ψηλέ :beer: :beer: :beer:

Αν γίνει η Πανελλήνια 5 Μαΐου, δυστυχώς θα λείπω Κρήτη για υποχρεώσεις (motherfunkerz live...), αλλά σας παρακολουθώ και θα σας ακολουθώ!!! :beer: :wave2:

ruyjin
26/04/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acanthor
ΜΑΥΡΟ!!!

έχει γούστο ο άνθρωπος!!!

:D :smokin:

sotokan
26/04/2007, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
έχει γούστο ο άνθρωπος!!!

:D :smokin:



Σιγά μην και δεν πεταγόσουν εσύ.........:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Όπως λέει και ο αγαπητός διαχειριστής του forum,το κόκκινο είναι θρησκεία....
Και συμπληρώνω και εγώ πάθος...
Αφου τα χουμε ξαναπεί ρε Νάσο αυτά..........

G.K.
29/04/2007, 16:47
Φίλε Acanthor καλορίζικη!!!

Εγώ προσωπικά, μετά απο πολλά χρόνια συμβίωσης με παπί, XL, KLR, KLE, TDM και έχοντας οδηγήσει πολλές άλλες μηχανές φίλων άνω των 500 - 600 cc, για σημάντικές αποστάσεις και χρονικά διαστήματα, εδώ και τρία περίπου χρόνια βρήκα στη VeFa τον ιδανικό συνδιασμό άνεσης - ασφάλειας - χρηστικότητας - ταχύτητας (μέσης) και ποιότητας κατασκευής σε ποσοστά που με ικανοποιούν τόσο που.....μόνο με ...VeFa θα άλλαζα.
Όχι, δεν είμαι πορωμένος παραβλέποντας τα 1098, GSXR K7, FJR, BMW.....και μερικά ακόμα άριστα μηχανάκια που - ας με συγχωρήσουν οι ιδιοκτήτες και λάτρεις τους - δεν αναφέρω και κάνουν άψογα τη δουλειά τους, το καθένα στο χώρο του, απλά λέω ότι η βέφα συνδιάζει κάποια στοιχεία απο το καθένα απο αυτά στο βαθμό που εμένα προσωπικά στη φάση αυτή με ικανοποιουν.

Φιλικούς χαιρετισμούς
G.K.

Acanthor
30/04/2007, 13:29
Ευχαριστώ πολύ G.K.! Σήμερα κιόλας το πρωί την πήρα!
Είναι πολυ νωρίς να πω οτιδήποτε για το μηχανάκι πάντως. Μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ πάντως...

Όντως φίλε Sotokan το κόκκινο είναι μύθος, είναι κόλαση....

sotokan
30/04/2007, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acanthor
Ευχαριστώ πολύ G.K.! Σήμερα κιόλας το πρωί την πήρα!
Είναι πολυ νωρίς να πω οτιδήποτε για το μηχανάκι πάντως. Μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ πάντως...

Όντως φίλε Sotokan το κόκκινο είναι μύθος, είναι κόλαση....


:a013: :a013: :a013: :a19:

SOL-VFR-VTEC
01/05/2007, 13:54
:nono: :nono:

ermisVFR
07/06/2007, 14:12
Στην Ιταλία που πήγαινα μαζί με ένα καινούργιο Ζ750 η VFR ήταν 20% οικονομικότερη. Βέβαια το Ζ είχε 2000χλμ ενώ η δικιά μου 11000.


91789